amarok - en to csb translation catalogue (534 entries)

en: About %1
csb: Ò %1

en: &About
csb: Ò &skripce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
csb: Miono

en: Amarok Menu
csb: Menu Amaroka

en: Play/Pause
csb: Òdgrëwanié/Paùza

en: Click to change
csb: Klëkni abë zmienic

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
csb: S&ztëczk

en: &Album
csb: &Albùm

en: Stop
csb: Zatrzëmôj

en: No track playing
csb: Nick nie je gróné

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
csb: Brëkùjë Growl dlô dôwaniô wiédzë

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
csb: Ekran OSD

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
csb: Miono brëkòwnika

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
csb: Parola

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
csb: Ôrt ùrządzenia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
csb: Ôrt ùrządzenia medium

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
csb: Pùnkt mòntowaniô

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
csb: Pòlét mòntowaniô

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
csb: Pòlét òdmòntowaniô

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
csb: Aùtomatné rëmanié podcastów

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
csb: Status synchronizacëji

en: New Bookmark
csb: Nowé załóżczi

en: Bookmark this Album
csb: Dodôj nen albùm do załóżków

en: Bookmark this Artist
csb: Dodôj negò artistã do załóżków

en: Type
csb: Ôrt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
csb: Òpisënk

en: New Group
csb: Nowa grëpa

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
csb: L&adëjë

en: &Delete
csb: &Rëmôj

en: Unknown
csb: Nieznóny

en: Files
csb: Lopczi

en: Album "%1" from %2
csb: Albùm "%1" z %2

en: Album "%1"
csb: Albùm "%1"

en: Artist "%1" from %2
csb: Artista "%1" z %2

en: Artist "%1"
csb: Artista "%1"

en: Files/URLs to open
csb: Lopczi/adresë do òtemkniãcô

en: Skip backwards in playlist
csb: Skóknié dowslôdë na lësce graniô

en: Start playing current playlist
csb: Naczni òdgrëwac biéżną lëstã

en: Play if stopped, pause if playing
csb: Grôj czedë zatrzëmóné, zatrzëmôj czedë gróné

en: Pause playback
csb: Paùzëjë grónié

en: Stop playback
csb: Zakùńczë grónié

en: Skip forwards in playlist
csb: Skóknié w przódk na lësce graniô

en: Additional options:
csb: Dodôwné òptacëje:

en: Append files/URLs to playlist
csb: Dodôj lopczi/adresë URL do lëstë graniô

en: Queue URLs after the currently playing track
csb: Ùstawi adresë URL w réze za biéżnym sztëczkã

en: Load URLs, replacing current playlist
csb: Ladëjë URL-ë, pòdmieniającë biéżną lëstã graniô

en: Print verbose debugging information
csb: Wëdrëkùjë wëdowiédzã ò przebiégù procesu

en: Base for relative filenames/URLs
csb: Baza dlô wzglãdnëch mionów lopków/adresów URL

en: Search collection
csb: Szëkôj w kòlekcëji

en: First Level
csb: Pierszô równiô

en: Second Level
csb: Drëgô równiô

en: Show Years
csb: Pòkażë rok

en: Show Cover Art
csb: Pòkażë òbkłôdkã

en: Sort Options
csb: Zortëjë òptacëje

en: 1 track | %1 tracks
csb[0]: 1 sztëczk
csb[1]: %1 sztëcczi
csb[2]: %1 sztëczków

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
csb: Nieznóné

en: Various Artists
csb: Rozmajiti wëkònywaczë

en: Album
csb: Albùm

en: Year - Album
csb: Rok - Albùm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
csb: Artista albùmù

en: Composer
csb: Kòmpòzytor

en: Genre
csb: Zort

en: Year
csb: Rok

en: Label
csb: Eticzéta

en: None
csb: Felënk

en: Collection
csb: Kòlekcëjô

en: Copy to Collection
csb: Kòpiérëjë do kòlekcëji

en: Move to Collection
csb: Przeniesë do kòlekcëji

en: More...
csb: Wicy...

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
csb: &Pòdmieni lëstã graniô

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
csb: Òrganizëjë lopczi

en: &Edit Track Details
csb: &Editëjë detale sztëczka

en: Home
csb: Dodóm

en: Dynamic Playlists
csb: Dinamiczné lëstë graniô

en: Turn dynamic mode on.
csb: Włączë stón dinamiczny.

en: Edit
csb: Editëjë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
csb: Rëmôj

en: Repopulate
csb: Zafùlëjë znowa

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
csb: &Zamieni przechôdającé sztëcczi nowima.

en: Add Folder
csb: Dodôj katalog

en: New name
csb: Nowi miono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
csb: Podcastë

en: &Add Podcast
csb: &Dodôj podcast

en: &Update All
csb: &Zaktualni wszëtkò

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
csb: Dodôj podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
csb: dodôj podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
csb: Òdswiéżë wszëtczé podcastë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
csb: Kònfigùrëjë podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
csb: Titel

en: Summary
csb: Pòdrëchòwanié

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
csb: Òglowé

en: Configure General Options
csb: Kònfigùracëjô òglowëch òptacëjów

en: Local Collection
csb: Môlowô kòlekcëjô

en: Playback
csb: Grónié

en: Configure Playback
csb: Kònfigùracëjô graniô

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
csb: Ùstawë kòlekcëji

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
csb: Katalodżi kòlekcëji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
csb: &Miono brëkòwnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
csb: &Parola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
csb: Òglowé òptacëjë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
csb: Pòkażë &ikònã w zabiérnikù

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
csb: Òptacëje listë graniô

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
csb: Òglowé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
csb: &Czas déraniô

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
csb: Wiedno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
csb: E&kran:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
csb: Brëkùjë swòjéch &farwów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
csb: Farwa tekstu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
csb: Długòta wëcëszenia w milisekùndach.

en: Collections
csb: Kòlekcëje

en: Internet Services
csb: Ùsłëżnotë Jinterneta

en: Lyrics
csb: Tekstë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
csb: Òdjinstalëjë skript

en: Search Scripts
csb: Szëkôj w skriptach

en: Images
csb: Òbrôzczi

en: %1 track | %1 tracks
csb[0]: %1 sztëczk
csb[1]: %1 sztëcczi
csb[2]: %1 sztëczków

en: Disc %1
csb: Disk %1

en: &Queue
csb: &Régùjë

en: Edit Track Details
csb: Editëjë detale sztëczka

en: Play Count
csb: Rechòwnik graniô

en: Score
csb: Pùnktacëjô

en: Last played
csb: Slédno gróné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
csb: Eticzétë

en: Reload
csb: Zladëjë znôù

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
csb: Ùstawë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
csb: z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
csb: Dodôj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
csb: Artista:

en: Configure Playlist Info Applet
csb: Kònfigùracëjô apleta jinfòrmacëji ò lësce graniô

en: Width
csb: Szérz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
csb: Artista

en: Previous
csb: Pòprzédny

en: Track
csb: Sztëczk

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
csb: Ni mòże wëdostaw wëdowiédzë z Wikipediji: %1

en: No information found...
csb: Ni ma nalazłi wedowiédzë...

en: Configure Applets...
csb: Kònfigùrëjë apletë...

en: dates
csb: datumë

en: Do not show under Various Artists
csb: Nie pòkazëjë pòd "Rozmajiti wëkònywacze"

en: Show under Various Artists
csb: Pòkazëjë pòd "Rozmajiti wëkònywacze"

en: %1 - Stopped %2
csb: %1 - Zatrzëmóny %2

en: Playback Ended Markers
csb: Markerë zakùńczenia òdgrëwaniô

en: Audio CD settings - Amarok
csb: Nastawë Audio CD - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
csb: Przëstãpné fòrmatë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
csb: Awansowóné

en: Music share at %1
csb: Wespółdzélonô mùzyka na %1

en: Transferring: %1
csb: Przenoszenié: %1

en: Unknown Artist
csb: Niznóny artista

en: Unknown track
csb: Nieznóny sztëczk

en: Transferring Tracks to Device
csb: Przenoszenié titlów do ùrządzenia

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
csb[0]: Nié mòże skòpérowac %1 titla do ùrządzenia
csb[1]: Nié mòże skòpérowac %1 title do ùrządzenia
csb[2]: Nié mòże skòpérowac %1 titlów do ùrządzenia

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
csb[0]: Nié rëmniãti titel:
csb[1]: Nié rëmniãti title:
csb[2]: Nié rëmniãtich titlów:

en: &Disconnect Device
csb: &Rozłączë ùrządzenié

en: Could not connect to MTP Device
csb: Ni mòże pòłączëc do ùrządzeniô MTP

en: Could not copy track from device.
csb: Ni mòże kòpérowac titla z ùrządzeniô.

en: Unknown Album
csb: Nieznóny albùm

en: Unknown Genre
csb: Nieznony zort

en: Could not delete item
csb: Ni mòże rëmnąc elementu

en: Delete failed
csb: Rëmniãcé nie darzëło sã

en: Could not save playlist.
csb: Ni mògã zapisac lëstë graniô.

en: today
csb: dzysô

en: last week
csb: w ùszłim tidzéniu

en: last month
csb: w ùszłim miesącu

en: three months ago
csb: trzë miesące dowslôdë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
csb: Miono:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
csb: Nieznóné

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
csb: Nieznóné

en: Stream (%1)
csb: Strëga (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
csb: Ni mòże ùsôdzëc timczasowégò lopka bë zladowac lëstã graniô.

en: Downloading remote playlist
csb: Ladowanié lëstë gróniô

en: Playlist_%1
csb: Lësta_gróniô_%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
csb: Kònfigùracëjô podcasta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
csb: Ladowanié mediów

[ctx: change options]
en: Configure %1
csb: Kònfigùrëjë %1

en: &Configure
csb: &Kònfigùrëjë

en: &Remove Subscription
csb: &Rëmôj subskripcëjã

en: &Update Channel
csb: &Zaktualni kanał

en: &Download Episode
csb: &Zladëjë epizod

en: Downloading Podcast Media
csb: Ladowanié mediów podcastu

en: Downloading Podcast "%1"
csb: Ladowanié podcastu "%1"

en: Local Podcasts
csb: Môlowé podcastë

en: Updating "%1"
csb: Aktualizacëjô: %1

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
csb: Nigdë

en: One week ago | %1 weeks ago
csb[0]: Tidzéń nazôd
csb[1]: %1 tidzénie nazôd
csb[2]: %1 tidzéniów nazôd

en: Yesterday
csb: Wczora

en: One day ago | %1 days ago
csb[0]: Jeden dzén nazôd
csb[1]: %1 dni nazôd
csb[2]: %1 dniów nazôd

en: One hour ago | %1 hours ago
csb[0]: Jedna gòdzëna nazôd
csb[1]: %1 gòdzënë nazôd
csb[2]: %1 gòdzënów nazôd

en: One minute ago | %1 minutes ago
csb[0]: Jedna minuta nazôd
csb[1]: %1 minutë nazôd
csb[2]: %1 minutów nazôd

en: Within the last minute
csb: Òb slédną minutã

en: The future
csb: Przińdnota

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
csb: Witro

en: Fetching Cover
csb: Ladowanié òbkłôdczi

en: Fetch Cover | Fetch Covers
csb[0]: Zladëjë òbkłôdkã
csb[1]: Zladëjë òbkłôdczi
csb[2]: Zladëjë òbkłôdczi

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
csb[0]: Zladëjë òbkłôdkã dlô tegò albùmù
csb[1]: Zladëjë òbkłôdkã dlô nëch %1 albùmów
csb[2]: Zladëjë òbkłôdkã dlô nëch %1 albùmów

en: Display Cover
csb: Pòkażë wòbkłôdkã

en: Display artwork for this album
csb: Pòkażë òbkłôdkã dlô tegò albùmù

en: Unset Cover | Unset Covers
csb[0]: Wëczëszczë òbkłôdkã
csb[1]: Wëczëszczë òbkłôdczi
csb[2]: Wëczëszczë òbkłôdczi

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
csb[0]: Rëmôj òbkłôdkã dlô tegò albùmù
csb[1]: Rëmôj òbkłôdkã dlô %1 albùmów
csb[2]: Rëmôj òbkłôdkã dlô %1 albùmów

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
csb[0]: Na gwës chcesz rëmnąc nã òbkłôdkã z kòlekcëji?
csb[1]: Na gwës chcesz rëmnąc ne %1 òbkłôdczi z kòlekcëji?
csb[2]: Na gwës chcesz rëmnąc nych %1 òbkłôdków z kòlekcëji?

en: Set Custom Cover
csb: Ùstôwi &swòją òbkłôdkã

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
csb[0]: Ùstawi swòją òbkłôdkã dlô tegò albùmù
csb[1]: Ùstawi swòją òbkłôdką dlô nëch %1 albùmów
csb[2]: Ùstawi swòją òbkłôdką dlô nëch %1 albùmów

en: Select Cover Image File
csb: Wëbiérzë lopk òbkłôdczi

en: Albums By
csb: Albùmë artistë

en: All Artists
csb: Wszëtcy artisce

en: Enter search terms here
csb: Wpiszë tuwò kriteria szëkbë

en: All Albums
csb: Wszëtczé albùmë

en: Albums With Cover
csb: Albùmë z òbkłôdkama

en: Albums Without Cover
csb: Albùmë bez òbkłôdków

en: Fetch Missing Covers
csb: Zladëjë felëjącé òbkłôdczi

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
csb: Fardich.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
csb[0]: Òbkłôdka nie je nalazłô
csb[1]: <b>%1</b> òbkłôdczi nie są nalazłé
csb[2]: <b>%1</b> òbkłôdków nie je nalazłéch

en: Fetching cover for %1 - %2...
csb: Ladowanié òbkłôdczi dlô %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
csb: Ladowanié òbkłôdczi dlô %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
csb[0]: Ladowanié 1 òbkłôdczi:
csb[1]: Ladowanié <b>%1</b> òbkłôdków... :
csb[2]: Ladowanié <b>%1</b> òbkłôdków... :

en: 1 fetched | %1 fetched
csb[0]: 1 zladowónô
csb[1]: %1 zladowóné
csb[2]: %1 zladowónëch

en: 1 not found | %1 not found
csb[0]: %1 nie nalazłô
csb[1]: %1 nie nalazłe
csb[2]: %1 nie nalazłëch

en: Connecting...
csb: Pòłączenié

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
csb[0]: 1 rezultat dlô "%2"
csb[1]: %1 rezultatë dlô "%2"
csb[2]: %1 rezultatów dlô "%2"

en: 1 album | %1 albums
csb[0]: 1 albùm
csb[1]: %1 albùmë
csb[2]: %1 albùmów

en: Cover Image
csb: Òbkłôdka

en: No Artist
csb: Felëje artistë

en: &Watch folders for changes
csb: &Szlachùje za zmianama w katalogach

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
csb: Jeżlë zaznaczoné, Amarok òdczëtô wszëtczé pòdkatalodżi.

en: Import Collection
csb: Impòrtëjë kòlekcjã

en: Migrating
csb: Migrowanié

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
csb: <b><font color='red'>Fela:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
csb: Zajimpòrtowóné <b>%1 - %2</b>

en: Edit Filter
csb: Editëjë filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
csb: ë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
csb: Zapiszë

en: %1 or %2
csb: %1 abò %2

en: Artist's Initial
csb: Jinicjałë artistë

en: File Extension of Source
csb: Rozszérzenié lopkù zdroju

en: Track Number
csb: Numer stegnë

en: You can use the following tokens:
csb: Mòżesz ùżëc nëch znaczników:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
csb: Jeżlë òbjimôsz dzele tekstu, co zamëkają w se znacznik, wãsowima klamrama to na sekcëjô mdzë niewidzalnô, jeżlë znacznik je pùsti.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
csb: Òrganizëjë lopczi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
csb: Katalog kòlekcëji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
csb: Òptacëje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
csb: Pòdzérk célu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
csb: Nôdpiszë &cel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
csb: Zmiana znaków

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
csb: Zamieni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
csb: Regùlarny wësłów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
csb: réga znaków

en: Tags
csb: Tadżi

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
csb: Nieznóné

en: Track Details: %1 by %2
csb: Detale sztëczka: %1 wëkònywóny przez %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
csb[0]: Wëdowiédzô dlô %1 sztëczka
csb[1]: Wëdowiédzô dlô %1 sztëczków
csb[2]: Wëdowiédzô dlô %1 sztëczków

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
csb: <b>%1</b> wëkònywóny przez <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
csb: <b>%1</b> wëkònywóny przez <b>%2</b> z albùmù <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
csb[0]: Editëjë 1 lopk
csb[1]: Editëjë %1 lopczi
csb[2]: Editëjë %1 lopków

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
csb: Felënk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
csb: Wrdowiédzô ò sztëczkù

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
csb: Pòdrë&chòwanié

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
csb: Statisticzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
csb: Długòta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
csb: Chùtkòsc transmisëji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
csb: Probkòwanié:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
csb: Miara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
csb: Fòrmat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
csb: Kòlekcëjô:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
csb: Notowania:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
csb: Pùnktacëjô:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
csb: &Tadżi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
csb: T&itel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
csb: &Artista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
csb: &Kòmpòzytor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
csb: Al&bùm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
csb: &Zort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
csb: &Rok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
csb: &Dopòwiesc:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
csb: T&ekstë

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
csb: Et&iczétë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
csb: Rëmôj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
csb: Môl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
csb: &Pòprzédny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
csb: &Pòstãpny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
csb: &Zapiszë ë zamkni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
csb: Albùm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
csb: Zort:

en: Unknown album
csb: Nieznóny albùm

en: Unknown artist
csb: Nieznóny artista

en: Unknown genre
csb: Nieznóny zort

en: Generating playlist...
csb: Ùsôdzanié lëstë graniô...

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
csb: <b>%1</b> wëkònywóné przez <b>%2</b> z albùmù <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
csb: <b>%1</b> wëkònywóné przez <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
csb: <b>%1</b> wëkònywóné przez <b>%2</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
csb: Miono brëkòwnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
csb: Miono kòmpùtra

en: Lyrics data could not be parsed
csb: Pòdôwczi tekstu ni mòga òstac òdczëtóné

en: No information available for this track
csb: Felënk wëdowiédzé dlô tegò titla

en: Developer
csb: Programista

en: Former contributors
csb: Przédny programisce

en: Playlists
csb: Lësta graniô

en: Play Media (Files or URLs)
csb: Grôj media (lopczi abò adresë URL)

en: Add Media (Files or URLs)
csb: Dodôj media (lopczi abò adresë URL)

en: Add Stream
csb: Dodôj strëgã

en: Enter Stream URL:
csb: Wpiszë URL strëdżi:

en: &Add Media...
csb: &Dodôj media...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
csb: Wë&czëszczë lëstã graniô

en: &Add Stream...
csb: &Dodôj strëgã...

en: &Export Playlist As...
csb: &Ekspòrtëjë lëstã graniô jakno...

en: Play Media...
csb: Grôj media...

en: Update Collection
csb: Aktualizëjë kòlekcëjã

en: Previous Track
csb: Piprzédny sztëczk

en: Next Track
csb: Pòstãpny sztëczk

en: Increase Volume
csb: Zwikszë głosnosc

en: Decrease Volume
csb: Zminészë głosnosc

en: Toggle Main Window
csb: Przełączë przédne òkno

en: Search playlist
csb: Przëszëkôj lësta gróniô

en: Show active track
csb: Pòkażë biéżné sztëcczi

en: Mute Volume
csb: Wëcëszë głosnosc

en: Queue Track
csb: Régùjë sztëczk

en: Rate Current Track: 1
csb: Òtaksëjë biéżny sztëczk: 1

en: Rate Current Track: 2
csb: Òtaksëjë biéżny sztëczk: 2

en: Rate Current Track: 3
csb: Òtaksëjë biéżny sztëczk: 3

en: Rate Current Track: 4
csb: Òtaksëjë biéżny sztëczk: 4

en: Rate Current Track: 5
csb: Òtaksëjë biéżny sztëczk: 5

en: &Music
csb: &Mùzyka

en: &Playlist
csb: &Lësta graniô

en: &Tools
csb: &Nôrzãdza

en: &Settings
csb: Ùs&towë

en: Paused  ::  %1
csb: Paùza :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
csb: Wë&czëszczë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
csb: Długòta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
csb: Wëdowiédzô

en: Width:
csb: Szérz:

en: Invalid playlist layout.
csb: Lëchi wëzdrzatk lëstë graniô.

en: copy of %1
csb: kòpijô z %1

en: Head
csb: Głowa

en: Body
csb: Cało

en: Single
csb: Singel

en: New playlist layout
csb: Nowi wëzdrzatk lëstë graniô

en: Copy playlist layout
csb: Kòpérëjë wëzdrzatk lëstë òdegraniô

en: Delete playlist layout
csb: Rëmôj wëzdrzatk lëstë òdegraniô

en: Rename playlist layout
csb: Nazwi jinaczi wëzdrzatk lëstë òdegraniô

en: Choose a name for the new playlist layout
csb: Wëbiérzë miono dlô nowégò wëzdrzatkù lëstë graniô

en: Layout name error
csb: Fela miona wëzdrzatkù

en: Choose a new name for the playlist layout
csb: Wëbiérzë nowé miono dlô nowégò wëzdrzatkù lëstë graniô

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
csb: Editor wëzdrzatkù lëstë graniô

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
csb: Przëstãpné wëzdrzatczi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
csb: Wëzdrzatk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
csb: Grëpòwóny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
csb: Pòdzérk

en: Repeat Track
csb: Pòwtórzë sztëczk

en: Repeat Album
csb: Pòwtórzë albùm

en: Repeat Playlist
csb: Pòwtórzë lëstã graniô

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
csb: Òbkłôdka

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
csb: Katalog

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
csb: Rozdzélôcz

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
csb: Miono lopka

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
csb: Dłùgòta grëpë

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
csb: Grëpa sztëczków

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
csb: Òdczëcé

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
csb: Zdrój

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
csb: Titel

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
csb: Titel (z numerã sztëczka)

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
csb[0]: %1 sztëczk (%2)
csb[1]: %1 sztëcczi (%2)
csb[2]: %1 sztëczków (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
csb[0]: %1 sztëczk
csb[1]: %1 sztëcczi
csb[2]: %1 sztëczków

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
csb: Miono lopka

en: Disc Number
csb: Numer diskù

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
csb: Sztëczk

en: Comment
csb: Dopòwiesc

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
csb: Katalog

en: Bitrate
csb: Chùtkòsc transmisëji

en: Sample Rate
csb: Próbkòwónié

en: Rating
csb: Notowania

[ctx: Column name]
en: Last Played
csb: Slédno gróné

en: Mood
csb: Òdczëcé

en: File Size
csb: Miara lopka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
csb: Wërégùjë sztëczk

en: Tracks
csb: Sztëcczi

en: Albums
csb: Albùmë

en: Artists
csb: Artistowie

en: Composers
csb: Kòmpòzytorowie

en: Years
csb: Lat

en: Show only matches
csb: Pòkażë le dopasowóné

en: Tracks Added
csb: Sztëcczi dodóné

en: Tracks Removed
csb: Sztëcczi rëmniãté

en: Stop Playing After This Track
csb: Wëłączë pò tim sztëczkù

en: Remove From Playlist
csb: Rëmôj z lëstë graniô

en: Select Source
csb: Wëbiérk fòrmatu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
csb: równy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
csb: mni jak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
csb: sztëczków

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
csb: wicy jak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
csb: naczinô sã òd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
csb: kùńczë sã na

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
csb: zamëkô w se

en: genre
csb: zort

en: composer
csb: kòmpòzytor

en: comment
csb: dopòwiesc

en: length
csb: długòta

en: score
csb: pùnktë

en: rating
csb: notowanié

en: Scanning music
csb: Przeszukiwanié mùzyczi

en: Authentication Error
csb: Fela ùdowiérzania

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
csb: Brëkùjë Amaroka jakno jedny le nôkładczi na twòją serwerã Ampache. To pòzwôlô ce przezérac ë grac całą zamkłosc Ampache brëkùjącë Amaroka.

en: Ampache Server %1
csb: Serwera Ampache %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
csb: &Testowi login

en: Subscribe
csb: Subskribùjë

en: Testing...
csb: Testowanié...

en: Failed
csb: Nie darzëło sã

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
csb: Sukces

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
csb: Abò miono brëkòwnika abò parola je zmiłkòwò napisónô. Pòprawi to ë spróbùjë znôù.

en: No description available...
csb: Felëje òpisënkù...

en: A site where artists can freely share their music
csb: Starna na chtërny artistowie mògą dzelec sã swòją mùzyką

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
csb: Aktualizacëjô

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
csb: Zladënk

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
csb: Zort / Artista

en: Genre / Artist / Album
csb: Zort / Artista / Albùm

en: Updating the local Jamendo database.
csb: Zaktualnianié môlowi bazë pòdôwków Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
csb[0]: Zaktualnianié bazë pòdôwków Jamendo je ju fardich. Dodóno 1 sztëczk
csb[1]: Zaktualnianié bazë pòdôwków Jamendo je ju fardich. Dodóno %1 sztëcczi
csb[2]: Zaktualnianié bazë pòdôwków Jamendo je ju fardich. Dodóno %1 sztëczków

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
csb[0]: 1 albùm z
csb[1]: %1 albùmë z
csb[2]: %1 albùmów z

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
csb[0]: 1 artista.
csb[1]: %1 artistów.
csb[2]: %1 artistów.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
csb: Profil Last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
csb: Serwisë Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
csb: &Dodôj sztëcczi

en: Last.fm: The social music revolution
csb: Last.fm: Spòlëznowa mùzycznô rewòlucëja

en: Last.fm: Love
csb: Last.fm: Lubòtné

en: Enter an artist name
csb: Wpiszë miono artistë

en: Enter a tag
csb: Wpiszë tag

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
csb[0]: Rechòwnik graniô: %1 granié
csb[1]: Rechòwnik graniô: %1 grania
csb[2]: Rechòwnik graniô: %1 graniów

en: Create a Custom Last.fm Station
csb: ùsôdzë swòją stacëjã Last.fm

en: User
csb: Brëkòwnik

en: %1's Streams
csb: Strëdżi brekòwnika %1

en: Global Tags
csb: Òglowé tadżi

en: Friends' Loved Radio
csb: Lubòtné radio drëchów

en: Friends' Personal Radio
csb: Personowé radio drëchów

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
csb: Nie darzëło sã

en: Personal Radio
csb: Swòjé radio

en: My Recommendations
csb: Mòje rekòmendacëje

en: My Radio Station
csb: Mòja radiowô stacëjô

en: My Top Artists
csb: Mòje nôwikszé gwiôzdë

en: My Tags
csb: Mòje tadżi

en: Friends
csb: Drësze

en: Last.fm: &Ban
csb: Last.fm: &Blokùjë

en: Ban this track
csb: Zablokùjë nen sztëczk

en: Last.fm: &Skip
csb: Last.fm: Ò&minié

en: Skip this track
csb: Òminie nen sztëczk

en: Global Tag Radio: "%1"
csb: Radio òglowëch tagów: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
csb: Radiowô stacëjô brëkòwnika: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
csb: Artistë szlachùjący za "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
csb: Radio lubòtników artistë: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
csb: Sąsedzczé radio %1

en: %1's Personal Radio
csb: Swòje radio %1

en: %1's Recommended Radio
csb: Rekòmendowóné radio przez %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
csb: Rekòmendowóné radio %1 (pòpùlarnota %2)

en: Group Radio: %1
csb: Grëpòwi radio: %1

en: Track Radio
csb: Radio sztëczka

en: Artist Radio
csb: Radio artistë

en: Last.fm is cool...
csb: Last.fm je fejn...

en: Play Similar Artists from Last.fm
csb: Grôj juwernëch artistów z Last.fm

en: Adding album cover to collection
csb: Dodôj òbkłôdkã albùmù do kòlekcëji

en: Preview Tracks
csb: Pòdzérk sztëczka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
csb: Jem nôleżnikã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
csb: Ôrt nôleżnictwa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
csb: Strëga

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
csb: Miono brëkòwnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
csb: Parola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
csb: Pòdzérk ôrtu strëdżi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
csb: Mp3 wësoczégò kwaliteta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
csb: Mp3 nisczégò kwaliteta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
csb: Zladënk albùmù z Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
csb: Òptacëjë zladënkù

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
csb: Wëbiérk fòrmatu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
csb: Zladëjë do:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
csb: Infò Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
csb: &Zladënk

en: Processing download
csb: Przerobiónié zladënkù

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
csb: We wpisóny jinfòrmacëji nôleżnika je fela. Proszã jã pòprawic ë spróbòawc znôù.

en: Could not process download
csb: Ni mògã przeprowadzëc procesu zladënkù

en: Loading artist info...
csb: Ladowanié wëdowiédzë ò artisce...

en: Fetching %1 Artist Info
csb: Ladowanié wëdowédzë ò artisce %1

en: Loading album info...
csb: Ladowanié wëdowiédzë ò albùmie...

en: Description:
csb: Òpisënk:

en: From Magnatune.com
csb: Z Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
csb: Ladowanié przédny starnë Magnatune...

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
csb: Ladowanié twòji nôlepszi starnë Magnatune...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
csb: Menedżer pònownégò zladënkù

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
csb: &pònowny zladënk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
csb: Artista - Albùm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
csb: Zamkni

en: Artist / Album
csb: Artista / Albùm

en: Re-download
csb: Zladëjë znôù

en: Update Database
csb: Zaktualni bazã pòdôwków

en: Tools
csb: Nôrzãdza

en: Download Album
csb: Zladëjë albùm

en: Updating the local Magnatune database.
csb: Zaktualnianié môlowi bazë pòdôwków Magnatune.

en: ERROR: No arguments supplied
csb: FELA: Nie są pòdóné niżódné argùmentë

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
csb: FELA: Lëchô lëczba argùmentów dlô addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
csb: FELA: Fela parosowaniô dlô 2 argùmentu (rechòwanié )

en: ERROR: Unknown argument.
csb: FELA: Nieznóny argùment.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
csb: Demon MP3Tunes Harmony dlô Amaroka

en: The identifier the daemon should use.
csb: Jidentifikator jaczi demon mô ùżëc.

en: The email to be used for authentication.
csb: E-mail do ùdowiérzaniô.

en: The pin to be used for authentication.
csb: Numer PIN do ùdowiérzaniô.

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
csb: Szafka MP3Tunes: Twòja mùzyka wszãdze!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
csb: Aùtomatnô synchronizacëjô MP3Tunes włączonô

en: MP3tunes AutoSync Disabled
csb: Aùtomatnô synchronizacëjô MP3tunes wëłączonô

en: Authenticating
csb: Ùdowiérzanié

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
csb: MP3tunes Harmony: Rozłączoné

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
csb: MP3Tunes Harmony: Żdónié na wprowadzenié PIN-a

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
csb: MP3Tunes Harmony: Szczestlewé pòłączenié

en: MP3tunes Locker
csb: Szafka MP3Tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
csb: Le ne ôrtë sztëczków mògą bëc ladowóné do MP3Tunes: mp3, mp4, m4a, aac, wma ë ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
csb: Ladowanié do MP3Tunes naczãté

en: Uploading Track %1/%2
csb: Zladowónié sztëczka %1/%2

en: Loading Podcast Info...
csb: Ladowanié wëdowiédzë ò podcasce

en: Fetching Podcast Info
csb: Chwôtanié wëdowiédzë ò podcasce

en: Podcast Directory
csb: Katalog podcasta

en: A large listing of podcasts
csb: Wiôlgô lësta podcastów

en: Loading info...
csb: Ladowanié wëdowiédzë...

en: This service does not accept any messages
csb: Nen serwis nie akceptëje niżódnëch wiadłów

en: ERROR: unknown message
csb: FELA: nienóné wiadło

en: No service named %1 is currently loaded
csb: Niżódnô ùsłëżnota ò mionie %1 nie je terô zaladowónô

en: Abort
csb: Òpùszczë

en: Main Toolbar
csb: Przédnô lëstwa nôrzãdzów

en: Muted
csb: Wëcëszony

en: Bookmark
csb: Załóżka

en: Ignore
csb: Ignorëjë

en: Folder
csb: Katalog

en: Collection root
csb: Spòdlé kòlekcëji

en: &Basic...
csb: &Spòdlowé...

en: &Advanced...
csb: &Awansowóné...

en: Simple Search
csb: Prostô szëkba

en: Rating changed
csb: Notowanié zmienioné

en: Paused
csb: Paùza

en: Track Progress
csb: Czas déraniô sztëczka

en: Enter space-separated terms to search.
csb: Wpiszë, òddzéloné spacjama, kriteria przeszëkiwaniô.

en: Edit filter
csb: Editëjë filter

en: Volume
csb: Głosnosc

en: [prefix]
csb: [prefiks]

en: [suffix]
csb: [sufiks]
