amarok - en to fi translation catalogue (2324 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
fi: Ei ryhmittelyä

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
fi: Ei ryhmittelyä (yksirivinen)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
fi: Yksityiskohtainen

en: License Agreement
fi: Lisenssisopimus

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
fi: <qt>Tietoa ei saatavilla.<br />Annettua KAboutData-oliota ei ole olemassa.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
fi: <qt>Tietoa ei saatavilla.<br />Annettua OcsData-objektia ei ole olemassa.</qt>

en: About %1
fi: Tietoa: %1|/|Tietoa $[elat %1]

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
fi: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versio %2</b><br />Käytössä KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
fi: Lisenssi: %1

en: &About
fi: &Tietoa

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fi: Ilmoita virheistä osoitteeseen <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a>.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
fi: Ilmoita virheistä osoitteeseen <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
fi: T&ekijä

en: A&uthors
fi: T&ekijät

en: &Contributors
fi: A&vustajat

en: &Donors
fi: &Lahjoittajat

en: T&ranslation
fi: K&äännös

en: Email contributor
fi: Lähetä tekijälle sähköpostia

en: Visit contributor's homepage
fi: Vieraile tekijän kotisivuilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
fi: Nimi

en: Amarok Menu
fi: Amarok-valikko

en: Play/Pause
fi: Soita/tauko

en: Click to change
fi: Muuta napsauttamalla

en: &Replay Gain Mode
fi: &ReplayGain-voimakkuudentasaus

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
fi: &Ei käytössä

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
fi: &Kappale

en: &Album
fi: &Albumi

en: Burn
fi: Polta

en: Current Playlist
fi: Nykyinen soittolista

en: Selected Tracks
fi: Valitut kappaleet

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop after current Track
fi: Pysäytä tämän kappaleen jälkeen

en: Stop after current track: Off
fi: Toistoa ei pysäytetä tämän kappaleen jälkeen.

en: Stop after current track: On
fi: Toisto pysäytetään tämän kappaleen jälkeen.

en: No track playing
fi: Amarok ei nyt soita mitään

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
fi: Näytetäänkö toinen, vasen aikamerkki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
fi: Tällä asetuksella näytetään soitinikkunassa toinen aikamerkki kelauspalkin vasemmalla puolella.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
fi: Näytetäänkö kappaleesta jäljellä oleva aika vasemmassa aikamerkissä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
fi: Tällä asetuksella näytetään kappaleesta jäljellä oleva aika soitetun ajan sijaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
fi: Mitä kappaleita tai albumeja suositaan satunnaistilassa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
fi: Valitunlaiset kappaleet tai albumit valitaan todennäköisemmin seuraavaksi soitettavaksi kappaleeksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
fi: Miten soittolistan kappaleet käydään läpi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
fi: Määrittää, miten Amarok etenee soittolistan kappaleissa

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
fi: Elävän soittolistan tila.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
fi: Käynnistä ja sammuta elävä soittolista tästä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
fi: Salli kaksoiskappaleet dynaamisessa tilassa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
fi: Jos asetettu, dynaamisessa tilassa lisätyillä kappaleilla voi olla kaksoiskappaleita.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
fi: Edeltävien kappaleiden lukumäärä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
fi: Kuinka monta soitettua kappaletta jätetään näkyviin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
fi: Tulevien kappaleiden lukumäärä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
fi: Kuinka monta kappaletta soittolistalla on jatkuvasti tulossa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
fi: Näytetäänkö kuvake ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä ilmoitusalueen Amarok-kuvake.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
fi: Piilotetaanko kontekstinäkymä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä ilmoitusalueen Amarok-kuvake.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
fi: Kumoamistasojen lukumäärä soittolistassa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
fi: Kumoamistasojen lukumäärä soittolistassa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
fi: Tallentavatko soittolistat polut suhteellisina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
fi: Jos asetettu, käsin tallennettuihin soittolistoihin sisällytetään kappaleiden suhteellinen polku absoluuttisen sijaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
fi: Ulkoisen verkkoselaimen sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
fi: Valitse haetaanko albumien kansikuvat automaattisesti tarvittaessa

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
fi: Näytetäänkö selainpaneelissa taustakuvia

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing track visible
fi: Vieritä soittolista kullakin hetkellä soivan kappaleen kohdalle, pitäen soiva kappale aina esillä

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
fi: Näytä albumien kansikuvat selatessa kokoelmaa

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
fi: Näytä kontekstinäkymä

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
fi: Soita ensikäynnistyksen tunnussävel

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
fi: Animoi kontekstisovelmien sulkeminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
fi: Jos asetettu, kontekstisovelmat sulkeutuminen osoitetaan animoiden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show track's artist in Collection Browser if different from album artist
fi: Näytä kappaleen artisti kokoelmaselaimessa jos eri kuin albumin artisti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Explicitly show artist in Collection Browser for Various Artists albums and tracks where artist differs from album artist.
fi: Näytä erikseen kappaleen artisti kokoelmaselaimessa jos kappale on kohdassa ”Useita artisteja” tai artisti on eri kuin albumin artisti

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
fi: Korvaako ”Järjestele tiedostoja” olemassa olevat tiedostot.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” korvaa jo olemassa olevan kohteen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
fi: Siirtääkö ”Järjestele tiedostoja” The-artikkelin artistien nimien loppuun.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” siirtää The-artikkelin artistien nimien loppuun. Esimerkiksi: ”Beatles, The”.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
fi: Korvaako ”Järjestele tiedostoja” tiedostonimien välilyönnit alleviivausmerkein.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” korvaa tiedostonimien välilyönnit alleviivausmerkein.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
fi: Käyttääkö ”Järjestele tiedostoja” levynkansikuvia kansioiden kuvakkeina.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” käyttää levynkansikuvia kansioiden kuvakkeina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
fi: ”Järjestele tiedostoja” -toiminnon kokoelmakansion sijainti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
fi: ”Järjestele tiedostoja” -toiminnon kokoelmakansion sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
fi: Muuttaako ”Järjestele tiedostoja” tiedostonimet VFAT-tiedostojärjestelmän kanssa yhteensopiviksi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” korvaa tiedostonimistä merkit, jotka eivät ole yhteensopivia VFAT-tiedostojärjestelmän kanssa (esim. ”:”, ”*” ja ”?”).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
fi: Muuttaako ”Järjestele tiedostoja” tiedostonimet niin, että ne sisältävät vain 7-bittisiä ASCII-merkkejä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” korvaa tiedostonimistä merkit, jotka eivät ole yhteensopivia 7-bittisen ASCII-merkistön kanssa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
fi: Käyttääkö ”Järjestele tiedostoja” tiedostoille mukautettua nimeämismallia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
fi: Jos asetettu, ”Järjestele tiedostoja” muuttaa tiedostonimet erityisen muotoilujonon mukaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
fi: ”Järjestele tiedostoja” -toiminnon muotoilujono, jos mukautettu nimeämismalli on käytössä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
fi: Jos mukautettu tiedostonimimalli on käytössä, ”Järjestele tiedostoja” muuttaa tiedostojen nimiä tämän muotoilujonon mukaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
fi: Säännöllinen lauseke, joka korvataan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
fi: ”Järjestele tiedostoja” korvaa osuvat alijonot tällä säännöllisellä lausekkeella.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
fi: Korvaava merkkijono.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
fi: ”Järjestele tiedostoja” korvaa osuvat alijonot tällä jonolla.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
fi: Perus- vai edistynyt tila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
fi: Perustilassa tiedostonimi luodaan vedettävin ja pudotettavin tietuein, edistyneessä tilassa kuvat korvataan tekstillä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
fi: Muotoilun esiasetukset

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
fi: Esiasetettujen muotoilujen luettelo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
fi: Äänenvoimakkuus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
fi: Amarokin pää-äänenvoimakkuuden arvo väliltä 0 (mykistetty)–100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
fi: Vaimennustila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
fi: Vaimenna/poista vaimennus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
fi: Ristiinhäivytetäänkö painettaessa pysäytyspainiketta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä loppuhäivytys.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
fi: Häivytetäänkö soitto painettaessa keskeytyspainiketta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
fi: Loppuhäivytyksen kesto millisekunneissa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
fi: Loppuhäivytyksen kesto millisekunneissa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
fi: Taajuuskorjaimen tila: 0 = ei käytössä, 1…n = esiasetuksen nro

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
fi: Jos käytössä, taajuuskorjainliitännäinen suodattaa äänivirtaa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains including pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
fi: Taajuuskorjaimessa on 11 vahvistussäätöä, joista yksi on esivahvistus. Vaihteluväli on −100…100. 0 on oletus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
fi: Luettele käyttäjän taajuuskorjaimen esiasetusnimissä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
fi: Luettele käyttäjän esiasetusarvoissa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
fi: Äänenvoimakkuuden tasauksen tapa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
fi: Tasoitetaanko soitettavien kappaleiden äänenvoimakkuutta ja jos, tehdäänkö säätö kappale- vai albumikohtaisesti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
fi: Poista voimakkuudentasaus käytöstä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
fi: Soita kaikki kappaleet samalla äänenvoimakkuudella

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
fi: Soita koko albumi samalla äänenvoimakkuudella

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
fi: Lyhyen siirtymän kesto sekunteina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
fi: Keskimittaisen siirtymän kesto sekunteina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
fi: Pitkän siirtymän kesto sekunteina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
fi: Keskeyttääkö Amarok nykyisen kappaleen soittamisen lepotilaan siirryttäessä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
fi: Estääkö Amarok järjestelmää siirtymästä lepotilaan kappaletta soitettaessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
fi: Aloittaako Amarok soittamisen heti kun kappaleita on lisätty soittolistaan (eikä mitään jo soiteta).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
fi: Amazon-alue kansikuvien haulle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
fi: Määrittää, miltä Amazon-palvelimelta kansikuvat haetaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
fi: Määrittelee, minkä kielisestä Wikipediasta tieto haetaan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
fi: Määrittelee, minkä kielisestä Wikipediasta tieto haetaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
fi: Käytä KNotify-tukea

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
fi: Käytä kuvaruutunäyttöä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä kuvaruutunäyttö.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
fi: Käytä Growlia ilmoituksiin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä ilmoitusalueen kuvakkeen animointi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
fi: Valeläpikuultavuuden vaihto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
fi: Muuta kuvaruutunäytön tausta käyttämään valeläpikuultavuutta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
fi: Käytetäänkö kuvaruutunäytössä omia värejä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
fi: Kuvaruutunäytössä voidaan käyttää omia värejä, mikäli tämä on valittuna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
fi: Kuvaruutunäytön fonttiväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
fi: Kuvaruutunäytön tekstin väri, joka annetaan RGB-muodossa (pilkuilla eroteltu luettelo, jossa on kolme kokonaislukua väliltä 0 ja 255).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
fi: Kuvaruutunäytön fontin skaalaus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
fi: Kuvaruutufontin suurennuskerroin peruskoon prosentteina, ts. 100 on peruskoko.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
fi: Montako millisekuntia teksti näkyy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
fi: Kuvaruutunäytön tekstin näyttöaika millisekunneissa. Arvo 0 tarkoittaa, että kuvaruutunäyttö näytetään aina. Oletusarvo on 5 000 millisekuntia (5 s).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
fi: Pystysijainnin siirtymä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
fi: Kuvaruutunäytön pystysijainti suhteessa valittuun ruutuun ja kuvaruutunäytön asemointiin. Jos käytössä on yläasemointi, pystysijainti on kuvaruutunäytön yläreunan ja ruudun yläreunan väli. Jos käytössä on ala-asemointi, pystysijainti on kuvaruutunäytön alareunan ja ruudun alareunan väli.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
fi: Kuvaruutunäytön ruutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
fi: Ruutu, jossa kuvaruutunäyttö näytetään. Yksinäyttöisissä järjestelmissä tämä asetus tulisi olla 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
fi: Asemoi kuvaruutunäyttö

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
fi: Kuvaruutunäytön suhteellinen asemointi. Mahdollisia valintoja ovat vasemmalla, keskellä, oikealla ja keskellä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
fi: Älä näytä, kun jokin sovellus on käynnissä koko näytössä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
fi: Älä näytä ruutunäyttöä, jos kohdistus on toisessa sovelluksessa, joka on käynnissä koko näytön tilassa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
fi: Jatka käynnistyessä toistoa viimeksi soitetusta kappaleesta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
fi: Aseta tämä, mikäli haluat Amarokin käynnistyessä jatkavan toistoa viimeksi soitetusta kappaleesta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
fi: Osoite kappaleelle, jonka toistoa jatketaan käynnistyessä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
fi: Sisäinen: Verkko-osoite kappaleelle, jonka toistoa jatketaan käynnistyessä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
fi: Sisäinen: Jatka soittoa keskeytystilassa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
fi: Kohta, josta toistoa jatketaan käynnistyttäessä millisekunneissa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
fi: Sisäinen: Kohta, josta kappaleen toistoa jatketaan käynnistettäessä millisekunneissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
fi: Totuusarvojen luettelo, joka kuvaa, mitkä selaimista ovat näkyvissä (ylhäältä alas).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
fi: Viimeksi lopetettaessa soinut kappale. Arvo on -1, ellei mikään kappale soinut.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
fi: Viimeksi aktiivisen selaimen numero (ylhäältä lukien)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
fi: Kartoitetaanko kokoelmakansiot rekursiivisesti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
fi: Kartoitetaanko kokoelmakansiot uudelleen muutosten jälkeen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
fi: Kirjoitetaanko metatiedon muutokset levylle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
fi: Kirjoitetaanko kappaletilastojen muutokset levylle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
fi: Kirjoitetaan kansikuvien muutokset levylle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
fi: Upotetun kansikuvan enimmäiskoko

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
fi: Kokoelman kansioluettelo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
fi: Näytetäänkö raitanumerot kokoelmaselaimessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
fi: Näytetäänkö vuodet kokoelmaselaimessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
fi: Käytetäänkö Mozillan merkistökoodin tunnistusta ID3-tunnisteiden koodauksen päättelemiseksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played tracks
fi: Lähetä soitetut kappaleet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played tracks are submitted to Audioscrobbler
fi: Lähetetäänkö soitetuista kappaleista tieto Audioscrobblerille

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
fi: Käyttäjätunnus, jolla kytkeydytään Audioscrobbleriin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
fi: Salasana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
fi: Salasana, jota käytetään kytkeydyttäessä Audioscrobbleriin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
fi: Käytä säveltäjätietoa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
fi: Käytä Last.fm:n säveltäjätietoa artistin sijaan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
fi: Hae samankaltaisia artisteja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar tracks are retrieved from Audioscrobbler
fi: Haetaanko samanlaisia kappaleita Audioscrobblerista

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
fi: Laitetyyppi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
fi: Medialaitteen tyyppi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
fi: Liitospiste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
fi: Tiedostojärjestelmän kohta, johon medialaite liitetään.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
fi: Liittämiskomento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
fi: Komento, jolla medialaite liitetään.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
fi: Irrottamiskomento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
fi: Komento, jolla medialaite irrotetaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
fi: Poistetaan podcastit automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
fi: Poistetaanko kaikki toistetut podcast-jaksot automaattisesti, kun medialaite on yhdistetty.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
fi: Synkronoi tilastot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
fi: Synkronoidaanko Amarokin tilastot medialaitteen soittokertojen ja pisteiden kanssa ja lähetetäänkö tiedot soitetuista kappaleista Last.fm-palveluun.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
fi: Käsin lisätyt palvelimet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
fi: Käyttäjän lisäämät musiikinjakopalvelimet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
fi: Salsanat palvelimille

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
fi: Salasanat tallennetaan konenimen mukaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
fi: Sisällytä kappaleiden nimet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
fi: Sisällytä albumien nimet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
fi: Sisällytä artistien nimet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
fi: Sisällytä tyylilajien nimet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
fi: Sisällytä säveltäjien nimet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
fi: Sisällytä julkaisuvuodet osumiin

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
fi: Käynnistettäessä ladattavan asettelun nimi

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
fi: Käyttääkö Amarok sisäistä tietokantaansa vai ulkoista tietokantamoottoria.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
fi: Ulkoisen palvelimen palvelinnimi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
fi: Mihin palvelimen porttiin tietokantamoottori on kytketty.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
fi: Amarokin käyttämän tietokannan nimi. Käyttäjällä tulee olla riittävät käyttöoikeudet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
fi: Ulkoisen tietokannan käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
fi: Ulkoisen tietokannan käyttäjän salasana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
fi: Laskuria käyttämällä saa tietää, milloin suorittaa tarkistus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
fi: Käytetäänkö Amarokin skriptausmoduulia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä Amarokin skriptausmoduuli.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
fi: Päivitetäänkö sisäänrakennetut skriptit automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
fi: Käytetäänkö sisäänrakennettujen skriptien päivitystä vai ei.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
fi: Käytetäänkö skriptikonsolia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
fi: Näytetäänkö varoitus skripteistä, jotka käyttävät vanhentuneita rajapintoja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
fi: Tallennetaanko nykyinen istunto, kun ohjelma lopetetaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
fi: Näytetäänkö etenemissäätimessä nykyisen kappaleen mielialaa, jos se on saatavilla.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
fi: Näytä tai älä näytä mielialarivi etenemissäätimessä, jos saatavilla.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
fi: Mielialapalkin piirtämistyyli

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
fi: Laatukerroin automaattiselle soittolistan luojalle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
fi: Arvo 0:n ja 10:n väliltä, joka määrittää, yrittääkö automaattinen soittolistan luoja optimoida nopeutta (0) vai tarkkuutta (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Bookmark Manager
fi: Kirjanmerkkien hallinta

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Filter bookmarks
fi: Suodata kirjanmerkkejä

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
fi: Suodata kirjanmerkkiluetteloa kirjoittamalla jotakin

en: Bookmark this Album
fi: Lisää albumi kirjanmerkkeihin

en: Bookmark this Artist
fi: Lisää artisti kirjanmerkkeihin

en: Add Position Marker
fi: Lisää sijainnin merkki

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: URL
fi: Osoite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
fi: Kuvaus

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: none
fi: –

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
fi: &Lataa

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Create timecode track
fi: &Luo aikakoodiraita

en: New Timecode Track
fi: Uusi aikakoodiraita

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Context: %1
fi: Konteksti: %1

en: Bookmark Context View Applets
fi: Tee kirjanmerkki kontekstinäkymäsovelmiin

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
fi: Konteksti

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files (%1)
fi: Tiedostot (%1)

en: Album "%1" from %2
fi: Albumi ”%1” ”%2”:lta

en: Album "%1"
fi: Albumi ”%1”

en: Artist "%1" from %2
fi: Artisti ”%1” ”%2”:lta

en: Artist "%1"
fi: Artisti ”%1”

en: Bookmark Media Sources View
fi: Tee kirjanmerkki medialähdenäkymään

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
fi: Navigoi

en: Bookmark Track Position
fi: Lisää tämä sijainti kirjanmerkkeihin

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
fi: Toista

en: Files/URLs to open
fi: Avattavat tiedostot tai verkko-osoitteet

en: Immediately start playing an audio cd
fi: Ala heti soittaa musiikki-CD:tä

en: Skip backwards in playlist
fi: Siirry soittolistan edelliseen kappaleeseen

en: Start playing current playlist
fi: Aloita nykyisen soittolistan soitto

en: Play if stopped, pause if playing
fi: Aloittaa tai lopettaa soittamisen

en: Pause playback
fi: Tauko

en: Stop playback
fi: Pysäytä soitto

en: Skip forwards in playlist
fi: Siirry soittolistan seuraavaan kappaleeseen

en: Additional options:
fi: Lisäasetukset:

en: Append files/URLs to playlist
fi: Lisää tiedostoja tai verkko-osoitteita soittolistaan

en: Queue URLs after the currently playing track
fi: Lisää virtaustoistot soivan kappaleen perään

en: Load URLs, replacing current playlist
fi: Lataa virtaustoistot ja korvaa nykyinen soittolista

en: Print verbose debugging information
fi: Tulosta perinpohjaiset virheenpaikannustiedot

en: Print verbose debugging information from the audio system
fi: Tulosta perinpohjaiset virheenpaikannustiedot äänijärjestelmästä

en: Disable colorization for debug output.
fi: Älä väritä virheenpaikannustulostetta.

en: Allow running multiple Amarok instances
fi: Salli useampi käynnissä oleva Amarok-ilmentymä

en: Base for relative filenames/URLs
fi: Suhteellisten tiedostonimien ja verkko-osoitteiden kanta

en: Database Error
fi: Tietokantavirhe

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
fi: Amarok-tietokanta ilmoitti seuraavat virheet:
    %1
    Useimmiten virheet on ratkaistava, ennen kuin Amarok voi toimia oikein.

en: Moving files to trash
fi: Tiedostoja siirretään roskakoriin

[ctx: Error message box shown if there's a problem with Last.fm credentials]
en: Invalid Last.fm session key. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
fi: Viallinen Last.fm-istuntoavain. Last.fm-tunnus täytyy uudelleenyhdistää ”Liitännäisten asetukset”-osiossa.

[ctx: Error message box title]
en: Last.fm session key error
fi: Virhe Last.fm-istuntoavaimessa

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
fi: %1 on asetettu järjestelmän asetuksissa musiikkikansioksi.
    Haluatko käyttää sitä kokoelmakansiona?

en: Media Sources Home
fi: Medialähteet

en: Filter Music Sources
fi: Suodata musiikkilähteitä

en: &Media Sources
fi: &Medialähteet

en: Go Up in Media Sources Pane
fi: Siirry ylemmäs medialähderuudussa

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
fi: Täältä löydät paikallisen musiikkisi samoin kuin kannettavat äänisoittimesi ja CD:si.

en: Search collection
fi: Hae kokoelmasta

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
fi: Lisätty tällä tunnilla

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
fi: Lisätty tänään

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
fi: Lisätty tällä viikolla

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
fi: Lisätty tässä kuussa

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Never Played
fi: Ei soitettu aiemmin

en: First Level
fi: Ensimmäinen taso

en: Second Level
fi: Toinen taso

en: Third Level
fi: Kolmas taso

en: Show Years
fi: Näytä julkaisuvuodet

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
fi: Näytä raitanumerot

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Artist for Various Artists
fi: Näytä erikseen artisti ”Useita artisteja”-albumeilla

en: Show Cover Art
fi: Näytä kansikuvat

en: Merged View
fi: Yhdistelmänäyttö

en: Sort Options
fi: Lajitteluasetukset

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
fi: Ei nimikkeitä

en: Counting...
fi: Lasketaan…

en: 1 track | %1 tracks
fi[0]: 1 kappale
fi[1]: %1 kappaletta

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Various Artists
fi: Useita artisteja

en: Album
fi: Albumi

en: Year - Album
fi: Vuosi – Albumi

en: Track Artist
fi: Kappaleen artisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
fi: Albumin artisti

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Year
fi: Vuosi

en: Label
fi: Nimike

en: None
fi: Ei mitään

en: Collapse All
fi: Pienennä kaikki

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Copy to Collection
fi: Kopioi tiedostot kokoelmaan

en: Move to Collection
fi: Siirrä kokoelmaan

en: Move Tracks to Trash
fi: Siirrä kappaleet roskakoriin

en: Delete Tracks
fi: Poista kappaleet

en: More...
fi: Lisää…

en: &Add to Playlist
fi: Lisää &soittolistaan

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
fi: &Korvaa soittolista

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
fi: Järjestele tiedostoja

en: &Edit Track Details
fi: Muokkaa kappaleen s&isältökuvauksia…

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Filter Files
fi: Suodata tiedostoja

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
fi: Tiedostoselaimella pääset käsiksi kaikkiin musiikkitiedostoihin, vaikka ne eivät sisältyisi kokoelmaan. Voit lisätä kappaleita soittolistalle.

en: &Move to Trash
fi: Siirrä &roskakoriin

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 kohdetta?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
fi: Vahvista siirto roskakoriin

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän tietueen roskakoriin?
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää nämä %1 tietuetta roskakoriin?

en: Home
fi: Toistolähteet

en: Automated Playlist Generator
fi: Automaattinen soittolistan luoja

en: Create playlists by specifying criteria
fi: Luo soittolista määräehtojen mukaan

en: Add new preset
fi: Lisää uusi

en: Edit selected preset
fi: Muokkaa valittua esiasetusta

en: Delete selected preset
fi: Poista valittu esiasetus

en: Import a new preset
fi: Tuo uusi esiasetus

en: Export the selected preset
fi: Vie valittu esiasetus

en: Run APG with selected preset
fi: Käynnistä APG valitulla esiasetuksella

en: APG Presets
fi: APG-esiasetukset

en: Generator Optimization
fi: Luonnin optimointi

en: Speed
fi: Nopeus

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
fi: Muokkaa vinoumaa

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
fi: Sovitustapa:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
fi: Tämä vinouma korvaa toisen, jota ei ole nyt
    ladattu tai joka on passivoitu.
    Alkuperäisen vinouman nimi oli %1.

en: This bias has no settings.
fi: Tässä vinoumassa ei ole asetuksia.

en: Dynamic Playlists
fi: Elävät soittolistat

en: Dynamically updating parameter based playlists
fi: Koneellisesti luodut soittolistat

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
fi: Elävän soittolistan avulla Amarok valitsee automaattisesti soitettavat kappaleet, itse määrittämiesi vaikutinten mukaisesti.

en: Previous:
fi: Edeltäviä:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
fi: Soivaa kappaletta edeltävien kappaleiden lukumäärä soittolistalla.

en: Upcoming:
fi: Tulossa:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
fi: Soivaa kappaletta seuraavien kappaleiden lukumäärä soittolistalla.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
fi: Käytä

en: Turn dynamic mode on.
fi: Käytä dynaamista tilaa.

en: Duplicates
fi: Toistuminen

[ctx: Tooltip for dynamic playlist setting button]
en: Allow duplicate tracks in result
fi: Salli kappaleiden toistuminen tuloksissa

en: New
fi: Uusi

en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit the selected playlist or bias
fi: Muokkaa valittua soittolistaa tai vinoumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
fi: Poista

en: Delete the selected playlist or bias
fi: Poista valittu soittolista tai vinouma

en: Repopulate
fi: Alusta soittolista

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
fi: Korvaa soittolistan tulossa olevat kappaleet uusilla.

en: &Rename playlist
fi: Muuta soittolistan &nimeä

en: &Add new Bias
fi: &Lisää uusi vinouma

en: &Clone Playlist
fi: &Monista soittolista

en: &Delete playlist
fi: &Poista soittolista

en: &Edit bias...
fi: &Muokkaa vinoumaa

en: &Clone bias
fi: &Monista vinouma

en: &Delete bias
fi: &Poista vinouma

en: &Add new bias
fi: &Lisää uusi vinouma

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
fi: Voit kuunnella omia soittolistojasi, tai antaa Amarokin luoda elävän soittolistan. Voit hallinnoida myös virittämiäsi podcast-lähetyksiä.

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Visible Sources
fi: Näkyvät lähteet

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
fi: Kansiot näytetään vain <b>yhdistetyssä näkymässä</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
fi[0]: Yksi soittolista
fi[1]: %1 soittolistaa

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
fi: Ladataan…

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
fi[0]: Yksi soittolista
fi[1]: %1 soittolistaa

en: Source
fi: Lähde

en: Create an Empty Playlist
fi: Luo tyhjä soittolista

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
fi: &Uusi

en: &Rename...
fi: Muuta &nimeä…

en: &Delete...
fi: &Poista…

en: &Export As...
fi: &Vie nimellä…

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
fi[0]: yksi kappale
fi[1]: %1 kappaletta

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
fi: Poista %1 %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
fi[0]: yhdeltä soittolistalta
fi[1]: %1 soittolistalta

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
fi[0]: Poista kappale soittolistalta %2
fi[1]: Poista %1 kappaletta soittolistalta %2

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is playlist name, %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete playlist <i>%1</i> from %2?
fi: Poista soittolista <i>%1</i> tarjoajalta %2?

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is the playlist count (always more than 1), %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete %1 playlists from %2?
fi: Poista %1 soittolistaa tarjoajalta %2?

en: Confirm Playlist Deletion
fi: Vahvista soittolistan poisto

en: Use relative path for &saving
fi: Käytä &suhteellista polkua tallennettaessa

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: &Rename Folder...
fi: M&uuta kansion nimeä…

en: &Delete Folder
fi: &Poista kansio

en: New name
fi: Uusi nimi

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
fi: Anna kansiolle uusi nimi:

en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kansion sisältöineen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
fi: Podcastit

en: List of podcast subscriptions and episodes
fi: Luettelo podcast-tilauksista ja jaksoista

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
fi: Voit hallinnoida virittämiäsi podcasteja ja kuunnella tallennettuja lähetyksiä. Tätä kautta voit myös tallentaa lähetyksen, ellet ole määritellyt Amarokin tekemään sen automaattisesti.

en: &Add Podcast
fi: Lisää pod&cast

en: &Update All
fi: &Päivitä kaikki

en: Import OPML File
fi: Tuo OPML-tiedosto

en: By
fi: artistilta

[ctx: Podcast published on date]
en: On
fi: albumilla

en: File Size:
fi: Tiedostokoko:

en: Subscription Date:
fi: Tilauksen päiväys:

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
fi: Lisää podcast…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
fi: Lisää podcast…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
fi: Päivitä kaikki podcastit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
fi: Podcast-asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
fi: Tarkistustiheys…

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
fi[0]: Yksi kanava
fi[1]: %1 kanavaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
fi: Otsikko

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Add Podcast
fi: Lisää podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
fi: Anna RSS- (versio 1.0 tai 2.0) tai Atom-syötteen osoite:

en: Saved Playlists
fi: Talletetut soittolistat

en: User generated and imported playlists
fi: Itse luodut ja muualta tuodut soittolistat

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
fi: Voit luoda, avata, muokata ja järjestellä soittolistoja. Amarok lisää automaattisesti tänne kaikki kokoelmasi soittolistat.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
fi: Voit selata internetin tarjoamia sisältöjä. Amarok tukee jo useita lähteitä ja uusia lähteitä saa lisättyä komentosarjoilla.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
fi: Yleiset

en: Configure General Options
fi: Amarokin yleisasetukset

en: Local Collection
fi: Paikallinen kokoelma

en: Configure Local Collection
fi: Paikallisen kokoelman asetukset

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Configure Metadata Handling
fi: Metatietojen käsittelyn asetukset

en: Playback
fi: Toisto

en: Configure Playback
fi: Äänentoistoasetukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Configure Notifications
fi: Järjestelmäilmoitusten asetukset

en: Database
fi: Tietokanta

en: Configure Database
fi: Tietokannan asetukset

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Configure Plugins
fi: Liitännäisten asetukset

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Configure Scripts
fi: Skriptien asetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
fi: Kokoelman asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
fi: Kokoelman kansiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
fi: Kokoelmaan etsitään mediatiedostoja näistä kansioista. Kansion voi tarkistaa uudelleen, jos se oli jo ennestään valittu, napsauttamalla sitä hiiren oikealla painikkeella:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
fi: Musiikin tuonti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
fi: Tulisiko Amarokin muuntaa kappaleet, kun ne kopioidaan tai siirretään paikalliseen kokoelmaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
fi: Muunna kappaleet:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
fi: Amarok onnistui muodostamaan yhteyden tietokantaan.

en: Success
fi: Onnistui

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
fi: Amarok-tietokanta ilmoitti seuraavat virheet:
    %1
    Useimmiten virheet on ratkaistava, ennen kuin Amarok voi toimia oikein.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
fi: Tietokanta-asetusten muutokset tulevat voimaan vasta,
    kun Amarok on käynnistetty uudelleen.

en: Database settings changed
fi: Tietokanta-asetuksia on muutettu

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
fi: salasana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
fi: Käytä ulkoista tietokantaa valitsemalla tämä asetus. Oletusarvoisesti upotteinen MySQL-tietokanta on jo käynnissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
fi: Käytä &erillistä MySQL-tietokantaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
fi: Yhteysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
fi: &Palvelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
fi: Anna olemassa olevan MySQL-palvelimen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
fi: P&ortti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
fi: Anna palvelimen saantiportti. Oletusportti on 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
fi: Anna oletuskäyttäjän salasana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
fi: Anna käyttäjätunnus, jolla on täydet käyttöoikeudet tietokantaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
fi: Tietokannan &nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
fi: Anna tietokannan nimi. Esiasetuksen oletus on amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
fi: Kokeile tietokantayhteyttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
fi: Amarok olettaa yllä olevan tietokannan ja tunnuksen olevan jo olemassa. Tunnuksella on myös oltava täydet oikeudet tietokantaan. Muutokset tulevat voimaan vasta, kun Amarok on käynnistetty uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
fi: Ellei tietokantaasi ole jo asetettu, voit käyttää seuraavia S&QL-komentoja (muutettuasi salasanan oikeaksi):

en: Excluded Labels
fi: Pois jätettävät nimikkeet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
fi: Lisää tämä nimike pois jätettävien luetteloon

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
fi: Lisää nimike pois jätettäviin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
fi: Tilastojen synkronointi ei koske valittuja nimikkeitä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
fi: Mikäli valittu, ilmoitusalueella näytetään Amarokin kuvake.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
fi: Näytä kuvake &ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
fi: Käytä kansikuvien automaattista haun internetistä valitsemalla tämä asetus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
fi: Nouda kansikuvat automaattisesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
fi: Animoi kontekstisovelmien sulkeminen valitsemalla tämä asetus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
fi: Näytä taustakuvat selainpaneelissa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
fi: Soittolistan asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
fi: Jos asetettu, soittolistaa vieritetään niin, että toistettava kappale on aina näkyvissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
fi: Vieritä soittolista kullakin hetkellä soivan kappaleen kohdalle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
fi: Mielialarivin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
fi: <b>HUOMAA</b>: Mielialatiedostot on luotava itse. Lisätietoa saat KDE UserBasen <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar"> artikkelista</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
fi: Mielialarivin avulla musiikkia voi selata havainnollisesti.
    Huomaa, että ominaisuus edellyttää ulkoista Mielialarivigeneroija-työkalua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
fi: Näytä etenemissäätimessä mielialarivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
fi: Mielialarivin tyyli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
fi: Valitse mielialanäkymän tyyli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
fi: Oletus (järjestelmän värit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
fi: Vihainen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
fi: Jäässä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
fi: Iloinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
fi: Pieni (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
fi: Keskikokoinen (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
fi: Suuri (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
fi: Valtava (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
fi: Synkronoi arvostelut

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
fi: Synkronoi ensimmäisen soittokerran ajat

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
fi: Synkronoi edellisen soittokerran ajat

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
fi: Synkronoi soittokerrat

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
fi: Synkronoi nimikkeet

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
fi: Synkronoi: %1|/|Synkronoi $[pieni_alkukirjain %1]

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
fi[0]: (%2yksi poikkeus%3)
fi[1]: (%2%1 poikkeusta%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
fi: Tiedostotunnisteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
fi: Kirjoita metatiedon muutokset (sisältäen ”tähti”-arvostelut) takaisin alkuperäiseen tiedostoon.
    Voit myös estää takaisin kirjoittamisen kirjoitussuojaamalla tiedoston.
    Tämä saattaa olla hyvä ajatus, jos jaat näitä
    tiedostoja paraikaa internetissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
fi: Kirjoita metatieto tiedostoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
fi: Kirjoita soittoon vaikuttavat tilastot (esim. pisteytys, viimeisin soitto,
    soittokertojen määrä) tunnisteiksi takaisin tiedostoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
fi: Kirjoita tilastot tiedostoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
fi: Tallenna muuttuneet kansikuvat tiedostoon.
    Tämä korvaa olemassa olevat upotetut kansikuvat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
fi: Tallenna kansikuvat tiedostoon, enimmäiskoko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
fi: Pienennä kansikuvia, jos tarpeen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
fi: Jos valittu, Amarok käyttää Mozillan
    merkistökoodauksen tunnistusta yrittäessään arvata
    ID3-tunnisteissa käytetyn koodauksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
fi: T&unnista ID3-tunnisteiden merkistökoodaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
fi: Tilastojen synkronointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
fi: <b>Pidä kokoelmat ne ajan tasalla tarkistamalla ne.</b> Tähän kuuluu myös iPodilla soitettyjen kappaleiden ”scrobbling”, jos olet asettanut Last.fm-liitännäisen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
fi: Unohda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
fi: Asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
fi: Synkronoi…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
fi: Jos asetettu, otetaan kuvaruutunäyttö (OSD) käyttöön. Se näyttää hetkellisesti ponnahdusikkunassa uuden kappaleen tiedot kappaleiden vaihtuessa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
fi: Käytä k&uvaruutunäyttöä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
fi: &Kesto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
fi: Kesto (millisekunneissa), kauanko kuvaruutunäyttö näkyy. Keston pitää olla väliltä 500–10 000 ms (0,5–10 s).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
fi: Ikuisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
fi: &Näyttö:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
fi: Fyysinen näyttö, jolla kuvaruutunäyttö näytetään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
fi: Käytä kuvaruutunäytössä omia värejä valitsemalla tämä asetus.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
fi: Käytä o&mia värejä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
fi: Kuvaruutunäytön edustaväri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
fi: Tekstin väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
fi: Valitse kuvaruutunäytön tekstin väri napsauttamalla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
fi: Jos asetettu ja järjestelmä sen sallii, käytetään läpikuultavuutta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
fi: &Läpikuultava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
fi: Fontin mittakaava:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
fi: Käytä järjestelmän ilmoituksia valitsemalla tämä asetus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
fi: Käytä &järjestelmän ilmoituksia

en: Current Phonon backend does not support volume fading
fi: Nykyinen Phonon-taustajärjestelmä ei tue äänenvoimakkuuden häivytystä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
fi: Valitse jatketaanko soittoa seuraavalla käyttökerralla siitä mihin se jää, kun Amarok suljetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
fi: &Jatka soittoa kun Amarok käynnistetään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
fi: <html>Ottamalla tämän asetuksen käyttöön voit aloittaa soittamisen heti, kun soittolistalle on lisätty kappaleita hiirellä, Enteriä painamalla tai kun soittolista korvataan. Jos jotakin jo soitetaan, ei tee mitään.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
fi: Aloita soitto, kun kappaleita on lisätty soittolistaan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
fi: Äänenvoimakkuuden häivytys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
fi: Häivytä musiikki lopetettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
fi: Häivytä musiikki tauotettaessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
fi: Äänenvoimakkuuden häivytyksen kesto millisekunneissa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
fi: Lepotila-asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
fi: Jos käytössä, Amarok estää järjestelmää siirtymästä automaattisesti lepotilaan kappaletta soitettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
fi: &Estä järjestelmän lepotila soitettaessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
fi: Jos käytössä, Amarok keskeyttää soivan kappaleen lepotilaan siirryttäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
fi: &Keskeytä soitto siirryttäessä lepotilaan

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Internet Services
fi: Internet

en: Statistics importers
fi: Tilastojen tuonti

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
fi: Käsin asennettuja skriptejä ei voida päivittää automaattisesti. Jatketaanko?

en: Select Archived Script
fi: Valitse arkistoitu skripti

en: Invalid Archive
fi: Virheellinen arkisto

en: Invalid Script File
fi: Virheellinen skriptitiedosto

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
fi: Skripti nimeltä %1 on jo olemassa
    Olemassa olevan skriptin versio: %2
    Valitun skriptin versio: %3

en: The script %1 was successfully installed
fi: Skriptin %1 asennus onnistui

en: Generic
fi: Yleistä

en: Lyrics
fi: Sanat

en: Scriptable Service
fi: Skriptattava palvelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
fi: Poista skripti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
fi: Asenna paikallinen skripti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
fi: Skriptikonsoli

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
fi: Käytä skriptikonsolia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
fi: Käytä skriptikonsolia

en: Search Scripts
fi: Hae skripteistä

en: Main Script File
fi: Pääskriptitiedosto

en: Applet Icon File
fi: Apple-kuvaketiedosto

en: Images
fi: Kuvat

en: Display
fi: Näyttö

en: %1 track | %1 tracks
fi[0]: %1 kappale
fi[1]: %1 kappaletta

en: Disc %1
fi: Levy %1

en: &Queue
fi: Lisää &jonoon

en: Edit Track Details
fi: Muokkaa kappaleen sisältökuvauksia

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
fi: %1 – asetukset

en: Bar width:
fi: Palkin leveys:

en: %1 pixel | %1 pixels
fi[0]: %1 kuvapiste
fi[1]: %1 kuvapistettä

en: Show fadebars:
fi: Näytä häivytyspalkit:

en: Bars fall speed:
fi: Pylväiden putoamisnopeus:

en: Frequency range:
fi: Taajuusalue:

en: Sample size:
fi: Näytteen koko:

en: Play Count
fi: Soittokerrat

en: Score
fi: Pisteet

en: Last played
fi: Viimeksi soitettu

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Add label
fi: Lisää nimike

en: Remove label
fi: Poista nimike

en: Show in Media Sources
fi: Näytä medialähteissä

en: Add to blacklist
fi: Lisää estolistaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
fi: Nimikkeet

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
fi: Asetukset

en: Labels: No track playing
fi: Nimikkeet: Mikään kappale ei soi

en: Labels: Fetching...
fi: Nimikkeet: Noudetaan…

en: Labels: %1
fi: Nimikkeet: %1

en: Labels for %1 by %2
fi: Kappaleen nimikkeet: %2 – %1

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: Blacklist Settings
fi: Estolista-asetukset

en: Replacement Settings
fi: Korvausasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
fi: Älä näytä seuraavia nimikkeitä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
fi: Nimikkeet, jotka vastaavat artistia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
fi: Nimikkeet, jotka vastaavat kappaleen nimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
fi: Nimikkeet, jotka vastaavat albumia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
fi: Estolista:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
fi: Nimikkeiden asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
fi: Nimikkeen vähimmäispisteet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
fi: Näytä vain nimikkeet, jotka on arvioitu vähintään näin hyvin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
fi: Näytettäviä nimikkeitä enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
fi: Älä näytä tätä määrää enempää nimikkeitä.
    Huomaa, että omat nimikkeet näytetään aina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
fi: Näytä omat nimikkeet, joiden pisteet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
fi: Vaikuttaa omien nimikkeiden fonttikokoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
fi: Lisää ladatut nimikkeet automaattisesti, ellei mitään ole asetettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
fi: Lisää vain nimikkeet, jotka on arvioitu vähintään näin hyvin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
fi: Asetettujen nimikkeiden väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
fi: Nimikkeiden taustaväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
fi: Asettaa nimikkeiden värin nykyisen väriteeman mukaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
fi: Nollaa värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
fi: Korvaa ladattu nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
fi: tällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
fi: Tämä auttaa sinua pitämään nimikekokoelmasi puhtaana korvaamalla ladatut nimikkeet oman käytäntösi mukaisilla.
    Esim. ”hip hop” -> ”hiphop”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
fi: Ladattu nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
fi: Korvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Lyrics config
fi: Sanoitusasetukset

en: Font size:
fi: Fontin koko:

en: Text alignment:
fi: Tekstin tasaus:

en: Align left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Align right
fi: Tasaa oikealle

en: Align center
fi: Keskitä

en: Font:
fi: Fontti:

en: Toggle auto scroll
fi: Vaihda automaattivierityksen tilaa

en: Reload lyrics
fi: Lataa sanat uudelleen

en: No lyrics found
fi: Sanoja ei löytynyt

en: Suggestions:
fi: Ehdotukset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
fi: Artisti:

en: Configure Playlist Info Applet
fi: Soittolistan tietosovelman asetukset

en: Width
fi: Leveys

[ctx: %1 is the artist for which similars are currently shown]
en: Similar to <b>%1</b>
fi: Samankaltaisia kuin <b>%1</b>

[ctx: Artist's listener and playcount from Last.fm]
en: %1 listeners<br>%2 plays
fi: %1 kuuntelijaa<br>%2 soittoa

[ctx: Number of user's own scrobbles of an artist on Last.fm, appended to previous string if not 0]
en: <br>%1 plays by you
fi: <br>%1 soittoa sinulta

en: Songkick Concert Information
fi: Songkick-konserttitieto

en: Concerts
fi: Konsertit

en: Reload Songkick
fi: Lataa Songkick uudelleen

en: Concert information is being fetched.
fi: Ladataan konsertointitietoja

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
fi: Songkick-tietoja ei voitu ladata. Tarkista internet-yhteytesi.  Virhe: ”%1”.

en: There was no information found for this track
fi: Kappaleesta ei löytynyt tietoja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
fi: Päivitä tabulatuurit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
fi: Päivitä tabulatuurit seuraavan nimen ja artistin perusteella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
fi: Tabulatuurit

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
fi: Päivitä tabulatuurit

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
fi: Tabulatuurit: Noudetaan…

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
fi: Ei tabulatuurja Kappaleelle: %2 – %1

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
fi: Tabulatuurit: Noutovirhe

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
fi: Tabulatuurit: %1–%2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
fi: Tabulatuurien asetukset

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
fi: Päivitä tabulatuurit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
fi: Nykyisen kappaleen asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
fi: Nouda tabulatuurit…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
fi: Kitara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
fi: Basso

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
fi: tabulatuurin tarjoaa:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Disable automatic page changes when track changes in Wikipedia applet]
en: Don't change page automatically
fi: Älä vaihda sivua automaattisesti

en: Track
fi: Kappale

[ctx: Right-click menu option for links in Wikipedia applet]
en: Copy Link to Clipboard
fi: Kopioi linkki leikepöydälle

[ctx: Right-click menu option for images in Wikipedia applet]
en: Copy Image to Clipboard
fi: Kopioi kuva leikepöydälle

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
fi: Tietoja ei saatu Wikipediasta: %1

en: No information found...
fi: Tietoja ei löydetty…

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\)
fi: .*\(.*(artisti|yhtye).*\)

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\)
fi: .*\(.*(säveltäjä|muusikko).*\)

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
fi: .*\(.*(albumi|pisteet|ääniraita).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
fi: .*\(.*(kappale|raita).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
fi: Wikipedia-hakuihin tarvitaan: %1.|/|Wikipedia-hakuihin tarvitaan $[pieni_alkukirjain %1].

en: Choose Language
fi: Valitse kieli

[ctx: A message (link) shown for clicked non-Wikipedia links in Wikipedia applet. %1 is the url of the link]
en: Click to open %1 in a web browser
fi: Napsauta avataksesi %1 verkkoselaimessa

en: Configure Applets...
fi: Muokkaa sovelmia…

en: &Context
fi: &Konteksti

en: No labels found on Last.fm
fi: Last.fm:stä ei löytynyt nimikkeitä

en: Unable to retrieve from Last.fm
fi: Last.fm:stä ei saatu mitään

en: No connection to Last.fm
fi: Ei yhteyttä Last.fm:ään

en: ontour
fi: kiertueella

en: dates
fi: päivät

en: Do not show under Various Artists
fi: Älä näytä kohdassa ”Useita artisteja”

en: Show under Various Artists
fi: Näytä kohdassa ”Useita artisteja”

en: %1 - Stopped %2
fi: %1 – keskeytetty %2

en: Playback Ended Markers
fi: Keskeytyneen soiton merkit

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
fi: Yhdistelmäkokoelma

en: Audio CD
fi: Musiikki-CD

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
fi: Ogg Vorbis on täysin vapaa ja mutkaton tiivistetty äänitiedostomuoto, joka sopii täydellisesti musiikin tiiviiseen tallentamiseen tietokoneellasi. Sen äänenlaatu on hitusen MP3:ta parempi yhtäläisellä bittinopeudella. Huomaa, etteivät kaikki kannettavat laitteet tuo Ogg Vorbis -muotoa.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
fi: FLAC on häviötön tiivistetty äänitiedostomuoto, joka on vapaa patenteista ja lisenssimaksuista. Se säilyttää täyden CD-äänenlaadun, vaikka tiedoston koko pienenee noin puoleen. Koska tiedostokoko on suurempi kuin Ogg Vorbisilla ja MP3:lla, sitä ei suositella käyttöön kannettavissa laitteissa.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
fi: WAV on tiivistämättömän äänen perustiedostomuoto. Se vie paljon tilaa, mutta säilyttää täydellisen äänenlaadun. Sitä ei suositella käytettäväksi, ellet tiedä mitä teet. Jos haluat täydellistä äänenlaatua, käytä FLACia sen sijaan.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
fi: MP3 on pakatun äänen käytännön standardi lähes kaikissa siirrettävissä soittimissa. Se on kuitenkin ei-vapaa eikä sitä yleisesti suositella.

en: Audio CD settings - Amarok
fi: Musiikki-CD-asetukset – Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
fi: Käytettävissä olevat tiedostomuodot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Loading remote collection from host %1
fi: Ladataan kokoelmaa palvelimelta %1

en: Music share at %1
fi: Musiikkijako ”%1”

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
fi: Päivitetään Amarokin tietokantaskeemaa. Älä lopeta Amarokia nyt tai tietokanta voi vioittua.

en: Updating Amarok database schema
fi: Päivitetään Amarokin tietokantaskeemaa

en: Source track does not exist: %1
fi: Lähdekappaletta ei ole olemassa: %1

en: Could not create directory: %1
fi: Kansiota ei voitu luoda: %1

en: Transferring: %1
fi: Siirretään: %1

en: Transcoding: %1
fi: Muunnetaan: %1

en: Removing: %1
fi: Poistetaan: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
fi: <ul><li>%1</li></ul>Useimmiten tämä tarkoittaa, ettei kaikkia kappaleitasi tuotu.<br>Ks. <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarokin käsikirjasta</a> lisätietoja kappaleiden kaksoiskappaleista.

en: Errors During Collection Scan
fi: Virheitä kokoelmahaussa

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
fi: Löytyi kaksoiskappaleita: toinen tiedostoista jätetään huomiotta:
    %1
    %2

en: &Configure Device
fi: &Laitteen asetukset

en: &Eject Device
fi: &Irrota laite

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
fi: Lisää orvot uudelleen ja unohda vanhentuneet kappaleet

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
fi: Alustus onnistui.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
fi: iTunes-tietokanta kirjoitettiin onnistuneesti kohteeseen %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
fi: iTunes-tietokannan kirjoitus kohteeseen %1 epäonnistui ilman tietoa virheestä

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
fi: iTunes-tietokannan kirjoitus kohteeseen %1 epäonnistui: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
fi: Irrotettu iPod/iPad/iPhone

en: Unknown Collection
fi: Tuntematon kokoelma

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown track
fi: tuntematon kappale

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
fi[0]: Yhden raidan käsittely epäonnistui (lisätietoa Amarokin virheenpaikannuslokissa)
fi[1]: %1 raidan käsittely epäonnistui (lisätietoa Amarokin virheenpaikannuslokissa)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
fi: iPod-tiedostojen yhdistäminen valmis. %1 orpoa kappaletta yhdistettiin vanhentuneisiin iTunes-tietokantatietueisiin, %2 vanhentunutta tietokantatietuetta poistettiin, %3 orpoa kappaletta lisättiin uudelleen iTunes-tietokantaan. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
fi[0]: Siirrettiin yksi kappale kokoelmaan %2.
fi[1]: Siirettiin %1 kappaletta kokoelmaan %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
fi[0]: Muunnettiin yksi kappale kokoelmaan %2.
fi[1]: Muunnettiin %1 kappaletta kokoelmaan %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
fi[0]: Siirto keskeytettiin. Ehdittiin siirtää yksi kappale.
fi[1]: Siirto keskeytettiin. Ehdittiin siirtää %1 kappaletta.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
fi[0]: %2 Siellä oli jo yksi kappale.
fi[1]: %2 Siellä oli jo %1 kappaletta.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
fi: Siirrettiin kappaleet kokoelmaan %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
fi[0]: Siirrettiin onnistuneesti yksi kappale, mutta muiden siirto epäonnistui.
fi[1]: Siirrettiin onnistuneesti %1 kappaletta, mutta muiden siirto epäonnistui.

en: Transfer of tracks failed.
fi: Kappaleiden siirto epäonnistui.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
fi[0]: Yhtä kappaletta ei siirretty, koska se olisi ylittänyt iPodin kapasiteetin.<br>
fi[1]: %1 kappaletta ei siirretty, koska se olisi ylittänyt iPodin kapasiteetin.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
fi: <i>Amarok varaa %1 iPodista iTunes-tietokannan kirjoittamiseen.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
fi[0]: Yhtä kappaletta ei kopioitu, koska se ei olisi toistettavissa – sen tiedostomuotoa (%2) ei tueta.<br>
fi[1]: %1 kappaletta ei kopioitu, koska ne eivät olisi toistettavissa – niiden tiedostomuotoja (%2) ei tueta.<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
fi[0]: Yhden tiedoston kopiointi/siirto/muuntaminen epäonnistui.<br>
fi[1]: %1 tiedoston kopiointi/siirto/muuntaminen epäonnistui.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
fi[0]: Yhtä kappaletta ei siirretty Amarokin sisäisen virheen takia.<br>
fi[1]: %1 kappaletta ei siirretty Amarokin sisäisen virheen takia.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
fi: <i>Löydät lisätietoa Amarokin virheenpaikannustulosteesta.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
fi: Loppuja ei siirretty, koska iPod-kokoelma katosi.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
fi: Virheen syyt: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
fi[0]: Poistetaan yksi kappale iPodista
fi[1]: Poistetaan %1 kappaletta iPodista

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
fi: Luetaan iPodin kappaleita

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
fi: Vanhentuneet kappaleet

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
fi: Orvot kappaleet

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
fi: Kohteessa %1 havaitut vanhentuneet tai orvot kappaleet. Voit ratkaista tilanteen käyttämällä kokoelmatoimintoa <b>%2</b>. Voit myös tarkastella kappaleita Tallennettujen soittolistojen välilehdeltä.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
fi: Yhdistäminen iPhoneen, iPadiin tai iPod Touchiin epäonnistui.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
fi: iPod-laiteasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
fi: iPodin nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
fi: Muunna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
fi: Malli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
fi: &Alusta iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
fi: Sukupolvi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
fi: Albumin kansitaide:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
fi: Vian etsintä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
fi: SysInfo-tiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
fi: SysInfoExtended-tiedosto:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
fi: iTunes-tietokantaaa ei voi jäsentää raportoimattoman virheen takia.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
fi: Tunnistamaton malli

en: iPod model was not recognized.
fi: iPodin mallia ei tunnistettu.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
fi: %1-perhe käyttää %2-tiedostoa oikean tietokannan tarkistussumman luomiseen.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
fi: %1-perhe tarvitsee %2-tiedostoa oikean tietokannan tarkistussumman luomiseen.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
fi: %1-perhe käyttää luultavasti hash-AB:tä luomaan oikean tietokannan tarkistussumman. libgpod (versio 0.8.2) ei osaa laskea sitä, mutta yrittää ladata dynaamisesti ulkoisen kirjaston libhashab.so sen laskemiseksi.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
fi: Tunnista automaattisesti (%1 tiedosto(a) läsnä)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
fi: Tuettu

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
fi: Ei tuettu

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
fi: Läsnä

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
fi: <b>Ei löytynyt</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
fi: Ei tarvita

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
fi: <b>%1</b><br><br> Turvallisuussyistä Amarok <i>kieltäytyy kirjoittamasta mitään</i> iPodille (iTunes-tietokannan muuttaminen voisi saada sen näyttämään tyhjältä laitteen näkökulmasta)<br>Ks. libgpodin ohjelmalähteen <a href='%2'>README.overview</a>-tiedostosta lisätietoja.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
fi: <b>%1</b><br><br>Yllä oleva ongelma estää Amarokia käyttämästä iPodiasi. Voit yrittää luoda tärkeät iPod-kansiot ja -tiedostot (kuten iTunes-tietokannan) uudelleen napsauttamalla alla olevaa <b>%2</b>-painiketta.<br><br> iPodin alustaminen <b>tuhoaa iPodin kappale- ja kuvatietokannan</b> mutta sen ei pitäisi poistaa itse kappaleita vaan niistä tulee orpoja.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
fi: SysInfon kirjoittaminen epäonnistui: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
fi: SysInfo-tiedoston kirjoitus epäonnistui raportoimattoman virheen takia

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
fi: iPodia ei voi alustaa raportoimattoman virheen takia.

en: Copying Tracks Failed
fi: Tiedostojen kopiointi epäonnistui

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
fi: Kappaleita ei kopioitu: laite on varattuna, sille kopioidaan jo

en: Unsupported format: %1
fi: Tiedostomuotoa ”%1” ei tueta

en: Already on device
fi: Kappale on jo laitteella

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
fi: Kappaleita ei kopioitu: kappaleet ovat jo laitteella

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
fi: Kappaleita ei kopioitu: laitteessa ei ole riittävästi tilaa jäljellä

en: Transferring Tracks to Device
fi: Siirretään kappaleita medialaitteelle

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
fi[0]: %1 kappaleen kopiointi medialaitteelle epäonnistui
fi[1]: %1 kappaleen kopiointi medialaitteelle epäonnistui

en: The track failed to copy to the device
fi: Kappaleen kopiointi medialaitteelle epäonnistui

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
fi[0]: Kappaletta ei poistettu:
fi[1]: Kappaleita ei poistettu:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
fi[0]: Poisto epäonnistui
fi[1]: Poisto epäonnistui

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
fi: %1 kappaletta on jo poistettu medialaitteelta

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
fi[0]: Poistetaan kappale medialaitteelta
fi[1]: Poistetaan kappaleet medialaitteelta

en: &Disconnect Device
fi: Irrota &medialaite

en: Media Device playlists
fi: Medialaitteen soittolistat

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
fi: Podcastit laitteella %1

en: Could not connect to MTP Device
fi: MTP-laitteeseen yhdistäminen ei onnistunut

en: Could not copy track from device.
fi: Kappaleen kopioiminen laitteelta ei onnistunut.

en: Unknown Album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown Genre
fi: Tuntematon tyylilaji

en: Could not delete item
fi: Kohteen poistaminen ei onnistunut

en: Delete failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Could not save playlist.
fi: Soittolistaa ei voitu tallentaa.

en: Playdar Collection
fi: Playdar-kokoelma

en: Source collection removed
fi: Lähdekokoelma poistettu

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
fi: Klassinen

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kappaleen? Se poistetaan niin kokoelmasta %2 kuin tallennusvälineeltä.
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 kappaletta? Ne poistetaan niin kokoelmasta %2 kuin tallennusvälineeltä.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän kappaleen roskakoriin? Se poistetaan kokoelmasta %2.
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää nämä %1 kappaletta roskakoriin? Ne poistetaan kokoelmasta %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän kappaleen? Sen nimeä muutetaan ja alkuperäinen poistetaan.
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää nämä %1 kappaletta? Niiden nimiä muutetaan ja alkuperäiset poistetaan.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
fi: Tiedostojen siirto

[ctx: rename files button]
en: &Rename
fi: M&uuta nimeä

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
fi[0]: Kohdattiin ongelma, eikä tätä kappaletta voitu poistaa. Varmista, että voit kirjoittaa kansioon.
fi[1]: Kohdattiin ongelma, eikä %1 kappaletta voitu poistaa. Varmista, että voit kirjoittaa kansioon.

en: Unable to remove tracks
fi: Kappaleita ei voitu poistaa

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
fi: Kokoelmassa ei ole riittävästi vapaata tilaa tai se ei ole kirjoitettavissa.

en: Do you want to remove empty folders?
fi: Haluatko poistaa tyhjät kansiot?

en: Remove empty folders?
fi: Poistetaanko tyhjät kansiot?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
fi: %1 (%2 artistilta %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
fi: %1 (artistilta %2)

en: today
fi: tänään

en: last week
fi: viime viikolla

en: last month
fi: viime kuussa

en: two months ago
fi: kaksi kuukautta sitten

en: three months ago
fi: kolme kuukautta sitten

en: Trash
fi: Roskakori

en: Moving to trash: %1
fi: Siirretään roskakoriin: %1

en: &Delete Episode
fi: &Poista jakso

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän jakson?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 jaksoa?

en: Yes, delete from %1.
fi: Kyllä, poista kohteesta %1.

en: &Delete Channel and Episodes
fi: &Poista kanava ja jaksot

en: &Activate This Collection
fi: &Aktivoi tämä kokoelma

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
fi: Tiedosto <i>%1</i> ehdottaa, että kansiota <i>%2</i> käytettäisiin musiikkikansiona tällä laitteella, mutta kansiota ei ole olemassa. Käytetään sen sijaan kansiota <i>%3</i>

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
fi: %1 (ei aktivoitu)

en: Configure USB Mass Storage Device
fi: USB-massamuistilaitteen asetukset

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
fi[0]: Poistetaan yksi kappale kokoelmasta %2
fi[1]: Poistetaan %1 kappaletta kokoelmasta %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
fi: USB-massamuistilaitteen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
fi: Ota automaattisesti käyttöön kytkettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
fi: Musiikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
fi: Musiikkikansio:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
fi: Laitteeseen lisättyjen kappaleiden tiedostonimimalli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
fi: Podcast-kansio:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
fi: Alla oleva soittolista on tyhjä

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
fi: Kun Amarok viimeksi suljettiin, tämä kappale oli kohdassa %1, mutta Amarok ei enää löydä tätä kappaletta tiedostojärjestelmästä tai mistään kokoelmasta. Voit yrittää kytkeä laitteen, jolla tämä kappale sijaitsee.

en: Stream (%1)
fi: Suoratoisto (%1)

en: Url is not a local file
fi: Osoite ei ole paikallinen tiedosto

en: Could not create a temporary file to download playlist.
fi: Tilapäistiedostoa soittolistan lataamiseksi ei voitu luoda.

en: Downloading remote playlist
fi: Ladataan soittolistaa

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
fi: Soittolistaa ei voitu lukea tiedostosta %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
fi: Käytetty tiedostotunniste ei käy soittolistoille.

en: Unknown playlist format
fi: Tuntematon soittolistamuoto

en: Playlist_%1
fi: Soittolista_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
fi: Podcast-jaksojen tiedostonimien asetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
fi: Podcast-tiedostonimien muodon asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
fi: Podcast-kanavan määrittämä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
fi: mukautettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
fi: Käytettävissä olevat kentät: %artist%, %title%, %genre%, %year%, %composer%, %pubdate%, %number%, %album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
fi: Podcast-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, UrlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_urlLabel)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
fi: Tallennuspaikka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
fi: Mikäli valittu, Amarok etsii automaattisesti podcastien päivityksiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
fi: Etsi päivityksiä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
fi: Median lataus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
fi: Lataa media heti, kun se tulee saataville

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
fi: Lataa kun s&aatavilla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
fi: Jos mediaa ei erikseen pyydetä lataamaan, se toistetaan suoraan etäpalvelimelta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
fi: Lataa tai soita &suoratoistona pyynnöstä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
fi: Mikäli valittu, vanhat podcast-jaksot poistetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
fi: Rajoita jaksoje&n määrää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
fi: Säilytä enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
fi: Kuinka monta podcast-jaksoa enintään tallennetaan levylle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
fi: RSS-syöte ja ladatun tiedoston tunnisteet eivät joskus sisällä samaa tietoa. Tunnisteiden kirjoittaminen varmistaa soittolistan ja medialaitteiden tiedon yhtäläiseksi syötteen kanssa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
fi: Kirjoita syötteen tiedot tunnisteisiin latauksen jälkeen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
fi: Jaksojen tiedostonimien asetukset

[ctx: change options]
en: Configure %1
fi: Aseta %1

en:  Item |  Items
fi[0]:  jakso
fi[1]:  jaksoa

en: &Update All Channels
fi: &Päivitä kaikki kanavat

en: &Configure General Settings
fi: &Yleisasetukset

en: &Export subscriptions to OPML file
fi: &Vie tilaukset OPML-tiedostoon

en: &Configure
fi: &Muokkaa

en: &Remove Subscription
fi: Peru &tilaus

en: &Update Channel
fi: &Päivitä kanava

en: &Download Episode
fi: &Lataa lähetys

en: &Delete Downloaded Episode
fi: Poista ladattu l&ähetys

en: &Write Feed Information to File
fi: &Tallenna syötteen tiedot tiedostoon

en: &Keep downloaded file
fi: &Säilytä ladattu tiedosto

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
fi: Muuta tämän podcast-jakson tiedoston säilyttämistilaa. Säilytetyksi merkittyjä ladattuja tiedostoa ei poisteta muiden tiedostojen poiston yhteydessä.

en: Already subscribed to %1.
fi: Olet jo virittänyt podcastin ”%1”.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
fi: joka

en:  minute |  minutes
fi[0]:  minuutti
fi[1]: . minuutti

en: Configure Local Podcasts
fi: Paikallisten Podcastien asetukset

en: Move Podcasts
fi: Siirrä podcasteja

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
fi: Haluatko siirtää kaikki ladatut jaksot uuteen paikkaan?

en: Select file for OPML export
fi: Valitse tuotava OPML-tiedosto

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
fi: Haluatko varmasti perua tilauksen ”%1”?

en: Delete downloaded episodes
fi: Poista ladatut jaksot

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
fi[0]: Yksi podcast-lataus on yhä kesken
fi[1]: %1 podcast-latausta on yhä kesken

en: Cancel Download and Quit.
fi: Peru lataus ja lopeta

en: Unable to save podcast episode file to %1
fi: Podcastin lähetystä ei voitu tallentaa tiedostoon ”%1”

en: Downloading Podcast Media
fi: Tallennetaan podcast-mediaa

en: Downloading Podcast "%1"
fi: Tallennetaan podcastia ”%1”

en: Local Podcasts
fi: Paikalliset podcastit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
fi: Automaattipäivitys:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
fi: ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
fi: Peruskansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kaikkien uusien podcast-kanavien peruskansio.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Podcast-kanavaa lisättäessä latauskansio on <span style=" font-style:italic;">&lt;peruskansio&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;kanavan nimi&gt;</span>.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tätä voidaan muuttaa kanavittain.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
fi: Kaikkien uusien podcast-kanavien peruskansio.
    Podcast-kanavaa lisättäessä siirtokansio on <peruskansio>/<kanavan nimi>.
    Tätä voidaan muuttaa kanavittain.

en: The configured database plugin could not be loaded.
fi: Asetetun tietokantaliitännäisen lataaminen epäonnistui.

en: Organize tracks
fi: Järjestä kappaleet

en: Transcode and organize tracks
fi: Muunna ja järjestä kappaleet

en: Move tracks
fi: Siirrä kappaleet

en: Transcode and move tracks
fi: Muunna ja siirrä kappaleet

en: Copy tracks
fi: Kopioi kappaleet

en: Transcode and copy tracks
fi: Muunna ja kopioi kappaleet

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
fi[0]: Järjestetään yhtä kappaletta
fi[1]: Järjestetään %1 kappaletta

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
fi[0]: Muunnetaan ja järjestetään yhtä kappaletta
fi[1]: Muunnetaan ja järjestetään %1 kappaletta

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
fi[0]: Siirretään yksi kappale kohteeseen %2
fi[1]: Siirretään %1 kappaletta kohteeseen %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
fi[0]: Muunnetaan ja siirretään yksi kappale kohteeseen %2
fi[1]: Muunnetaan ja siirretään %1 kappaletta kohteeseen %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
fi[0]: Kopioidaan yksi kappale kohteeseen %2
fi[1]: Kopioidaan %1 kappaletta kohteeseen %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
fi[0]: Muunnetaan ja kopioidaan yksi kappale kohteeseen %2
fi[1]: Muunnetaan ja kopioidaan %1 kappaletta kohteeseen %2

en: No network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä

en: File does not exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: Not a file
fi: Ei ole tiedosto

en: No read permissions
fi: Ei lukuoikeuksia

en: Unknown Composer
fi: Tuntematon säveltäjä

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
fi: mitä vain

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
fi: Tiedostonimi

[ctx: Track field name]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: Track field name]
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: Track field name]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: Track field name]
en: Genre
fi: Tyylilaji

[ctx: Track field name]
en: Composer
fi: Säveltäjä

[ctx: Track field name]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: Track field name]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: Track field name]
en: Track Number
fi: Kappaleen numero

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
fi: Levynumero

[ctx: Track field name]
en: Length
fi: Kesto

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
fi: Bittinopeus

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

[ctx: Track field name]
en: File Size
fi: Tiedostokoko

[ctx: Track field name]
en: Format
fi: Tiedostomuoto

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
fi: Lisätty kokoelmaan

[ctx: Track field name]
en: Score
fi: Pisteet

[ctx: Track field name]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: Track field name]
en: First Played
fi: Ensimmäinen soittokerta

[ctx: Track field name]
en: Last Played
fi: Edellinen soittokerta

[ctx: Track field name]
en: Playcount
fi: Soittokertoja

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
fi: Ainutkertainen tunniste

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
fi: Kappalekohtainen ReplayGain-tasaus

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
fi: Kappalekohtaisen ReplayGain-tasauksen huippu

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
fi: Albumikohtainen ReplayGain-tasaus

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
fi: Albumikohtaisen ReplayGain-tasauksen huippu

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
fi: Albumin artisti

[ctx: Track field name]
en: Label
fi: Nimike

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
fi: Viimeksi muutettu

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
fi: Sanat

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
fi: mitä vain

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
fi: tiedostonimi

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
fi: kappale

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
fi: artisti

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
fi: albumi

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
fi: tyylilaji

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
fi: säveltäjä

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
fi: vuosi

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
fi: kommentti

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
fi: raita

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
fi: levynumero

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
fi: kesto

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
fi: bittinopeus

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
fi: näytteenottotaajuus

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
fi: tiedostokoko

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
fi: muoto

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
fi: lisätty

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
fi: pisteet

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
fi: arvostelu

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
fi: ensisoitto

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
fi: viimesoitto

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
fi: soittokerrat

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
fi: tunniste

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
fi: kappalekohtainenreplaygain-tasaus

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
fi: kappalekohtaisenreplaygain-tasauksenhuippu

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
fi: albumikohtainenreplaygain-tasaus

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
fi: albumikohtaisenreplaygain-tasauksenhuippu

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
fi: albuminartisti

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
fi: nimike

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
fi: muutettu

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
fi: sanat

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
fi[0]: %1 päivä,
fi[1]: %1 päivää,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
fi[0]: %1 vuosi
fi[1]: %1 vuotta

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
fi[0]: %1 kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
fi[0]: %1 päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
fi[0]: %1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
fi[0]: %1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

en: Importing podcast channel from %1
fi: Tuodaan podcast-kanava ”%1”

en: Updating podcast channel
fi: Päivitetään podcast-kanava

en: Updating "%1"
fi: Päivitetään ”%1”

en: Importing podcast from %1 failed with error:
fi: Podcastin lataus lähteestä ”%1” keskeytyi virheeseen:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
fi: Podcastin päivitys lähteestä ”%1” keskeytyi virheeseen:

en: Updating "%1" failed with error:
fi: Päivitys lähteestä ”%1” keskeytyi virheeseen:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
fi: Jäsennettäessä kohdetta %1 odotettiin syötettä mutta saatiin HTML-sivu.
    Annoitko oikean osoitteen?

en: Feed has an unknown type: %1
fi: Syötteen tyyppi on tuntematon: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
fi: %1 ei ole version 2.0 RSS-syöte.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
fi: %1 ei ole kelvollinen version 1.0 RSS-syöte.

en: %1 is not a valid Atom feed.
fi: %1 ei ole kelvollinen Atom-syöte.

en: Alternative Enclosures:
fi: Vaihtoehtoiset liitteet:

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
fi: ei koskaan

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: One week ago | %1 weeks ago
fi[0]: viikko sitten
fi[1]: %1 viikkoa sitten

en: Yesterday
fi: eilen

en: One day ago | %1 days ago
fi[0]: eilen
fi[1]: %1 päivää sitten

en: One hour ago | %1 hours ago
fi[0]: tunti sitten
fi[1]: %1 tuntia sitten

en: One minute ago | %1 minutes ago
fi[0]: minuutti sitten
fi[1]: %1 minuuttia sitten

en: Within the last minute
fi: viimeisen minuutin aikana

en: The future
fi: tulevaisuudessa

[ctx: number of months ago]
en: %1M
fi: %1 kk

[ctx: w for weeks]
en: %1w
fi: %1 vko

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
fi: huomenna

[ctx: d for days]
en: %1d
fi: %1 pv

[ctx: h for hours]
en: %1h
fi: %1 t

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
fi: Tyhjä soittolista (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
fi: Sekalaisia kappaleita (%1)

en: Unknown Artist(s)
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown Album(s)
fi: Tuntemattomat albumit

en: Various Albums
fi: Sekalaiset albumit

[ctx: A saved playlist titled <artist> - <album>]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
fi: Bittinopeus on ääniraidan yhden sekunnin tietomäärän mitta.<br>Amarokin käyttämä koodausohjelma toimii paremmin vakiobittinopeudella (CBR).<br>VBR (vaihtuva bittinopeus) on kokeellinen ominaisuus, ja tuottaa luultavasti CBR:ää huonomman tuloksen.<br>Tämän vuoksi tämän säätimen ilmaisema bittinopeus on varsin tarkka arvio koodatun raidan bittinopeudesta.<br>Koodausta ei pitäisi 128 kbps nopeudella yleensä huomata, mutta ääritapauksissa voi esiintyä häiriöitä.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
fi: Vakiobittinopeuksisen koodauksen kohdebittinopeus

en: Smaller file
fi: Pienempi tiedosto

en: Better sound quality
fi: Parempi äänenlaatu

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) on patentoitu häviöllinen digitaaliäänikoodekki.<br>AAC pystyy yleensä MP3:a parempaan äänenlaatuun samalla bittinopeudella. Se on kohtuullinen vaihtoehto iPodiin ja muissa kannettaviin soittimiin.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) on digitaalisen musiikin häviöttömän pakkauksen koodekki.<br>Sitä suositellaan vain Applen tai muihin FLACia tukemattomiin musiikkisoittimiin.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
fi: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>Pakkaustaso</a> on kokonaisluku 0–8, joka kuvaa tiedostokoon ja pakkausnopeuden yhteisvaikutusta koodattaessa <b>FLAC</b>iin.<br/>Asettamalla pakkaustaso <b>0</b>:ksi pakkausaika on lyhin, mutta tiedostokoko suuri.<br/>Toisaalta pakkaustaso <b>8</b> hidastaa pakkausta mutta tuottaa pienimmän tiedoston.<br/> Huomaa, että koska FLAC on määritelmällisesti häviötön koodekki, tulosäänenlaatu on sama pakkaustasosta riippumatta.<br/>Arvoa 5 suuremmat pakkaustasot pidentävät pakkausaikaa tuntuvasti eivätkä enää vaikuta merkittävästi tiedostokokoon, joten niitä ei suositella.

en: Compression level
fi: Pakkaustaso

en: Faster compression
fi: Tiiviimpi pakkaus

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Vapaa häviötön äänikoodekki</a> (FLAC) on avoin ja ilmainen digitaalisen musiikin pakkauksen häviötön koodekki.<br>Jos haluat tallentaa musiikkisi äänenlaadusta tinkimättä, FLAC on erinomainen valinta.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
fi: Bittinopeus on ääniraidan sekuntia vastaava tiedon laadun mitta.<br>Amarokin käyttämä <b>MP3</b></b>-kooderi tukee <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>vaihtuvan bittinopeuden (VBR)</a> asetusta, mikä tarkoittaa bittinopeuden voivan vaihdella ajan myötä äänisisällön kompleksisuuden mukaan. Kompleksisemmat tietovälit koodataan suuremmalla bittinopeudella kuin vähemmän kompleksiset, jolloin yleislaatu paranee ja tiedostokoko pienenee verrattuna samaan bittinopeuteen koko raidalle.<br>Säätimen bittinopeusarvo on tästä syystä vain arvio koodatun ääniraidan <a href=http://wwwffmpeg.org/faq.html#>keskimääräisestä bittinopeudesta</a>.<br><b>160 kb/s</b> on hyvä valinta kannettavaa musiikkisoitinta varten.<br/>Nopeudet alle <b>120 kb/s</b> saattavat olla riittämättömiä musiikkiin ja nopeudet yli <b>205 kb/s</b> luultavasti liioittelua.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
fi: Odotettiin keskimääräistä bittinopeutta vaihtelevan bittinopeuden koodaukselle

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) on patentoitu digitaalisen äänen koodekki, joka käyttää häviöllistä pakkausta.<br>Puutteistaan huolimatta se on yleinen kuluttajalaitteiden äänentallennusmuoto, jota useimmat kannettavat musiikkisoittimet tukevat.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
fi: Bittinopeus on ääniraidan sekuntia vastaava tiedon laadun mitta.<br>Amarokin käyttämä <b>Opus</b></b>-kooderi tukee <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>vaihtuvan bittinopeuden (VBR)</a> asetusta, mikä tarkoittaa bittinopeuden voivan vaihdella ajan myötä äänisisällön kompleksisuuden mukaan. Kompleksisemmat tietovälit koodataan suuremmalla bittinopeudella kuin vähemmän kompleksiset, jolloin yleislaatu paranee ja tiedostokoko pienenee verrattuna samaan bittinopeuteen koko raidalle.<br>Säätimen bittinopeusarvo on tästä syystä vain arvio koodatun ääniraidan <a href=http://wwwffmpeg.org/faq.html#>keskimääräisestä bittinopeudesta</a>.<br><b>128 kb/s</b> on hyvä valinta kannettavaa musiikkisoitinta varten.<br/>Nopeudet alle <b>100 kb/s</b> saattavat olla riittämättömiä musiikkiin ja nopeudet yli <b>256 kb/s</b> luultavasti liioittelua.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> on patentiton digitaalinen äänikoodekki, joka käyttää häviöllistä pakkausta.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
fi: Bittinopeus on ääniraidan sekuntia vastaava tiedon laadun mitta.<br>Amarokin käyttämä <b>Vorbis</b></b>-kooderi tukee <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>vaihtuvan bittinopeuden (VBR)</a> asetusta, mikä tarkoittaa bittinopeuden voivan vaihdella ajan myötä äänisisällön kompleksisuuden mukaan Kompleksisemmat tietovälit koodataan suuremmalla bittinopeudella kuin vähemmän kompleksiset, jolloin yleislaatu paranee ja tiedostokoko pienenee verrattuna samaan bittinopeuteen koko raidalle.<br>Vorbis-kooderi määrittää laadun arvolla ”-q parametri” väliltä −1…10. Säätimen bittinopeusarvo on vain karkea (Vorbisin antama) karkea arvio koodatun raidan keskimääräisestä bittinopeudesta annetulla q:n arvolla. Uudemmilla ja tehokkaammilla Vorbisin versioilla todellinen bittinopeus on vieläkin pienempi.<br><b>-q5</b> on hyvä valinta kannettavaa musiikkisoitinta varten.<br/> Arvot alle <b>-q3</b> saattavat olla riittämättömiä musiikkiin ja arvot yli <b>-q8</b> luultavasti liioittelua.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
fi: Vaihtelevabittinopeuksisen koodauksen laatuarvio

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> on avoin ja maksuton häviöllisen äänenpakkauksen koodekki.<br>Se tuottaa MP3:a pienempiä tiedostoja vastaavalla tai paremmalla laadulla. Ogg Vorbis on hyvä yleisvalinta erityisesti sitä tukeville kannettaville musiikkisoittimille.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
fi: Bittinopeus on ääniraidan sekuntia vastaava tiedon laadun mitta.<br><b>WMA</b>-tiedostomuodon rajoitusten ja kooderin takaisinmallinnuksen vaikeuksien takia Amarokin käyttämä <b>WMA</b></b>-kooderi käyttää <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>vakiobittinopeus</a>asetusta (CBR).<br>Säätimen bittinopeusarvo on tästä syystä varsin tarkka arvio koodatun ääniraidan bittinopeudesta.<br><b>136 kb/s</b> on hyvä valinta kannettavalle musiikkisoittimelle.<br/>Nopeudet alle <b>112 kb/s</b> saattavat olla riittämättömiä musiikkiin ja nopeudet yli <b>182 kb/s</b> luultavasti liioittelua.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
fi: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> on Microsoftin kehittämä suljettu häviöllisen äänenpakkauksen koodekki.<br>Sitä suositellaan vain kannettaviin musiikkisoittimiin, jotka eivät tue Ogg Vorbisia.

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Just Copy
fi: Vain kopioi

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
fi: Kaikki kappaleet %1-muotoon

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
fi: Muut kuin %1-muotoiset kappaleet %1-muotoon

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
fi: %1-muotoon tarvittaessa

en: Fetching Cover
fi: Haetaan kansikuvaa

en: There was an error communicating with cover provider: %1
fi: Yhteydessä kansikuvatarjoajaan sattui virhe: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
fi: Kansikuva noudettu albumille ”%1”.

en: Fetching cover for '%1' failed.
fi: Kansikuvan nouto albumille ”%1” epäonnistui.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
fi: Peruttu kansikuvan nouto albumille ”%1”.

en: Unable to find a cover for '%1'.
fi: Albumin ”%1” kansikuvaa ei löytynyt.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
fi[0]: Nouda kansikuva
fi[1]: Nouda kansikuvat

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
fi[0]: Nouda tämän albumin kansikuva
fi[1]: Nouda %1 albumin kansikuvat

en: Display Cover
fi: Näytä kansikuva

en: Display artwork for this album
fi: Näytä albumin kansikuva

en: Unset Cover | Unset Covers
fi[0]: Poista kansikuva
fi[1]: Poista kansikuvat

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
fi[0]: Poista albumin kansikuva
fi[1]: Poista %1 albumin kansikuvat

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kansikuvan kokoelmasta?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 kansikuvaa kokoelmasta?

en: Set Custom Cover
fi: Aseta kansikuva

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
fi[0]: Aseta tämän albumin kansikuva
fi[1]: Aseta kansikuva %1 albumille

en: Select Cover Image File
fi: Valitse kansikuvatiedosto

en: Finding cover for
fi: Etsitään kansikuvaa kohteelle

en: Enter Custom Search
fi: Syötä mukautettu haku

en: Sort by size
fi: Lajittele koon mukaan

en: Cover Image Save Location
fi: Kansikuvien tallennuspaikka

en: Sorry, the cover could not be saved.
fi: Kansikuvan tallentaminen epäonnistui.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
fi: Kansikuvan noutaminen epäonnistui.

en: Fetching Large Cover
fi: Noudetaan isoa kansikuvaa

en: Download Progress
fi: Latauksen edistyminen

en: Cancel
fi: Peru

en: Search
fi: Etsi

en: Search For More Results
fi: Etsi lisää tuloksia

en: No Images Found
fi: Kuvia ei löytynyt

en: 1 Image Found | %1 Images Found
fi[0]: Löytyi 1 kuva
fi[1]: Löytyi %1 kuvaa

en: Notes
fi: Huomautukset

[ctx: @item::intable]
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: @item::intable]
en: Country
fi: Maa

[ctx: @item::intable]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
fi: Julkaistu

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: @item::intable URL]
en: link
fi: Linkki

[ctx: @item::intable]
en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Cover Manager
fi: Kansikuvaselain

en: Albums By
fi: Albumit, joiden tekijä on

en: All Artists
fi: Kaikki artistit

en: Enter search terms here
fi: Kirjoita hakusanat tähän

en: All Albums
fi: Kaikki albumit

en: Albums With Cover
fi: Albumit, joille on kansikuva

en: Albums Without Cover
fi: Albumit, joille ei ole kansikuvaa

en: Fetch Missing Covers
fi: Nouda puuttuvat kansikuvat

en: Fetching
fi: Noudetaan

en: Loading
fi: Ladataan

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
fi: Valmis.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
fi[0]: Kansikuvaa ei löytynyt
fi[1]:  <b>%1</b> kansikuvaa ei löytynyt

en: Fetching cover for %1 - %2...
fi: Noudetaan kansikuvaa albumille %1 – %2…

en: Fetching cover for %1...
fi: Noudetaan kansikuvaa albumille ”%1”…

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
fi[0]: Noudetaan kansikuvaa:
fi[1]: Noudetaan <b>%1</b> kansikuvaa…:

en: 1 fetched | %1 fetched
fi[0]: yksi noudettu
fi[1]: %1 noudettu

en:  -
fi:  –

en: 1 not found | %1 not found
fi[0]: ei löytynyt
fi[1]: %1 ei löytynyt

en: Connecting...
fi: Yhdistetään…

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
fi[0]: Yksi tulos albumille ”%2”
fi[1]: %1 tulosta albumille ”%2”

en: 1 album | %1 albums
fi[0]: Yksi albumi
fi[1]: %1 albumia

en: %1 by %2
fi: %1 artistilta %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
fi[0]: %2 – (<b>1</b> ilman kansikuvaa)
fi[1]: %2 – (<b>%1</b> ilman kansikuvaa)

en: Cover Image
fi: Kansikuva

en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: No Artist
fi: Ei artistia

en: Cover View
fi: Kansikuvanäkymä

en: Could not open file "%1".
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata.

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
fi: amarokcollectionscannerin tuottama syötetiedosto.<br>Ks. <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.

en: Input file
fi: Syötetiedosto

en: Full rescan
fi: Täysi uudelleenhaku

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
fi: Muodostaa koko kokoelman uudelleen. Tämä <i>ei</i> tuhoa tilastoja.

en: Import batch file...
fi: Tuo erätiedosto…

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
fi: Tuo kokoelma amarokcollectionscanner-ohjelman tuottamasta tiedostosta.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
fi: &Etsi myös alikansioista (tekee täyden tarkistuksen valittaessa ensi kertaa)

en: &Watch folders for changes
fi: &Tarkkaile kansioiden muutoksia

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
fi: Mikäli valittu, Amarok käy läpi kaikki alikansiot.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
fi: Jos valittu, kokoelman kansioita tarkkaillaan muutosten varalta.
    Tarkkailu ei havaitse muutoksia symbolisten linkkien kohteissa.

en: Rescan '%1'
fi: Hae uudelleen kansiosta ”%1”

en: Import Collection
fi: Tuo kokoelma

en: Import configuration
fi: Asetusten tuonti

en: Migrating
fi: Tuodaan

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
fi: <b><font color='red'>Virhe:</font></b> Yhtään kappaleita ei tuotu

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
fi[0]: <b><font color='green'>Valmis:</font></b> Tuotu %1 kappale
fi[1]: <b><font color='green'>Valmis:</font></b> Tuotu %1 kappaletta

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
fi: <b><font color='red'>Virhe:</font></b> Tilastojen tuonti epäonnistui

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
fi: <b><font color='red'>Virhe:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
fi: Tuotu <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
fi: Tuotu <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
fi: Tuotu <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
fi: Hylätty <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
fi: Tuotu <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;lähde %2<br/>&nbsp;&nbsp;kohde %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
fi: Tuotu <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;lähde: %3<br/>&nbsp;&nbsp;kohde: %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
fi: Tuotu <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;lähde: %4<br/>&nbsp;&nbsp;kohde: %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
fi: Löytyi useita moniselitteisiä osumia: <b><font color='red'>%1</font></b>; hylättiin.

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
fi: %1-diagnostiikka|/|$[gen %1] diagnostiikka

[ctx: Usage]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Usage]
en: No
fi: Ei

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
fi: %1 – diagnostiikka
    
    Yleisiä tietoja:
       %1-versio: %2
       KDE Frameworks -versio: %3
       Qt-versio: %4
       Phonon-versio: %5
       Phonon-taustaosa: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
fi: Käytössä olevat skriptit:
    %1
    Käytössä olevat liitännäiset:
    %2
    Käytössä olevat sovelmat:
    %3

en: AND
fi: JA

en: OR
fi: TAI

en: Simple text
fi: Yksinkertainen teksti

en: Edit Filter
fi: Muokkaa suodatinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
fi: Ehto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
fi: käänteinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
fi: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
fi: tai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
fi: Hakusuodatin

en: Configure Equalizer
fi: Taajuuskorjaimen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
fi: Esiasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
fi: Käytettävissä olevien taajuuskorjainesiasetusten luettelo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
fi: Tallenna nyt valitun esiasetuksen muutokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
fi: Tallenna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
fi: Poista nyt valittu esiasetus. Ei mahdollista sisäänrakennetuille esiasetuksille.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
fi: Palauta valittu esiasetus oletukseensa tai viimeksi tallennettuun muutokseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
fi: Palauta oletukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
fi: Taajuuskaistat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMaxEq)
en: +dB
fi: + dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
fi: 0 dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMinEq)
en: -dB
fi: - dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Choose Best Matches
fi: Valitse parhaat osumat

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
fi: Valitse paras tulos jokaiselle päättämättömälle kappaleella. Vaihtoehtoisesti voit napsauttaa <b>Valitse parhaat osumat tästä albumista</b> hyvän ehdotuksen kontekstivalikosta; sillä voi saada vielä parempia tuloksia, koska se estää albumin eri julkaisujen sekoittamisen keskenään.

en: Clear Choices
fi: Tyhjennä valinnat

en: Clear all choices, even manually made ones.
fi: Tyhjenn kaikki valinnat, myös käsin tehdyt.

en: Collapse Chosen
fi: Pienennä valitut

en: Expand Unchosen
fi: Laajenna valitsemattomat

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
fi: MusicBrainz-tunnistin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
fi: Virkistä tarkistettujen kappaleiden tunnisteet ja lopeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
fi: Päi&vitä tunnisteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
fi: Lopeta tallentamatta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
fi: &Peru

en: %1 or %2
fi: %1 tai %2

en: The Album Artist
fi: Albumin artisti

en: The Artist
fi: Artisti

en: Artist's Initial
fi: Artistin alkukirjain

en: File Extension of Source
fi: Lähteen tiedostopääte

en: Track Number
fi: Kappaleen numero

en: You can use the following tokens:
fi: Voit käyttää seuraavia muuttujia:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
fi: Muuttujan sisältävä aaltosuluilla ympäröity merkkijono jätetään näyttämättä, jos muuttujalla ei ole arvoa.

en: Original: %1
fi: Alkuperäinen: %1

en: Preview: %1
fi: Esikatselu: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
fi: Tiedostonimet ovat ristiriidassa: olemassa olevia tiedostoja korvataan.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
fi: Tiedostonimet ovat ristiriidassa: olemassa olevia tiedostoja ei muuteta.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
fi: Järjestele tiedostoja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
fi: Kansio, jonka alle tiedostot sijoitetaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
fi: &Kokoelmakansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
fi: Kokoelmakansio, johon tiedostot siirretään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
fi: <html>Näytä tai piilota lisäohjaimet, joita voi käyttää kappaleiden kohdesijaintien määrittämiseen metatietojen perusteella.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
fi: Kohdenimen esikatselu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
fi: Mikäli valittu, samannimiset kohdetiedostot korvataan kysymättä varmistusta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Korvaa saman nimiset tiedostot automaattisesti valitsemalla tämä. <span style=" font-style:italic;">(Varoitus: Korvaamista ei voi kumota)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
fi: &Korvaa kohdetiedostot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
fi: Merkkien korvaus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
fi: Mikäli valittu, välilyönnit korvataan alaviivalla (_).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
fi: Jos valittu, tiedostonimien välilyönnit korvataan alaviivoin (_). Ellei ole valittu, välilyönnit jätetään sikseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
fi: Korvaa &välilyönnit alaviivalla (_)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
fi: Jos valittu, lisää the-artikkelilla alkavien artistien nimien perään ”, The”.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
fi: Jos valittu, artistin nimen alussa oleva the-artikkeli siirretään nimen loppuun. Esimerkiksi ”The Beatles” muutetaan muotoon ”Beatles, The”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
fi: &Lisää ”The” artistien nimien loppuun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
fi: Korvaa MS-DOS/VFAT-tiedostojärjestelmien kanssa epäyhteensopivat merkit alleviivausmerkeillä.
    
    Useimpien kannattaa jättää asetus käyttöön.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
fi: Jos valittu, MS-DOS/VFAT-tiedostojärjestelmien kanssa epäyhteensopivat merkit korvataan alleviivausmerkeillä. Näitä merkkejä ovat |?*<":>+[] sekä Unicoden kontrollimerkit.
    
    Useimpien kannattaa jättää asetus käyttöön, koska se varmistaa kopioimisen medialaitteisiin toimivan oikein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
fi: V&FAT-yhteensopivat nimet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jos valittu, kaikki ASCIIhin kuulumattomat merkit korvataan alleviivausmerkein.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Älä valitse tätä asetusta, jos tunnisteissasi on muita kuin englanninkielisen aakkoston kirjaimia.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Useimpien kannattaa olla ottamatta asetusta käyttöön.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jos valittu, kaikki ASCIIhin kuulumattomat merkit korvataan alleviivausmerkein.<span style=" font-weight:600;">Älä valitse tätä asetusta, jos tunnisteissasi on muita kuin englanninkielisen aakkoston kirjaimia.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Useimpien kannattaa<span style=" font-style:italic;">olla ottamatta</span> asetusta käyttöön.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
fi: Rajoitu AS&CII-merkistöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
fi: Korvaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
fi: Merkkijono

en: Tags
fi: Sisältökuvaukset

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Track Details: %1 by %2
fi: Kappaleen tiedot: %2 – %1

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
fi[0]: Yksi kappale
fi[1]: Tiedot %1 kappaleesta

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
fi: Artistin <b>%2</b> kappale <b>%1</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
fi: Artistin <b>%2</b> kappale <b>%1</b> albumilta <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
fi[0]: Muokataan yhtä tiedostoa
fi[1]: Muokataan %1 tiedostoa

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
fi: Ei mitään

en: The track is not playable. %1
fi: Kappale ei ole soitettavissa. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
fi: Sisältötiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
fi: &Yhteenveto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
fi: Tilastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
fi: Kesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
fi: Bittinopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
fi: Kokoelma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
fi: Arvostelu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
fi: Soittokertoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
fi: Pisteet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
fi: Ensimmäinen soittokerta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
fi: Viimeksi soitettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
fi: Huomautus:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
fi: &Sisältökuvaukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
fi: &Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
fi: &Artisti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
fi: S&äveltäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
fi: Albumin artisti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
fi: Al&bumi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
fi: Kappaleen &raita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
fi: &Tyylilaji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
fi: L&evyn numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
fi: &Vuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
fi: &Iskua minuutissa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
fi: K&ommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
fi: Nouda tunnisteet MusicBrain&zista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
fi: &Arvaa tunnisteet tiedostonimestä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
fi: S&anat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
fi: N&imikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
fi: Nimike:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
fi: Lisää mukautettu nimike tähän tai valitse luettelosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
fi: Tämän tietueen mukautetut nimikkeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
fi: &Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
fi: &Seuraava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
fi: &Raita kerrallaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
fi: &Tallenna ja sulje

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
fi: Seuraavia jonoja voi käyttää tiedostonimimallia määritettäessä:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
fi: Arvaa tunnisteet tiedostonimestä

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
fi: &lt;tyhjä&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
fi: Muokkaa &pien- ja suuraakkosia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
fi: En&glanninkielisen otsikkotyylin suuraakkostus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
fi: &Joka sanan ensimmäinen kirjain suuraakkosena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
fi: Kaikki &suuraakkosissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
fi: Kaikki &pienaakkosissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
fi: Poista t&unnisteenloppuiset välilyönnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
fi: Korvaa alaviivat välilyönnein

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
fi: Tulosten esikatselu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
fi: Säveltäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
fi: Vuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
fi:  Kappaleen numero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
fi: Albumi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
fi: Tyylilaji:

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown artist
fi: Tuntematon artisti

en: No comments
fi: Ei kommentteja

en: Unknown composer
fi: Tuntematon säveltäjä

en: Unknown disc number
fi: Tuntematon levynumero

en: Unknown genre
fi: Tuntematon tyylilaji

en: Unknown title
fi: Tuntematon kappale

en: Unknown year
fi: Tuntematon vuosi

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
fi: Satunnaiset kappaleet

[ctx: And bias representation]
en: Match all
fi: Täsmää kaikkiin

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
fi: ja

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
fi: tai

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
fi: Täsmää mihin tahansa

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
fi: Satunnainen

en: Generating playlist...
fi: Luodaan soittolistaa…

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
fi: Albumisoitto

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
fi: Albumisoitto-vinouma lisää samalle albumille kuuluvia kappaleita.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
fi: Seuraava kappale albumilta

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
fi: Mikä tahansa myöhempi kappale albumilta

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
fi: Saman albumin kappaleet

en: Track directly follows previous track in album
fi: Kappale seuraa välittömästi edellistä kappaletta albumilla

en: Track comes after previous track in album
fi: Kappale seuraa edellistä kappaletta albumilla

en: Track is in the same album as previous track
fi: Kappale on samalta albumilta kuin edellinen

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
fi: EchoNest – samankaltainen artisti

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
fi: EchoNest-vinouma lisää EchoNestistä vain samankaltaisia kappaleita.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
fi: Samankaltainen kuin edellinen artisti (EchoNestin mukaan)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
fi: Samankaltainen kuin mikä tahansa soittolistan artisti (EchoNestin mukaan)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
fi: <a href="http://the.echonest.com/">the echonestin</a> mielestä tämä artisti on samankaltainen kuin

en: the previous track's artist
fi: edellisen kappaleen artisti

en: one of the artist in the current playlist
fi: joku soittolistan artisteista

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
fi: Jos-muuten

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
fi: Jos-muuten-vinouma lisää kappaleita, jotka vastaavat vähintään yhtä alivinoumaa.
    Se tarkistaa vain toisen alivinouman, ellei ensimmäinen palauta tuloksia.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
fi: Täsmää kaikkiin peräkkäin

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
fi: muuten

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
fi: Osio

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
fi: Osa-vinouma täyttää soittolistan osia eri alivinoumin.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
fi: Tämä arvo ohjaa, minkä verran ehto vaikuttaa soittolistan muodostuksessa

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
fi: Osio

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
fi: Visasoitto

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
fi: Visasoitto-vinouma lisää kappaleita, jotka alkavat
    merkillä, johon edellisen kappaleen nimi päättyi.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
fi: Kappaleet, joiden nimi alkaa
    merkillä, johon viimeinen kappale päättyi

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
fi: Kappaleet, joiden artistin nimi alkaa
    merkillä, johon viimeinen kappale päättyi

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
fi: Kappaleet, joiden albumin nimi alkaa
    merkillä, johon viimeinen kappale päättyi

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
fi: Edellisen kappaleen viimeinen merkki on
    sama kuin seuraavan ensimmäinen

en: of the track title (Title quiz)
fi: kappaleen nimestä (nimivisa)

en: of the artist (Artist quiz)
fi: artistista (artistivisa)

en: of the album name (Album quiz)
fi: albumin nimestä (albumivisa)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
fi: Hakukysely-vinouma lisää kappaleita, jotka
    löytyvät hakukyselyllä. Se käyttää samaa hakua
    kuin kokoelmaselain.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
fi: Etsi: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
fi: Etsi metatunnistetta

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
fi: Tunnistesovitus-vinouma lisää kappaleita,
    jotka täyttävät määräehdon.

en: Invert condition
fi: Käänteinen ehto

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
fi: Ei %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
fi: Satunnainen

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
fi: Satunnaisvinouma lisää koko kokoelmasta satunnaisia
    kappaleita ilman vinoumaa.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
fi: Ja

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
fi: Ja-vinouma lisää kappaleita, jotka täsmäävät
    kaikkiin alivinoumiin.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
fi: Tai

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
fi: Tai-vinouma lisää kappaleita, jotka täsmäävät
    vähintään yhteen alivinoumaan.

en: Replacement for bias %1
fi: Korvike vinoumalle %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: Rock and Pop
fi: Rock ja pop

en: Album play
fi: Albumin toisto

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
fi: Arvostelu

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
fi: Soittolistassa on liian monta virhettä. Soitto keskeytetty.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
fi: artistin <b>%2</b> kappale <b>%1</b> albumilta <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
fi: artistin <b>%2</b> kappale <b>%1</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
fi: <b>%1</b> albumilla <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
fi: lähteestä <b>%1</b>

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Classical
fi: Klassinen

en: Club
fi: Klubi

en: Dance
fi: Tanssi

en: Full Bass
fi: Basso täysillä

en: Full Treble
fi: Diskantti täysillä

en: Full Bass + Treble
fi: Basso ja diskantti täysillä

en: Laptop/Headphones
fi: Kannettava ja kuulokkeet

en: Large Hall
fi: Suuri sali

en: Party
fi: Juhlat

en: Techno
fi: Tekno

en: Zero
fi: Nolla

[ctx: Database type]
en: embedded
fi: upotettu

[ctx: Database type]
en: external
fi: ulkoinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
fi: Tietokannan sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
fi: Kohteen tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
fi: Palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
fi: Portti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
fi: Tietokannan nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
fi: MySQL-palvelimen ohjelmatiedosto

en: Amarok 2.x Statistics Importer
fi: Amarok 2.x:n tilastojen tuonti

en: Banshee Statistics Importer
fi: Bansheen tilastojen tuonti

en: Clementine Statistics Importer
fi: Clementinen tilastojen tuonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
fi: Yhteyden tyyppi

en: Amarok 1.4 (FastForward)
fi: Amarok 1.4 (Fast Forward)

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
fi: Amarok 1.4:n tilastojen tuonti

en: iTunes Statistics Importer
fi: iTunes-tilastojen tuonti

en: Rhythmbox
fi: Rytmilaatikko

en: Rhythmbox Statistics Importer
fi: Rhythmboxin tilastojen tuonti

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
fi: Kohteen tyyppi

en: Now playing
fi: Nyt soi

en: Retrieved lyrics is empty
fi: Noudetut sanat ovat tyhjät

en: Lyrics data could not be parsed
fi: Sanojen käsittelyssä tapahtui virhe

en: No information available for this track
fi: Tästä kappaleesta ei ole tietoja

en: The audio player by KDE
fi: KDE:n äänisoitin

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2024, The Amarok Development Squad
fi: © 2002–2003 Mark Kretschmann
    © 2003–2024 Amarokin kehitysryhmä

en: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
fi: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Palaute:
    amarok@kde.org
    
    (Koosteen päiväys: %1)

en: <i>Inactive authors</i>
fi: <i>Entiset tekijät</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
fi: Amarokin tekeminen ei ole harrastus; se on elämäntapa. Mutta kun ihmiset jatkavat matkaansa, haluamme edelleen kunnioittaa heitä mainitsemalla heidät tässä:

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
fi: Bart ”Where are my toothpicks” Cerneels

en: Developer (Stecchino)
fi: Kehittäjä (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
fi: Edward ”Hades” Toroshchin

en: Developer (dr_lepper)
fi: Kehittäjä (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
fi: Projektin perustaja (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
fi: iPod-kokoelman uudelleenkirjoittaminen ja muuta (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
fi: Rokymoter, vikailmoitusten järjestely (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
fi: Ralf ”SalsaMaster” Engels

en: Developer (rengels)
fi: Kehittäjä (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
fi: Windows-koostaminen (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
fi: Kehittäjä (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
fi: Kehittäjä (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
fi: Rokymoter, kehittäjä (sven423)

en: Developer (Teo`)
fi: Kehittäjä (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
fi: Rokymoter, käyttöohje (valorie)

en: Ian 'The Beard' Monroe
fi: Ian ”The Beard” Monroe

en: Developer (eean)
fi: Kehittäjä (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
fi: Jeff ”IROKSOHARD” Mitchell

en: Developer (jefferai)
fi: Kehittäjä (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
fi: Kehittäjä (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
fi: Lydia ”is wrong(TM)” Pintscher

en: Developer, Vision
fi: Kehittäjä, visioija

en: Developer (maxx_k)
fi: Kehittäjä (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
fi: Nikolaj Hald ”Also very hot” Nielsen

en: Developer (nhn)
fi: Kehittäjä (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
fi: Seb ”Surfin’ down under” Ruiz

en: Developer (sebr)
fi: Kehittäjä (sebr)

en: Developer (xevix)
fi: Kehittäjä (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
fi: Kehittäjä, Replay Gain -tuki

en: MP3tunes integration
fi: MP3tunes-integrointi

en: Windows porting
fi: Windows-siirros

en: Usability
fi: Käytettävyys

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
fi: Dan ”Hey, it compiled…” Meltzer

en: Developer (hydrogen)
fi: Kehittäjä (hydrogen)

en: Biased playlists
fi: Vinoutetut soittolistat

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
fi: Tunnisteen arvaus, nimikkeet, spektrianalysaattori

en: Nepomuk integration
fi: Nepomuk-integrointi

en: Podcast improvements
fi: Podcast-parannukset

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
fi: Live-CD, virhekorjaukset (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
fi: Phonon, KDE Multimedian lordi–puheenjohtaja (apachelogger)

en: Assorted patches
fi: Sekalaisia paikkauksia

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Developer, Website theme (KRF)
fi: Kehittäjä, web-sivuston teema (KRF)

en: Artwork
fi: Taide

en: Developer (MaskMaster)
fi: Kehittäjä (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
fi: Vikailmoitusten järjestely ja siivous

en: UPnP support and patches (nsm)
fi: UPnP-tuki ja -paikkaukset (nsm)

en: Website hosting
fi: Web-sivuston ylläpito

en: Scripting interface
fi: Skriptausliittymä

en: Nepomuk Collection (phalgun)
fi: Nepomuk-kokoelma (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
fi: TagLib- ja ktrm-koodi

en: Patches & Windows porting (shakes)
fi: Paikkaukset ja Windows-siirros (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
fi: Kuva- ja videosovelmat, kontekstinäkymä

en: Developer, Automated Playlist Generator
fi: Kehittäjä, automaattinen soittolistan luoja

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Splash screen artist
fi: Käynnistysikkuna-artisti

en: Context view
fi: Kontekstinäkymä

en: Former contributors
fi: Aiemmat tukijat

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
fi: Ala luetellut henkilöt ovat tukeneet Amarokia aiemmin. Kiitos!

en: Analyzers, patches, shoutcast
fi: Analysaattorit, paikkaukset, shoutcast

en: Patches
fi: Paikkaukset

en: MySQL support
fi: MySQL-tuki

en: Postgresql support
fi: PostgreSQL-tuki

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
fi: MTP- ja Rio Karma -medialaitteet, paikkaukset

en: Graphics, splash-screen
fi: Grafiikka, käynnistysikkuna

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
fi: Analysaattorit, kontekstiselain ja ilmoitusalueen silmäkarkki

en: Icons and image work
fi: Kuvake- ja kuvatyö

en: Dialog to filter the collection titles
fi: Kokoelmanimikkeiden suodatinikkuna

en: Tester, IRC channel operator, whipping
fi: Testaaja, IRC-kanavaoperaattori, piiskaus

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
fi: Rokymoter, virheiden korjaaja (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
fi: Konqueror-sivupalkki, jotkin DCOP-metodit

en: FHT routine, bugfixes
fi: FHT-rutiini, virhekorjaukset

en: K3b export code
fi: K3b-vientikoodi

en: Bugfixes, PostgreSQL support
fi: Virhekorjaukset, PostgreSQL-tuki

en: Wikipedia support, patches
fi: Wikipedia-tuki, paikkaukset

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
fi: Edelliset Amarok-logo, -käynnistysikkuna ja -kuvakkeet

en: Audioscrobbler support
fi: Audioscrobbler-tuki

en: Splash screen
fi: Käynnistysikkuna

en: Local Music
fi: Paikallinen musiikki

en: Local sources of content
fi: Oma kokoelma ja laitteet

en: Online sources of content
fi: Internetin tarjoamat musiikkilähteet

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Various types of playlists
fi: Staattiset ja elävät soittolistat

en: Browse local hard drive for content
fi: Selaa levyasemia

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
fi: &Näkymä

en: Lock Layout
fi: Lukitse sijoittelu

en: Reset Layout
fi: Nollaa asettelu

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
fi: <qt>Pääikkunan sulkeminen piilottaa Amarokin ilmoitusalueelle. Valitse <b>Lopeta</b> valikosta tai Amarokin ilmoitusalueella olevasta kuvakkeesta, jos haluat sulkea Amarokin.</qt>

en: Docking in System Tray
fi: Ilmoitusalueelle telakoiminen

en: Play Media (Files or URLs)
fi: Soita tiedostoja tai verkko-osoitteita

en: Add Media (Files or URLs)
fi: Lisää tiedostoja tai verkko-osoitteita

en: Add Stream
fi: Lisää suoratoisto

en: Enter Stream URL:
fi: Anna suoratoisto-osoite:

en: &Add Media...
fi: &Lisää sisältöä…

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
fi: &Tyhjennä soittolista

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
fi: Muokkaa &jonoa

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
fi: Poista toistuvat &esiintymät

en: &Add Stream...
fi: &Lisää suoratoisto…

en: &Export Playlist As...
fi: &Vie soittolista nimellä…

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Bookmark Playlist Setup
fi: Tee kirjanmerkki soittolistan asettamiseen

en: Bookmark Context Applets
fi: Tee kirjanmerkki kontekstisovelmiin

en: Play Media...
fi: Soita…

en: Edit Details of Currently Selected Track
fi: Muokkaa valitun raidan tietoja

en: Seek Forward by %1 seconds
fi: Kelaa eteenpäin %1 sekuntia

en: Seek Backward by %1 seconds
fi: Kelaa taaksepäin %1 sekuntia

en: Update Collection
fi: Päivitä kokoelma

en: Synchronize Statistics...
fi: Synkronoi tilastot…

en: Previous Track
fi: Edellinen kappale

en: Restart current track
fi: Käynnistä tämä kappale alusta

en: Shuffle Playlist
fi: Sekoita soittolista

en: Repopulate Playlist
fi: Muodosta soittolista

en: Disable Dynamic Playlist
fi: Poista dynaaminen soittolista käytöstä

en: Next Track
fi: Seuraava kappale

en: Increase Volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Decrease Volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Toggle Main Window
fi: Näytä tai piilota soittolistaikkuna

en: Toggle Full Screen
fi: Koko näytön tila

en: Search playlist
fi: Hae soittolistalta

en: Show active track
fi: Näytä soiva kappale

en: Show Notification Popup
fi: Näytä ponnahdusilmoitus

en: Mute Volume
fi: Vaimenna

en: Last.fm: Love Current Track
fi: Last.fm: Merkitse ihkubiisiksi

en: Last.fm: Ban Current Track
fi: Last.fm: Torju tämä kappale

en: Last.fm: Skip Current Track
fi: Last.fm: Ohita tämä kappale

en: Queue Track
fi: Lisää kappale jonoon

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
fi: Kopioi artisti – nykyisen kappaleen nimi leikepöydälle

en: Rate Current Track: 1
fi: Arvostele nykyinen kappale yhden tähden arvoiseksi

en: Rate Current Track: 2
fi: Arvostele nykyinen kappale kahden tähden arvoiseksi

en: Rate Current Track: 3
fi: Arvostele nykyinen kappale kolmen tähden arvoiseksi

en: Rate Current Track: 4
fi: Arvostele nykyinen kappale neljän tähden arvoiseksi

en: Rate Current Track: 5
fi: Arvostele nykyinen kappale viiden tähden arvoiseksi

en: Network Request Viewer
fi: Verkkopyynnön katselin

en: &About Amarok
fi: &Tietoa Amarokista

en: &Diagnostics
fi: &Diagnostiikka

en: &Report Bug...
fi: &Ilmoita viasta…

en: &Music
fi: &Musiikki

en: &Playlist
fi: Soitto&lista

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
fi: Olet päättänyt piilottaa valikkorivin.
    
    Muista, että saat sen aina takaisin pikanäppäimellä ”%1”.

en: Hide Menu
fi: Piilota valikko

en: Paused  ::  %1
fi: Tauko :: %1

en: Apply this layout change?
fi: Toteutetaanko tämä asettelun muutos?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
fi: MusicBrainz-osumasuhde: %1 %

en: MusicDNS match ratio: %1%
fi: MusicDNS-osumasuhde: %1 %

en: Choose Best Matches from This Album
fi: Valitse parhaat osumat tästä albumista

en: Go to Artist Page
fi: Siirry artistin sivulle

en: Go to Album Page
fi: Siirry albumib sivulle

en: Go to Track Page
fi: Siirry kappaleen sivulle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
fi: Verkkopyynnöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
fi: &Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
fi: Menetelmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
fi: Vastaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
fi: Kesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
fi: Sisällön tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
fi: Perustiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
fi: Pyynnön tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
fi: Vastauksen tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
fi: Arvo

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
fi: OPML-podcastin luku kohteesta %1 päättyi virheeseen:

en: Playlist Layouts
fi: Soittolistan asettelut

en: Configure Playlist Layouts...
fi: Muokkaa soittolistan asetteluita…

en: Configuration for
fi: Asetukset –

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
fi: [etuliite]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
fi: [jälkiliite]

en: Width:
fi: Leveys:

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
fi: Joko kiinteä (absoluuttinen) tai suhteellinen arvo (esim. 128 px tai 12 %).

en: Fit content
fi: Sovita sisältöön

en: Fit the element text
fi: Sovita elementin tekstiin

[ctx: automatic width]
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
fi: Käyttämällä automaattista leveyttä kaikille elementeille saatavilla oleva tila jakautuu tasaisesti

en: Alignment:
fi: Tasaus:

en: Font:
fi: Fontti:

en: Configuration for '%1'
fi: Asetukset: %1

en: Show cover
fi: Näytä kansikuva

en: Invalid playlist layout.
fi: Virheellinen soittolista-asettelu.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
fi: Asettelua luettaessa kohdattiin tuntematon elementti.

en: copy of %1
fi: %1 – kopio

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
fi: Nykyinen asettelu ”%1” on vain luettavissa. Luodaan uusi asettelu ”%2” tekemilläsi muutoksilla ja asetetaan se aktiiviseksi.

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
fi: ”%1” kuuluu oletusasetteluihin eikä sitä voi poistaa.

en: Cannot Delete Default Layouts
fi: Oletusasetteluja ei voi poistaa

en: Head
fi: Otsake

en: Body
fi: Runko

en: Body (Various artists)
fi: Runko (useita artisteja)

en: Single
fi: Yksittäinen kappale

en: New playlist layout
fi: Uusi soittolista-asettelu

en: Copy playlist layout
fi: Kopioi soittolista-asettelu

en: Delete playlist layout
fi: Poista soittolista-asettelu

en: Rename playlist layout
fi: Muuta soittolista-asettelun nimeä

en: Choose a name for the new playlist layout
fi: Anna nimi uudelle soittolista-asettelulle

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
fi: Anna nimi määrittämällesi soittolista-asettelulle:

en: Cannot create a layout with no name.
fi: Nimetöntä asettelua ei voi luoda.

en: Layout name error
fi: Virhe asettelun nimessä

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
fi: Asettelun nimi ei voi olla sama kuin jo olemassa olevan asettelun.

en: Cannot create a layout containing '/'.
fi: Asettelua, joka sisältää merkin ”/”, ei voi luoda.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
fi: Anna nimi soittolista-asettelulle, jonka olet määrittämässä asettelun ”%1” kopioksi:

en: Choose a new name for the playlist layout
fi: Valitse soittolista-asettelulle uusi nimi

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
fi: Anna soittolista-asettelun uusi nimi:

en: Cannot rename a layout to have no name.
fi: Asettelu ei voi olla nimetön.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
fi: Asettelun nimeksi ei voi asettaa jo olemassa olevan asettelun nimeä.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
fi: Muuttamasi asettelu ”%1” kuuluu oletusasetteluihin eikä sitä voi korvata. Tallennettu uudeksi asetteluksi ”%2”

en: Default Layout
fi: Oletusasettelu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
fi: Soittolista-asettelumuokkain

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
fi: Saatavilla olevat asettelut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
fi: Asettelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
fi: Näytä soittonapit soittolistassa kappaleen kohdalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
fi: Ryhmittely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
fi: Näytä työkaluvihjeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Track Progression
fi: Kappaleiden soittojärjestys

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Only Queue
fi: Vain jono

en: Repeat Track
fi: Toista kappaletta

en: Repeat Album
fi: Toista albumi

en: Repeat Playlist
fi: Toista soittolistaa

en: Random Tracks
fi: Satunnaiset kappaleet

en: Random Albums
fi: Satunnaiset albumit

en: Favor
fi: Suosi

en: Higher Scores
fi: Parempia pisteitä

en: Higher Ratings
fi: Parempia arvosteluja

en: Not Recently Played
fi: Ei soitettu viime aikoina

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Add a sorting level to the playlist.
fi: Lisää järjestelytaso soittolistaan.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
fi: Lisää kappaleet soittolistaan

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
fi: Lisää kappaleet jonoon

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
fi: Korvaa soittolista

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
fi: Paikanvaraus

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
fi: Kansikuva

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
fi: Kansio

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
fi: Erotin

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
fi: Tiedostonimi

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
fi: Soittoryhmän kesto

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
fi: Soittoryhmän kappaleet

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
fi: Nimikkeet

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
fi: Mieliala

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
fi: Mielialarivi

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
fi: Lähteen tunnus

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
fi: Otsikko (kappalenumeron kanssa)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
fi: <a href='%1'>Dynaaminen tila</a> käytössä. <a href='%2'>Alusta soittolista</a> | <a href='%3'>Pois käytöstä</a>

en: &Save Current Playlist
fi: &Tallenna nykyinen soittolista

en: &Save playlist to "%1"
fi: &Tallenna soittolista ”%1”

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
fi[0]: Yksi kappale (%2)
fi[1]: %1 kappaletta (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
fi[0]: %1 kappale
fi[1]: %1 kappaletta

en: No tracks
fi: Ei kappaleita

en: Total playlist size: %1
fi: Soittolistan koko: %1

en: Queue size: %1
fi: Jonon koko: %1

en: Queue length: %1
fi: Jonon kesto: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
fi: <b>Huomio:</b> Tämä kappale ei ole soitettavissa.<br>%1

en: (...)
fi: (…)

en: No extra information available
fi: Ei lisätietoa saatavissa

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Disc Number
fi: Levynumero

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
fi: Kappale

en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
fi: Kansio

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: Column name]
en: Last Played
fi: Viimeksi soitettu

en: Mood
fi: Mieliala

en: File Size
fi: Tiedostokoko

[ctx: Iten in queue, %1 is position, %2 artist, %3 track]
en: %1: %2 - %3
fi: %1: %2 – %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
fi: Jonomuokkain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
fi: Poista kappale jonosta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
fi: Tyhjennä jono

en: Clear the playlist sorting configuration.
fi: Vapauta soittolistan järjestely.

en: Add a playlist sorting level.
fi: Lisää järjestelytaso soittolistaan.

en: Filter %1
fi: Suodatin %1

en: Search %1
fi: Haku %1

en: %1 layout
fi: Asettelu %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
fi: Soittolista

en: Start typing to progressively search through the playlist
fi: Etsi soittolistalta kirjoittamalla

en: Tracks
fi: Kappaleet

en: Albums
fi: Albumit

en: Artists
fi: Artistit

en: Composers
fi: Säveltäjät

en: Years
fi: Julkaisuvuodet

en: Show only matches
fi: Näytä vain hakutulokset

en: Search Preferences
fi: Hakuasetukset

en: Tracks Added
fi: Kappaleita lisätty

en: Tracks Removed
fi: Kappaleita poistettu

en: Tracks moved
fi: Kappaleita siirretty

en: Tracks have been hidden due to the active search.
fi: Kappaleita on piilotettu käynnissä olevan haun takia.

[ctx: Placeholder message in empty playlist view]
en: Add some tracks here by dragging them from all around.
fi: Lisää kappaleita tähän vetämällä niitä mistä tahansa.

en: The following sources are available for this track:
fi: Kappale on saatavilla seuraavista lähteistä:

en: Stop Playing After This Track
fi: Pysäytä soitto kappaleen jälkeen

en: Remove From Playlist
fi: Poista soittolistalta

en: Select Source
fi: Valitse lähde

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
fi: ”Täsmää mihin tahansa” -ryhmä

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
fi: ”Täsmää kaikkiin” -ryhmä

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
fi: Tuntematon vastaavuusryhmä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
fi: Rajoitusryhmien muokkain. Voit asettaa ryhmän tyypiksi joko ”täsmää kaikkiin” tai ”täsmää mihin tahansa”. Kun ryhmän tyyppi on ”täsmää kaikkiin”, luoja yrittää tehdä soittolistan, joka täyttää kaikki ryhmän rajoitukset. Kun ryhmän tyyppi on ”täsmää mihin tahansa”, luoja yrittää tehdä soittolistan, joka täyttää ainakin yhden ryhmän rajoituksista.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
fi: Rajoitusryhmän asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
fi: APG katsoo rajoitusryhmän olevan voimassa vain, jos kaikki ryhmän rajoitukset ovat voimassa. Tämä vastaa loogista JA-operaattoria: ”kappaleiden tulee vastata ominaisuuksia A, B ja C”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
fi: Täsmää kaikkiin ryhmän rajoituksiin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
fi: APG katsoo rajoitusryhmän olevan voimassa, jos yksikin ryhmän rajoituksista on voimassa. Tämä vastaa loogista TAI-operaattoria: ”kappaleiden tulee täsmätä ominaisuuteen A, B tai C”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
fi: Täsmää mihin tahansa ryhmän rajoitukseen

en: Checkpoint
fi: Tarkistuspiste

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
fi: Kiinnittää kappaleen, albumin tai artistin määräsijaintiin soittolistalla.

en: Checkpoint: %1
fi: Tarkistuspiste: %1

en: unassigned
fi: sijoittamaton

en: "%1" (track) by %2
fi: ”%1” (kappale) artistilta %2

en: "%1" (album) by %2
fi: ”%1” (albumi) artistilta %2

en: "%1" (album)
fi: ”%1” (albumi)

en: "%1" (artist)
fi: ”%1” (artisti)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
fi: Tarkistuspisterajoituksen muokkain. Käyttäjä voi asettaa kappaleen, albumin tai artistin määräkohtaan soittolistalla.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
fi: Tarkistuspisteen rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
fi: Valitse kappale, jota haluat käyttää tarkistuspisteenä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the track in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
fi: Kappaleen haluttu sijainti soittolistassa tunteina, minuutteina ja sekunteina. Huomaa: Qt:n rajoitusten takia kaukaisin sijainti on 24 tuntia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla tietyn kappaleen sijoituksesta tietyllä hetkellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
fi: Ehto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
fi: sumea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
fi: on täsmälleen

en: Playlist Duration
fi: Soittolistan kesto

en: Sets the preferred duration of the playlist
fi: Aseta soittolistan suosituskesto

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
fi: Soittolistan kesto: tasan %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
fi: Soittolistan kesto: pidempi kuin %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
fi: Soittolistan kesto: lyhyempi kuin %1

en: Playlist duration: unknown
fi: Soittolistan kesto: tuntematon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
fi: Soittolistan kestorajoituksen muokkain. Käyttäjä voi asettaa rajoitukselle nimen, kohdekeston, sen, tuleeko soittolistan olla tätä kestoa lyhyempi, saman mittainen vai pidempi, sekä tiukkuuden, jolla APG:n tulee pyrkiä annettua kestoon.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
fi: Soittolistan pituuden rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
fi: Tuleeko luodun soittolistan keston olla lyhyempi, samanmittainen vai pidempi kuin annettu arvo.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
fi: on lyhyempi kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
fi: on yhtä kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
fi: on pidempi kuin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
fi: Soittolistan kohdekesto tunteina, minuutteina ja sekunteina. Huomaa: Qt:n rajoitusten takia soittolistan enimmäiskesto on 24 tuntia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla soittolistan keston ja annetun kohdekeston täsmäävyydestä.

en: Total File Size of Playlist
fi: Soittolistan tiedostokoko yhteensä

en: Sets the preferred total file size of the playlist
fi: Aseta soittolistan suositustiedostokoko

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
fi: Soittolistan tiedostokoko yhteensä: tasan %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
fi: Soittolistan tiedostokoko yhteensä: enemmän kuin %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
fi: Soittolistan tiedostokoko yhteensä: vähemmän kuin %1

en: Total file size of playlist: unknown
fi: Soittolistan tiedostokoko yhteensä: tuntematon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
fi: Soittolistan pituusrajoituksen muokkain. Käyttäjä voi määrittää, montako kappaletta listalle halutaan, pitääkö soittolistan sisältää annettua määrää vähemmän, yhtä monta vai useampia kappaleita sekä tiukkuuden, jolla APG pyrkii tavoiteltuun määrään.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
fi: Soittolistan koon rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
fi: Onko luodun soittolistan tiedostojen kokonaiskoko vähemmän, sama kuin vai enemmän kuin annettu arvo.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
fi: on pienempi kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
fi: on suurempi kuin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
fi: Kaikkien tiedostojen tavoiteltava yhteiskoko soittolistassa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
fi: Rajoituksen käyttämä tiedostokoon yksikkö. Huomaa että kt on 1000 tavua, Mt 1 000 000 tavua ja niin edelleen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
fi: kt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
fi: Mt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
fi: Gt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
fi: Tt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Kuinka tiukka APG:n tulisi olla soittolistan tiedostojen kokonaiskoon ja annetun koon täsmäävyydestä.</p></body></html>

en: Playlist Length
fi: Soittolistan kesto

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
fi: Aseta soittolistan kappaleiden suositusmäärä

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
fi[0]: Soittolistan kesto: 1 kappale
fi[1]: Soittolistan kesto: %1 kappaletta

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
fi[0]: Soittolistan kesto: yli 1 kappale
fi[1]: Soittolistan kesto: yli %1 kappaletta

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
fi[0]: Soittolistan kesto: alle 1 kappale
fi[1]: Soittolistan kesto: alle %1 kappaletta

en: Playlist length: unknown
fi: Soittolistan kesto: tuntematon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
fi: Soittolistan pituuden rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
fi: Onko luodun soittolistan kappaleiden määrä vähemmän, sama kuin vai enemmän kuin annettu arvo.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
fi: on vähemmän kuin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
fi: Luodun soittolistan kappaleiden kohdemäärä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla soittolistan pituuden ja annetun kappalemäärän täsmäävyydestä.

en: Prevent Duplicates
fi: Estä toistuminen

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
fi: Estää kappaleen, albumin tai artistin toistumisen soittolistalla

en: Prevent duplicate tracks
fi: Estä kappaleen toistuminen

en: Prevent duplicate artists
fi: Estä artistin toistuminen

en: Prevent duplicate albums
fi: Estä albumin toistuminen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
fi: Toistumisen esto -rajoituksen muokkain. Estettäessä kappaleen toistuminen se yrittää estää kappaletta joutumasta soittolistalle useammin kuin kerran. Estettäessä albumin tai artistin toistuminen se yrittää estää saman albumin tai artistin useampia kappaleita joutumasta soittolistalle useammin kuin kerran.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
fi: Toistumisen esto -rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
fi: Asettaa, mitä kaksoiskappaleita estetään. ”Estä kappaleen toistuminen” rajoittaa vähiten, ”Estä artistin toistuminen” eniten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
fi: Estä toistuminen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
fi: kappaleeseen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
fi: albumia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
fi: artistia

en: Match Tags
fi: Tunnisteiden sovitus

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
fi: Kaikkien soittolistan kappaleiden tulee täyttää seuraavat vaatimukset

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
fi: Sovita tunnisteeseen:%1 %2 %3 %4

en:  not
fi:  ei

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
fi[0]: %1 tähti
fi[1]: %1 tähteä

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
fi: ”%1”

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
fi: on yhtä kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
fi: on suurempi kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
fi: ennen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
fi: päivänä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
fi: jälkeen

en: within
fi: aikana

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
fi: on yhtä kuin

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
fi: alkaa

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
fi: päättyy

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
fi: sisältää

en: regexp
fi: säännöllinen lauseke

en: unknown comparison
fi: tuntematon vertailu

en: %1 day | %1 days
fi[0]: %1 päivä
fi[1]: %1 päivää

en: %1 month | %1 months
fi[0]: %1 kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

en: %1 year | %1 years
fi[0]: %1 vuosi
fi[1]: %1 vuotta

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
fi[0]: päivän sisällä
fi[1]: päivän sisällä

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
fi[0]: kuukauden sisällä
fi[1]: kuukauden sisällä

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
fi[0]: vuoden sisällä
fi[1]: vuoden sisällä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
fi: Muokkain TagMatch-rajoitukselle. Käyttäjä voi valita kappaleen piirteen ja APG täyttää soittolistan kappaleilla, jotka sopivat piirteeseen. Tämä toimii samalla tavalla kuin älykkäiden soittolistojen sovitusmääritteet Amarok 1.4:ssä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
fi: Tunnisteiden sovittamisen rajoituksen asetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
fi: Valitse, minkä raitojen piirteiden haluat täsmäävän.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
fi: Kenttä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">AGP valitsee kappaleita, jotka <span style=" font-weight:600;">eivät</span> täsmää annettuihin piirteisiin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
fi: Käännä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
fi: Pitäisikö APG:n valita kappaleita, joiden arvo on pienempi, yhtä suuri vai suurempi kuin annettu arvo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
fi: Lukuarvo, jota raidan piirteen on vastattava.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla kappaleiden täsmäävyydestä annettuun arvoon.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
fi: Pitäisikö APG:n valita kappaleita, jotka ovat ennen annettua päivää, samana päivänä vai jälkeen annetun päivän, ja pitäisikö sen valita kappaleita, jotka ovat annetulla aikavälillä.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
fi: viime

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
fi: Päivä, jotka APG:n pitäisi käyttää täsmäämiseen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
fi: Suhteellinen ajanjakso, johon APG:n pitäisi yrittää täsmätä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla kappaleiden täsmäävyydestä annettuun päivään.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
fi: Pitäisikö APG:n valita kappaleita, jotka ovat yhtä suuria, alkavat, päättyvät vai sisältävät annetun merkkijonon.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
fi: on yhtä kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
fi: alkaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
fi: päättyy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
fi: sisältää

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
fi: Merkkijono, jota APG:n pitäisi käyttää täsmätessään kappaleita.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
fi: Pitäisikö APG:n valita kappaleita, joiden aika on pienempi, yhtä suuri vai suurempi kuin annettu aika.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
fi: Aika, johon APG:n pitäisi yrittää täsmätä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla kappaleiden täsmäävyydestä annettuun aikaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
fi: Pitäisikö APG:n valita kappaleita, jotka on arvosteltu huonompi, yhtä hyviksi vai paremmiksi kuin annettu arvostelu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
fi: Arvostelu, johon APG:n pitäisi yrittää täsmätä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
fi: Kuinka tiukka APG:n tulisi olla kappaleiden täsmäävyydestä annettuun arvosteluun.

en: url
fi: osoite

en: title
fi: otsikko

en: artist name
fi: artistin nimi

en: album name
fi: albumin nimi

en: genre
fi: tyylilaji

en: composer
fi: säveltäjä

[ctx: Field name]
en: year
fi: vuosi

en: comment
fi: kommentti

en: track number
fi: raita

en: disc number
fi: levyn numero

en: length
fi: pituus

en: added to collection
fi: lisätty kokoelmaan

en: score
fi: pisteet

en: rating
fi: arvostelu

en: first played
fi: soitettu ensi kerran

en: last played
fi: soitettu viimeksi

en: play count
fi: soittokertoja

en: label
fi: nimike

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
fi: Soittolistan luonti ei onnistunut lataamaan yhtään kappaletta kokoelmasta.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
fi: Kaikkia ehtoja vastaavia kappaleita ei ole. Soittolistan luonti etsii parhaiten sopivat kappaleet, mutta ehtoja löysentämällä saattaa löytää kappaleita lisää.

en: New playlist preset
fi: Uusi soittolistan esiasetus

en: Unnamed playlist preset
fi: Nimetön soittolistan esiasetus

en: Generating a new playlist
fi: Luodaan uutta soittolistaa

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
fi: Soittolistan luonti loi soittolistan, joka ei vastaa kaikkia ehtojasi. Ellet ole tyytyväinen tuloksiin, kokeile löysentää tai poistaa joitakin ehdoista, ja luo soittolista sen jälkeen uudelleen.

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Constraint Group
fi: Rajoitusryhmä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
fi: APG-esiasetusmuokkain

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
fi: Rajoituspuu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
fi: APG-esiasetusnimi

en: Import preset
fi: Tuo esiasetus

en: Preset files
fi: Esiasetustiedostot

en: Preset exported to %1
fi: Esiasetus vietiin kohteeseen %1

en: Preset could not be exported to %1
fi: Esiasetusta ei voitu viedä kohteeseen %1

en: Presets could not be imported from %1
fi: Esiasetuksia ei voitu tuoda sijainnista %1

en: %1 could not be opened for preset import
fi: Ei voitu avata esiasetuksen tuomiseksi: %1

en: Example 1: new tracks added this week
fi: Esimerkki 1: tällä viikolla lisätyt uudet kappaleet

en: Example 2: rock or pop music
fi: Esimerkki 2: rock- tai popmusiikki

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
fi: Esimerkki 3: tunnin verran eri artistien kappaleita

en: Example 4: like my favorite radio station
fi: Esimerkki 4: suosikki radioasemani kaltainen

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
fi: Esimerkki 5: 80-minuuttinen CD rockia, metallia ja industrialia

en: Export "%1" preset
fi: Vie esiasetus ”%1”

en: Preset files (*.xml)
fi: Esiasetustiedostot (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
fi: Soittolistatiedostot kiintolevyllä

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
fi: Soittolistaa tiedostosta ”%1” ei voitu ladata.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
fi: Havaittiin soittolistojen tietokantaskeeman versio %1 havaittiin, mutta tämä Amarokin versio tukee vain versiota %2 ja aiempia versioita, jotka alkavat %2:lla. Amarokin tietokantaan tallennetut soittolistat eivät luultavasti toimi ja niiden muuttaminen voi johtaa niiden menettämiseen. Oletko kenties käynnistänyt Amarokin vanhemman version tietokannalla, jonka on kirjoittanut Amarokin uudempi versio?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
fi: Tulevaisuuden versio soittolistatietokannasta?

en: Amarok Database
fi: Amarok-tietokanta

en: Local playlists stored in the database
fi: Tietokantaan tallennetut soittolistat

en: <Empty>
fi: <Tyhjä>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
fi: Amarok ei löytänyt liitännäisiä. Tämä viittaa asennusongelmaan.

en: Scanning music
fi: Etsitään musiikkia

en: Abort for scanner requested
fi: Haun keskeyttämistä on pyydetty

en: Aborting scanner with error: %1
fi: Haku keskeytettiin virheeseen: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
fi: amarokcollectionscanneria ei löydy!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
fi: Amarok-kokoelmanhakua ei saatu käynnistetyksi.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
fi: Kokoelmahaku oli keskeytettävä, koska sen aikana sattui liian monta kaatumista (%1). Seuraavat tiedostot aiheuttivat kaatumiset:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
fi: Tekstimuokkainosaa ei löytynyt.
    Tarkasta KDE-asennus. Poistutaan konsolista.

en: Code
fi: Koodi

en: Console
fi: Konsoli

en: Output
fi: Tuloste

en: Error
fi: Virhe

en: Execute Script
fi: Suorita skripti

en: &New Script
fi: &Uusi skripti

en: &Delete Script
fi: &Poista skripti

en: &Clear All Scripts
fi: &Tyhjennä kaikki skriptit

en: Previous Script
fi: Edellinen skripti

en: Next Script
fi: Seuraava skripti

en: &View
fi: &Näkymä

en: This will stop this script! Continue?
fi: Tämä pysäyttää skriptin. Jatketaanko?

en: Choose where to save your scripts
fi: Valitse, minne skriptit tallennetaan.

en: Remove script file from disk?
fi: Poistetaanko skriptitiedosto levyltä?

en: Remove Script
fi: Poista skripti

en: Are you absolutely certain?
fi: Oletko aivan varma?

en: Terminate
fi: Päätä

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
fi: Skripti %1 on kuluttanut yhtäjaksoista yli 5 sekuntia aikaa. Päätetäänkö sen suoritus?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the script authors and their emails]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script authors, %2, and ask them to upgrade it before the next Amarok release.
fi: Skripti %1 käyttää vanhentuneita API-kutsuja. Ota yhteyttä skriptin tekijään, %2, ja pyydä häntä päivittämään se ennen seuraavaa Amarokin julkaisua.

en: Script error reported by: %1
    %2
fi: Skriptivirheestä ilmoitti: %1
    %2

en: Add new Ampache server
fi: Lisää uusi Ampache-palvelin

en: Successfully connected
fi: Yhdistäminen onnistui

en: Connection failure
fi: Yhteysvirhe

en: Authentication failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Authentication Error
fi: Tunnistumisvirhe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
fi: Lisää palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
fi: Etäpalvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
fi: Palvelimen osoite

en: Amarok frontend for your Ampache server
fi: Ampache-palvelimesi Amarok-käyttöliittymä

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
fi: Käytä Amarokia Ampache-palvelimesi saumattomana käyttöliittymänä, jolloin voit selata ja toistaa kaiken Ampache-sisällön Amarokista.

en: Ampache Server %1
fi: Ampache-palvelin %1

en: Updated: %1
fi: Päivitetty: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
fi: <p>Kappaleesta ei löytynyt tietoja.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
fi: <p>Albumista ei löytynyt tietoja.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
fi: <p>Artistista ei löytynyt tietoja.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
fi: Tarkista yhteys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
fi: gpodder.net-profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Rekisteröidy gpodder.netiin</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
fi: &Testaa kirjautumista

en: Gpodder Podcasts
fi: Gpodder-podcastit

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
fi: Yritetään synkronoida tilat gpodder.netin kanssa

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
fi: Yritetään synkronoida tilaukset gpodder.netin kanssa

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
fi: GPodder-palvelu ei onnistunut saamaan dataa palvelimelta. Uusi yritys kymmenessä sekunnissa…

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
fi: gpodder.net: Podcast-hakemistopalvelu

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
fi: gpodder.net on verkon podcast-hakemisto ja -synkronointipalvelu.

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: gpodder.net credentials
fi: gpodder.net-tunnistautuminen

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
fi: KWallet-lompakkoa ei ole saatavilla. Haluatko, että Amarok tallentaa tunnistautumistiedot (myös salasanan) salaamattomasti?

en: Testing...
fi: Yhdistetään…

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
fi: Käyttäjätunnus tai salasana oli virheellinen. Tarkista tiedot ja yritä uudelleen.

en: Failed
fi: Epäonnistui

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
fi: Onnistui

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
fi: Käyttäjätunnus tai salasana oli virheellinen, tarkista tiedot ja yritä uudelleen

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
fi: gpodder.netiin yhdistäminen epäonnistui tai tapahtui muu virhe.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
fi: Virhe jäsennettäessä vastausta: tarkista toimiiko gpodder.net oikein tai ilmoita ohjelmavirheestä

en: No description available...
fi: Kuvausta ei saatavilla…

en: From Jamendo.com
fi: Jamendo.com:sta

en: A site where artists can freely share their music
fi: Palvelussa on artistien vapaasti esille tuomaa materiaalia

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
fi: Ilmaisen Creative Commons -lisensoidun musiikin arkisto

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
fi: Jamendo.com saattaa artistit ja musiikinrakastajat yhteyteen keskenään. Sivusto antaa artistien lähettää albuminsa maailmalle jaettavaksi ja käyttäjien ladata niitä ilmaiseksi. Kuuntele ja lataa Jamendo.comin sisältöä suoraan Amarokista.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
fi: Lataa

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
fi: Tyylilaji / Artisti

en: Genre / Artist / Album
fi: Tyylilaji / Artisti / Albumi

en: Downloading Jamendo.com database...
fi: Ladataan Jamendo.com-tietokantaa…

en: Updating the local Jamendo database.
fi: Päivitetään paikallista Jamendo-tietokantaa

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
fi[0]: Jamendo.com-tietokantapäivitys on valmis. Lisätty 1 kappale kohteeseen
fi[1]: Jamendo.com-tietokantapäivitys on valmis. Lisätty %1 kappaletta kohteeseen

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
fi[0]: 1 albumi kohteesta
fi[1]: %1 albumia kohteesta

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
fi[0]: 1 artisti.
fi[1]: %1 artistia.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
fi: Samankaltainen Last.fm:n mukaan

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
fi: Last.fm:n samankaltaisuusvinouma etsii kappaleita Last.fm:stä ja lisää vain samankaltaiset.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
fi: Edellisen kappaleen kaltainen (Last.fm:n mukaan)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
fi: Edellisen artistin kaltainen (Last.fm:n mukaan)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
fi: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm:n</a> mielestä tämä kappale on samankaltainen kuin

en: the previous track
fi: edellinen kappale

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
fi: Last.fm:n viikon huippuartisti

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
fi: ”Viikon huippu” -vinouma lisää kappaleita, jotka ovat Last.fm:n viikoittaisella top-listalla.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
fi: Kappaleet Last.fm:n top-listoilta %1 – %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
fi: alkupäivä:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
fi: loppupäivä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
fi: Last.fm-profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectToAccount)
en: Connect to account
fi: Yhdistä tunnukseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_ScrobblerUsername)
en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="https://www.last.fm/join">Sign up to Last.fm</a>
fi: Tarvitset <a href="https://www.last.fm/join">tunnuksen</a> Last.fm-palveluun, jos haluat käyttää tätä ominaisuutta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectAccount)
en: Disconnect account
fi: Irrota tunnusliitos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
fi: Last.fm-palvelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
fi: &Lähetä tiedot soitetuista kappaleista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
fi: &Käytä Last.fm:n säveltäjätietoa artistin sijaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
fi: Käytä Last.fm:n tunnisteita kuten <b>7 tähteä 10:stä</b> osoittamaan Amarok-arvostelujasi tilastoja synkronoitaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
fi: Käytä arvosteluina tyylikkäitä tunnisteita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
fi: <html>Lähetettäessä kappaletietoja Last.fm:ään yleiset virheet tunnisteissa kuten artisti, albumi tai kappaleen nimi korjataan automaattisesti. Valitse tämä, jos haluat korjauksesta ilmoituksen</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
fi: Kerro korjausehdotukset kappaleiden tunnisteisiin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
fi: <html>Valitse, jos haluat ettei joidenkin kappaleiden tietoja lähetetä eikä päivitetä Last.fm:ään</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
fi: Älä lähetä kappaleiden tietoja, joiden nimike on:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
fi: <html>Valitse haluamasi nimike (tai kirjoita uusi). Tämän nimikkeen kappaleiden tietoja ei lähetetä</html>

en: Last.fm: The social music revolution
fi: Yhteisöllinen musiikkipalvelu

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
fi: Last.fm on suosittu verkkopalvelu, joka tarjoaa henkilökohtaisen radioaseman ja musiikkisuosituksia. Oma asemasi mukautuu kuuntelutottumuksiisi ja tarjoaa sinulle suosituksia uudesta musiikista. Voit myös kuunnella asemia, jotka muistuttavat määräartistia, samoin kuin kavereiksesi merkitsemien ihmisten virtoja

en: Last.fm: Love
fi: Last.fm: Ihkubiisi

en: Enter an artist name
fi: Syötä artistin nimi

en: Enter a tag
fi: Syötä sisältökuvaus

en: Enter a Last.fm user name
fi: Anna Last.fm-käyttäjätunnus

en: Username: %1
fi: Käyttäjätunnus: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
fi[0]: Yksi soitto
fi[1]: Soittoja: %1

en: Create a Custom Last.fm Station
fi: Luo oma Last.fm-radioasema

en: Tag
fi: Sisältökuvaus

en: User
fi: Käyttäjä

en: %1's Streams
fi: Käyttäjän ”%1” suoratoistot

en: Global Tags
fi: Yleiset tunnisteet

en: Friends' Loved Radio
fi: Kaverien tykkäämä radio

en: Friends' Personal Radio
fi: Kaverien oma radio

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
fi: Ei saatu avatuksi KDE:n lompakkoa Last.fm-tunnistautumistietojen lukemiseksi

en: Error migrating Last.fm username from KWallet. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
fi: Virhe tuodessa Last.fm-käyttäjätunnusta KDE:n lompakosta. Last.fm-tunnus täytyy uudelleenyhdistää ”Liitännäisten asetukset”-osiossa.

en: Do you want to disconnect Amarok from Last.fm account %1?
fi: Haluatko irrottaa Amarokin liitoksen Last.fm-tunnukseen %1?

en: Disconnect Last.fm account?
fi: Irrotetaanko Last.fm-tunnuksen liitos?

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
fi: Epäonnistui

[ctx: Last.fm authentication process status]
en: Opening Last.fm web page
fi: Avataan Last.fm:n verkkosivua

[ctx: Pushbutton to complete Last.fm authentication process]
en: Finish connecting account
fi: Viimeistele tunnuksen liittäminen

en: Last.fm account connection was not successful. Please make sure you have authorized Amarok to connect to your Last.fm account on the Last.fm web page that was opened and try again.
fi: Last.fm-tunnuksen yhdistäminen ei onnistunut. Varmista, että olet sallinut Amarokin yhdistää Last.fm-tunnukseesi äsken aunneella Last.fm:n verkkosivulla ja yritä uudelleen.

en: Unable to connect to Last.fm service.
fi: Last.fm-palveluun ei saatu yhteyttä

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
fi[0]: %2 (%1 soittokerta)
fi[1]: %2 (%1 soittokertaa)

en: Personal Radio
fi: Henkilökohtainen radio

en: My Recommendations
fi: Omat suositukseni

en: My Radio Station
fi: Oma radioasemani

en: My Mix Radio
fi: Oma radiomiksini

en: My Top Artists
fi: Omat suosikkiartistini

en: My Tags
fi: Omat ”tägini”

en: Friends
fi: Tuttavat

en: Last.fm: &Ban
fi: Last.fm: &estä

en: Ban this track
fi: Estä tämä kappale

en: Last.fm: &Skip
fi: Last.fm: &Ohita

en: Skip this track
fi: Oita tämä kappale

en: Global Tag Radio: "%1"
fi: Palvelun kattava tunnisteradio: ”%1”

en: User Tag Radio: "%1"
fi: Käyttäjän tunnisteradio: ”%1”

en: Similar Artists to "%1"
fi: Samankaltaisia kuin artisti ”%1”

en: Artist Fan Radio: "%1"
fi: Artistin faniradio: ”%1”

en: %1's Neighbor Radio
fi: Käyttäjän ”%1” naapuriradio

en: %1's Personal Radio
fi: Käyttäjän ”%1” oma radio

en: %1's Mix Radio
fi: Käyttäjän ”%1” koosteradio

en: %1's Recommended Radio
fi: Käyttäjän ”%1” suositukset

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
fi: Käyttäjän ”%1” suositukset (suosio %2)

en: Group Radio: %1
fi: Yhteisöradio: %1

en: Track Radio
fi: Kappaleradio

en: Artist Radio
fi: Artistiradio

en: Last.fm is cool...
fi: Last.fm on mainio…

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
fi: Last.fm-suoratoiston ja -radion kuuntelemiseksi on tilattava maksullinen palvelu. Suoratoisto on myös saatava <a  href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>tuetusta maasta</a>. Muut Last.fm:n ominaisuudet toimivat joka tapauksessa.

en: Error starting track from Last.fm radio
fi: Virhe käynnistettäessä kappaletta Last.fm-radiosta

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
fi: Ihkukappale: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
fi: Estetty kappale: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
fi: %1 <b>%2</b> pitäisi korjata muotoon <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
fi: Last.fm ehdottaa, että joitakin kappaleen <b>%1</b> tunnisteita tulisi korjata:

en: Play Similar Artists from Last.fm
fi: Soita samankaltaisia artisteja Last.fm-palvelusta

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
fi: hidastaa kappaleiden sovittamista

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
fi: Ladataan artistin %2 albumia ”%1” Magnatune.comista

en: Downloading album from Magnatune.com
fi: Ladataan albumia Magnatune.comista

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
fi: Lataus Magnatune.comista epäonnistui. Zip-paketin purkaminen epäonnistui.

en: Uncompressing Magnatune.com download...
fi: Puretaan Magnatune.comista ladattua pakettia…

en: Adding album cover to collection
fi: Lisätään kansikuva kokoelmaan

en: Preview Tracks
fi: Koekuuntele kappaleita

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
fi: Kappaleet, joita olet kopioimassa, ovat Magnatune.comin esikatseluvirtoja. Paremman laadun ja mainoksettomuuden takia harkitse albumilatauksen ostamista. Muista, että artisti saa Magnatune-ostoista aina puolet. Samoin jos ostat Amarokista, tuet Amarok-projektia 10 prosentilla.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
fi: Päivitykset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
fi: Jos valitset tämän ruudun, Amarok tarkistaa ajoittain Magnatunen tietokannan päivitykset ja lataa ne automaattisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
fi: Päivitä Magnatune-tietokanta automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
fi: Uudelleenlataukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
fi: Lataa aiempia Magnatune-ostoksiasi suoraan Amarokista kirjoittamalla tähän sähköpostiosoitteesi.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
fi: Sähköpostiosoite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
fi: Jäsenyysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
fi: Olen jäsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
fi: Jäsenyyden laji:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
fi: Suoratoisto

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Lisätietoa Magnatune.comin jäsenyydestä ja liittymisestä löydät sivulta </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
fi: Suoratoistoasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
fi: Esikatseluvirran tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
fi: Hyvälaatuinen MP3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
fi: Heikkolaatuinen MP3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
fi: Magnatune.com – Albumin lataus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
fi: Latausasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
fi: Kohdekansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
fi: Jos Amarok tarkkailee kohdekansiota, siihen ladatut albumit liitetään automaattisesti kokoelmaan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
fi: Magnatune-tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
fi: &Lataa

en: Processing download
fi: Käsitellään latausta

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
fi: Annetuissa jäsentiedoissa tuntuu olevan virhe. Korjaa se ja yritä uudelleen.

en: Could not process download
fi: Latausta ei voitu käsitellä

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
fi: Ladataan uudelleen Magnatune.comista aiemmin ostettua albumia %1: %2.
    
    Käyttäjätunnus: %3
    Salasana: %4

en: Loading artist info...
fi: Ladataan tietoja artistista…

en: Fetching %1 Artist Info
fi: Haetaan %1 tietoja artistista

en: Loading album info...
fi: Ladataan tietoja albumista…

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
fi: Julkaisuvuosi: %1

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: From Magnatune.com
fi: Magnatune.comista

en: Loading Magnatune.com frontpage...
fi: Haetaan Magnatune.com-palvelun etusivua…

en: Fetching Magnatune.com front page
fi: Haetaan Magnatune.com-palvelun etusivua

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
fi: Haetaan suosikkejasi Magnatune.com-palvelusta…

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
fi: Haetaan suosikkejasi Magnatune.com-palvelusta…

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
fi: Artisteille ja asiakkaille reilu levy-yhtiö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
fi: Lataa Magnatune-tietokanta nyt napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
fi: Amarokin tarvitsee ladata Magnatune-tietokanta, jotta Mangatune-kauppaa voi käyttää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
fi: Jos otat käyttöön seuraavan asetuksen, Amarok tarkistaa Magnatunen päivitykset ja lataa ne automaattisesti. Voit aina poistaa ominaisuuden käytöstä myöhemmin Magnatune-palvelun asetuksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
fi: Uudelleenlatauksien hallinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
fi: Nämä albumit on ladattu aiemmin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
fi: &Lataa uudelleen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
fi: Artisti — Albumi

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
fi: Noudetaan aiempien Magnatune.com-ostojen luetteloa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
fi: Magnatune.com – Jäsenkirjautuminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liittymällä Magnatune.comin jäseneksi saat rajattoman latausoikeuden ja voit ladata albumeja suoraan Amarokiin yhdellä hiiren napsautuksella. Voit myös kuunnella kaikkea suoratoistomusiikkia Magnatune.comista mainoksitta.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amarokin kehitysryhmä saa 10 % ensimmäisestä jäsenmaksustasi, joten liittymällä tuet myös Amarokin kehitystyötä.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kuten aina, artisti saa 50 % jäsenmaksuistasi jaettuna sen mukaan, mitä artisteja lataat tai suoratoistat.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lue lisää Magnatune.comin jäsenyydestä ja liity täällä: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liityttyäsi siirry Magnatunen asetuksiin (Asetukset->Amarokin asetukset->Liitännäiset) ja täytä jäsentietosi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
fi: Sulje

en: "Fair trade" online music store
fi: ”Reilun kaupan” verkkomusiikkikauppa

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
fi: Magnatune.com on toisenlainen levy-yhtiö, jonka motto on ”Emme ole pahoja!”. 50 % kustakin ostohinnasta menee suoraan artistille, ja jos ostat albumin Amarokin kautta, Amarok-projekti saa 10 % provision. Magnatune.com tarjoaa myös ”kaikki mitä jaksat” -jäsenyyden, jossa voit ladata niin paljon musiikkia kuin haluat.

en: Artist / Album
fi: Artisti / Albumi

en: Re-download
fi: Lataa uudelleen

en: Update Database
fi: Päivitä tietokanta

en: Tools
fi: Työkalut

en: Download Album
fi: Lataa albumi

en: Signup
fi: Rekisteröidy

en: Downloading Magnatune.com database...
fi: Ladataan Magnatune.com-tietokantaa…

en: Updating the local Magnatune database.
fi: Päivitetään paikallista Magnatune-tietokantaa.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with &#37;20
fi: Magnatune.com-palvelu hyväksyy seuraavat viestit:
    
    	addMoodyTracks mieliala määrä: Lisää joukon satunnaisia mielialaparametria vastaavia kappaleita soittolistaan. Mielialassa välilyönnit tulee merkitä näin: ”&#37;20”

en: ERROR: No arguments supplied
fi: VIRHE: Parametreja ei annettu

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
fi: VIRHE: Väärä parametrien määrä addMoodyTracksille

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
fi: Virhe: Jäsennysvirhe parametrissa 2

en: ok
fi: OK

en: ERROR: Unknown argument.
fi: VIRHE: Tuntematon parametri.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
fi[0]: Magnatune.comin tietokantapäivitys on valmis. Tietokannassa on yksi kappale
fi[1]: Magnatune.comin tietokantapäivitys on valmis. Tietokannassa on %1 kappaletta

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
fi[0]: 1 albumilla
fi[1]: %1 albumilla

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
fi[0]: 1 artistilta.
fi[1]: %1 artistilta.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
fi: Amarokin MP3tunes Harmony -palvelu

en: (C) 2008, Casey Link
fi: © 2008, Casey Link

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
fi: MP3tunes-palvelun AutoSyncin käsittely Amarokissa.

en: IRC:
    server: irc.libera.chat / channel: #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
fi: IRC:
    palvelin: irc.libera.chat / kanava: #amarok
    
    Palaute:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
fi: Tunniste, jota palvelun tulisi käyttää.

en: The email to be used for authentication.
fi: Tunnistautumiseen käytettävä sähköpostiosoite.

en: The pin to be used for authentication.
fi: PIN-koodia käytetään tunnistautumiseen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
fi: MP3tunes-kirjautuminen

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
fi: Sähköpostiosoite:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
fi: AutoSync on MP3tunesin piirre, jonka avulla voit automaattisesti siirtää musiikkiasi tietokoneiden ja laitteiden välillä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
fi: AutoSync on MP3tunesin piirre, jonka avulla voit automaattisesti siirtää musiikkiasi tietokoneiden ja laitteiden välillä. Voit ladata musiikkia yhdestä lähteestä samanaikaisesti moneen kohteeseen.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
fi: Synkronoi automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
fi: PIN-koodi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hanki MP3tunes-kokoelma</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
fi: Verkossa oleva musiikkikokoelma, johon voit turvallisesti tallentaa musiikkisi: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
fi: MP3tunes-kokoelma: Musiikkisi kaikkialla!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
fi: MP3tunes-automaattisynkronointi käytössä

en: MP3tunes AutoSync Disabled
fi: MP3tunes-automaattisynkronointi ei käytössä

en: Authenticating
fi: Tunnistaudutaan

en: MP3tunes failed to Authenticate.
fi: MP3tunesiin tunnistautuminen epäonnistui.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
fi: MP3tunes Harmony: Ei yhteyttä

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
fi: MP3tunes Harmony: Odotetaan PIN-koodia

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
fi: MP3tunes Harmony: Yhteydenotto onnistui

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
fi: MP3tunes Harmony -virhe
    %1

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
fi: Vain seuraavan tyyppisiä kappaleita voi lähettää MP3tunesiin: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma ja ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
fi: MP3tunes-lähetys alustettu

en: Uploading Track %1/%2
fi: Lähetetään kappaletta %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
fi: Lisää luetteloon paikallinen tai etä-OPML-tiedosto.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
fi: Jos jätetään tyhjäksi, käytetään OPML:sta saatua nimeä.

en: Loading Podcast Info...
fi: Haetaan podcastin tietoja…

en: Fetching Podcast Info
fi: Haetaan tietoja podcastista

en: Add OPML
fi: Lisää OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
fi: Lisää OPML

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Podcast Directory
fi: Podcast-hakemisto

en: A large listing of podcasts
fi: Laaja hakemisto erilaisia podcasteja, ”puheradioasemia”

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
fi: Kattava luettelo podcasteista, joita voit tilata suoraan Amarokista.

en: Add an OPML file to the list.
fi: Lisää OPML-tiedosto luetteloon.

en: Loading info...
fi: Ladataan tietoja…

en: This service does not accept any messages
fi: Tämä palvelu ei hyväksy viestejä

en: ERROR: unknown message
fi: VIRHE: tuntematon viesti

en: Neither playable nor downloadable url specified.
fi: Ei määritetty toistettavaa eikä ladattavissa olevaa verkko-osoitetta.

en: No service named %1 is currently loaded
fi: Palvelua nimeltä %1 ei ole ladattuna

en: This collection is currently offline
fi: Tämä kokoelma on nyt yhteydettömässä tilassa

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
fi: %1 osaa synkronoida kappaleiden metatiedot kuten soittokertojen määrän tai arviot toisten kokoelmien kanssa. Haluatko, että %1 pidetään synkronoituna?
    
    Voit aina muuttaa päätöstäsi Amarokin asetuksista.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
fi: Sinulla vaikuttaa olevan vain paikallinen kokoelma. Tilastojen synkronoinnissa on mieltä vain, jos kokoelmia on useampia.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
fi[0]: Soitettu %2 kertaa, joista yksi on viimeaikainen ja ainutkertainen tälle lähteelle
fi[1]: Soitettu %2 kertaa, joista %1 on viimeaikaisia ja ainutkertaisia tälle lähteelle

en: Ignored labels: %1
fi: Ohitetut nimikkeet: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
fi: Voi sovittaa kappaleita perustuen kenttiin: %1
    Voi synkronoida: %2

en: Synchronize Statistics
fi: Synkronoi tilastot

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
fi: Tilastojen synkronointiin sopivat kappaleet

en: Synchronizing Track Statistics
fi: Synkronoidaan kappaleiden tilastoja

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
fi[0]: Kokoelman %2 synkronointi valmis. <b>Yhtä</b> kappaletta päivitettiin.
fi[1]: Kokoelman %2 synkronointi valmis. <b>%1</b> kappaletta päivitettiin.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
fi[0]: <b>Yksi</b> kappale on jonossa sen tietojen lähettämiseksi kohteeseen %2.
fi[1]: <b>%1</b> kappaletta on jonossa niiden tietojen lähettämiseksi kohteeseen %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
fi[0]: <b>Yhden</b> kappaleen kesto on liian lyhyt, jotta sen tietoja lähetettäisiin.
fi[1]: <b>%1</b> kappaleen kesto on liian lyhyt, jotta niiden tietoja lähetettäisiin.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
fi[0]: <b>Yhdellä</b> kappaleella on riittämättömät metatiedot, jotta sen tietoja lähetettäisiin.
fi[1]: <b>%1</b> kappaleella on riittämättömät metatiedot, jotta niiden tietoja lähetettäisiin.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
fi[0]: <b>Yksi</b> kappale on ilmoitettu soitetuksi tulevaisuudessa.
fi[1]: <b>%1</b> kappaletta on ilmoitettu soitetuksi tulevaisuudessa.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
fi[0]: <b>Yksi</b> kappale on soitettu liian kauan sitten, jotta sen tietoja lähetettäisiin.
fi[1]: <b>%1</b> kappaletta on soitettu liian kauan sitten, jotta niiden tietoja lähetettäisiin.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
fi[0]: <b>Yhden</b> kappaleen tietojen lähetys ohitettiin käyttäjän asetusten mukaisesti.
fi[1]: <b>%1</b> kappaleen tietojen lähetys ohitettiin käyttäjän asetusten mukaisesti.

en: Configure Synchronization...
fi: Synkronoinnin asetukset…

en: Tracks matched by: %1
fi: Kappaleet, jotka vastaavat hakua: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
fi: Yksikään valittu kokoelma ei tue kirjoittamista kenttään %1 – ei ole mieltä synkronoida sitä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
fi: Valitse synkronoitavat kokoelmat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
fi: Valitse synkronoitavat kentät

en: Configure Synchronization Target
fi: Synkronointikohteen asetukset

en: Add Synchronization Target
fi: Lisää synkronointikohde

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
fi: <span style="color:red; font-weight:bold;">Tärkeää:</span> ennen kappaleiden synkronointia tiedostoon varmista, ettei tietokanta ole paraikaa käytössä!

en: Choose Target Type
fi: Valitse kohteen tyyppi

en: Configure Target
fi: Kohteen asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
fi: Jotkin kappaleet ovat ainutkertaisia yhdelle synkronointilähteelle

en: There are no tracks excluded from synchronization
fi: Ei synkronoinnista pois jätettyjä kappaleita

en: Expand Tracks With Conflicts
fi: Laajenna ristiriitaiset kappaleet

en: Expand Updated
fi: Laajenna päivitetyt

en: Collapse Tracks Without Conflicts
fi: Pienennä ristiriidattomat kappaleet

en: Collapse Not Updated
fi: Pienennä päivittämättömät

en: Reset All Ratings to Undecided
fi: Nollaa kaikki arviot päättämättömiksi

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
fi: Sisällytä nimikkeitä kokoelmaan %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
fi: Jätä pois nimikkeitä kokoelmasta %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
fi: Nollaa kaikki nimikkeet päättämättömiksi (älä synkronoi niitä)

en: All Tracks
fi: Kaikki kappaleet

en: Updated Tracks
fi: Päivitetyt kappaleet

en: Tracks With Conflicts
fi: Ristiriidalliset kappaleet

en: There are no tracks with conflicts
fi: Ei ristiriidallisia kappaleita

en: There are no tracks going to be updated
fi: Ei päivitettäviä kappaleita

en: Tracks that are unique to their sources
fi: Kappaleet, jotka ovat ainutkertaisia lähteilleen

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
fi: Kappaleet, jotka on jätetty pois synkronoinnista epävarmuussyistä

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
fi[0]: <b>Yksi</b> soittokerta
fi[1]: <b>%1</b> soittokertaa

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
fi[0]: %2 <b>yhdestä</b> kappaleesta lähetetään kohteeseen %3.
fi[1]: %2 <b>%1</b> kappaleesta lähetetään kohteeseen %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
fi: Näytetään %1/%2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
fi: Sopivat kappaleet

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
fi: Suodata kappaleita…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
fi: Vaikuttaa kaikkiin soveltuviin, ei vain näytettyihin kappaleisiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
fi: Nouda arvostelut kohteesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
fi: Laajenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
fi: Tiivistä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
fi: Ainutkertaiset kappaleet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
fi: Pois jätetyt kappaleet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
fi: Kappaletietojen lähetys

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Multiple background tasks running (click to show)
fi: Useita taustatehtäviä käynnissä (näytä napsauttamalla)

en: Abort all background tasks
fi: Keskeytä kaikki taustatehtävät

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Rediscover Your Music
fi: Löydä uudelleen musiikkisi

en: Slim Toolbar
fi: Ohut työkalurivi

en: Volume: %1% (muted)
fi: Äänenvoimakkuus: %1 % (vaimennettu)

en: Volume: %1%
fi: Äänenvoimakkuus: %1 %

en: Transcode Tracks
fi: Muunna kappaleet

en: Transc&ode
fi: &Muunna

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
fi: Voit kopioitaessa muuntaa musiikkitiedostosi toiseen tiedostomuotoon koodausohjelmalla (koodekilla). Tämä voidaan tehdä tilansäästön takia tai jotta tiedostot olisivat toistettavissa kannettavassa musiikkisoittimessasi tai tietyssä ohjelmassa.

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: Just copy the tracks without transcoding them.
fi: Kopioi kappaleet muuntamatta niitä.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
fi: Voit siirrettäessä myös muuntaa musiikkitiedostosi toiseen tiedostomuotoon koodausohjelmalla (koodekilla). Tämä voidaan tehdä tilansäästön takia tai jotta tiedostot olisivat toistettavissa kannettavassa musiikkisoittimessasi tai tietyssä ohjelmassa. Vain onnistuneesti muunnetut tiedostot poistetaan alkuperäisestä sijainnistaan.

en: &Move
fi: &Siirrä

en: Just move the tracks without transcoding them.
fi: Siirrä kappaleet muuntamatta niitä.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
fi: Ei tällä hetkellä käytettävissä järjestelmässäsi.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
fi: Kohdekokoelman mukaan tämä muoto ei ole toistettavissa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
fi: Muunna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
fi: Muunna kaikki kappaleet valittuun muotoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
fi: Muunna kaikki kappaleet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
fi: Muunna kappaleet vain, elleivät ne muuten ole toistettavissa kohdekokoelmassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
fi: Muunna vain, ellei ole muuten toistettavissa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
fi: Muunna vain, jos lähde- ja kohdetiedostomuodot eroavat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
fi: Muunna vain, jos lähde- ja kohdemuodot eroavat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
fi: <b>Huomio:</b> Koodausohjelmia ei ole saatavilla. Jos haluat muuntaa raitojen tiedostomuotoja, asenna <i>ffmpeg</i> tai <i>libav</i> (<i>ffmpeg</i>-sovittimella) sekä sopivat koodausohjelmat, muutoin sivuuta tämä ikkuna tuonnempana valitsemalla <i>Muista valinta ensi kerralla</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
fi: Muista valinta ensi kerralla

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
fi: Aseta muuntotyön parametrit valitsemalla ensin luettelosta koodausohjelma.

en:  (recommended)
fi:  (suositellaan)

en: Ask before each transfer
fi: Kysy ennen joka siirtoa

en: Muted
fi: Vaimennettu

en: %1%
fi: %1 %

en: <i>Volume: %1</i>
fi: <i>Äänenvoimakkuus: %1</i>

en: Score: %1
fi: Pisteet: %1

en: Rating: %1
fi: Arvostelu: %1

en: Play count: %1
fi: Soittokertoja: %1

en: Last played: %1
fi: Viimeksi soitettu: %1

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: List and run bookmarks, or create new ones
fi: Avaa ja hallinnoi kirjanmerkkejä

en: Amarok Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
fi: Kopioi nykyinen näkymä kirjanmerkkinä leikepöydälle

en: Scheme
fi: Malli

en: Preset:
fi: Esiasetus:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
fi: Luettelo valittavissa olevista valmiista (esiasetetuista) tiedostonimimalleista.

en: Add preset
fi: Lisää esiasetus

en: Saves the current scheme/format as new preset.
fi: Tallentaa nykyisen mallin tai muodon uudeksi esiasetukseksi.

en: Update preset
fi: Päivitä esiasetus

en: Updates the preset with the current scheme/format.
fi: Päivittää esiasetuksen nykyisen mallin tai muodon mukaiseksi.

en: Remove preset
fi: Poista esiasetus

en: Removes the currently selected preset.
fi: Poistaa valitun esiasetuksen.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Folder
fi: Kansio

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
fi: Alkukirjain

en: Collection root
fi: Kokoelman juuri

en: &Basic...
fi: &Perusasetukset…

en: &Advanced...
fi: &Lisäasetukset…

en: New Preset
fi: Uusi esiasetus

en: Preset Name
fi: Esiasetuksen nimi

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: week | weeks
fi[0]: viikko
fi[1]: viikkoa

en: month | months
fi[0]: kuukausi
fi[1]: kuukautta

en: year | years
fi[0]: vuosi
fi[1]: vuotta

en: Simple Search
fi: Yksinkertainen haku

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
fi: on ennen

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
fi: päivänä

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
fi: on jälkeen

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
fi: on välillä

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
fi: on vanhempi kuin

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
fi: on uudempi kuin

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
fi: on välillä

en: Rating changed
fi: Arvostelu muuttui

en: Volume: 100% (muted)
fi: Äänenvoimakkuus: 100 % (vaimennettu)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
fi: Kuvaruutunäytön sijainnin esikatselu
    Asemoi uudelleen vetämällä

en: Stopped
fi: Keskeytetty

en: Paused
fi: Tauko

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Tauko

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
fi: %1 vapaana

en: Track Progress
fi: Kappaleen eteneminen

en: The amount of time elapsed in current track
fi: Soivan kappaleen kulunut aika

en: The amount of time remaining in current track
fi: Soivan kappaleen jäljellä oleva aika

en: Enter space-separated terms to search.
fi: Anna välilyönnein erotetut hakuehdot

en: Edit filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: 100%
fi: 100 %

en: 80%
fi: 80 %

en: 60%
fi: 60 %

en: 40%
fi: 40 %

en: 20%
fi: 20 %

en: 0%
fi: 0 %

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
fi: Siirry kohtaan: %1

en: Drag in and out items from above.
fi: Vedä tietueita mukaan tai pois yltä.

en: [prefix]
fi: [etuliite]

en: [suffix]
fi: [jälkiliite]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
fi: Tarkistuspiste: <b>%1</b>

en: Track: %1
fi: Kappale: %1

en: Album: %1
fi: Albumi: %1

en: Artist: %1
fi: Artisti: %1

en: empty
fi: tyhjä
