KDE 4 Applications - en to id translation catalogue (2162 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
id: Baku

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
id: Tidak ada Pengelompokan

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
id: Tidak ada Pengelompokan (Baris Tunggal)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
id: Lengkap

en: License Agreement
id: Perjanjian Lisensi

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
id: <qt>Tidak ada informasi yang tersedia.<br />Objek KAboutData yang disediakan tidak ada.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
id: <qt>Tidak ada informasi yang tersedia.<br />Objek OcsData yang disediakan tidak ada.</qt>

en: About %1
id: Tentang %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
id: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versi %2</b><br />Menggunakan KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
id: Lisensi: %1

en: &About
id: &Tentang

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
id: Silakan gunakan <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> untuk melaporkan bug.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
id: Silakan laporkan bug ke <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
id: P&enulis

en: A&uthors
id: P&ara Penulis

en: &Contributors
id: &Para Kontributor

en: &Donors
id: &Penyumbang

en: T&ranslation
id: T&erjemahan

en: Email contributor
id: Email kontributor

en: Visit contributor's homepage
id: Kunjungi laman para kontributor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
id: Nama

en: Amarok Menu
id: Menu Amarok

en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Click to change
id: Klik untuk mengubah

en: &Replay Gain Mode
id: &Mode Gain Putar Ulang

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
id: &Trek

en: Burn
id: Bakar

en: Current Playlist
id: Playlist Saat Ini

en: Selected Tracks
id: Trek Terpilih

en: Stop
id: Henti

en: Stop after current Track
id: Hentikan setelah Trek saat ini

en: Stop after current track: Off
id: Hentikan setelah trek saat ini: Off

en: Stop after current track: On
id: Hentikan setelah trek saat ini: On

en: No track playing
id: Tidak ada trek yang diputar

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
id: Apakah menampilkan detik, dalam label waktu sebelah kiri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
id: Set ini untuk menampilkan label waktu detik di sebelah kiri penggeser jangka di jendela pemain.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
id: Apakah menampilkan sisa waktu trek dalam label waktu sebelah kiri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
id: Set ini untuk menampilkan sisa waktu trek pada pelewatan waktu di jendela pemain.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
id: Dimana trek atau album untuk dijadikan Mode Acak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
id: Trek atau album dengan pilihan properti akan lebih cenderung untuk dipilih dalam Mode Acak.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
id: Bagaimana progres trek di dalam playlist

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
id: Menentukan bagaimana amarok akan memprogres trek di dalam playlist

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
id: Status dalam mode dinamis.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
id: Jika disetel, mode dinamis akan on, dan trek akan ditambahkan menurut playlist dinamis yang ditentukan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
id: Rangkapan trek dalam mode dinamis

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
id: Jika disetel, trek yang ditambahkan dalam mode dinamis diperbolehkan untuk memiliki rangkapan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
id: Jumlah trek sebelumnya.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
id: Jumlah trek yang meninggalkan dalam playlist sebelum trek yang aktif.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
id: Jumlah trek yang akan datang.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
id: Jumlah trek yang dimuat kedalam playlist setelah trek yang aktif.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
id: Apakah akan menampilkan ikon di baki sistem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
id: Fungsikan/Nonfungsikan ikon baki untuk Amarok

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
id: Apakah sembunyikan tampilan konteks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
id: Fungsikan/Nonfungsikan tampilan konteks di dalam Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
id: Jumlah tingkat urungkan dalam playlist.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
id: Jumlah tingkat urungkan dalam playlist.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
id: Apakah playlist menyimpan alur relatif

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
id: Jika disetel, Amarok secara manual menyimpan playlist yang berisi alur relatif ke setiap trek, bukannya alur sesungguhnya.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
id: Nama file pada penelusur web eksternal akan dipanggil oleh Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
id: Apakah akan secara otomatis mencoba untuk menarik sampul yang diperlukan

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
id: Apakah citra latar belakang akan ditampilkan dalam panel penelusur

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
id: Tampilkan seni Album di dalam Penelusur Koleksi

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
id: Tampilkan Tampilan Konteks

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
id: Putar lagu yang pertama

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
id: Fungsikan animasi applet konteks ciut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
id: Jika disetel, applet konteks akan menggunakan animasi ciut.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
id: Apakah organize files akan menimpa file yang sudah ada.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
id: Jika disetel, Organize files akan menimpa setiap tujuan yang sudah ada.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
id: Apakah organize files akan memindahkan nama artis sampai ujung.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
id: Jika disetel, Organize files akan memindahkan nama artis sampai ujung seperti dalam "Beatles, The".

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
id: Apakah organize files akan menggganti spasi dalam nama-file dengan garis bawah.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
id: Jika disetel, Organize files akan mengganti spasi dalam nama-file dengan garis bawah.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
id: Apakah organize files akan menggunakan sampul sebagai ikon folder.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
id: Jika disetel, Organize files akan menggunakan seni sampul sebagai ikon folder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
id: Alur tujuan folder koleksi untuk Organize files.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
id: Alur  tujuan folder koleksi untuk Organize files

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
id: Apakah Organize files akan ubah nama file yang biasanya cocok dengan filesystem vfat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
id: Jika disetel, Organize files akan mengganti karakter yang tidak cocok dengan filesystem vfat (seperti ':', '*' dan '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
id: Apakah organize files akan mengubah nama file yang hanya berisi karakter 7-bit ASCII.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
id: Jika disetel, Organize files akan mengganti karakter yang tidak cocok dengan set karakter 7-bit ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
id: Apakah organize files akan menggunakan sebuah skema kustom untuk menamai file.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
id: Jika disetel, Organize files akan mengubah nama file menurut string format kustom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
id: Format string untuk Organize files, jika skema kustom penamaan digunakan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
id: Jika pada skema kustom nama-file ini difungsikan, Organize files akan mengubah nama-file menurut string format.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
id: Regular expression itu yang akan menggantikan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
id: Organize files akan mengganti substrings menyesuaikan lambang ini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
id: Penggantian string.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
id: Organize files akan mengganti sesuai substrings pada string ini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
id: Dasar atau Mode Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
id: Di dalam mode grafik dasar seret/penjatuhan tanda yang digunakan untuk menciptakan skema nama-file, dalam mode lanjutan pada citra akan di ganti dengan teks.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
id: Format Prasetel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
id: Berdasarkan daftar pada format praset (skema token).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
id: Master volume Amarok, ukuran antara 0 dan 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
id: Keadaan bungkam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
id: Bungkam/Bunyikan suara.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
id: Apakah trek melesap-senyap ketika tombol henti ditekan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
id: Fungsikan/Nonfungsikan lesap-senyap.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
id: Apakah trek melesap-senyap ketika tombol jeda ditekan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
id: Panjangnya lesap-senyap, dalam milidetik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
id: Panjangnya lesap-senyap dalam milidetik

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
id: Mode equalizer - 0 = off, 1 ke n = praset no

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
id: Jika difungsikan, plugin equalizer memfilter stream audio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
id: Daftar nama-nama praset untuk penggunaan equalizer

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
id: Daftar nilai-nilai paeset pengguna

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
id: Mode untuk penyesuaian volume pemutaran.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
id: Apabila akan menerapkan volume pada trek untuk membuat suara sama dengan volume, dan apabila membuat penerapan tiap trek atau tiap abum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
id: Nonfungsikan Gain Putar Ulang

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
id: Buat setiap trek volumenya sama

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
id: Buat setiap album volumenya sama

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
id: Panjangnya sebuah jangka pendek, dalam detik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
id: Panjangnya sebuah jangka sedang, dalam detik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
id: Panjangnya sebuah jangka panjang, dalam detik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
id: Apakah Amarok harus menjeda trek yang sedang diputar pada saat suspensi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
id: Apakah Amarok harus mencegah sistem dari tidur jika sedang memutar sebuah trek.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
id: Apakah Amarok harus mulai memutar jika trek ditambahkan ke playlist (dan tidak ada yang sedang memutar).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
id: Lokasi Amazon untuk pengambilan sampul

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
id: Menentukan sebuah server Amazon dari mana citra sampul akan diambil.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
id: Wikipedia lokal untuk penerimaan informasi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
id: Menentukan bahasa di dalam informasi yang diambil dari Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
id: Gunakan dukungan KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
id: Gunakan On-Screen Display

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
id: Fungsikan/Nonfungsikan On-Screen Display.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
id: Gunakan Growl untuk notifikasi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
id: Fungsikan/Nonfungsikan penggunaan Growl untuk notifikasi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
id: Beralih Tembus pandang

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
id: Membuat latar belakang pada OSD tembus pandang

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
id: Apakah akan menggunakan kustom warna untuk OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
id: Kamu dapat menggunakan kustom warna untuk OSD jika kamu benar menetapkan ini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
id: Warna font untuk OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
id: Pewarna untuk text OSD. Pewarna ini dilengkapi RGB, koma-tersendiri daftar berisi pohon bilangan bulat diantaranya 0 dan 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
id: Skala font untuk OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
id: Pengali perskalaan untuk font OSD, selama persen yang wajar. 100 adalah &#8220;ukuran normal&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
id: Berapa banyak milidetik teks yang harus ditampilkan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
id: Waktu dalam milidetik untuk menampilkan OSD. Nilai 0 akan selalu sembunyi. Nilai bakunya adalah 5000 md.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
id: Posisi offset Y

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
id: Posisi Y relatif OSD untuk memilih layar dan kesejajaran OSD. Jika kesejajaran posisinya ingin di atas memilih offset Y ke ruang antara bagian atas maka OSD akan berada di layar atas. Jika kesejajaran posisinya ingin di bawah memilih offset Y ke luang antara bagian bawah maka OSD akan berada di bagian layar bawah.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
id: Layar OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
id: Layar yang harus menampilkan OSD. Pengesetan untuk lingkungan perangkat tunggal ini seharusnya 0

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
id: Sejajar OSD ke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
id: Terserah posisi untuk OSD. Mungkin bisa juga Kiri, Tengah, Kanan dan Pusat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
id: Jangan tampilkan setiap aplikasi yang aktif pada saat layar penuh

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
id: Jangan tampilkan On-Screen-Display jika aplikasi sedang fokus dan jalan di mode layar penuh.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
id: Mulai lagi pemutaran trek yang terakhir diputar pada saat pemulaian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
id: Jika disetel, Amarok mengembalikan pemutaran trek yang terakhir diputar pada saat pemulaian.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
id: URL trek untuk mengembalikan saat pemulaian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
id: Internal: URL pada trek untuk mulai lagi saat pemulaian.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
id: Internal: Kembalikan pemutaran yang dijeda

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
id: Waktu memulainya lagi, dalam milidetik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
id: Internal: Posisi pemutaran di trek untuk mengembalikan saat pemulaian.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
id: Daftar bools menggambarkan penelusur terlihat, dari atas ke bawah.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
id: Trek yang diputar saat terakhir keluar. Nilai -1 jika tidak ada trek yang diputar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
id: Nomor (dari atas) pada penelusur yang aktif terakhir.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
id: Apakah koleksi folder akan dipindai secara seksama

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
id: Apakah Koleksi folder dipindai ulang saat perubahan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
id: Apabila perubahan meta data ditulis kembali

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
id: Apakah perubahan pada trek statistik akan ditulis kembali

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
id: Apakah perubahan sampul album ditulis kembali

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
id: Dimensi terbanyak sampul yang tertanam

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
id: Daftar folder pada Koleksi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
id: Apakah nomor trek akan ditampilkan di penelusur koleksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
id: Apakah tahun akan ditampilkan di penelusur koleksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
id: Apakah akan menggunakan Seperangkat Pendeteksi Karakter Mozilla untuk mencoba menerka pengenkodean tag ID3.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
id: Nama pengguna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
id: Nama pengguna digunakan untuk mengkoneksikan ke Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
id: Kata sandi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
id: Kata sandi digunakan untuk mengkoneksikan ke Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
id: Kirim data pencipta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
id: Gunakan data pencipta di dalam Last.fm sebagai artis

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
id: Mengambil artis serupa

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
id: Jenis Peranti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
id: Jenis pada media peranti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
id: Titik kait

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
id: Titik kait digunakan untuk koneksi media peranti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
id: Perintah Kait

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
id: Perintah kait digunakan untuk koneksi media peranti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
id: Perintah Lepas-kait

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
id: Perintah lepas digunakan untuk koneksi media peranti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
id: Hapus outomatis siniar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
id: Apakah siniar menampilkan siap diputar yang secara otomatis dihapus ketika peranti media terkoneksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
id: Statis sinkron

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
id: Apakah statistik Amarok harus disinkronkan dengan jumlah diputar/peringkat pada peranti dan apakah trek-trek yang diputar harus disampaikan ke Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
id: Menambahkan server secara manual

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
id: Server Berbagi-pakai Musik ditambahkan oleh pengguna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
id: Penyandian server

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
id: Penyandian disimpan oleh hostname.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
id: Sertakan nama-nama trek dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
id: Sertakan nama-nama album dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
id: Sertakan nama-nama artis dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
id: Sertakan nama-nama genre dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
id: Sertakan nama-nama pencipta dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
id: Sertakan tahun dalam menyesuaikan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
id: Nama pada tata-letak itu akan selalu dimuat saat pemulaian

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
id: Apakah Amarok menggunakan database internal yang dimiliki, sebagai penolakan ke sebuah mesin eksternal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
id: Hostname pada server eksternal juga akan terhubung.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
id: Port server yang terhubung ke database engine.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
id: Sebuah nama pada database Amarok akan digunakan. Pengguna bisa memiliki perizinan akses.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
id: Nama pengguna digunakan untuk akses bdatabase eksternal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
id: Kata sandi untuk pengguna database eksternal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
id: Tetap menjalankan penghitungan sekarang meski CHECK sedang berjalan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
id: Apakah Amarok memfungsikan module penyekripan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
id: Fungsikan/Nonfungsikan module penyekripan Amarok

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
id: Apakah perbarui secara otomatis skrip yang terpasang

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
id: Fungsikan/Nonfungsikan pembaruan otomatis untuk skrip-skrip yang terpasang.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
id: Apakah memfungsikan konsol skrip.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
id: Apakah menampilkan peringatan tentang skrip pengaksesan APIs yang tidak didukung.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
id: Apakah akan menyimpan sesi saat ini ketika keluar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
id: Apakah menampilkan moodbar pada trek saat ini, jika tersedia, di dalam progres penggeser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
id: Fungsikan/Nonfungsikan menampilkan moodbar, jika tersedia, di dalam progres penggeser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
id: Gaya untuk digunakan ketika mempoles moodbar

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
id: Faktor kualitas untuk Penghasil Playlist Otomatis

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
id: Sebuah nilai antara 0 dan 10 yang mengendalikan apakah Penghasil Playlist Otomatis mencoba untuk mengoptimalkan untuk kecepatan (0) atau ketepatan (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
id: Tidak-diketahui

en: New Bookmark
id: Markah Baru

en: Bookmark Manager
id: Pengelola Markah

en: Add Group
id: Tambahkan Kelompok

en: Filter bookmarks
id: Filter bookmark

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
id: Ketiklah untuk memfilter bertahap-tahap seluruh bookmark

en: Bookmark this Album
id: Markah Album ini

en: Bookmark this Artist
id: Markah Artis ini

en: Add Position Marker
id: Tambahkan Posisi Penanda

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
id: Keterangan

en: New Group
id: Kelompok Baru

en: none
id: tidak ada

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
id: &Muat

en: &Delete
id: &Hapus

en: &Create timecode track
id: &Ciptakan kode waktu trek

en: New Timecode Track
id: Kode-waktu Trek Baru

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Context: %1
id: Konteks: %1

en: Bookmark Context View Applets
id: Markah Applets Tampilan Konteks

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
id: Konteks

en: Files
id: File2

en: Files (%1)
id: File2 (%1)

en: Album "%1" from %2
id: Album "%1" dari %2

en: Artist "%1" from %2
id: Artis: "%1" dari %2

en: Artist "%1"
id: Artis "%1"

en: Bookmark Media Sources View
id: Markah Tampilan Sumber Media

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
id: Navigasi

en: Bookmark Track Position
id: Markah Posisi Trek

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
id: Putar

en: Files/URLs to open
id: File2/URL2 untuk dibuka

en: Immediately start playing an audio cd
id: Dengan seketika mulai memutar sebuah audio cd

en: Skip backwards in playlist
id: Lewati mundur dalam playlist

en: Start playing current playlist
id: Mulai memutar playlist saat ini

en: Play if stopped, pause if playing
id: Putar jika dihentikan, jeda jika diputar

en: Pause playback
id: Jeda pemutaran

en: Stop playback
id: Hentikan pemutaran

en: Skip forwards in playlist
id: Lewati maju dalam playlist

en: Additional options:
id: Opsi tambahan:

en: Append files/URLs to playlist
id: Lampirkan file2/URL2 ke playlist

en: Queue URLs after the currently playing track
id: Antrean URL setelah trek yang diputar saat ini

en: Load URLs, replacing current playlist
id: Muat URL, menggantikan playlist saat ini

en: Print verbose debugging information
id: Cetak informasi lengkap pendebugan

en: Print verbose debugging information from the audio system
id: Cetak informasi lengkap pendebugan dari sistem audio

en: Disable colorization for debug output.
id: Nonfungsikan pewarnaan output debug.

en: Allow running multiple Amarok instances
id: Mengizinkan menjalankan beberapa contoh Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
id: Dasar untuk nama-file/URL relatif

en: Database Error
id: Error Database

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
id: Database Amarok melaporkan error berikut ini:
    %1
    Dalam sebagian besar kasus kamu harus menanggulangi error tersebut sebelum Amarok berjalan dengan baik.

en: Moving files to trash
id: Memindah file ke tong sampah

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
id: Alur musik, %1, ini diset di System Settings.
    Apakah kamu suka untuk menggunakanya sebagai folder koleksi?

en: Media Sources Home
id: Beranda Sumber Media

en: Filter Music Sources
id: Filter Sumber Musik

en: &Media Sources
id: &Sumber Media

en: Go Up in Media Sources Pane
id: Ke Atas di Panel Sumber Media

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
id: Ini adalah di mana kamu menemukan musik lokalmu,
    dan juga musik dari pemutar audio ponsel dan CD.

en: Search collection
id: Pencarian koleksi

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
id: Ditambahkan Jam Ini

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
id: Ditambahkan Hari Ini

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
id: Ditambahkan Pekan Ini

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
id: Ditambahkan Bulan Ini

en: First Level
id: Tingkat Pertama

en: Second Level
id: Tingkat Kedua

en: Third Level
id: Tingkat Ketiga

en: Show Years
id: Tampilkan Tahun

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
id: Tampilkan Nomor Trek

en: Show Cover Art
id: Tampilkan Seni Sampul

en: Merged View
id: Tampilan Gabungan

en: Sort Options
id: Opsi urutan

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
id: Tidak ada Labelnya

en: Counting...
id: Menghitung...

en: 1 track | %1 tracks
id[0]: Satu trek
id[1]: %1 trek

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Various Artists
id: Berbagai Artis

en: Year - Album
id: Tahun - Album

en: Track Artist
id: Artis Trek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
id: Album Artis

en: Composer
id: Pencipta

en: Year
id: Tahun

en: None
id: Nihil

en: Collapse All
id: Ciutkan Semua

en: Collection
id: Koleksi

en: Copy to Collection
id: Salin ke Koleksi

en: Move to Collection
id: Pindah ke Koleksi

en: Move Tracks to Trash
id: Pindah Trek ke Tong Sampah

en: Delete Tracks
id: Hapus Trek

en: More...
id: Selebihnya...

en: &Add to Playlist
id: &Tambahkan ke Playlist

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
id: &Ganti Playlist

en: &Edit Track Details
id: &Edit Perincian Trek

en: Refresh
id: Segarkan

en: Filter Files
id: Filter File2

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
id: Penelusur file memungkinkan kamu menelusuri file di mana saja pada sistemmu,
    apakah file tersebut adalah bagian dari koleksi lokalmu.
    Kemudian kamu bisa menambahkan file tersebut ke playlist serta melakukan operasi dasar file.

en: &Move to Trash
id: &Pindah ke Tong Sampah

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
id: Penegasan Hapus

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
id[0]: Apakah kamu yakin ingin menghapus butir ini?
id[1]: Apakah kamu yakin ingin menghapus %1 butir tersebut?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
id: Konfirmasi Pindah ke Tong Sampah

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
id[0]: Apakah kamu yakin ingin memindah butir ini ke tong sampah?
id[1]: Apakah kamu yakin ingin memindah %1 butir tersebut ke tong sampah?

en: Home
id: Beranda

en: Automated Playlist Generator
id: Penghasil Playlist Otomatis

en: Create playlists by specifying criteria
id: Ciptakan playlist dengan menentukan kriteria

en: Add new preset
id: Tambahkan praset baru

en: Edit selected preset
id: Edit praset yang dipilih

en: Delete selected preset
id: Hapus praset yang dipilih

en: Import a new preset
id: Impor praset baru

en: Export the selected preset
id: Expor praset yang dipilih

en: Run APG with selected preset
id: Jalankan PDO untuk praset yang terpilih

en: APG Presets
id: Praset PDO

en: Generator Optimization
id: Optimisasi Penghasil

en: Speed
id: Kecepatan

en: Accuracy
id: Ketepatan

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
id: Sesuai Jenis:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
id: Bias ini adalah pergantian untuk bias lain
    karena saat ini tidak dimuat atau tidak diaktifkan.
    Nama bias asli sebagai %1.

en: This bias has no settings.
id: Pengesetan bias ini belum disetel.

en: Dynamic Playlists
id: Playlist Dinamis

en: Dynamically updating parameter based playlists
id: Secara dinamis memperbarui playlist berdasarkan parameter

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
id: Dengan sebuah playlist dinamis, Amarok menjadi dj pribadimu sendiri, secara otomatis memilih trek untukmu, berdasarkan pada beberapa parameter yang kamu pilih.

en: Previous:
id: Sebelumnya:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
id: Jumlah trek sebelumnya yang berada dalam playlist..

en: Upcoming:
id: Mendatang

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
id: Jumlah trek-trek yang akan datang untuk ditambahkan ke playlist.

en: Turn dynamic mode on.
id: On-kan mode dinamis.

en: Duplicates
id: Rangkapan

en: New
id: Baru

en: New playlist
id: Playlist baru

en: Edit the selected playlist or bias
id: Edit playlist yang dipilih atau bias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
id: Hapus

en: Delete the selected playlist or bias
id: Hapus playlist yang dipilih atau bias

en: Repopulate
id: Terisi lagi

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
id: Mengganti trek mendatang yang segar.

en: &Rename playlist
id: &Ubah nama playlist

en: &Add new Bias
id: &Tambahkan Bias baru

en: &Clone Playlist
id: &Klona Playlist

en: &Delete playlist
id: &Hapus playlist

en: &Clone bias
id: &Klone bias

en: &Delete bias
id: &Hapus bias

en: &Add new bias
id: &Tambahkan bias baru

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
id: Penelusur playlist berisi di mana daftar di impor dan playlist yang kamu simpan.
    Ini juga di mana kamu bisa menetapkan kekuatan playlist dinamis dan mengelola langganan siniar dan episodemu.

en: Add Folder
id: Tambahkan Folder

en: Visible Sources
id: Sumber Terlihat

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
id: Folder hanya ditampilkan di dalam <b>lihat gabungan</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
id: Folder Baru

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
id[0]: Satu Playlist
id[1]: %1 playlist

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
id: Memuat...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
id[0]: Satu playlist
id[1]: %1 playlist

en: Source
id: Sumber

en: Create an Empty Playlist
id: Ciptakan sebuah Playlist Kosong

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
id: &Baru

en: &Rename...
id: &Ubah Nama...

en: &Delete...
id: &Hapus...

en: &Export As...
id: &Ekspor Sebagai...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
id[0]: Trek
id[1]: %1 Trek

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
id: Buang %1 Dari %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
id[0]: 1 Playlist
id[1]: %1 Playlist

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
id[0]: Buang Trek Dari %2
id[1]: Buang %1 Trek Dari %2

en: Confirm Playlist Deletion
id: Konfirmai Penghapusan Playlist

en: Use relative path for &saving
id: Gunakan pintasan alur untuk &penyimpanan

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: &Rename Folder...
id: &Ubah Nama Folder...

en: &Delete Folder
id: &Hapus Folder

en: New name
id: Nama baru

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
id: Masukkan nama folder baru:

en: Confirm Delete
id: Penegasan Hapus

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus folder ini dan isinya?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
id: Siniar

en: List of podcast subscriptions and episodes
id: Daftar langganan siniar dan episode

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
id: Kelola langganan siniarmu dan menelusuri episode pribadi.
    Mengunduh episode ke disk juga dilakukan dari sini, atau kamu bisa
    memberitahu Amarok untuk melakukan hal ini secara otomatis.

en: &Add Podcast
id: &Tambahkan Siniar

en: &Update All
id: &Perbarui Semua

en: Import OPML File
id: Impor File OPML

en: By
id: Oleh

[ctx: Podcast published on date]
en: On
id: Pada

en: File Size:
id: Ukuran File:

en: Subscription Date:
id: Tanggal Langganan

en: Keywords:
id: Katakunci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
id: Tambahkan Siniar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
id: tambahkan siniar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
id: Segarkan Semua Siniar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
id: Konfigurasikan Siniar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
id: Jarak waktu pindai...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
id[0]: Satu Channel
id[1]: %1 channel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
id: Judul

en: Summary
id: Ringkasan

en: Add Podcast
id: Tambahkan Siniar

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
id: Masukkan RSS 1.0/2.0 atau URL umpan Atom:

en: Saved Playlists
id: Playlist Tersimpan

en: User generated and imported playlists
id: Menghasilkan dan playlist yang diimpor

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
id: Menciptakan, mengedit, menata dan memuat playlist. Amarok secara otomatis menambahkan playlist apapun yang ditemukan ketika memindai koleksimu.
    Dan playlist apapun yang kamu simpan selalu tampil di sini.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
id: Penelusur Internet memungkinkan kamu menelusuri sumber konten yang langsung terintegrasi ke dalam Amarok. Amarok meluncur dengan beberapa sumber tersebut,
    tetapi banyak lagi bisa ditambahkan dengan menggunakan skrip.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
id: Umum

en: Configure General Options
id: Konfigurasikan Opsi Umum

en: Local Collection
id: Koleksi Lokal

en: Configure Local Collection
id: Konfigurasikan Koleksi Lokal

en: Configure Metadata Handling
id: Konfigurasikan Penanganan Metadata

en: Playback
id: Pemutaran

en: Configure Playback
id: Konfigurasikan Pemutaran

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Configure Notifications
id: Konfigurasikan Notifikasi

en: Configure Database
id: Konfigurasikan Database

en: Plugins
id: Plugin

en: Configure Plugins
id: Konfigurasikan Plugin

en: Scripts
id: Skrip

en: Configure Scripts
id: Konfigurasikan Skrip

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
id: Pengesetan Koleksi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
id: Folder Koleksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
id: Folder-folder tersebut akan dipindai dari media untuk melengkapi koleksimu. Kamu bisa klik di sebelah kanan folder itu untuk pindai ulang secara tersendiri, jika sebelumnya telah terpilih:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
id: Mengimpor Musik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
id: Apakah Amarok harus transkode trek ketika mereka disalin atau pindah ke Koleksi Lokal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
id: Transkode trek:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
id: Amarok mampu membuat koneksi sukses ke database.

en: Success
id: Sukses

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
id: Amarok database mendapat laporan error:
    %1
    Ini sebagian besar kasus yang harus kamu selesaikan kesalahan tersebut sebelum Amarok berjalan dengan baik.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
id: Perubahan pengaturan database hanya
    berpengaruh setelah Amarok dimulai ulang.

en: Database settings changed
id: Pengesetan database diubah

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
id: kata sandi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
id: Centang untuk memfungsikan penggunaan database eksternal. Secara baku sudah ada database MySQL tertanam berjalan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
id: Gunakan MySQL database &eksternal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
id: Pengaturan Koneksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
id: Masukkan nama-nama pada existing MySQL server

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
id: Masukkan nomer port untuk akses ke server. Bakunya adalah port 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
id: &Nama pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
id: Masukkan kata sandi untuk pengguna baku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
id: &Kata sandi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
id: Masukkan nama pengguna untuk mengakses databasea untuk keperluan hak akses penuh.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
id: Masukkan nama pada datatabase. Praset baku adalah amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
id: Uji koneksi database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
id: Amarok mengharapkan database dan akun pengguna di atas sudah ada. Pengguna ini juga memerlukan akses penuh ke database. Perubahan hanya berpengaruh setelah Amarok dimulai ulang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
id: Jika database-mu belum disiapkan, kamu bisa menggunakan perintah S&QL berikut ini (setelah mengisi kata sandi dengan benar):

en: Excluded Labels
id: Label-label Yang Dikecualikan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
id: Tambahkan label ini ke daftar label-label yang dikecualikan

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
id: Tambahkan Label untuk Kecualikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
id: Pilih label yang mau disentuh oleh sinkronisasi statistik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
id: Opsi Umum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
id: Centang untuk memfungsikan ikon baki sistem Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
id: Tampilkan &ikon baki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
id: Centang untuk memfungsikan pengambilan otomatis seni sampul dari internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
id: Secara otomatis mengambil seni sampul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
id: Centang untuk memfungsikan animasi ketika applets konteks menciut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
id: Tampilkan citra latar belakang di dalam panel penelusur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
id: Opsi Playlist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
id: Centang untuk membuat playlist bergulir sehingga trek saat ini selalu terlihat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
id: Secara otomatis playlist bergulir ke trek saat ini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
id: Opsi Moodbar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
id: <b>Catat</b>: File-file mood harus dihasilkan secara manual. Untuk informasi selebihnya, kunjungi <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">catatan artikel terkait di KDE UserBase</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
id: Moodbar memungkinkan untuk melayari musikmu secara visual. 
    Harap dicatat bahwa fitur ini memerlukan alat eksternal "Moodbar Generator".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
id: Tampilkan Moodbar di dalam Progres Penggeser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
id: Gaya moodbar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
id: Menentukan gaya penampil mood

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
id: Baku (Sistem warna)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
id: Marah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
id: Beku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
id: Bahagia

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
id: Kecil (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
id: Sedang (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
id: Besar (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
id: Besar banget (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
id: Sinkronkan Peringkat

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
id: Sinkronkan Waktu Pertama Diputar

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
id: Sinkronkan Waktu Terakhir Diputar

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
id: Sinkronkan Jumlah Putar

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
id: Sinkronkan Label

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
id: Sinkronkan %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
id[0]: (%2satu perkecualian%3)
id[1]: (%2%1 perkecualian%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
id: Tag2 File

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
id: Menulis perubahan meta data (termasuk 'bintang' peringkat) kembali ke file asli. 
    kamu juga dapat mencegah penulisan kembali menggunakan perlindungan file. 
    Ini mungkin ide yang baik jika kamu paham
    berbagi-pakai file melalui Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
id: Menulis metadata ke file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
id: Menulis statistik perubahan putar (misalnya skor, terakhir diputar, jumlah diputar)
    sebagai tag kembali ke file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
id: Menulis statistik ke file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
id: Menulis kembali perubahan sampul ke file.
    Ini akan menggantikan sampul tertanam yang ada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
id: Menulis sampul ke file, ukuran terbanyak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
id: Skala sampul turun jika diperlukan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
id: Jika dipilih, Amarok akan menggunakan Seperangkat Pendeteksi Karakter Mozilla
    untuk mencoba secara otomatis menebak
    rangkaian karakter yang digunakan dalam tag ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
id: &Fungsikan seperangkat pendeteksian karakter dalam tag ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
id: Sinkronisasi Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
id: <b>Memeriksa koleksi untuk tetap selalu disinkronkan.</b> Ini termasuk scrobbling trek yang diputar pada iPod jika kamu memiliki plugin Last.fm yang terkonfigurasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
id: Lupakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
id: Konfigurasikan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
id: Tambahkan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
id: Sinkronkan…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
id: Umum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
id: Centang untuk memfungsikan On-Screen-Display. OSD sebentar menampilkan data trek ketika ada trek baru sedang diputar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
id: Gunakan &On-Screen-Display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
id: &Durasi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
id: Waktu dalam milidetik untuk menunjukkan OSD. Nilai harus antara 500 md dan 10000 md.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
id: Selamanya

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
id: La&yar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
id: Layar yang akan menampilkan OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
id: Centang untuk memfungsikan kustom warna pada On-Screen-Display.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
id: Gunakan &kustom warna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
id: Untuk mewarnai text OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
id: Warna text:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
id: Klik untuk memilih warna text OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
id: Jika dicentang, memungkinkan tembus pandang jika didukung oleh sistem desktopmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
id: &Bening

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
id: Skala font:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
id: Centang untuk menggunakan notifikasi sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
id: Gunakan &notifikasi sistem

en: Current Phonon backend does not support volume fading
id: Saat ini backend Phonon tidak mendukung pelesapan volume

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
id: Jika dicentang, Amarok akan <br>mengembalikan pemutaran dari mana kamu meninggalkan sesi sebelumnya -- seperti halnya pemutar kaset pita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
id: &Mengembalikan pemutaran saat mulai

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
id: <html>Fungsikan opsi ini untuk mulai memutar trek kapan saja atau yang ditambahkan ke playlist menggunakan mouse, menekan Enter atau ketika playlist diganti. Tidak terjadi apa-apa jika ada yang sudah diputar.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
id: Mulai memutar ketika trek ditambahkan ke playlist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
id: Pelesapan Volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
id: Lesap-senyap saat henti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
id: Lesap-senyap saat jeda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
id: Panjangnya lesap-senyap, dalam milidetik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
id: Opsi Suspensi Sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
id: Jika difungsikan, Amarok akan mencegah sistem dari suspensi secara otomatis jika sedang memutar trek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
id: &Menghambat suspensi otomatis jika sedang diputar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
id: Jika difungsikan, Amarok akan menjeda trek yang sedang diputar pada saat suspensi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
id: &Jeda pemutaran saat suspensi

en: Collections
id: Koleksi

en: Internet Services
id: Layanan Internet

en: Statistics importers
id: Pengimpor Statistik

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
id: Skrip yang terinstal secara manual tidak mampu diperbarui secara otomatis, lanjutkan?

en: Select Archived Script
id: Pemilihan Arsip Skrip

en: Invalid Archive
id: Arsip Tidak Absah

en: Invalid Script File
id: File Skrip Tidak Absah

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
id: Skrip lain dengan nama %1 sudah ada
    Versi Skrip yang Sudah Ada: %2
    Versi Skrip yang Dipilih: %3

en: The script %1 was successfully installed
id: Skrip %1 dengan sukses diinstal

en: Generic
id: Umum

en: Lyrics
id: Lirik

en: Scriptable Service
id: Layanan Tabel Skrip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
id: Uninstal Skrip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
id: Instal Skrip Lokal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
id: Skrip Konsol

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
id: Fungsikan skrip konsol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
id: Fungsikan Skrip Konsol

en: Search Scripts
id: Pencarian Skrip

en: Main Script File
id: File Skrip Utama

en: Applet Icon File
id: File Ikon Applet

en: Images
id: Citra

en: %1 track | %1 tracks
id[0]: 1 trek
id[1]: %1 trek

en: Disc %1
id: Cakram %1

en: &Queue
id: &Antrean

en: Edit Track Details
id: Edit Perincian Trek

en: Bar width:
id: Lebar bilah:

en: Show fadebars:
id: Tampilkan bilah lesap:

en: Bars fall speed:
id: Kecepatan runtuhan bilah:

en: Frequency range:
id: Rentang frekuensi:

en: Sample size:
id: Ukuran sample:

en: Play Count
id: Jumlah Putar

en: Score
id: Skor

en: Last played
id: Terakhir diputar

en: Never
id: Tidak Pernah

en: Add label
id: Tambahkan label

en: Remove label
id: Buang label

en: Show in Media Sources
id: Tampilkan di Sumber Media

en: Add to blacklist
id: Tambahkan ke daftarhitam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
id: Label

en: Reload
id: Muat ulang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
id: Pengaturan

en: Labels: No track playing
id: Label: Tidak ada trek yang diputar

en: Labels: Fetching...
id: Label: Menarik...

en: Labels: %1
id: Label: %1

en: Labels for %1 by %2
id: Label dari %1 oleh %2

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Blacklist Settings
id: Pengaturan Daftarhitam

en: Replacement Settings
id: Pengaturan Pergantian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
id: Jangan tampilkan label sebagai berikut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
id: Label menyesuaikan artis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
id: Label menyesuaikan judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
id: Label menyesuaikan album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
id: Daftarhitam:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
id: Pengaturan Label

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
id: Skor minimum label:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
id: Tampilkan hanya label yang dinilai setidaknya yang tinggi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
id: Menampilkan label terbanyak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
id: Jangan tampilkan lebih daripada label sebanyak ini.
    Perhatikan hanya label pribadi yang akan selalu di tampilkan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
id: Tampilkan skor label pribadi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
id: Mempengaruhi ukuran font label pribadi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
id: Secara otomatis menambahkan label-label terunduh jika tidak ada yang ditugaskan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
id: Tambahkan hanya label-label yang dinilai setidaknya yang tinggi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
id: Warna untuk label yang ditugaskan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
id: Warna untuk label latar belakang:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
id: Set warna label sesuai dengan skema warna saat ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
id: Set ulang warna-warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
id: Ganti label terunduh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
id: serta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
id: Tambahkan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
id: Ini akan membantu kamu menjaga koleksi labelmu tetap bersih dengan mengganti label yang diunduh sesuai dengan kesukaanmu. 
    Misalnya. "hip hop"-> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
id: Label terunduh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
id: Pergantian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
id: Buang yang terpilih

en: Lyrics config
id: Konfig Lirik

en: Font size:
id: Ukuran font:

en: Text alignment:
id: Kesejajaran teks:

en: Align left
id: Sejajar kiri

en: Align right
id: Sejajar kanan

en: Align center
id: Sejajar tengah

en: Toggle auto scroll
id: Jungkit auto gulir

en: Reload lyrics
id: Muat ulang lirik

en: No lyrics found
id: Tidak ada lirik yang ditemukan

en: Suggestions:
id: Saran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
id: Artis:

en: Configure Playlist Info Applet
id: Konfigurasikan Applet Info Playlist

en: Width
id: Lebar

en: Songkick Concert Information
id: Songkick Informasi Konser

en: Concerts
id: Pertunjukan

en: Reload Songkick
id: Muat Ulang Songkick

en: Concert information is being fetched.
id: Informasi konser akan dtarik.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
id: Songkick tidak bisa diunduh. Silakan periksa koneksi Internetmu: %1

en: There was no information found for this track
id: Di sana tidak ditemukan informasi untuk trek ini

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
id: Muat ulang tab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
id: Muat ulang tab karena menunggu judul dan artis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
id: Artis

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
id: Tab

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
id: Muat ulang tab

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
id: Tab: Menarik ...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
id: Tidak ada Tab untuk %1 oleh %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
id: Tab: Error Menarik

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
id: Tab: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
id: Pengaturan Tabs

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
id: Muat Ulang Tab

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
id: Pengaturan Trek Saat Ini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
id: Tarik tab untuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
id: Gitar

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
id: tab dari penyedia:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Track
id: Trek

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
id: Tidak bisa mengambil informasi Wikipedia: %1

en: No information found...
id: Informasi tidak ditemukan...

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
id: .*\(.*(album|skor|soundtrek).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
id: .*\(.*(lagu|trek).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
id: %1 diperlukan untuk pencarian Wikipedia.

en: Choose Language
id: Menentukan Bahasa

en: Configure Applets...
id: Konfigurasikan Applet...

en: &Context
id: &Konteks

en: No labels found on Last.fm
id: Label tidak ditemukan pada Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
id: Tidak bisa mengambil dari Last.fm

en: No connection to Last.fm
id: Tidak ada koneksi ke Last.fm

en: dates
id: tanggalan

en: Do not show under Various Artists
id: Jangan tampilkan Berbagai Artis

en: Show under Various Artists
id: Tampilkan Berbagai Artis

en: %1 - Stopped %2
id: %1 - Berhenti %2

en: Playback Ended Markers
id: Penandaan Pemutaran Terakhir

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
id: Pengumpulan Koleksi

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
id: Ogg Vorbis ini adalah gratis dan bebas, format audio terkompresi yang sempurna dalam segala kompres musik pada komputermu. Kualitas suara sedikit lebih baik daripada MP3 dengan bitrate yang sama. Perlu dicatat bahwa tidak semua pemutar ponsel mendukung format Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
id: FLAC adalah lossless format audio terkompresi bebas dari hak paten sama sekali atau lisensi biaya. Itu mempertahankan kualitas audio CD yang sempurna sementara mengurangi ukuran file sekitar 50%. Karena ukuran file jauh lebih besar daripada Ogg Vorbis atau Mp3 tidak dianjurkan jika kamu ingin mentransfer musikmu ke sebuah pemutar ponsel.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
id: WAV adalah dasar, format file audio tidak terkompresi. Itu memakan banyak luang tapi mempertahankan kualitas sempurna. Umumnya tidak dianjurkan kecuali kamu tahu apa yang kamu lakukan. Jika kamu ingin kualitas sempurna, gunakanlah FLAC sebagai gantinya.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
id: MP3 adalah standar de facto dalam kompatibel audio terkompresi dengan hampir semua pemutar ponsel. Namun ini adalah bukan bebas dan umumnya tidak dianjurkan.

en: Audio CD settings - Amarok
id: Pengesetan Audio CD - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
id: Format tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp3Button)
en: MP3
id: Mp3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
id: Tingkat-lanjut

en: Loading remote collection from host %1
id: Memuat remote koleksi dari host %1

en: Music share at %1
id: Berbagi musik %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
id: Memperbarui skema database Amarok. Tolong jangan mengakhiri Amarok sekarang, mungkin ini akibat ada perubahan di database.

en: Updating Amarok database schema
id: Memperbarui skema database Amarok

en: Source track does not exist: %1
id: Sumber trek yang tidak ada: %1

en: Could not create directory: %1
id: Tidak bisa menciptakan direktori: %1

en: Transferring: %1
id: Mentransfer: %1

en: Transcoding: %1
id: Mentranskode: %1

en: Removing: %1
id: Menghapus: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
id: <ul><li>%1</li></ul>Dalam kebanyakan kasus ini berarti bahwa tidak semua trek-mu diimpor.<br>Lihat <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Treks'>Amarok Manual</a> untuk informasi tentang rangkap trek.

en: Errors During Collection Scan
id: Error Pada Saat Memindai Koleksi

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
id: Ditemukan rangkapan, file kedua akan diabaikan: 
    %1
    %2

en: &Configure Device
id: &Konfigurasikan Peranti

en: &Eject Device
id: &Keluarkan Peranti

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
id: Kembali menambahkan tunggal dan melupakan trek lama

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
id: Inisialisasi sukses.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
id: Database iTunes dengan sukses ditulis ke %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
id: Penulisan iTunes database ke %1 gagal disebabkan karena error indikasi

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
id: Penulisan iTunes database ke %1 gagal: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
id: iPod/iPad/iPhone terdiskoneksi

en: Unknown Collection
id: Koleksi tidak diketahui

en: Unknown Artist
id: Artis tidak diketahui

en: Unknown track
id: Track tidak diketahui

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
id[0]: Gagal memproses satu trek. (Info selebihnya tentang hal ini ada dalam log pendebugan Amarok)
id[1]: Gagal memproses %1 trek. (Info selebihnya tentang hal tersebut ada dalam log pendebugan Amarok)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
id: Kelar menggabungkan file iPod. %1 trek yatim yang sesuai dengan entri database basi iTunes, %2 entri database basi dibuang, %3 trek yatim ditambahkan kembali ke database iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
id[0]: Mentransfer satu trek ke %2.
id[1]: Mentransfer %1 trek ke %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
id[0]: Mentranskode satu trek ke %2.
id[1]: Mentranskode %1 trek ke %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
id[0]: Transfer digugurkan. Hanya sanggup mentransfer satu trek.
id[1]: Transfer digugurkan. Hanya sanggup mentransfer %1 trek.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
id[0]: %2 Salah satu trek sudah ada di sana.
id[1]: %2 %1 trek sudah ada di sana.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
id: Mentransfer Trek ke %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
id[0]: Satu trek dengan sukses tertransfer, tetapi transfer trek yang lain gagal.
id[1]: %1 trek dengan sukses tertransfer, tetapi transfer trek yang lain gagal.

en: Transfer of tracks failed.
id: Transfer pada trek gagal.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
id[0]: Satu trek tidak tertransfer karena mungkin iPod melebihi kapasitas.<br>
id[1]: %1 trek tidak tertransfer karena mungkin iPod melebihi kapasitas.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
id: <i>Cadangan Amarok %1 pada iPod untuk penulisan database iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
id[0]: Satu trek tidak tersalin karena ia tidak dapat diputar - bisa juga format %2 tidak didukung.<br>
id[1]: %1 trek tidak tersalin karena mereka tidak dapat diputar - bisa juga format %2 tidak didukung.<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
id[0]: Salin/pindah/transkode pada satu file, gagal.<br>
id[1]: Salin/pindah/transkode pada %1 file, gagal.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
id[0]: Satu trek tidak tertransfer kemungkinan sesuatu internal Amarok, error.<br>
id[1]: %1 trek tidak tertransfer kemungkinan sesuatu internal Amarok, error.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
id: <i>kamu bisa mencari lebih rinci di output pendebugan Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
id: Beristirahat dan tidak mentransfer karena koleksi iPod menghilang.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
id: Error karena: %1

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
id[0]: Menghapus satu trek dari iPod
id[1]: Menghapus %1 trek dari iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
id: Membaca trek-trek iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
id: Track lama

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
id: Track orphaned

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
id: Track lama dan/atau orphaned (sendirian) yang terdeteksi pada %1. Kamu dapat mengatasi situasi menggunakan <b>%2</b> aksi koleksi. Kamu juga dapat melihat trek di mana tab Playlist Tersimpan.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
id: Mengonek ke iPhone, iPad atau iPod sentuh gagal.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
id: Konfigurasi peranti iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
id: Nama iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
id: Transkode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
id: &Inisial iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
id: Informasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
id: Generasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
id: Perlengkapan album:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
id: Pemecahan masalah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
id: File SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
id: File SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
id: Tidak mampu mengurai database iTune dikarenakan adanya error tak dilaporkan.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
id: Model tidak diakui

en: iPod model was not recognized.
id: Model iPod tidak diakui.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
id: Keluarga %1 menggunakan %2 file untuk menghasilkan dengan benar pemeriksaan checksum database.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
id: Keluarga %1 butuh %2 file untuk menghasilkan dengan benar pemeriksaan checksum database.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
id: Keluarga %1 mungkin menggunakan hash-AB untuk menghasilkan pemeriksaan basis-data yang sebenarnya. libgpod (pada versi 0.8.2) tidak tahu bagaimana untuk menghitung itu, tetapi mencoba untuk secara dinamis memuat pustaka eksternal libhashab.so untuk melakukannya.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
id: Autodetek (%1 file(s) hadir)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
id: Didukung

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
id: Tidak didukung

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
id: Hadir

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
id: <b>Tidak ditemukan</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
id: Tidak diperlukan

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
id: <b>%1</b><br><br>Sebagai ukuran keamanan, Amarok akan <i>menampik untuk melakukan salah satu penulisan</i> ke iPod. (memodifikasi iTunes database bisa membuatnya terlihat kosong dari sudut pandang peranti)<br>Lihat file <a href='%2'>README.overview</a>dari repositori sumber libgpod untuk informasi selebihnya.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
id: <b>%1</b><br><br>Mengatasi masalah Amarok dari penggunaan iPod-mu. Kamu dapat mencoba menciptakan ulang secara genting folder dan file iPod (mencakup database iTunes) menggunakan <b>%2</b> tombol di bawah.<br><br> Menginisial iPod <b>pemusnahan trek dan foto database iPod</b>, bagaimanapun itu tidak akan menghapus trek manapun. Track akan menjadi orphaned.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
id: Gagal menulis SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
id: Gagal menulis file SysInfo karena kesalahan yang tidak dilaporkan

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
id: Tidak mampu menginisialisasi iPod karena kesalahan yang tidak dilaporkan.

en: Copying Tracks Failed
id: Menyalin Trek Gagal

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
id: Trek tidak disalin: pada peranti juga siap untuk disalin

en: Unsupported format: %1
id: Format tidak mendukung: %1

en: Already on device
id: Perangkat sudah siap

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
id: Trek tidak disalin: peranti siap untuk trek tersebut

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
id: Trek tidak disalin: pada peranti tidak cukup ruang

en: Transferring Tracks to Device
id: Pentransferan Trek ke Peranti

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
id[0]: %1 trek gagal untuk disalin ke peranti
id[1]: %1 trek gagal untuk disalin ke peranti

en: The track failed to copy to the device
id: Track gagal kesalin ke peranti

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
id[0]: Trek yang tidak dihapus:
id[1]: Trek-trek yang tidak dihapus:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
id[0]: Menghapus Trek, Gagal
id[1]: Menghapus Trek-trek, Gagal

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
id: %1 trek telah siap untuk dihapus dari peranti.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
id[0]: Menghapus Trek dari Peranti
id[1]: Menghapus Trek-trek dari Peranti

en: &Disconnect Device
id: &Diskoneksikan Peranti

en: Media Device playlists
id: Playlist Media Peranti

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
id: Siniar dalam %1

en: Could not connect to MTP Device
id: Tidak bisa nyambung ke MTP Peranti

en: Could not copy track from device.
id: Tidak bisa menyalin trek dari peranti.

en: Unknown Album
id: Album tidak diketahui

en: Unknown Genre
id: Genre tidak diketahui

en: Could not delete item
id: Tidak bisa menghapus butir

en: Delete failed
id: Gagal menghapus

en: Could not save playlist.
id: Tidak bisa menyimpan playlist.

en: Playdar Collection
id: Koleksi Playdar

en: Source collection removed
id: Sumber koleksi dibuang

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
id: Klasik

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
id[0]: Apakah kamu benar-benar ingin menghapus trek ini? Mereka akan benar-benar dibuang dari %2 dan dari media penyimpanan yang mendasari.
id[1]: Apakah kamu benar-benar ingin menghapus %1 trek tersebut? Mereka akan benar-benar dibuang dari %2 dan dari media penyimpanan yang mendasari.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
id[0]: Apakah kamu benar-benar ingin memindah trek ini ke tong sampah? Mereka benar-benar akan dibuang dari %2.
id[1]: Apakah kamu benar-benar ingin memindah %1 trek tersebut ke tong sampah? Mereka benar-benar akan dibuang dari %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
id[0]: Apakah kamu benar-benar ingin memindah trek ini? Itu akan mengganti nama dan menghapus file asli.
id[1]: Apakah kamu benar-benar ingin memindah %1 trek tersebut? Itu akan mengganti nama dan menghapus file asli.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
id: Pindah File-file

[ctx: rename files button]
en: &Rename
id: &Ubah Nama

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
id[0]: Mungkin ada masalah dan trek ini tidak bisa dibuang. Pastikan direktori bisa ditulis.
id[1]: Mungkin ada masalah dan %1 trek tidak bisa dibuang. Pastikan direktori bisa ditulis.

en: Unable to remove tracks
id: Tidak bisa membuang trek-trek

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
id: Koleksi tidak memiliki luang bebas yang cukup atau ini tidak akan ditulis.

en: Do you want to remove empty folders?
id: Apakah kamu ingin membuang folder kosong?

en: Remove empty folders?
id: Buang folder kosong?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
id: %1 (%2 oleh %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
id: %1 (oleh %2)

en: today
id: hari ini

en: last week
id: akhir pekan

en: last month
id: akhir bulan

en: two months ago
id: dua bulan yang lalu

en: three months ago
id: tiga bulan yang lalu

en: Trash
id: Tong Sampah

en: Moving to trash: %1
id: Memindahkan ke tong sampah: %1

en: &Delete Episode
id: &Hapus Episode

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
id[0]: Apakah kamu yakin ingin menghapus episode ini?
id[1]: Apakah kamu yakin ingin menghapus %1 episode tersebut?

en: Yes, delete from %1.
id: Ya, hapus dari %1.

en: &Delete Channel and Episodes
id: &Hapus Channel dan Episode

en: &Activate This Collection
id: &Actifkan Koleksi Ini

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
id: File <i>%1</i> menyarankan bahwa kita harus menggunakan <i>%2</i> sebagai folder musik pada peranti, tetapi itu tidak ada. Jatuh kembali ke <i>%3</i> sebagai gantinya

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
id: %1 (tidak diaktifkan)

en: Configure USB Mass Storage Device
id: Konfigurasikan Peranti Penyimpanan USB

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
id[0]: Menghapus satu trek dari %2
id[1]: Menghapus %1 trek dari %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
id: Konfigurasi Perangkat Penyimpanan USB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
id: Gunakan secara otomatis ketika terkoneksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
id: Musik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
id: Folder musik:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
id: Skema nama-file pada trek-trek itu akan ditambahkan ke peranti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
id: Folder siniar:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
id: Playlist yang mendasari kosong

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
id: Ketika Amarok terakhir ditutup, trek pada %1 ini, tetapi Amarok tidak bisa menemukan trek ini pada filesystem atau di salah satu koleksimu lagi. Mungkin cobalah menancapkan peranti yang pernah dikaitkan dengan trek ini.

en: Url is not a local file
id: Url bukanlah sebuah file lokal

en: Could not create a temporary file to download playlist.
id: Tidak bisa menciptakan sebuah file temporer untuk mengunduh playlist.

en: Downloading remote playlist
id: Mengunduh playlist jarak jauh

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
id: Tak bisa membaca playlist dari %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
id: Ekstensi file yang digunakan tidak berlaku untuk playlist.

en: Unknown playlist format
id: Format playlist tidak diketahui

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
id: Setelan Nama-file Episode Siniar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
id: Setelan Tata-letak Nama-file Siniar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
id: Menetapkan menurut channel siniar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
id: suaian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
id: Bidang yang tersedia: %artis%,%judul%,%genre%,%tahun%,%pencipta%,%pubdate%,%nomor%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
id: Konfigurasi Siniar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
id: Lokasi Simpanan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
id: Ketika dicentang, Amarok akan secara otomatis memindai siniar untuk pembaruan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
id: Secara otomatis memindai untuk pembaruan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
id: Media Unduhan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
id: Unduh media segera setelah ia menjadi tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
id: Unduh ketika t&ersedia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
id: Media harus diunduh, kalau tidak siniar yang akan diputar dari server jarak jauh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
id: Stream atau unduh saat &minta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
id: Jika dicentang, Amarok akan membuang siniar episode lama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
id: Batas &jumlah episode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
id: Tetap terbanyak dari:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
id: Jumlah terbanyak untuk menyimpan butir siniar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
id: Umpan RSS dan tag dalam file yang diunduh kadang-kadang tidak mengandung informasi yang sama. Menulis tag memastikan informasi dalam playlist dan pada media peranti akan sama seperti dalam feed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
id: Menulis informasi umpan ke tag setelah mengunduh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
id: Setelan Nama-file Episode

[ctx: change options]
en: Configure %1
id: Konfigurasikan %1

en:  Item |  Items
id[0]:  Item
id[1]:  Butir-butir

en: Podcast
id: Siniar

en: &Update All Channels
id: &Perbarui Semua Channel

en: &Configure General Settings
id: &Konfigurasikan Pengaturan Umum

en: &Export subscriptions to OPML file
id: &Ekspor langganan ke file OPML

en: &Configure
id: &Konfigurasikan

en: &Remove Subscription
id: &Hapus Langganan

en: &Update Channel
id: &Perbarui Channel

en: &Download Episode
id: &Unduh Episode

en: &Delete Downloaded Episode
id: &Hapus Episode Terunduh

en: &Write Feed Information to File
id: &Tulis Informasi Feed ke File

en: &Keep downloaded file
id: &File tetap diunduh

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
id: Beralih status file "tetap" diunduh pada siniar episode ini. file yang diunduh dengan status ini tidak dapat dihapus bahkan bila kita menerapkan pembersihan.

en: Already subscribed to %1.
id: Sudah berlangganan ke %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
id: setiap

en:  minute |  minutes
id[0]:  menit
id[1]:  menit

en: Configure Local Podcasts
id: Konfigurasikan Siniar Lokal

en: Move Podcasts
id: Pindah Siniar

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
id: Apakah kamu ingin memindahkan semua episode yang diunduh ke lokasi baru?

en: Select file for OPML export
id: Pilih file untuk OPML export

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
id: Apakah kamu benar-benar ingin berhenti berlangganan dari "%1"?

en: Delete downloaded episodes
id: Hapus episode yang diunduh

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
id[0]: Di sini tempat unduhan sebuah siniar yang sedang berlangsung
id[1]: Di sini tempat unduhan %1 siniar yang sedang berlangsung

en: Cancel Download and Quit.
id: Batal Unduh dan Berhenti.

en: Unable to save podcast episode file to %1
id: Tak mampu menyimpan file siniar episode ke %1

en: Downloading Podcast Media
id: Media Mengunduh Siniar

en: Downloading Podcast "%1"
id: Mengunduh Siniar "%1"

en: Local Podcasts
id: Siniar Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
id: Perbarui otomatis:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
id: dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
id: Direktori dasar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Direktori dasar untuk semua channel siniar baru.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ketika channel siniar akan ditambahkan <span style=" font-style:italic;">&lt;direktori dasar&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;nama channel&gt;</span> ini di gunakan sebagai direktori unduhan.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ini bisa diubah untuk tiap channel secara masing-masing.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
id: Direktori dasar untuk semua channel siniar baru.
    Setiap channel siniar ditambahkan <base directory>/<channel name> ini digunakan sebagai direktori unduhan.
    Ini bisa diubah untuk tiap channel secara masing-masing.

en: The configured database plugin could not be loaded.
id: Plugin database yang terkonfigurasi tidak bisa dimuat.

en: Organize tracks
id: Menata trek

en: Transcode and organize tracks
id: Transkode dan organize trek

en: Move tracks
id: Pindah trek

en: Transcode and move tracks
id: Transkode dan pindah trek-trek

en: Copy tracks
id: Salin trek-trek

en: Transcode and copy tracks
id: Transkode dan salin trek-trek

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
id[0]: Menata satu trek
id[1]: Menata %1 trek

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
id[0]: Mentranskode dan menata satu trek
id[1]: Mentranskode dan menata %1 trek

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
id[0]: Memindah satu trek ke %2
id[1]: Memindah %1 trek ke %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
id[0]: Mentranskode dan memindah satu trek ke %2
id[1]: Mentranskode dan memindah %1 trek ke %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
id[0]: Menyalin satu trek ke %2
id[1]: Menyalin %1 trek ke %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
id[0]: Mentranskode dan menyalin satu trek ke %2
id[1]: Mentranskode dan menyalin %1 trek ke %2

en: No network connection
id: Tidak ada koneksi jaringan

en: File does not exist
id: File tidak ada

en: Not a file
id: Bukan sebuah file

en: No read permissions
id: Tidak ada baca perizinan

en: Unknown Composer
id: Pencipta tidak diketahui

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
id: apa saja

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
id: Nama File

[ctx: Track field name]
en: Title
id: Judul

[ctx: Track field name]
en: Artist
id: Artis

[ctx: Track field name]
en: Composer
id: Pencipta

[ctx: Track field name]
en: Year
id: Tahun

[ctx: Track field name]
en: Comment
id: Komentar

[ctx: Track field name]
en: Track Number
id: Nomor Trek

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
id: Nomor Cakram

[ctx: Track field name]
en: Length
id: Panjang

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
id: Laju Bit

[ctx: Track field name]
en: File Size
id: Ukuran File

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
id: Ditambahkan ke Koleksi

[ctx: Track field name]
en: Score
id: Skor

[ctx: Track field name]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: Track field name]
en: First Played
id: Pertama Diputar

[ctx: Track field name]
en: Last Played
id: Terakhir Diputar

[ctx: Track field name]
en: Playcount
id: Jumlah Putar

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
id: Id unik

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
id: Trek Gain

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
id: Puncak Trek Gain

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
id: Puncak Album Gain

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
id: Album Artis

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
id: Modifikasi terakhir

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
id: Lirik

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
id: apa saja

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
id: nama-file

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
id: judul

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
id: artis

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
id: pencipta

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
id: tahun

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
id: komentar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
id: treknumber

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
id: nomor-cakram

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
id: panjang

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
id: ukuran file

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
id: ditambahkan

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
id: skor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
id: peringkat

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
id: pertama diputar

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
id: terakhir diputar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
id: jumlah diputar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
id: id-unik

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
id: trekgain

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
id: trekgainpeak

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
id: albumartis

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
id: dimodifikasi

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
id: Lirik

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
id[0]: %1 hari,
id[1]: %1 hari,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
id[0]: %1 tahun
id[1]: %1 tahun

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
id[0]: %1 bulan
id[1]: %1 bulan

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
id[0]: %1 hari
id[1]: %1 hari

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
id[0]: %1 jam
id[1]: %1 jam

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit
id[1]: %1 menit

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
id[0]: %1 detik
id[1]: %1 detik

en: Importing podcast channel from %1
id: Mengimpor channel siniar dari %1

en: Updating podcast channel
id: Memperbarui channel siniar

en: Updating "%1"
id: Memperbarui "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
id: Mengimpor siniar dari %1 gagal karena error:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
id: Memperbarui siniar dari %1 gagal karena error:

en: Updating "%1" failed with error:
id: Memperbarui "%1"gagal karena error:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
id: Saat penguraian kalimat %1, umpan yang diharapkan tetapi halaman HTML yang diterima. 
    Apakah kamu memasukkan URL yang benar?

en: Feed has an unknown type: %1
id: Jenis umpan tidak diketahui: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
id: %1 bukan umpan RSS versi 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
id: %1 bukan umpan RSS versi 1.0 yang absah.

en: %1 is not a valid Atom feed.
id: %1 bukan umpan Atom yang absah.

en: Alternative Enclosures:
id: Lampiran alternatif:

en: unknown type
id: jenis tidak diketahui

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
id: Tidak Pernah

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: One week ago | %1 weeks ago
id[0]: Sepekan yang lalu
id[1]: %1 pekan yang lalu

en: Yesterday
id: Kemarin

en: One day ago | %1 days ago
id[0]: Sehari yang lalu
id[1]: %1 hari yang lalu

en: One hour ago | %1 hours ago
id[0]: Sejam yang lalu
id[1]: %1 jam yang lalu

en: One minute ago | %1 minutes ago
id[0]: Semenit yang lalu
id[1]: %1 menit yang lalu

en: Within the last minute
id: Dalam menit terakhir

en: The future
id: Masa depan

[ctx: number of months ago]
en: %1M
id: %1Bln

[ctx: w for weeks]
en: %1w
id: %1pkn

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
id: Besok

[ctx: d for days]
en: %1d
id: %1hr

[ctx: h for hours]
en: %1h
id: %1jm

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
id: Playlist Kosong (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
id: Berbagai Trek (%1)

en: Unknown Artist(s)
id: Artis tidak diketahui

en: Unknown Album(s)
id: Album(s) tidak diketahui

en: Various Albums
id: Berbagai Album

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
id: Bitrate adalah ukuran kuantitas data yang digunakan untuk mewakili detik dari trek audio.<br>Encoder yang digunakan oleh Amarok beroperasi lebih baik dengan bitrate konstan.<br>VBR bersifat eksperimental dan cenderung mendapatkan hasil yang lebih buruk daripada CBR.<br>Untuk alasan ini, ukuran bitrate pada penggeser ini perkiraan bitrate cukup akurat dari trek yang dikodekan.<br>Encoder transparan pada 128kbps untuk sebagian besar sampel yang diuji dengan artefak hanya muncul dalam kasus ekstrim.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
id: Sasaran bitrate untuk pengenkodean bitrate tetap

en: Smaller file
id: File lebih kecil

en: Better sound quality
id: Kualitas suara yang lebih baik

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a>(AAC) adalah lossy codec dipatenkan untuk digital audio.<br>AAC umumnya mencapai kualitas suara yang lebih baik daripada MP3 dengan bitrate yang sama. Ini adalah sebuah pilihan yang masuk akal untuk iPod dan pemutar musik portable lainnya.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) adalah codec audio untuk kompresi lossless musik digital.<br>Dianjurkan hanya untuk pemutar musik Apple dan pemutar yang tidak mendukung FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
id: < a href = http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.HTML>Tingkat kompresi</a> adalah nilai bilangan bulat antara 0 dan 8 yang mewakili tradeoff antara kecepatan ukuran dan kompresi file sementara pengenkodean dengan <b>FLAC</b>. <br/> Setelan tingkat kompresi untuk <b>0</b> menghasilkan kompresi waktu singkat namun menghasilkan file perbandingan besar<br/>Di sisi lain, tingkat kompresi <b>8</b> menciptakan kompresi cukup lambat tapi menghasilkan file terkecil.<br/>Perhatikan bahwa sejak FLAC oleh definition lossless codec, kualitas output audio yang persis sama tanpa peduli tingkat kompresinya. <br/>Juga, tingkat diatas <b>5</b>secara dramatis menambah waktu pengkompresian tetapi hanya menciptakan file sedikit lebih kecil, dan itu tidak dianjurkan.

en: Compression level
id: Tingkat kompresi

en: Faster compression
id: Kecepatan kompresi

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_CodecBe>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) adalah terbuka dan  codec bebas royalti untuk lossless compression musik digital.<br>Jika kamu ingin menyimpan musikmu tanpa mengorbankan kualitas audio, FLAC adalah pilihan yang sangat baik.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
id: Bitrate adalah ukuran dari jumlah data yang digunakan untuk mewakili detik trek audio.<br>Pengode <b>MP3</b> digunakan oleh Amarok mendukung pengaturan <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variabel bitrate (VBR)</a>, yang berarti bahwa nilai bitrate turun naik sepanjang trek berdasarkan kerumitan konten audio. Selebihnya rumit jarak dari data yang dikodekan dengan bitrate yang lebih tinggi daripada yang kurang rumit; pendekatan ini menghasilkan secara keseluruhan lebih berkualitas dan file lebih kecil daripada memiliki trek dengan bitrate tetap.<br>Untuk alasan ini, yang mengukur bitrate dalam penggeser ini hanya perkiraan bitrate rata-rata dari trek yang dikodekan.<br><b>160kb/d</b> adalah pilihan yang baik untuk mendengarkan musik pada pemain portable. <br/>Berapa pun dibawah<b>120kb/d</b> ini mungkin tidak memuaskan untuk musik dan berapa pun diatas <b>205kb/d</b> mungkin adalah berlebihan.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
id: Rata-rata bitrate yang diharapkan untuk pengenkodean bitrate tidak tetap

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) adalah codec audio digital yang dipatenkan menggunakan bentuk kompresi lossy data.<br>Meskipun ada kelemahan, ini merupakan format umum untuk konsumen penyimpanan audio,dan secara luas didukung pada pemutar musik portabel.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
id: Bitrate adalah ukuran dari jumlah data yang digunakan untuk mewakili detik pada trek audio.<br>Pengode <b>Opus</b> digunakan oleh Amarok mendukung pengaturan <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variabel bitrate (VBR)</a>, yang berarti bahwa nilai bitrate turun naik sepanjang trek berdasarkan kerumitan konten audio. Selebihnya rumit jarak dari data yang dikodekan dengan bitrate yang lebih tinggi daripada yang kurang rumit; pendekatan ini menghasilkan secara keseluruhan lebih berkualitas dan file lebih kecil daripada memiliki trek dengan bitrate tetap.<br>Untuk alasan ini, yang mengukur bitrate dalam penggeser ini hanya perkiraan bitrate rata-rata dari trek yang dikodekan.<br><b>128kb/d</b> adalah pilihan yang baik untuk mendengarkan musik pada pemain portable. <br/>Berapa pun dibawah<b>100kb/d</b> ini mungkin tidak memuaskan untuk musik dan berapa pun diatas <b>256kb/d</b> mungkin adalah berlebihan.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> adalah codec audio digital bebas paten menggunakan bentuk kompresi lossy data.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
id: Bitrate adalah ukuran dari jumlah data yang digunakan untuk mewakili detik pada trek audio.<br>Pengode <b>Vorbis</b> digunakan oleh Amarok mendukung pengaturan <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variabel bitrate (VBR)</a>, yang berarti bahwa nilai bitrate turun naik sepanjang trek berdasarkan kerumitan konten audio. Selebihnya rumit jarak dari data yang dikodekan dengan bitrate yang lebih tinggi daripada yang kurang rumit; pendekatan ini menghasilkan secara keseluruhan lebih berkualitas dan file lebih kecil daripada memiliki trek dengan bitrate tetap.<br>Encoder vorbis menggunakan kualitas peringkat "-q parameter" antara -1 dan 10 untuk mendefinisikan audio tertentu untuk harapan tingkat kualitas. Ukuran bitrate di penggeser ini adalah hanya perkiraan kasar (yang disediakan oleh Vorbis) dari bitrate rata-rata trek disandikan diberikan nilai q. Pada kenyataannya, dengan lebih baru dan lebih efisien versi Vorbis yang sesungguhnya adalah bitrate rendah.<br><b>-q5</b> adalah pilihan yang baik untuk didengarkan pada pemutar musik portable. <br/>Berapa pun dibawah <b>-q3</b> mungkin tidak memuaskan untuk musik dan berapa pun diatas <b>-P8</b> mungkin adalah berlebihan.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
id: Peringkat kualitas untuk pengenkodean bitrate tidak tetap

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> adalah terbuka dan codec audio bebas royalti untuk kompresi lossy audio.<br>Menghasilkan file lebih kecil daripada MP3 berkualitas setara atau lebih tinggi. Ogg Vorbis mungkin adalah pilihan yang sangat baik, terutama untuk pemutar musik portable yang mendukungnya.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
id: Bitrate adalah ukuran dari jumlah data yang digunakan untuk mewakili detik pada trek audio.<br>Karena keterbatasan kepemilikan format <b>WMA</b> dan kesulitan dari kekalahan pengode rekayasa berpemilik, pengode WMA digunakan oleh Amarok pengaturan < href = http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio #Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a>.<br>Untuk alasan ini, ukuran bitrate di penggeser ini adalah cukup akurat perkiraan bitrate trek yang dikodekan.<br><b>136kb/d</b> adalah pilihan yang baik untuk musik yang didengarkan pada pemutar portabel. <br/>Berapa pun dibawah <b>112kb/d</b> mungkin tidak memuaskan untuk musik dan berapa pun diatas <b>182kb/d</b>mungkin berlebihan.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
id: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) ini adalah codec berpemilik dikembangkan oleh Microsoft untuk lossy kompresi audio.<br>Dianjurkan hanya untuk pemutar musik portable yang tidak mendukung Ogg Vorbis.

en: Invalid
id: Tidak absah

en: Just Copy
id: Hanya Salin

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
id: Semua Trek ke %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
id: Bukan-%1 Trek ke %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
id: Bila Perlu ke %1

en: Fetching Cover
id: Menarik Sampul

en: There was an error communicating with cover provider: %1
id: Disana terdapat gangguan komunikasi pada penyedia sampul: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
id: Sampul terambil dengan sukses untuk '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
id: Menarik sampul untuk '%1' gagal.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
id: Menarik sampul untuk '%1" dibatalkan.

en: Unable to find a cover for '%1'.
id: Tidak bisa menemukan sampul untuk '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
id[0]: Menarik Sampul
id[1]: Menarik Sampul-sampul

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
id[0]: Tarik perlengkapan untuk album ini
id[1]: Tarik perlengkapan untuk album %1

en: Display Cover
id: Penampil Sampul

en: Display artwork for this album
id: Penampil perlengkapan untuk album ini

en: Unset Cover | Unset Covers
id[0]: Lepas Sampul
id[1]: Lepas Sampul-sampul

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
id[0]: Buang perlengkapan untuk album ini
id[1]: Buang perlengkapan untuk album %1

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
id[0]: Apakah kamu yakin ingin menghapus sampul ini dari Koleksi?
id[1]: Apakah kamu yakin ingin menghapus %1 sampul tersebut dari Koleksi?

en: Set Custom Cover
id: Set Sampul Kustom

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
id[0]: Set perlengkapan kustom untuk album ini
id[1]: Set perlengkapan kustom untuk album %1 tersebut

en: Select Cover Image File
id: Pilih File Citra Sampul

en: Finding cover for
id: Temukan sampul untuk

en: Enter Custom Search
id: Masukkan Kustom Pencarian

en: Sort by size
id: Urutkan menurut ukuran

en: Cover Image Save Location
id: Citra Sampul Lokasi Simpanan

en: Sorry, the cover could not be saved.
id: Maaf, sampulnya tidak bisa disimpan.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
id: Maaf, citra sampul tidak bisa diambil.

en: Fetching Large Cover
id: Menarik Sampul Besar

en: Download Progress
id: Progres Unduh

en: Cancel
id: Batal

en: Search
id: Pencarian

en: Search For More Results
id: Pencarian Untuk Hasil Selebihnya

en: No Images Found
id: Citra Tidak Ditemukan

en: 1 Image Found | %1 Images Found
id[0]: 1 Citra Ditemukan
id[1]: %1 Citra Ditemukan

en: Notes
id: Catatan

[ctx: @item::intable]
en: Artist
id: Artis

[ctx: @item::intable]
en: Country
id: Negara

[ctx: @item::intable]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
id: Tinggi

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
id: Judul

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
id: Jenis

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
id: Disebarkan

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
id: Sumber

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
id: Lebar

[ctx: @item::intable URL]
en: link
id: tautan

en: Cover Manager
id: Pengelola Sampul

en: Albums By
id: Lewat Album

en: All Artists
id: Semua Artis

en: Enter search terms here
id: Masukkan istilah di sini untuk pencarian

en: All Albums
id: Semua Album

en: Albums With Cover
id: Album Dengan Sampul

en: Albums Without Cover
id: Album Tanpa Sampul

en: Fetch Missing Covers
id: Tarik Sampul Yang Hilang

en: Fetching
id: Menarik

en: Loading
id: Memuat

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
id: Selesai

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
id[0]:  Sampul tidak ditemukan
id[1]:  Sampul <b>%1</b> tidak ditemukan

en: Fetching cover for %1 - %2...
id: Menarik sampul untuk %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
id: Menarik sampul untuk %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
id[0]: Menarik 1 sampul:
id[1]: Menarik <b>%1</b> sampul... :

en: 1 fetched | %1 fetched
id[0]: 1 ditarik
id[1]: %1 ditarik

en: 1 not found | %1 not found
id[0]: 1 tidak ditemukan
id[1]: %1 tidak ditemukan

en: Connecting...
id: Mengonek...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
id[0]: 1 hasil untuk "%2"
id[1]: %1 hasil untuk "%2"

en: 1 album | %1 albums
id[0]: 1 album
id[1]: %1 album

en: %1 by %2
id: %1 oleh %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
id[0]:  %2 - ( <b>1</b> tanpa sampul )
id[1]:  %2 - ( <b>%1</b> tanpa sampul )

en: Cover Image
id: Citra Sampul

en: No Artist
id: Tidak ada Artis

en: Cover View
id: Tampilan Sampul

en: Could not open file "%1".
id: Tidak bisa membuka file"%1"

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
id: File input diproduksi oleh amarokcollectionscanner.<br>Lihat <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.

en: Full rescan
id: Pindai ulang penuh

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
id: Pindai ulang seluruh koleksimu. Ini <i>tidak</i> akan menghapus data statistik apapun.

en: Import batch file...
id: Impor file seabrek...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
id: Impor koleksi dari file yang diproduksi oleh amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
id: &Pindai folder secara berulang-ulang (memerlukan pemindaian ulang penuh jika baru dicentang)

en: &Watch folders for changes
id: &Mengamati folder untuk perubahan

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
id: Jika dipilih, Amarok akan membaca semua subfolder.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
id: Jika dipilih, folder koleksi akan diamati untuk perubahan. 
    Penonton tidak akan melihat perubahan di belakang tautan simbolis.

en: Rescan '%1'
id: Pindai ulang '%1'

en: Import Collection
id: Impor Koleksi

en: Import configuration
id: Konfigurasi impor

en: Migrating
id: Perpindahan

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
id: <b><font color='red'>Gagal:</font></b> Tidak ada trek yang diimpor

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
id[0]: <b><font color='green'>Berhasil:</font></b> Mengimpor %1 trek
id[1]: <b><font color='green'>Berhasil:</font></b> Mengimpor %1 trek

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
id: <b><font color='red'>Gagal:</font></b> Tidak dapat mengimpor statistik

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
id: <b>%1</b> diimpor

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
id: <b>%1 - %2</b> diimpor

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
id: <b>%1 - %2 (%3)</b> diimpor

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
id: <b><font color='gray'>%1</font></b> dibuang

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
id: Diimpor <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;dari %2<br/>&nbsp;&nbsp;ke %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
id: Diimpor <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;dari %3<br/>&nbsp;&nbsp;ke %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
id: Diimpor <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;dari %4<br/>&nbsp;&nbsp;ke %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
id: Beberapa kesamaan ditemukan untuk <b><font color='red'> %1</font></b>, yang telah dibuang.

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Papan-klip

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
id: %1 Diagnostik

[ctx: Usage]
en: Yes
id: Ya

[ctx: Usage]
en: No
id: Tidak

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
id: %1 Diagnostik
    
    Informasi Umum:
       %1 Versi: %2
       Versi KDE Frameworks: %3
       Versi Qt: %4
       Versi Phonon: %5
       Backend Phonon: %6 (%7,%8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
id: Skrip2 Yang Difungsikan:
    %1
    Plugin2 Yang Difungsikan:
    %2
    Applet2 Yang Difungsikan:
    %3

en: AND
id: DAN

en: OR
id: ATAU

en: Simple text
id: Text sederhana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
id: Keadaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
id: Kebalikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
id: dan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
id: atau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
id: filter pencarian

en: Configure Equalizer
id: Konfigurasikan Equalizer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
id: Aktif

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
id: Prasetel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
id: Daftar praset equalizer yang tersedia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
id: Simpan perubahan praset yang terpilih saat ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
id: Simpan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
id: Hapus praset yang dipilih saat ini. Tidak tersedia untuk praset bawaan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
id: Set ulang pengaturan praset terpilih ke baku atau ke perubahan yang terakhir disimpan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
id: Set ulang ke Baku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
id: Band-band

en: Choose Best Matches
id: Menentukan Yang Paling Sesuai

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
id: Menggunakan hasil teratas untuk setiap trek yang ragu-ragu. Selain itu, kamu bisa klik pada <b>Menentukan Yang Paling Sesuai dari Album Ini</b> dalam menu konteks yang disarankan bagus; mungkin memberikan hasil yang lebih baik karena mencegah pencampuran rilis album yang berbeda-beda.

en: Clear Choices
id: Bersihkan Pilihan

en: Clear all choices, even manually made ones.
id: Bersihkan semua pilihan, bahkan secara manual yang dibuat orang-orang.

en: Collapse Chosen
id: Ciutkan Pilihan

en: Expand Unchosen
id: Bentangkan Tidak Dipilih

en: Expand All
id: Bentangkan Semua

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
id: MusicBrainz Penge-tag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
id: Perbarui tag untuk trek yang dicentang dan keluar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
id: &Perbarui Tag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
id: Keluar tanpa menyimpan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
id: &Batal

en: The Album Artist
id: Album Artis

en: The Artist
id: Artis

en: Artist's Initial
id: Huruf awal Artis

en: File Extension of Source
id: File Ekstensi dari Sumber

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: You can use the following tokens:
id: kamu bisa menggunakan tanda-tanda berikut:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
id: Jika kamu memasukkan bagian-bagian teks yang berisi tanda dengan kurung keriting, bagian itu akan disembunyikan jika tanda telah kosong.

en: Original: %1
id: Asli: %1

en: Preview: %1
id: Pratinjau: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
id: Ada nama-file yang bentrok, file yang sudah ada akan ditimpa.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
id: Ada nama-file yang bentrok, file yang sudah ada tidak bisa diubah.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
id: Basis direktori di mana untuk menempatkan file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
id: K&oleksi Folder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
id: Folder koleksi untuk file yang akan ditransfer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
id: <html>Tampilkan/sembunyikan kendali tambahan untuk menentukan alur tujuan trek berdasarkan pada metadata mereka.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
id: Opsi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
id: Pratinjau Tujuan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
id: Jika dicentang, menimpa file dengan nama yang sama tanpa bertanya.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Centang ini untuk menimpa file yang sama namanya secara otomatis. <span style=" font-style:italic;">(Peringatan: Penimpaan ini tidak bisa diurungkan)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
id: Menimpa &Tujuan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
id: Pergantian Karakter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
id: Jika dicentang, mengubah spasi dengan garis bawah.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
id: Jika di centang semua spasi akan digantikan garis bawah pada nama file. Jika tidak, spasi akan berada di sebelah kiri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
id: Ganti spasi dengan &garis bawah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
id: Jika dicentang, menambahkan ',The' pada nama artis yang dimulai dengan 'The'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
id: Jika di centang semua awalan artis pada "The" akan di pindah ke terakhir.Contoh, "The Beatles" akan menjadi "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
id: &Menambahkan 'The' pada nama artis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
id: Menggantikan karakter yang tidak cocok dengan sistem file MS-MS-DOS/VFAT dengan menggaris bawahi.
    
    Kebanyakan orang membiarkan opsi ini difungsikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
id: Jika dicentang, mengganti karakter yang tidak cocok dengan MS/VFAT MS-DOS sistem file dengan menggaris bawahi. Karakter yang tidak cocok termasuk |?*<":>+[] dan karakter kendali kode unik.
    
    Kebanyakan orang membiarkan opsi ini difungsikan karena memastikan menyalin ke media peranti akan berfungsi dengan benar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
id: &VFAT penamaan aman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jika dicentang, semua karakter bukan ASCII akan digantikan oleh garis bawah.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Jangan centang opsi ini jika karaktermu bukan English di dalam tag-mu. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kebanyakan orang selalu membiarkan opsi ini tidak dicentang.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jika dicentang, semua karakter bukan ASCII akan digantikan dengan garis bawah.<span style=" font-weight:600;"> Jangan centang opsi ini jika karaktermu bukan English pada tag-mu. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kebanyakan orang membiarkan opsi ini selalu <span style=" font-style:italic;">tidak dicentang</span></p></body></html>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
id: Membatasi &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
id: Ganti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
id: String karakter

en: Tags
id: Tag

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Track Details: %1 by %2
id: Perincian Trek: %1 oleh %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
id[0]: 1 Trek
id[1]: Informasi untuk %1 Trek

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
id: <b>%1</b> oleh <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
id: <b>%1</b> oleh <b>%2</b> album <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
id[0]: Mengedit 1 file
id[1]: Mengedit %1 file

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
id: Nihil

en: The track is not playable. %1
id: Track tidak dapat diputar. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
id: Informasi Trek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
id: R&ingkasan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
id: Properti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
id: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
id: Panjang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
id: Laju bit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
id: Ukuran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
id: Koleksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
id: Peringkat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
id: Jumlah putar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
id: Skor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
id: Pertama diputar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
id: Terakhir diputar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
id: Catatan:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
id: Ta&g

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
id: J&udul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
id: &Artis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
id: &Pencipta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
id: Album artis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
id: Nomor trac&k:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
id: &Nomor cakram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
id: &Tahun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
id: B&eat tiap menitnya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
id: K&omentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
id: Dapatkan Tag dari MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
id: Menebak Tag dari &Nama-file

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
id: L&irik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
id: La&bel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
id: Sisipkan label kustommu di sini atau pilih salah satu dari daftar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
id: Label kustom untuk butir ini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
id: Buang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
id: Lokasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
id: &Sebelumnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
id: &Selanjutnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
id: Tiap trac&k

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
id: Sim&pan && Tutup

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
id: Tanda berikut bisa digunakan untuk mendefinisikan skema nama-file:<br>                           <font color="%1">%trek%</font>, <font color="%2">%judul%</font>,                           <font color="%3">%artis%</font>, <font color="%4">%pencipta%</font>,                           <font color="%5">%tahun%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartis%</font>, <font color="%8">%komentar%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
id: Menebak Tag dari Nama-file

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
id: &lt;kosong&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
id: Edit &huruf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
id: &Huruf judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
id: &Penghurufan besar dari setiap huruf pertama kata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
id: &Penghurufan besar semua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
id: &Penghurufan kecil semua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
id: Buang &spasi terbelakang di dalam tag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
id: Ganti &garis bawah dengan spasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
id: Pratinjau Hasil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
id: <kosong>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
id: Pencipta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
id: Tahun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
id:  Nomor Trek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
id: Komentar:

en: Unknown album
id: Album tidak diketahui

en: Unknown artist
id: Artis tidak diketahui

en: No comments
id: Tidak ada komentar

en: Unknown composer
id: Pencipta tidak diketahui

en: Unknown disc number
id: Nomor cakram tidak diketahui

en: Unknown genre
id: Genre tidak diketahui

en: Unknown title
id: Judul tidak diketahui

en: Unknown year
id: Tahun tidak diketahui

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
id: Track acak

[ctx: And bias representation]
en: Match all
id: Sesuai semua

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
id: dan

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
id: atau

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
id: Sesuai apa saja

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
id: Acak

en: Generating playlist...
id: Menghasilkan playlist...

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
id: Pada bias "AlbumPlay" menambahkan trek yang berasal dari satu album.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
id: Track selanjutnya dari album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
id: Beberapa trek kemudian dari album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
id: Trek dari album yang sama

en: Track directly follows previous track in album
id: Trek langsung mengikuti trek sebelumnya dalam album

en: Track comes after previous track in album
id: Kehadiran trek setelah trek sebelumnya dalam album

en: Track is in the same album as previous track
id: Trek ini almbumnya sama dari trek sebelumnya

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
id: EchoNest artis serupa

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
id: Pada bias "EchoNest" menelusuri trek-trek pada echo nest dan hanya menambahkan trek-trek yang serupa.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
id: Serupa dengan artis sebelumnya (seperti yang dilaporkan oleh EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
id: Serupa dengan artis apapun dalam playlist saat ini (seperti yang dilaporkan oleh EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
id: <a href="http://the.echonest.com/">echonest</a> berpikir bahwa artis ini juga mirip

en: the previous track's artist
id: trek artis sebelumnya

en: one of the artist in the current playlist
id: salah satu artis dalam playlist saat ini

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
id: Jika Selain Itu

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
id: Pada bias "IfElse" menambahkan trek yang sesuai setidaknya salah satu sub bias. 
    Itu hanya akan memeriksa sub bias kedua jika yang pertama tidak membuahkan hasil apapun.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
id: Sesuai semua secara berurutan

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
id: selain itu

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
id: Pembagian

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
id: Pada bias "Part" mengisi bagian playlist dari perbedaan sub bias.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
id: Ini mengendalikan porsi playlist apa harus sesuai dengan kriteria

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
id: Pembagian

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
id: Pada bias "QuizPlay" menambahkan trek yang diawali
    dengan karakter terakhir dari trek yang sebelumnya.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
id: Trek yang judulnya diawali
    dengan karakter terakhir dari trek yang sebelumnya

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
id: Trek yang nama artisnya diawali
    dengan karakter terakhir dari trek yang sebelumnya

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
id: Trek yang nama albumnya diawali
    dengan karakter terakhir dari trek yang sebelumnya

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
id: Karakter terakhir dari sebuah lagu yang sebelumnya
    adalah karakter pertama dari lagu selanjutnya

en: of the track title (Title quiz)
id: dari sebuah judul trek (quiz Judul)

en: of the artist (Artist quiz)
id: dari sebuah artis (quiz Artis)

en: of the album name (Album quiz)
id: dari sebuah nama album (quiz Album)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
id: Pencarian

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
id: Pada bias "SearchQuery" menambahkan trek yang 
    ditemukan oleh pencarian permintaan. Ia menggunakan pencarian sama
    permintaan sebagai penelusur koleksi.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
id: Pencarian untuk: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
id: Sesuai meta tag

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
id: Pada bias "TagMatch" menambahkan trek yang
    memenuhi kondisi tertentu.

en: Invert condition
id: Kondisi kebalikan

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
id: Tidak %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
id: Acak

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
id: Pada bias "Acak" menambahkan trek acak dari
    keseluruhan koleksi tanpa bias apapun.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
id: Dan

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
id: Pada bias "And" menambahkan semua trek yang sesuai
    dari sub bias.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
id: Atau

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
id: Pada bias "Or" menambahkan trek-trek yang sesuai
    setidaknya satu dari sub bias.

en: Replacement for bias %1
id: Pergantian untuk bias %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
id: Playlist baru

en: Rock and Pop
id: Rock dan Pop

en: Album play
id: Putar album

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
id: Peringkat

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
id: Terlalu banyak kesalahan yang ditemui di dalam playlist. Pemutaran dihentikan.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
id: <b>%1</b> oleh <b>%2</b> album <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
id: <b>%1</b> oleh <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
id: <b>%1</b> album <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
id: dari <b>%1</b>

en: Classical
id: Klasik

en: Club
id: Klub

en: Dance
id: Dansa

en: Full Bass
id: Penuh Bass

en: Full Treble
id: Penuh Treble

en: Full Bass + Treble
id: Penuh Bass + Treble

en: Laptop/Headphones
id: Laptop/Headphon

en: Large Hall
id: Ruang Besar

en: Live
id: Langsung

en: Party
id: Pesta

en: Reggae
id: Rege

en: Soft
id: Lembut

en: Soft Rock
id: Rock Lembut

en: Zero
id: Nol

[ctx: Database type]
en: embedded
id: tertanam

[ctx: Database type]
en: external
id: eksternal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
id: Nama pengguna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
id: Tipe Database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
id: Lokasi database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
id: Nama sasaran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
id: Nama database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
id: Binari server MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik Banshee

en: Clementine Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
id: Jenis koneksi

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
id: Pengimpor Statistik Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
id: Nama sasaran

en: Now playing
id: Sekarang memutar

en: Retrieved lyrics is empty
id: Lirik yang diambil kosong

en: Lyrics data could not be parsed
id: Data lirik tidak bisa diurai

en: No information available for this track
id: Tidak ada informasi tersedia untuk trek ini

en: The audio player by KDE
id: Pemutar audio oleh KDE

en: <i>Inactive authors</i>
id: <i>Para penulis tidak aktif</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
id: Para anggota penulis Amarok bukan hanya penggemar, itu adalah gaya hidup. Tetapi ketika orang berjalan terus kami ingin tetap menghormati mereka dengan menyebutkan mereka di sini:

en: Developer (Stecchino)
id: Pengembang (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
id: Pengembang (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
id: Pendiri projek (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
id: Penulisan koleksi iPod & lagi (strohel)

en: Developer (rengels)
id: Pengembang (rengels)

en: Developer (stuffcorpse)
id: Pengembang (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
id: Pengembang (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
id: Rokymoter, Pengembang (sven423)

en: Developer (Teo`)
id: Pengembang (Teo`)

en: Developer (eean)
id: Pengembang (eean)

en: Developer (jefferai)
id: Pengembang (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
id: Pengembang (Ifranchi)

en: Developer, Vision
id: Pengembang, Vision

en: Developer (maxx_k)
id: Pengembang (maxx_k)

en: Developer (nhn)
id: Pengembang (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
id: Seb 'Surfin' di bawah' Ruiz

en: Developer (sebr)
id: Pengembang (sebr)

en: Developer (xevix)
id: Pengembang (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
id: Pengembang, dukungan Gain Putar Ulang

en: MP3tunes integration
id: MP3tunes integrasi

en: Usability
id: Kegunaan

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
id: Dan 'Hei, itu disusun...' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
id: Pengembang (hydrogen)

en: Biased playlists
id: Playlist terbias

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
id: Penebak Tag, Label, Spektrum Analizer

en: Nepomuk integration
id: Nepomuk integrasi

en: Podcast improvements
id: Perbaikan siniar

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
id: Live CD, Menekan bug (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
id: Phonon,Lord-Presiden KDE multimedia (apachelogger)

en: Assorted patches
id: Berbagai macam tambal-menambal

en: Icons
id: Ikon-ikon

en: Developer, Website theme (KRF)
id: Pengembang, Website theme (KRF)

en: Artwork
id: Perlengkapan

en: Developer (MaskMaster)
id: Pengembang (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
id: Mendahulukan bug dan sanitasi

en: UPnP support and patches (nsm)
id: Dukungan UPnP dan tambal-menambal (nsm)

en: Peter Zhou Lei
id: eter Zhou Lei

en: Scripting interface
id: Antarmuka penyekripan

en: Nepomuk Collection (phalgun)
id: Koleksi Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
id: TagLib & kode ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
id: Tambal-menambal & Windows porting (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
id: Foto & Videos applets, Tampilan Konteks

en: Developer, Automated Playlist Generator
id: Pengembang, Penghasil Playlist Otomatis

en: Developer
id: Pengembang

en: Splash screen artist
id: Sekilas layar artis

en: Context view
id: Tampilan konteks

en: Former contributors
id: Mantan kontributor

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
id: Orang-orang yang tercantum di bawah ini telah memberi kontribusi Amarok dimasa lalu. Terimakasih!

en: Analyzers, patches, shoutcast
id: Penganalisa, tambal-menambal, shoutcast

en: Patches
id: Tambal-menambal

en: MySQL support
id: Dukungan MySQL

en: Postgresql support
id: Dukungan PostgreSQL

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
id: MTP dan Rio Karma media peranti, tambal-menambal

en: Graphics, splash-screen
id: Grafis, layar-splash

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
id: Penganalisa, Penelusur Konteks dan mata permen baki sistem

en: Icons and image work
id: Ikon-ikon dan citra gerak

en: Dialog to filter the collection titles
id: Dialog untuk memfilter judul koleksi

en: Tester, IRC channel operator, whipping
id: Penguji, operator channel IRC, deraan

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
id: Rokymoter, penyelesai bug (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
id: Konqueror Bilah Sisi, beberapa metode DCOP

en: FHT routine, bugfixes
id: FHT routine, perbaikan bug

en: Bugfixes, PostgreSQL support
id: Perbaikan bug, dukungan PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
id: Dukungan Wkipedia, tambal-menambal

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
id: Logo Amarok lama, splash screen lama, ikon-ikon lama

en: Audioscrobbler support
id: Dukungan audioscrobbler

en: Splash screen
id: Layar-sekilas

en: Local Music
id: Musik Lokal

en: Local sources of content
id: Berisi sumber lokal

en: Online sources of content
id: Berisi sumber online

en: Playlists
id: Playlist

en: Various types of playlists
id: Berbagai jenis playlist

en: Browse local hard drive for content
id: Telusuri hard drive lokal untuk daftar isi

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
id: &Tampilan

en: Lock Layout
id: Kunci Tata-letak

en: Reset Layout
id: Set ulang Tata-letak

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
id: <qt>Menutup jendela utama akan menjaga Amarok berjalan dalam System Tray. Gunakan <B>Berhenti</B> dari menu, atau di baki ikon Amarok untuk keluar dari aplikasi.</qt>

en: Docking in System Tray
id: Docking di System Tray

en: Play Media (Files or URLs)
id: Putar Media (File2 atau URL2)

en: Add Media (Files or URLs)
id: Tambahkan Media (File2 atau URL2)

en: Add Stream
id: Tambahkan Stream

en: Enter Stream URL:
id: Masukkan URL Stream:

en: &Add Media...
id: &Tambahkan Media...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
id: &Bersihkan Playlist

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
id: Edit &Antrean

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
id: Bu&ang Rangkapan

en: &Add Stream...
id: &Tambahkan Stream...

en: &Export Playlist As...
id: &Ekspor Playlist Sebagai...

en: Bookmark Playlist Setup
id: Pengesetan Playlist Markah

en: Bookmark Context Applets
id: Applet Konteks Markah

en: Play Media...
id: Putar Media...

en: Edit Details of Currently Selected Track
id: Edit Perincian pada Trek Yang Dipilih Saat ini

en: Seek Forward by %1 seconds
id: Jangka Maju %1 detik

en: Seek Backward by %1 seconds
id: Jangka Mundur %1 detik

en: Update Collection
id: Perbarui Koleksi

en: Synchronize Statistics...
id: Sinkronkan Statistik...

en: Previous Track
id: Trek Sebelumnya

en: Restart current track
id: Jalankan ulang trek saat ini

en: Shuffle Playlist
id: Kocok Playlist

en: Repopulate Playlist
id: Playlist Terisi lagi

en: Disable Dynamic Playlist
id: Nonfungsikan Playlist Dinamis

en: Next Track
id: Trek Selanjutnya

en: Increase Volume
id: Tambahi Volume

en: Decrease Volume
id: Kurangi Volume

en: Toggle Main Window
id: Pelat Jendela Uama

en: Toggle Full Screen
id: Beralih Layar Penuh

en: Search playlist
id: Pencarian playlist

en: Show active track
id: Tampilkan trek yang aktif

en: Show Notification Popup
id: Tampilkan Sembulan Notifikasi

en: Mute Volume
id: Bungkam Volume

en: Last.fm: Love Current Track
id: Last.fm: Trek Kesayangan Saat Ini

en: Last.fm: Ban Current Track
id: Last.fm: Mencegah Trek Saat Ini

en: Last.fm: Skip Current Track
id: Last.fm: Lewati Trek Saat Ini

en: Queue Track
id: Antrean Trek

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
id: Cuplik Artis - Judul pada trek saat ini ke Papan-Klip

en: Rate Current Track: 1
id: Laju Trek Saat Ini: 1

en: Rate Current Track: 2
id: Laju Trek Saat Ini: 2

en: Rate Current Track: 3
id: Laju Trek Saat Ini: 3

en: Rate Current Track: 4
id: Laju Trek Saat Ini: 4

en: Rate Current Track: 5
id: Laju Trek Saat Ini: 5

en: Network Request Viewer
id: Penonton Permintaan Jaringan

en: &About Amarok
id: &Tentang Amarok

en: &Diagnostics
id: &Diagnostik

en: &Report Bug...
id: &Melaporkan Bug...

en: &Music
id: &Musik

en: &Tools
id: Pera&latan

en: &Settings
id: Peng&aturan

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
id: kamu akan memilih untuk menyembunyikan menubar.
    
    Silakan ingat, kamu bisa selalu menggunakan pintasan "%1" untuk membawa itu kembali.

en: Hide Menu
id: Sembunyikan Menu

en: Paused  ::  %1
id: Dijeda :: %1

en: Apply this layout change?
id: Terapkan perubahan tata-letak ini?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
id: MusicBrainz rasio kesesuaian: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
id: MusicDNS rasio kesesuaian: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
id: Menentukan Yang Paling Sesuai dari Album Ini

en: Go to Artist Page
id: Menuju ke Halaman Artis

en: Go to Album Page
id: Menuju ke Halaman Album

en: Go to Track Page
id: Menuju ke Halaman Trek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
id: Permintaan Jaringan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
id: &Bersihkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
id: Metode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
id: Respon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
id: Panjang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
id: Jenis Isi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
id: Perincian Permintaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
id: Perincian Respon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
id: Nilai

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
id: Membaca OPML siniar dari %1 gagal karena error:

en: Playlist Layouts
id: Tata-letak Playlist

en: Configure Playlist Layouts...
id: Konfigurasikan Tata-letak Playlist...

en: Configuration for
id: Konfigurasi untuk

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
id: [awalan]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
id: [akhiran]

en: Width:
id: Lebar:

en: Custom
id: Kustom

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
id: Nilai (mutlak) tetap, atau nilai relatif (misalnya 128px atau 12%).

en: Fit content
id: Paskan konten

en: Fit the element text
id: Paskan teks elemen

[ctx: automatic width]
en: Automatic
id: Otomatis

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
id: Mengambil homogen bagian dari luang yang tersedia untuk semua elemen dengan lebar otomatis

en: Alignment:
id: Kesejajaran:

en: Configuration for '%1'
id: Konfigurasi Untuk '%1'

en: Show cover
id: Tampikan Sampul

en: Invalid playlist layout.
id: Tata-letak playlist tidak absah.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
id: DItemukan nama elemen tidak diketahui saat membaca tata-letak.

en: copy of %1
id: Salinan dari %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
id: Tata-letak '%1' saat ini hanya baca saja. Menciptakan tata-letak baru '%2' yang telah kamu ubah dan set ini ketika aktif

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
id: Pada tata-letak '%1' ini satu satunya tata-letak baku dan tidak mampu dihapus.

en: Cannot Delete Default Layouts
id: Tidak Mampu Menghapus Tata-letak Baku

en: Head
id: Kepala

en: Body
id: Tubuh

en: Body (Various artists)
id: Tubuh (berbagai artis)

en: Single
id: Tunggal

en: New playlist layout
id: Tata-letak playlist baru

en: Copy playlist layout
id: Salin tata-letak playlist

en: Delete playlist layout
id: Hapus tata-letak playlist

en: Rename playlist layout
id: Ubah nama tata-letak playlist

en: Choose a name for the new playlist layout
id: Menentukan nama untuk tata-letak playlist baru

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
id: Silakan cantumkan nama untuk tata-letak playlist yang akan kamu tetapkan:

en: Cannot create a layout with no name.
id: Tidak mampu menciptakan tata letak karena tidak ada namanya.

en: Layout name error
id: Nama tata-letak error

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
id: Tidak mampu menciptakan tata-letak karena nama ada yang sama dengan tata-letak yang ada.

en: Cannot create a layout containing '/'.
id: Tidak mampu menciptakan sebuah tata-letak yang berisi '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
id: Silakan cantumkan nama untuk tata-letak playlist yang akan kamu tetapkan sebagai salinan dari tata-letak '%1':

en: Choose a new name for the playlist layout
id: Menentukan nama baru untuk tata-letak playlist

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
id: Silakan cantumkan nama baru untuk tata-letak playlist yang akan kamu ubah namanya:

en: Cannot rename a layout to have no name.
id: Tidak mampu mengubah nama tata-letak dengan memegang tanpa nama.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
id: Tidak mampu mengubah nama tata-letak yang memunyai nama yang sama dengan tataletak yang sudah ada.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
id: Tata-letak '%1' yang kamu modifikasi ini satu satunya tata-letak baku dan tidak mampu ditimpa.
    Disimpan sebagai tata-letak baru '%2'

en: Default Layout
id: Tata-letak Baku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
id: Pengedit Tata-letak Playlist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
id: Tata-letak Tersedia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
id: Tata-letak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
id: Tampilkan kendali pemutaran dalam baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
id: Menurut Kelompok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
id: Tampilkan tip alat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
id: Pratinjau

en: Track Progression
id: Keberlangsungan Trek

en: Standard
id: Standar

en: Only Queue
id: Hanya Antrean

en: Repeat Track
id: Ulangi Trek

en: Repeat Album
id: Ulangi Album

en: Repeat Playlist
id: Ulangi Playlist

en: Random Tracks
id: Trek Acak

en: Random Albums
id: Album Acak

en: Favor
id: Menyukai

en: Higher Scores
id: Skor Tertinggi

en: Higher Ratings
id: Peringkat tertinggi

en: Not Recently Played
id: Bukan Yang Barusan Diputar

en: Shuffle
id: Kocok

en: Add a sorting level to the playlist.
id: Tambahkan tingkat pengurutan ke playlist

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
id: Tambahkan trek-trek ke playlist

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
id: Antrean trek

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
id: Ganti playlist

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
id: Pengganti

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
id: Citra Sampul

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
id: Direktori

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
id: Pembatas

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
id: Nama file

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
id: Panjang kelompok

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
id: Kelompok trek

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
id: Label

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
id: Sumber

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
id: Lambang-Sumber

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
id: Judul

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
id: Judul (dari nomor trek)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
id: <a href='%1'>Mode Dinamis</a> Difungsikan. <a href='%2'>Terisi lagi</a> | <a href='%3'>Off-kan</a>

en: &Save Current Playlist
id: &Simpan Playlist Saat Ini

en: &Save playlist to "%1"
id: &Simpan playlist ke "%1"

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
id[0]: 1 trek (%2)
id[1]: %1 trek (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
id[0]: %1 trek
id[1]: %1 trek

en: No tracks
id: Tidak ada trek

en: Total playlist size: %1
id: Ukuran total playlist: %1

en: Queue size: %1
id: Jumlah antrean: %1

en: Queue length: %1
id: Panjang antrean: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
id: <b>Catat:</b> Track ini tidak dapat diputar.<br>%1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
id: %1 kbpd

en: No extra information available
id: Tidak ada informasi tambahan yang tersedia

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
id: Nama-file

en: Disc Number
id: Nomor Cakram

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
id: Trek

en: Comment
id: Komentar

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
id: Direktori

en: Sample Rate
id: Contoh Laju

en: Rating
id: Peringkat

[ctx: Column name]
en: Last Played
id: Terakhir Diputar

en: File Size
id: Ukuran File

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
id: Pengedit Antrean

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
id: Pindah Naik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
id: Pindah Turun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
id: Kurangi Antrean Trek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
id: Bersihkan Antrean

en: Clear the playlist sorting configuration.
id: Bersihkan konfigurasi pengurutan pada playlist.

en: Add a playlist sorting level.
id: Tambahkan tingkat pengurutan pada playlist.

en: Search %1
id: Pencarian %1

en: %1 layout
id: %1 tata-letak

en: Start typing to progressively search through the playlist
id: Ketiklah untuk pencarian bertahap-tahap melalui playlist

en: Tracks
id: Trek

en: Albums
id: Album

en: Artists
id: Artis

en: Composers
id: Pencipta

en: Years
id: Tahun

en: Show only matches
id: Tampilkan hanya yang sesuai

en: Search Preferences
id: Pencarian Preferensi

en: Tracks Added
id: Trek Ditambahkan

en: Tracks Removed
id: Trek Dibuang

en: Tracks moved
id: Trek dipindah

en: Tracks have been hidden due to the active search.
id: Trek telah disembunyikan karena pencarian aktif.

en: The following sources are available for this track:
id: Source2 berikut tersedia untuk trek ini:

en: OK
id: Oke

en: Stop Playing After This Track
id: Hentikan Memutar Setelah Trek Ini

en: Remove From Playlist
id: Buang Dari Playlist

en: Select Source
id: Pilih Sumber

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
id:  Kelompok "Sesuai Apa Saja"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
id:  Kelompok "Semua Sesuai"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
id: Kelompok kesesuaian tidak diketahui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
id: Penyunting Grup Batasan. Kamu dapat menetapkan jenis grup ke "semua sesuai" atau "sesuai apa saja". Ketika jenis grup diset ke "sesuai semua", pada Penghasil akan mencoba untuk memiliki playlist dalam kelompok batasan sesuai semua. Ketika jenis kelompok diset ke "sesuai apa saja", pada Penghasil akan mencoba untuk memiliki playlist dalam kelompok batasan sesuai apa saja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
id: Pengaturan Kelompok Batasan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
id: PDO akan mempertimbangkan kelompok batasan semua hanya kalau mencukupi dari batasan di dalam kelompok tercukupi. Hal ini dapat disamakan dengan sebuah logika DAN: "properti trek harus sesuai  A, B, dan C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
id: Dalam kelompok batasan semua sesuai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
id: PDO akan mempertimbangkan kelompok batasan apa saja kalau mencukupi dari batasan di dalam kelompok itu tercukupi. Hal ini dapat disamakan dengan sebuah logika ATAU: "properti trek harus sesuai  A, B, dan C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
id: Dalam kelompok batasan sesuai apa saja

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
id: Perbaikan trek, album, atau artis untuk posisi tertentu dalam playlist

en: unassigned
id: tidak ditugaskan

en: "%1" (track) by %2
id: "%1" (trek) oleh %2

en: "%1" (album) by %2
id: "%1" (album) oleh %2

en: "%1" (artist)
id: "%1" (artis)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
id: Sebuah penyunting untuk batasan CheckPoint. Pengguna dapat mengeset trek, album, atau artis untuk ditempatkan pada posisi tertentu dalam playlist.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
id: Pengaturan Batasan Checkpoint

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
id: Pilih trek yang ingin kamu gunakan sebagai checkpoint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
id: Posisi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menempatkan trek yang dipilih dengan waktu yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
id: Sesuai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
id: kurang tepat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
id: tepat

en: Playlist Duration
id: Durasi Playlist

en: Sets the preferred duration of the playlist
id: Set durasi yang disukai pada playlist

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
id: Durasi playlist: setara %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
id: Durasi playlist: lebih dari %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
id: Durasi playlist: kurang dari %1

en: Playlist duration: unknown
id: Durasi playlist: tidak diketahui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
id: Penyunting untuk batasan Durasi playlist. Pengguna dapat mengeset nama batasan; sasaran durasi dan apakah playlist harus kurang dari, sama dengan, atau durasinya lebih dari; dan ketatnya PDO harus menyesuaikan dengan durasi itu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
id: Pengaturan Batasan Durasi Playlist

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
id: Apakah durasi yang dihasilkan playlist harus lebih pendek dari, antara, atau lebih panjang dari nilai yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
id: lebih pendek dari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
id: sama dengan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
id: lebih panjang dari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
id: Durasi playlist yang diinginkan, jam, menit, dan detik. Catat: karena keterbatasan Qt, durasi playlist terbanyak dapat kamu tentukan hanya 24 jam.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan durasi playlist yang ditentukan.

en: Total File Size of Playlist
id: Total Ukuran File Playlist

en: Sets the preferred total file size of the playlist
id: Set total ukuran file playlist yang dikehendaki

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
id: Total ukuran file playlist: antara %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
id: Total ukuran file playlist: lebih dari %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
id: Total ukuran file playlist: kurang dari %1

en: Total file size of playlist: unknown
id: Total ukuran file playlist: tidak diketahui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
id: Penyunting batasan Panjang playlist. Pengguna dapat menentukan sasaran nomor trek dan apakah playlist mengandung kurang dari, sama dengan, atau lebih dari, pada jumlah trek; dan ketatnya PDO harus sesuai sasaran nomor trek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
id: Pengaturan Ukuran Total Batasan Playlist

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
id: Apakah ukuran total semua file dalam playlist yang dihasilkan harus kurang dari,  sama dengan, atau lebih dari nilai yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
id: kurang dari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
id: lebih dari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
id: Sasaran ukuran total semua file dalam playlist.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
id: Pada unit ukuran file digunakan oleh batasan. Perlu dicatat kB itu adalah 1,000 bita; MB adalah 1,000,000 bita; dan seterusnya.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan total ukuran semua file dalam playlist dengan ukuran yang ditentukan.</p></body></html>

en: Playlist Length
id: Panjang Playlist

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
id: Set sesukanya jumlah trek di dalam playlist

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
id[0]: Panjang playlist: 1 trek
id[1]: Panjang playlist: %1 trek

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
id[0]: Panjang playlist: lebih dari 1 trek
id[1]: Panjang playlist: lebih dari %1 trek

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
id[0]: Panjang playlist: kurang dari 1 trek
id[1]: Panjang playlist: kurang dari %1 trek

en: Playlist length: unknown
id: Panjang playlist: tak diketahui

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
id: Pengaturan Batasan Panjang Playlist

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
id: Apakah jumlah trek playlist yang dihasilkan harus kurang dari, sama dengan, atau lebih dari nilai yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
id: kurang dari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
id: Sasaran jumlah trek playlist yang dihasilkan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan panjangnya playlist untuk jumlah trek yang ditentukan.

en: Prevent Duplicates
id: Mencegah Rangkapan

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
id: Mencegah rangkapan trek, album, atau artis yang muncul di dalam playlist

en: Prevent duplicate tracks
id: Mencegah rangkap trek

en: Prevent duplicate artists
id: Mencegah rangkap artis

en: Prevent duplicate albums
id: Mencegah rangkap album

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
id: Penyunting untuk sebuah batasan Mencegah Rangkapan. Setiap diset ke "trek", akan mencoba untuk mencegah satu salinan trek yang sama dari yang terakhir naik ke dalam playlist. Setiap diset ke "album" atau "artis", akan mencoba mencegah satu trek dari pemberian album atau pemberian artis yang terakhir naik ke dalam playlist.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
id: Pengaturan Batasan Mencegah Rangkapan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
id: Kendalikan rangkapan ke pencegahan. "Mencegah rangkap trek" yang sedikit membatasi, dan "mencegah rangkap artis" sebagian besar dibatasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
id: Mencegah rangkap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
id: trek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
id: album

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
id: artis

en: Match Tags
id: Sesuai Tag

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
id: Buat semua trek di dalam playlist sesuai dengan karakteristik yang ditentukan

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
id: Sesuai tag: %1 %2 %3 %4

en:  not
id:  tidak

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
id[0]: %1 bintang
id[1]: %1 bintang

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
id: antara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
id: lebih besar dari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
id: sebelum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
id: dalam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
id: sesudah

en: within
id: dalam

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
id: antara

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
id: mulai dengan

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
id: berakhir dengan

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
id: genre

en: unknown comparison
id: perbandingan tidak diketahui

en: %1 day | %1 days
id[0]: %1 hari
id[1]: %1 hari

en: %1 month | %1 months
id[0]: %1 bulan
id[1]: %1 bulan

en: %1 year | %1 years
id[0]: %1 tahun
id[1]: %1 tahun

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
id[0]: hari
id[1]: hari

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
id[0]: bulan
id[1]: bulan

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
id[0]: tahun
id[1]: tahun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
id: Penyunting batasan Sesuai Tag. Pengguna bisa menentukan karakteristik trek, dan PDO akan mengisi playlist dengan trek-trek yang sesuai dengan karakteristik. Ini berfungsi sama dengan atribut menyesuaikan dari playlist cerdas pada Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
id: Pengaturan Batasan Sesuai Tag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
id: Pilih karakter trek yang ingin kamu sesuaikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
id: Bidang:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> PDO akan menentukan semua trek itu untuk <span style=" font-weight:600;">tidak</span> menyesuaikan karakteristik yang spesifik.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
id: Kebalikan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
id: Apakah PDO harus menentukan trek yang kurang dari, sama dengan, atau lebih besar dari nilai yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
id: Nilai menurut angka bahwa karateristik trek harus sesuai.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan trek-trek dengan nilai yang ditetapkan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
id: Apakah PDO harus menentukan trek-trek yang sebelum, pada, atau setelah tanggal tertentu; atau apakah harus menentukan trek-trek itu yang berada dalam jarak tertentu dengan rentang waktu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
id: dalam terakhir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
id: Tanggal tertentu yang PDO harus digunakan untuk menyesuaikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
id: Periode waktu relatif yang PDO harus mencoba untuk sesuaikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan trek untuk tanggal yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
id: Apakah PDO harus sesuai trek yang sama dengan, mulai dengan, berakhir dengan, atau berisi string tertentu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
id: sama dengan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
id: mulai dengan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
id: bagian akhir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
id: mengandung

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
id: String yang PDO harus gunakan ketika menyesuaikan trek.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
id: Apakah PDO harus menentukan trek yang kurang dari, sama dengan, atau lebih besar dari waktu yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
id: Waktu yang PDO harus coba untuk sesuaikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan trek untuk waktu yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
id: Apakah PDO harus menentukan trek-trek yang kurang dari, sama dengan, atau lebih besar daripada peringkat yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
id: Peringkat PDO untuk mencoba menyesuaikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
id: Bagaimana ketatnya PDO harus menyesuaikan sekitar peringkat yang ditentukan.

en: title
id: judul

en: artist name
id: nama artis

en: album name
id: nama album

en: genre
id: mengandung

en: composer
id: pencipta

[ctx: Field name]
en: year
id: tahun

en: comment
id: komentar

en: track number
id: nomor trek

en: disc number
id: nomor cakram

en: length
id: panjang

en: added to collection
id: ditambahkan ke koleksi

en: score
id: skor

en: rating
id: peringkat

en: first played
id: pertama diputar

en: last played
id: terakhir diputar

en: play count
id: jumlah diputar

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
id: Penghasil playlist gagal memuat trek apapun dari koleksi.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
id: Dimana tidak ada trek-trek dengan batasan sesuai semua. Penghasil playlist akan menemukan trek yang sesuai dengan baik, tetapi kamu mungkin ingin mempertimbangkan melonggarkan batasan untuk menemukan lebih banyak lagi trek.

en: New playlist preset
id: Praset playlist baru

en: Unnamed playlist preset
id: Praset playlist tidak bernama

en: Generating a new playlist
id: Menghasilkan sebuah playlist baru

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
id: Penghasil playlist menciptakan playlist yang tidak memenuhi semua batasanmu. Jika kamu tidak yakin dengan hasilnya, cobalah melonggarkan atau menghapus beberapa batasan dan kemudian menciptakan playlist baru.

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Constraint Group
id: Kelompok Batasan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
id: Pengedit Praset PDO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
id: Ranting Batasan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
id: Nama Praset PDO

en: Import preset
id: Impor prasetel

en: Preset files
id: File praset

en: Preset exported to %1
id: Praset diekspor ke %1

en: Preset could not be exported to %1
id: Praset tidak bisa diekspor ke %1

en: Presets could not be imported from %1
id: Praset tidak bisa diimpor dari %1

en: %1 could not be opened for preset import
id: %1 tidak bisa membuka impor prasetel

en: Example 1: new tracks added this week
id: Contoh 1: trek baru ditambahkan pekan ini

en: Example 2: rock or pop music
id: Contoh 2: rock atau musik pop

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
id: Contoh 3: tentang satu jam trek-trek dengan artis yang berbeda

en: Example 4: like my favorite radio station
id: Contoh 4: stasiun radio favorit saya

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
id: Contoh 5: CD 80-menit isinya rock, metal, dan industrial

en: Export "%1" preset
id: Export "%1" prasetel

en: Preset files (*.xml)
id: File2 praset (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
id: File Playlist pada Disk

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
id: File playlist "%1" tidak bisa dimuat.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
id: Versi %1 skema database playlist yang dihadapi, namun versi Amarok ini hanya mendukung versi %2 (dan versi sebelumnya yang dimulai dengan %2). playlist yang disimpan dalam Amarok Database mungkin tidak akan bekerja dan tidak bisa di operasikan oleh karena itu dapat mengakibatkan kehilangan mereka. Barangkali kamu mulai dari Amarok versi lama ditulis dengan database yang versinya lebih baru?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
id: Versi masa depan dari Database Playlist?

en: Amarok Database
id: Database Amarok

en: Local playlists stored in the database
id: Playlist lokal disimpan di dalam database

en: <Empty>
id: <Kosong>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
id: Amarok tidak bisa menemukan plugin apa pun. Ini disebabkan karena penginstalan bermasalah.

en: Scanning music
id: Memindai musik

en: Abort for scanner requested
id: Gugurkan pemindai yang diminta

en: Aborting scanner with error: %1
id: Gugurkan pemindai karena error: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
id: Tidak bisa menemukan amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
id: Tidak bisa memulai pemindai koleksi Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
id: Pemindaian koleksi harus dibatalkan. Itu terlalu banyak bentrokan (%1) yang ditemui selama memindai. Berikut ini file yang menyebabkan bentrok:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
id: Komponen penyunting teks KDE tidak bisa ditemukan.
    Silakan periksa Instalasi KDE-mu. Mengeluarkan konsol!

en: Code
id: Kode

en: Console
id: Konsol

en: Execute Script
id: Eksekusi Skrip

en: &New Script
id: &Skrip Baru

en: &Delete Script
id: &Hapus Skrip

en: &Clear All Scripts
id: &Bersihkan Semua Skrip

en: Previous Script
id: Skrip Sebelumnya

en: Next Script
id: Skrip Selanjutnya

en: &View
id: &Tampilan

en: This will stop this script! Continue?
id: Ini akan menghentikan skrip ini! Lanjutkan?

en: Choose where to save your scripts
id: Menentukan tempat menyimpan skripmu

en: Remove script file from disk?
id: Buang file skrip dari disk?

en: Remove Script
id: Buang Skrip

en: Are you absolutely certain?
id: Apakah kamu yakin?

en: Terminate
id: Matikan

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
id: Skrip %1 telah mengevaluasi lebih dari 5 detik dari sekarang, matikan?

en: Script error reported by: %1
    %2
id: Skrip dilaporkan error oleh: %1
    %2

en: Add new Ampache server
id: Tambahkan Ampache server baru

en: Successfully connected
id: Berhasil terkoneksi

en: Connection failure
id: Koneksi bermasalah

en: Authentication failed.
id: Gagal autentikasi.

en: Authentication Error
id: Error Autentikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
id: Tambahkan server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
id: Buang Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
id: Alamat Server

en: Amarok frontend for your Ampache server
id: Ujung depan Amarok untuk server Ampache-mu

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
id: Gunakan Amarok sebagai ujung depan ke server Ampache-mu. Hal ini memungkinkan kamu menelusuri dan diputar semua konten Ampache dari dalam Amarok.

en: Updated: %1
id: Pembaruan: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
id: <p>Informasi tidak ditemukan untuk trek ini.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
id: <p>Informasi tidak ditemukan untuk album ini.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
id: <p>Informasi tidak ditemukan untuk artis ini.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
id: Periksa Koneksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Mendaftar ke gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
id: &Uji Login

en: Gpodder Podcasts
id: Gpodder Siniar

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
id: Mencoba untuk sinkronkan status dengan gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
id: Mencoba untuk sinkronkan langganan dengan gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
id: Layanan GPodder gagal untuk mendapatkan data dari server. Akan mencoba lagi pada 10 detik...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
id: gpodder.net: Layanan Direktori Siniar

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
id: gpodder.net merupakan Direktori Siniar &  Layanan Sinkroniasi online.

en: Subscribe
id: Langganan

en: gpodder.net credentials
id: surat kuasa gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
id: Tidak ditemukan jalanya KWallet. Apakah kamu ingin Amarok menyimpan surat kuasa gpodder.net kamu di plaintext?

en: Testing...
id: Pengujian...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
id: Salah satu nama pengguna atau kata sandi telah kosong, silakan periksa dan ulangi lagi.

en: Failed
id: Gagal

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
id: Berhasil

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
id: Salah satu nama pengguna atau kata sandi tidak benar, silakan periksa dan ulangi lagi

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
id: Tidak bisa terhubung ke layanan gpodder.net atau kesalahan lainnya terjadi.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
id: Error parsing Balasan, periksa jika gpodder.net bekerja dengan benar danlaporkan bug

en: No description available...
id: Tidak ada keterangan yang tersedia...

en: From Jamendo.com
id: Dari Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
id: Sebuah situs yang mana artis bisa dengan bebas berbagi musik mereka

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
id: Sebuah arsip yang bebas, musik berlisensi Ajang Kreatif

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
id: Jamendo.com menempatkan artis dan pecinta musik berhubungan dengan satu sama lain.
    Situs memungkinkan artis untuk mengunggah album mereka sendiri untuk berbagi dengan dunia dan pengguna untuk mengunduh semuanya secara gratis.
    Mendengarkan dan juga mengunduh semua konten Jamendo.com dari dalam Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
id: Perbarui

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
id: Unduh

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
id: Genre / Artis

en: Genre / Artist / Album
id: Genre / Artis / Album

en: Downloading Jamendo.com database...
id: Mengunduh database Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
id: Memperbarui database lokal Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
id[0]: Perbarui database Jamendo.com lengkap. Ditambahkan 1 trek pada
id[1]: Perbarui database Jamendo.com lengkap. Ditambahkan %1 trek pada

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
id[0]: 1 album dari
id[1]: %1 album dari

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
id[0]: 1 artis.
id[1]: %1 artis.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
id: Last.fm serupa

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
id: Pada bias serupa "Last.fm" menelusuri trek-trek pada Last.fm dan hanya menambahkan trek-trek yang mirip.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
id: Serupa dengan trek sebelumnya (seperti yang dilaporkan oleh Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
id: Serupa dengan artis sebelumnya (seperti yang dilaporkan oleh Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
id: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> berpikir bahwa trek ini juga mirip

en: the previous track
id: trek yang sebelumnya

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
id: Last.fm artis pekan teratas

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
id: Pada bias"WeeklyTop" menambahkan trek-trek yang di tangga lagu mingguan Last.FM.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
id: Trek dari Last.fm daftar teratas dari %1 untuk %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
id: dari:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
id: ke:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
id: Profil Last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
id: Layanan Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
id: &Menyampaikan trek-trek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
id: &Gunakan data pencipta yang tersedia di Last.fm sebagai artist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
id: Gunakan tag Last.fm seperti <b>7 dari 10 bintang</b> untuk mewakili peringkat Amarok kamu selama sinkronisasi statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
id: Gunakan tag mewah untuk mewakili peringkat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
id: <html>Ketika scrobbling trek ke Last.fm, itu memeriksa secara otomatis kesalahan umum dalam melacak tag seperti artis, album, dan judul. Centang ini untuk memberitahu ketika ini terjadi dan apa yang harus autocorrection lakukan</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
id: Umumkan saran koreksi untuk Tag trek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
id: <html>Centang jika kamu ingin beberapa trek tidak akan untuk discrobble maupun diperbarui ke Last.fm yang sekarang diputar</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
id: Jangan scrobble trek-trek dengan label:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
id: <html>Pilih label pilihan (atau menulis yang baru). Trek dengan label ini tidak akan discrobble</html>

en: Last.fm: The social music revolution
id: Last.FM: Revolusi musik sosial

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
id: Last.FM adalah layanan online yang populer, yang menyediakan stasiun radio pribadi dan rekomendasi musik. 
    Stasiun pendengar pribadi ini disesuaikan berdasarkan apa yang biasa kamu dengarkan dan menyediakan berbagai musik rekomendasi yang baru. 
    Hal ini juga memungkinkan untuk memutar stasiun dengan musik yang mirip dengan artis tertentu serta mendengarkan stream dari orang-orang 
    yang telah kamu tambahkan sebagai teman

en: Last.fm: Love
id: Last.fm: Kesayangan

en: Enter an artist name
id: Masukkan nama artis

en: Enter a tag
id: Masukkan tag

en: Enter a Last.fm user name
id: Masukkan nama pengguna Last.fm

en: Username: %1
id: Nama pengguna: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
id[0]: Jumlah Putar: %1 diputar
id[1]: Jumlah Putar: %1 diputar

en: Create a Custom Last.fm Station
id: Ciptakan sebuah Kustom Station Last.fm

en: User
id: Pengguna

en: %1's Streams
id: %1 Stream

en: Global Tags
id: Global Tag

en: Friends' Loved Radio
id: Radio Teman-teman Kesayangan

en: Friends' Personal Radio
id: Radio Teman-teman Pribadi

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
id: Gagal membuka KDE Wallet untuk membaca surat kuasa Last.fm

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
id: Gagal

en: Unable to connect to Last.fm service.
id: Tidak bisa terkoneksi ke layanan Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
id[0]: %2 (%1 diputar)
id[1]: %2 (%1 diputar)

en: Personal Radio
id: Radio Pribadi

en: My Recommendations
id: Saya Menyarankan

en: My Radio Station
id: Stasion Radio Saya

en: My Mix Radio
id: Radio Mix Saya

en: My Top Artists
id: Artis Top Saya

en: My Tags
id: Tag Saya

en: Friends
id: Teman

en: Last.fm: &Ban
id: Last.fm: &Terlarang

en: Ban this track
id: Track ini dilarang

en: Last.fm: &Skip
id: Last.fm: &Lewati

en: Skip this track
id: Lewati trek ini

en: Global Tag Radio: "%1"
id: Radio Global Tag: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
id: Gunakan Tag Radio: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
id: Artis-artis Serupa untuk "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
id: Artis Fan Radio: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
id: %1 Radio Tetangga

en: %1's Personal Radio
id: Radio pribadi %1

en: %1's Mix Radio
id: Radio Mix  %1

en: %1's Recommended Radio
id: Radio dianjurkan %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
id: %1 Radio dianjurkan (popularitas %2)

en: Group Radio: %1
id: Kelompok Radio: %1

en: Track Radio
id: Trek Radio

en: Artist Radio
id: Artis Radio

en: Last.fm is cool...
id: Last.fm memang keren...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
id: Untuk mendengarkan stream Last.fm dan radio kamu harus memutar pelanggan Last.fm dan kamu harus streaming dari <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>negara yang didukung</a>. Semua fitur Last.fm bekerja dengan baik.

en: Error starting track from Last.fm radio
id: Error pemulaian trek dari radio Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
id: Trek Disukai: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
id: Trek Dilarang: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
id: %1 <b>%2</b> harus diperbaiki untuk <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
id: Last.FM menunjukkan bahwa beberapa tag trek <b>%1</b> harus diperbaiki:

en: Play Similar Artists from Last.fm
id: Putar Artis Serupa dari Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
id: memperlambat menyesuaikan trek

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
id: Mengunduh '%1' oleh %2 dari Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
id: Mengunduh album dari Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
id: Mengunduh Magnatune tampaknya telah gagal. Tidak mampu membaca file zip

en: Uncompressing Magnatune.com download...
id: Uncompressing Magnatune.com unduh...

en: Adding album cover to collection
id: Menambahkan sampul album ke koleksi

en: Preview Tracks
id: Pratinjau Trek

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
id: Tentang trek bagaimana kamu akan menyalin pratinjau streams pada Magnatune.com. Untuk kualitas yang lebih baik dan stream bebas iklan, pertimbangkan untuk membeli sebuah album unduhan. Ingat bahwa ketika membeli dari Magnatune artis mendapat 50%. Juga jika kamu membeli menggunakan Amarok, kamu mendukung projek Amarok dengan 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
id: Pembaruan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
id: Jika kamu centang kotak ini, Amarok secara berkala memeriksa untuk pembaruan database Magnatune tersebut dan mengunduh secara otomatis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
id: Perbarui database Magnatune secara otomatis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
id: Unduhan Ulang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
id: Masukkan e-mail-mu di sini untuk bisa unduh ulang setiap pembelian sebelumnya dari Magnatune langsung dari dalam Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
id: E-Mail:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
id: Opsi Keanggotaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
id: Saya anggota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
id: Jenis keanggotaan:

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
id: Nama pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
id: Kata sandi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Untuk informasi selebihnya tentang keanggotaan Magnatune.com, dan mendaftar, menuju ke  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
id: Opsi Stream

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
id: Pratinjau jenis stream:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
id: Mp3 Kualitas Tinggi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
id: Mp3 Kualitas Rendah

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
id: Unduhan Album Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
id: Opsi unduh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
id: Pilih Format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
id: Unduh ke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
id: Jika kamu mengunduh ke lokasi itu langsung bisa di pantau oleh Amarok, album akan otomatis ditambahkan pada koleksimu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
id: Info Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
id: &Unduh

en: Processing download
id: Proses unduh

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
id: Rupanya terjadi error pada penyedia informasi keanggotaan. Silakan periksa dan ulangi lagi.

en: Could not process download
id: Tidak bisa memroses unduh

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
id: Unduh ulang yang dibeli sebelumnya pada album "%1" oleh "%2" dari Magnatune.com.
    
    Nama pengguna: %3
    Kata sandi: %4

en: Loading artist info...
id: Memuat info artis...

en: Fetching %1 Artist Info
id: Menarik %1 Info Artis

en: Loading album info...
id: Memuat info album...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
id: Pelepasan pada Tahun: %1

en: Description:
id: Keterangan:

en: From Magnatune.com
id: Dari Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
id: Memuat halaman-depan Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
id: Menarik halaman depan Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
id: Memuat halaman Magnatune.com favoritmu...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
id: Memuat halaman rekomendasi Magnatune.com pribadimu...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
id: Label rekaman bebas jahat yang adil bagi artis-artis dan juga sama pelanggan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
id: Klik tombol ini untuk mengunduh databasea Magnatune sekarang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
id: Amarok membutuhkan unduhan database Magnatune mengenai urutan untuk memfungsikan Magnatune store.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
id: Jika opsi berikut difungsikan, Amarok akan memeriksa pembaruan Magnatune dan mengunduh secara otomatis. Kamu dapat selalu menonfungsikan opsi ini nanti di konfigurasi layanan Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
id: Perbarui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
id: Pengelola unduh ulang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
id: Album-album tersebut adalah album yang telah diunduh kamu sebelumnya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
id: Un&duh ulang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
id: Artis - Album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
id: Dapatkan daftar pembelian Magnatune.com sebelumnya

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
id: Mendaftar anggota Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dengan menjadi anggota Magnatune.com, kamu mendapatkan akses unduh tanpa batas dan bisa unduh setiap album dari dalam Amarok dengan satu klik mouse. Dengan bergabung, kamu juga dapat mendengarkan semua streaming trek dari Magnatune.com bebas iklan.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Regu Amarok mendapatkan 10% pembayaran keanggotaan awal kamu, jadi dengan bergabung, kamu juga mendukung pengembangan Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seperti biasa, artis mendapatkan 50% dari (pembayaran) keanggotaan kamu yang didistribusikan berdasarkan artis yang kamu unduh dan streaming.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Untuk membaca lebih lanjut tentang keanggotaan Magnatune.com, atau untuk mendaftar, klik di sini: <a href="http://magnatune.com/unduhs?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Info Keanggotaan</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setelah bergabung, menuju ke konfig Magnatune di "Pengaturan->Set Amarok->Plugin" dan masukkan informasi keanggotaanmu. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
id: Tutup

en: "Fair trade" online music store
id: "Perdagangan yang adil" toko musik online

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
id: Magnatune.com adalah jenis yang berbeda dari perusahaan rekaman dengan slogan Kita tidak jahat!  "We are not evil!" 
    50% dari setiap pembelian langsung ke artis dan jika kamu membeli album melalui Amarok, projek Amarok menerima 10% komisi. 
    Magnatune.com juga menawarkan kamu semua bisa makan "all you can eat" keanggotaan yang memungkinkan kamu untuk mengunduh musik mereka sebanyak yang kamu inginkan.

en: Artist / Album
id: Artis / Album

en: Re-download
id: Unduh ulang

en: Update Database
id: Perbarui Database

en: Tools
id: Peralatan

en: Download Album
id: Unduh Album

en: Signup
id: Mendaftar

en: Downloading Magnatune.com database...
id: Mengunduh database Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
id: Memperbarui database lokal Magnatune.

en: ERROR: No arguments supplied
id: ERROR: Tidak terdapat penjelasan

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
id: ERROR: Nomor salah karena perbedaan untuk addMoodyTreks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
id: ERROR: Kesalahan mengurai pada penjelasan 2 ( hitung )

en: ok
id: oke

en: ERROR: Unknown argument.
id: ERROR: Penjelasan tidak diketahui.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
id[0]: Perbarui database Magnatune.com lengkap. Basis-data berisi 1 trek di
id[1]: Perbarui database Magnatune.com lengkap. Basis-data berisi %1 trek di

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
id[0]: 1 album dari
id[1]: %1 album dari

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
id[0]: 1 artis.
id[1]: %1 artis.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
id: Daemon Keselarasan MP3tunes Amarok's

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
id: Penggunaan Sinkronisasi Otomatis ¨AutoSync¨ untuk layanan MP3tunes di Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
id: Sebaiknya menggunakan pengidentifikasi daemon .

en: The email to be used for authentication.
id: Email di gunakan untuk autentikasi.

en: The pin to be used for authentication.
id: Pin digunakan untuk autentikasi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
id: Login MP3tunes

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
id: Kata sandi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
id: AutoSync adalah fitur dari MP3tunes yang memungkinkan kamu untuk secara otomatis memindahkan musikmu antara komputer dan peranti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
id: AutoSync adalah fitur dari MP3tunes yang memungkinkanmu untuk secara otomatis memindahkan musikmu antara komputer dan peranti. Kamu bisa mengunggah musik dari satu lokasi dan mengunduh langsung ke lokasi lain.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
id: Fungsikan Sinkronisasi Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
id: Kode PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Dapatkan MP3tunes locker</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
id: Online musik loker di mana kamu bisa dengan aman menyimpan dan mengakses musikmu: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
id: MP3tunes Locker: Musikmu di Mana-mana!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
id: MP3tunes Sinkronisasi Otomatis ¨AutoSync¨ Difungsikan

en: MP3tunes AutoSync Disabled
id: Sinkronisasi Otomatis ¨AutoSync¨ MP3tunes Dinonfungsikan

en: Authenticating
id: Mengautentikasi

en: MP3tunes failed to Authenticate.
id: MP3tunes gagal untuk Mengautentikasi.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
id: MP3tunes Harmony: Terdiskoneksi

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
id: MP3tunes Harmony: Menunggu untuk Input PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
id: MP3tunes Harmony: Berhasil Terkoneksi

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
id: Hanya jenis trek berikut yang dapat diunggah ke MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, dan ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
id: Unggah ke MP3tunes Dimulai

en: Uploading Track %1/%2
id: Mengunggah Trek %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
id: Tambahkan lokal atau remote file OPML untuk di masukkan pada daftar.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
id: Jika dibiarkan kosong judul dari OPML akan digunakan.

en: Loading Podcast Info...
id: Memuat Info Siniar...

en: Fetching Podcast Info
id: Menarik Info Siniar

en: Add OPML
id: Tambahkan OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
id: Tambahkan OPML

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Podcast Directory
id: Directori Siniar

en: A large listing of podcasts
id: Sebuah daftar siniar yang besar

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
id: Meliputi daftar yang ada pada pencarian siniar itu kamu bisa berlangganan secara langsung dari dalam Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
id: Tambahkan file OPML ke daftar.

en: Loading info...
id: Memuat info...

en: This service does not accept any messages
id: Layanan ini tidak menyetujui segala pesan

en: ERROR: unknown message
id: ERROR: pesan tidak diketahui

en: Neither playable nor downloadable url specified.
id: Url yang ditetapkan tidak bisa diputar juga tidak bisa diunduh.

en: No service named %1 is currently loaded
id: Tidak ada layanan dengan nama %1 yang saat ini dimuat

en: This collection is currently offline
id: Koleksi ini sekarang offline

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
id: %1 memiliki kemampuan untuk sinkronkan trek meta-data seperti jumlah diputar atau peringkat dengan segala koleksi. Apakah kamu ingin tetap %1 disinkronkan? 
    
    kamu selalu dapat mengubah keputusan di konfigurasi Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
id: Tampaknya kamu hanya memiliki Koleksi Lokal. Sinkronisasi statistik hanya memberitahu bahwa ada lebih dari satu koleksi.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
id[0]: Diputar %2 kali yang mana satu diputar baru-baru ini dan khusus untuk sumber ini
id[1]: Diputar %2 kali yang mana %1 diputar baru-baru ini dan khusus untuk sumber ini

en: Ignored labels: %1
id: Label diabaikan: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
id: Mampu menyesuaikan trek menurut: %1
    Mampu sinkronkan: %2

en: Synchronize Statistics
id: Sinkronisasi Statistik

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
id: Menyesuaikan Trek untuk Sinkronisasi Statistik

en: Synchronizing Track Statistics
id: Mensinkronkan Statistik Trek

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
id[0]: Sinkronisasi %2 beres. <b>Satu</b> trek akan diperbarui.
id[1]: Sinkronisasi %2 beres. <b>%1</b> trek akan diperbarui.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
id[0]: <b>Satu</b> trek akan diantrekan pada scrobbling ke %2.
id[1]: <b>%1</b> trek akan diantrekan pada scrobbling ke %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
id[0]: <b>Satu</b> trek yang diputar waktunya terlalu pendek untuk discrobbled.
id[1]: <b>%1</b> trek yang diputar waktunya terlalu pendek untuk discrobbled.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
id[0]: <b>Satu</b> trek memiliki metadata yang tidak mencukupi untuk di-scrobble.
id[1]: <b>%1</b> trek memiliki metadata yang tidak mencukupi untuk di-scrobble.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
id[0]: <b>Satu</b> trek dilaporkan telah diputar di masa depan.
id[1]: <b>%1</b> trek dilaporkan telah diputar di masa depan.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
id[0]: <b>Satu</b> trek yang terakhir diputar terlalu jauh untuk di-scrobble.
id[1]: <b>%1</b> trek yang terakhir diputar terlalu jauh untuk di-scrobble.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
id[0]: Scrobbling dari <b>satu</b> trek sudah dilewati karena dikonfigurasikan oleh pengguna.
id[1]: Scrobbling dari <b>%1</b> trek sudah dilewati karena dikonfigurasikan oleh pengguna.

en: Configure Synchronization...
id: Konfigurasikan Sinkronisasi...

en: Tracks matched by: %1
id: Trek disesuaikan dengan: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
id: Tidak ada koleksi terpilih yang mendukung penenulisan %1 - ini tidak masuk akal untuk mensinkronkannya.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
id: Pilih Koleksi untuk Sinkronkan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
id: Pilih Bidang untuk Sinkronkan

en: Configure Synchronization Target
id: Konfigurasikan Sasaran Sinkronisasi

en: Add Synchronization Target
id: Tambahkan Sasaran Sinkronisasi

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
id: <span style="color:red; font-weight:bold;">Penting:</span> sebelum menyinkronkan trek-trek dengan sasaran file dasar, pastikan selalu bahwa file database tidak sedang digunakan!

en: Choose Target Type
id: Menentukan Jenis Sasaran

en: Configure Target
id: Konfigurasikan Sasaran

en: Back
id: Kembali

en: Synchronize
id: Sinkronkan

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
id: Tidak adanya trek-trek unik satu pun sumber yang bepartisipasi di dalam sinkronisasi

en: There are no tracks excluded from synchronization
id: Disana tidak ada trek-trek yang dikecualikan dari sinkronisasi

en: Expand Tracks With Conflicts
id: Bentangkan Trek Terhadap Bentrok

en: Expand Updated
id: Bentangan Diperbarui

en: Collapse Tracks Without Conflicts
id: Ciutkan Trek Tanpa Bentrok

en: Collapse Not Updated
id: Ciutan Tidak Diperbarui

en: Reset All Ratings to Undecided
id: Set ulang Semua Peringkat ke Ragu-ragu

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
id: Termasuk label dari %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
id: Kecualikan Label dari %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
id: Set ulang Semua Label ke Ragu-ragu (Jangan Sinkronkan Mereka)

en: All Tracks
id: Semua Trek

en: Updated Tracks
id: Trek Diperbarui

en: Tracks With Conflicts
id: Trek Dengan Konflik

en: There are no tracks with conflicts
id: Di sini tidak ada trek-trek dengan konflik

en: There are no tracks going to be updated
id: Di sini tidak ada trek-trek yang diperbarui

en: Tracks that are unique to their sources
id: Trek yang unik untuk sumber tersebut

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
id: Trek yang telah dikecualikan dari sinkronisasi oleh karena sebab

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
id[0]: <b>Satu</b> diputar
id[1]: <b>%1</b> diputar

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
id[0]: %2 pada <b>satu</b> trek akan selalu di-scrobble ke %3.
id[1]: %2 pada <b>%1</b> trek akan selalu di-scrobble ke %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
id: Menampilkan %1 dari %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
id: Trek Disesuaikan

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
id: Filter Trek...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
id: Mempengaruhi semua trek-trek yang berlaku, tidak hanya yang ditampilkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
id: Mengambil Peringkat Dari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
id: Bentangkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
id: Ciutkan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
id: Trek Unik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
id: Trek Terkecuali

en: Abort
id: Gugur

en: Multiple background tasks running (click to show)
id: Beberapa tugas latar belakang berjalan (klik untuk menampilkan)

en: Abort all background tasks
id: Gugurkan semua tugas latar belakang

en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Rediscover Your Music
id: Temukan Kembali Musikmu

en: Slim Toolbar
id: Bilah Alat Ramping

en: Volume: %1% (muted)
id: Volume: %1% (terbungkam)

en: Transcode Tracks
id: Transkode Trek

en: Transc&ode
id: Transk&ode

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
id: Sementara menyalin, kamu bisa menentukan transkode file musik ke format lain dengan pengode (codec). Ini dapat dilakukan untuk menghemat luang atau membuat filemu bisa dibaca oleh pemutar musik portable atau program perangkat lunak tertentu.

en: &Copy
id: &Salin

en: Just copy the tracks without transcoding them.
id: Hanya menyalin trek-trek tanpa mentranskode mereka.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
id: Sementara memindah, kamu bisa menentukan transkode file musik ke format lain dengan pengode (codec). Ini dapat dilakukan untuk menghemat ruang atau membuat filemu bisa dibaca oleh pemutar musik portabel atau program perangkat lunak tertentu. Hanya file yang berhasil ditranskode yang akan dibuang dari lokasi asli mereka.

en: &Move
id: &Pindah

en: Just move the tracks without transcoding them.
id: Hanya memindah trek-trek tanpa mentranskode mereka.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
id: Saat ini tidak tersedia pada sistemmu.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
id: Sasaran koleksi menunjukkan format ini tidak bisa diputar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
id: Transkode

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
id: Transkode semua trek ke format yang dipilih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
id: Transkode semua trek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
id: Transkode trek diperlukan bila hanya untuk pemutaran dalam tujuan koleksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
id: Transkode trek diperlukan bila hanya untuk pemutaran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
id: Transkode hanya ketika sumber dan file tujuan format berbeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
id: Transkode hanya ketika format sumber dan tujuan berbeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
id: <b>Catat:</b>Pengode ini tidak tersedia. Jika kamu ingin mentranskode trek silakan pasang <i>ffmpeg</i> atau paket <i>libav</i> (sebuah bungkusan <i>ffmpeg</i>) pengode dengan tepat. Jika tidak kamu dapat memeriksa <i>Ingat pilihan ini untuk waktu selanjutnya</i> opsi dalam rangka untuk melewati dialog ini pada tranferan masa depan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
id: Ingat pilihan ini untuk waktu selanjutnya

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
id: Dalam rangka mengkonfigurasi parameter dari pengoperasian mentranskode, silakan petik pengode dari daftar.

en:  (recommended)
id:  (dianjurkan)

en: Ask before each transfer
id: Tanya tiap sebelum transfer

en: Muted
id: Terbungkam

en: Score: %1
id: Skor: %1

en: Rating: %1
id: Peringkat: %1

en: Play count: %1
id: Jumlah putar: %1

en: Last played: %1
id: Terakhir diputar: %1

en: Bookmark
id: Markah

en: List and run bookmarks, or create new ones
id: Daftar dan jalankan bookmark, atau ciptakan yang baru

en: Amarok Bookmarks
id: Markah Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
id: Salin Tampilan Markah Saat ini ke Papan-klip

en: Scheme
id: Skema

en: Preset:
id: Prasetel:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
id: Sebuah daftar yang dapat dipilih skema nama-file/format prasetel.

en: Add preset
id: Tambahkan prasetel

en: Saves the current scheme/format as new preset.
id: Simpan skema/format saat ini sebagai praset baru.

en: Update preset
id: Perbarui prasetel

en: Updates the preset with the current scheme/format.
id: Pembaruan praset dengan skema/format saat ini.

en: Remove preset
id: Buang prasetel

en: Removes the currently selected preset.
id: Buang praset yang terpilih saat ini.

en: Ignore
id: Abaikan

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
id: Inisial

en: Collection root
id: Akar koleksi

en: &Basic...
id: &Dasar...

en: &Advanced...
id: &Tingkat-lanjut...

en: New Preset
id: Praset Baru

en: Preset Name
id: Nama Prasetel

en: second | seconds
id[0]: detik
id[1]: detik

en: minute | minutes
id[0]: menit
id[1]: menit

en: hour | hours
id[0]: jam
id[1]: jam

en: day | days
id[0]: hari
id[1]: hari

en: week | weeks
id[0]: pekan
id[1]: pekan

en: month | months
id[0]: bulan
id[1]: bulan

en: year | years
id[0]: tahun
id[1]: tahun

en: Simple Search
id: Pencarian Sederhana

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
id: sebelum

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
id: dalam

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
id: setelah

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
id: antara

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
id: lebih tua dari

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
id: lebih baru dari

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
id: antara

en: Rating changed
id: Peringkat diubah

en: Volume: 100% (muted)
id: Volume: 100% (terbungkam)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
id: Pratinjau On-Screen-Display
    Seret untuk menyesuaikan posisi

en: Stopped
id: Berhenti

en: Paused
id: Dijeda

en: Play
id: Putar

en: Pause
id: Jeda

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
id: %1 bebas

en: Track Progress
id: Progres Trek

en: The amount of time elapsed in current track
id: Jumlah waktu yang berlalu pada trek saat ini

en: The amount of time remaining in current track
id: Jumlah waktu yang tersisa pada trek saat ini

en: Enter space-separated terms to search.
id: Masukkan istilah yang dipisahkan dengan sepasi untuk pencarian.

en: 20%
id: 40%

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
id: Lompat ke: %1

en: Drag in and out items from above.
id: Seret keluar dan masuk butir dari atas.

en: [prefix]
id: [awalan]

en: [suffix]
id: [akhiran]

en: Track: %1
id: Trek: %1

en: Artist: %1
id: Artis: %1

en: empty
id: kosong
