amarok - en to ja translation catalogue (1748 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
ja: 標準

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
ja: グループ化なし

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
ja: グループ化なし (シングルライン)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
ja: 詳細モード

en: License Agreement
ja: ライセンス同意

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ja: <qt>情報は何もありません。<br />指定した KAboutData オブジェクトは存在しません。</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
ja: <qt>情報は何もありません。<br />指定した OcsData オブジェクトは存在しません。</qt>

en: About %1
ja: %1 について

en: License: %1
ja: ライセンス: %1

en: &About
ja: 情報(&A)

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ja: バグを <a href="mailto:%1">%2</a> に報告してください。

en: A&uthor
ja: 作者(&U)

en: A&uthors
ja: 作者(&U)

en: &Donors
ja: 寄付者(&D)

en: T&ranslation
ja: 翻訳(&R)

en: Email contributor
ja: 貢献者の Email

en: Visit contributor's homepage
ja: 貢献者のホームページを訪問

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
ja: 名前

en: Amarok Menu
ja: Amarok メニュー

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Click to change
ja: クリックで変更

en: &Replay Gain Mode
ja: ゲインモードのリプレイ(&R)

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
ja: オフ(&O)

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
ja: トラック(&T)

en: &Album
ja: アルバム(&A)

en: Burn
ja: CD に焼く

en: Current Playlist
ja: 現在のプレイリスト

en: Selected Tracks
ja: 選択したトラック

en: Stop
ja: 停止

en: Stop after current Track
ja: 現在のトラック後に停止

en: Stop after current track: Off
ja: 現在のトラック後に停止: オフ

en: Stop after current track: On
ja: 現在のトラック後に停止: オン

en: No track playing
ja: 再生中のトラックはありません

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
ja: 左のもう一つの時間ラベルを表示するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
ja: プレーヤーウィンドウの進捗スライダーの左にもう一つの時間ラベルを表示するには、これを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
ja: 左の時間ラベルにトラックの残り時間を表示するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
ja: プレーヤーウィンドウにトラックの再生済みの時間ではなく残り時間を表示するには、これを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
ja: ランダムモードで優先するトラックまたはアルバム

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
ja: ランダムモードで、選択した条件に合致するトラックまたはアルバムを優先的に選択します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
ja: プレイリスト内におけるトラック間の進み方

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
ja: プレイリスト内のトラックを Amarok がどのように処理するのかを設定

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
ja: ダイナミックモードの状態

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
ja: 有効にすると、ダイナミックモードがオンになり、指定されたダイナミックプレイリストに従ってトラックが追加されます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
ja: ダイナミックモードでトラックを複製する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
ja: 設定した場合、複製時にダイナミックモードでトラック追加を行なうことができるようになります。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
ja: 前のトラック数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
ja: アクティブなトラックの前に、プレイリストに残しておくべきトラック数。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
ja: 後のトラック数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
ja: アクティブなトラックの後に、プレイリストに読み込んでおくべきトラック数。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
ja: システムトレイにアイコンを表示するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
ja: Amarok のシステムトレイアイコンを有効/無効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
ja: コンテキストビューを隠すかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
ja: Amarok のコンテキストビューを有効/無効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
ja: プレイリストの「元に戻す」動作の上限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
ja: プレイリストで「元に戻す」ことのできる動作の回数

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
ja: プレイリストに相対パスを使うかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
ja: 有効にすると、Amarok で手動で保存したプレイリストは、各トラックへの絶対パスではなく相対パスを含みます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
ja: Amarok が呼び出す外部ウェブブラウザのファイル名。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
ja: 必要なときに自動的にアルバムのカバーの取得を試みるかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
ja: ブラウザペインに背景イメージを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
ja: コレクションブラウザにアルバムアートを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
ja: コンテキストビューを表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
ja: 初回のジングルを再生する

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
ja: コンテキストアプレットの折りたたみアニメーションを有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
ja: これを設定した場合、コンテキストアプレットの折りたたみ時にアニメーションします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
ja: ファイルの整理が既存のファイルを上書きするかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
ja: 有効にすると、整理時に宛先にある既存のファイルを上書きします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ja: ファイルの整理がファイル名に含まれるスペースをアンダースコアに置換するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ja: 有効にすると、ファイルの整理はファイル名に含まれるスペースをアンダースコアに置換します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
ja: ファイルの整理がカバー画像をフォルダアイコンに使うかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
ja: 有効にすると、ファイルの整理はカバー画像をフォルダアイコンに使用します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
ja: ファイルの整理に使用する宛先コレクションフォルダのパス。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
ja: ファイルの整理に使用する宛先コレクションフォルダのパス。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
ja: ファイルの整理がファイル名を VFAT ファイルシステム互換に変更するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
ja: 有効にすると、ファイルの整理は VFAT ファイルシステムと互換性のない文字 (:, *, ? など) を置換します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
ja: ファイルの整理がファイル名を 7-bit ASCII 文字のみに変更するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
ja: 有効にすると、ファイルの整理は 7-bit ASCII 文字セットにない文字を置換します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
ja: ファイルの整理がカスタムファイル名スキームを使うかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
ja: 有効にすると、ファイルの整理はカスタム書式文字列に従ってファイル名を変更します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
ja: ファイルの整理に使用する書式文字列 (カスタムファイル名スキーム有効時)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
ja: カスタムファイル名スキームが有効になっている場合は、ファイルの整理はこの書式文字列に従ってファイル名を変更します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
ja: 置換される正規表現

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
ja: 有効にすると、ファイルの整理はこの正規表現に合致する従属文字列を置換します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
ja: 置換する文字列

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
ja: 有効にすると、ファイルの整理は合致する従属文字列をこの文字列に置換します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
ja: 基本または高度なモード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
ja: 基本モードでは、グラフィカルなドラッグ＆ドロップを利用してファイル名スキームを設定できます。高度なモードでは、画像がテキストに置き換えられます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
ja: プリセットのフォーマット

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
ja: プリセット形式の一覧 (トークンスキーマ) 。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
ja: マスターボリューム

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
ja: Amarok のマスターボリューム。0 (ミュート) から 100 の間で設定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
ja: ミュートの状態

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
ja: 音量のミュート/ミュート解除。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
ja: 停止ボタンを押したときに再生をフェードアウトするかどうか。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
ja: フェードアウトを有効/無効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
ja: フェードアウトの長さ (ミリ秒)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
ja: フェードアウトの長さをミリ秒単位で指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
ja: イコライザモード - 0 = オフ, 1 から n = プリセット番号

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
ja: 有効にすると、イコライザプラグインが音声ストリームにフィルタをかけます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
ja: ユーザイコライザプリセット名でリストする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
ja: ユーザプリセット名でリストする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
ja: 再生音量の調整モード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
ja: 録音レベルの異なるトラックで音量が均一になるように音量を調整するかどうか。調整する場合、トラックごとに行うかアルバムごとに行うか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
ja: リプレイゲインを無効にする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
ja: トラックごとに音量を均一化する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
ja: アルバムごとに音量を均一化する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
ja: カバー取得に使う Amazon のロケール

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
ja: どの Amazon サーバからカバーを取得するかを決めます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
ja: 情報取得に使う Wikipedia のロケール

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
ja: どの言語の Wikipedia から情報を取得するかを決めます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
ja: KNotify サポートを使用

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
ja: OSD を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
ja: OSD を有効/無効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
ja: 通知に Growl を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
ja: 通知に Growl を使うかどうかを指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
ja: 半透明のオン/オフを切り替え

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
ja: OSD の背景を半透明にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
ja: OSD にカスタム色を使うかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
ja: 有効にすると、OSD にカスタム色を使用することができます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
ja: OSD フォントの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
ja: OSD テキストの色。色は RGB (0 から 255 の間の 3 つの整数を含むコンマ区切りのリスト) で指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
ja: OSD 用フォントスケーリング

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
ja: テキストを表示する時間 (ミリ秒)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
ja: OSD を表示する時間をミリ秒で設定します。標準の値は 5000 ミリ秒です。0 にすると常に表示さます。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
ja: Y 座標オフセット

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
ja: 選択したスクリーンと OSD の配置に対する OSD の Y 座標。OSD を上部に配置した場合、Y 座標オフセットは OSD の上の部分とスクリーン上端の間隔になります。下部に配置した場合は 、OSD の下の部分とスクリーン下端の間隔になります。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
ja: OSD スクリーン

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
ja: OSD を表示するスクリーン。シングルヘッド環境では 0 に設定してください。

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
ja: OSD の配置

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
ja: OSD の相対的な位置。次より選択可能: Left, Middle, Right, Center

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
ja: フルスクリーンのアプリケーションが動作している場合、表示を行なわない

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
ja: 他のアプリケーションが一番上に存在していて、それがフルスクリーンで動作している場合には、オンスクリーン表示を表示しません。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
ja: 最後に再生したトラックを起動時に再生開始

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
ja: 有効にすると、最後に再生された曲を起動時に再生開始します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
ja: 起動時に再開するトラックの URL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
ja: 内部: 起動時に再開するトラックの URL

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
ja: 再開する時間 (ミリ秒)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
ja: 内部: 起動時に再生を再開するトラックの中の位置

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
ja: どのブラウザを表示するのかを示すブール値のリスト。上から下に。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
ja: 前回の終了時に再生されていたトラック。何も再生されていなかった場合の値は -1。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
ja: 最近のアクティブブラウザの数(トップから)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
ja: コレクションフォルダを再帰的にスキャンするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
ja: 変更が加えられたときにコレクションフォルダを再帰的にスキャンするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
ja: メタデータの変更を書き戻すかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
ja: トラックの統計情報の変更を書き戻すかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
ja: アルバムカバーの変更を書き戻すかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
ja: コレクションフォルダのリスト

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
ja: コレクションブラウザにトラック番号を表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
ja: コレクションブラウザに年を表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
ja: ID3 のタグのエンコード方法を推測するのに、Mozilla の文字セット検出器を使用するかどうか。

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
ja: ユーザ名

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
ja: Audioscrobbler に接続するユーザ名

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
ja: パスワード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
ja: Audioscrobbler への接続に使用するパスワード

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
ja: 作者データを送信する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
ja: Last.fm の作者データをアーティストとして使用する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
ja: 類似したアーティストを取得

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
ja: デバイスの種類

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
ja: メディアデバイスの種類

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
ja: マウントポイント

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
ja: メディアデバイスの接続に使用するマウントポイント。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
ja: マウントコマンド

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
ja: メディアデバイスの接続に使用するマウントコマンド。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
ja: アンマウントコマンド

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
ja: メディアデバイスの接続に使用するアンマウントコマンド。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
ja: ポッドキャスト自動削除

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
ja: メディアデバイスを接続したときに再生済みのポッドキャストショーを自動的に削除するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
ja: 統計同期

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
ja: Amarok の統計をデバイスの再生回数/評価と同期するかどうか、再生したトラックを Last.fm に送信するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
ja: 手動で追加されたサーバ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
ja: ユーザによって追加された音楽共有サーバ。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
ja: サーバのパスワード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
ja: ホスト名で保存されたパスワード。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
ja: トラック名で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
ja: アルバム名で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
ja: アーティスト名で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
ja: ジャンル名で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
ja: 作者名で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
ja: 年で検索する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
ja: 起動時に読み込むレイアウトの名前

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
ja: Amarok に対して、外部のエンジンではなく独自の内部データベースを使用させるかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
ja: 接続する外部サーバのホスト名

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
ja: どのデータベースエンジンのサーバポートに接続するかです。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
ja: Amarok が使用するデータベースの名称。ユーザは適切なアクセス権を持つ必要があります。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
ja: 外部データベースにアクセスするユーザ名。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
ja: 外部データベースユーザのパスワード。

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
ja: チェックを実行する際、実行カウントを知っておくべきかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
ja: 自動的にビルトインスクリプトを更新するかどうか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
ja: ビルトインスクリプトの自動更新を有効/無効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
ja: ムードバー (利用可能であればプログレススライダー内) の表示可否。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
ja: ムードバー (利用可能であればブログレススライダー内) の表示/非表示。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
ja: ムードバーをペイント時に使用するスタイル

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
ja: 自動プレイリスト生成器の品質係数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
ja: 自動プレイリスト生成器が生成を行なう際の設定値で、速度 (0) に最適化するか、もしくは正確さに最適化する (10) かの値。

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
ja: 不明

en: New Bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Bookmark Manager
ja: ブックマークマネージャ

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Filter bookmarks
ja: ブックマークをフィルタする

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
ja: 徐々にブックマークをフィルタするために入力開始する

en: Bookmark this Album
ja: このアルバムをブックマーク

en: Bookmark this Artist
ja: このアーティストをブックマーク

en: Add Position Marker
ja: 位置マーカーを追加

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
ja: 説明

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: none
ja: なし

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
ja: 読み込み(&L)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Create timecode track
ja: タイムコードトラックを作成(&C)

en: New Timecode Track
ja: 新しいタイムコードトラック

en: Unknown
ja: 不明

en: Context: %1
ja: コンテキスト: %1

en: Bookmark Context View Applets
ja: コンテキストビューアプレットをブックマーク

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
ja: コンテキスト

en: Files
ja: ファイル

en: Files (%1)
ja: ファイル (%1)

en: Album "%1" from %2
ja: %2 のアルバム “%1”

en: Album "%1"
ja: アルバム “%1”

en: Artist "%1" from %2
ja: %2 のアーティスト “%1”

en: Artist "%1"
ja: アーティスト “%1”

en: Bookmark Media Sources View
ja: メディアソースビューをブックマーク

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
ja: ナビゲート

en: Bookmark Track Position
ja: トラック位置をブックマーク

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
ja: 再生

en: Files/URLs to open
ja: 開くファイル/URL

en: Immediately start playing an audio cd
ja: オーディオ CD を即時に再生する

en: Skip backwards in playlist
ja: プレイリストの前のトラックへ移動

en: Start playing current playlist
ja: 現在のプレイリストを再生する

en: Play if stopped, pause if playing
ja: 停止している場合は再生、再生している場合は一時停止

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止

en: Stop playback
ja: 再生を停止

en: Skip forwards in playlist
ja: プレイリストの次のトラックへ移動

en: Additional options:
ja: 追加オプション:

en: Append files/URLs to playlist
ja: ファイル/URL をプレイリストへ追加

en: Queue URLs after the currently playing track
ja: 再生中のトラックの後に URL をキュー

en: Load URLs, replacing current playlist
ja: URL をロードし、現在のプレイリストを置換

en: Print verbose debugging information
ja: 詳細なデバッグ情報を表示

en: Disable colorization for debug output.
ja: デバッグ出力の色づけを行なわない

en: Allow running multiple Amarok instances
ja: Amarok を複数インスタンス実行することを許可

en: Base for relative filenames/URLs
ja: ファイル名/URL の相対パスのベース

en: Database Error
ja: データベースエラー

en: Moving files to trash
ja: ファイルをごみ箱に移動

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
ja: 曲パス %1 はシステム設定で指定されています。
    コレクションフォルダとして使用しますか？

en: Media Sources Home
ja: メディアソースホーム

en: Filter Music Sources
ja: 音楽ソースをフィルタする

en: &Media Sources
ja: メディアソース(&M)

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
ja: これはご利用中の曲が存在する場所を示しています。例えば携帯オーディオプレーヤーや CD などを表示します。

en: Search collection
ja: コレクションを検索

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
ja: この時間に追加されたもの

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
ja: 今日の追加

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
ja: 今週の追加

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
ja: 今月の追加

en: First Level
ja: 第 1 レベル

en: Second Level
ja: 第 2 レベル

en: Third Level
ja: 第 3 レベル

en: Show Years
ja: 年を表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
ja: トラック番号を表示

en: Show Cover Art
ja: カバーアートを表示

en: Merged View
ja: 統合ビュー

en: Sort Options
ja: ソートのオプション

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
ja: ラベルなし

en: Counting...
ja: カウント中...

en: 1 track | %1 tracks
ja[0]: %1 トラック

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
ja: 不明

en: Various Artists
ja: 複数のアーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Year - Album
ja: 年 - アルバム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
ja: アルバムのアーティスト

en: Composer
ja: 作者

en: Genre
ja: ジャンル

en: Year
ja: 年

en: Label
ja: ラベル

en: None
ja: なし

en: Collapse All
ja: すべてたたむ

en: Collection
ja: コレクション

en: Copy to Collection
ja: コレクションにコピー

en: Move to Collection
ja: コレクションに移動

en: Move Tracks to Trash
ja: トラックをごみ箱に移動

en: Delete Tracks
ja: トラックを削除

en: More...
ja: その他...

en: &Add to Playlist
ja: プレイリストに追加(&A)

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
ja: プレイリストを置換(&R)

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
ja: ファイルを整理

en: &Edit Track Details
ja: トラックの詳細を編集(&E)

en: Filter Files
ja: ファイルをフィルタする

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
ja: ファイルブラウザでは、ローカルのコレクションにあるものかどうかに関係なく、お使いのシステム内のファイルを参照することができます。これらのファイルを選択することで、プレイリストに追加することができるほか、基本的なファイル操作を行なうこともできます。

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
ja: 削除を確認

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
ja[0]: 本当にこれらの %1 アイテムを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
ja: ファイルをごみ箱に移動の確認

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
ja[0]: 本当にこれらの %1 アイテムを削除しますか？

en: Home
ja: ホーム

en: Automated Playlist Generator
ja: 自動プレイリスト生成

en: Create playlists by specifying criteria
ja: 指定した条件でプレイリストを作成

en: Add new preset
ja: 新しいプリセットを追加

en: Edit selected preset
ja: 選択されたプリセットを編集

en: Delete selected preset
ja: 選択されたプリセットを削除

en: Import a new preset
ja: 新しいプリセットをインポート

en: Export the selected preset
ja: 選択されたプリセットをエクスポート

en: Run APG with selected preset
ja: 選択されたプリセットで APG を実行

en: APG Presets
ja: APG プリセット

en: Generator Optimization
ja: ジェネレータ最適化

en: Speed
ja: 速度

en: Accuracy
ja: 精度

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
ja: バイアスの編集

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
ja: 適合タイプ:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
ja: このバイアスは、現在読み込まれていないか、
    現在無効な他のバイアスに対する代替です。
    元のバイアス名は %1 です。

en: This bias has no settings.
ja: このバイアスには設定がありません。

en: Dynamic Playlists
ja: ダイナミックプレイリスト

en: Dynamically updating parameter based playlists
ja: 自動的に更新されるパラメータベースのプレイリスト

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
ja: ダイナミックプレイリストを使用することで、Amarok を個人的なディスクジョッキーとして使用することができます。設定した様々なパラメータを元にして、トラックを自動的に選択します。

en: Previous:
ja: 前:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
ja: プレイリストに表示される前のトラック数

en: Upcoming:
ja: 次に演奏:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
ja: プレイリストに追加することのできる次に演奏されるトラック数

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
ja: オン

en: Turn dynamic mode on.
ja: ダイナミックモードを有効にします。

en: Duplicates
ja: 重複

en: New
ja: 新規

en: New playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Edit
ja: 編集

en: Edit the selected playlist or bias
ja: 選択したプレイリストやバイアスを編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selected playlist or bias
ja: 選択したプレイリストやバイアスを削除

en: Repopulate
ja: 再補充

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
ja: 再生待ちのトラックを新しいものに置き換えます。

en: &Rename playlist
ja: プレイリストの名前変更(&R)

en: &Add new Bias
ja: 新しいバイアスの追加(&A)

en: &Clone Playlist
ja: プレイリストを複製(&C)

en: &Delete playlist
ja: プレイリストを削除(&D)

en: &Edit bias...
ja: バイアスを編集(&E)...

en: &Clone bias
ja: バイアスを複製(&C)

en: &Delete bias
ja: バイアスを削除(&D)

en: &Add new bias
ja: 新しいバイアスを追加(&A)

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
ja: プレイリストブラウザには、取り込み済みのプレイリストと保存済みのプレイリストが表示されています。また、パワフルなダイナミックプレイリストを指定することができるほか、ポッドキャストの購読やエピソードを管理することもできます。

en: Add Folder
ja: フォルダを追加

en: Visible Sources
ja: 可視のソース

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
ja: フォルダは <b>統合ビュー</b> にのみ表示されます。

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
ja[0]: %1 個のプレイリスト

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
ja[0]: %1 個のプレイリスト

en: Source
ja: ソース

en: &Rename...
ja: 名前変更(&R)...

en: &Delete...
ja: 削除(&D)...

en: Use relative path for &saving
ja: 保存する際に相対パスを使う(&S)

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: &Rename Folder...
ja: フォルダの名前変更(&R)...

en: &Delete Folder
ja: フォルダを削除(&D)

en: New name
ja: 新しい名前

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
ja: 新しいフォルダ名を入力:

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
ja: このフォルダ、およびその内容を削除してよろしいですか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
ja: ポッドキャスト

en: List of podcast subscriptions and episodes
ja: ポッドキャストの購読とエピソードを一覧表示

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
ja: ここではポッドキャストの購読を管理したり、個別のエピソードを閲覧したりすることができます。エピソードのディスクへのダウンロードを行なうこともできるほか、Amarok に対して自動的にダウンロードさせることもできます。

en: &Add Podcast
ja: ポッドキャストを追加(&A)

en: &Update All
ja: すべて更新(&U)

en: Import OPML File
ja: OPML ファイルをインポート

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: Subscription Date:
ja: 講読日:

en: Keywords:
ja: キーワード:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
ja: ポッドキャストを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
ja: ポッドキャストを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
ja: すべてのポッドキャストを更新

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
ja: ポッドキャストを設定...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
ja: スキャンの間隔...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
ja[0]: %1 個のチャンネル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
ja: タイトル

en: Summary
ja: 要約

en: Add Podcast
ja: ポッドキャストを追加

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
ja: RSS 1.0/2.0, Atom feed の URL を入力:

en: Saved Playlists
ja: 保存されたプレイリスト

en: User generated and imported playlists
ja: ユーザ生成もしくはインポートされたプレイリスト

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
ja: プレイリストの作成や編集、整理などを行なうことができます。Amarok ではお使いのコレクション内にプレイリストを発見した場合には、それらを自動的に追加するほか、保存済みの任意のプレイリストも表示されます。

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
ja: インターネットブラウザでは、Amarok に直接統合された形でオンラインのソースを参照することができます。Amarok には最初から多数のオンラインソースが提供されていますが、スクリプトを利用してさらに追加することもできます。

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
ja: 全般

en: Configure General Options
ja: 全般設定

en: Local Collection
ja: ローカルコレクション

en: Configure Local Collection
ja: ローカルコレクションの設定

en: Playback
ja: 再生

en: Configure Playback
ja: 再生の設定

en: Notifications
ja: 通知

en: Configure Notifications
ja: 通知を設定

en: Database
ja: データベース

en: Configure Database
ja: データベースの設定

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Configure Plugins
ja: プラグインの設定

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Configure Scripts
ja: スクリプトの設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
ja: コレクションの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
ja: コレクションフォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
ja: これらのフォルダは、コレクション作成のためにメディアが存在していないかどうか、スキャンを行ないます。以前選択していたフォルダを個々にスキャンする場合は、そのフォルダで右クリックしてください:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
ja: 曲を取り込んでいます

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
ja: ローカルコレクションへのコピーまたは移動時に、Amarok がトラックのトランスコードを行なうべきかどうか。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
ja: トラックのトランスコード:

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
ja: Amarok データベースは下記のエラーを報告しました:
    %1
    多くの場合、Amarok を正しく動作させるため、上記のエラーを解決する必要があります。

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
ja: パスワード

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
ja: 外部データベースを使用するかどうか。既定では、内蔵の MySQL データベースが既に動作しています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
ja: 外部 MySQL サーバを使用(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
ja: 接続の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
ja: サーバ(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
ja: 既存の MySQL サーバの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
ja: ポート(&O):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
ja: サーバにアクセスするためのポート番号。デフォルトは 3306 。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
ja: デフォルトユーザのパスワードを入力。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
ja: パスワード(&P):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
ja: すべてのアクセス権限を持つデータベースアクセス用のユーザ。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
ja: データベース(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
ja: データベースの名称。デフォルト値は amarokdb 。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
ja: またデータベースを構築していない場合は、下記の SQL コマンドを利用してください (パスワード部分のみ適切なものに置き換えてください)(&Q):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
ja: Amarok のシステムトレイアイコンを有効にするにはチェックを入れてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
ja: チェックすると、インターネットから自動でカバーアートを取得します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
ja: カバーアートを自動的に取得する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
ja: コンテキストアプレットを折りたたんだ際、アニメーションで表示します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
ja: ブラウザパネル内に背景画像を表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
ja: プレイリストのオプション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
ja: プレイリストのスクロールをチェックし、現在のトラックが常に見えるようにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
ja: プレイリストを自動的に現在のトラックにスクロールする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
ja: ムードバーのオプション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
ja: ムードバーは、お使いの曲を視覚的にナビゲートできるものです。
    なお、この機能を利用するには外部の "ムードバー生成" ツールが必要です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
ja: 進捗スライダーにムードバーを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
ja: ムードバーのスタイル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
ja: モードディスプレイの形式を選択

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
ja: デフォルト (システムカラー)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
ja: アングリー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
ja: フローズン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
ja: ハッピー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
ja: ノーマル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
ja: メタデータの変更 ('スター' として評価したものを含む) は、元のファイルに書き込まれます。
    ファイルの書き込みを保護することで、書き込みを防ぐこともできます。
    これはインターネットでファイルを共有しているような場合に、
    便利な設定です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
ja: ファイルにメタデータを書き込む

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
ja: 再生時に変更されるタイプの統計情報 (例えばスコアや最終再生、再生回数)
    を、タグとしてファイルに書き込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
ja: 統計情報をファイルに書き込む

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
ja: 変更されたカバーをファイルに書き戻します。
    これにより、既存のカバーを上書きします。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
ja: 選択すると、Amarok は Mozilla の文字セット検出器を利用して、ID3 タグ内にある文字コードを自動判別するようになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
ja: ID3 タグの文字セット検出を有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
ja: OSD (オンスクリーンディスプレイ) を有効にするにはチェックを入れてください。OSD は新しいトラックの再生が始まると、そのトラックの情報を画面に表示します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
ja: オンスクリーンディスプレイを使用(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
ja: 表示時間(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
ja: OSD を表示する時間をミリ秒単位で指定します。値は 500 から 10000 の間でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
ja: 永久

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en:  ms
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
ja: スクリーン(&R):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
ja: OSD を表示するスクリーン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
ja: OSD に使う色を指定する場合はチェックを入れてください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
ja: カスタム色を使う(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
ja: OSD テキストの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
ja: テキスト色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
ja: クリックして OSD テキストの色を選択します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
ja: チェックした場合は、お使いのデスクトップシステムが半透明表示に対応している場合、それを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
ja: 半透明(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
ja: フォントスケール:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
ja: チェックして、システム通知を使う。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
ja: システム通知を使う(&S)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
ja: 有効にすると、テーププレーヤーと同じように前回のセッションを終了した位置から再生を再開します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
ja: 起動時に再生を再開する(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
ja: フェードアウトの長さをミリ秒単位で指定します。

en: Collections
ja: コレクション

en: Internet Services
ja: インターネットサービス

en: Generic
ja: 汎用

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Scriptable Service
ja: スクリプトサービス

en: Search Scripts
ja: スクリプトを検索

en: Images
ja: 画像

en: %1 track | %1 tracks
ja[0]: %1 個のトラック

en: Disc %1
ja: ディスク %1

en: &Queue
ja: キューに追加(&Q)

en: Edit Track Details
ja: トラックの詳細を編集

en: Play Count
ja: 再生回数

en: Score
ja: スコア

en: Never
ja: なし

en: Add label
ja: ラベルを追加

en: Remove label
ja: ラベルを削除

en: Show in Media Sources
ja: メディアソースを表示

en: Add to blacklist
ja: ブラックリストに追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
ja: ラベル

en: Reload
ja: 再読み込み

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ja: 設定

en: Labels: No track playing
ja: ラベル: 再生中のトラックはありません

en: Labels: Fetching...
ja: ラベル: 取得しています...

en: Labels: %1
ja: ラベル: %1

en: Labels for %1 by %2
ja: %2 による %1 のラベル

en: General Settings
ja: 全般設定

en: Blacklist Settings
ja: ブラックリストの設定

en: Replacement Settings
ja: 置換の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
ja: 下記のラベルは表示しない:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
ja: アーティストに該当するラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
ja: タイトルに該当するラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
ja: アルバムに該当するラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
ja: ブラックリスト:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
ja: ラベルの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
ja: 最小ラベルスコア:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
ja: このスコア以上のラベルのみを表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
ja: 表示する最大ラベル数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
ja: これ以上多くは、ラベルを表示しないようにします。
    ただし、個人ラベルは常に表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
ja: 個人ラベルをスコア付きで表示する:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
ja: 個人ラベルのフォントサイズに影響します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
ja: 何も割り当てられていない場合、ダウンロードしたラベルを自動で追加する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
ja: これ以上のスコアの場合にのみ、ラベルを追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
ja: 割り当てたラベルの色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
ja: ラベルの背景色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
ja: 現在の色スキームに合わせてラベルの色を設定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
ja: 色をリセット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
ja: ダウンロードしたラベルを置き換える

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
ja: を次に置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
ja: ここでは、ダウンロードしたラベルを設定に合わせて置き換え、ラベルコレクションをきれいな状態に保ち続ける設定を行なうことができます。
    例えば「hip hop」を「hip-hop」などに置き換えることができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
ja: ダウンロードしたラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
ja: 置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
ja: タイトル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Configure Playlist Info Applet
ja: プレイリスト情報アプレットの設定

en: Width
ja: 幅

en: Songkick Concert Information
ja: Songkick コンサート情報

en: Concerts
ja: コンサート

en: Reload Songkick
ja: Songkick を再読み込み

en: Concert information is being fetched.
ja: コンサート情報を取得中。

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
ja: Songkick からダウンロードできませんでした。インターネット接続を確認してください: %1

en: There was no information found for this track
ja: このトラックに関する情報は見つかりませんでした

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
ja: タブを再読み込み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
ja: 下記のタイトルとアーティストのタブを再読み込み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
ja: タブ譜

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
ja: タブ譜を再読み込み

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
ja: %2 による %1 のタブ譜はありません

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
ja: タブ譜: 取得エラー

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
ja: タブ譜: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
ja: タブ譜の設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
ja: 現在のトラック設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
ja: タブ譜を取得

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
ja: ギター

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
ja: ベース

en: Track
ja: トラック

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
ja: Wikipedia の情報を取得できません: %1

en: No information found...
ja: 情報が見つかりません...

en: Choose Language
ja: 言語を選択

en: Configure Applets...
ja: アプレットを設定...

en: &Context
ja: コンテキスト(&C)

en: No labels found on Last.fm
ja: Last.fm にはラベルがありませんでした

en: Unable to retrieve from Last.fm
ja: Last.fm から取得できませんでした

en: No connection to Last.fm
ja: Last.fm に接続していません

en: ontour
ja: オンツアー

en: dates
ja: 日付

en: Do not show under Various Artists
ja: 複数のアーティストに表示しない

en: Show under Various Artists
ja: 複数のアーティストに表示

en: %1 - Stopped %2
ja: %1 - %2 停止

en: Playback Ended Markers
ja: プレイバックエンドマーカー

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Audio CD settings - Amarok
ja: オーディオ CD 設定 - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
ja: 利用可能なフォーマット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
ja: 高度

en: Loading remote collection from host %1
ja: ホスト %1 からリモートコレクションを読み込んでいます

en: Music share at %1
ja: %1 にて音楽共有

en: Could not create directory: %1
ja: ディレクトリ %1 を作成できませんでした

en: Transferring: %1
ja: 転送中: %1

en: Transcoding: %1
ja: トランスコード中: %1

en: Removing: %1
ja: 削除中: %1

en: &Configure Device
ja: デバイスを設定(&C)

en: &Eject Device
ja: デバイスを取り出す(&E)

en: Unknown Collection
ja: 不明なコレクション

en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Unknown track
ja: 不明なトラック

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
ja: 情報

en: Copying Tracks Failed
ja: トラックのコピーに失敗しました

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
ja: トラックはコピーされていません: デバイスは現在コピー中です

en: Unsupported format: %1
ja: 未対応の形式: %1

en: Already on device
ja: 既にデバイスにあります

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
ja: トラックはコピーされていません: 既に同じトラックが存在しています

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
ja: トラックはコピーされていません: デバイスに必要な空き領域がありません

en: Transferring Tracks to Device
ja: デバイスにトラックを転送しています

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
ja[0]: %1 トラックをデバイスにコピーするのに失敗しました

en: The track failed to copy to the device
ja: トラックをデバイスにコピーするのに失敗しました

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
ja[0]: トラックは削除されませんでした:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
ja[0]: トラックの削除に失敗しました

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
ja: %1 トラックは既にデバイスから削除されています。

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
ja[0]: デバイスからトラックを削除

en: &Disconnect Device
ja: デバイスを切断(&D)

en: Media Device playlists
ja: メディアデバイスプレイリスト

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
ja: %1 のポッドキャスト

en: Could not connect to MTP Device
ja: MTP デバイスに接続できません

en: Could not copy track from device.
ja: デバイスからトラックをコピーできませんでした。

en: Unknown Album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown Genre
ja: 不明なジャンル

en: Could not delete item
ja: アイテムを削除できませんでした

en: Delete failed
ja: 削除に失敗

en: Could not save playlist.
ja: プレイリストを保存できませんでした。

en: Playdar Collection
ja: Playdar コレクション

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
ja: クラシック

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
ja[0]: これら %1 個のトラックを削除しますか？これらのトラックは %2 からのほか、ストレージメディアからも削除されます。

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
ja[0]: %1 個のトラックを移動しますか？これらのトラックは名前が変更され、オリジナルは削除されます。

[ctx: @title:window]
en: Move Files
ja: ファイルを移動

[ctx: rename files button]
en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
ja[0]: 何らかの問題が発生したため、これら %1 個のトラックは削除できませんでした。ディレクトリに対して書き込み権限があるかどうか、確認してください。

en: Unable to remove tracks
ja: トラックを移動できませんでした

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
ja: コレクションに十分な空き容量がないか、書き込みできません。

en: Do you want to remove empty folders?
ja: 空のフォルダを削除しますか？

en: Remove empty folders?
ja: 空のフォルダを削除しますか？

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
ja: %1 (%3: %2)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
ja: %1 (%2)

en: today
ja: 今日

en: last week
ja: 先週

en: last month
ja: 先月

en: two months ago
ja: 2 カ月前

en: three months ago
ja: 3 カ月前

en: Trash
ja: ごみ箱

en: Moving to trash: %1
ja: ごみ箱に移動: %1

en: &Delete Episode
ja: エピソードを削除(&D)

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
ja[0]: 本当にこれらの %1 エピソードを削除しますか？

en: Yes, delete from %1.
ja: はい、%1 から削除します。

en: &Delete Channel and Episodes
ja: チャネルとエピソードを削除(&D)

en: &Activate This Collection
ja: このコレクションを有効にする(&A)

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
ja: %1 (有効化していません)

en: Configure USB Mass Storage Device
ja: USB マスストレージデバイスを設定

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
ja[0]: %1 個のトラックを %2 から削除しています

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
ja: USB Mass Storage device の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
ja: 接続されたとき自動的に使用する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
ja: 音楽

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
ja: 音楽フォルダ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
ja: デバイスに追加するトラックのファイル名スキーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
ja: ポッドキャストフォルダ:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
ja: 不明

en: Stream (%1)
ja: ストリーム (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
ja: プレイリストをダウンロードする際、一時ファイルを作成できませんでした。

en: Downloading remote playlist
ja: リモートプレイリストをダウンロードしています

en: The used file extension is not valid for playlists.
ja: 使用されているファイルの拡張子は、プレイリストとしては正しくありません。

en: Unknown playlist format
ja: 不明なプレイリストのフォーマット

en: Playlist_%1
ja: プレイリスト_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
ja: ポッドキャストのエピソードファイル名の設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
ja: ポッドキャストのファイル名配置設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
ja: ポッドキャストのチャンネルで指定する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
ja: カスタム

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
ja: 利用可能なフィールド: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
ja: ポッドキャストの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
ja: 保存場所:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
ja: 有効にすると、Amarok は自動的にポッドキャストをスキャンして更新がないかどうか確認します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
ja: 自動的に更新をスキャン

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
ja: メディアのダウンロード

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
ja: 利用可能になったらすぐにメディアをダウンロードします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
ja: 利用可能になり次第ダウンロード(&V)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
ja: メディアは明示的にダウンロードしなければなりません。そうしなければポッドキャストはリモートサーバから再生されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
ja: 要求に応じてストリームまたはダウンロード(&Q)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
ja: 有効にすると、Amarok は古いポッドキャストエピソードを処分します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
ja: エピソードの数を制限する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
ja: 最大保存数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
ja: 保存するポッドキャストアイテムの上限

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
ja: RSS フィードとダウンロードしたファイル内にあるタグは、場合によっては同じ情報になっていない場合があります。タグを書き込むことで、プレイリストとメディアデバイス上の情報を、フィードにあるものと一致させることができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
ja: ダウンロード後にフィード情報をタグに書き込む。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
ja: エピソードのファイル名設定

[ctx: change options]
en: Configure %1
ja: %1 を設定

en:  Item |  Items
ja[0]:  個の項目

en: Podcast
ja: ポッドキャスト

en: &Update All Channels
ja: すべてのチャネルを更新(&U)

en: &Configure General Settings
ja: 全般の設定(&C)

en: &Export subscriptions to OPML file
ja: 購読を OPML ファイルにエクスポート(&E)

en: &Configure
ja: 設定(&C)

en: &Remove Subscription
ja: 購読を削除(&R)

en: &Update Channel
ja: チャンネルを更新(&U)

en: &Download Episode
ja: エピソードをダウンロード(&D)

en: &Delete Downloaded Episode
ja: ダウンロードしたエピソードを削除(&D)

en: &Write Feed Information to File
ja: フィード情報をファイルに書き込む(&W)

en: Already subscribed to %1.
ja: %1 は既に購読しています。

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
ja: 毎

en:  minute |  minutes
ja[0]:  分

en: Configure Local Podcasts
ja: ローカルポッドキャストを設定

en: Move Podcasts
ja: ポッドキャストを移動

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
ja: ダウンロードしたすべてのエピソードを、新しい場所に移動しますか？

en: Select file for OPML export
ja: エクスポートのための OPML ファイルを選択

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
ja: 「%1」の購読を中止しますか？

en: Delete downloaded episodes
ja: ダウンロードしたエピソードを削除

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
ja[0]: 進行中のポッドキャストダウンロードが %1 あります

en: Cancel Download and Quit.
ja: ダウンロードをキャンセルし終了します。

en: Unable to save podcast episode file to %1
ja: ポッドキャストのエピソードファイルを ‘%1’ に保存できません

en: Downloading Podcast Media
ja: ポッドキャストメディアをダウンロード

en: Downloading Podcast "%1"
ja: ポッドキャスト “%1” をダウンロード

en: Local Podcasts
ja: ローカルポッドキャスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
ja: 自動アップデート:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
ja: 無効

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
ja: ベースディレクトリ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> すべてのポッドキャストチャンネル用のベースディレクトリ。</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ポッドキャストチャンネルが追加されると  <span style=" font-style:italic;">&lt;ベースディレクトリ&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;チャンネル名&gt;</span> がダウンロードディレクトリとして使用されます。</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> これは個々のチャンネルごとに変更可能です。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
ja: 新しいポッドキャストチャンネルに対する基本ディレクトリ。
    ポッドキャストチャンネルが追加された際、<基本ディレクトリ>/<チャンネル名>がダウンロードディレクトリとして使用されます。
    これはチャンネルごとに個別の変更を行なうこともできます。

en: Transcode and organize tracks
ja: トラックのトランスコードと整理

en: Move tracks
ja: トラックを移動

en: Transcode and move tracks
ja: トラックのトランスコードと移動

en: Copy tracks
ja: トラックをコピー

en: Transcode and copy tracks
ja: トラックのトランスコードとコピー

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
ja[0]: %1 個のトラックを %2 に移動しています

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
ja[0]: %1 個のトラックを %2 にコピーしています

en: Unknown Composer
ja: 不明な作者

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
ja: 任意

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
ja: ファイル名

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
ja: タイトル

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
ja: アーティスト

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
ja: アルバム

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
ja: ジャンル

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
ja: 作者

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
ja: 年

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
ja: コメント

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
ja: トラック番号

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
ja: ディスク番号

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
ja: 長さ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
ja: ビットレート

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
ja: サンプリングレート

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
ja: ファイルサイズ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
ja: フォーマット

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
ja: 追加

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
ja: スコア

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
ja: 評価

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
ja: 初回再生

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
ja: 前回再生

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
ja: 再生回数

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
ja: ユニーク ID

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
ja: トラックゲイン

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
ja: トラックゲインピーク

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
ja: アルバムゲイン

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
ja: アルバムゲインピーク

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
ja: アルバムアーティスト

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
ja: ラベル

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
ja: 変更されました

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
ja[0]: %1 日

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
ja[0]: %1 年

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
ja[0]: %1 月

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
ja[0]: %1 日

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

en: Importing podcast channel from %1
ja: %1 からポッドキャストのチャンネルをインポート

en: Updating podcast channel
ja: ポッドキャストのチャンネルを更新

en: Updating "%1"
ja: “%1” を更新

en: Importing podcast from %1 failed with error:
ja: %1 からポッドキャストのインポートがエラーで失敗:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
ja: %1 からポッドキャストのアップデートがエラーで失敗:

en: Updating "%1" failed with error:
ja: %1 からポッドキャストのアップデートがエラーで失敗:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
ja: %1 を処理する際、フィードを期待しましたが HTML ページを受信しました。
    URL を確認してください。

en: Feed has an unknown type: %1
ja: 未知の種類のフィードです: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
ja: %1 は RSS バージョン 2.0 のフィードではありません。

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
ja: %1 は正しい RSS バージョン 1.0 のフィードではありません。

en: %1 is not a valid Atom feed.
ja: %1 は正しい Atom フィードではありません。

en: Alternative Enclosures:
ja: 代替エンクロージャ:

en: unknown type
ja: 不明なタイプ

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
ja: なし

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
ja: 不明

en: One week ago | %1 weeks ago
ja[0]: %1 週間前

en: Yesterday
ja: 昨日

en: One day ago | %1 days ago
ja[0]: %1 日前

en: One hour ago | %1 hours ago
ja[0]: %1 時間前

en: One minute ago | %1 minutes ago
ja[0]: %1 分前

en: Within the last minute
ja: 1 分以内

en: The future
ja: 未来

[ctx: number of months ago]
en: %1M
ja: %1カ月

[ctx: w for weeks]
en: %1w
ja: %1週間

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
ja: 明日

[ctx: d for days]
en: %1d
ja: %1日

[ctx: h for hours]
en: %1h
ja: %1時間

en: Unknown Artist(s)
ja: 不明なアーティスト

en: Unknown Album(s)
ja: 不明なアルバム

en: Various Albums
ja: 各種アーティスト

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
ja: 固定ビットレートエンコーディングに設定するビットレートターゲット

en: Smaller file
ja: より小さいファイル

en: Better sound quality
ja: よりよいサウンド品質

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
ja: <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) はデジタル音楽向けの無損失圧縮のオーディオコーデックです。<br>FLAC に対応していない、Apple 社製の音楽プレーヤーにのみ推奨される設定です。

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
ja: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>圧縮レベル</a> は整数で 0 から 8 までの値を設定できる項目で、<b>FLAC</b> でエンコードを行なう際のファイルサイズと圧縮速度を決めるものです。<br/>圧縮レベルを <b>0</b> に設定すると、最も少ない時間で圧縮を行なうことができますが、大きなファイルが作成されてしまいます。<br/>逆に圧縮レベルを <b>8</b> に設定すると、圧縮にかかる時間は最大になりますが、最も小さなファイルを作成することができます。<br/>FLAC はその仕組み上、損失のあるコーデックではありますが、圧縮レベルをどのように設定しても、出力されるオーディオの品質は同じです。<br/>また、圧縮レベルを <b>5</b> 異常に設定すると、圧縮にかかる時間が飛躍的に伸びますが、より小さいファイルを作成することができます。ただしお勧めはしていません。

en: Compression level
ja: 圧縮レベル

en: Faster compression
ja: 速い圧縮

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
ja: <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/FLAC>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) はオープンソースで使用料のかからない、デジタル音楽向け無損失オーディオコーデックです。<br>オーディオ品質を犠牲にすることなく曲を保管したい場合、FLAC は優れた選択といえます。

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
ja: 可変ビットレートに設定する平均ビットレート

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
ja: <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) は特許の成立したデジタルオーディオコーデックで、損失のある形でデータ圧縮を行なうものです。<br>このような欠点があるものの、消費者向けのオーディオストレージなどでは一般的な形式であるほか、携帯型音楽プレーヤーでも広く対応しています。

en: Quality rating for variable bitrate encoding
ja: 可変ビットレートエンコーディングにおける品質値

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
ja: <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> はオープンソースで使用料のかからない、デジタル音楽向け損失ありのオーディオコーデックです。<br>MP3 に比べて、小さなファイルサイズで高い品質を提供します。Ogg Vorbis は、特に対応する携帯型音楽プレーヤーをお持ちの場合、すべての場合において適切な選択肢です。

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
ja: ビットレートとは、オーディオトラックのデータ量を表わす値で、1 秒あたりのデータ量で表わします。<br><b>WMA</a> がプロプライエタリであること、およびそのようなプロプライエタリのエンコーダをリバースエンジニアリングで解析した難しさから、Amarok で使用されるエンコーダは <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>固定ビットレート</a> に設定されます。<br>このような理由から、このスライダーのビットレート値は、エンコード後のファイルにおいてほぼ正確な値を示しています。携帯型のプレーヤーで曲を聴く場合、<b>136kb/s</b>程度が適切な選択です。<br/><b>112kb/s</b> 未満では品質が悪くなってしまいますし、<b>182kb/s</b>以上では過剰な品質設定です。

en: Windows Media Audio
ja: Windows メディアオーディオ

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
ja: <a href=http://ja.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) は Microsoft が開発したプロプライエタリのコーデックで、損失のある圧縮を行なうことができます。<br>Ogg Vorbis に対応していない形態音楽プレーヤーにのみ推奨される形式です。

en: Fetching Cover
ja: カバーを取得

en: There was an error communicating with cover provider: %1
ja: カバープロバイダと通信中にエラーが発生しました: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
ja: '%1' のカバーの取得に成功しました。

en: Fetching cover for '%1' failed.
ja: %1 のカバー取得に失敗しました。

en: Canceled fetching cover for '%1'.
ja: %1 のカバー取得をキャンセルしました。

en: Unable to find a cover for '%1'.
ja: %1 のカバーが見つかりませんでした。

en: Fetch Cover | Fetch Covers
ja[0]: カバーを取得

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
ja[0]: %1 アルバムのアートワークを取得

en: Display Cover
ja: カバーを表示

en: Display artwork for this album
ja: このアルバムのアートワークを表示

en: Unset Cover | Unset Covers
ja[0]: カバーの設定を解除

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
ja[0]: %1 アルバムのアートワークを削除

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のカバーをコレクションから削除しますか？

en: Set Custom Cover
ja: カスタムカバーを設定

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
ja[0]: これら %1 個のアルバムに別のアートワークを設定

en: Select Cover Image File
ja: カバー画像ファイルを選択

en: Finding cover for
ja: 以下のカバーを検索しています

en: Enter Custom Search
ja: カスタム検索を入力

en: Sort by size
ja: サイズで並べ替え

en: Cover Image Save Location
ja: カバー画像保存場所

en: Sorry, the cover could not be saved.
ja: すみません、カバーを保存できませんでした。

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
ja: すみません、カバー画像を取得できませんでした。

en: Fetching Large Cover
ja: ラージカバーを取得しています

en: Download Progress
ja: ダウンロード進捗

en: Search
ja: 検索

en: Search For More Results
ja: より多くの結果を検索

en: No Images Found
ja: 画像が見つかりません。

en: 1 Image Found | %1 Images Found
ja[0]: %1 個の画像が見つかりました

en: Notes
ja: メモ

[ctx: @item::intable]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: @item::intable]
en: Country
ja: 国

[ctx: @item::intable]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
ja: フォーマット

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
ja: リリース日

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
ja: ソース

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
ja: 幅

[ctx: @item::intable URL]
en: link
ja: リンク

en: Cover Manager
ja: カバーマネージャ

en: Albums By
ja: アルバム

en: All Artists
ja: すべてのアーティスト

en: Enter search terms here
ja: ここに検索語を入力します

en: All Albums
ja: すべてのアルバム

en: Albums With Cover
ja: カバー取得済みアルバム

en: Albums Without Cover
ja: カバー未取得アルバム

en: Fetch Missing Covers
ja: 未取得のカバーを取得

en: Fetching
ja: 取得中

en: Loading
ja: 読み込み中

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
ja: 完了。

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
ja[0]: %1 個のカバーが見つかりませんでした

en: Fetching cover for %1 - %2...
ja: カバーを取得中 %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
ja: %1 のカバーを取得中...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
ja[0]: %1 個のカバーを取得中... :

en: 1 fetched | %1 fetched
ja[0]: %1 個取得しました

en: 1 not found | %1 not found
ja[0]: %1 個見つかりませんでした

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
ja[0]: %1 個該当 (検索文字: %2)

en: 1 album | %1 albums
ja[0]: %1 アルバム

en: Cover Image
ja: カバー画像

en: No Artist
ja: アーティストなし

en: Cover View
ja: カバービュー

en: Could not open file "%1".
ja: ファイル "%1" を開けませんでした。

en: Input file
ja: 入力ファイル

en: Full rescan
ja: 完全再スキャン

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
ja: コレクション全体を再スキャンします。統計情報については <i>削除しません</i>。

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
ja: フォルダを再帰的にスキャンする (新しくチェックする場合は完全スキャンが必要です)(&S)

en: &Watch folders for changes
ja: フォルダの変更を監視する(&W)

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
ja: 有効にすると、Amarok はすべてのサブフォルダを読み込みます。

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
ja: 選択すると、コレクションのフォルダは変更がないかどうか監視するようになります。
    ただし、監視処理はシンボリックリンクの先にあるものまでは監視しません。

en: Rescan '%1'
ja: '%1' を再スキャン

en: Import Collection
ja: コレクションをインポート

en: Migrating
ja: 移行

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
ja: <font color='red'>失敗:</font>トラックをインポートできませんでした

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
ja[0]: <font color='green'>成功:</font> %1 トラックをインポートしました

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
ja: <font color='red'>失敗:</font> 統計をインポートできませんでした

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
ja: <font color='red'>エラー:</font> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> をインポートしました

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
ja: <b>%1 - %2</b> をインポートしました

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
ja: <b>%1 - %2 (%3)</b> をインポートしました

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
ja: <b><font color='gray'>%1</font></b> を破棄

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
ja: <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp; %2 から<br/>&nbsp;&nbsp; %3 にインポートしました

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
ja: <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp; %3 から<br/>&nbsp;&nbsp; %4 にインポートしました

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
ja: <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp; %4 から<br/>&nbsp;&nbsp; %5 にインポートしました

en: AND
ja: かつ

en: OR
ja: または

en: Simple text
ja: シンプルテキスト

en: Edit Filter
ja: フィルタを編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
ja:  -

en: Configure Equalizer
ja: イコライザを設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
ja: 利用可能なイコライザプリセットのリスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
ja: 現在選択されているプリセットの変更を保存

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
ja: 保存

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
ja: 現在選択されているプリセットを削除します。ビルトインプリセットには適用できません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
ja: 標準設定に戻す

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
ja: バンド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
ja: プリアンプ

en: Collapse Chosen
ja: 選択したものを折りたたむ

en: Expand Unchosen
ja: 選択していないものを展開

en: Expand All
ja: すべて展開

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
ja: MusicBrainz タグ生成

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
ja: チェックしたトラックのタグを更新して終了する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
ja: タグを更新(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
ja: 保存せずに終了する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: %1 or %2
ja: %1 または %2

en: Artist's Initial
ja: アーティストのイニシャル

en: File Extension of Source
ja: ソースのファイル拡張子

en: Track Number
ja: トラック番号

en: You can use the following tokens:
ja: 以下の変数を使用できます:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
ja: 変数を含むテキストの一部を { } でくくると、変数が空の場合は表示されません。

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
ja: ファイル名の競合があります、現存のファイルは上書きされます。

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
ja: ファイル名の競合があります、現存のファイルは変更されません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
ja: ファイルを整理

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
ja: ファイルを置くベースフォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
ja: コレクションフォルダ(&O):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
ja: ファイルの転送先となるコレクションフォルダ。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
ja: 同名のファイルがある場合に、確認せずに上書きします。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">これをチェックすると、同じ名前のファイルに自動で上書きします。<span style=" font-style:italic;">(警告: 上書きは取り消すことができません)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
ja: 宛先のファイルを上書きする(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
ja: 文字の置換

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
ja: ファイル名に含まれるスペースをアンダースコア (_) に置換します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
ja: チェックするとファイル名内のすべてのスペースはアンダースコアに置換されます。チェックしない場合はそのままです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
ja: スペースをアンダースコア (_) に置換(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
ja: MS-DOS/VFAT ファイルシステムで無効な文字を、アンダースコアに置き換えます。
    
    このオプションは、多くの利用者が有効にしておくべきものです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
ja: 有効にすると、MS-DOS/VFAT ファイルシステムで無効な文字を、アンダースコアに置き換えます。無効な文字には、|?*<":>+[] のほか、Unicode の制御文字が含まれます。
    
    このオプションは、多くの利用者が有効にしておくべきものです。これにより、メディアデバイスへのコピーを、問題なく行なうことができるようになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
ja: VFAT 互換の名前(&V)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">有効にすると、非 ASCII 文字をアンダースコアに置き換えます。<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">お使いのタグ内に、英語以外の文字が含まれている場合は、有効にしてはいけません。</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">このオプションは、多くの利用者が無効にしておくべきものです。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">有効にすると、非 ASCII 文字をアンダースコアに置き換えます。<span style=" font-weight:600;">お使いのタグ内に、英語以外の文字が含まれている場合は、有効にしてはいけません。</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">このオプションは、多くの利用者が <span style=" font-style:italic;">無効</span> にしておくべきものです。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
ja: ASCII 文字に制限(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
ja: 置換

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
ja: 正規表現

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
ja: 文字列

en: Tags
ja: タグ

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
ja: 不明

en: Track Details: %1 by %2
ja: トラックの詳細: %1 by %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
ja[0]: %1 トラックの情報

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ja: <b>%2</b> による <b>%1</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ja: <b>%3</b> にある <b>%2</b> による <b>%1</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
ja[0]: %1 個のファイルを編集しています

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
ja: トラック情報

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
ja: 要約(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
ja: プロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
ja: 統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
ja: 長さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
ja: ビットレート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
ja: サンプリングレート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ja: サイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
ja: フォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
ja: コレクション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
ja: 評価:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
ja: 再生回数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
ja: スコア:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
ja: 初回再生:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
ja: 前回再生:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
ja: タグ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
ja: タイトル(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
ja: アーティスト(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
ja: 作者(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
ja: アルバムのアーティスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
ja: アルバム(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
ja: トラック番号(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
ja: ジャンル(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
ja: ディスク番号(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
ja: 年(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
ja: 毎分あたりのビート数(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
ja: コメント(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
ja: MusicBrainz からタグを取り込む(&Z)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
ja: ファイル名からタグを推測する(&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
ja: 歌詞(&Y)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
ja: ラベル(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ja: ラベル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
ja: ここで独自のラベルを指定するか、もしくは一覧からいずれかを選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
ja: この項目に対する独自のラベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ja: 場所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
ja: 前へ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
ja: 次へ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
ja: トラックごと(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
ja: 保存して閉じる(&V)

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
ja: ファイル名スキームを設定する際、下記のトークンを使用することができます:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
ja: &lt;空&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
ja: 大文字/小文字を変更する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
ja: 見出しのスタイル(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
ja: 単語の最初の文字を大文字に(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
ja: すべて大文字に(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
ja: すべて小文字に(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
ja: タグの末尾のスペースを削除する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
ja: アンダースコアをスペースに置き変える(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
ja: 結果のプレビュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
ja: 作者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
ja: 年:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
ja: コメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
ja: アルバム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
ja: ジャンル:

en: Unknown album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown artist
ja: 不明なアーティスト

en: No comments
ja: コメントなし

en: Unknown composer
ja: 不明な作者

en: Unknown disc number
ja: 不明なディスク番号

en: Unknown genre
ja: 不明なジャンル

en: Unknown title
ja: 不明なタイトル

en: Unknown year
ja: 不明な年

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
ja: かつ

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
ja: または

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
ja: 既定のダイナミックプレイリストのタイトル。既定のプレイリストは、トラックをランダムに返します。

en: Generating playlist...
ja: プレイリストを生成しています...

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
ja: AlbumPlay バイアスは、特定のアルバムに属するトラックを追加します。

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
ja: アルバム内の次の曲

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
ja: アルバム内で後に続く任意の曲

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
ja: 同じアルバム内のトラック

en: Track directly follows previous track in album
ja: アルバム内で、前のトラックの直後にあるトラック

en: Track comes after previous track in album
ja: アルバム内で前の曲の後にくるトラック

en: Track is in the same album as previous track
ja: 前の曲としてアルバム内に存在するトラック

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
ja: EchoNest による類似アーティスト

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
ja: EchoNest バイアスは、echo nest 上でトラックを検索し、似通ったトラックのみを追加します。

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
ja: IfElse バイアスは、少なくとも 1 つ以上のサブ・バイアスに該当する
    任意のトラックを追加します。最初のバイアスが何も返さない場合にのみ、2 つめのサブバイアスが使われます。

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
ja: 以下のすべてに該当するもの

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
ja: それ以外

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
ja: パーティション

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
ja: Part バイアスは、異なるサブ・バイアスからのプレイリストに対して、パーツを埋める動作を行ないます。

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
ja: プレイリストの何パーセントのトラックを、指定した条件で検索するかを設定します。

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
ja: パーティション

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
ja: QuizPlay バイアスは、最終トラックの終わりの文字から
    始まるトラックを追加します。

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
ja: 最終トラックのタイトルについて、その終わりの文字から
    始まるトラック

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
ja: 最終トラックのアーティスト名について、その終わりの文字から
    始まるトラック

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
ja: 最終トラックのアルバム名について、その終わりの文字から
    始まるトラック

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
ja: 最終トラックの曲名について、その終わりの文字から
    始まるトラック

en: of the track title (Title quiz)
ja: (トラックタイトル) (Title quiz)

en: of the artist (Artist quiz)
ja: (アーティスト) (Artist quiz)

en: of the album name (Album quiz)
ja: (アルバム名) (Album quiz)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
ja: 検索

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
ja: "SearchQuery" バイアスは、検索結果として見つかった
    トラックを追加します。コレクションブラウザで使用される
    ものと同じ検索文字列を使用します。

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
ja: 検索: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
ja: メタタグの該当

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
ja: TagMatch バイアスは、特定の条件に該当する
    トラックを追加します。

en: Invert condition
ja: 条件を反転

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
ja: %1 以外

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
ja: Random バイアスは、一切の判断を行なうことなく
    コレクション全体の中からランダムなトラックを追加します。

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
ja: And バイアスは、サブ・バイアスとして設定した
    条件をすべて満たすトラックを追加します。

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
ja: Or バイアスは、サブ・バイアスとして設定した
    条件のうち、いずれかのものを満たすトラックを追加します。

en: Replacement for bias %1
ja: バイアス %1 に対する置換

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Rock and Pop
ja: ロックとポップ

en: Rock
ja: ロック

en: Pop
ja: ポップ

en: Album play
ja: アルバム再生

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
ja: 評価

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
ja: プレイリストに多数のエラーを検出したため再生を停止しました。

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ja: <b>%2</b>: <b>%3</b>: <b>%1</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ja: <b>%2</b>: <b>%1</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
ja: <b>%2</b>: <b>%1</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> から

en: Manual
ja: 手動

en: Classical
ja: クラシック

en: Club
ja: クラブ

en: Dance
ja: ダンス

en: Full Bass
ja: フル・ベース

en: Full Treble
ja: フル・トレブル

en: Full Bass + Treble
ja: フル・ベース + トレブル

en: Laptop/Headphones
ja: ラップトップ/ヘッドフォン

en: Large Hall
ja: ラージホール

en: Live
ja: ライブ

en: Party
ja: パーティ

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Soft
ja: ソフト

en: Ska
ja: スカ

en: Soft Rock
ja: ソフト・ロック

en: Techno
ja: テクノ

en: Zero
ja: ゼロ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
ja: ユーザ名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
ja: ホスト名

en: Now playing
ja: 現在再生中

en: Retrieved lyrics is empty
ja: 取得した歌詞は空です

en: Lyrics data could not be parsed
ja: 歌詞データを解析できませんでした

en: No information available for this track
ja: このトラックに関する情報はありません。

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
ja: Bart “Where are my toothpicks” Cerneels

en: Developer (Stecchino)
ja: 開発者 (Stecchino)

en: Project founder (markey)
ja: プロジェクト創始者 (markey)

en: Developer (rengels)
ja: 開発者 (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
ja: Windows ビルド (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
ja: 開発者 (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
ja: 開発者 (Sentynel)

en: Developer (Teo`)
ja: 開発者 (Teo`)

en: Ian 'The Beard' Monroe
ja: Ian “The Beard” Monroe

en: Developer (eean)
ja: 開発者 (eean)

en: Developer (jefferai)
ja: 開発者 (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
ja: 開発者 (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
ja: Lydia “is wrong(TM)” Pintscher

en: Developer, Vision
ja: 開発者, ビジョン

en: Developer (maxx_k)
ja: 開発者 (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
ja: Nikolaj Hald “Also very hot” Nielsen

en: Developer (nhn)
ja: 開発者 (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
ja: Seb “Surfin' down under” Ruiz

en: Developer (sebr)
ja: 開発者 (sebr)

en: Developer (xevix)
ja: 開発者 (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
ja: 開発者, リプレイ・ゲイン サポート

en: MP3tunes integration
ja: MP3tunes インテグレーション

en: Windows porting
ja: Windows ポーティング

en: Usability
ja: ユーザビリティ

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
ja: Dan “Hey, it compiled...” Meltzer

en: Developer (hydrogen)
ja: 開発者 (hydrogen)

en: Biased playlists
ja: バイアスプレイリスト

en: Nepomuk integration
ja: Nepomuk 統合

en: Podcast improvements
ja: ポッドキャスト機能改善

en: Icons
ja: アイコン

en: Developer, Website theme (KRF)
ja: 開発者, ウェブサイトテーマ (KRF)

en: Artwork
ja: アートワーク

en: Developer (MaskMaster)
ja: 開発者 (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
ja: バグ追跡、サニタイズ

en: UPnP support and patches (nsm)
ja: UPnP サポートとパッチ (nsm)

en: Website hosting
ja: ウェブサイトホスティング

en: Scripting interface
ja: スクリプトインターフェース

en: TagLib & ktrm code
ja: TagLib & ktrm コード

en: Patches & Windows porting (shakes)
ja: パッチ & Windows 版移植 (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
ja: 写真 & ビデオアプレット、コンテキストビュー

en: Developer, Automated Playlist Generator
ja: 開発者、自動プレイリスト生成

en: Developer
ja: 開発者

en: Splash screen artist
ja: スプラッシュスクリーンアーティスト

en: Context view
ja: コンテキストビュー

en: Former contributors
ja: 以前の貢献者

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
ja: 以下の人々は以前の Amarok への貢献者です。ありがとう!

en: Analyzers, patches, shoutcast
ja: アナライザ, パッチ, shoutcast

en: Patches
ja: パッチ

en: MySQL support
ja: MySQL サポート

en: Postgresql support
ja: Postgresql サポート

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
ja: MTP と Rio Karma メディアデバイス、パッチ

en: Graphics, splash-screen
ja: グラフィックス、スプラッシュスクリーン

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
ja: アナライザ, コンテキストブラウザ, systray アイコン

en: Icons and image work
ja: アイコンと画像ワーク

en: Dialog to filter the collection titles
ja: コレクションタイトルのフィルタダイアログ

en: Tester, IRC channel operator, whipping
ja: テスタ, IRC チャネル管理者, whipping

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
ja: Konqueror サイドバー,  DCOP メソッド

en: FHT routine, bugfixes
ja: FHT ルーチン, バグフィックス

en: K3b export code
ja: K3b エクスポートコード

en: Bugfixes, PostgreSQL support
ja: バグフィックス, PostgreSQL サポート

en: Wikipedia support, patches
ja: Wikipedia サポート, パッチ

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
ja: 前の Amarok のロゴ、スプラッシュスクリーン、アイコン

en: Audioscrobbler support
ja: オーディオスクロールバーのサポート

en: Splash screen
ja: スプラッシュスクリーン

en: Local Music
ja: ローカル音楽

en: Local sources of content
ja: コンテンツのローカルソース

en: Internet
ja: インターネット

en: Online sources of content
ja: コンテンツのオンラインソース

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Various types of playlists
ja: 複数タイプのプレイリスト

en: Browse local hard drive for content
ja: コンテンツのためにローカルハードドライブをブラウズ

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
ja: 表示(&V)

en: Lock Layout
ja: レイアウトを固定

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
ja: <qt>メインウィンドウを閉じても Amarok はシステムトレイで実行し続けます。終了するにはメインメニューまたはシステムトレイアイコンから「終了」を選択してください。</qt>

en: Docking in System Tray
ja: システムトレイにドッキング

en: Play Media (Files or URLs)
ja: メディアを再生 (ファイルまたは URL)

en: Add Media (Files or URLs)
ja: メディアを追加 (ファイルまたは URL)

en: Add Stream
ja: ストリームを追加

en: Enter Stream URL:
ja: ストリームの URL を入力:

en: &Add Media...
ja: メディアを追加(&A)...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
ja: プレイリストをクリア(&C)

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
ja: キューを編集(&Q)

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
ja: 重複を削除(&M)

en: &Add Stream...
ja: ストリームを追加(&A)...

en: &Export Playlist As...
ja: プレイリストをエクスポート(&E)...

en: Equalizer
ja: イコライザ

en: Bookmark Playlist Setup
ja: プレイリスト設定をブックマーク

en: Bookmark Context Applets
ja: コンテキストアプレットをブックマーク

en: Play Media...
ja: メディアを再生...

en: Edit Details of Currently Selected Track
ja: 現在選択されているトラックの詳細を編集

en: Update Collection
ja: コレクションを更新

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Restart current track
ja: 現在のトラックを再開

en: Repopulate Playlist
ja: プレイリストを再補充

en: Disable Dynamic Playlist
ja: ダイナミックプレイリストを無効にする

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Toggle Main Window
ja: メインウィンドウ表示の切り替え

en: Toggle Full Screen
ja: フルスクリーンの切り替え

en: Search playlist
ja: プレイリストを検索

en: Show active track
ja: アクティブなトラックを表示

en: Show Notification Popup
ja: 通知ポップアップを表示

en: Mute Volume
ja: ミュート

en: Last.fm: Love Current Track
ja: Last.fm: 現在のトラックを Love

en: Last.fm: Ban Current Track
ja: Last.fm: 現在のトラックを Ban

en: Last.fm: Skip Current Track
ja: Last.fm: 現在のトラックをスキップ

en: Queue Track
ja: トラックをキューに追加

en: Rate Current Track: 1
ja: 現在のトラックを評価: 1

en: Rate Current Track: 2
ja: 現在のトラックを評価: 2

en: Rate Current Track: 3
ja: 現在のトラックを評価: 3

en: Rate Current Track: 4
ja: 現在のトラックを評価: 4

en: Rate Current Track: 5
ja: 現在のトラックを評価: 5

en: Network Request Viewer
ja: ネットワーク・リクエスト・ビューア

en: &About Amarok
ja: &Amarok について

en: &Report Bug...
ja: バグを報告(&R)...

en: &Music
ja: 音楽(&M)

en: &Playlist
ja: プレイリスト(&P)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
ja: メニューバーを隠すように指定しました。
    
    "%1" のショートカットを使用すると、元に戻すことができますので覚えておいてください。

en: Hide Menu
ja: メニューを隠す

en: Paused  ::  %1
ja: 一時停止 ::  %1

en: MusicBrainz match ratio: %1%
ja: MusicBrainz 該当率: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
ja: MusicDNS 該当率: %1%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
ja: ネットワークリクエスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
ja: クリア(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
ja: 方法

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
ja: 応答

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
ja: 長さ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
ja: コンテントタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
ja: 情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
ja: リクエストの詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
ja: 応答の詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
ja: 値

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
ja: %1 からの OPML ポッドキャストの読み込み時にエラー:

en: Playlist Layouts
ja: プレイリストレイアウト

en: Configure Playlist Layouts...
ja: プレイリストのレイアウトを設定...

en: Configuration for
ja: 設定

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
ja: [プレフィクス]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
ja: [サフィックス]

en: Width:
ja: 幅:

en: Custom
ja: カスタム

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
ja: 固定値 (絶対値) か相対値 (例  128px もしくは 12%) を指定します。

en: Fit content
ja: 中身をフィットさせる

en: Fit the element text
ja: 要素テキストをフィットさせる

[ctx: automatic width]
en: Automatic
ja: 自動

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
ja: すべての要素に対して自動幅を設定し、利用可能な領域を均質に使用する

en: Alignment:
ja: 配置:

en: Font:
ja: フォント:

en: Configuration for '%1'
ja: '%1' の設定

en: Show cover
ja: カバーを表示

en: Invalid playlist layout.
ja: 無効なプレイリストのレイアウト

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
ja: レイアウト読み込み中に未知の要素名が見つかりました。

en: copy of %1
ja: %1 のコピー

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
ja: 現在のレイアウト '%1' は読み取り専用です。変更を行い、新しいレイアウト '%2' を作成し、これを有効に設定してください

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
ja: レイアウト “%1” は標準のレイアウトの一つなので削除できません。

en: Cannot Delete Default Layouts
ja: 標準のレイアウトは削除できません

en: Head
ja: ヘッド

en: Body
ja: ボディ

en: Body (Various artists)
ja: ボディ (様々なアーティスト)

en: Single
ja: シングル

en: New playlist layout
ja: 新しいプレイリストレイアウト

en: Copy playlist layout
ja: プレイリストレイアウトをコピー

en: Delete playlist layout
ja: プレイリストレイアウトを削除

en: Rename playlist layout
ja: プレイリストレイアウトの名前変更

en: Choose a name for the new playlist layout
ja: 新しいプレイリストレイアウトの名前を選択

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
ja: 定義しようとしているプレイリストレイアウトの名前を入力:

en: Cannot create a layout with no name.
ja: 名前なしのプレイリストレイアウトは作成できません。

en: Layout name error
ja: レイアウト名エラー

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
ja: 現存するレイアウトと同じ名前のレイアウトは作成できません。

en: Cannot create a layout containing '/'.
ja: '/' を含むレイアウトは作成できません。

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
ja: レイアウト '%1' のコピーで定義しようとしているプレイリストレイアウトの名前を入力してください:

en: Choose a new name for the playlist layout
ja: プレイリストレイアウトの新しい名前を選択してください

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
ja: 名前変更しようとしているプレイリストレイアウトの新しい名前を入力:

en: Cannot rename a layout to have no name.
ja: 名前なしにレイアウトの名前の変更はできません。

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
ja: 既存のレイアウトと同じ名前にすることはできません。

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
ja: 変更したレイアウト '%1' は標準のレイアウトの一つなので上書きできません。新しいレイアウト '%2' として保存してください

en: Default Layout
ja: 標準レイアウト

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
ja: プレイリストレイアウトエディタ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
ja: 利用可能なレイアウト

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
ja: レイアウト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
ja: 内蔵プレイバックコントロールを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
ja: グループ化

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
ja: ツールチップを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ja: プレビュー

en: Track Progression
ja: トラックの進捗

en: Standard
ja: 標準

en: Only Queue
ja: キューのみ

en: Repeat Track
ja: トラックをリピート

en: Repeat Album
ja: アルバムをリピート

en: Repeat Playlist
ja: プレイリストをリピート

en: Random Tracks
ja: トラックをランダムに

en: Random Albums
ja: アルバムをランダムに

en: Favor
ja: お好み

en: Higher Scores
ja: スコアの高い曲

en: Higher Ratings
ja: 評価の高い曲

en: Not Recently Played
ja: 最近聴いていない曲

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Add a sorting level to the playlist.
ja: プレイリストにソートレベルを追加。

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
ja: カッコ

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
ja: カバー画像

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
ja: フォルダ

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
ja: ディバイダ

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
ja: グループの長さ

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
ja: グループのトラック

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
ja: ラベル

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
ja: ムード

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
ja: ムードバー

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
ja: ソース

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
ja: ソースエンブレム

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
ja: タイトル (トラック番号付き)

en: &Save Current Playlist
ja: 現在のプレイリストを保存(&S)

en: &Save playlist to "%1"
ja: プレイリストを "%1" に保存(&S)

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
ja[0]: %1 トラック (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
ja[0]: %1 個のトラック

en: No tracks
ja: トラックがありません

en: Total playlist size: %1
ja: 全プレイリストサイズ: %1

en: Queue size: %1
ja: キューサイズ: %1

en: Queue length: %1
ja: キュー長さ: %1

en: No extra information available
ja: 追加情報はありません

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
ja: ファイル名

en: Disc Number
ja: ディスク番号

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
ja: トラック

en: Comment
ja: コメント

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
ja: フォルダ

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Sample Rate
ja: サンプリングレート

en: Rating
ja: 評価

[ctx: Column name]
en: Last Played
ja: 前回再生

en: Mood
ja: ムード

en: File Size
ja: ファイルサイズ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
ja: キューエディタ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
ja: トラックをキューから削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
ja: キューをクリア

en: Clear the playlist sorting configuration.
ja: プレイリストのソート設定を消去する。

en: Add a playlist sorting level.
ja: プレイリストにソートレベルを追加する。

en: Filter %1
ja: %1 をフィルタ

en: Search %1
ja: %1 を検索

en: %1 layout
ja: %1 レイアウト

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Start typing to progressively search through the playlist
ja: 入力と同時にプレイリスト内を逐次検索します

en: Tracks
ja: トラック

en: Albums
ja: アルバム

en: Artists
ja: アーティスト

en: Composers
ja: 作者

en: Years
ja: 年

en: Show only matches
ja: 該当したものだけを表示

en: Search Preferences
ja: 検索の設定

en: Tracks Added
ja: トラックの追加

en: Tracks Removed
ja: トラックの削除

en: The following sources are available for this track:
ja: このトラックには以下のソースが利用できます:

en: Stop Playing After This Track
ja: このトラックで再生を停止

en: Remove From Playlist
ja: プレイリストから削除

en: Select Source
ja: ソースを選択

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
ja: "Match Any" グループ

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
ja: "Match All" グループ

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
ja: 不明な検索グループ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
ja: 制約グループのエディタです。ここではグループのタイプを "match all" (すべてに該当するもの) や "match any" (いずれかに該当するもの) に設定することができます。"match all" を指定すると、生成器はグループ内のすべての制約に当てはまるプレイリストを作成します。"match any" を指定すると、生成器はグループ内のいずれかの制約に当てはまるプレイリストを作成します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
ja: 制約グループの設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
ja: APG は、グループ内のすべての制約が満たされた場合にのみ、制約グループを考慮します。これは論理積 AND と同じ意味で、"プロパティ A, B,C のいずれにも該当するもの" という意味になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
ja: グループのすべての制約に該当するもの

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
ja: APG は、グループ内のいずれかの制約が満たされた場合にのみ、制約グループを考慮します。これは論理和 OR と同じ意味で、"プロパティ A, B,C のいずれかに該当するもの" という意味になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
ja: グループのいずれかの制約に該当するもの

en: Checkpoint
ja: チェックポイント

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
ja: トラックやアルバム、アーティストをプレイリスト内の特定位置に固定する

en: Checkpoint: %1
ja: チェックポイント: %1

en: unassigned
ja: 未割り当て

en: "%1" (track) by %2
ja: "%1" (トラック) %2

en: "%1" (album) by %2
ja: "%1" (アルバム) %2

en: "%1" (album)
ja: "%1" (アルバム)

en: "%1" (artist)
ja: "%1" (アーティスト)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
ja: CheckPoint 制約のエディタです。ユーザ側ではトラックやアルバム、アーティストを設定し、プレイリスト内の配置を設定することができます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
ja: チェックポイント制約設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
ja: チェックポイントとして使用したいトラックを選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
ja: 位置:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
ja: APG が時刻位置でトラックを判断する際の制限度を指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
ja: 属性:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
ja: あいまい

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
ja: 完全一致

en: Playlist Duration
ja: プレイリストの長さ

en: Sets the preferred duration of the playlist
ja: プレイリストの好みの継続時間を設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
ja: プレイリスト長の制約設定に対するエディタです。ユーザは制約の名前を設定することができるほか、目的の長さやプレイリストが、指定した長さよりも短いもの、同じもの、長いものに対して制約を設定することができます。また、APG と長さが一致していなければならないかどうかに対しても、制約を設定できます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
ja: プレイリスト長制約設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
ja: 生成されたプレイリストの長さに対する基準値を指定します。これより短いものや一致するもの、もしくは長いものになるように制約をかけることができます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
ja: 次より短い

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
ja: 次と等しい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
ja: 次より長い

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
ja: プレイリストに求める長さを、時間や分、秒で指定します。注意: Qt 側の制限により、指定可能な最大のプレイリスト長は 24 時間までです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
ja: APG がプレイリストの長さでトラックを判断する際、その制限度を指定します。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
ja: 次より小さい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
ja: 次より多い

en: Playlist Length
ja: プレイリスト長

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
ja: プレイリスト内でのお気に入りのトラック数を設定する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
ja: プレイリスト数制約設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
ja: 生成されたプレイリストのトラック数に対する基準値を指定します。これより少ないものや一致するもの、もしくは多いものになるように制約をかけることができます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
ja: 次より少ない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
ja: 生成されたプレイリストに対するトラック数。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
ja: APG がプレイリスト数でトラックを判断する際の制限度を指定します。

en: Prevent Duplicates
ja: 重複防止

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
ja: 重複するトラックやアルバム、アーティストがプレイリスト内に現われることを防ぐ

en: Prevent duplicate tracks
ja: 重複するトラックの排除

en: Prevent duplicate artists
ja: 重複するアーティストの排除

en: Prevent duplicate albums
ja: 重複するアルバムの排除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
ja: 重複防止制約に対するエディタです。これを "トラック" に設定すると、プレイリスト内のトラックに対して、同じコピーを保持しないように動作します。"アルバム" や"アーティスト" に設定すると、指定したアルバムやアーティストに対して、同じコピーを保持しないように動作します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
ja: 重複防止制約の設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
ja: 防止すべき重複の種類を指定します。"トラックの重複を防ぐ" は最も緩い制約で、"アーティストの重複を防ぐ" は最も厳しい制約になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
ja: 重複防止

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
ja: トラック

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
ja: アルバム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
ja: アーティスト

en: Match Tags
ja: タグの検索

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
ja: プレイリストのすべてのトラックを指定した特徴で検索する

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
ja: タグの検索: %1 %2 が %4 %3

en:  not
ja:  以下に該当しないもの

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
ja[0]: 星 %1 つ

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
ja: と等しいもの

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
ja: 次より大きい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
ja: 次より前

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
ja: 一致

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
ja: 次より後

en: within
ja: を含むもの

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
ja: と等しいもの

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
ja: で始まるもの

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
ja: で終わるもの

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
ja: を含むもの

en: regexp
ja: の正規表現に該当するもの

en: unknown comparison
ja: 不明な比較

en: %1 day | %1 days
ja[0]: %1 日

en: %1 month | %1 months
ja[0]: %1 月

en: %1 year | %1 years
ja[0]: %1 年

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
ja[0]: 日

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
ja[0]: か月

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
ja[0]: 年

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
ja: タグ適合の制約設定に対するエディタです。ユーザはトラックの属性を指定することができるほか、APG で特定の属性を満たすように設定することもできます。この機能は、Amarok 1.4 に存在したスマートプレイリストの属性一致に似た機能です。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
ja: タグ適合制約設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
ja: 検索したいトラック特性を選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
ja: フィールド:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">APG は指定した特徴に該当 <span style=" font-weight:600;">しない</span> すべてのトラックを選択します。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
ja: 反転:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
ja: APG が選択すべきトラックに対する基準値を指定します。これより小さいものや一致するもの、もしくは大きいものになるように選択を行ないます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
ja: 合致していなければならないトラックの属性を数値で指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
ja: APG がトラックで判断する際の制限度を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
ja: APG に対して、指定した日時よりも前または後であるトラックを選択させるか、もしくは指定した日時範囲のものを選択させます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
ja: 次の日数内

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
ja: APG が判断に使用する日付。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
ja: APG が犯罪に使用する相対日付。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
ja: APG が日付判断でトラックを判断する際の制限度を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
ja: APG に対して、指定した文字列と等しいもの、もしくはそれで始まるものや終わるもの、含むものを選択させます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
ja: 次と等しい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
ja: 次で始まる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
ja: 次で終わる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
ja: 次を含む

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
ja: APG がトラックを判断する際に使用する文字列。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
ja: APG が選択すべきトラックに対する基準値を指定します。これより前の日付や一致する日付、もしくは先の日付になるように選択を行ないます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
ja: APG が判断する際に使用する時刻。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
ja: APG が時刻判断でトラックを判断する際の制限度を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
ja: APG が選択すべきトラックに対する基準値を指定します。これより小さい評価や一致する評価、もしくは大きい評価のものを選択します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
ja: APG が判断する際に使用する評価値を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
ja: APG が評価値でトラックを判断する際の制限度を指定します。

en: title
ja: タイトル

en: artist name
ja: アーティスト名

en: album name
ja: アルバム名

en: genre
ja: ジャンル

en: composer
ja: 作者

en: comment
ja: コメント

en: track number
ja: トラック番号

en: disc number
ja: ディスク番号

en: length
ja: 長さ

en: added to collection
ja: コレクションに追加

en: score
ja: スコア

en: rating
ja: 評価

en: first played
ja: 初回再生

en: last played
ja: 前回再生

en: play count
ja: 再生回数

en: label
ja: ラベル

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
ja: プレイリスト生成器は、コレクションからのトラック読み込みに失敗しました。

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
ja: すべての制約に適合するトラックはありませんでした。プレイリスト生成器は最も近いトラックを検出しましたが、もっと多くのトラックを見つけ出したい場合は、制約を緩めて再実行してください。

en: New playlist preset
ja: 新しいプレイリストプリセット

en: Unnamed playlist preset
ja: 名前がつけられていないプレイリストプリセット

en: Generating a new playlist
ja: 新しいプレイリストを生成しています

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
ja: プレイリスト生成器は、すべての制約に適合するプレイリストを生成できず、一部該当しないままのものを作成しました。作成結果にご満足いただけない場合は、いくつかの制約を緩めるか削除するかして、プレイリストを作成し直してください。

en: Add new
ja: 新規追加

en: Constraint Group
ja: 制約グループ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
ja: APG プリセットエディタ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
ja: 制約ツリー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
ja: APG プリセット名

en: Import preset
ja: プリセットをインポート

en: Preset exported to %1
ja: プリセットは %1 にエクスポートされました

en: Preset could not be exported to %1
ja: プリセットを %1 にエクスポートできませんでした

en: Presets could not be imported from %1
ja: プリセットを %1 からインポートできませんでした

en: %1 could not be opened for preset import
ja: %1 をプリセットのインポートのために開けませんでした

en: Example 1: new tracks added this week
ja: 例 1: 今週追加された新しいトラック

en: Example 2: rock or pop music
ja: 例 2: ロックまたはポップ音楽

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
ja: 例 3: 異なるアーティストからのおおよそ 1 時間のトラック

en: Example 4: like my favorite radio station
ja: 例 4: お気に入りのラジオステーションに似たもの

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
ja: 例 5: ロック、メタル、インダストリアルの 80 分 CD

en: Export "%1" preset
ja: 「%1」プリセットをエクスポート

en: Preset files (*.xml)
ja: プリセットファイル (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
ja: ディスクにあるプレイリストファイル

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
ja: プレイリストファイル "%1" を読み込めませんでした。

en: Amarok Database
ja: Amarok データベース

en: Local playlists stored in the database
ja: データベースに保存されているローカルのプレイリスト

en: <Empty>
ja: <空>

en: Scanning music
ja: 音楽をスキャン

en: Aborting scanner with error: %1
ja: スキャナがエラー終了しました: %1

en: Unable to start Amarok collection scanner.
ja: Amarok コレクションスキャナを開始できませんでした。

en: Script error reported by: %1
    %2
ja: スクリプトエラー。報告元: %1
    %2

en: Add new Ampache server
ja: 新しい Ampache サーバを追加

en: Successfully connected
ja: 接続しました

en: Connection failure
ja: 接続障害

en: Authentication Error
ja: 認証エラー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
ja: サーバを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
ja: サーバを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
ja: サーバのアドレス

en: Amarok frontend for your Ampache server
ja: Ampache サーバ用 Amarok フロントエンド

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
ja: Amarok をあなたの Ampache サーバのシームレスなフロントエンドとして使ってください。これは Ampache に含まれるすべてのコンテンツを Amarok でブラウズ、再生できるようになります。

en: Ampache Server %1
ja: Ampache サーバ %1

en: <p>No information found for this track.</p>
ja: <p>このトラックの情報は見つかりませんでした。</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
ja: <p>このアルバムの情報は見つかりませんでした。</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
ja: <p>このアーティストの情報は見つかりませんでした。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
ja: 接続を確認

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
ja: gpodder.net プロファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">gpodder.net にサインアップ</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
ja: ログインをテスト(&T)

en: Gpodder Podcasts
ja: Gpodder ポッドキャスト

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
ja: gpodder.net とのステータス同期を行なっています

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
ja: gpodder.net: ポッドキャストディレクトリサービス

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
ja: gpodder.net はオンラインのポッドキャストディレクトリ＆同期サービスです。

en: Subscribe
ja: 購読

en: gpodder.net credentials
ja: gpodder.net 資格情報

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
ja: KWallet は動作していません。Amarok に対して、gpodder.net の資格情報をプレーンテキスト (暗号化などを行なわない形) で書き込みますか？

en: Testing...
ja: テストしています...

en: Failed
ja: 失敗しました

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
ja: 成功

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
ja: ユーザ名またはパスワードに誤りがあるようです。やり直してください。

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
ja: gpodder.net サービスに接続できないか、その他のエラーが発生しました。

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
ja: 応答データの処理時にエラーが発生しました。gpodder.net が正しく動作しているかどうか確認し、必要であればバグ報告を行なってください。

en: No description available...
ja: 説明はありません...

en: From Jamendo.com
ja: Jamendo.com から

en: A site where artists can freely share their music
ja: アーティストが自由に自分の音楽を共有できるサイト

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
ja: Jamendo.com はアーティストとその曲を愛する人を、お互いにつなげるサービスです。サイトはアーティストに対して自分のアルバムをアップロードし、世界中で共有できるようにする一方、ユーザに対してはそれらを自由にダウンロードできるようにしています。Amarok を使用することで、Jamendo.com のコンテンツすべてを聴取/ダウンロードできます。

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
ja: 更新

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
ja: ダウンロード

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
ja: ジャンル / アーティスト

en: Genre / Artist / Album
ja: ジャンル / アーティスト / アルバム

en: Downloading Jamendo.com database...
ja: Jamendo.com データベースをダウンロードしています...

en: Updating the local Jamendo database.
ja: ローカルの Jamendo データベースを更新

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
ja[0]: Jamendo.com データベースの更新が完了しました。以下に %1 トラック追加しました。

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
ja[0]: %1 アルバム

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ja[0]: %1 アーティスト

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
ja: Last.Fm 類似

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
ja: Last.fm 類似バイアスは、Last.fm にあるトラックを検索し、類似のトラックのみを追加します。

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
ja: 前のトラックに似たもの (Last.fm が報告したもの)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
ja: 前のアーティストに似たもの (Last.fm が報告したもの)

en: the previous track
ja: 前のトラック

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
ja: Last.fm 週間トップアーティスト

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
ja: WeeklyTop バイアスは、Last.fm で週間トップチャートに掲載されたトラックを追加します。

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
ja: Last.fm トップリストからのトラックを %1 から %2 に追加

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
ja: 追加元:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
ja: 追加先:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
ja: Last.fm プロフィール

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
ja: Last.fm サービス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
ja: トラックを送信する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
ja: Last.fm でアーティスト情報が利用できる場合、それを作者として使用する(&U)

en: Last.fm: The social music revolution
ja: Last.fm: ソーシャル音楽革命

en: Enter an artist name
ja: アーティスト名を入力

en: Enter a tag
ja: タグを入力

en: Enter a Last.fm user name
ja: Last.fm のユーザ名を入力

en: Username: %1
ja: ユーザ名: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
ja[0]: 再生回数: %1 回

en: Create a Custom Last.fm Station
ja: Last.fm のカスタムステーションを作成

en: Tag
ja: タグ

en: User
ja: ユーザ

en: %1's Streams
ja: %1 のストリーム

en: Global Tags
ja: グローバルタグ

en: Friends' Loved Radio
ja: 友達のお気に入りラジオ

en: Friends' Personal Radio
ja: 友達のパーソナルラジオ

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
ja: 失敗しました

en: Unable to connect to Last.fm service.
ja: Last.fm サービスに接続できません。

en: Personal Radio
ja: パーソナルラジオ

en: My Recommendations
ja: 私のおすすめ

en: My Radio Station
ja: 私のラジオステーション

en: My Mix Radio
ja: 私のミックスラジオ

en: My Top Artists
ja: 私のトップアーティスト

en: My Tags
ja: 私のタグ

en: Friends
ja: 友達

en: Ban this track
ja: このトラックを禁止します

en: Skip this track
ja: このトラックをスキップします

en: Global Tag Radio: "%1"
ja: グローバルタグラジオ: %1

en: User Tag Radio: "%1"
ja: ユーザタグラジオ: %1

en: Similar Artists to "%1"
ja: %1 に類似したアーティスト

en: Artist Fan Radio: "%1"
ja: アーティストファンラジオ: %1

en: %1's Neighbor Radio
ja: %1 の近所ラジオ

en: %1's Personal Radio
ja: %1 のパーソナルラジオ

en: %1's Mix Radio
ja: %1 のミックスラジオ

en: %1's Recommended Radio
ja: %1 のお勧めラジオ

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
ja: %1 のおすすめラジオ (人気度 %2)

en: Group Radio: %1
ja: グループラジオ: %1

en: Track Radio
ja: トラックラジオ

en: Artist Radio
ja: アーティストラジオ

en: Error starting track from Last.fm radio
ja: Last.fm ラジオからのトラック起動時にエラー

en: Play Similar Artists from Last.fm
ja: Last.fm から類似したアーティストを再生

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
ja: Magnatune.com から '%1' (%2) をダウンロードしています

en: Downloading album from Magnatune.com
ja: Magnatune.com からアルバムをダウンロードしています

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
ja: Magnatune からのダウンロードに失敗しました。zip ファイルを読み込めません

en: Uncompressing Magnatune.com download...
ja: Magnatune.com からのダウンロードを展開しています...

en: Adding album cover to collection
ja: コレクションにアルバムカバーを追加

en: Preview Tracks
ja: トラックを試聴

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
ja: コピーしようとしているのは Magnatune.com の試聴用ストリームです。アルバムをダウンロード購入すれば、より良い音質の広告のないストリームを利用できるようになります。Magnatune から購入すると、代金の 50% がアーティストに支払われます。さらに、Amarok を通じて購入した場合は、代金の 10% が Amarok プロジェクトに支払われます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
ja: 再ダウンロード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
ja: Amarok から直接 Magnatune を使用して購入曲を再ダウンロードする際に必要な、メールアドレスを入力します。

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
ja: 会員のオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
ja: 会員登録済みです

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
ja: 会員のタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
ja: ストリーム

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Magnatune.com の会員登録および詳細については </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a>を参照してください。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
ja: ストリームのオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
ja: 試聴用ストリームのフォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
ja: 高品質の MP3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
ja: 低品質の MP3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
ja: Magnatune.com アルバムのダウンロード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
ja: ダウンロードのオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
ja: ファイル形式を選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
ja: ダウンロード先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
ja: Amarok が既に監視している場所にダウンロードすると、アルバムは自動的にあなたのコレクションに追加されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
ja: Magnatune 情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
ja: ダウンロード(&D)

en: Processing download
ja: ダウンロード処理

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
ja: 入力された会員の情報に誤りがあるようです。修正してやり直してください。

en: Could not process download
ja: ダウンロードを処理できませんでした

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
ja: Magnatune.com から、以前に購入済みのアルバム "%1" ("%2") を再ダウンロードします。
    
    ユーザ名  : %3
    パスワード: %4

en: Loading artist info...
ja: アーティスト情報を読み込んでいます...

en: Fetching %1 Artist Info
ja: %1 のアーティスト情報を取得

en: Loading album info...
ja: アルバム情報を読み込んでいます...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
ja: リリース年: %1

en: Description:
ja: 説明:

en: From Magnatune.com
ja: Magnatune.com から

en: Loading Magnatune.com frontpage...
ja: Magnatune.com のフロントページを読み込んでいます...

en: Fetching Magnatune.com front page
ja: Magnatune.com のフロントページを取得しています

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
ja: Magnatune.com のお気に入りページを読み込んでいます...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
ja: Magnatune.com の個人オススメページを読み込んでいます...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
ja: アーティストと顧客の両方に対して公正な善良なレコードレーベル

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
ja: ダウンロードマネージャ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
ja: これらは以前にダウンロードしたアルバムです:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
ja: 再ダウンロード(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
ja: アーティスト - アルバム

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
ja: 前回の Magnatune.com 購入リストを取得

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
ja: Magnatune.com 会員サインアップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Magnatune.com の会員になることで、無制限のダウンロードアクセスが提供されるほか、Amarok からマウスクリック1 つで任意のアルバムをダウンロードできるようになります。また、会員になれば、Magnatune.com のすべてのストリーミングトラックを、広告なしで聴取することができます。</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amarok チームでは、その入会金の 10% を受け取りますので、入会することで Amarok の開発を助けることにもつながります。</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">また、曲をダウンロードしたりストリーミングで聴取したりした場合、会員費の 50% を対象の曲のアーティストに配分します。</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Magnatune.com の会員に関する情報や登録方法については、下記をお読みください: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">会員になった後は、"設定->Amarok を設定->プラグイン" を選択して Magnature の設定を行ない、会員情報を入力してください。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ja: 閉じる

en: "Fair trade" online music store
ja: Fair trade オンラインミュージックストア。

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
ja: Magnatune.com は異なる種類のレコード会社です。Magnatune.com ではそれぞれの購入に対して 50% をアーティストに配分することで "悪にならない" モットーを達成しているほか、 Amarok 経由でアルバムを購入した場合、Amarok プロジェクトに対して 10% の手数料を支払うことになっています。また、Magnatune.com では"all you can eat" (すべてにアクセスできる) 会員も提供していて、これにより希望する曲すべてをダウンロードすることができます。

en: Artist / Album
ja: アーティスト / アルバム

en: Re-download
ja: 再ダウンロード

en: Update Database
ja: データベースを更新

en: Tools
ja: ツール

en: Download Album
ja: アルバムをダウンロード

en: Signup
ja: サインアップ

en: Downloading Magnatune.com database...
ja: Magnatune.com データベースをダウンロードしています...

en: Updating the local Magnatune database.
ja: ローカルの Magnatune データベースを更新しています。

en: ERROR: No arguments supplied
ja: エラー: 引数が指定されていません

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
ja: エラー: addMoodyTracks の引数の数が間違っています

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
ja: エラー: 引数 2 (count) の解析エラー

en: ERROR: Unknown argument.
ja: エラー: 未知の引数

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
ja: Amarok の MP3tunes Harmony デーモン

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
ja: Amarok の MP3tunes サービスの同期を扱います。

en: The identifier the daemon should use.
ja: デーモンが使用する識別子

en: The email to be used for authentication.
ja: 認証に使用するメールアドレス

en: The pin to be used for authentication.
ja: 認証に使用する PIN コード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
ja: MP3tunes ログイン

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
ja: メールアドレス:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
ja: 自動同期はあなたの音楽を自動的にコンピュータやデバイス間で移動できるようにする MP3tunes のサービスです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
ja: 自動同期はあなたの音楽を自動的にコンピュータやデバイス間で移動できるようにする MP3tunes のサービスです。ある場所からアップロードした音楽を瞬時に他の場所へダウンロードすることができます。

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
ja: 自動同期を有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
ja: PIN コード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">MP3tunes ロッカーを取得</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
ja: 自分の音楽を安全に保管してアクセスできるオンラインの音楽ロッカー: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
ja: MP3tunes ロッカー: どこでもあなたの音楽を!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
ja: MP3tunes の自動同期を有効にしました

en: MP3tunes AutoSync Disabled
ja: MP3tunes の自動同期を無効にしました

en: Authenticating
ja: 認証

en: MP3tunes failed to Authenticate.
ja: MP3tunes の認証に失敗しました。

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
ja: MP3tunes Harmony: 切断しました

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
ja: MP3tunes Harmony: PIN の入力を待っています

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
ja: MP3tunes Harmony: 接続しました

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
ja: MP3tunes Harmony エラー
    %1

en: MP3tunes Locker
ja: MP3tunes ロッカー

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
ja: MP3tunes にアップロードできるのは以下のフォーマットのトラックのみです: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg

en: Upload to MP3tunes Initiated
ja: MP3tunes へのアップロードを開始しました

en: Uploading Track %1/%2
ja: トラックをアップロード中 %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
ja: 一覧に含めるべき、ローカルまたはリモートの OPML ファイルを追加します。

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
ja: 何も指定しない場合、OPML のタイトルが使用されます。

en: Loading Podcast Info...
ja: ポッドキャスト情報を読み込んでいます...

en: Fetching Podcast Info
ja: ポッドキャスト情報を取得しています

en: Add OPML
ja: OPML の追加

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
ja: OPML の追加

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Podcast Directory
ja: ポッドキャストディレクトリ

en: A large listing of podcasts
ja: 広範なポッドキャストのリスト

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
ja: Amarok から直接購読することができる、検索可能なポッドキャストの広範囲な一覧です。

en: Add an OPML file to the list.
ja: リストに OPML ファイルを追加。

en: Loading info...
ja: 情報を読み込んでいます...

en: This service does not accept any messages
ja: このサービスはメッセージをサポートしていません

en: ERROR: unknown message
ja: エラー: 不明なメッセージ

en: No service named %1 is currently loaded
ja: %1 という名前のサービスは現在ロードされていません

en: Back
ja: 戻る

en: Abort
ja: 中止

en: Multiple background tasks running (click to show)
ja: 複数のバックグラウンドタスクが動作しています (クリックで表示)

en: Abort all background tasks
ja: すべてのバックグラウンドタスクを中止

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Rediscover Your Music
ja: 音楽を再発見

en: Slim Toolbar
ja: スリムツールバー

en: Volume: %1%
ja: 音量: %1%

en: Transcode Tracks
ja: トラックをトランスコード

en: Transc&ode
ja: トランスコード(&O)

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
ja: お使いの曲をコピーする際、エンコーダ (コーデック) を利用して、お使いの曲を他の形式にトランスコードすることができます。これにより領域を節約することができるほか、携帯型音楽プレーヤーや特定のソフトウエアで、読み込むことができるようにすることができます。

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: Just copy the tracks without transcoding them.
ja: トランスコードしないでトラックを追加。

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
ja: お使いの曲を移動する際、エンコーダ (コーデック) を利用して、お使いの曲を他の形式にトランスコードすることができます。これにより領域を節約することができるほか、携帯型音楽プレーヤーや特定のソフトウエアで、読み込むことができるようにすることができます。なお、トランスコードが成功した場合にのみ、ファイルが元の場所から削除されます。

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: Just move the tracks without transcoding them.
ja: トランスコードしないでトラックを移動する。

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
ja: お使いのシステムでは利用できません。

en: Target collection indicates this format would not be playable.
ja: この形式を示すコレクションの場合、再生できない場合があります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
ja: トランスコード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
ja: 次回もこの選択を記憶する

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
ja: トランスコード操作時のパラメータを設定するには、まず一覧からエンコーダを選択してください。

en:  (recommended)
ja: (おすすめ)

en: Ask before each transfer
ja: 各転送の前に確認する

en: Muted
ja: ミュート

en: <i>Volume: %1</i>
ja: <i>音量: %1</i>

en: Score: %1
ja: スコア: %1

en: Rating: %1
ja: 評価: %1

en: Play count: %1
ja: 再生回数: %1

en: Last played: %1
ja: 前回再生: %1

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: List and run bookmarks, or create new ones
ja: ブックマークの一覧と実行、および新しいブックマークの作成

en: Amarok Bookmarks
ja: Amarok ブックマーク

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
ja: 現在のビューのブックマークをクリップボードにコピー

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
ja: 選択可能なファイル名の雛形、および書式のプリセット。

en: Ignore
ja: 無視

en: Folder
ja: フォルダ

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
ja: イニシャル

en: Collection root
ja: コレクションのルート

en: &Basic...
ja: 基本(&B)...

en: &Advanced...
ja: 高度(&A)...

en: New Preset
ja: 新しいプリセット

en: Preset Name
ja: プリセット名

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: minute | minutes
ja[0]:  分

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: day | days
ja[0]: 日

en: week | weeks
ja[0]: 週

en: month | months
ja[0]: 月

en: year | years
ja[0]: 年

en: Simple Search
ja: 単純検索

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
ja: これより前

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
ja: これと同じ

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
ja: これより後

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
ja: これらの間

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
ja: これより古い

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
ja: これより新しい

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
ja: これらの間

en: Rating changed
ja: 評価が変わりました

en: Volume: 100% (muted)
ja: 音量: 100% (ミュート)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
ja: オンスクリーンディスプレイ プレビュー
    ドラッグして位置を調整してください

en: Stopped
ja: 停止

en: Paused
ja: 一時停止

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
ja: %1 空き

en: Track Progress
ja: トラックの進捗

en: Enter space-separated terms to search.
ja: 検索する語をスペースで区切って入力します

en: Edit filter
ja: フィルタを編集

en: Volume
ja: 音量

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
ja: 以下に移動: %1

en: Drag in and out items from above.
ja: ここの上部からアイテムを中に外にドラッグします。

en: Checkpoint: <b>%1</b>
ja: チェックポイント: <b>%1</b>

en: Track: %1
ja: トラック: %1

en: Album: %1
ja: アルバム: %1

en: Artist: %1
ja: アーティスト: %1

en: empty
ja: 空
