amarok - en to nds translation catalogue (1226 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
nds: Standard

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
nds: Keen Koppeltyp

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
nds: Snackhaftig

en: License Agreement
nds: Lizenzövereenkamen

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
nds: <qt>Dor gifft dat keen Informatschonen över.<br />Dat angeven KAboutData-Objekt gifft dat nich.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
nds: <qt>Dor gifft dat keen Informatschonen över.<br />Dat angeven OcsData-Objekt gifft dat nich.</qt>

en: About %1
nds: Vertell wat över %1

en: License: %1
nds: Lizenz: %1

en: &About
nds: &Vertell wat över

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
nds: Bitte maak Fehlers bi <a href="mailto:%1">%2</a> künnig.

en: A&uthor
nds: A&utor

en: A&uthors
nds: A&utoren

en: &Donors
nds: &Spenners

en: T&ranslation
nds: Ö&versetten

en: Email contributor
nds: Nettpost-Bidreger

en: Visit contributor's homepage
nds: Na den Bidreger sien Tohuussiet gahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
nds: Naam

en: Amarok Menu
nds: Amarok-Menü

en: Play/Pause
nds: Afspelen/Paus

en: Click to change
nds: Klick hier, wenn Du dit ännern wullt

en: &Replay Gain Mode
nds: &Afspeel-Verstärkbedrief

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
nds: &Ut

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
nds: &Stück

en: Burn
nds: Brennen

en: Current Playlist
nds: Aktuelle Afspeellist

en: Selected Tracks
nds: Markeert Stücken

en: Stop
nds: Anhollen

en: Stop after current Track
nds: Stop na't aktuelle Stück

en: Stop after current track: Off
nds: Stop na't aktuelle Stück: Ut

en: Stop after current track: On
nds: Stop na't aktuelle Stück: An

en: No track playing
nds: Keen Stück warrt speelt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
nds: Linkerhand en tweet Tietdorstellen wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
nds: Maak dit an, wenn Du en tweet Tietdorstellen linkerhand vun den Stück-Schuver wiest hebben wullt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
nds: Nablieven Speeltiet linkerhand wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
nds: Maak dit an, wenn Du lever de nablieven Speeltiet as de al aflopen Tiet vun dat aktuelle Stück binnen dat Afspeler-Finster wiest hebben wullt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
nds: Leggt de Stücken un Alben fast, de in den Tofallbedrief vörtrocken warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
nds: Stücken un Alben mit de utsöchte Egenschap warrt in den Tofallbedrief fakener utsöcht as anner.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
nds: Wodennig de Stücken binnen de Afspeellist afarbeidt warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
nds: Fastleggen, wodennig Amarok de Stücken binnen de Afspeellist afarbeidt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
nds: Den dünaamschen Bedrief sien Status

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
nds: Wenn anmaakt, is de dünaamsche Bedrief an, un Stücken warrt ut de angeven dünaamsche Afspeellist toföögt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
nds: Tall vun verleden Stücken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
nds: Tall vun Stücken, de vör dat aktuelle Stück in de Afspeellist wohrt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
nds: Tall vun anstahn Stücken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
nds: Tall vun Stücken, de na dat aktuelle Stück na de Afspeellist laadt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
nds: Lüttbild binnen Systeemafsnitt wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
nds: Dat Amarok-Lüttbild binnen den Systeemafsnitt vun't Paneel an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
nds: Kontextkieker versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
nds: Den Kontextkieker an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
nds: Torüchnehm-Schreed binnen Afspeellist

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
nds: Tall vun Schreed, de binnen dat Afspeellist-Finster torüchnahmen warrn köönt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
nds: Afspeellisten bruukt relative Padden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
nds: Wenn anmaakt, bargt vun Hand sekerte Amarok-Afspeellisten relative Padden na de Stücken.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
nds: De Dateinaam vun den extern Nettkieker, den Amarok bruken schall.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
nds: Leggt fast, wat Du Albenbiller automaatsch halen laten wullt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
nds: Titelbild binnen den Sammelnkieker wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
nds: Kontextkieker wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
nds: Bi't Bestüern vörhannen Dateien överschrieven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi't Bestüern al vörhannen Dateien överschreven.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
nds: Bi't Bestüern Freetekens binnen Dateinaams mit Ünnerstreek utwesseln

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi't Bestüern Freetekens binnen Dateinaams mit Ünnerstreek utwesselt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
nds: Bi't Bestüern Titelbiller as Lüttbiller för Ornern bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi't Bestüern Titelbiller as Lüttbiller för de Ornern bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
nds: Bi't Bestüern Dateien so ümnömen, dat se kompatibel to VFAT warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
nds: Wenn anmaakt, warrt bi't Bestüern Tekens utwesselt, de nich kompatibel to VFAT-Dateisystemen sünd (as a.B. ":", "*" un "?").

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
nds: Bi't Bestüern Dateien so ümnömen, dat se bloots ASCII-Tekens bruukt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
nds: Wenn anmaakt, warrt Dateien bi't Bestüern so ümnöömt, dat se bloots ASCII-Tekens bargt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
nds: Bi't Bestüern en egen Dateinaam-Schema bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
nds: Wenn anmaakt, warrt Dateien bi't Bestüern langs en egen Formaattekenkeed ümnöömt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
nds: Formaattekenkeed för't Bestüern, wenn en egen Naamschema bruukt warrt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
nds: Wenn en egen Dateinaam-Muster anmaakt is, warrt Dateien bi't Bestüern langs disse Formaattekenkeed ümnöömt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
nds: Reguleer Utdruck, de utwesselt warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
nds: Bi't Bestüern warrt Ünnertekenkeden utwesselt, op de disse regulere Utdruck passt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
nds: De Tekenkeed, mit de utwesselt warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
nds: Bi't Bestüern warrt passen Ünnertekenkeden mit disse Tekenkeed utwesselt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
nds: Eenfach oder verwiedert Bedrief

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
nds: Hööft-Luutstärk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
nds: De Hööftinstellen för de Amarok-Luutstärk, en Weert twischen 0 un 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
nds: "Stumm"-Tostand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
nds: Stumm/Luut maken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
nds: Stücken bi't Klicken op "Anhollen" utblennen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
nds: Utblennen an-/utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
nds: Duer vun't Utblennen, as Millisekunnen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
nds: De Duer vun't Utblennen vun Stücken in Millisekunnen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
nds: Liekmakerbedrief - 0 = ut, 1 bet n = keen Vörinstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Klangstroom dör en Liekmaker föhrt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
nds: List mit egen Liekmakerprofilnaams

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
nds: List mit egen vörinstellt Weerten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
nds: De Metood för't Topassen vun de Afspeel-Luutstärk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
nds: Leggt fast, wat de Stück-Luutstärk so topasst warrt, dat se sik liek luut anhöört, un wenn, wat de Topassen per Stück oder per Album maakt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
nds: Afspeel-Verstärken utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
nds: Elkeen Stück de sülve Luutstärk hebben laten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
nds: Elkeen Album de sülve Luutstärk hebben laten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
nds: Amazon-Rebeet för't Halen vun de Titelbiller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
nds: Leggt fast, vun welk Amazon-Server de Titelbiller haalt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
nds: Wikipedia-Rebeet för't Halen vun Informatschonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
nds: Leggt de Spraak för de Wikipedia-Informatschonen fast

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
nds: KNotify-Ünnerstütten bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
nds: Op-Schirm-Dorstellen bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
nds: De Op-Schirm-Dorstellen an-/utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
nds: Bi Bescheden gnarren

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
nds: Gnarren bi Bescheden an-/utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
nds: Dörschienen an-/utmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
nds: De OSD ehr Achtergrund dörschienen maken

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
nds: Egen Klören för OSD bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
nds: Wenn anmaakt, kannst Du Dien egen Klören för de OSD fastleggen

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
nds: Schriftklöör för Op-Schirm-Dorstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
nds: De Klöör för den OSD-Text. De Klöör warrt as RGB angeven: Dree Heeltallen twischen 0 un 255 för Root, Gröön un Blaag, optrennt dör Kommas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
nds: Schrifttopassen för Op-Schirm-Dorstellen

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
nds: Duer för dat Wiesen vun den Text, in Millisekunnen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
nds: De Tiet, wo lang de OSD wiest warrt, in Millisekunnen. De Weert 0 bedüüdt, dat de OSD jümmers sichtbor blifft, 5000 ms is de Vörinstellen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
nds: Y-Verschuven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
nds: De Y-Verschuven vun de OSD, relatiev to den utsöchten Schirm un de OSD-Utrichten. Wenn de OSD an de Böverkant utricht is, gifft disse Weert den Afstand twischen OSD- un Schirmböverkant an. Is de OSD an de Kant nerrn utricht, gifft de Weert den Afstand twischen Schirm- un OSD-Nedderkant an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
nds: OSD-Schirm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
nds: De Schirm, op den de OSD wiest warrt. Wenn Du nich mehr een Schirm bruukst, schall dat 0 wesen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
nds: OSD-Utrichten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
nds: De Positschoon vun de OSD. Möögliche Weerten sünd Links, Merrn, Rechts un Zentrum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
nds: Dat leste speelte Stück bi't Starten wiederspelen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
nds: Wenn anmaakt, speelt Amarok dat tolest speelte Stück bi't Starten wieder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
nds: Stück-URL för't Wiederspelen bi't Starten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
nds: Intern: De URL vun dat Stück, dat bi't Starten wiederspeelt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
nds: De Tiet, an de wiederspeelt warrt, in Millisekunnen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
nds: Intern: Afspeelpositschoon binnen dat Stück, dat bi't Starten wiederspeelt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
nds: List vun Wohrheitweerten, de de sichtboren Kiekers angifft, vun baven na nerrn

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
nds: Stück, dat bi't verleden Utmaken jüst afspeelt wöör. Weert is -1, wenn keen Stück speelt wöör.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
nds: Nummer (vun baven) vun den tolest anmaakten Kieker.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
nds: Sammeln-Ornern rekursiev dörkieken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
nds: Sammeln-Ornern bi Ännern nieg dörkieken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
nds: List vun de Ornern binnen de Sammeln

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
nds: Gifft an, wat Stücknummern binnen den Sammelnkieker wiest warrt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
nds: Gifft an, wat de Johren binnen den Sammelnkieker wiest warrt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
nds: Mozilla sien Tekensettopdecker för't Rutfinnen vun ID3-Betekerkoderen bruken.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
nds: Brukernaam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
nds: De Brukernaam för't Tokoppeln na Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
nds: Passwoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
nds: Dat Passwoort för't Tokoppeln na Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
nds: Lieke Künstlers halen

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
nds: Reedschaptyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
nds: De Typ vun de Medienreedschap

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
nds: Inhangoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
nds: De Inhangoort för de Medienreedschap

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
nds: Inhang-Befehl

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
nds: De Inhang-Befehl för de Medienreedschap

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
nds: Afhang-Befehl

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
nds: De Afhang-Befehl för de Medienreedschap

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
nds: Podcasts automaatsch wegdoon

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
nds: Statistik synkroniseren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
nds: Per Hand toföögt Servers

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
nds: Vun den Bruker toföögte Servers mit Musikfreegaven

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
nds: Server-Passwöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
nds: Passwöör, wohrt na Reeknernaam

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
nds: Stücknaams bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
nds: Albumnaams bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
nds: Künstlernaams bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
nds: Muusikoorden bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
nds: Komponistennaams bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
nds: Johren bi't Dörkieken bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
nds: De Naam vun de Böversiet, de bi't Starten laadt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
nds: Amarok sien intern Datenbank ansteed en extern Driever bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
nds: De Reeknernaam vun den feern Server, na den Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
nds: Serverport för't Tokoppeln na den Datenbankdriever

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
nds: De vun Amarok bruukt Datenbank ehr Naam. Noog Togriepverlöven deit noot.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
nds: Brukernaam för de extern Datenbank

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
nds: Passwoort för de extern Datenbank

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
nds: Inbuut Skripten automaatsch opfrischen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
nds: Automaatsch Opfrischen för inbuut Skripten an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
nds: Luunbalken för dat lopen Stück in'n Vörankamenschuver wiesen, wenn verföögbor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
nds: Luunbalken in'n Vörankamenschuver an- oder utmaken, wenn verföögbor

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
nds: De bruukt Luunbalken-Stil

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: New Bookmark
nds: Nieg Leesteken

en: Bookmark Manager
nds: Leesteken-Pleger

en: Add Group
nds: Koppel tofögen

en: Filter bookmarks
nds: Leestekens filtern

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
nds: Al bi't Ingeven warrt de Leestekens na un na filtert

en: Bookmark this Album
nds: Dit Album de Leestekens tofögen

en: Bookmark this Artist
nds: Dissen Künstler de Leestekens tofögen

en: Add Position Marker
nds: Steedmark tofögen

en: Group
nds: Koppel

en: Type
nds: Typ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
nds: Beschrieven

en: New Group
nds: Nieg Koppel

en: none
nds: keen

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
nds: &Laden

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: &Create timecode track
nds: Stück-Tietmark &opstellen

en: New Timecode Track
nds: Nieg Stück-Tietmark

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Context: %1
nds: Kontext: %1

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
nds: Kontext

en: Files
nds: Dateien

en: Files (%1)
nds: Dateien (%1)

en: Album "%1" from %2
nds: Album "%1" vun %2

en: Artist "%1" from %2
nds: Künstler "%1" vun %2

en: Artist "%1"
nds: Künstler "%1"

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
nds: Afspelen

en: Files/URLs to open
nds: Dateien/URLs, de opmaakt warrn schöölt

en: Immediately start playing an audio cd
nds: Klang-CD direktemang afspelen

en: Skip backwards in playlist
nds: Torüch binnen de Afspeellist

en: Start playing current playlist
nds: De aktuelle Afspeellist afspelen

en: Play if stopped, pause if playing
nds: Afspelen wenn anhollen, anhollen wenn an't Spelen

en: Pause playback
nds: Afspeelpaus

en: Stop playback
nds: Afspelen anhollen

en: Skip forwards in playlist
nds: Vörut binnen de Afspeellist

en: Additional options:
nds: Anner Optschonen:

en: Append files/URLs to playlist
nds: Dateien/URLs de Afspeellist tofögen

en: Queue URLs after the currently playing track
nds: URLs na dat nu spelen Stück inregen

en: Load URLs, replacing current playlist
nds: URLs laden, aktuelle Afspeellist utwesseln

en: Print verbose debugging information
nds: Utföhrlich Fehlersöök-Informatschonen utgeven

en: Allow running multiple Amarok instances
nds: Mehr as een Amarok-Utgaav tolaten

en: Base for relative filenames/URLs
nds: Basis för relative Dateinaams/URLs

en: Database Error
nds: Datenbankfehler

en: Moving files to trash
nds: Dateien warrt na de Affalltünn verschaven

en: Filter Music Sources
nds: Musikborns filtern

en: &Media Sources
nds: &Medienborns

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
nds: Hier kannst Du Dien lokaal Musik finnen, man ok Musik vun dreegbor Klangafspelers un CDs.

en: Search collection
nds: Binnen Sammeln söken

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
nds: Disse Stünn toföögt

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
nds: Vundaag toföögt

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
nds: Disse Week toföögt

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
nds: Dissen Maand toföögt

en: First Level
nds: Böverst Evene

en: Second Level
nds: Tweet Evene

en: Third Level
nds: Drütt Evene

en: Show Years
nds: Johren wiesen

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
nds: Stücknummern wiesen

en: Show Cover Art
nds: Titelbild wiesen

en: Merged View
nds: Tosamenföhrt Ansicht

en: Sort Options
nds: Sorteeroptschonen

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
nds: Keen Betekers

en: 1 track | %1 tracks
nds[0]: 1 Stück
nds[1]: %1 Stücken

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Various Artists
nds: Verscheden Künstlers

en: Year - Album
nds: Johr - Album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
nds: Album-Künstler

en: Composer
nds: Komponist

en: Genre
nds: Musikoort

en: Year
nds: Johr

en: Label
nds: Firma

en: None
nds: Keen

en: Collection
nds: Sammeln

en: Copy to Collection
nds: Na Sammeln koperen

en: Move to Collection
nds: Na Sammeln verschuven

en: Delete Tracks
nds: Stücken wegdoon

en: More...
nds: Mehr...

en: &Add to Playlist
nds: Na Afspeellist &anhangen

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
nds: Afspeellist &utwesseln

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
nds: Dateien bestüern

en: &Edit Track Details
nds: Stück-Enkelheiten &bewerken

en: Filter Files
nds: Dateifilter

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
nds: Mit den Dateikieker kannst Du Dien Reekner na Dateien dörkieken, egaal, wat se Dien lokaal Sammeln tohöört oder nich. Mit den Kieker laat sik de Dateien de Afspeellist tofögen oder eenfach Dateioptschonen utföhren.

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
nds: Wegdoon beglöven

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
nds[0]: Wullt Du dissen Indrag redig wegdoon?
nds[1]: Wullt Du disse %1 Indrääg redig wegdoon?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
nds: Verschuven na de Affalltünn beglöven

en: Home
nds: Tohuus

en: Automated Playlist Generator
nds: Automaatsch Afspeellist-Maker

en: Create playlists by specifying criteria
nds: Afspeellisten na besünner Markmalen opstellen

en: Add new preset
nds: Nieg Profil tofögen

en: Edit selected preset
nds: Dat utsöchte Profil bewerken

en: Delete selected preset
nds: Dat utsöchte Profil wegdoon

en: Import a new preset
nds: Nieg Profil importeren

en: Export the selected preset
nds: Dat utsöchte Profil exporteren

en: Speed
nds: Gauigkeit

en: Accuracy
nds: Nauigkeit

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
nds: Negen bewerken

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
nds: Liek Typ:

en: This bias has no settings.
nds: Disse Negen bargt keen Instellen.

en: Dynamic Playlists
nds: Dünaamsche Afspeellisten

en: Previous:
nds: Verleden:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
nds: Tall vun Stücken, de in de Afspeellist wohrt warrt

en: Upcoming:
nds: Anstahn:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
nds: Tall vun anstahn Stücken, de na de Afspeellist toföögt warrt

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
nds: An

en: Turn dynamic mode on.
nds: Dünaamsch Bedrief anmaken

en: Duplicates
nds: Dubbels

en: New
nds: Nieg

en: New playlist
nds: Nieg Afspeellist

en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
nds: Wegdoon

en: Repopulate
nds: Nieg vullmaken

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
nds: De anstahn mit frisch Stücken utwesseln

en: &Rename playlist
nds: Afspeellist ü&mnömen

en: &Add new Bias
nds: Nieg Negen &tofögen

en: &Clone Playlist
nds: Afspeellist &klonen

en: &Delete playlist
nds: Afspeellist &wegdoon

en: &Edit bias...
nds: Negen &bewerken...

en: &Clone bias
nds: Negen &klonen

en: &Delete bias
nds: Negen &wegdoon

en: &Add new bias
nds: Nieg Negen &tofögen

en: Add Folder
nds: Orner tofögen

en: Visible Sources
nds: Sichtbor Borns

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
nds: Ornern warrt bloots as <b>tosamenföhrt Ansicht</b> wiest.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
nds: Nieg Orner

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
nds[0]: Een Afspeellist
nds[1]: %1 Afspeellisten

en: Source
nds: Born

en: &Rename...
nds: Ü&mnömen...

en: &Delete...
nds: Weg&doon...

en: Use relative path for &saving
nds: Relatiev Padd bi't &Sekern bruken

en: Save As
nds: Sekern as

en: &Rename Folder...
nds: Koppel ü&mnömen...

en: &Delete Folder
nds: Orner &wegdoon

en: New name
nds: Nieg Naam

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
nds: Nieg Ornernaam ingeven:

en: Confirm Delete
nds: Wegdoon beglöven

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
nds: Büst Du seker, wat Du dissen Orner mitsamts sien Ünnerornern wegdoon wullt?

en: &Add Podcast
nds: Podcast &tofögen

en: &Update All
nds: All &opfrischen

en: Import OPML File
nds: OPML-Datei importeren

en: By
nds: Vun

[ctx: Podcast published on date]
en: On
nds: An

en: File Size:
nds: Dateigrött:

en: Subscription Date:
nds: Bestelldatum:

en: Keywords:
nds: Slötelwöör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
nds: Podcast tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
nds: Podcast tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
nds: All Podcasts opfrischen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
nds: Podcasts instellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
nds: Nakiek-Tiet...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
nds[0]: Een Kanaal
nds[1]: %1 Kanaals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
nds: Titel

en: Summary
nds: Tosamenfaten

en: Add Podcast
nds: Podcast tofögen

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
nds: RSS 1.0/2.0 oder Atom-Stroom-Adress (URL) ingeven:

en: Saved Playlists
nds: Sekert Afspeellisten

en: User generated and imported playlists
nds: Sülven opstellt un importeert Afspeellisten

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
nds: Allgemeen

en: Configure General Options
nds: Allgemeen Optschonen instellen

en: Local Collection
nds: Lokaal Sammeln

en: Playback
nds: Afspelen

en: Configure Playback
nds: Afspelen instellen

en: Notifications
nds: Bescheden

en: Configure Notifications
nds: Bescheden instellen

en: Database
nds: Datenbank

en: Configure Database
nds: Datenbank instellen

en: Plugins
nds: Modulen

en: Configure Plugins
nds: Modulen instellen

en: Scripts
nds: Skripten

en: Configure Scripts
nds: Skripten instellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
nds: Sammeln instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
nds: Sammelnornern

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
nds: Passwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
nds: &Extern MySQL-Datenbank bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
nds: Verbinnen instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
nds: &Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
nds: Passwoort för den Standardbruker ingeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
nds: &Passwoort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
nds: Den Brukernaam för Vulltogriep op de Datenbank ingeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
nds: &Datenbank:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
nds: DenDatenbanknaam ingeven. De Standardnaam is "amarokdb".

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
nds: Allgemeen Optschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
nds: Maak dit an, wenn Du dat Amarok-Lüttbild binnen den Systeemafsnitt vun't Paneel wiesen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
nds: &Lüttbild in Systeemafsnitt wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
nds: Albenbiller automaatsch halen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
nds: Afspeellist-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
nds: Op Afspeellist automaatsch dat aktuelle Stück wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
nds: Luunbalken-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
nds: Luunbalken in'n Vörankamenschuver wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
nds: Luunbalken-Stil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
nds: Den Stil för den Luunbalken utsöken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
nds: Füünsch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
nds: Infroren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
nds: Blied

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
nds: Maak dit an, wenn Du de Op-Schirm-Dorstellen (OSD) anmaken wullt. De OSD wiest in Kort Informatschonen, wenn en Stück jüst dat Spelen anfangt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
nds: Op-Schirm-Dorstellen (OSD) br&uken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
nds: &Duer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
nds: De Tiet in Millisekunnen, de de OSD wiest warrt. De Weert mutt twischen 500 un 10000 ms liggen.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
nds: Hele Tiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
nds: &Schirm:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
nds: De Schirm, op de de OSD wiest warrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
nds: Maak dit an, wenn Du egen Klören för de Op-Schirm-Dorstellen bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
nds: &Egen Klören bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
nds: De Klöör vun den OSD-Text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
nds: Textklöör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
nds: Klick hier, wenn Du de Klöör vun den OSD-Text fastleggen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
nds: &Dörschienen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
nds: Schrift topassen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
nds: Maak dit an, wenn Du Systembescheden bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
nds: &Systembescheden bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
nds: Wenn anmaakt, maakt Amarok<br>mit dat Afspelen dor wieder, wo Du dor dat verleden Maal mit ophollen hest - jüst as en Kassettenafspeler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
nds: Bi't Starten &wiederspelen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
nds: De Duer vun't Utblennen, as Millisekunnen.

en: Collections
nds: Sammeln

en: Internet Services
nds: Internet-Deensten

en: Generic
nds: Allgemeen

en: Lyrics
nds: Leedtexten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
nds: Skript deinstalleren

en: Search Scripts
nds: Söökskripten

en: Images
nds: Biller

en: %1 track | %1 tracks
nds[0]: %1 Stück
nds[1]: %1 Stücken

en: Disc %1
nds: Schiev %1

en: &Queue
nds: &Inregen

en: Edit Track Details
nds: Stück-Enkelheiten bewerken

en: Play Count
nds: Afspeelklock

en: Score
nds: Pünkt

en: Last played
nds: Tolest speelt

en: Add label
nds: Textfeld tofögen

en: Remove label
nds: Textfeld wegmaken

en: Add to blacklist
nds: Na de Leeglist tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
nds: Slötelwöör

en: Reload
nds: Nieg laden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nds: Instellen

en: General Settings
nds: Allmeen Instellen

en: Blacklist Settings
nds: Leeglist instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
nds: Leeglist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
nds: Klören torüchsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
nds: mit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
nds: Utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
nds: Utsöchte wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
nds: Künstler:

en: Configure Playlist Info Applet
nds: Afspeellist-Infolüttprogramm instellen

en: Width
nds: Breed

en: Songkick Concert Information
nds: Songkick-Konzertinformatschoon

en: Concerts
nds: Konzerten

en: Reload Songkick
nds: Songkick nieg laden

en: Concert information is being fetched.
nds: Konzertinformatschonen warrt haalt.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
nds: Songkick lett sik nich daalladen. Bitte prööv Dien Internetverbinnen: %1

en: There was no information found for this track
nds: För dit Stück laat sik keen Informatschonen finnen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
nds: Paneels nieg laden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
nds: Künstler

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
nds: Paneels

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
nds: Paneels nieg laden

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
nds: Paneels: %1 - %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
nds: Aktuell Stückinstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
nds: Gitarr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
nds: Deepden

en: Track
nds: Stücknummer

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
nds: Wikipedia-Informatschonen laat sik nich halen: %1

en: No information found...
nds: Keen Informatschonen funnen...

en: Choose Language
nds: Spraak utsöken

en: Configure Applets...
nds: Lüttprogrammen instellen...

en: &Context
nds: &Kontext

en: ontour
nds: Op Tour

en: dates
nds: Daten

en: Do not show under Various Artists
nds: Nich as "Verscheden Künstlers" wiesen

en: Show under Various Artists
nds: As "Verscheden Künstlers" wiesen

en: %1 - Stopped %2
nds: %1 - Anhollen %2

en: Playback Ended Markers
nds: Afspeelennmarken

en: Audio CD
nds: Klang-CD

en: Audio CD settings - Amarok
nds: Klang.CD instellen - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
nds: Verföögbor Formaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, oggButton)
en: Ogg Vorbis
nds: Ogg-Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
nds: Verwiedert

en: Loading remote collection from host %1
nds: Feern Sammeln warrt vun Reekner %1 laadt.

en: Music share at %1
nds: Musikfreegaav op %1

en: Could not create directory: %1
nds: Orner "%1" lett sik nich opstellen

en: Transferring: %1
nds: Bi to överdregen: %1

en: Removing: %1
nds: An't Wegmaken: %1

en: Unknown Collection
nds: Nich begäng Sammeln

en: Unknown Artist
nds: Nich begäng Künstler

en: Unknown track
nds: Nich begäng Stück

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
nds: Informatschonen

en: Copying Tracks Failed
nds: Stücken laat sik nich koperen

en: Unsupported format: %1
nds: Nich ünnerstütt Formaat: %1

en: Already on device
nds: Al op de Reedschap

en: Transferring Tracks to Device
nds: Stücken warrt na Reedschap överdragen

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
nds[0]: Een Stück lett sik nich na de Reedschap koperen.
nds[1]: %1 Stücken laat sik nich na de Reedschap koperen.

en: The track failed to copy to the device
nds: Dat Stück lett sik nich na de Reedschap koperen.

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
nds[0]: Stück nich wegdaan:
nds[1]: Stücken nich wegdaan:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
nds[0]: Stück lett sik nich wegdoon
nds[1]: Stücken laat sik nich wegdoon

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
nds: %1 Stücken wöörn al vun de Reedschap wegmaakt

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
nds[0]: Stück warrt vun de Reedschap wegdaan
nds[1]: Stücken warrt vun de Reedschap wegdaan

en: &Disconnect Device
nds: Reedschap &afkoppeln

en: Media Device playlists
nds: Medienreedschap-Afspeellisten

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
nds: Podcasts op %1

en: Could not connect to MTP Device
nds: Tokoppeln na MTP-Reedschap nich mööglich

en: Could not copy track from device.
nds: Stück lett sik nich vun de Reedschap koperen.

en: Unknown Album
nds: Nich begäng Album

en: Unknown Genre
nds: Nich begäng Musikoort

en: Could not delete item
nds: Indrag lett sik nich wegdoon.

en: Delete failed
nds: Wegdoon fehlslaan

en: Could not save playlist.
nds: Afspeellist lett sik nich sekern.

en: Playdar Collection
nds: Playdar-Sammeln

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
nds: Klassik

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
nds[0]: Wullt Du dit Stück redig verschuven? Dat warrt ümnöömt un de Orginaaldatei warrt wegdaan.
nds[1]: Wullt Du disse %1 Stücken redig verschuven? Se warrt ümnöömt un de Orginaaldateien warrt wegdaan.

en: Do you want to remove empty folders?
nds: Wullt Du leddig Ornern wegmaken?

en: Remove empty folders?
nds: Leddig Ornern wegmaken?

en: today
nds: vundaag

en: last week
nds: verleden Week

en: last month
nds: verleden Maand

en: two months ago
nds: vör twee Maanden

en: three months ago
nds: vör dree Maanden

en: Trash
nds: Affalltünn

en: Moving to trash: %1
nds: Na Affalltünn: %1

en: &Delete Episode
nds: Kapitel &wegdoon

en: Yes, delete from %1.
nds: Jo, vun %1 wegdoon.

en: &Delete Channel and Episodes
nds: Kanaal un Kapiteln &wegdoon

en: Configure USB Mass Storage Device
nds: USB-Bültspieker-Reedschap instellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
nds: USB-Bültspieker-Reedschap instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
nds: Automaatsch bruken, wenn tokoppelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
nds: Musikorner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
nds: Podcast-Orner:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Stream (%1)
nds: Stroom (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
nds: För't Daalladen vun de Afspeellist lett sik keen Temporeerdatei opstellen.

en: Downloading remote playlist
nds: Feern Afspeellist warrt daallaadt.

en: The used file extension is not valid for playlists.
nds: De bruukt Dateiverwiedern gellt för Afspeellisten nich.

en: Unknown playlist format
nds: Afspeellist-Formaat nich begäng

en: Playlist_%1
nds: Afspeellist_%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
nds: Podcast instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
nds: Wenn anmaakt, kiekt Amarok de Podcasts automaatsch na Opfrischen dör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
nds: Automaatsch na Opfrischen kieken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
nds: Medien daalladen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
nds: Medium daalladen, as draad as dat verföögbor is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
nds: &Daalladen (wenn verföögbor)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
nds: Du muttst Medien daalladen, anners warrt de Podcast vun den feern Server ut afspeelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
nds: Stroom oder Daalladen op An&fraag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
nds: Wenn anmaakt, smitt Amarok ole Podcasts weg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
nds: Tall vun Kapitels &ingrenzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
nds: Nich mehr wohren as:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
nds: De hööchste Tall vun Podcasts, de wohrt warrt

[ctx: change options]
en: Configure %1
nds: %1 instellen

en:  Item |  Items
nds[0]:  Indrag
nds[1]:  Indrääg

en: &Update All Channels
nds: All Kanaals &opfrischen

en: &Configure General Settings
nds: &Allmeen Instellen fastleggen

en: &Configure
nds: &Instellen

en: &Remove Subscription
nds: Bestellen &wegmaken

en: &Update Channel
nds: Kanaal &opfrischen

en: &Download Episode
nds: Kapitel &daalladen

en: &Delete Downloaded Episode
nds: Daallaadt Kapitel &wegdoon

en: Already subscribed to %1.
nds: Du hest "%1" al bestellt.

en:  minute |  minutes
nds[0]:  Minuut
nds[1]: Minuten

en: Configure Local Podcasts
nds: Lokaal Pottkasts instellen...

en: Delete downloaded episodes
nds: Daallaadt Kapitel wegdoon

en: Cancel Download and Quit.
nds: Daalladen afbreken un Programm utmaken.

en: Unable to save podcast episode file to %1
nds: Podcast-Kapitel lett sik nich as "%1" sekern

en: Downloading Podcast Media
nds: Podcast-Medien warrt daallaadt

en: Downloading Podcast "%1"
nds: Podcast "%1" warrt daallaadt

en: Local Podcasts
nds: Lokaal Podcasts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
nds: Autom. opfrischen:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
nds: utmaakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
nds: Basisorner:

en: Unknown Composer
nds: Nich begäng Komponist

en: Importing podcast channel from %1
nds: Podcast-Kanaal warrt vun %1 importeert

en: Updating podcast channel
nds: Podcast-Kanaal warrt opfrischt

en: Updating "%1"
nds: "%1" warrt opfrischt

en: Updating "%1" failed with error:
nds: Opfrischen vun %1 mit Fehler fehlslaan:

en: Feed has an unknown type: %1
nds: Stroomtyp nich begäng: %1

en: %1 is not a valid Atom feed.
nds: %1 is keen gellen ASF-Stroom.

en: unknown type
nds: Nich begäng Typ

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
nds: Nienich

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: One week ago | %1 weeks ago
nds[0]: Vör een Week
nds[1]: Vör %1 Weken

en: Yesterday
nds: Güstern

en: One day ago | %1 days ago
nds[0]: Vör een Dag
nds[1]: Vör %1 Daag

en: One hour ago | %1 hours ago
nds[0]: Vör een Stunn
nds[1]: Vör %1 Stünnen

en: One minute ago | %1 minutes ago
nds[0]: Vör een Minuut
nds[1]: Vör %1 Minuten

en: Within the last minute
nds: Binnen de leste Minuut

en: The future
nds: De Tokunft

[ctx: number of months ago]
en: %1M
nds: %1 M.

[ctx: w for weeks]
en: %1w
nds: %1 W.

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
nds: Morgen

[ctx: d for days]
en: %1d
nds: %1 D.

[ctx: h for hours]
en: %1h
nds: %1 St.

en: Unknown Artist(s)
nds: Nich begäng Künstler(s)

en: Unknown Album(s)
nds: Nich begäng Album/Alben

en: Various Albums
nds: Verscheden Alben

en: Fetching Cover
nds: Titelbild warrt haalt

en: There was an error communicating with cover provider: %1
nds: Dat geev en Fehler bi't Snacken mit Titelbild-Anbeder: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
nds: Titelbild för "%1" mit Spood haalt.

en: Fetching cover for '%1' failed.
nds: Titelbild för "%1" lett sik nich halen.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
nds: Halen vun Titelbild för "%1" warrt torüchtrocken...

en: Unable to find a cover for '%1'.
nds: För "%1" lett sik keen Titelbild finnen.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
nds[0]: Titelbild halen
nds[1]: Titelbiller halen

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
nds[0]: De Biller för dit Album halen
nds[1]: De Biller för %1 Alben halen

en: Display Cover
nds: Titelbild wiesen

en: Display artwork for this album
nds: Biller för dit Album wiesen

en: Unset Cover | Unset Covers
nds[0]: Titelbild wegmaken
nds[1]: Titelbiller wegmaken

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
nds[0]: Biller för dit Album wegmaken
nds[1]: Biller för %1 Alben wegmaken

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
nds[0]: Wullt Du dit Titelbild redig ut de Sammeln wegdoon?
nds[1]: Wullt Du disse %1 Titelbiller redig ut de Sammeln wegdoon?

en: Set Custom Cover
nds: Egen Titelbild tofögen

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
nds[0]: Egen Biller för dit Album tofögen
nds[1]: Egen Biller för disse %1 Alben tofögen

en: Select Cover Image File
nds: Datei för't Titelbild utsöken

en: Finding cover for
nds: Titelbildsöök för

en: Enter Custom Search
nds: Egen Söökutdrück ingeven

en: Sort by size
nds: Na Grött sorteren

en: Sorry, the cover could not be saved.
nds: Dat Titelbild lett sik nich sekern, deit mi leed.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
nds: Dat Titelbild lett sik nich halen, deit mi leed.

en: Fetching Large Cover
nds: Groot Titelbild warrt haalt

en: Download Progress
nds: Daalladen-Vörankamen

en: Cancel
nds: Afbreken

en: Search
nds: Söken

en: No Images Found
nds: Keen Biller funnen.

en: 1 Image Found | %1 Images Found
nds[0]: Een Bild funnen
nds[1]: %1 Biller funnen

[ctx: @item::intable]
en: Artist
nds: Künstler

[ctx: @item::intable]
en: Country
nds: Land

[ctx: @item::intable]
en: Date
nds: Datum

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
nds: Formaat

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
nds: Hööchde

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
nds: Titel

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
nds: Typ

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
nds: Rutgeven

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
nds: Grött

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
nds: Born

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
nds: Breed

[ctx: @item::intable URL]
en: link
nds: Link

en: Cover Manager
nds: Titelbild-Pleger

en: Albums By
nds: Alben vun

en: All Artists
nds: All Künstlers

en: Enter search terms here
nds: Hier Söökwöör ingeven

en: All Albums
nds: All Alben

en: Albums With Cover
nds: Alben mit Titelbild

en: Albums Without Cover
nds: Alben ahn Titelbild

en: Fetch Missing Covers
nds: Fehlen Titelbiller halen

en: Fetching
nds: An't Halen

en: Loading
nds: An't Laden

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
nds: Afslaten.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
nds[0]:  Titelbild nich funnen
nds[1]:  <b>%1</b> Titelbiller nich funnen

en: Fetching cover for %1 - %2...
nds: Titelbild för %1 - %2 warrt haalt...

en: Fetching cover for %1...
nds: Titelbild för %1 warrt haalt...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
nds[0]: Een Titelbild warrt haalt:
nds[1]: <b>%1</b> Titelbiller warrt haalt... :

en: 1 fetched | %1 fetched
nds[0]: 1 haalt
nds[1]: %1 haalt

en: 1 not found | %1 not found
nds[0]: 1 nich funnen
nds[1]: %1 nich funnen

en: Connecting...
nds: An't Tokoppeln...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
nds[0]: Een Resultaat för "%2"
nds[1]: %1 Resultaten för "%2"

en: 1 album | %1 albums
nds[0]: 1 Album
nds[1]: %1 Alben

en: Cover Image
nds: Titelbild

en: No Artist
nds: Keen Künstler

en: Cover View
nds: Titelbild-Ansicht

en: Full rescan
nds: Allens nieg dörkieken

en: &Watch folders for changes
nds: Op Ä&nnern binnen Ornern luern

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
nds: Wenn anmaakt, kiekt Amarok ok all Ünnerornern dör.

en: Rescan '%1'
nds: "%1" nieg dörkieken

en: Import Collection
nds: Sammeln importeren

en: Migrating
nds: Överdregen

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
nds: <b><font color='red'>Fehlslag:</font></b> Keen Stücken importeert.

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
nds[0]: <b><font color='green'>Spood:</font></b> %1 Stück importeert
nds[1]: <b><font color='green'>Spood:</font></b> %1 Stücken importeert

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
nds: <b><font color='red'>Fehlslag:</font></b> Statistik lett sik nich importeren

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
nds: <b><font color='red'>Fehler:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
nds: <b>%1 - %2</b> importeert

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
nds: <b>%1 - %2 (%3)</b> importeert

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
nds: <b><font color='gray'>%1</font></b> wegsmeten

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
nds: <b><font color='green'>%1 - %2</font></b> importeert.<br/>&nbsp;&nbsp;vun %3<br/>&nbsp;&nbsp;bet %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
nds: <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b> importeert.<br/>&nbsp;&nbsp;vun %4<br/>&nbsp;&nbsp;bet %5

en: AND
nds: UN

en: OR
nds: ODER

en: Simple text
nds: Eenfach Text

en: Edit Filter
nds: Filter bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
nds: un

en: Configure Equalizer
nds: Liekmaker instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
nds: Sekern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
nds: Dat nu utsöchte Profil wegdoon. För inbuut Profilen nich verföögbor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
nds: Op Standardweerten torüchsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMaxEq)
en: +dB
nds: + dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
nds: 0 dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
nds: Vörverstärken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
nds: Utmaken un nich sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: %1 or %2
nds: %1 oder %2

en: The Album Artist
nds: "The" Album-Künstler

en: The Artist
nds: "The" Künstler

en: Artist's Initial
nds: Initschalen vun den Künstler

en: File Extension of Source
nds: Dateityp

en: Track Number
nds: Stücknummer

en: You can use the following tokens:
nds: Du kannst disse Platzhollers bruken:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
nds: Wenn Du Text, de Platzhollers bargt, in Klampen { } insluttst, warrt disse Deel nich wiest, wenn keen Inholt för den Platzholler verföögbor is.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
nds: Dateien bestüern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
nds: De Orner, binnen den Dateien sekert warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
nds: &Sammelnorner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
nds: Vöransicht vun't Resultaat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
nds: Wenn anmaakt, warrt Dateien mit den sülven Naam ahn Nafraag överschreven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
nds: Teel ö&verschrieven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
nds: Tekens utwesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
nds: Wenn anmaakt, warrt Freetekens mit Ünnerstreek utwesselt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
nds: Ü&nnerstreek för Freetekens inwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
nds: &VFAT-kompatibel Naams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
nds: Bloots &ASCII-Tekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
nds: Utwesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
nds: Reguleer Utdruck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
nds: Tekenkeed

en: Tags
nds: Betekers

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Track Details: %1 by %2
nds: Stück-Enkelheiten: %1 vun %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
nds[0]: 1 Stück
nds[1]: Informatschonen för %1 Stücken

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
nds: <b>%1</b> vun <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
nds: <b>%1</b> vun <b>%2</b>, op <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
nds[0]: Een Datei bewerken
nds[1]: %1 Dateien bewerken

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
nds: Keen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
nds: Stück-Informatschonen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
nds: &Tosamenfaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
nds: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
nds: Längde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
nds: Bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
nds: Aftast-Wedderhalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
nds: Grött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
nds: Formaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
nds: Sammeln:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
nds: Beweerten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
nds: Pünkt:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
nds: &Betekers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
nds: T&itel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
nds: &Künstler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
nds: &Komponist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
nds: &Album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
nds: &Musikoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
nds: &Johr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
nds: Ko&mmentar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
nds: &Leedtexten

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
nds: S&lötelwöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nds: Wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nds: Oort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
nds: &Verleden Stück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
nds: &Nakamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
nds: &Sekern un tomaken

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
nds: &lt;leddig&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
nds: &Groot- un Lüttschrieven ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
nds: &Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
nds: &Eerst Bookstaav vun elkeen Woort groot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
nds: Allens &groot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
nds: A&llens lütt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
nds: Nakamen &Freetekens binnen Betekers wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
nds: Freetekens för Ü&nnerstreek infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
nds: <leddig>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
nds: Komponist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
nds: Johr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
nds: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
nds: Musikoort:

en: Generating playlist...
nds: Afspeellist warrt opstellt...

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
nds: Hier kannst Du fastleggen, woveel vun de Afspeellist ünner den Beding fallt

en: Invert condition
nds: Beding ümdreihen

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
nds: To vele Fehlers in de Afspeellist. Afspelen wöör anhollen.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
nds: <b>%1</b> vun <b>%2</b>, op <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
nds: <b>%1</b> vun <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
nds: <b>%1</b>op <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
nds: vun <b>%1</b>

en: Manual
nds: Handbedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
nds: Brukernaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
nds: Reeknernaam

en: Rhythmbox
nds: Rythmbox

en: Now playing
nds: Lopen Stück

en: Lyrics data could not be parsed
nds: Leedtext-Daten laat sik nich inlesen

en: No information available for this track
nds: För dit Stück sünd keen Informatschonen verföögbor

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
nds: Bart "Wo sünd mien Tahnstökers" Cerneels

en: Developer (Stecchino)
nds: Schriever (Stecchino)

en: Project founder (markey)
nds: Projekt-Vader (markey)

en: Developer (Teo`)
nds: Schriever (Teo`)

en: Ian 'The Beard' Monroe
nds: Ian "The Beard" Monroe

en: Developer (eean)
nds: Schriever (eean)

en: Developer (jefferai)
nds: Schriever (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
nds: Schriever (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
nds: Lydia "is leeg(R)" Pintscher

en: Developer, Vision
nds: Schriever, Grappen

en: Developer (maxx_k)
nds: Schriever (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
nds: Nikolaj Hald "Also very hot" Nielsen

en: Developer (nhn)
nds: Schriever (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
nds: Seb "Surfin' down under" Ruiz

en: Developer (sebr)
nds: Schriever (sebr)

en: Developer (xevix)
nds: Schriever (xevix)

en: MP3tunes integration
nds: MP3tunes-Inbinnen

en: Usability
nds: Bruukborkeit

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
nds: Dan "He, dat lett sik kompileren..." Meltzer

en: Developer (hydrogen)
nds: Schriever (hydrogen)

en: Nepomuk integration
nds: Nepomuk-Inbinnen

en: Podcast improvements
nds: Pottkast-Verbetern

en: Icons
nds: Lüttbiller

en: Artwork
nds: Billerwark

en: Website hosting
nds: Praatstellen vun de Nettsiet

en: Scripting interface
nds: Skripten-Koppelsteed

en: Developer
nds: Programmschriever

en: Context view
nds: Kontextkieker

en: Former contributors
nds: Verleden Bidregers

en: Patches
nds: Kodeplasters

en: MySQL support
nds: MySQL-Ünnerstütten

en: Postgresql support
nds: PostgreSQL-Ünnerstütten

en: Graphics, splash-screen
nds: Grafiken, Startschirm

en: Icons and image work
nds: Lüttbiller un Billerwark

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
nds: Sietpaneel för Konqueror, en poor DCOP-Metoden

en: FHT routine, bugfixes
nds: FHT-Funkschoon, Fehlerrichten

en: Bugfixes, PostgreSQL support
nds: Fehlerrichten, Ünnerstütten för PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
nds: Wikipedia-Ünnerstütten, Kodeplasters

en: Local Music
nds: Lokaal Musik

en: Playlists
nds: Afspeellisten

en: Browse local hard drive for content
nds: Lokaal Fastplaat na Inholt dörkieken

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
nds: &Ansicht

en: Lock Layout
nds: Böversiet afsluten

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
nds: <qt>Wenn Du dat Hööftfinster tomaakst, löppt Amarok binnen den Systeemafsnitt wieder. Wenn Du dat Programm utmaken wullt, bruuk <b>Verlaten</b> binnen dat Menü "Akschonen" oder dat Rechtsklickmenü vun dat Systeemafsnitt-Lüttbild.</qt>

en: Docking in System Tray
nds: In Systeemafsnitt lopen

en: Play Media (Files or URLs)
nds: Medien afspelen (Dateien oder URLs)

en: Add Media (Files or URLs)
nds: Medien tofögen (Dateien oder URLs)

en: Add Stream
nds: Stroom tofögen

en: Enter Stream URL:
nds: Stroom-Adress (URL) ingeven:

en: &Add Media...
nds: Medien &tofögen...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
nds: Afspeellist &leddigmaken

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
nds: &Töövreg bewerken

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
nds: Dubbels &wegmaken

en: &Add Stream...
nds: Stroom &tofögen...

en: &Export Playlist As...
nds: Afspeellist &exporteren as...

en: Equalizer
nds: Liekmaker

en: Play Media...
nds: Medien afspelen...

en: Update Collection
nds: Sammeln opfrischen

en: Previous Track
nds: Verleden Stück

en: Restart current track
nds: Aktuell Stück nochmaal starten

en: Repopulate Playlist
nds: Afspeellist nieg vullmaken

en: Disable Dynamic Playlist
nds: Dünaamsche Afspeellist utmaken

en: Next Track
nds: Nakamen Stück

en: Increase Volume
nds: Luder maken

en: Decrease Volume
nds: Lieser maken

en: Toggle Main Window
nds: Hööftfinster an-/utmaken

en: Toggle Full Screen
nds: Heelschirm an-/utmaken

en: Search playlist
nds: Binnen Afspeellist söken

en: Show active track
nds: Aktiev Stück wiesen

en: Mute Volume
nds: Stillmaken

en: Last.fm: Love Current Track
nds: Last.fm: Dat aktuelle Stück mögen

en: Last.fm: Ban Current Track
nds: Last.fm: Dat aktuelle Stück utsluten

en: Last.fm: Skip Current Track
nds: Last.fm: Dat aktuelle Stück övergahn

en: Queue Track
nds: Stück inregen

en: Rate Current Track: 1
nds: Aktuell Stück beweerten: 1

en: Rate Current Track: 2
nds: Aktuell Stück beweerten: 2

en: Rate Current Track: 3
nds: Aktuell Stück beweerten: 3

en: Rate Current Track: 4
nds: Aktuell Stück beweerten: 4

en: Rate Current Track: 5
nds: Aktuell Stück beweerten: 5

en: Network Request Viewer
nds: Nettwarkanfragenkieker

en: &About Amarok
nds: &Vertell wat över Amarok

en: &Report Bug...
nds: &Fehler künnig maken...

en: &Music
nds: &Musik

en: &Playlist
nds: &Afspeellist

en: &Tools
nds: &Warktüüch

en: &Settings
nds: &Instellen

en: Hide Menu
nds: Menü versteken

en: Paused  ::  %1
nds: Anhollen  ::  %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
nds: Nettwarkanfragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
nds: &Leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
nds: Metood

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
nds: Antwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
nds: Längde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
nds: Anfraag-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
nds: Antwoort-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
nds: Weert

en: Playlist Layouts
nds: Afspeellist-Böversieden

en: Configure Playlist Layouts...
nds: Afspeellist-Böversieden instellen...

en: Configuration for
nds: Instellen för

en: Width:
nds: Breed:

en: Custom
nds: Topasst

en: Fit content
nds: Den Inholt topassen

en: Fit the element text
nds: Den Elemententext topassen

[ctx: automatic width]
en: Automatic
nds: Automaatsch

en: Alignment:
nds: Utrichten:

en: Font:
nds: Schriftoort:

en: Configuration for '%1'
nds: Instellen för "%1"

en: Show cover
nds: Titelbild wiesen

en: Invalid playlist layout.
nds: Leeg Afspeellist-Utsehn

en: copy of %1
nds: Kopie vun %1

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
nds: De Böversiet "%1" höört de Standard-Böversieden to un lett sik nich wegdoon.

en: Cannot Delete Default Layouts
nds: Standard-Böversieden laat sik nich wegdoon

en: Head
nds: Kopp

en: Body
nds: Hööftdeel

en: Body (Various artists)
nds: Hööftdeel (verscheden Künstlers)

en: Single
nds: Eenfach

en: New playlist layout
nds: Nieg Afspeellist-Böversiet

en: Copy playlist layout
nds: Afspeellist-Böversiet koperen

en: Delete playlist layout
nds: Afspeellist-Böversiet wegdoon

en: Rename playlist layout
nds: Afspeellist-Böversiet ümnömen

en: Choose a name for the new playlist layout
nds: En Naam för de niege Afspeellist-Böversiet utsöken

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
nds: Giff bitte en Naam för de Afspeellist-Böversiet in, de Du opstellen wullt:

en: Cannot create a layout with no name.
nds: Böversieden ahn Naam laat sik nich opstellen.

en: Layout name error
nds: Böversietnaam-Fehler

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
nds: Böversieden mit den Naam vun en al vörhannen Böversiet laat sik nich opstellen.

en: Cannot create a layout containing '/'.
nds: Böversieden, de "/" bargt, laat sik nich opstellen.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
nds: Giff bitte en Naam för de Afspeellist-Böversiet in, de Du as Kopie vun de Böversiet "%1" opstellen wullt:

en: Choose a new name for the playlist layout
nds: En nieg Naam för de Afspeellist-Böversiet utsöken

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
nds: Giff bitte en nieg Naam för de Afspeellist-Böversiet in, de Du ümnömen wullt:

en: Cannot rename a layout to have no name.
nds: Böversieden ahn Naam laat sik nich ümnömen.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
nds: Böversieden laat sik nich mit den Naam vun en al vörhannen Böversiet ümnömen.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
nds: De Böversiet "%1", de Du ännert hest, höört de Standard-Böversieden to un lett sik nich överschrieven. Nieg Böversiet wöör as "%2" sekert.

en: Default Layout
nds: Standard-Böversiet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
nds: Afspeellist-Böversiet bewerken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
nds: Verföögbor Böversieden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
nds: Böversiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
nds: Inbett Afspeel-Stüerknööp wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
nds: Ornen na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
nds: Kortinformatschonen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
nds: Vöransicht

en: Track Progression
nds: Vörankamen bi't Stück

en: Repeat Track
nds: Stück wedderhalen

en: Repeat Album
nds: Album wedderhalen

en: Repeat Playlist
nds: Afspeellist wedderhalen

en: Random Tracks
nds: Tofällig Stücken

en: Random Albums
nds: Tofällig Alben

en: Favor
nds: Vörtrecken

en: Higher Scores
nds: Mehr Pünkt

en: Higher Ratings
nds: Höger Beweerten

en: Not Recently Played
nds: Lang nich afspeelt Stücken

en: Shuffle
nds: Mischen

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
nds: Steedholler

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
nds: Titelbild

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
nds: Orner

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
nds: Trenner

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
nds: Dateinaam

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
nds: Längde koppeln

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
nds: Stücken koppeln

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
nds: Slötelwöör

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
nds: Luun

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
nds: Luunbalken

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
nds: Born

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
nds: Bornsymbool

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
nds: Titel

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
nds: Titel (mit Stücknummer)

en: &Save Current Playlist
nds: Aktuelle Afspeellist &seken

en: &Save playlist to "%1"
nds: Afspeellist as "%1" &sekern

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
nds[0]: %1 Stück (%2)
nds[1]: %1 Stücken (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
nds[0]: %1 Stück
nds[1]: %1 Stücken

en: No tracks
nds: Keen Stücken

en: Queue size: %1
nds: Töövreeg-Grött: %1

en: Queue length: %1
nds: Töövreeg-Längde: %1

en: No extra information available
nds: Keen Bito-Informatschonen verföögbor

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
nds: Dateinaam

en: Disc Number
nds: Schievnummer

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
nds: Stück

en: Comment
nds: Kommentar

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
nds: Orner

en: Bitrate
nds: Bit-Tall

en: Sample Rate
nds: Aftastrate

en: Rating
nds: Beweerten

[ctx: Column name]
en: Last Played
nds: Tolest speelt

en: Mood
nds: Luun

en: File Size
nds: Dateigrött

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
nds: Na baven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
nds: Na nerrn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
nds: Stück utregen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
nds: Reeg leddig maken

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
nds: Afspeellist

en: Start typing to progressively search through the playlist
nds: Al bi't Ingeven warrt de Afspeellist na un na dörkeken

en: Tracks
nds: Stücken

en: Albums
nds: Alben

en: Artists
nds: Künstlers

en: Composers
nds: Komponisten

en: Years
nds: Johren

en: Show only matches
nds: Bloots Drepers wiesen

en: Search Preferences
nds: Söökinstellen

en: Tracks Added
nds: Stücken toföögt

en: Tracks Removed
nds: Stücken wegdaan

en: The following sources are available for this track:
nds: För dit Stück sünd disse Borns verföögbor:

en: Stop Playing After This Track
nds: Na dit Stück mit Afspelen ophollen

en: Remove From Playlist
nds: Ut Afspeellist wegmaken

en: Select Source
nds: Born utsöken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
nds: Bedingenkoppel instellen

en: Checkpoint
nds: Kuntrullpunkt

en: Checkpoint: %1
nds: Kuntrullpunkt: %1

en: unassigned
nds: nich towiest

en: "%1" (track) by %2
nds: "%1" (Stück( vun %2

en: "%1" (album) by %2
nds: "%1" (Album) vun %2

en: "%1" (album)
nds: "%1" (Album)

en: "%1" (artist)
nds: "%1" (Künstler)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
nds: Steed:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: h:mm:ss
nds: S:mm:ss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
nds: Passt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
nds: nau

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
nds: körter as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
nds: liek as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
nds: länger as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
nds: minn as

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
nds: mehr as

en: Prevent Duplicates
nds: Dubbels verhöden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
nds: Dubbels verhöden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
nds: Stücken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
nds: Alben

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
nds: Künstlers

en:  not
nds:  nich

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
nds[0]: %1 Steern
nds[1]: %1 Steerns

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
nds: grötter as

en: within
nds: binnen

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
nds: endt mit

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
nds: bargt

en: regexp
nds: RegUtdr

en: %1 day | %1 days
nds[0]: %1 Dag
nds[1]: %1 Daag

en: %1 month | %1 months
nds[0]: %1 Maand
nds[1]: %1 Maanden

en: %1 year | %1 years
nds[0]: %1 Johr
nds[1]: %1 Johren

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
nds[0]: Dag
nds[1]: Daag

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
nds[0]: Maand
nds[1]: Maanden

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
nds[0]: Johr
nds[1]: Johren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
nds: Feld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
nds: Ümdreihen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
nds: fangt an mit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
nds: endt mit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
nds: bargt

en: url
nds: URL

en: title
nds: Titel

en: artist name
nds: Künstlernaam

en: album name
nds: Albumnaam

en: genre
nds: Musikoort

en: composer
nds: Komponist

en: comment
nds: Kommentar

en: track number
nds: Stücknummer

en: disc number
nds: Schievnummer

en: length
nds: Längde

en: score
nds: Pünkt

en: rating
nds: Beweerten

en: first played
nds: Toeerst speelt

en: last played
nds: Tolest speelt

en: play count
nds: Afspeelklock

en: Generating a new playlist
nds: En nieg Afspeellist warrt opstellt.

en: Add new
nds: Nieg tofögen

en: Constraint Group
nds: Bedingenkoppel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
nds: Bedingenboom

en: Import preset
nds: Profil importeren

en: Playlist Files on Disk
nds: Afspeellist-Dateien op Fastplaat

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
nds: De Afspeellist-Datei "%1" lett sik nich laden.

en: Amarok Database
nds: Amarok-Datenbank

en: Local playlists stored in the database
nds: Lokaal Afspeellisten, wohrt binnen de Datenbank

en: <Empty>
nds: <Leddig>

en: Scanning music
nds: Musik warrt dörkeken

en: Unable to start Amarok collection scanner.
nds: Sammeln-Dörkieker vun Amarok lett sik nich starten.

en: Add new Ampache server
nds: Nieg Ampache-Server tofögen

en: Successfully connected
nds: Mit Spood tokoppelt

en: Connection failure
nds: Tokoppelfehler

en: Authentication Error
nds: Identiteetprööv fehlslaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
nds: Server tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
nds: Server wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
nds: Server-Adress

en: Amarok frontend for your Ampache server
nds: Amarok-Böversiet för Dien Ampache-Server

en: Ampache Server %1
nds: Ampache-Server %1

en: <p>No information found for this track.</p>
nds: <p>För dit Stück laat sik keen Informatschonen finnen.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
nds: <p>För dit Album laat sik keen Informatschonen finnen.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
nds: <p>För dissen Künstler laat sik keen Informatschonen finnen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
nds: Verbinnen pröven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
nds: Anmellen utproberen

en: Subscribe
nds: Bestellen

en: Testing...
nds: An't Utproberen...

en: Failed
nds: Fehlslaan

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
nds: Spood

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
nds: De Brukernaam oder dat Passwoort is leeg. Richt dat bitte un versöök dat denn nochmaal.

en: No description available...
nds: Keen Beschrieven verföögbor...

en: From Jamendo.com
nds: Vun Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
nds: En Siet, op de Künstlers ümsünst un free ehr Musik delen köönt

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
nds: Opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
nds: Daalladen

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
nds: Musikoort / Künstler

en: Genre / Artist / Album
nds: Musikoort / Künstler / Album

en: Downloading Jamendo.com database...
nds: Jamendo.com-Datenbank warrt daallaadt...

en: Updating the local Jamendo database.
nds: Lokaal Jamendo-Datenbank warrt opfrischt

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
nds[0]: Opfrischen vun de Jamendo.com-Datenbank afslaten. Een Stück toföögt op
nds[1]: Opfrischen vun de Jamendo.com-Datenbank afslaten. %1 Stücken toföögt op

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
nds[0]: Een Album vun
nds[1]: %1 Alben vun

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
nds[0]: 1 Künstler.
nds[1]: %1 Künstlers.

en: the previous track
nds: dat verleden Stück

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
nds: vun:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
nds: bet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
nds: last.fm-Profil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
nds: last.fm-Deensten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
nds: Stücken ö&verdregen

en: Last.fm: The social music revolution
nds: Last.fm: de meenschapliche Musikrevolutschoon

en: Last.fm: Love
nds: Last.fm: Mögen

en: Ctrl+L
nds: Strg+M

en: Enter an artist name
nds: En Künstlernaam ingeven

en: Enter a tag
nds: En Slötelwoort ingeven

en: Enter a Last.fm user name
nds: En "Last.fm"-Brukernaam ingeven

en: Username: %1
nds: Brukernaam: %1

en: Create a Custom Last.fm Station
nds: En egen Last.fm-Statschoon opstellen

en: Tag
nds: Slötelwoort

en: User
nds: Bruker

en: %1's Streams
nds: %1 sien Strööm

en: Global Tags
nds: Globaal Betekers

en: Friends' Loved Radio
nds: Mackers ehr Leefsten-Radio

en: Friends' Personal Radio
nds: Mackers ehr persöönlich Radio

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
nds: Fehlslaan

en: Unable to connect to Last.fm service.
nds: Tokoppeln na Last.fm nich mööglich.

en: Personal Radio
nds: Persöönlich Radio

en: My Recommendations
nds: Mien Anradels

en: My Radio Station
nds: Mien Radiostatschoon

en: My Top Artists
nds: Mien leevste Künstlers

en: My Tags
nds: Mien Slötelwöör

en: Friends
nds: Frünnen

en: Last.fm: &Ban
nds: Last.fm: &Utsluten

en: Ctrl+B
nds: Strg+U

en: Ban this track
nds: Dit Stück utsluten

en: Last.fm: &Skip
nds: Last.fm: Ö&vergahn

en: Ctrl+S
nds: Strg+V

en: Skip this track
nds: Dit Stück övergahn

en: Global Tag Radio: "%1"
nds: Globaal Beteker-Radio: %1

en: User Tag Radio: "%1"
nds: Bruker-Beteker-Radio: %1

en: Similar Artists to "%1"
nds: Künstlers liek to "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
nds: Künstler-Fanradio: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
nds: %1 sien Naver-Radio

en: %1's Personal Radio
nds: %1 sien persöönlich Radio

en: %1's Mix Radio
nds: %1 sien Radiomischen

en: %1's Recommended Radio
nds: %1 sien Anraadt-Radio

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
nds: %1 sien Anradels-Radio (Möögde %2)

en: Group Radio: %1
nds: Koppelradio: %1

en: Track Radio
nds: Stückradio

en: Artist Radio
nds: Künstler-Radio

en: Last.fm is cool...
nds: Last.fm is deegt...

en: Play Similar Artists from Last.fm
nds: Liek Künstlers vun Last.fm spelen

en: Downloading album from Magnatune.com
nds: Album warrt vun Magnatune.com daallaadt.

en: Adding album cover to collection
nds: Dat Album-Titelbild warrt de Sammeln toföögt

en: Preview Tracks
nds: Vöransicht-Stücken

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
nds: De Stücken, de Du jüst koperen wullt, sünd Vöransicht-Strööm vun Magnatune.com. Köffst Du en Albumdaalladen, gifft dat de Strööm ahn Warven un in beter Gööd. Besinn Di dor op, de Künstlers kriegt 50%, wenn Du bi Magnatune wat köpen deist. Bruukst Du Amarok bi dissen Koop, ünnerstüttst Du Amarok mit 10% vun den Kooppries bito.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
nds: Nettpostadress:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
nds: Liddmaatschap-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
nds: Ik bün Liddmaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
nds: Liddmaatschap-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
nds: Stroom

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
nds: Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
nds: Passwoort:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
nds: Stroom-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
nds: Vöransichtstroom-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
nds: Hoochgööd-Mp3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
nds: Sietgööd-Mp3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
nds: Album vun Magnatune.com daalladen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
nds: Daallaad-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
nds: Formaat utsöken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
nds: Daalladen na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
nds: Wenn Du na en Oort daallaadst, den Amarok al beluert, warrt dat Album automaatsch na Dien Sammeln toföögt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
nds: Magnatune-Info

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
nds: &Daalladen

en: Processing download
nds: Daalladen warrt verarbeidt

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
nds: As't lett gifft dat en Fehler binnen den angeven Liddmaatschap-Informatschonen. Richt dat bitte, un versöök dat denn nochmaal.

en: Could not process download
nds: Daalladen lett sik nich afarbeiden

en: Loading artist info...
nds: Künstler-Infos warrt laadt...

en: Fetching %1 Artist Info
nds: Künstler-Infos för »%1« warrt haalt

en: Loading album info...
nds: Albuminfos warrt laadt...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
nds: Utgaavjohr: %1

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: From Magnatune.com
nds: Vun Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
nds: Magnatune.com-Startsiet warrt laadt...

en: Fetching Magnatune.com front page
nds: Magnatune.com-Startsiet warrt daallaadt

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
nds: De Plaatmark, de to Künstlers un Kunnen liekwies fair is

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
nds: Niegdaallaad-Pleger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
nds: Dit sünd de Alben, de Du vördem al daallaadt hest:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
nds: Nieg &daalladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
nds: Künstler - Album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
nds: Tomaken

en: Artist / Album
nds: Künstler / Album

en: Re-download
nds: Nieg daalladen

en: Update Database
nds: Datenbank opfrischen

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Download Album
nds: Album daalladen

en: Signup
nds: Anmellen

en: Downloading Magnatune.com database...
nds: Magnatune.com-Datenbank warrt daallaadt...

en: Updating the local Magnatune database.
nds: De lokale Magnatunes-Datenbank warrt opfrischt.

en: ERROR: No arguments supplied
nds: Fehler: Keen Argumenten angeven

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
nds: Fehler: Leeg Tall vun Argumenten för addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
nds: Fehler: Leesfehler bi Argument 2 (Tall)

en: ok
nds: OK

en: ERROR: Unknown argument.
nds: Fehler: Argument nich begäng

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
nds: Amarok sien Dämoon för MP3tunes-Harmonie

en: (C) 2008, Casey Link
nds: © 2008: Casey Link

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
nds: Pleegt dat AutoSynkroniseren mit den MP3tunes-Deenst binnen Amarok

en: The identifier the daemon should use.
nds: De Beteker, den de Dämoon bruken schall

en: The email to be used for authentication.
nds: De Nettpostadress för de Identiteetprööv

en: The pin to be used for authentication.
nds: De PIN för de Identiteetprööv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
nds: MP3tunes-Anmellen

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
nds: Nettpost:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
nds: Passwoort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
nds: AutoSynkroniseren is en Funkschoon vun MP3tunes, mit de Du Dien Musik automaatsch twischen Reekners un Reedschappen verschuven kannst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
nds: AutoSynkroniseren is en Funkschoon vun MP3tunes, mit de Du Dien Musik automaatsch twischen Reekners un Reedschappen verschuven kannst. Du kannst Musik vun een Reedschap hooch- un denn fuurts na anner Reedschappen daalladen.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
nds: AutoSynkroniseren anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
nds: PIN-Kode:

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
nds: Tokoppel-Musikschapp, binnen den Du Dien Musik seker wohren un dor op togriepen kannst: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
nds: De MP3tunes-Schapp: Överall Dien Musik!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
nds: MP3tunes-AutoSynkroniseren anmaakt

en: MP3tunes AutoSync Disabled
nds: MP3tunes-AutoSynkroniseren utmaakt

en: Authenticating
nds: Identiteetprööv

en: MP3tunes failed to Authenticate.
nds: Identiteetprööv bi MP3tunes fehlslaan

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
nds: MP3tunes-Harmonie: Afkoppelt

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
nds: MP3tunes-Harmonie: Töövt op PIN-Ingaav

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
nds: MP3tunes-Harmonie: Mit Spood tokoppelt

en: MP3tunes Locker
nds: Mp3tunes-Schapp

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
nds: Bloots disse Oorden vun Stücken laat sik na MP3tunes hoochladen: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, un ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
nds: Hoochladen na MP3tunes torechtmaakt

en: Uploading Track %1/%2
nds: Stück %1/%2 warrt hoochlaadt

en: Loading Podcast Info...
nds: Podcast-Informatschonen warrt laadt...

en: Fetching Podcast Info
nds: Podcast-Informatschonen warrt haalt

en: New Folder
nds: Nieg Orner

en: Podcast Directory
nds: Podcast-Orner

en: A large listing of podcasts
nds: En lange List mit Podcasts

en: Loading info...
nds: Infos warrt laadt...

en: This service does not accept any messages
nds: Disse Deenst höört op keen Narichten

en: ERROR: unknown message
nds: Fehler: Naricht nich begäng

en: No service named %1 is currently loaded
nds: Opstunns is keen Deenst mit den Naam "%1" laadt.

en: Back
nds: Torüch

en: Abort
nds: Afbreken

en: Abort all background tasks
nds: All Achtergrundperzessen afbreken

en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Rediscover Your Music
nds: Beleev Dien Musik nieg

en: Volume: %1%
nds: Luutstärk: %1%

en: &Copy
nds: &Koperen

en:  (recommended)
nds:  (anraadt)

en: Muted
nds: Stillmaakt

en: <i>Volume: %1</i>
nds: <i>Luutstärk: %1</i>

en: Score: %1
nds: Pünkt: %1

en: Rating: %1
nds: Beweerten: %1

en: Play count: %1
nds: Afspeelklock: %1

en: Last played: %1
nds: Tolest speelt: %1

en: Bookmark
nds: Leesteken

en: Amarok Bookmarks
nds: Amarok-Leestekens

en: Ignore
nds: Övergahn

en: Folder
nds: Orner

en: Collection root
nds: Sammeln-Wörtel

en: &Basic...
nds: &Eenfach...

en: &Advanced...
nds: &Verwiedert...

en: New Preset
nds: Nieg Profil

en: Preset Name
nds: Profilnaam

en: second | seconds
nds[0]: Sekunn
nds[1]: Sekunnen

en: minute | minutes
nds[0]: Minuut
nds[1]: Minuten

en: hour | hours
nds[0]: Stünn
nds[1]: Stünnen

en: day | days
nds[0]: Dag
nds[1]: Daag

en: month | months
nds[0]: Maand
nds[1]: Maanden

en: Simple Search
nds: Eenfachsöök

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
nds: vör

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
nds: an

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
nds: na

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
nds: twischen

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
nds: öller as

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
nds: twischen

en: Rating changed
nds: Beweerten ännert

en: Volume: 100% (muted)
nds: Luutstärk: 100% (stillmaakt)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
nds: OSD-Vöransicht - treck ehr, wenn
    Du de Positschoon ännern wullt.

en: Stopped
nds: Anhollen

en: Paused
nds: Anhollen

en: Play
nds: Afspelen

en: Pause
nds: Anhollen

en: Track Progress
nds: Vörankamen bi't Stück

en: Enter space-separated terms to search.
nds: Vun Freetekens trennt Wöör ingeven, wenn Du söken wullt

en: Edit filter
nds: Filter bewerken

en: Volume
nds: Luutstärk

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
nds: Jump na: %1

en: [prefix]
nds: [Prefix]

en: [suffix]
nds: [Suffix]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
nds: Kuntrullpunkt <b>%1</b>

en: Track: %1
nds: Stück: %1

en: Artist: %1
nds: Künstler: %1

en: empty
nds: leddig
