amarok - en to nn translation catalogue (689 entries)

en: License Agreement
nn: Lisensavtale

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
nn: <qt>Ingen informasjon er tilgjengeleg.<br />Objektet KAboutData finst ikkje.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
nn: <qt>Ingen informasjon er tilgjengeleg.<br />Objektet KAboutData finst ikkje.</qt>

en: About %1
nn: Om %1

en: License: %1
nn: Lisens: %1

en: &About
nn: &Om

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
nn: Meld frå om feil til <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
nn: &Opphavsperson

en: A&uthors
nn: &Forfattarar

en: T&ranslation
nn: O&msetjing

en: Email contributor
nn: E-post til bidragsytar

en: Visit contributor's homepage
nn: Gå til heimesida til bidragsytaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
nn: Namn

en: Amarok Menu
nn: Amarok-meny

en: Play/Pause
nn: Spel/pause

en: Click to change
nn: Trykk for å endra

en: &Replay Gain Mode
nn: &Replay Gain-modus

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
nn: &Spor

en: Burn
nn: Brenn

en: Current Playlist
nn: Denne spelelista

en: Selected Tracks
nn: Valde spor

en: Stop
nn: Stopp

en: Stop after current Track
nn: Stopp etter dette sporet

en: Stop after current track: Off
nn: Stopp etter dette sporet: av

en: Stop after current track: On
nn: Stopp etter dette sporet: på

en: No track playing
nn: Ingen spor spelar

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
nn: Om det skal visast ein tidmålar til venstre òg.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist ein tidmålar til venstre for glidebrytaren i spelarvindauget.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
nn: Om gjenståande sportid skal visast i tidtakaren til venstre.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
nn: Viss det er kryssa av her, vert gjenståande tid, og ikkje avspelingstida, vist spelarvindauget.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
nn: Kva spor eller album som skal føretrekkjast ved tilfeldig avspeling

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
nn: Spor eller album med vald eigenskap har større sjanse for å verta valde ved tilfeldig avspeling.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
nn: Statusen til dynamisk modus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
nn: Viss kryssa av her, vert dynamisk modus brukt, og spora vert lagde til etter den valde dynamiske spelelista.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
nn: Talet på gamle spor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
nn: Talet på avspela spor som skal visast i spelelista før det gjeldande sporet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
nn: Talet på framtidige spor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
nn: Talet på framtidige spor som skal visast i spelelista etter det gjeldande sporet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
nn: Om programikonet skal visast i systemtrauet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
nn: Vis/gøym Amarok-ikonet i systemtrauet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
nn: Om kontekstvisinga skal gøymast.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
nn: Vis/gøym kontekstvisinga i Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
nn: Talet på angrenivå i spelelista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
nn: Talet på moglege angrenivå i spelelista.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
nn: Om spelelister skal lagra relative adresser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det lagra relative, ikkje absolutte, filadresser i spelelister.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
nn: Filnamnet til den eksterne nettlesaren som skal startast av Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
nn: Om det automatisk skal prøvast å henta plateomslag for songane

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
nn: Vis plateomslag i samlingslesaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
nn: Vis kontaktvisinga

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
nn: Om ordninga av filer skal kunna overskriva gamle filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
nn: Viss det kryssa av her, kan ordninga av filer skriva over målfiler som finst frå før.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
nn: Om ordning av filer skal byta ut mellomrom i filnamn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
nn: Viss det er kryssa av her, vil ordning av filer byta ut mellomrom med understrekar i filnamn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
nn: Om ordning av filer skal bruka plateomslag som mappeikon.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
nn: Viss det er kryssa av her, vil ordning av filer bruka plateomslag som mappeikon.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
nn: Om ordning av filer skal endra namn på filene slik at dei vert i samsvar med VFAT-filsystemet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
nn: Viss det er kryssa av her, vil ordning av filer endra namn på filene slik at dei vert i samsvar med VFAT-filsystemet (som ikkje kan innehelda teikn som «:», «*» og «?»).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
nn: Om ordning av filer skal endra namn på filer slik at dei berre inneheld 7-bits ASCII-teikn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
nn: Viss det er kryssa av her, vil ordning av filer endra namn på filer slik at dei berre inneheld 7-bits ASCII-teikn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
nn: Om ordning av filer skal bruka eit sjølvvalt filnamnopplegg.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
nn: Viss det er kryssa av her, vil ordning av filer skal bruka eit sjølvvalt filnamnopplegg.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
nn: Formateringsmønster for ordning av filer når sjølvvalt filnamnopplegg vert brukt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
nn: Om sjølvvald filnamnopplegg vert brukt, vil ordning av filer gje filene namn etter mønsteret valt her.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
nn: Det regulære uttrykket som skal bytast ut.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
nn: Ordning av filer vil byta ut tekstbitar som er i samsvar med dette regulære uttrykket.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
nn: Byt ut tekst.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
nn: Ordning av filer vil byta ut tekstbitar med dette regulære uttrykket.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
nn: Hovudlydstyrke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
nn: Hovudlydstyrken i Amarok. Dette er eit tal mellom 0 og 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
nn: Dempingsstatus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
nn: Demp / ikkje demp lyden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
nn: Om spor skal tonast ut ved stopp av avspeling.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
nn: Slå på/av uttoning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
nn: Lengd på uttoninga, måla i millisekund.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
nn: Lengd på uttoninga, måla i millisekund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
nn: Lydbalanse – 0 = av, 1 til n = oppsettnummer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
nn: Viss det er kryssa av her, vert lydstraumen filtrert gjennom lydbalansetillegget.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
nn: Amazon-stad for henting av plateomslag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
nn: Avgjer kva Amazon-tenar som skal brukast til henting av plateomslag.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
nn: Wikipedia-språk for informasjonshenting

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
nn: Avgjer på kva språk informasjonen skal hentast frå Wikipedia på.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
nn: Bruk skjermmeldingar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
nn: Slå på/av vising av skjermmeldingar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
nn: Bruk Growl for varslingar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
nn: Slå på/av bruk av Growl for varslingar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
nn: Slå på/av gjennomsikt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
nn: Gjer bakgrunnen til skjermmeldingane gjennomsiktige.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
nn: Om det skal brukast sjølvvalde fargar for skjermmeldingar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
nn: Om det skal brukast sjølvvalde fargar for skjermmeldingar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
nn: Fargen brukt på skjermmeldingane. Fargen er ei kommaskild liste med verdiar for raud, grøn og blå, og verdiane må liggja mellom 0 og 255.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
nn: Kor lenge skjermmeldingane skal visast, måla i millisekund. Verdien 0 tyder at dei alltid skal visast. Standardverdien er 5000 millisekund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
nn: Y-forskyving

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
nn: Loddrett plassering til skjermmeldingar, målt relativt til vald skjerm og skjermmeldingsjustering. Viss plasseringa er øvst, er avstanden avstanden mellom øvre del av skjermmeldinga og toppen av skjermen. Viss plasseringa er nedst, er avstanden avstanden mellom nedre del av skjermmeldinga og botnen av skjermen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
nn: Skjerm for skjermmeldingar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
nn: Skjermen skjermmeldingar skal visast på. For maskiner med éin skjerm skal denne verdien vera 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
nn: Juster skjermmeldingar til

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
nn: Relativ plassering av skjermmeldingar. Moglege verdiar er «Left» (venstre), «Middle» (midten), «Right» (høgre) og «Center» (sentrer).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
nn: Hald fram med avspeling av sist spela spor ved oppstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
nn: Viss det er kryssa av her, startar Amarok med å spela av det sist spela sporet ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
nn: Adresse til sporet som skal spelast av ved oppstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
nn: Internt: Adresse til sporet som skal spelast av ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
nn: Tidspunkt for oppattaking, måla i millisekund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
nn: Internt: Tidspunkt for oppattaking, måla i millisekund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
nn: Oversikt over sann/usann-verdiar som fastset kva nettlesarar som er synlege, frå topp til botn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
nn: Sporet spela ved siste avslutting. Verdien «-1» viss ingen spor vart spela.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
nn: Talet (rekna frå toppen) til den sist brukte nettlesaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
nn: Om samlingsmapper skal gjennomsøkjast rekursivt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
nn: Om samlingsmapper skal gjennomsøkjast ved endringar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
nn: Liste over mapper i samlinga

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
nn: Om spornummer skal visast i samlingslesaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
nn: Om år skal visast i samlingslesaren.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
nn: Brukarnamn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
nn: Brukarnamnet brukt til å kopla til Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
nn: Passord

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
nn: Passordet brukt til å kopla til Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
nn: Hent liknande artistar

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
nn: Einingstype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
nn: Type medieeining.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
nn: Monteringspunkt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
nn: Monteringspunktet brukt for medieeininga.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
nn: Monteringskommando

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
nn: Monteringskommandoen brukt for medieeininga.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
nn: Avmonteringskommandoen brukt for medieeininga.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
nn: Slett automatisk podkastar

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
nn: Synkroniser statistikk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
nn: Tenarar manuelt lagde til

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
nn: Musikkdelingstenarar lagde til av brukaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
nn: Tenarpassord

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
nn: Passord lagra av verten.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
nn: Ta med spornamn ved søk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
nn: Ta med albumnamn ved søk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
nn: Ta med artistnamn ved søk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
nn: Ta med sjangernamn ved søk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
nn: Ta med komponistnamn ved søk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
nn: Ta med år ved søk

en: New Bookmark
nn: Nytt bokmerke

en: Add Group
nn: Legg til gruppe

en: Bookmark this Album
nn: Bokmerk dette albumet

en: Bookmark this Artist
nn: Bokmerk denne artisten

en: New Group
nn: Ny gruppe

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
nn: &Last inn

en: &Delete
nn: &Slett

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Files
nn: Filer

en: Album "%1" from %2
nn: Album «%1» frå %2

en: Album "%1"
nn: Album «%1»

en: Artist "%1" from %2
nn: Artist «%1» frå %2

en: Artist "%1"
nn: Artist: «%1»

en: Files/URLs to open
nn: Filer og nettadresser som skal opnast

en: Skip backwards in playlist
nn: Hopp bakover i spelelista

en: Start playing current playlist
nn: Spel av gjeldande speleliste

en: Play if stopped, pause if playing
nn: Spel av viss stoppa. Pause viss spelar.

en: Pause playback
nn: Pause i avspeling

en: Stop playback
nn: Stopp avspeling

en: Skip forwards in playlist
nn: Hopp framover i spelelista

en: Additional options:
nn: Fleire val:

en: Append files/URLs to playlist
nn: Legg filer og nettadresser til spelelista

en: Queue URLs after the currently playing track
nn: Legg nettadresser i kø etter sporet som spelar

en: Load URLs, replacing current playlist
nn: Byt ut gjeldande speleliste med adressene

en: Print verbose debugging information
nn: Skriv utvida feilsøkingsinformasjon

en: Allow running multiple Amarok instances
nn: Tillat køyring av fleire Amarok-instansar samtidig

en: Base for relative filenames/URLs
nn: Grunnsti for relative filnamn/nettadresser

en: Moving files to trash
nn: Flyttar filer til papirkorg

en: First Level
nn: Første nivå

en: Second Level
nn: Andre nivå

en: Third Level
nn: Tredje nivå

en: Show Years
nn: Vis år

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Various Artists
nn: Ymse artistar

en: Year - Album
nn: År – album

en: Track Artist
nn: Sportittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
nn: Albumartist

en: Composer
nn: Komponist

en: Genre
nn: Sjanger

en: Year
nn: År

en: Label
nn: Merkelapp

en: None
nn: Ingen

en: Collection
nn: Samling

en: Copy to Collection
nn: Kopier til samling

en: Move to Collection
nn: Flytt til samling

en: More...
nn: Meir …

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
nn: Organiser filer

en: &Edit Track Details
nn: &Endra spordetaljar

en: Home
nn: Heim

en: Add new preset
nn: Legg til nytt ferdigoppsett

en: Speed
nn: Fart

en: Accuracy
nn: Nøyaktigheit

en: Dynamic Playlists
nn: Dynamiske spelelister

en: Turn dynamic mode on.
nn: Slå på dynamisk modus.

en: Edit
nn: Rediger

en: Repopulate
nn: Legg til på nytt

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
nn: Byt ut framtidige spor med ferske.

en: Add Folder
nn: Legg til mappe

en: &Rename...
nn: &Endra namn …

en: &Delete...
nn: &Slett …

en: Use relative path for &saving
nn: Bruk relative adresser for &lagring

en: Save As
nn: Lagra som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
nn: Postkastar

en: &Add Podcast
nn: &Legg til podkast

en: &Update All
nn: &Oppdater alle

en: Import OPML File
nn: Importer OPML-fil

en: By
nn: Av

en: Keywords:
nn: Nøkkelord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
nn: Legg til podkast …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
nn: legg til podkast …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
nn: Oppdater alle podkastane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
nn: Set opp podkastar …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
nn: Søkjeintervall …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
nn: Tittel

en: Summary
nn: Samandrag

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
nn: Generelt

en: Configure General Options
nn: Set opp generelle val

en: Local Collection
nn: Lokal samling

en: Playback
nn: Avspeling

en: Configure Playback
nn: Set opp avspeling

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
nn: Samlingsoppsett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
nn: Samlingsmapper

en: Success
nn: Vellukka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
nn: &Brukarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
nn: &Passord:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
nn: Generelle val

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
nn: Kryss av her for å leggja eit Amarok-ikon i systemtrauet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
nn: Vis &ikon i systemtrauet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
nn: Hent automatisk plateomslag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
nn: Kryss av her for å slå på skjermmeldingar. Skjermmeldingane viser sporinformasjon når eit nytt spor vert spela av.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
nn: &Lengd:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
nn: Evig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
nn: &Skjerm:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
nn: Skjermen skjermmeldingane skal visast på.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
nn: Kryss av her for å bruka sjølvvalde fargar på skjermmeldingane.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
nn: Bruk &sjølvvalde fargar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
nn: Farge på skjermmeldingane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
nn: Tekstfarge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
nn: Tekstfargen til skjermmeldingane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
nn: &Gjennomsikt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
nn: Viss det er kryssa av her, vert musikkavspelinga teken opp frå der ho var når du avslutta Amarok. Med andre ord vil Amarok fungera akkurat som ein bandopptakar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
nn: &Ta opp att avspeling ved start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
nn: Kor lenge uttoninga skal vara, måla i millisekund.

en: Internet Services
nn: Internett-tenester

en: Lyrics
nn: Songtekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
nn: Avinstaller skript

en: Search Scripts
nn: Søkjeskript

en: Main Script File
nn: Hovudskriptfil

en: Images
nn: Bilete

en: %1 track | %1 tracks
nn[0]: %1 spor
nn[1]: %1 spor

en: Disc %1
nn: Plate %1

en: &Queue
nn: &Legg i kø

en: Edit Track Details
nn: Rediger spordetaljar

en: Play Count
nn: Avspelingsteljar

en: Score
nn: Poeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
nn: Merkelappar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
nn: med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
nn: Fjern valde

en: Configure Playlist Info Applet
nn: Set opp spelelisteinfo-elementet

en: Width
nn: Breidd

en: Track
nn: Spor

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
nn: Klarte ikkje henta Wikipedia-informasjon: %1

en: No information found...
nn: Fann ingen informasjon …

en: Configure Applets...
nn: Set opp element …

en: Do not show under Various Artists
nn: Vis ikkje under «Ymse artistar»

en: Show under Various Artists
nn: Vis under «Ymse artistar»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
nn: Avansert

en: Transferring: %1
nn: Overfører: %1

en: Unknown Artist
nn: Ukjend artist

en: Unknown track
nn: Ukjent spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
nn: Modell:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
nn: Informasjon

en: Could not connect to MTP Device
nn: Klarte ikkje kopla til MTP-eining

en: Could not copy track from device.
nn: Klarte ikkje kopiera spor frå eining.

en: Unknown Album
nn: Ukjent album

en: Unknown Genre
nn: Ukjend sjanger

en: Could not delete item
nn: Klarte ikkje sletta element

en: Delete failed
nn: Feil ved sletting

en: Could not save playlist.
nn: Klarte ikkje lagra speleliste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
nn: Musikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
nn: Musikkmappe:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Stream (%1)
nn: Straum (%1)

en: Playlist_%1
nn: Speleliste_%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
nn: Postkastoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, UrlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_urlLabel)
en: URL:
nn: Adresse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
nn: Viss det er kryssa av her, vil Amarok automatisk sjå etter nye podkastprogram.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
nn: Søk automatisk etter oppdateringar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
nn: Medienedlasting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
nn: Last ned mediefiler så snart dei vert tilgjengelege.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
nn: Last ned når &tilgjengeleg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
nn: Mediet må lastast ned. Viss ikkje, vert podkasten spela av direkte frå tenaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
nn: Straumspel eller last ned ved &førespurnad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
nn: Viss det er kryssa av her, vert gamle podkastprogram automatisk sletta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
nn: Avgrens &talet på program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
nn: Behald ikkje meir enn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
nn: Høgste tal på podkastfiler å lagra

[ctx: change options]
en: Configure %1
nn: Set opp %1

en: &Configure
nn: &Set opp

en: &Remove Subscription
nn: &Stopp abonnement

en: &Download Episode
nn: &Last ned episode

en: &Delete Downloaded Episode
nn: &Slett nedlasta program

en: Already subscribed to %1.
nn: Abonnerer alt på «%1».

en:  minute |  minutes
nn[0]:  minutt
nn[1]:  minutt

en: Unable to save podcast episode file to %1
nn: Klarte ikkje lagra podkastfila til %1

en: Downloading Podcast Media
nn: Lastar ned podkastmedium

en: Downloading Podcast "%1"
nn: Last ned podkasten «%1»

en: Local Podcasts
nn: Lokale podkastar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
nn: Oppdater automatisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
nn: Målmappe:

en: File does not exist
nn: Fila finst ikkje

en: Importing podcast channel from %1
nn: Importerer podkastkanal frå %1

en: Updating podcast channel
nn: Oppdaterer podkastkanal

en: Updating "%1"
nn: Oppdaterer «%1»

en: unknown type
nn: ukjend type

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
nn: Aldri

en: One week ago | %1 weeks ago
nn[0]: Éi veke sidan
nn[1]: %1 veker sidan

en: Yesterday
nn: I går

en: One day ago | %1 days ago
nn[0]: Éin dag sidan
nn[1]: %1 dagar sidan

en: One hour ago | %1 hours ago
nn[0]: Éin time sidan
nn[1]: %1 timar sidan

en: One minute ago | %1 minutes ago
nn[0]: Eitt minutt sidan
nn[1]: %1 minutt sidan

en: Within the last minute
nn: Det siste minuttet

en: The future
nn: I framtida

[ctx: number of months ago]
en: %1M
nn: %1 m

[ctx: w for weeks]
en: %1w
nn: %1 v

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
nn: I morgon

[ctx: d for days]
en: %1d
nn: %1 d

[ctx: h for hours]
en: %1h
nn: %1 t

en: Invalid
nn: Ugyldig

en: Fetching Cover
nn: Hentar omslag

en: Fetch Cover | Fetch Covers
nn[0]: Hent omslag
nn[1]: Hent omslag

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
nn[0]: Hent omslag for dette albumet
nn[1]: Hent omslag for %1 album

en: Display Cover
nn: Vis omslag

en: Display artwork for this album
nn: Vis omslag for dette albumet

en: Unset Cover | Unset Covers
nn[0]: Fjern omslag
nn[1]: Fjern omslag

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
nn[0]: Fjern omslag for dette albumet
nn[1]: Fjern omslag for %1 album

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
nn[0]: Er du sikker på at du vil fjerna dette plateomslaget frå samlinga?
nn[1]: Er du sikker på at du vil fjerna desse %1 plateomslaga frå samlinga?

en: Set Custom Cover
nn: Vel omslag frå fil

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
nn[0]: Vel omslag frå fil for dette albumet
nn[1]: Vel omslag frå fil for desse %1 albuma

en: Select Cover Image File
nn: Vel plateomslagsfil

en: Search
nn: Søk

en: Notes
nn: Notat

en: Cover Manager
nn: Plateomslag

en: Albums By
nn: Album av

en: All Artists
nn: Alle artistar

en: Enter search terms here
nn: Skriv inn søkjeteksten her

en: All Albums
nn: Alle album

en: Albums With Cover
nn: Album med plateomslag

en: Albums Without Cover
nn: Album utan plateomslag

en: Fetch Missing Covers
nn: Hent manglande omslag

en: Loading
nn: Startar

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
nn: Ferdig.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
nn[0]:  Fann ikkje omslag
nn[1]:  Fann ikkje <b>%1</b> omslag

en: Fetching cover for %1 - %2...
nn: Hentar omslag til %1 – %2 …

en: Fetching cover for %1...
nn: Hentar omslag til %1 …

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
nn[0]: Hentar eitt omslag:
nn[1]: Hentar <b>%1</b> omslag:

en: 1 fetched | %1 fetched
nn[0]: Henta 1
nn[1]: Henta %1

en:  -
nn:  –

en: 1 not found | %1 not found
nn[0]: Fann ikkje 1
nn[1]: Fann ikkje %1

en: Connecting...
nn: Koplar til …

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
nn[0]: 1 result for «%2»
nn[1]: %1 result for «%2»

en: 1 album | %1 albums
nn[0]: 1 album
nn[1]: %1 album

en: Cover Image
nn: Plateomslag

en: %1 - %2
nn: %1 – %2

en: No Artist
nn: Ingen artist

en: &Watch folders for changes
nn: &Overvak etter endringar

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
nn: Viss det er kryssa av her, vil Amarok òg søkja gjennom alle undermappene (og undermappene til desse, og så vidare).

en: Import Collection
nn: Importer samling

en: Migrating
nn: Overfører

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
nn: <b><font color='red'>Feil:</font></b> Importerte ingen spor

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
nn[0]: <b><font color='green'>Ferdig:</font></b> Importerte %1 spor
nn[1]: <b><font color='green'>Ferdig:</font></b> Importerte %1 spor

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
nn: <b><font color='red'>Feil:</font></b> Klarte ikkje importera statistikk

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
nn: <b><font color='red'>Feil:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
nn: Importerte <b>%1 – %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
nn: Importerte <b>%1 – %2 (%3)</b>

en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: AND
nn: OG

en: OR
nn: ELLER

en: Edit Filter
nn: Rediger filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
nn: og

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
nn: eller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: %1 or %2
nn: %1 eller %2

en: Artist's Initial
nn: Forbokstavane til artisten

en: File Extension of Source
nn: Filetternamn til kjelde

en: Track Number
nn: Spornummer

en: You can use the following tokens:
nn: Du kan bruka desse plasshaldarane:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
nn: Viss du skriv krøllparentesar rundt tekst som inneheld ein plasshaldar, vert denne ikkje teksten vist viss plasshaldaren er tom.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
nn: Ordna filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
nn: Grunnmappe som filene vert lagde i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
nn: &Samlingsmappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
nn: Førehandsvising av mål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
nn: Skriv over filer med same namn utan å spørja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
nn: Skriv &over målet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
nn: Teiknutbyting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
nn: Viss det er kryssa av her, vert mellomrom gjorde om til understrekar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
nn: Avgrens til &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
nn: Byt ut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
nn: Regulært uttrykk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
nn: Teiknstreng

en: Tags
nn: Merkelappar

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Track Details: %1 by %2
nn: Sporinformasjon: %1 med %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
nn[0]: 1 spor
nn[1]: Informasjon om %1 spor

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
nn: <b>%1</b> med <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
nn: <b>%1</b> med <b>%2</b> på <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
nn[0]: Redigerer 1 fil
nn[1]: Redigerer %1 filer

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
nn: Sporinformasjon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
nn: S&amandrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
nn: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
nn: Lengd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
nn: Storleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
nn: Samling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
nn: Karakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
nn: Poeng:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
nn: M&erkelappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
nn: &Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
nn: &Komponist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
nn: &Sjanger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
nn: Å&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
nn: &Merknad:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
nn: S&ongtekst

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
nn: Me&rkelappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nn: Plassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
nn: &Førre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
nn: &Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
nn: &Lagra og lukk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
nn: Endra &store/små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
nn: &Engelsk tittelformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
nn: &Første bokstav i kvart ord med store bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
nn: &Berre store bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
nn: B&erre små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
nn: F&jern tomme mellomrom til slutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
nn: Byt ut &understreking med mellomrom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
nn: Sjanger:

en: Unknown album
nn: Ukjent album

en: Unknown artist
nn: Ukjend artist

en: Unknown title
nn: Ukjend tittel

en: Generating playlist...
nn: Lagar speleliste …

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
nn: Dette kontrollerer kva delar av spelelista som skal vera i samsvar med kriteriet.

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
nn: Fann for mange feil i spelelista. Stoppa avspeling.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
nn: <b>%1</b> med <b>%2</b> på <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
nn: <b>%1</b> med <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
nn: <b>%1</b> på <b>%2</b>

en: Manual
nn: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
nn: Brukarnamn

en: No information available for this track
nn: Det finst ikkje nokon tilgjengeleg informasjon for dette sporet

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
nn: Bart «kor er tannpirkarane mine» Cerneels

en: Ian 'The Beard' Monroe
nn: Ian «skjegget» Monroe

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
nn: Lydia «tek feil™» Pintscher

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
nn: Nikolaj Hald «òg veldig heit» Nielsen

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
nn: Seb «surfar i sør» Ruiz

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
nn: Dan «heisann – kompileringa gjekk jo bra …» Meltzer

en: Former contributors
nn: Tidlegare bidragsytarar

en: Internet
nn: Internett

en: Playlists
nn: Spelelister

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
nn: <qt>Viss du lukkar hovudvindauget, vil Amarok halda fram i systemtrauet. Vel <b>Avslutt</b> frå menyen eller trauikonet for å avslutta programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
nn: Legg i systemtrauet

en: Play Media (Files or URLs)
nn: Spel medium (filer eller nettadresser)

en: Add Media (Files or URLs)
nn: Legg til medium (filer eller nettadresser)

en: Add Stream
nn: Legg til straum

en: Enter Stream URL:
nn: Skriv inn straumadresse:

en: &Add Media...
nn: &Legg til medium …

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
nn: &Tøm speleliste

en: &Add Stream...
nn: &Legg til straum …

en: &Export Playlist As...
nn: &Eksporter speleliste som …

en: Equalizer
nn: Lydbalanse

en: Play Media...
nn: Spel medium …

en: Update Collection
nn: Oppdater samling

en: Previous Track
nn: Førre spor

en: Next Track
nn: Neste spor

en: Increase Volume
nn: Høgare lyd

en: Decrease Volume
nn: Lågare lyd

en: Toggle Main Window
nn: Vis/gøym hovudvindauge

en: Search playlist
nn: Spelelistesøk

en: Show active track
nn: Vis spor som spelar

en: Mute Volume
nn: Demp lyd

en: Queue Track
nn: Legg spor i kø

en: Rate Current Track: 1
nn: Gje sporet karakter: 1

en: Rate Current Track: 2
nn: Gje sporet karakter: 2

en: Rate Current Track: 3
nn: Gje sporet karakter: 3

en: Rate Current Track: 4
nn: Gje sporet karakter: 4

en: Rate Current Track: 5
nn: Gje sporet karakter: 5

en: &About Amarok
nn: &Om Amarok

en: &Report Bug...
nn: &Meld frå om feil …

en: &Music
nn: &Musikk

en: &Playlist
nn: &Speleliste

en: &Tools
nn: V&erktøy

en: &Settings
nn: &Innstillingar

en: Paused  ::  %1
nn: Pause :: %1

en: %1 - %2  ::  %3
nn: %1 – %2 :: %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
nn: &Tøm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
nn: Metode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
nn: Svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
nn: Lengd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
nn: Verdi

en: Custom
nn: Tilpassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
nn: Grupper etter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
nn: Vis hjelpebobler

en: Repeat Track
nn: Gjenta spor

en: Repeat Album
nn: Gjenta album

en: Repeat Playlist
nn: Gjenta speleliste

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
nn: Plateomslag

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
nn: Mappe

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
nn: Filnamn

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
nn: Stemning

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
nn[0]: 1 spor (%2)
nn[1]: %1 spor (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
nn[0]: %1 spor
nn[1]: %1 spor

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
nn: Filnamn

en: Disc Number
nn: Platenummer

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
nn: Spor

en: BPM
nn: Slag per minutt

en: Comment
nn: Merknad

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
nn: Mappe

en: Sample Rate
nn: Samplingsrate

en: Rating
nn: Karakter

[ctx: Column name]
en: Last Played
nn: Sist spela

en: Mood
nn: Stemning

en: File Size
nn: Filstorleik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
nn: Fjern spor frå kø

en: Start typing to progressively search through the playlist
nn: Skriv inn tekst for å søkja gjennom spelelista

en: Tracks
nn: Spor

en: Albums
nn: Album

en: Artists
nn: Artistar

en: Composers
nn: Komponistar

en: Years
nn: År

en: Show only matches
nn: Vis berre treff

en: Search Preferences
nn: Søkjeval

en: Tracks Added
nn: Spor lagde til

en: Tracks Removed
nn: Fjerna spor

en: Remove From Playlist
nn: Fjern frå speleliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
nn: Plassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
nn: Samsvar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
nn: lik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
nn: mindre enn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
nn: spor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
nn: større enn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
nn: er lik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
nn: startar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
nn: sluttar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
nn: inneheld

en: genre
nn: sjanger

en: composer
nn: komponist

en: comment
nn: merknad

en: length
nn: lengd

en: score
nn: poeng

en: rating
nn: karakter

en: label
nn: merkelapp

en: <Empty>
nn: <Tomt>

en: Scanning music
nn: Søkjer gjennom musikk

en: Console
nn: Konsoll

en: Error
nn: Feil

en: Remove Script
nn: Fjern skript

en: Ampache Server %1
nn: Ampache-tenar %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
nn: &Testinnlogging

en: Subscribe
nn: Abonner

en: Testing...
nn: Testar …

en: Failed
nn: Feil

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
nn: Vellukka

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
nn: Brukarnamnet eller passordet er ugyldig. Rett dei opp, og prøv så på nytt.

en: No description available...
nn: Inga skildring tilgjengeleg …

en: From Jamendo.com
nn: Frå Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
nn: Ein nettstad der artistar fritt kan dela musikken sin

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
nn: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
nn: Last ned

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
nn: Sjanger – artist

en: Genre / Artist / Album
nn: Sjanger – artist – album

en: Updating the local Jamendo database.
nn: Oppdaterer lokal Jamendo-database.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
nn: Last.fm-profil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
nn: Last.fm-tenester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
nn: &Send inn spor

en: Ctrl+L
nn: Ctrl+E

en: User
nn: Brukarnamn

en: %1's Streams
nn: %1 sine straumar

en: Global Tags
nn: Globale merkelappar

en: Friends' Loved Radio
nn: «Elska»-radioen til venner

en: Friends' Personal Radio
nn: Personlege radioar til venner

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
nn: Feil

en: Personal Radio
nn: Personleg radio

en: Last.fm: &Ban
nn: Last.fm: &forby

en: Ban this track
nn: Utesteng dette sporet

en: Last.fm: &Skip
nn: Last.fm: &Hopp over

en: Ctrl+S
nn: Ctrl+H

en: Skip this track
nn: Hopp over dette sporet

en: Global Tag Radio: "%1"
nn: Global merkelapp-radio: «%1»

en: User Tag Radio: "%1"
nn: Brukarmerkelapp-radio: «%1»

en: Similar Artists to "%1"
nn: Artistar som liknar på %1

en: Artist Fan Radio: "%1"
nn: Fanradio til artisten %1

en: %1's Neighbor Radio
nn: Naboradio til %1

en: %1's Personal Radio
nn: Personleg radio til %1

en: %1's Recommended Radio
nn: Anbefalingsradio til %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
nn: Anbefalingsradio til %1 (popularitet %2)

en: Group Radio: %1
nn: Grupperadio til %1

en: Track Radio
nn: Sporradio

en: Artist Radio
nn: Artistradio

en: Last.fm is cool...
nn: Last.fm er kul …

en: Play Similar Artists from Last.fm
nn: Spel liknande artistar frå Last.fm

en: Adding album cover to collection
nn: Legg albumomslag til samlinga

en: Preview Tracks
nn: Førehandslyttingsspor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
nn: Eg er medlem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
nn: Medlemstype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
nn: Straum

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
nn: Brukarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
nn: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
nn: Type førehandslyttingsstraum:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
nn: Høgkvalitets MP3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
nn: Lågkvalitets MP3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
nn: Albumnedlasting frå Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
nn: Nedlastingsval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
nn: Vel format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
nn: Last ned til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
nn: Viss du lastar ned til ei mappe som alt vert overvaka av Amarok, vert albumet automatisk lagt til i samlinga.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
nn: Magnatune-informasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
nn: &Nedlasting

en: Processing download
nn: Handsamar nedlasting

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
nn: Det ser ut til å vera ein feil i medlemsinformasjonen du skreiv inn. Rett opp i dette, og prøv så på nytt.

en: Could not process download
nn: Feil ved nedlasting

en: Fetching %1 Artist Info
nn: Hentar %1 artistinformasjon

en: Description:
nn: Skildring:

en: From Magnatune.com
nn: Frå Magnatune.com

en: Fetching Magnatune.com front page
nn: Henta framsida til Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
nn: Henta favorittsida hos Magnatune.com …

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
nn: Det ikkje-slemme plateselskapet som handsamar både artist og kunde rettferdig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
nn: Handsaming av gjennedlasting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
nn: Du har tidlegare lasta ned desse albuma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
nn: &Last ned på nytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
nn: Artist – album

en: Artist / Album
nn: Artist – album

en: Update Database
nn: Oppdater database

en: Download Album
nn: Last ned album

en: Updating the local Magnatune database.
nn: Oppdaterer lokal Magnatune.com-database

en: ERROR: No arguments supplied
nn: Feil: Ingen argument valde

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
nn: Feil: Feil tal på argument til addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
nn: Feil: Tolkingsfeil for argument 2 (tal)

en: ok
nn: OK

en: ERROR: Unknown argument.
nn: Feil: Ukjent argument.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
nn: MP3tunes Harmony-tenesta for Amarok

en: (C) 2008, Casey Link
nn: © 2008 Casey Link

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
nn: Handterer autosynkronisering for MP3tunes-tenesta i Amarok.

en: http://amarok.kde.org
nn: http://amarok.kde.org/

en: The identifier the daemon should use.
nn: Identifikatoren tenesta skal bruka.

en: The email to be used for authentication.
nn: E-postadressa som skal brukast til brukargodkjenning.

en: The pin to be used for authentication.
nn: PIN-koden som skal brukast til brukargodkjenning.

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
nn: E-postadresse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
nn: MP3tunes støttar autosynkronisering, som flyttar musikken din mellom ulike maskiner og einingar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
nn: MP3tunes støttar autosynkronisering, som flyttar musikken din mellom ulike maskiner og einingar. Du kan lasta opp musikken frå éin stad, og automatisk ha han tilgjengeleg frå alle stadar.

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
nn: Musikklager på nettet der du kan lagra og få tilgang til musikken din: http://mp3tunes.com/

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
nn: MP3tunes-musikklager: Musikken din overalt!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
nn: Autosynkronisering med MP3tunes slått på

en: MP3tunes AutoSync Disabled
nn: Autosynkronisering med MP3tunes slått av

en: Authenticating
nn: Brukargodkjenning

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
nn: MP3tunes Harmony: kopla frå

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
nn: MP3tunes Harmony: ventar på PIN-data

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
nn: MP3tunes Harmony: kopla til

en: MP3tunes Locker
nn: MP3tunes-lager

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
nn: Du kan berre lasta opp desse sportypane til MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma og ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
nn: Starta opplasting til MP3tunes

en: Uploading Track %1/%2
nn: Lastar opp spor %1 av %2

en: Fetching Podcast Info
nn: Hentar podkastinfo

en: A large listing of podcasts
nn: Ei stor oversikt over podkastar

en: This service does not accept any messages
nn: Tenesta godtek ikkje nokon meldingar

en: ERROR: unknown message
nn: Feil: ukjend melding

en: Synchronize
nn: Synkroniser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
nn: Utvid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
nn: Fald saman

en: Abort
nn: Avbryt

en: Volume: %1%
nn: Lydstyrke: %1 %

en: Scheme
nn: Skjema

en: Collection root
nn: Samlingsrot

en: &Basic...
nn: &Grunnleggjande …

en: &Advanced...
nn: &Avansert …

en: Simple Search
nn: Enkelt søk

en: Rating changed
nn: Ikkje endra karakter

en: Paused
nn: Pause

en: Play
nn: Spel

en: Track Progress
nn: Sporframgang

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: 100%
nn: 100 %

en: 80%
nn: 80 %

en: 60%
nn: 60 %

en: 40%
nn: 40 %

en: 20%
nn: 20 %

en: 0%
nn: 0 %

en: Album: %1
nn: Album «%1»

en: empty
nn: tom
