amarok - en to pa translation catalogue (1593 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਹੀਂ

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਹੀਂ (ਇੱਕ ਲਾਈਨ)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
pa: ਵੱਧ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: License Agreement
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ ਇਕਰਾਰਨਾਮਾ

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
pa: <qt>ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀ ਹੈ।<br />ਦਿੱਤੀ KAboutData ਇਕਾਈ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
pa: <qt>ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀ ਹੈ।<br />ਦਿੱਤੀ OcsData ਇਕਾਈ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: About %1
pa: %1 ਬਾਰੇ

en: License: %1
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ: %1

en: &About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(&A)

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
pa: ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ <a href="mailto:%1">%2</a> ਨੂੰ ਭੇਜੋ

en: A&uthor
pa: ਲੇਖਕ(&u)

en: A&uthors
pa: ਲੇਖਕ(&u)

en: &Contributors
pa: ਯੋਗਦਾਨੀ(&C)

en: &Donors
pa: ਦਾਨੀ(&D)

en: T&ranslation
pa: ਅਨੁਵਾਦ(&r)

en: Email contributor
pa: ਈਮੇਲ ਯੋਗਦਾਨੀ

en: Visit contributor's homepage
pa: ਯੋਗਦਾਨੀ ਦੇ ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Amarok Menu
pa: ਅਮਰੋਕ ਮੇਨੂ

en: Play/Pause
pa: ਪਲੇਅ/ਪੋਜ਼

en: Click to change
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: &Replay Gain Mode
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ(&R)

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
pa: ਬੰਦ(&O)

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
pa: ਟਰੈਕ(&T)

en: &Album
pa: ਐਲਬਮ(&A)

en: Burn
pa: ਲਿਖੋ

en: Current Playlist
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Selected Tracks
pa: ਚੁਣੇ ਟਰੈਕ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Stop after current Track
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਰਕ ਦੇ ਬਾਅਦ ਰੋਕੋ

en: Stop after current track: Off
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਦੇ ਬਾਅਦ ਰੋਕੋ: ਬੰਦ

en: Stop after current track: On
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਦੇ ਬਾਅਦ ਰੋਕੋ: ਚਾਲੂ

en: No track playing
pa: ਕੋਈ ਗਾਣਾ ਨਹੀਂ ਚੱਲਦਾ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatSelectionDialog)
en: Amarok
pa: ਅਮਰੋਕ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
pa: ਕੀ ਖੱਬੇ ਸਮਾਂ ਲੇਬਲ, ਇੱਕ ਸਕਿੰਟ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
pa: ਪਲੇਅਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸੀਕ ਸਲਾਇਡਰ ਦੇ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਦੂਜਾ ਟਾਈਮ ਲੇਬਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇਹ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
pa: ਕੀ ਖੱਬੇ ਸਮਾਂ ਲੇਬਲ 'ਚ ਟਰੈਕ ਦਾ ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦਾ ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
pa: ਪਲੇਅਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟਰੈਕ ਦੇ ਲੰਘੇ ਸਮੇਂ ਨੂੰ ਵਿਖਾਉਣ ਦੇ ਬਜਾਏ ਬਾਕੀ ਬਚਿਆ ਸਮਾਂ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸੈਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
pa: ਰਲਵੇਂ ਜਾਂ ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਟਰੈਕ ਜਾਂ ਐਲਬਮ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਚੱਲਣ ਦੇ ਪੱਧਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਮੋਡ ਦੀ ਹਾਲਤ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਮੋਡ ਦੀ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਟਰੈਕ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
pa: ਪਿਛਲੇ ਟਰੈਕ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
pa: ਸਰਗਰਮ ਟਰੈਕ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਲੰਘੇ ਟਰੈਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
pa: ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਟਰੈਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
pa: ਕੀ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
pa: ਅਮਰੋਕ ਲਈ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
pa: ਕੀ ਪਰਸੰਗ ਝਲਕ ਓਹਲੇ ਕਰਨੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
pa: ਅਮਰੋਕ ਲਈ ਪਰਸੰਗ ਝਲਕ ਵੇਖੋ/ਓਹਲੇ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਚੱਲਣ ਦੇ ਪੱਧਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਚੱਲਣ ਦੇ ਪੱਧਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
pa: ਕੀ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਅਨੁਸਾਰੀ ਮਾਰਗ ਸੰਭਾਲੇ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
pa: ਜੇਕਰ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟਾਂ ਨੂੰ ਟਰੈਕਾਂ ਦੇ ਇੱਕ ਅਨੁਸਾਰੀ ਮਾਰਗ ਦੇ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਨਾ ਕਿ ਅਸਲੀ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
pa: ਬਾਹਰੀ ਵੈੱਬ ਝਲਕਾਰੇ ਦਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ, ਜਿਸ ਅਮਰੋਕ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
pa: ਕੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪੈਨ ਵਿੱਚ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
pa: ਭੰਡਾਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
pa: ਪਰਸੰਗ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲਾਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਲਿਖੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਵਿੱਚ ਅੰਡਰ-ਸਕੋਰ ਮੁਤਾਬਕ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਨਾਂ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਕਵਰ ਕਲਾਕਾਰੀ ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਵਰਤਣ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਕਵਰ ਕਲਾਕਾਰੀ ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ ਆਈਕਾਨ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣਗੀਆਂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
pa: ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰ ਟਿਕਾਣਾ ਦਾ ਤਤਕਰਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਵਿੱਚ ਅੰਡਰ-ਸਕੋਰ ਮੁਤਾਬਕ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ vfat ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਅਨੁਕੂਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅੱਖਰਾਂ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ':', '*' ਅਤੇ '?') ਨੂੰ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਰਤੇਗਾ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
pa: ਕੀ ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਫਾਰਮੈਟ ਸਤਰ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਉਹਨੇ ਦੇ ਨਾਂ ਬਦਲੇ ਜਾਣਗੇ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
pa: ਸੰਗਠਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ ਸਤਰ, ਜੇਕਰ ਪਸੰਦੀਦਾ ਨਾਂ ਸਕੀਮ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ ਸਤਰ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਜਾਂ ਮਾਹਰ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
pa: ਮਾਸਟਰ ਵਾਲੀਅਮ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
pa: ਅਮਰੋਕ ਮਾਸਟਰ ਵਾਲੀਅਮ, ਮੁੱਲ 0 ਤੋਂ 100 ਤੱਕ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
pa: ਚੁੱਪ ਹਾਲਤ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
pa: ਸਾਊਂਡ ਚੁੱਪ/ਅਣ-ਚੁੱਪ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
pa: ਫੇਡਆਉਟ ਯੋਗ/ਆਯੋਗ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
pa: ਕਰਾਸਫੇਡ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
pa: ਕਰਾਸ-ਫੇਡ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਹੈ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
pa: ਕੀ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਸਮਤੋਲ ਪਲੱਗਇਨ ਫਿਲਟਰ ਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਬੰਦ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
pa: ਹਰੇਕ ਟਰੈਕ ਲਈ ਇੱਕੋ ਵਾਲੀਅਮ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
pa: ਹਰੇਕ ਐਲਬਮ ਲਈ ਇੱਕੋ ਵਾਲੀਅਮ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
pa: ਕੀ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਇਸ ਸਮੇਂ ਚੱਲ ਰਹੇ ਟਰੈਕ ਨੂੰ ਅਮਰੋਕ ਰੋਕੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
pa: ਕਵਰ ਲੈਣ ਲਈ ਐਮਾਜ਼ੋਨ ਲੋਕੇਲ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਿਕੀਪੀਡਿਆ ਲੋਕੇਲ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
pa: ਵਿਕਿਪੀਡੀਆ ਤੋਂ ਕਿਹੜੀ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
pa: ਕੇਨੋਟੀਫਾਈ ਸਹਿਯੋਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਡਿਸਪਲੇਅ ਯੋਗ/ਆਯੋਗ ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਗਰੋਵਲ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਗਰੋਵਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ/ਆਯੋਗ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
pa: ਹਲਕਾ-ਬਲੌਰੀ ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
pa: OSD ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਡ ਨੂੰ ਹਲਕਾ-ਬਲੌਰੀ ਬਣਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
pa: ਕੀ OSD ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ ਵਰਤਣਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਸਹੀਂ ਕੀਤਾ ਤਾਂ OSD ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਰੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
pa: OSD ਲਈ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਝਲਕ (OSD) ਦੇ ਪਾਠ ਦਾ ਰੰਗ ਹੈ। ਰੰਗ ਨੂੰ RGB, ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਅੰਕ, ਜੋ ਕਿ 0 ਤੋਂ 255 ਦੇ ਵਿੱਚ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
pa: OSD ਲਈ ਫੋਂਟ ਸਕੇਲਿੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
pa: ਕਿੰਨੇ ਸਕਿੰਟਾਂ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਝਲਕ (OSD) ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ। ੦ ਦਾ ਮਲਤਬ ਹੈ ਕਦੇ ਨਹੀਂ ਓਹਲੇ ਕਰਨਾ। ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ੫੦੦੦ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
pa: Y ਟਿਕਾਣਾ ਦੂਰੀ

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
pa: OSD ਸਕਰੀਨ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
pa: ਸਕਰੀਨ, ਜੋ ਕਿ OSD ਵੇਖਾਉਦੀ ਹੈ। ਇੱਕ ਹੈੱਡ ਵਾਲੇ ਵਾਤਾਵਰਣ ਲਈ ਇਹ ਸਥਾਪਨ 0 ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
pa: OSD ਜਾਰੀ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
pa: OSD ਦੀ ਅਨੁਸਾਰੀ ਟਿਕਾਣਾ ਹੈ। ਸੰਭਵ ਚੋਣ, ਖੱਬੇ, ਮੱਧ, ਸੱਜੇ ਅਤੇ ਕੇਂਦਰ ਵਿੱਚ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
pa: ਜਦੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਵਜਾਏ ਗਾਣੇ ਨੂੰ ਮੁੜ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
pa: ਜੇਕਰ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ 'ਤੇ ਆਖਰੀ ਵਜਾਏ ਗਾਣੇ ਨੂੰ ਮੁੜ ਵਜਾਏਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਟਰੈਕ URL ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਟਰੈਕ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਲਈ URL ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਲਈ ਸਮਾਂ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ: ਮੁੜ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ 'ਤੇ ਟਰੈਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ ਹੀ ਵਜਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
pa: ਕੀ ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੇ ਅੰਦਰ ਵੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
pa: ਕੀ ਤਬਦੀਲੀ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਅੰਦਰੂਨੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
pa: ਕੀ ਬੰਡਾਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ ਵੇਖਣੇ ਹਨ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
pa: ਕੀ ਭੰਡਾਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਸਾਲ ਵੇਖਣੇ ਹਨ।

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
pa: Audioscrobbler ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
pa: Audioscrobbler ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
pa: ਰਲ਼ਦੇ ਕਲਾਕਾਰ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
pa: ਜੰਤਰ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
pa: ਮੀਡਿਆ ਜੰਤਰ ਦੀ ਕਿਸਮ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
pa: ਮਾਊਂਟ ਥਾਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
pa: ਮੀਡਿਆ ਜੰਤਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਥਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
pa: ਮਾਊਂਟ ਕਮਾਂਡ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
pa: ਮੀਡਿਆ ਜੰਤਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕਮਾਂਡ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟਕਮਾਂਡ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
pa: ਮੀਡਿਆ ਜੰਤਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕਮਾਂਡ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
pa: ਸੈਕਰੋ ਹਾਲਤ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
pa: ਖੁਦ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ ਸਰਵਰ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਸੰਗੀਤ ਸ਼ੇਅਰਿੰਗ ਸਰਵਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸਵਰਡ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੇ ਪਾਸਵਰਡ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
pa: ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਨਾਂ, ਜੋ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਬਾਹਰੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
pa: ਬਾਹਰੀ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਰਤਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
pa: ਬਾਹਰੀ ਡਾਟਾਬੇਸ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
pa: ਮੂਡਬਾਰ ਨੂੰ ਪੇਂਟ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਟਾਈਲ

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: New Bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmark Manager
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮੈਨੇਜਰ

en: Add Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ

en: Filter bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫਿਲਟਰ

en: Bookmark this Album
pa: ਇਸ ਐਲਬਮ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Bookmark this Artist
pa: ਇਹ ਕਲਾਕਾਰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Add Position Marker
pa: ਸਥਿਤੀ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: New Group
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ

en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
pa: ਲੋਡ ਕਰੋ(&L)

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Create timecode track
pa: ਟਾਈਮਕੋਡ ਟਰੈਕ ਬਣਾਓ(&C)

en: New Timecode Track
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮਕੋਡ ਟਰੈਕ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Context: %1
pa: ਪਰਸੰਗ: %1

en: Bookmark Context View Applets
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਪਰਸੰਗ ਝਲਕ ਐਪਲਿਟ

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
pa: ਪਰਸੰਗ

en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

en: Files (%1)
pa: ਫਾਇਲਾਂ (%1)

en: Album "%1" from %2
pa: %2 ਤੋਂ ਐਲਬਮ "%1"

en: Album "%1"
pa: "%1" ਐਲਬਮ

en: Artist "%1" from %2
pa: %2 ਤੋਂ ਕਲਾਕਾਰ "%1"

en: Artist "%1"
pa: ਕਲਾਕਾਰ "%1"

en: Bookmark Media Sources View
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਝਲਕ

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
pa: ਨੇਵੀਗੇਟ

en: Bookmark Track Position
pa: ਇਹ ਟਰੈਕ ਸਥਿਤੀ ਬੁੱਕਮਰਕ ਕਰੋ

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Files/URLs to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ/URL

en: Immediately start playing an audio cd
pa: ਆਡੀਓ ਸੀਡੀ ਤੁਰੰਤ ਚਲਾਉਣ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Skip backwards in playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਛੱਡੋ

en: Start playing current playlist
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਚਲਾਉਣੀ ਸ਼ੁਰੂ

en: Play if stopped, pause if playing
pa: ਜੇਕਰ ਰੁਕਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਚਲਾਉ, ਜੇ ਚੱਲਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਰੋਕੋ

en: Pause playback
pa: ਚਲਾਉ ਨੂੰ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ

en: Stop playback
pa: ਚਲਾਉਣਾ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Skip forwards in playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਛੱਡੋ

en: Additional options:
pa: ਹੋਰ ਚੋਣ:

en: Append files/URLs to playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲਾਂ/URL ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Queue URLs after the currently playing track
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੱਲਦੇ ਟਰੈਕ ਦੇ ਬਾਅਦ URL ਕਿਊਰੀ

en: Load URLs, replacing current playlist
pa: URL ਲੋਡ ਕਰੋ, ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਦਲੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Print verbose debugging information
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Disable colorization for debug output.
pa: ਡੀਬੱਗ ਆਉਟ ਲਈ ਰੰਗਦਾਰ ਕਰਨਾ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Allow running multiple Amarok instances
pa: ਕਈ ਅਮਰੋਕ ਇੱਕਠੇ ਚਲਾਉਣੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Base for relative filenames/URLs
pa: ਅਨੁਸਾਰੀ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ/URL ਲਈ ਅਧਾਰ

en: Database Error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਗਲਤੀ

en: Moving files to trash
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
pa: ਸੰਗੀਤ ਪਾਥ, %1, ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ 'ਚ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਨੂੰ ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰ ਵਜੋਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Media Sources Home
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਘਰ

en: Filter Music Sources
pa: ਸੰਗੀਤ ਸਰੋਤ ਫਿਲਟਰ

en: &Media Sources
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ(&M)

en: Search collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਖੋਜ

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
pa: ਇਹ ਘੰਟੇ ਜੋੜੇ

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
pa: ਅੱਜ ਜੋੜੇ

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
pa: ਇਹ ਹਫ਼ਤੇ ਜੋੜੇ

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
pa: ਇਹ ਮਹੀਨੇ ਜੋੜੇ

en: First Level
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਲੈਵਲ

en: Second Level
pa: ਦੂਜਾ ਲੈਵਲ

en: Third Level
pa: ਤੀਜਾ ਲੈਵਲ

en: Show Years
pa: ਸਾਲ ਵੇਖੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ

en: Show Cover Art
pa: ਕਵਰ ਕਲਾ ਵੇਖੋ

en: Merged View
pa: ਰਲਵੀਂ ਝਲਕ

en: Sort Options
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਚੋਣਾਂ

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
pa: ਲੇਬਲ ਨਹੀਂ

en: Counting...
pa: ਗਿਣਤੀ ਜਾਰੀ...

en: 1 track | %1 tracks
pa[0]: ੧ ਟਰੈਕ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Various Artists
pa: ਕਈ ਕਲਾਕਾਰ

en: Album
pa: ਐਲਬਮ

en: Year - Album
pa: ਸਾਲ - ਐਲਬਮ

en: Track Artist
pa: ਟਰੈਕ ਕਲਾਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰ

en: Composer
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ

en: Genre
pa: ਧੁਨ

en: Year
pa: ਸਾਲ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Collapse All
pa: ਸਭ ਸਮੇਟੋ

en: Collection
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Copy to Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Move to Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move Tracks to Trash
pa: ਟਰੈਕ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Delete Tracks
pa: ਟਰੈਕ ਹਟਾਓ

en: More...
pa: ਹੋਰ...

en: &Add to Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ(&A)

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬਦਲੋ(&R)

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
pa: ਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

en: &Edit Track Details
pa: ਟਰੈਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੋਧ(&E)

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Filter Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਕਿਤੇ ਵੀ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਭਾਵੇਂ ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਤੁਹਾਡੇ ਲੋਕਲ ਭੰਡਾਰ ਦਾ ਭਾਗ ਹੋਣ ਜਾਂ ਨਾ। ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵੀ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਨਾਲ ਹੀ ਆਮ ਫਾਇਲ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਵੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: &Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(&M)

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਆਈਟਮ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ %1 ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Home
pa: ਘਰ

en: Automated Playlist Generator
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਜਰਨੇਟਰ

en: Create playlists by specifying criteria
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ ਦੇ ਕੇ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬਣਾਓ

en: Add new preset
pa: ਨਵਾਂ ਪਹਿਲਾਂ-ਸੈੱਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Edit selected preset
pa: ਚੁਣਿਆ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਸੋਧੋ

en: Delete selected preset
pa: ਚੁਣਿਆ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਹਟਾਓ

en: Import a new preset
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export the selected preset
pa: ਚੁਣੇ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: APG Presets
pa: APG ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Generator Optimization
pa: ਜਰਨੇਟਰ ਅਨੁਕੂਲਣ

en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Accuracy
pa: ਸ਼ੁੱਧਤਾ

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
pa: ਮੇਲ ਕਿਸਮ:

en: Dynamic Playlists
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟਾਂ

en: Previous:
pa: ਪਿੱਛੇ:

en: Upcoming:
pa: ਆ ਰਹੇ:

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
pa: ਚਾਲੂ

en: Turn dynamic mode on.
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en: Duplicates
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: New playlist
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Repopulate
pa: ਮੁੜ-ਤਿਆਰ

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
pa: ਆ ਰਹੇ ਟਰੈਕਾਂ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਿਆਂ ਨਾਲ ਬਦਲੋ।

en: &Rename playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)

en: &Clone Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਕਲੋਨ ਕਰੋ(&C)

en: &Delete playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਹਟਾਓ(&D)

en: Add Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Visible Sources
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਸਰੋਤ

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
pa: ਫੋਲਡਰ ਕੇਵਲ <b>ਮਿਲਾਨ ਝਲਕ</b> ਵਿੱਚ ਹੀ ਵੇਖਾਏ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
pa[0]: ਪਲੇਅਲਿਸਟ
pa[1]: %1 ਪਲੇਅਲਿਸਟ

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
pa: ...ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
pa[0]: ਇੱਕ ਪਲੇਅਲਿਸਟ
pa[1]: %1 ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Create an Empty Playlist
pa: ਖਾਲੀ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

en: &Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)...

en: &Delete...
pa: ਹਟਾਓ(&D)...

en: &Export As...
pa: ...ਵਜੋਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
pa[0]: %2 ਤੋਂ ਟਰੈਕ ਹਟਾਓ
pa[1]: %2 ਤੋਂ %1 ਟਰੈਕ ਹਟਾਓ

en: Confirm Playlist Deletion
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Use relative path for &saving
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਨੁਸਾਰੀ ਪਾਥ ਵਰਤੋਂ(&s)

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: &Rename Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)...

en: &Delete Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ(&D)

en: New name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Confirm Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
pa: ਪੋਡ-ਕਾਸਟ

en: &Add Podcast
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

en: &Update All
pa: ਸਭ ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: Import OPML File
pa: OPML ਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: By
pa: ਵਲੋਂ

[ctx: Podcast published on date]
en: On
pa: ਚਾਲੂ

en: File Size:
pa: ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ:

en: Subscription Date:
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਮਿਤੀ:

en: Keywords:
pa: ਸ਼ਬਦ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
pa: ਸਭ ਪੋਡਕਾਸਟ ਤਾਜ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੰਰਚਨਾ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
pa: ਸਕੈਨ ਅੰਤਰਾਲ...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
pa[0]: ਇੱਕ ਚੈਨਲ
pa[1]: %1 ਚੈਨਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Add Podcast
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Saved Playlists
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: User generated and imported playlists
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਤਿਆਰ ਅਤੇ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀਆਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟਾਂ

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Configure General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ ਸੰਰਚਨਾ

en: Local Collection
pa: ਲੋਕਲ ਭੰਡਾਰ

en: Configure Local Collection
pa: ਲੋਕਲ ਭੰਡਾਰ ਸੰਰਚਨਾ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Configure Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸੰਰਚਨਾ

en: Notifications
pa: ਸੂਚਨਾਵਾਂ

en: Configure Notifications
pa: ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਸੰਰਚਨਾ

en: Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ

en: Configure Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸੰਰਚਨਾ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Configure Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Scripts
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Configure Scripts
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
pa: ਭੰਡਾਰ ਸੈੱਟਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
pa: ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
pa: ਇਹਨਾਂ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਭੰਡਾਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮੀਡਿਆ ਲੱਭਣ ਲਈ ਜਾਂਚਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਤੁਸੀਂ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਸੱਜਾ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਤੌਰ ਤੇ ਸਕੈਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਇਹ ਪਹਿਲਾਂ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ ਹੋਵੇ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਸੰਗੀਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਟਰੈਕ:

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
pa: ਬਾਹਰੀ MySQL ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਰਤੋਂ(&e)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
pa: ਸਰਵਰ(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
pa: ਮੌਜੂਦਾ MySQL ਸਰਵਰ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਉ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
pa: ਪੋਰਟ(&o):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&U):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਉ। ਡਿਫਾਲਟ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ amarokdb ਹੈ।

en: Excluded Labels
pa: ਲੇਬਲਾਂ ਦੇ ਬਿਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
pa: ਅਮਰੋਕ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
pa: ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਢੱਕਣ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਉੱਤੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਕਰੋਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
pa: ਮੂਡਬਾਰ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
pa: ਮੂਡਬਾਰ ਸਟਾਈਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
pa: ਮੂਡ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸਟਾਇਲ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
pa: ਡਿਫਾਲਟ (ਸਿਸਟਮ ਰੰਗ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
pa: ਗੁੱਸੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
pa: ਸਥਿਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
pa: ਖੁਸ਼

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
pa: ਛੋਟਾ (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
pa: ਮੱਧਮ (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
pa: ਵੱਡਾ (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
pa: ਵਿਸ਼ਾਲ (1600 px)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
pa: ਫਾਇਲ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਫਾਇਲ 'ਚ ਲਿਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
pa: ਅੰਕੜੇ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
pa: ਕਵਰ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ, ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
pa: ਅੰਕੜੇ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
pa: ਆਮ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਝਲਕ (OSD) ਯੋਗ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ। ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਝਲਕ (OSD) ਜਦੋਂ ਵੀ ਨਵਾਂ ਟਰੈਕ ਚੱਲਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਉਸ ਬਾਰੇ ਸੰਖੇਪ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਡਿਸਪਲੇਅ ਵਰਤੋਂ(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
pa: OSD ਨੂੰ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ ਹੈ। ਇਹ ਮੁੱਲ ੫੦੦ ਮਿ-ਸਕਿੰਟ ਅਤੇ ੧੦੦੦੦ ਮਿ-ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
pa: ਸਕਰੀਨ(&r):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
pa: OSD ਵਿਖਾਉਣ ਵਾਲੀ ਸਕਰੀਨ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਝਲਕ (OSD) ਲਈ ਚੋਣਵੇਂ ਰੰਗਾਂ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
pa: OSD ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
pa: ਸ਼ਬਦ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
pa: OSD b ਪਾਠ ਦੇ ਰੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਲਈ ਦਬਾਉ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
pa: ਬਲੌਰੀ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
pa: ਫੋਂਟ ਸਕੇਲ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤਣ ਲਈ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ(&s)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ<br>ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਛੱਡ ਕੇ ਗਏ ਸੀ, ਉੱਥੋਂ ਹੀ ਚਲਾਏਗਾ --ਟੇਪ ਪਲੇਅਰ ਦੀ ਹੀ ਤਰਾਂ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਪਲੇਅਬੈਕ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਫੇਡਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਫੇਡ-ਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
pa: ਵਿਰਾਮ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਫੇਡ-ਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
pa: ਟਰੈਕਾਂ ਵਿੱਚ ਫੇਡ-ਆਉਟ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਸਪੈਂਡ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਪਲੇਅਬੈਂਕ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ(&P)

en: Collections
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Internet Services
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Generic
pa: ਆਮ

en: Lyrics
pa: ਬੋਲ

en: Scriptable Service
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟਯੋਗ ਸਰਵਿਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਹਟਾਓ

en: Search Scripts
pa: ਖੋਜ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: %1 track | %1 tracks
pa[0]: %1 ਟਰੈਕ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ

en: Disc %1
pa: ਡਿਸਕ %1

en: &Queue
pa: ਕਤਾਰ(&Q)

en: Edit Track Details
pa: ਟਰੈਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੋਧ

en: Play Count
pa: ਚਲਾਉਣ ਗਿਣਤੀ

en: Score
pa: ਸਕੋਰ

en: Last played
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਆ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Add label
pa: ਲੇਬਲ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove label
pa: ਲੇਬਲ ਹਟਾਓ

en: Show in Media Sources
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Add to blacklist
pa: ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
pa: ਲੇਬਲ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Labels: No track playing
pa: ਲੇਬਲ: ਕੋਈ ਟਰੈਕ ਨਹੀਂ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Labels: Fetching...
pa: ਲੇਬਲ: ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Labels: %1
pa: ਲੇਬਲ: %1

en: Labels for %1 by %2
pa: %1 ਲਈ %2 ਵਲੋਂ ਲੇਬਲ

en: General Settings
pa: ਆਮ ਸੈਟਿੰਗ

en: Blacklist Settings
pa: ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Replacement Settings
pa: ਬਦਲਣ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਲੇਬਲ ਨਾ ਵੇਖਾਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਾਲ ਮਿਲਦੇ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਲ ਮਿਲਦੇ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
pa: ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
pa: ਲੇਬਲ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਲੇਬਲ ਸਕੋਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੇਬਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
pa: ਸਕੋਰ ਨਾਲ ਨਿੱਜੀ ਲੇਬਲ ਵੇਖਾਉ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
pa: ਨਿੱਜੀ ਲੇਬਲ ਦਾ ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
pa: ਦਿੱਤੇ ਲੇਬਲਾਂ ਲਈ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
pa: ਲੇਬਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਈ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
pa: ਰੰਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਲੇਬਲ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
pa: ਨਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
pa: ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
pa: ਚੁਣੇ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
pa: ਕਲਾਕਾਰ:

en: Configure Playlist Info Applet
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਐਪਲਿਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Concerts
pa: ਸੰਗੀਤ ਸਮਾਰੋਹ

en: Reload Songkick
pa: ਸਾਂਗਕਿਕ  ਮੁੜਲੋਡ

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
pa: ਸਾਂਗਕਿਕ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਆਪਣਾ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ: %1

en: There was no information found for this track
pa: ਇਹ ਟਰੈਕ ਲਈ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
pa: ਟੈਬ ਮੁੜ-ਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
pa: ਟੈਬ

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
pa: ਟੈਬ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
pa: ਟੈਬ: ...ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
pa: %1 ਲਈ %2 ਵਲੋਂ ਟੈਬ ਨਹੀਂ

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
pa: ਟੈਬ: ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਗਲਤੀ

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
pa: ਟੈਬ: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
pa: ਟੈਬ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਮੁੜ-ਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
pa: ਇਸ ਲਈ ਕਵਰ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
pa: ਗਿਟਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Track
pa: ਟਰੈਕ

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
pa: ਵਿਕਿਪੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %1

en: No information found...
pa: ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ...

en: Choose Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Configure Applets...
pa: ਐਪਲਿਟ ਸੰਰਚਨਾ...

en: &Context
pa: ਪਰਸੰਗ(&C)

en: No labels found on Last.fm
pa: Last.fm ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਲੇਬਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unable to retrieve from Last.fm
pa: Last.fm ਤੋਂ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: No connection to Last.fm
pa: Last.fm ਨਾਲ ਕੋਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: ontour
pa: ਆਨਟੂਰ

en: dates
pa: ਮਿਤੀਆਂ

en: Do not show under Various Artists
pa: ਕਈ ਕਲਾਕਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Show under Various Artists
pa: ਕਈ ਕਲਾਕਾਰ ਨਾਲ ਵੇਖੋ

en: %1 - Stopped %2
pa: %1 - ਰੁਕਿਆ %2

en: Playback Ended Markers
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਐਂਡ ਮਾਰਕਰ

en: Audio CD
pa: ਆਡੀਓ CD

en: Audio CD settings - Amarok
pa: ਆਡੀਓ CD ਸੈਟਿੰਗ - ਅਮਰੋਕ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਫਾਰਮੈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Loading remote collection from host %1
pa: ਹੋਸਟ %1 ਤੋਂ ਰਿਮੋਟ ਭੰਡਾਰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Music share at %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਸੰਗੀਤ ਸ਼ੇਅਰ ਕਰੋ

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
pa: ਅਮਰੋਕ ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਕੀਮਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਹੁਣ ਅਮਰੋਕ ਨੂੰ ਖਤਮ ਨਾ ਕਰੋ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਸ ਨਾਲ ਡਾਟਾਬੇਸ ਖਰਾਬ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Updating Amarok database schema
pa: ਅਮਰੋਕ ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Could not create directory: %1
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %1

en: Transferring: %1
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਜਾਰੀ: %1

en: Transcoding: %1
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ: %1

en: Removing: %1
pa: ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ: %1

en: Errors During Collection Scan
pa: ਭੰਡਾਰ ਸਕੈਨ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀਆਂ

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਲੱਭੇ, ਦੂਜੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:
    %1
    %2

en: &Configure Device
pa: ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਨਾ(&C)

en: &Eject Device
pa: ਜੰਤਰ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ(&E)

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਫ਼ਲ

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
pa: iPod/iPad/iPhone ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Unknown Collection
pa: ਅਣਜਾਣ ਭੰਡਾਰ

en: Unknown Artist
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown track
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਰੈਕ

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
pa[0]: %2 ਟਰੈਕ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉੱਥੇ ਹੈ।
pa[1]: %2 %1 ਟਰੈਕ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉੱਥੇ ਹੈ।

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਟਰੈਕ ਭੇਜੇ

en: Transfer of tracks failed.
pa: ਟਰੈਕ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
pa[0]: ਅੰਦਰੂਨੀ ਅਮਰੋਕ ਗਲਤੀ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।<br>
pa[1]: ਇੱਕ ਅੰਦਰੂਨੀ ਅਮਰੋਕ ਗਲਤੀ ਕਰਕੇ %1 ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕੇ।<br>

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
pa: iPod ਟਰੈਕ ਪੜ੍ਹੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
pa: ਸਟਾਲ ਟਰੈਕ

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
pa: ਲਾਵਰਿਸ ਟਰੈਕ

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
pa: iPhone, iPad or iPod ਟੱਚ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
pa: iPod ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
pa: iPod ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
pa: ਮਾਡਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
pa: &iPod ਸ਼ੁਰੂਆਤ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
pa: ਤਿਆਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
pa: ਵਿਡੀਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
pa: ਸਮੱਸਿਆ-ਨਿਪਟਾਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
pa: SysInfo ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
pa: SysInfoExtended ਫਾਇਲ:

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਮਾਡਲ

en: iPod model was not recognized.
pa: iPod ਮਾਡਲ ਦੀ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ।

en: Autodetect (%1 file(s) present)
pa: ਆਪੇ ਖੋਜ (%1 ਫਾਇਲਾਂ ਮੌਜੂਦ)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
pa: ਸਹਾਇਕ

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
pa: ਮੌਜੂਦਾ

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
pa: <b>ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਨਹੀਂ

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
pa: SysInfo ਲਿਖਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

en: Copying Tracks Failed
pa: ਟਰੈਕ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unsupported format: %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਫਾਰਮੈਟ: %1

en: Already on device
pa: ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
pa: ਟਰੈਕ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਹੋਏ: ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਨਾ-ਲੋੜੀਂਦੀ ਡਿਸਕ ਥਾਂ

en: Transferring Tracks to Device
pa: ਟਰੈਕ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
pa[0]: %1 ਟਰੈਕ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: The track failed to copy to the device
pa: ਟਰੈਕ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
pa[0]: ਟਰੈਕ ਨਹੀਂ ਹਟਾਏ:
pa[1]: ਟਰੈਕ ਨਹੀਂ ਹਟਾਏ:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
pa[0]: ਟਰੈਕ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ
pa[1]: ਟਰੈਕ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
pa: %1 ਟਰੈਕ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਜੰਤਰ ਤੋਂ ਹਟਾਏ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਹਨ।

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
pa[0]: ਜੰਤਰ ਤੋਂ ਟਰੈਕ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
pa[1]: ਜੰਤਰ ਤੋਂ ਟਰੈਕ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: &Disconnect Device
pa: ਜੰਤਰ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ(&D)

en: Media Device playlists
pa: ਮੀਡਿਆ ਜੰਤਰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਪੋਡ-ਕਾਸਟ

en: Could not connect to MTP Device
pa: MTP ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not copy track from device.
pa: ਜੰਤਰ ਤੋਂ ਟਰੈਕ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Unknown Album
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Unknown Genre
pa: ਅਣਜਾਣ ਧੁਨ

en: Could not delete item
pa: ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Delete failed
pa: ਹਟਾਉਣਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Could not save playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Source collection removed
pa: ਸਰੋਤ ਭੰਡਾਰ ਹਟਾਇਆ

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
pa: ਕਲਾਸਿਕ

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ  ਇਹ ਟਰੈਕ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਅਸਲੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਟਰੈਕ ਭੇਜਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਹਨਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਅਸਲੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ।

[ctx: @title:window]
en: Move Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਭੇਜੋ

[ctx: rename files button]
en: &Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)

en: Unable to remove tracks
pa: ਟਰੈਕ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Do you want to remove empty folders?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Remove empty folders?
pa: ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਉਣੇ ਹਨ?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
pa: %1 (%3 ਵਲੋਂ %2)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
pa: %1 (%2 ਵਲੋਂ)

en: today
pa: ਅੱਜ

en: last week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

en: last month
pa: ਪਿਛਲੇ ਮਹੀਨੇ

en: two months ago
pa: ਦੋ ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: three months ago
pa: ਤਿੰਨ ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Moving to trash: %1
pa: ਰੱਦੀ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ: %1

en: &Delete Episode
pa: ਕਾਂਡ ਹਟਾਓ(&D)

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕਾਂਡ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਕਾਂਡ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Yes, delete from %1.
pa: ਹਾਂ, %1 ਤੋਂ ਹਟਾਉ।

en: &Delete Channel and Episodes
pa: ਚੈਨਲ ਅਤੇ ਕਾਂਡ ਹਟਾਓ(&D)

en: &Activate This Collection
pa: ਇਹ ਭੰਡਾਰ ਸਰਗਰਮ(&A)

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
pa: %1 (ਐਕਟੀਵੇਟ ਨਹੀਂ)

en: Configure USB Mass Storage Device
pa: USB ਮਾਸ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਨਾ

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
pa[0]: %2 ਤੋਂ ਟਰੈਕ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
pa[1]: %2 ਤੋਂ %1 ਟਰੈਕ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
pa: USB ਸਟੋਰੇਜ਼ ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
pa: ਜਦੋਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
pa: ਸੰਗੀਤ ਫੋਲਡਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਫੋਲਡਰ:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Stream (%1)
pa: ਸਟਰੀਮ (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਈ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Downloading remote playlist
pa: ਰਿਮੋਟ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
pa: %1 ਤੋਂ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Unknown playlist format
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਫਾਰਮੈਟ

en: Playlist_%1
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ_%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਚੈਨਲ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
pa: ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਖੇਤਰ: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੰਭਾਲੋ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ ਖੁਦ ਹੀ ਪੋਸਟਕਾਸਟ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੇਗਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਜਾਂਚ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
pa: ਮੀਡਿਆ ਡਾਊਨਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਮੀਡਿਆ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਰੁੰਤ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
pa: ਜਦੋਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ(&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
pa: ਮੀਡਿਆ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਪੋਡਕਾਸਟ ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਚਲਾਏਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
pa: ਮੰਗ 'ਤੇ ਸਟਰੀਮ ਜਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ(&q)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
pa: ਜੇਕਰ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ ਪੁਰਾਣੇ ਪੋਡਕਾਸਟ ਕਾਂਡਾਂ ਨੂੰ ਸੁੱਟ ਦੇਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
pa: ਆਈਟਮ ਦੀ ਸੀਮਾ ਗਿਣਤੀ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
pa: ਰੱਖਣ ਲਈ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਪੋਡਕਾਸਟ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਟੈਗ ਲਈ ਫੀਡ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਿਖੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
pa: ਕਾਂਡ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: change options]
en: Configure %1
pa: %1 ਸੰਰਚਨਾ

en:  Item |  Items
pa[0]:  ਆਈਟਮ
pa[1]:  ਆਈਟਮਾਂ

en: Podcast
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ

en: &Update All Channels
pa: ਸਭ ਚੈਨਲ ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: &Configure General Settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ ਸੰਰਚਨਾ(&C)

en: &Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ(&C)

en: &Remove Subscription
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ(&R)

en: &Update Channel
pa: ਚੈਨਲ ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: &Download Episode
pa: ਕਾਂਡ ਡਾਊਨਲੋਡ(&D)

en: &Delete Downloaded Episode
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਾਂਡ ਹਟਾਓ(&D)

en: &Write Feed Information to File
pa: ਫੀਡ ਜਾਣਕਾਰੀ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&W)

en: &Keep downloaded file
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ ਰੱਖੋ(&K)

en: Already subscribed to %1.
pa: %1 ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੈਂਬਰ ਹੋ

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
pa: ਹਰ

en:  minute |  minutes
pa[0]:  ਮਿੰਟ
pa[1]:  ਮਿੰਟ

en: Configure Local Podcasts
pa: ਲੋਕਲ ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Move Podcasts
pa: ਪੋਡ-ਕਾਸਟ ਭੇਜੋ

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
pa: ਕੀ ਸਭ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਕਾਂਡ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%1" ਤੋਂ ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete downloaded episodes
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਕਾਂਡ ਹਟਾਓ

en: Cancel Download and Quit.
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਰੱਦ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Downloading Podcast Media
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਮੀਡਿਆ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Downloading Podcast "%1"
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ "%1" ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Local Podcasts
pa: ਲੋਕਲ ਪੋਡਕਾਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
pa: ਆਟੋ-ਅੱਪਡੇਟ:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
pa: ਬੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
pa: ਬੇਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ:

en: Organize tracks
pa: ਟਰੈਕ ਪਰਬੰਧ

en: Transcode and organize tracks
pa: ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ

en: Move tracks
pa: ਟਰੈਕ ਹਿਲਾਉ

en: Transcode and move tracks
pa: ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਅਤੇ ਭੇਜਣੇ

en: Copy tracks
pa: ਟਰੈਕ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Transcode and copy tracks
pa: ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਅਤੇ ਕਾਪੀ

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
pa[0]: ਟਰੈਕ ਪਰਬੰਧ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ ਪਰਬੰਧ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
pa[0]: ਇੱਕ ਟਰੈਕ %2 ਉੱਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ %2 ਉੱਤੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
pa[0]: ਟਰੈਕ %2 ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ %2 ਉਤੇ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: No network connection
pa: ਕੋਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: File does not exist
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀ ਹੈ

en: Not a file
pa: ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unknown Composer
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੰਪੋਜ਼ਰ

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
pa: ਕੁਝ ਵੀ

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

[ctx: Track field name]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: Track field name]
en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: Track field name]
en: Album
pa: ਐਲਬਮ

[ctx: Track field name]
en: Genre
pa: ਧੁਨ

[ctx: Track field name]
en: Composer
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ

[ctx: Track field name]
en: Year
pa: ਸਾਲ

[ctx: Track field name]
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: Track field name]
en: Track Number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

[ctx: Track field name]
en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
pa: ਬਿੱਟ ਰੇਟ

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

[ctx: Track field name]
en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ

[ctx: Track field name]
en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਜੋੜਿਆ

[ctx: Track field name]
en: Score
pa: ਸਕੋਰ

[ctx: Track field name]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: Track field name]
en: First Played
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸੁਣਿਆ

[ctx: Track field name]
en: Last Played
pa: ਆਖਰੀ ਸੁਣਿਆ

[ctx: Track field name]
en: Playcount
pa: ਚੱਲਣ ਗਿਣਤੀ

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
pa: ਵਿਲੱਖਣ id

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
pa: ਟਰੈਕ ਗੇਨ

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
pa: ਟਰੈਕ ਗੇਨ ਪੀਕ

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
pa: ਐਲਬਮ ਗੇਨ

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
pa: ਐਲਬਮ ਗੇਨ ਪੀਕ

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: Track field name]
en: Label
pa: ਲੇਬਲ

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
pa: ਆਖਰੀ ਸੋਧ

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
pa: ਕੁਝ ਵੀ

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
pa: ਟਾਇਟਲ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
pa: ਐਲਬਮ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
pa: ਧੁਨ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
pa: ਸਾਲ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
pa: ਲੰਬਾਈ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
pa: ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਸ਼ਾਮਲ ਲੀਪ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
pa: ਸਕੋਰ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਆ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
pa: ਚਲਾਉਣ ਗਿਣਤੀ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
pa: ਵਿਲੱਖਣ id

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
pa: ਟਰੈਕਗੇਨ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
pa: ਲੇਬਲ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
pa: ਸੋਧ

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
pa[0]: %1 ਦਿਨ,
pa[1]: %1 ਦਿਨ,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
pa[0]: %1 ਸਾਲ
pa[1]: %1 ਸਾਲ

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
pa[0]: %1 ਮਹੀਨਾ
pa[1]: %1 ਮਹੀਨੇ

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
pa[0]: %1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
pa[0]: %1 ਘੰਟਾ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
pa[0]: %1 ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %1 ਸਕਿੰਟ

en: Importing podcast channel from %1
pa: %1 ਤੋਂ ਪੋਡਕਾਸਟ ਚੈਨਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Updating podcast channel
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਚੈਨਲ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Updating "%1"
pa: "%1" ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Importing podcast from %1 failed with error:
pa: %1 ਤੋਂ ਪੋਡਕਾਸਟ ਚੈਨਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
pa: %1 ਤੋਂ ਪੋਡਕਾਸਟ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:

en: Updating "%1" failed with error:
pa: %1 ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:

en: Feed has an unknown type: %1
pa: ਫੀਡ ਦੀ ਕਿਸਮ ਅਣਜਾਣੀ ਹੈ:%1

en: unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਿਸਮ

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: One week ago | %1 weeks ago
pa[0]: 1 ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: One day ago | %1 days ago
pa[0]: 1 ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: One hour ago | %1 hours ago
pa[0]: 1 ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: One minute ago | %1 minutes ago
pa[0]: ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: Within the last minute
pa: ਆਖਰੀ ਮਿੰਟ ਵਿੱਚ

en: The future
pa: ਭਵਿੱਖ

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
pa: ਭਲਕ

en: Unknown Artist(s)
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown Album(s)
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Various Albums
pa: ਕਈ ਐਲਬਮਕਈ ਕਲਾਕਾ

en: Smaller file
pa: ਛੋਟੀ ਫਾਇਲ

en: Better sound quality
pa: ਵਧੀਆ ਸੰਗੀਤ ਕੁਆਲਟੀਵ

en: Compression level
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ ਲੈਵਲ

en: Faster compression
pa: ਤੇਜ਼ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨਤੇਜ਼ ਕੰਪਰੇਤੇਜ਼ ਕੰਪਰਤੇਜ਼ ਕੰਤੇ

en: Windows Media Audio
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਮੀਡਿਆ ਆਡੀਓਵਿੰਡੋਜ਼ ਮਿਡੀਵਿੰਡੋਜ਼ ਮਿੀਡਿਆ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਮਿਡੀਵਿੰਡੋਜ਼ ਮੀਵਿਡਵਿਡੰਡਵਿਡਵਿਡੀ

en: Invalid
pa: ਗਲਤ

en: Just Copy
pa: ਕੇਵਲ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
pa: ਸਭ ਟਰੈਕ %1 ਲਈ

en: Fetching Cover
pa: ਕਵਰ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Fetch Cover | Fetch Covers
pa[0]: ਕਵਰ ਲਵੋ
pa[1]: ਕਵਰ ਲਵੋ

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
pa[0]: ਇਸ ਐਲਬਮ ਲਈ ਕਵਰ ਲਵੋ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮਾਂ ਲਈ ਕਵਰ ਲਵੋ

en: Display Cover
pa: ਕਵਰ ਵੇਖੋ

en: Display artwork for this album
pa: ਇਸ ਐਲਬਮ ਲਈ ਆਰਟਵਰਕ ਵੇਖੋ

en: Unset Cover | Unset Covers
pa[0]: ਕਵਰ ਅਣਸੈੱਟ
pa[1]: ਕਵਰ ਅਣਸੈੱਟ

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
pa[0]: ਇਹ ਐਲਬਮ ਤੋਂ ਆਰਟਵਰਕ ਹਟਾਓ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮਾਂ ਤੋਂ ਆਰਟਵਰਕ ਹਟਾਓ

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚੋਂ ਇਹ ਕਵਰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚੋਂ ਇਹ %1 ਕਵਰ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Set Custom Cover
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕਵਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
pa[0]: ਇਸ ਐਲਬਮ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਰਟਵਰਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ
pa[1]: ਇਹ %1 ਐਲਬਮ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਰਟਵਰਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Select Cover Image File
pa: ਕਵਰ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Enter Custom Search
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਖੋਜ ਦਿਓ

en: Google
pa: ਗੂਗਲ

en: Discogs
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: Sort by size
pa: ਆਕਾਰ ਮੁਤਾਬਕ ਲੜੀਬੱਧ

en: Cover Image Save Location
pa: ਕਵਰ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਲਾਣ ਟਿਕਾਣਾ

en: Fetching Large Cover
pa: ਵੱਡਾ ਕਵਰ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Download Progress
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਤਰੱਕੀ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search For More Results
pa: ਹੋਰ ਨਤੀਜਿਆਂ ਲਈ ਖੋਜ

en: No Images Found
pa: ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: 1 Image Found | %1 Images Found
pa[0]: ੧ ਚਿੱਤਰ ਲੱਭਿਆ
pa[1]: %1 ਚਿੱਤਰ ਲੱਭੇ

en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

[ctx: @item::intable]
en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: @item::intable]
en: Country
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: @item::intable]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
pa: ਉਚਾਈ

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
pa: ਰੀਲਿਜ਼

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

[ctx: @item::intable URL]
en: link
pa: ਲਿੰਕ

en: Cover Manager
pa: ਕਵਰ ਮੈਨੇਜਰ

en: Albums By
pa: ਐਲਬਮ

en: All Artists
pa: ਸਭ ਕਲਾਕਾਰ

en: Enter search terms here
pa: ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਏਥੇ ਦਿਓ

en: All Albums
pa: ਸਭ ਐਲਬਮ

en: Albums With Cover
pa: ਕਵਰ ਨਾਲ ਐਲਬਮ

en: Albums Without Cover
pa: ਕਵਰ ਬਿਨਾਂ ਐਲਬਮ

en: Fetch Missing Covers
pa: ਗੁੰਮ ਕਵਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Fetching
pa: ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Loading
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
pa: ਮੁਕੰਮਲ।

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
pa[0]: ਕਵਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ
pa[1]:  <b>%1</b> ਕਵਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: Fetching cover for %1 - %2...
pa: %1 - %2 ਲਈ ਖੋਜ ਜਾਰੀ...

en: Fetching cover for %1...
pa: %1 ਲਈ ਕਵਰ ਖੋਜ ਜਾਰੀ...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
pa[0]: 1 ਕਵਰ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ:
pa[1]: <b>%1</b> ਕਵਰ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ... :

en: 1 fetched | %1 fetched
pa[0]: 1 ਲਿਆ
pa[1]: %1 ਲਏ

en: 1 not found | %1 not found
pa[0]: 1 ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ
pa[1]: %1 ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: Connecting...
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
pa[0]: "%2" ਲਈ 1 ਨਤੀਜਾ
pa[1]: "%2" ਲਈ %1  ਨਤੀਜੇ

en: 1 album | %1 albums
pa[0]: 1 ਐਲਬਮ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮ

en: Cover Image
pa: ਢੱਕਣ ਚਿੱਤਰ

en: No Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: Cover View
pa: ਕਵਰ ਝਲਕ

en: Could not open file "%1".
pa: "%1" ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Input file
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ

en: Full rescan
pa: ਪੂਰਾ ਮੁੜ-ਸਕੈਨ

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
pa: ਆਪਣਾ ਸਾਰਾ ਭੰਡਾਰ ਮੁੜ-ਸਕੈਨ ਕਰੋ। ਇਹ ਕੋਈ ਵੀ ਅੰਕੜੇ <i>ਨਹੀਂ</i> ਹਟਾਏਗਾ।

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਫੋਲਡਰ ਸਕੈਨ ਕਰੋ (ਜੇ ਹਣੇ ਹੁਣੇ ਚੁਣਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਪੂਰਾ ਸਕੈਨ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ)(&S)

en: &Watch folders for changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਲਈ ਫੋਲਡਰਾਂ 'ਤੇ ਨਿਗ੍ਹਾ ਰੱਖੋ(&W)

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਅਮਰੋਕ ਸਭ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੇਗਾ।

en: Rescan '%1'
pa: '%1' ਮੁੜ-ਸਕੈਨ

en: Import Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Migrating
pa: ਮਾਈਗਰੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
pa: <b><font color='red'>ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ:</font></b> ਕੋਈ ਵੀ ਟਰੈਕ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
pa[0]: <b><font color='green'>ਸਫ਼ਲ:</font></b> %1 ਟਰੈਕ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: <b><font color='green'>ਸਫ਼ਲ:</font></b> %1 ਟਰੈਕ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
pa: <b><font color='red'>ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ:</font></b> ਅੰਕੜੇ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
pa: <b><font color='red'>ਗਲਤੀ:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
pa: <b><font color='gray'>%1</font></b> ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
pa: <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/> ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ &nbsp;&nbsp; %3<br/>&nbsp;&nbsp;ਤੋਂ %4 ਵੱਲ

en: Copy to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
pa: %1 ਜਾਂਚ

[ctx: Usage]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: Usage]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Simple text
pa: ਸਧਾਰਨ ਟੈਕਸਟ

en: Edit Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
pa: ਸ਼ਰਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
pa: ਉਲਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
pa: ਅਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
pa: ਜਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
pa: ਖੋਜ ਫਿਲਟਰ

en: Configure Equalizer
pa: ਸਮਤੋਲ ਸੰਰਚਨਾਸਮਤੋਲ ਯੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
pa: ਐਕਟਿਵ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣੇ ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
pa: ਬੈਂਡ

en: Clear Choices
pa: ਚੋਣਾਂ ਹਟਾਓ

en: Collapse Chosen
pa: ਚੁਣਿਆ ਸਮੇਟੋ

en: Expand All
pa: ਸਭ ਫੈਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
pa: ਟੈਗ ਅੱਪਡੇਟ(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: %1 or %2
pa: %1 ਜਾਂ %2

en: Artist's Initial
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਦਾ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ

en: File Extension of Source
pa: ਸਰੋਤ ਦੀ ਫਾਇਲ ਐਕਸ਼ਟੇਸ਼ਨ

en: Track Number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: You can use the following tokens:
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਟੋਕਨ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
pa: ਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
pa: ਫਾਇਲ ਰੱਖਣ ਲਈ ਅਧਾਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
pa: ਭੰਡਾਰ ਫੋਲਡਰ(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
pa: ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
pa: ਅੱਖਰ ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ(_) ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ (_) ਨਾਲ ਬਦਲੋ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
pa: &VFAT ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
pa: &ASCII ਲਈ ਪਾਬੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
pa: ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
pa: ਨਿਯਮਿਤ ਸਮੀਕਰਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
pa: ਅੱਖਰ ਸਤਰ

en: Tags
pa: ਟੈਗ

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Track Details: %1 by %2
pa: ਟਰੈਕ ਜਾਣਕਾਰੀ: %2 ਵਲੋਂ %1

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
pa[0]: 1 ਟਰੈਕ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕਾਂ ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pa: <b>%2</b> ਵਲੋਂ <b>%1</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pa: <b>%3</b> ਵਿੱਚ <b>%2</b> ਰਾਹੀਂ <b>%1</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
pa[0]: 1 ਫਾਇਲ ਸੋਧੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ ਸੋਧੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: The track is not playable. %1
pa: ਟਰੈਕ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹਨ। %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
pa: ਟਰੈਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
pa: ਸੰਖੇਪ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
pa: ਲੰਬਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
pa: ਭੰਡਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
pa: ਰੇਟਿੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
pa: ਚੱਲਣ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
pa: ਅੰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਆ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਆ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
pa: ਨੋਟ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
pa: ਟੈਗ(&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
pa: ਨਾਂ(&i):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
pa: ਕਲਾਕਾਰ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
pa: ਐਲਬਮ(&b):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
pa:  ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ(&k):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
pa: ਧੁਨ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
pa: ਸਾਲ(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
pa: ਬੀਟ ਪ੍ਰਤੀ ਮਿੰਟ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਤੋਂ ਟੈਗ ਦਾ ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਗਾਉ(&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
pa: ਬੋਲ(&y)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
pa: ਲੇਬਲ(&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
pa: ਲੇਬਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
pa: ਇਹ ਆਈਟਮ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਲੇਬਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
pa: ਪਿੱਛੇ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
pa: ਹਰ ਟਰੈਕ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ(&v)

en: Guess Tags from Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਤੋਂ ਟੈਗ ਦਾ ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਗਾਉ

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
pa: &lt;ਖਾਲੀ&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
pa: ਕੇਸ ਸੋਧ(&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
pa: ਟਾਇਟਲ ਕੇਸ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
pa: ਸਭ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
pa: ਸਭ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ (_) ਨਾਲ ਬਦਲੋ(&u)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
pa: ਨਤੀਜਾ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
pa: ਸਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
pa:  ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
pa: ਐਲਬਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
pa: ਧੁਨ:

en: Unknown album
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Unknown artist
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: No comments
pa: ਕੋਈ ਟਿੱਪਣੀ ਨਹੀਂ

en: Unknown composer
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੰਪੋਜ਼ਰ

en: Unknown disc number
pa: ਅਣਜਾਣ ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

en: Unknown genre
pa: ਅਣਜਾਣ ਧੁਨ

en: Unknown title
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਈਟਲ

en: Unknown year
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਾਲ

[ctx: And bias representation]
en: Match all
pa: ਸਭ ਮਿਲਦੇ

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
pa: ਅਤੇ

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
pa: ਜਾਂ

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਮਿਲਾਓ

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Generating playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ..

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
pa: ਐਲਬਮ ਪਲੇਅ

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
pa: ਐਲਬਮ ਤੋਂ ਅਗਲਾ ਟਰੈਕ

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
pa: ਉਸੇ ਐਲਬਮ ਤੋਂ ਟਰੈਕ

en: Track directly follows previous track in album
pa: ਟਰੈਕ ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੇ ਟਰੈਕ ਦੇ ਠੀਕ ਬਾਅਦ ਆਉਂਦਾ ਹੈ

en: Track comes after previous track in album
pa: ਟਰਕ ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੇ ਟਰੈਕ ਦੇ ਬਾਅਦ ਆਉਂਦਾ ਹ

en: the previous track's artist
pa: ਪਿਛਲੇ ਟਰੈਕ ਦਾ ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
pa: ਹੋਰ

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
pa: ਖੋਜ

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
pa: %1: ਲਈ ਖੋਜ

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
pa: ਮੇਟਾ ਟੈਗ ਮਿਲਾਉ

en: Invert condition
pa: ਉਲਟ ਸ਼ਰਤ

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
pa: %1 ਨਹੀਂ

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
pa: ਰਲਵਾਂ

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
pa: ਅਤੇ

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
pa: ਜਾਂ

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Rock and Pop
pa: ਰੌਕ ਅਤੇ ਪੋਪ

en: Rock
pa: ਰੌਕ

en: Pop
pa: ਪੋਪ

en: Album play
pa: ਐਲਬਮ ਚਲਾਓ

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਬਹੁਤ ਹੀ ਗਲਤੀਆਂ ਆਈਆਂ ਹਨ। ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕਿਆ।

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pa: <b>%3</b> ਵਿੱਚ <b>%2</b> ਵਲੋਂ <b>%1</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pa: <b>%2</b> ਵਲੋਂ <b>%1</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
pa: <b>%2</b> ਵਿੱਚੋਂ <b>%1</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
pa:  <b>%1</b> ਵਲੋਂ

en: Manual
pa: ਦਸਤੀ

en: Classical
pa: ਕਲਾਸਿਕ

en: Club
pa: ਕਲੱਬ

en: Dance
pa: ਡਾਂਸ

en: Full Bass
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ

en: Full Treble
pa: ਪੂਰਾ ਟਰੀਬਲ

en: Full Bass + Treble
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ + ਟਰੀਬਲ

en: Laptop/Headphones
pa: ਲੈਪਟਾਪ/ਹੈੱਡਫੋਨ

en: Large Hall
pa: ਵੱਡਾ ਹਾਲ

en: Live
pa: ਲਾਈਵ

en: Party
pa: ਪਾਰਟੀ

en: Soft
pa: ਸਾਫਟ

en: Ska
pa: ਸਕਾ

en: Soft Rock
pa: ਸਾਫਟ ਰੌਕ

en: Techno
pa: ਟੈਕਨੋ

en: Zero
pa: ਜ਼ੀਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: Banshee
pa: ਬਾਂਸ਼ੀ

en: Rhythmbox
pa: ਰੀਥਮਬਾਕਸ

en: Now playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Retrieved lyrics is empty
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਬੋਲ ਖਾਲੀ ਹਨ

en: Lyrics data could not be parsed
pa: ਬੋਲ ਡਾਟਾ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: No information available for this track
pa: ਇਸ ਟਰੈਕ ਲਈ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Developer (Stecchino)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (Stecchino)

en: Developer (rengels)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (rengels)

en: Developer (stuffcorpse)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (stuffcorpse)

en: Developer (Teo`)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (Teo`)

en: Developer (eean)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (eean)

en: Developer (jefferai)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ(lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
pa: Lydia 'ਗਲਤ ਹੈ(TM)' Pintscher

en: Max Howell
pa: ਮੈਕਸ ਹੋਵਿਲ

en: Developer, Vision
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਸੋਚ

en: Developer (maxx_k)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (maxx_k)

en: Developer (nhn)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (nhn)

en: Developer (sebr)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (sebr)

en: Developer (xevix)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (xevix)

en: MP3tunes integration
pa: Mp3tunes ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: Windows porting
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਪੋਰਟਿੰਗ

en: Usability
pa: ਵਰਤੋਂਯੋਗਤਾ

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
pa: Dan 'ਓਏ ਇਹ ਕੰਪਾਇਲ ਹੋਇਆ...' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (hydrogen)

en: Nepomuk integration
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: Podcast improvements
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੁਧਾਰ

en: Greg Meyer
pa: ਗਰੇਗ ਮੀਯੀਰ

en: Harald Sitter
pa: ਹਾਰਾਲਡ ਸਿੱਟਰ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Lee Olson
pa: ਲੀ ਓਲਸਨ

en: Artwork
pa: ਕਲਾਕਾਰੀ

en: Website hosting
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਹੋਸਟਿੰਗ

en: Scripting interface
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Scott Wheeler
pa: ਸਕੱਟ ਵੀਲਰ

en: Shane King
pa: ਸ਼ਾਨੀ ਕਿੰਗ

en: Photos & Videos applets, Context View
pa: ਫੋਟੋ ਤੇ ਵਿਡੀਓ ਐਪਲਿਟ, ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ

en: Soren Harward
pa: ਸੋਰਿਨ ਹਾਰਵਰਡ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Wade Olson
pa: ਵਡੇ ਓਲਸਨ

en: Splash screen artist
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸਕਰੀਨ ਕਲਾਕਾਰ

en: William Viana Soares
pa: ਵਿਲਿਅਮ ਵਿਆਨਾ ਸੋਅਰਿਸ

en: Context view
pa: ਪਰਸੰਗ ਝਲਕ

en: Former contributors
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਯੋਗਦਾਨੀ

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
pa: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਲੋਕਾਂ ਨੇ ਅਮਰੋਕ ਦੇ ਪੁਰਾਣੇ ਵਰਜਨ 'ਚ ਮੱਦਦ ਕੀਤੀ ਸੀ। ਧੰਨਵਾਦ!

en: Patches
pa: ਪੈਚ

en: MySQL support
pa: MySQL ਸਹਿਯੋਗ

en: Postgresql support
pa: Postgresql ਸਹਿਯੋਗ

en: Andrew Turner
pa: ਐਡਰਿਊ ਟਿਊਰਨੇਰ

en: Andy Kelk
pa: ਐਂਡੀ ਕਿਲਕ

en: Graphics, splash-screen
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ, ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ

en: Icons and image work
pa: ਆਈਕਾਨ ਤੇ ਚਿੱਤਰਕਾਰੀ

en: Dialog to filter the collection titles
pa: ਭੰਡਾਰ ਟਾਈਟਲ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਡਾਈਲਾਗ

en: Jocke Andersson
pa: ਜੌਕੇ ਐਂਡਰਨਸਨ

en: Marco Gulino
pa: ਮਾਰਕੋ ਗੁਲਿਨੋ

en: Martin Aumueller
pa: ਮਾਰਟਿਨ ਉਮੁਇੱਲਰ

en: Michael Pyne
pa: ਮਾਈਕਲ ਪੇਯਨੀ

en: K3b export code
pa: K3b ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੋਡ

en: Wikipedia support, patches
pa: ਵਿਕਿਪੀਡਿਆ ਸਹਿਯੋਗ, ਪੈਚ

en: Stefan Bogner
pa: ਸਟੀਫਨ ਬੋਗਨਰ

en: Splash screen
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸਕਰੀਨ

en: Local Music
pa: ਲੋਕਲ ਸੰਗੀਤ

en: Local sources of content
pa: ਸਮਗੱਰੀ ਦੇ ਲੋਕਲ ਸਰੋਤ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Online sources of content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦੇ ਆਨਲਾਈਨ ਸਰੋਤ

en: Playlists
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Various types of playlists
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦੀਆਂ ਕਈ ਕਿਸਮਾਂ

en: Browse local hard drive for content
pa: ਲੋਕਲ ਡਰਾਇਵ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

en: Lock Layout
pa: ਲੇਆਉਟ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Reset Layout
pa: ਲੇਆਉਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
pa: <qt>ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਵੀ ਅਮੋਰਕ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਚੱਲਦਾ ਰਹੇਗਾ। ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਅਮਰੋਕ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵਿੱਚ ਬਾਹਰ ਜਾਂ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚੋਂ <B>ਬਾਹਰ</B> ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।</qt>

en: Docking in System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਡੌਕ ਕਰੋ

en: Play Media (Files or URLs)
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਓ (ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂ URL)

en: Add Media (Files or URLs)
pa: ਮੀਡਿਆ ਸ਼ਾਮਲ (ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂ URL)

en: Add Stream
pa: ਸਟਰੀਮ ਸ਼ਾਮਲ

en: Enter Stream URL:
pa: ਸਟਰੀਮ URL ਦਿਓ:

en: &Add Media...
pa: ਮੀਡਿਆ ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
pa: ਕਤਾਰ ਸੋਧ(&Q)

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਹਟਾਓ(&m)

en: &Add Stream...
pa: ਸਟਰੀਮ ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

en: &Export Playlist As...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਝ ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)...

en: Equalizer
pa: ਸਮਤੋਲ

en: Bookmark Playlist Setup
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: Bookmark Context Applets
pa: ਪਰਸੰਗ ਐਪਲਿਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Play Media...
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਓ...

en: Edit Details of Currently Selected Track
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣੇ ਟਰੈਕ ਦੇ ਵੇਰਵੇ ਦਾ ਸੋਧ

en: Update Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Previous Track
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Restart current track
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਮੁੜ-ਚਲਾਓ

en: Shuffle Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਰਲਾਉ

en: Repopulate Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਮੁੜ-ਤਿਆਰ

en: Disable Dynamic Playlist
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੰਦ

en: Next Track
pa: ਅਗਲਾ ਟਰੈਕ

en: Increase Volume
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Decrease Volume
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

en: Toggle Main Window
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਬਦਲੋ

en: Toggle Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬਦਲੋ

en: Search playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਖੋਜ

en: Show active track
pa: ਐਕਟਿਵ ਟਰੈਕ ਵੇਖੋ

en: Show Notification Popup
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪੋਪਅੱਪ ਵੇਖੋ

en: Mute Volume
pa: ਆਵਾਜ਼ ਬੰਦ

en: Last.fm: Love Current Track
pa: Last.fm: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਲਵ

en: Last.fm: Ban Current Track
pa: Last.fm: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਪਾਬੰਦੀ

en: Last.fm: Skip Current Track
pa: Last.fm: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਛੱਡੋ

en: Queue Track
pa: ਟਰੈਕ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਲਾਓ

en: Rate Current Track: 1
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਰੇਟ: ੧

en: Rate Current Track: 2
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਰੇਟ: ੨

en: Rate Current Track: 3
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਰੇਟ: ੩

en: Rate Current Track: 4
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਰੇਟ: ੪

en: Rate Current Track: 5
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਰੈਕ ਰੇਟ: ੫

en: Network Request Viewer
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੰਗ ਦਰਸ਼ਕ

en: &About Amarok
pa: ਅਮਰੋਕ ਬਾਰੇ(&A)

en: &Diagnostics
pa: ਜਾਂਚ ਅੰਕੜੇ(&D)

en: &Report Bug...
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ(&R)...

en: &Music
pa: ਸੰਗੀਤ(&M)

en: &Amarok
pa: ਅਮਰੋਕ(&A)

en: &Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ(&P)

en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
pa: ਤੁਸੀਂ ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਹੋਣ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ।
    
    ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ "%1" ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਾਲ ਵਾਪਸ ਲੈ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Hide Menu
pa: ਮੇਨੂ ਓਹਲੇ

en: Paused  ::  %1
pa: ਵਿਰਾਮ  ::  %1

en: Go to Artist Page
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to Album Page
pa: ਐਲਬਮ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to Track Page
pa: ਟਰੈਕ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
pa: ਢੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
pa: ਜਵਾਬ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
pa: ਪਰਸੰਗ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
pa: ਮੰਗ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
pa: ਸੁਝਾਅ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Playlist Layouts
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ

en: Configure Playlist Layouts...
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configuration for
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Width:
pa: ਚੌੜਾਈ:

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Fit content
pa: ਫਿੱਟ ਸਮਗੱਰੀ

[ctx: automatic width]
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Alignment:
pa: ਇਕਸਾਰ:

en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

en: Configuration for '%1'
pa: '%1' ਲਈ ਸੰਰਚਨਾ

en: Show cover
pa: ਕਵਰ ਵੇਖੋ

en: Invalid playlist layout.
pa: ਗਲਤ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ।

en: copy of %1
pa: %1 ਦੀ ਕਾਪੀ

en: Cannot Delete Default Layouts
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲੇਆਉਟ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Head
pa: ਹੈੱਡ

en: Body
pa: ਮੁੱਖਭਾਗ

en: Body (Various artists)
pa: ਮੁੱਖ ਭਾਗ (ਕਈ ਕਲਾਕਾਰ)

en: Single
pa: ਇੱਕਲਾ

en: New playlist layout
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ

en: Copy playlist layout
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Delete playlist layout
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਹਟਾਓ

en: Rename playlist layout
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Choose a name for the new playlist layout
pa: ਨਵੇਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਲਈ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Cannot create a layout with no name.
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ ਲੇਆਉਟ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Layout name error
pa: ਲੇਆਉਟ ਨਾਂ ਗਲਤੀ

en: Choose a new name for the playlist layout
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Cannot rename a layout to have no name.
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ ਦੇ ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
pa: ਇੱਕ ਮੌਜੂਦ ਲੇਆਉਟ ਦੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਇੱਕ ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Default Layout
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲੇਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਲੇਆਉਟ ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਲੇਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
pa: ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
pa: ਗਰੁੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Track Progression
pa: ਟਰੈਕ ਤਰੱਕੀ

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Only Queue
pa: ਕੇਵਲ ਕਤਾਰ

en: Repeat Track
pa: ਟਰੈਕ ਮੁੜ-ਚਲਾਓ

en: Repeat Album
pa: ਐਲਬਮ ਮੁੜ-ਚਲਾਓ

en: Repeat Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਮੁੜ-ਚਲਾਓ

en: Random Tracks
pa: ਰਲਵੇਂ ਟਰੈਕ

en: Random Albums
pa: ਰਲਵੀਂ ਐਲਬਮ

en: Favor
pa: ਪਸੰਦ

en: Higher Scores
pa: ਉੱਚ ਸਕੋਰ

en: Higher Ratings
pa: ਵੱਧ ਰੇਟਿੰਗ

en: Not Recently Played
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਨਾ ਚਲਾਏ

en: Shuffle
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Add a sorting level to the playlist.
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਲੜੀਬੱਧ ਪੱਧਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ।

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
pa: ਟਰੈਕ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬਦਲੋ

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
pa: ਥਾਂ

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
pa: ਕਵਰ ਚਿੱਤਰ

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
pa: ਡੀਵਾਈਡਰ

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
pa: ਗਰੁੱਪ ਲੰਬਾਈ

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
pa: ਗਰੁੱਪ ਟਰੈਕ

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
pa: ਲੇਬਲ

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
pa: ਮੂਡ

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
pa: ਮੂਡਬਾਰ

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
pa: ਟਾਈਟਲ (ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ ਨਾਲ)

en: &Save Current Playlist
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Save playlist to "%1"
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ "%1" ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
pa[0]: %1 ਟਰੈਕ (%2)
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
pa[0]: %1 ਟਰੈਕ
pa[1]: %1 ਟਰੈਕ

en: No tracks
pa: ਟਰੈਕ ਨਹੀਂ

en: Total playlist size: %1
pa: ਕੁੱਲ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਆਕਾਰ: %1

en: Queue size: %1
pa: ਕਤਾਰ ਆਕਾਰ: %1

en: Queue length: %1
pa: ਕਤਾਰ ਲੰਬਾਈ: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
pa: <b>ਸੂਚਨਾ:</b> ਇਹ ਟਰੈਕ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ। <br>%1

en: No extra information available
pa: ਕੋਈ ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Disc Number
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Bitrate
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Sample Rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: Column name]
en: Last Played
pa: ਆਖਰੀ ਸੁਣੇ

en: Mood
pa: ਮੂਡ

en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
pa: ਕਤਾਰ ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
pa: ਟਰੈਕ ਕਤਾਰ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
pa: ਕਤਾਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the playlist sorting configuration.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੜੀਬੱਧ ਸੰਰਚਨਾ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ।

en: Filter %1
pa: %1 ਫਿਲਟਰ

en: Search %1
pa: %1 ਖੋਜ

en: %1 layout
pa: %1 ਚੱਲਦਾ ਹੈ

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Tracks
pa: ਟਰੈਕ

en: Albums
pa: ਐਲਬਮ

en: Artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Composers
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ

en: Years
pa: ਸਾਲ

en: Show only matches
pa: ਕੇਵਲ ਰਲ਼ਦੇ ਹੀ ਵੇਖੋ

en: Search Preferences
pa: ਖੋਜ ਪਸੰਦ

en: Tracks Added
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ ਟਰੈਕ

en: Tracks Removed
pa: ਹਟਾਏ ਟਰੈਕ

en: Tracks moved
pa: ਹਿਲਾਏ ਟਰੈਕ

en: The following sources are available for this track:
pa: ਇਸ ਟਰੈਕ ਲਈ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ:

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Stop Playing After This Track
pa: ਇਹ ਟਰੈਕ ਦੇ ਬਾਅਦ ਚਲਾਉਣ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Remove From Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Select Source
pa: ਸਰੋਤ ਚੁਣੋ

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
pa: ਅਣਜਾਣ ਮਿਲਦੇ ਗਰੁੱਪ

en: Checkpoint
pa: ਚੈੱਕ ਪੁਆਇੰਟ

en: Checkpoint: %1
pa: ਚੈੱਕ ਪੁਆਇੰਟ: %1

en: unassigned
pa: ਨਾ-ਜਾਰੀ

en: "%1" (track) by %2
pa: %2 ਵਲੋਂ "%1" (ਟਰੈਕ)

en: "%1" (album) by %2
pa: %2 ਵਲੋਂ "%1" (ਐਲਬਮ)

en: "%1" (album)
pa: "%1" (ਐਲਬਮ)

en: "%1" (artist)
pa: "%1" (ਕਲਾਕਾਰ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
pa: ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
pa: ਮੇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
pa: ਅਸਪਸ਼ਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
pa: ਠੀਕ

en: Playlist Duration
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਅੰਤਰਾਲ

en: Playlist duration: unknown
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਅੰਤਰਾਲ: ਅਣਜਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
pa: ਬਰਾਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Sets the preferred total file size of the playlist
pa: ਪਲੇਅਸਿਟ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਕੁੱਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ ਦਿਉ

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦਾ ਕੁੱਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ: %1 ਦੇ ਬਰਾਬਰ

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦਾ ਕੁੱਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ:  %1 ਤੋਂ ਵੱਧ

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦਾ ਕੁੱਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ:  %1 ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Total file size of playlist: unknown
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦਾ ਕੁੱਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ: ਅਣਜਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Playlist Length
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੰਬਾਈ

en: Playlist length: unknown
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੰਬਾਈ: ਅਣਜਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Prevent Duplicates
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰੋਕੋ

en: Prevent duplicate tracks
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਟਰੈਕ ਰੋਕੋ

en: Prevent duplicate artists
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਕਲਾਕਾਰ ਰੋਕੋ

en: Prevent duplicate albums
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਐਲਬਮ ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
pa: ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
pa: ਐਲਬਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Match Tags
pa: ਮਿਲਦੇ ਟੈਗ

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
pa: ਮਿਲਦਾ ਟੈਗ:%1 %2 %3 %4

en:  not
pa:  ਨਹੀਂ

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
pa[0]: %1 ਤਾਰਾ
pa[1]: %1 ਤਾਰੇ

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
pa: ਬਰਾਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਧ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
pa: ਪਹਿਲਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
pa: ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
pa: ਬਾਅਦ

en: within
pa: ਨਾਲ

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
pa: ਬਰਾਬਰ

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
pa: ਨਾਲ ਸਮਾਪਤ

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

en: unknown comparison
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ

en: %1 day | %1 days
pa[0]: %1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

en: %1 month | %1 months
pa[0]: %1 ਮਹੀਨਾ
pa[1]: %1 ਮਹੀਨੇ

en: %1 year | %1 years
pa[0]: %1 ਸਾਲ
pa[1]: %1 ਸਾਲ

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
pa[0]: ਦਿਨ
pa[1]: ਦਿਨ

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
pa[0]: ਮਹੀਨਾ
pa[1]: ਮਹੀਨੇ

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
pa[0]: ਸਾਲ
pa[1]: ਸਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
pa: ਖੇਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
pa: ਉਲਟ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
pa: ਆਖਰ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
pa: ਬਰਾਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
pa: ਨਾਲ ਸਮਾਪਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

en: title
pa: ਟਾਇਟਲ

en: artist name
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਾਂ

en: album name
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ

en: genre
pa: ਧੁਨ

en: composer
pa: ਸੰਗੀਤਕਾਰ

en: comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: track number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: disc number
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

en: length
pa: ਲੰਬਾਈ

en: added to collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਜੋੜਿਆ

en: score
pa: ਅੰਕ

en: rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: first played
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਆ

en: last played
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਆ

en: play count
pa: ਚਲਾਉਣ ਗਿਣਤੀ

en: label
pa: ਲੇਬਲ

en: New playlist preset
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Generating a new playlist
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Add new
pa: ਨਵਾਂ ਜੋੜੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
pa: APG ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਨਾਂ

en: Import preset
pa: ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Example 1: new tracks added this week
pa: ਉਦਾਹਰਨ 1: ਇਹ ਹਫ਼ਤੇ ਨਵੇਂ ਟਰੈਕ ਜੋੜੋ

en: Example 4: like my favorite radio station
pa: ਉਦਾਹਰਨ 4: ਤੁਹਾਡੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੇਡਿਓ ਸਟੇਸ਼ਨ ਦੀ ਤਰ੍ਹਾਂ

en: Preset files (*.xml)
pa: ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਫਾਇਲਾਂ (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਫਾਇਲ "%1" ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Amarok Database
pa: ਅਮਰੋਕ ਡਾਟਾਬੇਸ

en: Local playlists stored in the database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕੀਤੀਆਂ ਲੋਕਲ ਪਲੇਅਲਿਸਟਾਂ

en: <Empty>
pa: <ਖਾਲੀ>

en: Scanning music
pa: ਸੰਗੀਤ ਸਕੈਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Unable to start Amarok collection scanner.
pa: ਅਮਰੋਕ ਭੰਡਾਰ ਸਕੈਨਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Successfully connected
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Connection failure
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Authentication Error
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਗਲਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
pa: ਸਰਵਰ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
pa: ਸਰਵਰ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
pa: ਸਰਵਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Amarok frontend for your Ampache server
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਮਪਾਂਚੇ ਸਰਵਰ ਲਈ ਅਮਰੋਕ ਫਰੰਟਐਂਡ

en: Ampache Server %1
pa: ਅਮਪਾਂਚੇ ਸਰਵਰ %1

en: <p>No information found for this track.</p>
pa: <p>ਇਹ ਟਰੈਕ ਲਈ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
pa: <p>ਇਸ ਐਲਬਮ ਲਈ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
pa: <p>ਇਸ ਕਲਾਕਾਰ ਲਈ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
pa: gpodder.net ਪਰੋਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
pa: ਲਾਗਇਨ ਟੈਸਟ(&T)

en: Gpodder Podcasts
pa: Gpodder ਪੋਡਕਾਸਟ

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
pa: gpodder.net: ਪੋਡਕਾਸਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸਰਵਿਸ

en: Subscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

en: gpodder.net credentials
pa: gpodder.net ਸਨਦ

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
pa: ਕੋਈ ਕੇਵਾਲਿਟ ਨਹੀਂ ਚੱਲਦਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਅਮਰੋਕ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ gpodder.net ਸਨਦ ਨੂੰ ਸਧਾਰਨ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਣ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Testing...
pa: ਟੈਸਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
pa: ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਹਾਡਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ, ਠੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: No description available...
pa: ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ...

en: From Jamendo.com
pa: Jamendo.com ਤੋਂ

en: A site where artists can freely share their music
pa: ਸਾਈਟ, ਜਿੱਥੇ ਕਲਾਕਾਰ ਮੁਫ਼ਤ 'ਚ ਸੰਗੀਤ ਸਾਂਝਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
pa: ਧੁਨ / ਕਲਾਕਾਰ

en: Genre / Artist / Album
pa: ਧੁਨ / ਕਲਾਕਾਰ / ਐਲਬਮ

en: Downloading Jamendo.com database...
pa: ਜਮੀਂਡੋ ਡਾਟਾਬੇਸ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ....

en: Updating the local Jamendo database.
pa: ਲੋਕਲ ਜਮੀਂਡੋ ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
pa[0]: Jamendo.com ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ। 1 ਟਰੈਕ ਜੋੜਿਆ
pa[1]: Jamendo.com ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ। %1 ਟਰੈਕ ਜੋੜੇ

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pa[0]: 1 ਐਲਬਮ ਵਲੋਂ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮਾਂ ਵਲੋਂ

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pa[0]: 1 ਕਲਾਕਾਰ
pa[1]: %1 ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
pa: Last.Fm ਰਲਦੇ

en: the previous track
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
pa: Last.fm ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ ਟਾਪ ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
pa: ਤੋਂ:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
pa: ਤੱਕ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
pa: Last.fm ਪਰੋਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
pa: Last.fm ਸਰਵਿਸਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
pa: ਟਰੈਕ ਭੇਜੋ(&S)

en: Last.fm: The social music revolution
pa: Last.fm: ਸਮਾਜਿਕ ਸੰਗੀਤ ਇਨਕਲਾਬ।

en: Last.fm: Love
pa: Last.fm: ਪਿਆਰ

en: Enter an artist name
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Enter a tag
pa: ਇੱਕ ਟੈਗ ਦਿਓ

en: Enter a Last.fm user name
pa: Last.fm ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Username: %1
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
pa[0]: ਚੱਲਣ ਗਿਣਤੀ: %1 ਚਲਾਇਆ
pa[1]: ਚੱਲਣ ਗਿਣਤੀ: %1 ਚੱਲਿਆ

en: Create a Custom Last.fm Station
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ Last.fm ਸਟੇਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Tag
pa: ਟੈਗ

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: %1's Streams
pa: %1 ਦੀ ਸਟਰੀਮ

en: Global Tags
pa: ਗਲੋਬਲ ਟੈਗ

en: Friends' Loved Radio
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਦਾ ਪਿਆਰਾ ਰੇਡੀਓ

en: Friends' Personal Radio
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਦਾ ਨਿੱਜੀ ਰੇਡੀਓ

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ

en: Unable to connect to Last.fm service.
pa: Last.fm ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
pa[0]: %2 (%1 ਚੱਲਿਆ)
pa[1]: %2 (%1 ਚੱਲਿਆ)

en: Personal Radio
pa: ਨਿੱਜੀ ਰੇਡੀਓ

en: My Recommendations
pa: ਮੇਰੀਆਂ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ

en: My Radio Station
pa: ਮੇਰਾ ਰੇਡੀਓ ਸਟੇਸ਼ਨ

en: My Mix Radio
pa: ਮੇਰਾ ਮਿਕਸ ਰੇਡੀਓ

en: My Top Artists
pa: ਮੇਰ ਟਾਪ ਕਲਾਕਾਰ

en: My Tags
pa: ਮੇਰੇ ਟੈਗ

en: Friends
pa: ਦੋਸਤ

en: Last.fm: &Ban
pa: Last.fm: ਪਾਬੰਦੀ(&B)

en: Ban this track
pa: ਇਹ ਟਰੈਕ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ

en: Last.fm: &Skip
pa: Last.fm: ਛੱਡੋ(&S)

en: Skip this track
pa: ਇਹ ਟਰੈਕ ਛੱਡੋ

en: Global Tag Radio: "%1"
pa: ਗਲੋਬਲ ਟੈਗ ਰੇਡੀਓ: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਟੈਗ ਰੇਡੀਓ: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
pa: "%1" ਨਾਲ ਰਲਦੇ ਕਲਾਕਾਰ

en: Artist Fan Radio: "%1"
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਫੈਨ ਰੇਡੀਓ: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
pa: %1 ਦਾ ਗੁਆਂਢੀ ਰੇਡੀਓ

en: %1's Personal Radio
pa: %1 ਦਾ ਨਿੱਜੀ ਰੇਡੀਓ

en: %1's Mix Radio
pa: %1 ਦਾ ਮਿਕਸ ਰੇਡੀਓ

en: %1's Recommended Radio
pa: %1 ਵਲੋਂ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਰੇਡੀਓ

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
pa: %1 ਵਲੋ ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ੀ ਰੇਡੀਓ (ਹਰਮਨਪਿਆਰ %2)

en: Group Radio: %1
pa: ਗਰੁੱਪ ਰੇਡੀਓ: %1

en: Track Radio
pa: ਟਰੈਕ ਰੇਡੀਓ

en: Artist Radio
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਰੇਡੀਓ

en: Last.fm is cool...
pa: Last.fm ਬਹੁਤ ਵਧੀਆ ਹੈ...

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
pa: ਲਵ ਕੀਤੇ ਟਰੈਕ: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਏ ਟਰੈਕ: %1

en: Play Similar Artists from Last.fm
pa: Lastfm ਤੋਂ ਰਲਦੇ ਕਲਾਕਾਰ ਚਲਾਓ

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
pa: Magnatune.com ਤੋਂ %2 ਵਿੱਚੋਂ '%1' ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Downloading album from Magnatune.com
pa: Magnatune.com ਤੋਂ ਐਲਬਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
pa: Magnatune.com ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ। ਜ਼ਿੱਪ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Uncompressing Magnatune.com download...
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ Magnatune.com ਐਲਬਮ ਅਣ-ਕੰਪਰੈੱਸ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Adding album cover to collection
pa: ਐਲਬਮ ਢੱਕਣ ਨੂੰ ਭੰਡਾਰ 'ਚ ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ

en: Preview Tracks
pa: ਟਰੈਕ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
pa: ਮੁੜ-ਡਾਊਨਲੋਡ

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
pa: ਈ-ਮੇਲ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
pa: ਮੈਂਬਰਸ਼ਿਪ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
pa: ਮੈਂ ਮੈਂਬਰ ਹਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
pa: ਮੈਂਬਰਸ਼ਿਪ ਟਾਈਪ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
pa: ਸਟਰੀਮ

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
pa: ਸਟਰੀਮ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
pa: ਸਟਰੀਮ ਟਾਈਪ ਝਲਕ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
pa: ਉੱਚ ਕੁਆਲਟੀ Mp3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
pa: ਘੱਟ ਕੁਆਲਟੀ Mp3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
pa: Magnatune.com ਐਲਬਮ ਡਾਊਨਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
pa: ਚੁਣੇ ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
pa: Magnatune ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ(&D)

en: Processing download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਪਰੋਸੈੱਸ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Could not process download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Loading artist info...
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Fetching %1 Artist Info
pa: %1 ਕਲਾਕਾਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Loading album info...
pa: ਐਲਬਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਸਾਲ: %1

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: From Magnatune.com
pa: Magnatune.com ਤੋਂ

en: Loading Magnatune.com frontpage...
pa: Magnatune.com ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Fetching Magnatune.com front page
pa: Magnatune.com ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
pa: ਤੁਹਾਡਾ Magnatune.com  ਪਸੰਦ ਪੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨਿੱਜੀ Magnatune.com  ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਪੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
pa: ਮੁੜ-ਡਾਊਨਲੋਡ ਮੈਨੇਜਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
pa: ਐਲਬਮਾਂ ਹਨ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
pa: ਮੁੜ-ਡਾਊਨਲੋਡ(&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
pa: ਕਲਾਕਾਰ - ਐਲਬਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
pa: Magnatune.com ਮੈਂਬਰ ਸਾਈਨਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Artist / Album
pa: ਕਲਾਕਾਰ / ਐਲਬਮ

en: Re-download
pa: ਮੁੜ-ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Update Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ

en: Tools
pa: ਟੂਲ

en: Download Album
pa: ਐਲਬਮ ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Signup
pa: ਸਾਈਨਅੱਪ

en: Downloading Magnatune.com database...
pa: Magnatune.com  ਡਾਟਾਬੇਸ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Updating the local Magnatune database.
pa: ਲੋਕਲ ਮੈਗਨਾਟਿਊਨ ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: ok
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: ERROR: Unknown argument.
pa: ਗਲਤੀ: ਅਣਜਾਣ ਆਰਗੂਮੈਂਟ।

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pa[0]: 1 ਐਲਬਮ ਵਲੋਂ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮਾਂ ਵਲੋਂ

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pa[0]: 1 ਕਲਾਕਾਰ।
pa[1]: %1 ਕਲਾਕਾਰ।

en: (C) 2008, Casey Link
pa: (C) ੨੦੦੮, Casey Link

en: The email to be used for authentication.
pa: ਈਮੇਲ ਨੂੰ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The pin to be used for authentication.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਪਿੰਨ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
pa: Mp3tunes ਲਾਗਇਨ

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
pa: ਈ-ਮੇਲ:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
pa: ਆਟੋ ਸੈਕਨੋ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
pa:  PIN ਕੋਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
pa: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">MP3tunes ਲਾਕਰ ਲਵੋ</span></a></p></body></html>

en: MP3tunes AutoSync Enabled
pa: MP3tunes ਆਟੋ-ਸੈਂਕ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: MP3tunes AutoSync Disabled
pa: MP3tunes ਆਟੋ-ਸੈਂਕਸਰਵ ਬੰਦ ਹੈ

en: Authenticating
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: MP3tunes failed to Authenticate.
pa: MP3tunes ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
pa: MP3tunes ਹਾਰਮਨੀ: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
pa: MP3tunes ਹਾਰਮਨੀ: ਸਫ਼ਲ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
pa: MP3tunes ਹਾਰਮਨੀ ਗਲਤੀ
    %1

en: MP3tunes Locker
pa: MP3tunes ਲਾਕਰ

en: Uploading Track %1/%2
pa: ਟਰੈਕ %1/%2 ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Loading Podcast Info...
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Fetching Podcast Info
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Add OPML
pa: OPML ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
pa: OPML ਸ਼ਾਮਲ

en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

en: Podcast Directory
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Loading info...
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: This service does not accept any messages
pa: ਇਹ ਸਰਵਿਸ ਕੋਈ ਸੁਨੇਹੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: ERROR: unknown message
pa: ਗਲਤੀ: ਅਣਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ

en: No service named %1 is currently loaded
pa: ਕੋਈ ਵੀ %1 ਨਾਂ ਦੀ ਸਰਵਿਸ  ਨਹੀਂ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: This collection is currently offline
pa: ਭੰਡਾਰ ਇਸ ਸਮੇਂ ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ

en: Ignored labels: %1
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ ਲੇਬਲ: %1

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Synchronize
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼

en: All Tracks
pa: ਸਭ ਟਰੈਕ

en: Updated Tracks
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਟਰੈਕ

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
pa[0]: <b>ਇੱਕ</b> ਚਲਾਓ
pa[1]: <b>%1</b> ਚਲਾਓ

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਵੇਖਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
pa: ਮਿਲਦੇ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
pa: ...ਟਰੈਕ ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
pa: ਸਮੇਟੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
pa: ਵਿਲੱਖਣ ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
pa: ਕੱਢੇ ਹੋਏ ਟਰੈਕ

en: Abort
pa: ਛੱਡੋ

en: Multiple background tasks running (click to show)
pa: ਕਈ ਬੈਕ-ਗਰਾਊਂਡ ਕਾਰਜ ਚੱਲ ਰਹੇ ਹਨ (ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ)

en: Abort all background tasks
pa: ਸਭ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਅਧੂਰੀਆਂ ਛੱਡੋ

en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: Rediscover Your Music
pa: ਆਪਣਾ ਸੰਗੀਤ ਫੇਰ ਲੱਭੋ

en: Slim Toolbar
pa: ਹਲਕੀ ਟੂਲਬਾਰ

en: Volume: %1%
pa: ਵਾਲੀਅਮ: %1

en: Transcode Tracks
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਟਰੈਕ

en: Transc&ode
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ(&o)

en: &Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Just copy the tracks without transcoding them.
pa: ਟਰੈਕ ਬਿਨਾਂ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਹੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ।

en: &Move
pa: ਭੇਜੋ(&M)

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਵੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
pa: ਸਭ ਟਰੈਕ ਟਰਾਂਸਕੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਚੇਤੇ ਰੱਖੋ

en:  (recommended)
pa:  (ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ)

en: Ask before each transfer
pa: ਹਰ ਟਰਾਂਸਫਰ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁੱਛੋ

en: Muted
pa: ਚੁੱਪ ਕੀਤਾ

en: <i>Volume: %1</i>
pa: <i>ਵਾਲੀਅਮ: %1</i>

en: Score: %1
pa: ਅੰਕ: %1

en: Rating: %1
pa: ਰੇਟਿੰਗ: %1

en: Play count: %1
pa: ਚੱਲਣ ਗਿਣਤੀ: %1

en: Last played: %1
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਆ: %1

en: Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: List and run bookmarks, or create new ones
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਚਲਾਓ, ਜਾਂ ਨਵੇਂ ਬਣਾਓ

en: Amarok Bookmarks
pa: ਅਮਰੋਕ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖ ਰਹੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Scheme
pa: ਸਕੀਮ

en: Preset:
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ:

en: Add preset
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Update preset
pa: ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਅੱਪਡੇਟ

en: Remove preset
pa: ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਹਟਾਓ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: Collection root
pa: ਭੰਡਾਰ ਰੂਟ

en: &Basic...
pa: ਬੇਸਿਕ(&B)...

en: &Advanced...
pa: ਤਕਨੀਕੀ(&A)...

en: New Preset
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Preset Name
pa: ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਨਾਂ

en: second | seconds
pa[0]: ਸਕਿੰਟ
pa[1]: ਸਕਿੰਟ

en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟੇ

en: day | days
pa[0]: ਦਿਨ
pa[1]: ਦਿਨ

en: week | weeks
pa[0]: ਹਫ਼ਤਾ
pa[1]: ਹਫ਼ਤੇ

en: month | months
pa[0]: ਮਹੀਨਾ
pa[1]: ਮਹੀਨੇ

en: year | years
pa[0]: ਸਾਲ
pa[1]: ਸਾਲ

en: Simple Search
pa: ਸਧਾਰਨ ਖੋਜ

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
pa: ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
pa: ਬਾਅਦ

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
pa: ਵਿਚਕਾਰ

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੇ

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਨਵੇਂ

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
pa: ਵਿਚਕਾਰ

en: Rating changed
pa: ਰੇਟਿੰਗ ਬਦਲੀ

en: Volume: 100% (muted)
pa: ਵਾਲੀਅਮ: ੧੦੦% (ਚੁੱਪ)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ-ਡਿਸਪਲੇਅ ਝਲਕ
    ਸਥਿਤੀ ਬਦਲਣ ਲਈ ਹਿਲਾਉ

en: Stopped
pa: ਰੋਕੋ

en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
pa: %1 ਖਾਲੀ

en: Track Progress
pa: ਟਰੈਕ ਤਰੱਕੀ

en: Enter space-separated terms to search.
pa: ਖੋਜ ਲਈ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦਿੱਤੇ ਸ਼ਬਦ ਦਿਓ।

en: Edit filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੋਧ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: 100%
pa: ੧੦੦%

en: 80%
pa: ੮੦%

en: 60%
pa: ੬੦%

en: 40%
pa: ੪੦%

en: 20%
pa: ੨੦%

en: 0%
pa: ੦%

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
pa: ਜਾਓ: %1

en: Checkpoint: <b>%1</b>
pa: ਚੈਕਪੁਆਇੰਟ: <b>%1</b>

en: Track: %1
pa: ਟਰੈਕ: %1

en: Album: %1
pa: ਐਲਬਮ: %1

en: Artist: %1
pa: ਕਲਾਕਾਰ: %1

en: empty
pa: ਖਾਲੀ
