amarok - en to pt translation catalogue (2251 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
pt: Predefinição

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
pt: Sem Agrupamento

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
pt: Sem Agrupamento (Linha Única)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
pt: Descritivo

en: License Agreement
pt: Acordo de Licença

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
pt: <qt>Não existe nenhuma informação disponível.<br/>O objecto global KAboutData não existe.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
pt: <qt>Não existe nenhuma informação disponível.<br/>O objecto OcsData fornecido não existe.</qt>

en: About %1
pt: Acerca do %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
pt: <html><font size="5">%1</font><br/><b>Versão %2</b><br/>A usar as Plataformas do KDE %3</html>

en: License: %1
pt: Licença: %1

en: &About
pt: &Acerca

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
pt: Utilize por favor o <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> para comunicar os erros.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
pt: Por favor, comunique os erros para <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
pt: A&utoria

en: A&uthors
pt: A&utores

en: &Contributors
pt: &Contribuições

en: &Donors
pt: &Doadores

en: T&ranslation
pt: &Tradução

en: Email contributor
pt: Enviar um e-mail ao contribuinte

en: Visit contributor's homepage
pt: Visitar a página Web do contribuinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
pt: Nome

en: Amarok Menu
pt: Menu do Amarok

en: Play/Pause
pt: Tocar/Pausa

en: Click to change
pt: Carregue para modificar

en: &Replay Gain Mode
pt: Modo de Ganho da &Repetição

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
pt: &Desligado

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
pt: &Faixa

en: &Album
pt: &Álbum

en: Burn
pt: Gravar

en: Current Playlist
pt: Lista de Reprodução Actual

en: Selected Tracks
pt: Faixas Seleccionadas

en: Stop
pt: Parar

en: Stop after current Track
pt: Parar após a faixa actual

en: Stop after current track: Off
pt: Parar após a faixa actual: Desligado

en: Stop after current track: On
pt: Parar após a faixa actual: Ligado

en: No track playing
pt: Sem faixas em reprodução

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
pt: Se deve mostrar um segundo texto com o tempo restante.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
pt: Active isto para mostrar um segundo texto de tempo à esquerda da barra de posicionamento da janela de reprodução.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
pt: Se deve mostrar o tempo restante da faixa no texto do tempo restante.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
pt: Active isto para mostrar o tempo restante da faixa em vez do tempo decorrido da faixa na janela de reprodução.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
pt: Que faixas ou álbuns a favorecer no Modo Aleatório

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
pt: As faixas ou álbuns com a propriedade escolhida serão escolhidas com maior probabilidade no Modo Aleatório.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
pt: Como percorrer as faixas na lista de reprodução

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
pt: Define como é que o Amarok irá percorrer as faixas na lista de reprodução

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
pt: O estado do modo dinâmico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
pt: Se for seleccionada, o modo dinâmico será activado e as faixas serão adicionadas de acordo com a lista de reprodução dinâmica indicada.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
pt: As faixas duplicadas no modo dinâmico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
pt: Se for seleccionado, as faixas adicionadas no modo dinâmico poderão ter duplicados.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
pt: Número anterior de faixas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
pt: O número de faixas a deixar na lista de reprodução antes da faixa activa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
pt: O número das próximas faixas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
pt: O número de faixas a adicionar à lista de reprodução após a faixa activa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
pt: Se deve mostrar o ícone na bandeja do sistema

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
pt: Activar/desactivar o ícone da bandeja do Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
pt: Se deve esconder a área de contexto.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
pt: Activar/desactivar a área de contexto do Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
pt: Número de níveis de anulação na lista de reprodução

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
pt: O número de níveis de anulação na lista de reprodução.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
pt: Se as listas de reprodução guardam a localização relativa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
pt: Se seleccionada, as listas de reprodução gravadas manualmente pelo Amarok irão conter a localização relativa de cada faixa, em vez da localização absoluta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
pt: O nome do ficheiro do navegador Web externo a invocar pelo Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
pt: Se deve tentar obter automaticamente a capa do álbum, caso necessário

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
pt: Se deve mostrar as imagens de fundo na área de navegação

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
pt: Mostrar a capa do álbum no Navegador da Colecção

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
pt: Mostrar a Área de contexto

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
pt: Tocar o anúncio de primeira execução

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
pt: Activar as animações de fecho das 'applets' de contexto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
pt: Se seleccionado, as 'applets' de contexto serão fechadas através de animações.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
pt: Se a organização dos ficheiros irá sobrepor os existentes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá sobrepor os existentes no destino.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
pt: Se a organização dos ficheiros irá mover 'The' nos nomes dos artistas para o fim.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá mover 'The' nos nomes dos artistas para o fim, como em "Beatles, The".

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pt: Se a organização dos ficheiros irá substituir os espaços por sublinhados no nome dos ficheiros.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá substituir os espaços por sublinhados no nome dos ficheiros.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
pt: Se a organização dos ficheiros irá usar a capa como ícones das pastas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá usar a capa como ícones das pastas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
pt: A localização de destino da pasta da colecção da organização dos ficheiros.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
pt: A localização de destino da pasta da colecção para a organização dos ficheiros.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
pt: Se a organização dos ficheiros irá mudar o nome dos mesmos para ser compatível com os sistemas VFAT.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá substituir os caracteres que sejam incompatíveis com os sistemas de ficheiros VFAT (como o ':', o '*' e o '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
pt: Se a organização dos ficheiros irá mudar o nome dos mesmos para conter apenas caracteres ASCII de 7 bits.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá mudar o nome dos mesmos para conter apenas caracteres ASCII de 7 bits.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
pt: Se a organização dos ficheiros irá usar uma nomenclatura personalizada dos ficheiros.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
pt: Se seleccionado, a organização dos ficheiros irá mudar o seu nome de acordo com uma nomenclatura personalizada dos ficheiros.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
pt: O texto de formato da organização dos ficheiros, caso seja usada uma nomenclatura personalizada.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
pt: Se a nomenclatura personalizada estiver activada, então a organização dos ficheiros irá mudar o nome dos mesmos de acordo com este texto de formato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
pt: A expressão regular que será substituída.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
pt: A organização dos ficheiros irá substituir as sequências correspondentes a esta expressão regular.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
pt: O texto de substituição.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
pt: A organização dos ficheiros irá substituir as sequências correspondentes por este texto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
pt: Modo Básico ou Avançado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
pt: No modo básico, os itens de arrastamento são usados para criar um esquema de nomes de ficheiros, enquanto no modo avançado as imagens são substituídas por texto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
pt: Predefinições de Formato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
pt: Uma lista de formatos predefinidos (esquemas de itens).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
pt: Volume-mestre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
pt: O volume-mestre do Amarok, um valor entre 0 e 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
pt: Estado de silêncio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
pt: Silenciar/reactivar o som.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
pt: Se deve desvanecer o som ao carregar em Parar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
pt: Activar/desactivar o desvanecimento.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
pt: Se deve desvanecer o som ao carregar em Pausa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
pt: A duração do desvanecimento em milisegundos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
pt: A duração do desvanecimento em milisegundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
pt: Modo do equalizador - 0 = desligado, 1 a 'n' = nº da predefinição

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
pt: Quando activo, um 'plugin' de equalização filtra a sequência de áudio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
pt: Lista com os nomes das predefinições de equalização do utilizador

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
pt: Lista com valores de predefinições do utilizador

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
pt: O modo de ajuste do volume de reprodução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
pt: Se deve ajustar o volume das faixas para que todas soem com o mesmo volume e, se for o caso, fazer os ajustes por faixa ou por álbum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
pt: Desactivar o Ganho de Reprodução

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
pt: Colocar cada faixa com o mesmo volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
pt: Colocar cada álbum com o mesmo volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
pt: O tamanho de um posicionamento curto em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
pt: O tamanho de um posicionamento médio em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
pt: O tamanho de um posicionamento longo em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
pt: Se o Amarok deverá pausar a faixa actual ao suspender o sistema.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
pt: Se o Amarok deve evitar que o sistema se suspenda se estiver a tocar uma faixa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
pt: Se o Amarok deve começar a tocar uma faixa, caso esta tenha sido adicionada à lista (e nada esteja a tocar).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
pt: Localização da Amazon para a obtenção de capas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
pt: Determina qual o servidor da Amazon de onde serão transferidas as imagens de capa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
pt: Localização do Wikipédia para obter a informação

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
pt: Define em que língua a informação é obtida a partir da Wikipédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
pt: Usar o suporte do KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
pt: Utilizar a Visualização no Ecrã

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
pt: Activar/desactivar a Visualização no Ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
pt: Usar o Growl para as notificações

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
pt: Activar/desactivar o uso do Growl para as notificações.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
pt: Comutação da Translucidez

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
pt: Torna o fundo do OSD translúcido.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
pt: Se deve mostrar cores personalizadas para o OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
pt: Poderá usar cores personalizadas para o OSD, caso active esta opção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
pt: Cor do texto do OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
pt: A cor do texto do OSD. A cor é indicada em RGB, uma lista separada por vírgulas que contém 3 valores inteiros entre 0 e 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
pt: Escala do texto do OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
pt: O factor de escala do texto do OSD, como uma percentagem do normal. O 100 corresponde ao &#8220;tamanho normal&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
pt: Durante quantos milisegundos o texto deve ser apresentado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
pt: O tempo em milisegundos durante os quais o OSD é visível. Um valor 0 corresponde a nunca esconder. O valor por omissão é de 5 000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
pt: Posição em Y

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
pt: A posição em Y do OSD em relação ao ecrã escolhido e ao alinhamento do OSD. Se estiver escolhido o alinhamento ao Topo, a posição em Y será o espaço entre a parte superior do OSD e o topo do ecrã. Se for seleccionado o alinhamento ao Fundo, a posição em Y será o espaço entre a parte inferior do OSD e o fundo do ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
pt: Ecrã do OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
pt: O ecrã que deverá mostrar o OSD. Para os ambientes de ecrã único, esta opção deverá ser sempre 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
pt: Alinhar o OSD a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
pt: A posição relativa do OSD. As opções possíveis são Esquerda, Centro, Direito e Meio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
pt: Não mostrar quando estiver uma aplicação em todo o ecrã

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
pt: Não mostrar a Visualização no Ecrã se outra aplicação estiver em primeiro plano e estiver em todo o ecrã.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
pt: Retomar a reprodução da última faixa no arranque

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
pt: Se activo, o Amarok retoma a reprodução da última faixa no arranque.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
pt: O URL da faixa a retomar no arranque

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
pt: Interno: o URL da faixa a retomar no arranque.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
pt: Interno: Retomar a reprodução no estado de pausa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
pt: O tempo onde retomar em milisegundos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
pt: Interno: A posição de reprodução da faixa onde retomar no arranque.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
pt: Uma lista de valores booleanos que descreve quais os navegadores visíveis, de cima para baixo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
pt: A faixa em reprodução na última saída. O valor é -1 se nenhuma faixa estava em reprodução.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
pt: O número (a contar do topo) do último navegador activo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
pt: Se as pastas da Colecção são sondadas de forma recursiva

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
pt: Se as pastas da Colecção são sondadas de novo ao mudar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
pt: Se as alterações dos meta-dados são gravadas de volta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
pt: Se as alterações nas estatísticas das faixas são gravadas de volta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
pt: Se as mudanças nas capas dos álbuns são gravadas de volta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
pt: Dimensões máximas das capas incorporadas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
pt: Lista de pastas na colecção

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
pt: Se os números das faixas aparecem no navegador da colecção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
pt: Se são apresentados os anos no navegador da colecção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
pt: Se deve usar a Detecção da Codificação de Caracteres do Mozilla para adivinhar a codificação das marcas de ID3.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
pt: Utilizador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
pt: O utilizador da ligação ao Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
pt: Senha

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
pt: A senha da ligação ao Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
pt: Enviar os dados do compositor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
pt: Usar os dados do compositor no Last.fm como artista

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
pt: Obter os artistas semelhantes

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
pt: Tipo do dispositivo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
pt: O tipo do dispositivo multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
pt: Ponto de montagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
pt: O ponto de montagem usado para a ligação ao dispositivo multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
pt: Comando de montagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
pt: O comando de montagem usado para a ligação ao dispositivo multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
pt: Comando de Desmontagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
pt: O comando de desmontagem usado para a ligação ao dispositivo multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
pt: Apagar automaticamente os 'podcasts'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
pt: Se os 'podcasts' já reproduzidos são apagados automaticamente quando for ligado o dispositivo multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
pt: Sincronizar as estatísticas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
pt: Se as estatísticas do Amarok deverão ser sincronizadas com as classificações/quantidades de reproduções no dispositivo e se as faixas deverão ser comunicadas ao Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
pt: Servidores adicionados manualmente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
pt: Os servidores de Partilha de Música adicionados pelo utilizador.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
pt: Senhas do servidor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
pt: As senhas registadas pelo servidor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
pt: Incluir os nomes das faixas na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
pt: Incluir os nomes dos álbuns na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
pt: Incluir os nomes dos artistas na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
pt: Incluir os nomes dos géneros na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
pt: Incluir os nomes dos compositores na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
pt: Incluir os anos na correspondência

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
pt: O nome da disposição que será carregada no arranque

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
pt: Se o Amarok deve usar a sua base de dados interna, em oposição a um motor externo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
pt: O nome do servidor externo onde se ligar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
pt: O porto de rede onde contactar o servidor de base de dados.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
pt: O nome da base de dados que o Amarok irá usar. O utilizador deverá ter permissões de acesso suficientes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
pt: O utilizador para aceder à base de dados externa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
pt: A senha do utilizador da base de dados externa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
pt: Mantém um nº de reproduções para saber quando executar uma VERIFICAÇÃO.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
pt: Se deve activar o modo de programação do Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
pt: Activar/Desactivar o módulo de programação do Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
pt: Se deve actualizar automaticamente os programas incorporados

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
pt: Activar/desactivar a actualização automática para os programas incorporados.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
pt: Se deve activar a consola de programas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
pt: Se deve mostrar um aviso sobre os programas que acedem a API's desactualizadas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
pt: Se deve gravar a sessão actual à saída.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
pt: Se deve mostrar a barra de espírito da faixa actual, se disponível, na barra de progresso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
pt: Activar/desactivar a visualização da barra de espírito, se disponível, na barra de progresso.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
pt: O estilo a usar ao desenhar a barra de espírito

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
pt: Factor de qualidade no Gerador de Listas Automático

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
pt: Um valor entre 0 e 10 que controla se o Gerador de Listas de Reprodução Automático tenta optimizar para velocidade (0) ou correcção (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: New Bookmark
pt: Novo Favorito

en: Bookmark Manager
pt: Gestor de Favoritos

en: Add Group
pt: Adicionar um Grupo

en: Filter bookmarks
pt: Filtrar os favoritos

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
pt: Comece a escrever para filtrar de forma progressiva os favoritos

en: Bookmark this Album
pt: Marcar este Álbum como Favorito

en: Bookmark this Artist
pt: Marcar este Artista como Favorito

en: Add Position Marker
pt: Adicionar um Marcador de Posição

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
pt: Descrição

en: New Group
pt: Novo Grupo

en: none
pt: nenhum

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
pt: &Carregar

en: &Delete
pt: &Apagar

en: &Create timecode track
pt: &Criar uma faixa de código temporal

en: New Timecode Track
pt: Nova Faixa de Código Temporal

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Context: %1
pt: Contexto: %1

en: Bookmark Context View Applets
pt: Marcar as 'Applets' do Contexto como Favoritos

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
pt: Contexto

en: Files
pt: Ficheiros

en: Files (%1)
pt: Ficheiros (%1)

en: Album "%1" from %2
pt: Álbum "%1" de %2

en: Album "%1"
pt: Álbum "%1"

en: Artist "%1" from %2
pt: Artista "%1" de %2

en: Artist "%1"
pt: Artista "%1"

en: Bookmark Media Sources View
pt: Área de Fontes Multimédia Favoritas

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
pt: Navegar

en: Bookmark Track Position
pt: Adicionar a Posição da Faixa aos Favoritos

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
pt: Reproduzir

en: Files/URLs to open
pt: Ficheiros/URLs a abrir

en: Immediately start playing an audio cd
pt: Iniciar automaticamente a reprodução do CD de áudio

en: Skip backwards in playlist
pt: Andar para trás na lista de músicas

en: Start playing current playlist
pt: Parar de tocar a lista de músicas actual

en: Play if stopped, pause if playing
pt: Tocar se parado, pausa se a tocar

en: Pause playback
pt: Pausar a reprodução

en: Stop playback
pt: Parar a reprodução

en: Skip forwards in playlist
pt: Andar para a frente na lista de músicas

en: Additional options:
pt: Opções adicionais:

en: Append files/URLs to playlist
pt: Adicionar ficheiros/URLS à lista de reprodução

en: Queue URLs after the currently playing track
pt: Colocar as URLs a seguir à faixa actual

en: Load URLs, replacing current playlist
pt: Carregar os URLs, substituindo a lista actual

en: Print verbose debugging information
pt: Imprimir a informação descritiva de depuração

en: Print verbose debugging information from the audio system
pt: Imprimir a informação descritiva de depuração do sistema de áudio

en: Disable colorization for debug output.
pt: Desactivar a coloração do resultado de depuração.

en: Allow running multiple Amarok instances
pt: Permitir executar várias instâncias do Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
pt: Base dos nomes de ficheiros/URLs relativos

en: Database Error
pt: Erro da Base de Dados

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
pt: A base de dados do Amarok devolveu os seguintes erros:
    %1
    Na maior parte dos casos, terá de resolver estes erros antes de o Amarok se poder executar adequadamente.

en: Moving files to trash
pt: A mover os ficheiros para o lixo

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
pt: Está definido um local de músicas, %1, na Configuração do Sistema.
    Deseja usar este como uma pasta da sua colecção?

en: Media Sources Home
pt: Início das Fontes Multimédia

en: Filter Music Sources
pt: Filtrar as Fontes de Música

en: &Media Sources
pt: Fontes &Multimédia

en: Go Up in Media Sources Pane
pt: Subir na Área de Fontes Multimédia

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
pt: Aqui é onde irá encontrar a sua música local, assim como a música dos leitores portáteis e CD's.

en: Search collection
pt: Procurar na colecção

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
pt: Adicionado Nesta Hora

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
pt: Adicionado Hoje

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
pt: Adicionado Esta Semana

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
pt: Adicionado Este Mês

en: First Level
pt: Primeiro Nível

en: Second Level
pt: Segundo Nível

en: Third Level
pt: Terceiro Nível

en: Show Years
pt: Mostrar os Anos

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
pt: Mostrar os Números das Faixas

en: Show Cover Art
pt: Mostrar a Capa

en: Merged View
pt: Vista Reunida

en: Sort Options
pt: Opções de Ordenação

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
pt: Sem Legendas

en: Counting...
pt: Contagem...

en: 1 track | %1 tracks
pt[0]: 1 faixa
pt[1]: %1 faixas

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Various Artists
pt: Vários Artistas

en: Album
pt: Álbum

en: Year - Album
pt: Ano - Álbum

en: Track Artist
pt: Artista da Faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
pt: Artista do Álbum

en: Composer
pt: Compositor

en: Genre
pt: Género

en: Year
pt: Ano

en: Label
pt: Legenda

en: None
pt: Nenhum

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Collection
pt: Colecção

en: Copy to Collection
pt: Copiar para a Colecção

en: Move to Collection
pt: Mover para a Colecção

en: Move Tracks to Trash
pt: Enviar as Faixas para o Lixo

en: Delete Tracks
pt: Apagar as Faixas

en: More...
pt: Mais...

en: &Add to Playlist
pt: &Adicionar à Lista de Reprodução

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
pt: Substitui&r a Lista de Reprodução

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
pt: Organizar os Ficheiros

en: &Edit Track Details
pt: &Editar os Detalhes da Faixa

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Filter Files
pt: Filtrar os Ficheiros

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
pt: O navegador de ficheiros permite-lhe navegar pelo seu sistema de ficheiros, independentemente do facto de esses ficheiros pertencerem ou não à sua colecção local. Poderá então adicionar esses ficheiros à lista de reprodução, assim como efectuar algumas operações básicas com os ficheiros.

en: &Move to Trash
pt: E&nviar para o Lixo

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
pt: Confirmar a Remoção

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes %1 itens?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
pt: Confirmar o Envio para o Lixo

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
pt[0]: Tem a certeza que deseja enviar este item para o lixo?
pt[1]: Tem a certeza que deseja enviar estes %1 itens para o lixo?

en: Home
pt: Inicio

en: Automated Playlist Generator
pt: Gerador de Listas Automático

en: Create playlists by specifying criteria
pt: Criar listas de reprodução a partir da definição de critérios

en: Add new preset
pt: Adicionar uma nova predefinição

en: Edit selected preset
pt: Editar a predefinição seleccionada

en: Delete selected preset
pt: Apagar a predefinição seleccionada

en: Import a new preset
pt: Importar uma nova predefinição

en: Export the selected preset
pt: Exportar a predefinição seleccionada

en: Run APG with selected preset
pt: Executar o GLA com a predefinição seleccionada

en: APG Presets
pt: Predefinições do GLA

en: Generator Optimization
pt: Optimização do Gerador

en: Speed
pt: Velocidade

en: Accuracy
pt: Precisão

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
pt: Editar a ponderação

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
pt: Corresponder ao Tipo:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
pt: Esta ponderação é uma substituição para outra ponderação
    que não esteja carregada ou desactivada de momento.
    O nome original da ponderação era %1.

en: This bias has no settings.
pt: Esta ponderação não tem qualquer configuração.

en: Dynamic Playlists
pt: Listas de Reprodução Dinâmicas

en: Dynamically updating parameter based playlists
pt: Actualizar dinamicamente as listas de reprodução parametrizadas

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
pt: Com uma lista de reprodução dinâmica, o Amarok torna-se o seu DJ pessoal,. seleccionando automaticamente as faixas por si, com base num conjunto de parâmetros seus.

en: Previous:
pt: Anterior:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
pt: O número de faixas anteriores a deixar na lista de reprodução.

en: Upcoming:
pt: Próximas:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
pt: O número de faixas posteriores a adicionar à lista de reprodução.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
pt: Ligado

en: Turn dynamic mode on.
pt: Liga o modo dinâmico.

en: Duplicates
pt: Duplicados

en: New
pt: Nova

en: New playlist
pt: Nova lista de reprodução

en: Edit
pt: Editar

en: Edit the selected playlist or bias
pt: Editar a lista de reprodução ou ponderação seleccionadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
pt: Apagar

en: Delete the selected playlist or bias
pt: Apagar a lista de reprodução ou ponderação seleccionadas

en: Repopulate
pt: Voltar a Preencher

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
pt: Substituir as próximas faixas por novas.

en: &Rename playlist
pt: Muda&r o nome da lista de reprodução

en: &Add new Bias
pt: &Adicionar uma Ponderação

en: &Clone Playlist
pt: Dupli&car a Lista de Reprodução

en: &Delete playlist
pt: &Apagar a lista de reprodução

en: &Edit bias...
pt: &Editar a ponderação...

en: &Clone bias
pt: Dupli&car a ponderação

en: &Delete bias
pt: &Apagar a ponderação

en: &Add new bias
pt: &Adicionar uma ponderação

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
pt: O navegador da lista de reprodução contém a sua lista de listas de reprodução importadas e gravadas. Também pode aqui indicar as listas de reprodução dinâmicas e gerir as suas inscrições em Podcasts e episódios.

en: Add Folder
pt: Adicionar uma Pasta

en: Visible Sources
pt: Fontes Visíveis

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
pt: As pastas só são visíveis na <b>vista reunida</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
pt: Nova Pasta

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
pt[0]: %1 Lista de Reprodução
pt[1]: %1 Listas de Reprodução

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
pt: A carregar...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
pt[0]: Uma lista de reprodução
pt[1]: %1 listas de reprodução

en: Source
pt: Origem

en: Create an Empty Playlist
pt: Criar uma Lista de Reprodução Vazia

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
pt: &Novo

en: &Rename...
pt: Muda&r o Nome...

en: &Delete...
pt: Apa&gar...

en: &Export As...
pt: E&xportar Como...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
pt[0]: uma Faixa
pt[1]: %1 Faixas

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
pt: Remover %1 de %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
pt[0]: 1 Lista de Reprodução
pt[1]: %1 Listas de Reprodução

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
pt[0]: Remover uma Faixa de %2
pt[1]: Remover %1 Faixas de %2

en: Confirm Playlist Deletion
pt: Confirmar a Remoção da Lista de Reprodução

en: Use relative path for &saving
pt: U&sar uma localização relativa na gravação

en: Save As
pt: Gravar Como

en: &Rename Folder...
pt: Muda&r o Nome da Pasta...

en: &Delete Folder
pt: Apa&gar a Pasta

en: New name
pt: Novo nome

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
pt: Indique o nome da nova pasta:

en: Confirm Delete
pt: Confirmar a Remoção

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
pt: Tem a certeza que deseja apagar esta pasta e o seu conteúdo?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
pt: 'Podcasts'

en: List of podcast subscriptions and episodes
pt: Lista de subscrições e episódios de 'podcasts'

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
pt: Faça a gestão das suas subscrições de Podcasts e escolha os episódios individuais. A transferência dos episódios para o disco também é feita aqui, ou poderá ainda indicar ao Amarok para o fazer automaticamente.

en: &Add Podcast
pt: &Adicionar um 'Podcast'

en: &Update All
pt: Act&ualizar Tudo

en: Import OPML File
pt: Importar um Ficheiro OPML

en: By
pt: De

[ctx: Podcast published on date]
en: On
pt: A

en: File Size:
pt: Tamanho do Ficheiro:

en: Subscription Date:
pt: Data da Inscrição:

en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
pt: Adicionar um 'Podcast'...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
pt: adicionar um 'podcast'...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
pt: Actualizar Todos os 'Podcasts'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
pt: Configurar os 'Podcasts'...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
pt: Intervalo de Sondagem...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
pt[0]: Um Canal
pt[1]: %1 Canais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
pt: Título

en: Summary
pt: Resumo

en: Add Podcast
pt: Adicionar um 'Podcast'

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
pt: Indique o URL da fonte de RSS 1.0/2.0 ou Atom:

en: Saved Playlists
pt: Listas de Reprodução Gravadas

en: User generated and imported playlists
pt: Listas de reprodução importadas e geradas pelo utilizador

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
pt: Crie, edite, organize e carregue as listas de reprodução. O Amarok adiciona automaticamente as listas de reprodução encontradas na análise da sua colecção, sendo que todas as listas que gravar também são aqui apresentadas.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
pt: O navegador da Internet permite-lhe navegar pelas fontes 'online' de conteúdos, integrando-se directamente no Amarok. Este vem com um conjunto de fontes deste tipo, mas poderá adicionar muitas mais através de programas.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
pt: Geral

en: Configure General Options
pt: Configurar as Opções Gerais

en: Local Collection
pt: Colecção Local

en: Configure Local Collection
pt: Configurar a Colecção Local

en: Metadata
pt: Meta-dados

en: Configure Metadata Handling
pt: Configurar o Tratamento dos Meta-Dados

en: Playback
pt: Reprodução

en: Configure Playback
pt: Configurar a Reprodução

en: Notifications
pt: Notificações

en: Configure Notifications
pt: Configurar as Notificações

en: Database
pt: Base de Dados

en: Configure Database
pt: Configurar a Base de Dados

en: Plugins
pt: 'Plugins'

en: Configure Plugins
pt: Configurar os 'Plugins'

en: Scripts
pt: Programas

en: Configure Scripts
pt: Configurar os Programas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
pt: Configuração da Colecção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
pt: Pastas da Colecção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
pt: Estas pastas serão sondadas à procura de itens para a sua colecção. Poderá carregar com o botão direito numa pasta para a sondar individualmente, caso tenha sido previamente seleccionado:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
pt: Importação da Música

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
pt: Se o Amarok deverá traduzir as faixas quando forem copiadas ou movidas para a Colecção Local.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
pt: Traduzir as faixas:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
pt: O Amarok conseguiu ligar-se com sucesso à base de dados.

en: Success
pt: Sucesso

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
pt: A base de dados do Amarok devolveu os seguintes erros:
    %1
    Na maior parte dos casos, terá de resolver estes erros antes de o Amarok se poder executar adequadamente.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
pt: As mudanças na base de dados só farão efeito
    após reiniciar o Amarok.

en: Database settings changed
pt: A configuração da base de dados mudou

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
pt: senha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
pt: Assinale para activar a utilização de uma base de dados externa. Por omissão, já existe uma base de dados MySQL incorporada em execução.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
pt: Usar uma base de dados MySQL &externa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
pt: Configuração da Ligação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
pt: &Servidor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
pt: Indique o nome do servidor de MySQL existente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
pt: P&orto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
pt: Indique o número do porto para aceder ao servidor. O valor por omissão é 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
pt: &Utilizador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
pt: Indique a senha do utilizador predefinido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
pt: &Senha:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
pt: Indique o utilizador para aceder à base de dados com privilégios de acesso completos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
pt: Base de &dados:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
pt: Indique o nome da base de dados. O valor por omissão é 'amarokdb'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
pt: Testar a ligação à base de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
pt: O Amarok espera que a base de dados acima e a conta do utilizador já existam. Este utilizador também precisa de acesso total à base de dados. As alterações só farão efeito após reiniciar o Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
pt: Se a sua base de dados está já configurada, poderá usar os seguintes comandos de S&QL (depois de substituir a senha pela correcta):

en: Excluded Labels
pt: Editoras Excluídas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
pt: Adicione esta editora à lista de editoras excluídas

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
pt: Adicionar uma Editora a Excluir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
pt: As editora seleccionadas não serão tocadas pela sincronização das estatísticas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
pt: Opções Gerais

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
pt: Assinale para activar o ícone da bandeja do sistema do Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
pt: &Mostrar o ícone na bandeja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
pt: Assinale para activar a recepção automática das capas a partir da Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
pt: Obter automaticamente as imagens das capas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
pt: Assinale para activar as animações de fecho das 'applets' de contexto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
pt: Mostrar as imagens de fundo no painel de navegação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
pt: Opções da Lista de Reprodução

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
pt: Assinale para deslocar automaticamente a lista para deixar a música em reprodução visível.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
pt: Deslocar automaticamente a lista de reprodução para a faixa actual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
pt: Opções da Barra de Espírito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
pt: <b>Nota</b>: Os ficheiros de estado de espírito têm de ser gerados manualmente. Para mais informações, veja o <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">artigo relacionado na Base de Utilizadores do KDE</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
pt: A Barra de Espírito possibilita a navegação visual pela sua música.
    Por favor, repare que esta funcionalidade precisa do "Gerador de Estado de Espírito" externo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
pt: Mostrar a Barra de Espírito na Barra de Progresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
pt: Estilo da barra de espírito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
pt: Escolher o estilo de visualização do espírito

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
pt: Predefinido (cores do sistema)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
pt: Zangado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
pt: Congelado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
pt: Feliz

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
pt: Pequena (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
pt: Média (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
pt: Grande (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
pt: Enorme (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
pt: Sincronizar as Classificações

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
pt: Sincronizar as Primeiras Reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
pt: Sincronizar as Últimas Reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
pt: Sincronizar o Número de Reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
pt: Sincronizar as Editoras

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
pt: Sincronizar o %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
pt[0]: (%2uma excepção%3)
pt[1]: (%2%1 excepções%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
pt: Marcas dos Ficheiros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
pt: Guarda as alterações nos meta-dados (incluindo a classificação em 'estrelas')
    de volta no ficheiro original. Poderá também impedir a gravação se proteger
    o ficheiro contra escritas. Isto poderá ser uma boa ideia se estiver a partilhar
    estes ficheiros através da Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
pt: Guardar os meta-dados no ficheiro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
pt: Guarda as estatísticas de reprodução (p.ex., pontuação, última reprodução)
    como marcas de volta no ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
pt: Gravar as estatísticas num ficheiro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
pt: Grava as capas alteradas de volta no ficheiro.
    Isto irá substituir as capas incorporadas existentes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
pt: Gravar as capas no ficheiro, tamanho máximo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
pt: Reduz as capas se necessário.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
pt: Se estiver seleccionado, o Amarok irá usar o Detector de Codificações de Caracteres
    do Mozilla para tentar adivinhar automaticamente as codificações de caracteres usadas
    nas marcas de ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
pt: Activar a d&etecção da codificação de caracteres nas marcas ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
pt: Sincronização das Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
pt: <b>Assinale as colecções para as manter sincronizadas.</b> Isto inclui a sondagem de faixas reproduzidas nos iPod's, caso tenha o 'plugin' do Last.fm configurado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
pt: Esquecer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
pt: Configurar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
pt: Adicionar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
pt: Sincronizar…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
pt: Assinale para activar a Visualização no Ecrã (OSD). O OSD mostra brevemente os dados das faixas quando tocar uma nova faixa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
pt: Usar a Visualização n&o Ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
pt: &Duração:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
pt: O tempo em milisegundos a mostrar o OSD. O valor deve encontrar-se entre 500 ms e 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
pt: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
pt: Ec&rã:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
pt: O ecrã que deverá apresentar o OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
pt: Assinale para activar as cores personalizadas na Visualização no Ecrã.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
pt: Usar &cores personalizadas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
pt: A cor do texto do OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
pt: Cor do texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
pt: Carregue para seleccionar a cor do texto do OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
pt: Se estiver assinalado, activa a translucidez caso seja suportada pelo seu ambiente de trabalho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
pt: &Translúcido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
pt: Escala do texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
pt: Assinale para usar as notificações do sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
pt: Usar as notificações do &sistema

en: Current Phonon backend does not support volume fading
pt: A infra-estrutura actual do Phonon não suporta o desvanecimento de volume

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
pt: Se assinalado, o Amarok irá<br/>retomar a reprodução onde a deixou na sessão anterior -- como num leitor de cassetes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
pt: &Retomar a reprodução no início

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
pt: <html>Active esta opção para começar a tocar uma dada faixa quando esta e/ou outras tiverem sido adicionadas à lista com o rato, com a tecla Enter ou quando é substituída a lista. Não faz nada se já estiver alguma música a tocar.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
pt: Começar a tocar quando são adicionadas faixas à lista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
pt: Decaimento do Volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
pt: Desvanecer ao parar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
pt: Desvanecer ao pausar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
pt: O tamanho da redução gradual de volume entre faixas, em milisegundos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
pt: Opções de Suspensão do Sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
pt: Se estiver activa, o Amarok irá impedir o sistema de se suspender automaticamente se estiver a tocar uma faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
pt: &Inibir a suspensão automática se estiver a tocar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
pt: Se estiver activo, o Amarok irá colocar em pausa a faixa actual ao suspender o sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
pt: &Pausar a reprodução ao suspender

en: Collections
pt: Colecções

en: Internet Services
pt: Serviços da Internet

en: Statistics importers
pt: Importações das estatísticas

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
pt: Os programas instalados manualmente não podem ser actualizados automaticamente; deseja continuar?

en: Select Archived Script
pt: Seleccionar o Pacote Arquivado

en: Invalid Archive
pt: Pacote Inválido

en: Invalid Script File
pt: Ficheiro de Programa Inválido

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
pt: Já existe outro programa com o nome %1
    Versão do Programa Existente: %2
    Versão do Programa Seleccionado: %3

en: The script %1 was successfully installed
pt: O programa %1 foi instalado com sucesso

en: Generic
pt: Genérico

en: Lyrics
pt: Letras Musicais

en: Scriptable Service
pt: Serviço Programável

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
pt: Desinstalar o Programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
pt: Instalar um Programa Local

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
pt: Consola do Programa

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
pt: Activa a consola dos programas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
pt: Activar a Consola de Programas

en: Search Scripts
pt: Procurar Programas

en: Main Script File
pt: Ficheiro Principal do Programa

en: Applet Icon File
pt: Ficheiro do Ícone da 'Applet'

en: Images
pt: Imagens

en: Display
pt: Visualização

en: %1 track | %1 tracks
pt[0]: %1 faixa
pt[1]: %1 faixas

en: Disc %1
pt: Disco %1

en: &Queue
pt: &Fila

en: Edit Track Details
pt: Editar os Detalhes da Faixa

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
pt: Configuração do %1

en: Bar width:
pt: Largura da barra:

en: Show fadebars:
pt: Mostrar as barras de desvanecimento:

en: Bars fall speed:
pt: Velocidade de decaimento das barras:

en: Frequency range:
pt: Gama de frequências:

en: Sample size:
pt: Tamanho da amostra:

en: Play Count
pt: Contador de Reprodução

en: Score
pt: Pontuação

en: Last played
pt: Última reprodução

en: Never
pt: Nunca

en: Add label
pt: Adicionar uma legenda

en: Remove label
pt: Remover a legenda

en: Show in Media Sources
pt: Mostrar nas Fontes Multimédia

en: Add to blacklist
pt: Adicionar à lista de proibições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
pt: Legendas

en: Reload
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
pt: Configuração

en: Labels: No track playing
pt: Legendas: Sem faixas em reprodução

en: Labels: Fetching...
pt: Legendas: A obter...

en: Labels: %1
pt: Legendas: %1

en: Labels for %1 by %2
pt: Legendas de %1 por %2

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Blacklist Settings
pt: Configuração da Lista de Proibições

en: Replacement Settings
pt: Configuração das Substituições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
pt: Não mostrar as seguintes editoras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
pt: Editoras correspondentes ao artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
pt: Editoras correspondentes ao título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
pt: Editoras correspondentes ao álbum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
pt: Lista de proibições:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
pt: Configuração das Editoras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
pt: Pontuação mínima da editora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
pt: Mostrar apenas as editoras classificadas com pelo menos este valor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
pt: Máximo de editoras a mostrar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
pt: Não mostrar mais editoras que as aqui indicadas.
    Lembre-se que as editoras pessoais são sempre mostradas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
pt: Mostrar as editoras pessoais com a pontuação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
pt: Afecta o tamanho do texto das editoras pessoais.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
pt: Adicionar automaticamente as editoras transferidas, caso não esteja nenhuma atribuída

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
pt: Adiciona apenas as editoras classificadas com pelo menos este valor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
pt: Cor das editoras atribuídas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
pt: Cor de fundo das editoras:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
pt: Define as cor das editoras de acordo com o esquema actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
pt: Repor as cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
pt: Substituir a editora transferida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
pt: por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
pt: Isto irá ajudar manter a sua colecção de editoras limpa, substituindo as editoras transferidas de acordo com as suas preferências.
    Ex. "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
pt: Editora transferida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
pt: Substituição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
pt: Remover a seleccionada

en: Lyrics config
pt: Configuração das Letras Musicais

en: Font size:
pt: Tamanho da letra:

en: Text alignment:
pt: Alinhamento do texto:

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Toggle auto scroll
pt: Comutar o deslocamento automático

en: Reload lyrics
pt: Actualizar as letras musicais

en: No lyrics found
pt: Não foram encontradas letras musicais

en: Suggestions:
pt: Sugestões:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
pt: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
pt: Artista:

en: Configure Playlist Info Applet
pt: Configurar a Informação da Lista de Reprodução

en: Width
pt: Largura

en: Songkick Concert Information
pt: Informação do Concerto Songkick

en: Concerts
pt: Concertos

en: Reload Songkick
pt: Actualizar o Songkick

en: Concert information is being fetched.
pt: Está a ser obtida a informação do concerto.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
pt: Não foi possível obter o Songkick. Verifique por favor a sua ligação à Internet: %1

en: There was no information found for this track
pt: Não foi encontrada nenhuma informação sobre esta faixa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
pt: Actualizar as tablaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
pt: Recarregar as tablaturas com o seguinte título e artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
pt: Artista

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
pt: Tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
pt: Actualizar as tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
pt: Tablaturas: A obter...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
pt: Sem Tablaturas para o %1 por %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
pt: Tablaturas: Erro de Transferência

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
pt: Tablaturas: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
pt: Configuração das Tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
pt: Actualizar as Tablaturas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
pt: Configuração da Faixa Actual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
pt: Obter as tablaturas de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
pt: Guitarra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
pt: Baixo

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
pt: tablatura fornecida por:

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Track
pt: Faixa

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
pt: Não é possível obter a informação do Wikipédia: %1

en: No information found...
pt: Sem informações encontradas...

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
pt: É necessário o %1 para procurar no Wikipédia.

en: Choose Language
pt: Escolher a Língua

en: Configure Applets...
pt: Configurar as 'Applets'...

en: &Context
pt: &Contexto

en: No labels found on Last.fm
pt: Não foram encontradas legendas no Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
pt: Não é possível obter do Last.fm

en: No connection to Last.fm
pt: Sem ligação ao Last.fm

en: ontour
pt: em actuações

en: dates
pt: datas

en: Do not show under Various Artists
pt: Não mostrar sob os Vários Artistas

en: Show under Various Artists
pt: Mostrar sob os Vários Artistas

en: %1 - Stopped %2
pt: %1 - Parada a %2

en: Playback Ended Markers
pt: Marcadores de Fim de Reprodução

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
pt: Agregar a Colecção

en: Audio CD
pt: CD de Áudio

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
pt: O Ogg Vorbis é um formato de áudio completamente livre que é perfeito para gravar a sua música comprimida no seu computador. A qualidade do som é ligeiramente melhor que o MP3, à mesma taxa de dados. Lembre-se que nem todos os leitores de música portáteis suportam o formato Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
pt: O FLAC é um formato de áudio comprimido sem perdas, livre de quaisquer patentes ou encargos com licenças. Mantém uma qualidade de áudio de CD perfeita, reduzindo no entanto o tamanho do ficheiro em cerca de 50%. Dado que o tamanho do ficheiro é muito maior que o Ogg Vorbis ou o MP3, não é recomendado se quiser transferir a sua música para um leitor portátil.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
pt: O WAV é um formato de áudio básico e não comprimido. Ocupa bastante espaço, mas mantém uma qualidade perfeita. Normalmente não é recomendado, a menos que saiba o que está a fazer. Se quiser uma qualidade perfeita, use o FLAC como alternativa.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
pt: O MP3 é a norma de facto para o áudio comprimido, compatível com a maioria dos leitores portáteis de música. Contudo, não é livre e, de um modo geral, não é recomendado.

en: Audio CD settings - Amarok
pt: Configuração do CD de Áudio - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
pt: Formatos disponíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wavButton)
en: Wav
pt: WAV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
pt: Avançado

en: Loading remote collection from host %1
pt: A carregar a colecção remota da máquina %1

en: Music share at %1
pt: Partilha de músicas em %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
pt: A actualizar o esquema da base de dados do Amarok. Por favor, não feche agora o Amarok, dado que poderá corromper a base de dados.

en: Updating Amarok database schema
pt: A actualizar o esquema da base de dados do Amarok

en: Source track does not exist: %1
pt: A faixa de origem não existe: %1

en: Could not create directory: %1
pt: Não foi possível criar a pasta: %1

en: Transferring: %1
pt: A transferir: %1

en: Transcoding: %1
pt: A transformar: %1

en: Removing: %1
pt: A remover: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
pt: <ul><li>%1</li></ul>Na maioria dos casos, isto significa que nem todas as suas faixas foram importadas.<br/>Veja o <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Manual do Amarok</a> para obter informações acerca das faixas duplicadas.

en: Errors During Collection Scan
pt: Erros na Sondagem da Colecção

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
pt: Foram encontrados duplicados; o segundo ficheiro será ignorado:
    %1
    %2

en: &Configure Device
pt: &Configurar o Dispositivo

en: &Eject Device
pt: &Ejectar o Dispositivo

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
pt: Adicionar de novo as faixas órfãs e ignorar as dissociadas

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
pt: A inicialização terminou com sucesso.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
pt: A base de dados do iTunes foi gravada com sucesso em %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
pt: A gravação da base de dados do iTunes em %1 falhou, mas sem qualquer indicação de erro

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
pt: Não foi possível gravar a base de dados do iTunes no %1: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
pt: iPod/iPad/iPhone Desligado

en: Unknown Collection
pt: Colecção Desconhecida

en: Unknown Artist
pt: Artista Desconhecido

en: Unknown track
pt: Faixa desconhecida

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
pt[0]: Não foi possível processar a faixa (poderá obter mais informações sobre isso no registo de depuração do Amarok)
pt[1]: Não foi possível processar as %1 faixas (poderá obter mais informações sobre isso no registo de depuração do Amarok)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
pt: Terminou a consolidação dos ficheiros do iPod. Foram detectadas %1 faixas órfãs com itens dissociados da base de dados do iTunes, removidos %2 elementos dissociados da base de dados, adicionadas de novo %3 faixas órfas à base de dados do iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
pt[0]: Foi transferida uma faixa para %2.
pt[1]: Foram transferidas %1 faixas para %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
pt[0]: Foi codificada uma faixa para %2.
pt[1]: Foram codificadas %1 faixas para %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
pt[0]: A transferência foi interrompida. Foi possível transferir uma faixa.
pt[1]: A transferência foi interrompida. Foi possível transferir %1 faixas.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
pt[0]: %2: Uma faixa já existia nele.
pt[1]: %2: %1 faixas já existiam nele.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
pt: Faixas Transferidas para o %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
pt[0]: Uma faixa foi transferida com sucesso, mas não foi possível transferir algumas faixas.
pt[1]: %1 faixas foram transferidas com sucesso, mas não foi possível transferir algumas faixas.

en: Transfer of tracks failed.
pt: A transferência das faixas foi mal-sucedida.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
pt[0]: Não foi transferida uma faixa porque iria exceder a capacidade do iPod.<br/>
pt[1]: Não foram transferidas %1 faixas porque iriam exceder a capacidade do iPod.<br/>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
pt: <i>O Amarok reserva %1 no iPod para a gravação da base de dados do iTunes no iPod.</i><br/>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
pt[0]: Não foi copiada uma faixa dado que não poderia ser tocada - o seu formato %2 não é suportado.<br/>
pt[1]: Não foram copiadas %1 faixas, dado que não poderiam ser tocada - o seu formato %2 não é suportado.<br/>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
pt[0]: Não foi possível fazer a cópia/movimentação/transformação de um ficheiro.<br/>
pt[1]: Não foi possível fazer a cópia/movimentação/transformação de %1 ficheiros.<br/>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
pt[0]: Não foi possível transferir uma faixa, devido a um erro interno do Amarok.<br/>
pt[1]: Não foi possível transferir %1 faixas, devido a um erro interno do Amarok.<br/>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
pt: <i>Poderá obter detalhes no resultado de depuração do Amarok.</i><br/>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
pt: O restante não foi transferido, porque a colecção do iPod desapareceu.<br/>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
pt: Causas do erro: %1<br/>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
pt[0]: A remover uma faixa do iPod
pt[1]: A remover %1 faixas do iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
pt: A ler as faixas do iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
pt: Faixas dissociadas

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
pt: Faixas órfãs

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
pt: Foram detectadas faixas órfãs e/ou dissociadas no %1. Poderá resolver a situação se usar a acção <b>%2</b> da colecção. Poderá também ver as faixas na página de Listas Gravadas.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
pt: Não foi possível ligar ao iPhone, iPad ou iPod Touch.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
pt: Configuração do dispositivo iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
pt: Nome do iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
pt: Traduzir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
pt: Modelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
pt: &Inicializar o iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
pt: Geração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
pt: Vídeo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
pt: Imagens dos álbuns:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
pt: Resolução de Problemas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
pt: Ficheiro SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
pt: Ficheiro SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
pt: Não é possível processar a base de dados do iTunes, devido a um erro não comunicado.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
pt: Modelo não reconhecido

en: iPod model was not recognized.
pt: O modelo do iPod não foi reconhecido.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
pt: A família do %1 usa o ficheiro %2 para gerar os códigos de validação correctos da base de dados.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
pt: A família do %1 precisa do ficheiro %2 para gerar os códigos de validação correctos da base de dados.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
pt: A família %1 provavelmente usa o 'hash-AB' para gerar os códigos de validação correctos na base de dados. A 'libgpod' (na versão 0.8.2) não sabe como calculá-la, mas tenta carregar de forma dinâmica a biblioteca externa 'libhashab.so' para o efeito.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
pt: Auto-detectar (%1 ficheiros presentes)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
pt: Desconhecida

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
pt: Suportado

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
pt: Não suportado

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
pt: Presente

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
pt: <b>Não encontrado</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
pt: Desnecessário

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
pt: <b>%1</b><br/><br/>Como medida de precaução, o  Amarok <i>recusar-se-á a efectuar quaisquer escritas</i> no iPod. (a modificação da base de dados do iTunes fá-la-ia parecer vazia do ponto de vista do dispositivo)<br/>Veja o ficheiro <a href='%2'>README.overview</a> do repositório de código da 'libgpod' para obter mais informações.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
pt: <b>%1</b><br/><br/>O problema acima impede o Amarok de usar o seu iPod. Poderá tentar criar de novo as pastas e ficheiros críticos do iPod (incluindo a base de dados do iTunes) com o botão <b>%2</b> abaixo.<br/><br/> A inicialização do iPod <b>destrói a base de dados de faixas e fotos do iPod</b>; contudo, não deverá apagar nenhumas faixas. As mesmas ficarão órfãs.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
pt: Não foi possível gravar o ficheiro SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
pt: Não foi possível escrever o ficheiro SysInfo no iPod, devido a um erro não reconhecido

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
pt: Não é possível inicializar o iPod, devido a um erro não comunicado.

en: Copying Tracks Failed
pt: Cópia das Faixas sem Sucesso

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
pt: Faixas não copiadas: já estavam a ser copiadas para o dispositivo

en: Unsupported format: %1
pt: Formato não suportado: %1

en: Already on device
pt: Já no dispositivo

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
pt: Faixas não copiadas: o dispositivo já tem estas faixas

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
pt: Faixas não copiadas: o dispositivo não tem espaço suficiente

en: Transferring Tracks to Device
pt: A Transferir as Faixas para o Dispositivo

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
pt[0]: Não foi possível copiar %1 faixa para o dispositivo
pt[1]: Não foi possível copiar %1 faixas para o dispositivo

en: The track failed to copy to the device
pt: Não foi possível copiar a faixa para o dispositivo

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
pt[0]: Faixa não apagada:
pt[1]: Faixas não apagadas:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
pt[0]: Remoção da Faixa sem Sucesso
pt[1]: Remoção das Faixas sem Sucesso

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
pt: %1 faixa já está a ser removida do dispositivo.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
pt[0]: A Remover a Faixa do Dispositivo
pt[1]: A Remover as Faixas do Dispositivo

en: &Disconnect Device
pt: &Desligar o Dispositivo

en: Media Device playlists
pt: Listas de reprodução dos Dispositivos Multimédia

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
pt: 'Podcasts' em %1

en: Could not connect to MTP Device
pt: Não foi possível ligar ao dispositivo MTP

en: Could not copy track from device.
pt: Não foi possível copiar a faixa do dispositivo.

en: Unknown Album
pt: Álbum Desconhecido

en: Unknown Genre
pt: Género Desconhecido

en: Could not delete item
pt: Não foi possível remover o item

en: Delete failed
pt: A remoção falhou

en: Could not save playlist.
pt: Não foi possível gravar a lista de reprodução.

en: Playdar Collection
pt: Colecção do Playdar

en: Source collection removed
pt: A colecção de origem foi removida

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
pt: Clássica

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
pt[0]: Deseja mesmo apagar esta faixa? Ela será removida tanto de %2 como do suporte de armazenamento onde pertence.
pt[1]: Deseja mesmo apagar estas %1 faixas? Elas serão removidas tanto de %2 como do suporte de armazenamento onde pertencem.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
pt[0]: Deseja mesmo enviar esta faixa para o lixo? Ela será removida de %2.
pt[1]: Deseja mesmo enviar estas %1 faixas para o lixo? Elas serão removidas de %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
pt[0]: Deseja mesmo mover esta faixa para o lixo? Ela irá mudar de nome e o original será apagado.
pt[1]: Deseja mesmo mover estas %1 faixas? Elas irão mudar de nome e os originais serão apagados.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
pt: Mover os Ficheiros

[ctx: rename files button]
en: &Rename
pt: Muda&r o Nome

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
pt[0]: Ocorreu um problema e não foi possível remover esta faixa. Certifique-se que a pasta tem permissões de escrita.
pt[1]: Ocorreu um problema e não foi possível remover as %1 faixas. Certifique-se que a pasta tem permissões de escrita.

en: Unable to remove tracks
pt: Não é possível remover as faixas

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
pt: A colecção não tem espaço livre suficiente ou então não tem permissões de escrita.

en: Do you want to remove empty folders?
pt: Deseja remover as pastas vazias?

en: Remove empty folders?
pt: Remover as pastas vazias?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
pt: %1 (%2 por %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
pt: %1 (por %2)

en: today
pt: hoje

en: last week
pt: última semana

en: last month
pt: último mês

en: two months ago
pt: há dois meses

en: three months ago
pt: há três meses

en: Trash
pt: Lixo

en: Moving to trash: %1
pt: A enviar para o lixo: %1

en: &Delete Episode
pt: Apa&gar o Episódio

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este episódio?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes %1 episódios?

en: Yes, delete from %1.
pt: Sim, apagar de %1.

en: &Delete Channel and Episodes
pt: Apagar o Canal e os Episó&dios

en: &Activate This Collection
pt: &Activar esta Colecção

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
pt: O ficheiro <i>%1</i> sugere que deve ser usada a <i>%2</i> como pasta de músicas no dispositivo, mas não existe. Será usada em alternativa a <i>%3</i>

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
pt: %1 (não activada)

en: Configure USB Mass Storage Device
pt: Configurar o Dispositivo de Armazenamento USB

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
pt[0]: A remover uma faixa de %2
pt[1]: A remover %1 faixas de %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
pt: Configuração do dispositivo de Armazenamento USB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
pt: Usar automaticamente ao ligar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
pt: Música

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
pt: Pasta de música:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
pt: Esquema de nomes dos ficheiros das faixas a adicionar ao dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
pt: Pasta de 'podcasts':

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
pt: A lista de reprodução subjacente está em branco

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
pt: Quando o Amarok foi fechado da última vez, esta faixa estava em %1, mas o Amarok não consegue encontrar mais esta faixa no sistema de ficheiros ou em qualquer das suas colecções. Poderá tentar ligar o dispositivo em que esta faixa se encontre.

en: Stream (%1)
pt: Transmissão (%1)

en: Url is not a local file
pt: O URL não é um ficheiro local

en: Could not create a temporary file to download playlist.
pt: Não foi possível criar um ficheiro temporário para onde transferir a lista de reprodução.

en: Downloading remote playlist
pt: A transferir a lista de reprodução remota

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
pt: Não é possível ler a lista de reprodução de %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
pt: A extensão de ficheiros usada não é válida para listas de reprodução.

en: Unknown playlist format
pt: Formato da lista de reprodução desconhecido

en: Playlist_%1
pt: Lista-de-Reprodução-%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
pt: Configuração do Nome do Ficheiro do Episódio do 'Podcast'

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
pt: Configuração do Formato de Nomes dos Ficheiros de 'Podcasts'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
pt: Indicado pelo canal de 'podcasts'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
pt: personalizado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
pt: Campos disponíveis : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
pt: Configuração do 'Podcast'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
pt: Localização da Gravação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
pt: Quando estiver assinalado, o Amarok irá sondar automaticamente actualizações dos 'podcasts'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
pt: Sondar automaticamente as actualizações

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
pt: Obter os Conteúdos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
pt: Transferir os conteúdos assim que estiverem disponíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
pt: &Transferir quando disponível

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
pt: Os conteúdos deverão ser transferidos de forma explícita, caso contrário o 'podcast' será reproduzido a partir do servidor remoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
pt: Transmitir ou transferir a &pedido

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
pt: Se seleccionado, o Amarok irá eliminar os episódios antigos dos 'podcasts'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
pt: Limitar o &número de episódios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
pt: Manter um máximo de:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
pt: O número máximo de itens de 'podcast' a guardar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
pt: A fonte de RSS e as marcas no ficheiro transferido normalmente não contêm a mesma informação. Se gravar as marca, garante que a informação na lista de reprodução e nos dispositivos multimédia será a mesma que na fonte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
pt: Gravar as informações da fonte em marcas após a transferência.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
pt: Configuração do Nome do Ficheiro do Episódio

[ctx: change options]
en: Configure %1
pt: Configurar o %1

en:  Item |  Items
pt[0]:  Item
pt[1]:  Itens

en: Podcast
pt: 'Podcast'

en: &Update All Channels
pt: Act&ualizar Todos os Canais

en: &Configure General Settings
pt: &Configurar as Opções Gerais

en: &Export subscriptions to OPML file
pt: &Exportar as subscrições para um ficheiro OPML

en: &Configure
pt: &Configurar

en: &Remove Subscription
pt: &Remover a Inscrição

en: &Update Channel
pt: Act&ualizar o Canal

en: &Download Episode
pt: Obter o Episó&dio

en: &Delete Downloaded Episode
pt: Apagar o Episó&dio Transferido

en: &Write Feed Information to File
pt: Escre&ver a Informação da Fonte para um Ficheiro

en: &Keep downloaded file
pt: &Manter o ficheiro transferido

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
pt: Comutar o estado de transferência "manter" deste episódio de 'podcast'. Os ficheiros transferidos neste estado não serão apagados, mesmo que seja feita uma eliminação.

en: Already subscribed to %1.
pt: Já está inscrito em %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
pt: a cada

en:  minute |  minutes
pt[0]:  minuto
pt[1]:  minutos

en: Configure Local Podcasts
pt: Configurar os 'Podcasts' Locais

en: Move Podcasts
pt: Mover os 'Podcasts'

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
pt: Deseja mover todos os episódios transferidos para o novo local?

en: Select file for OPML export
pt: Seleccionar o ficheiro para a exportação em OPML

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
pt: Deseja mesmo cancelar a subscrição de "%1"?

en: Delete downloaded episodes
pt: Apagar os episódios transferidos

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
pt[0]: Existe ainda uma transferência de 'podcast' em curso
pt[1]: Existem ainda %1 transferências de 'podcasts' em curso

en: Cancel Download and Quit.
pt: Cancelar a Transferência e Sair.

en: Unable to save podcast episode file to %1
pt: Não é possível gravar o ficheiro do episódio do 'podcast' em %1

en: Downloading Podcast Media
pt: A Transferir Itens do 'Podcast'

en: Downloading Podcast "%1"
pt: A Transferir o 'Podcast' "%1"

en: Local Podcasts
pt: 'Podcasts' Locais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
pt: Actualização automática:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
pt: inactiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
pt: Pasta de base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A pasta de base de todos os canais novos de 'podcasts'.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quando for adicionado um novo canal de 'podcasts', será usada a <span style=" font-style:italic;">&lt;pasta de base&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;nome do canal&gt;</span> como pasta de transferências.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Isto poderá ser alterado individualmente para cada canal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
pt: A pasta de base para todos os canais de 'podcasts' novos.
    Quando for adicionado um novo canal de 'podcasts', será usada a <pasta de base>/<nome do canal> como pasta de transferências.
    Isto poderá ser alterado individualmente para cada canal.

en: The configured database plugin could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar o 'plugin' da base de dados configurado.

en: Organize tracks
pt: Organizar as faixas

en: Transcode and organize tracks
pt: Codificar e organizar as faixas

en: Move tracks
pt: Mover as faixas

en: Transcode and move tracks
pt: Codificar e mover as faixas

en: Copy tracks
pt: Copiar as faixas

en: Transcode and copy tracks
pt: Codificar e a copiar as faixas

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
pt[0]: A organizar uma faixa
pt[1]: A organizar %1 faixas

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
pt[0]: A codificar e a organizar uma faixa
pt[1]: A codificar e a organizar %1 faixas

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
pt[0]: A mover uma faixa para %2
pt[1]: A mover %1 faixas para %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
pt[0]: A codificar e a mover uma faixa para %2
pt[1]: A codificar e a mover %1 faixas para %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
pt[0]: A copiar uma faixa para %2
pt[1]: A copiar %1 faixas para %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
pt[0]: A codificar e a copiar uma faixa para %2
pt[1]: A codificar e a copiar %1 faixas para %2

en: No network connection
pt: Sem ligação à rede

en: File does not exist
pt: O ficheiro não existe

en: Not a file
pt: Não é um ficheiro

en: No read permissions
pt: Sem permissões de leitura

en: Unknown Composer
pt: Compositor Desconhecido

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
pt: tudo

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

[ctx: Track field name]
en: Title
pt: Título

[ctx: Track field name]
en: Artist
pt: Artista

[ctx: Track field name]
en: Album
pt: Álbum

[ctx: Track field name]
en: Genre
pt: Género

[ctx: Track field name]
en: Composer
pt: Compositor

[ctx: Track field name]
en: Year
pt: Ano

[ctx: Track field name]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: Track field name]
en: Track Number
pt: Número de Faixa

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
pt: Número do Disco

[ctx: Track field name]
en: Length
pt: Tamanho

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
pt: Taxa de Bits

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
pt: Taxa de Amostragem

[ctx: Track field name]
en: File Size
pt: Tamanho do Ficheiro

[ctx: Track field name]
en: Format
pt: Formato

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
pt: Adicionado à Colecção

[ctx: Track field name]
en: Score
pt: Pontuação

[ctx: Track field name]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: Track field name]
en: First Played
pt: Primeira Reprodução

[ctx: Track field name]
en: Last Played
pt: Última Reprodução

[ctx: Track field name]
en: Playcount
pt: Número de Reproduções

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
pt: ID Único

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
pt: Ganho da Faixa

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
pt: Pico do Ganho da Faixa

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
pt: Ganho do Álbum

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
pt: Pico de Ganho do Álbum

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
pt: Artista do Álbum

[ctx: Track field name]
en: Label
pt: Editora

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
pt: Data de Modificação

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
pt: Letras Musicais

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
pt: tudo

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
pt: ficheiro

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
pt: título

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
pt: artista

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
pt: álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
pt: género

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
pt: compositor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
pt: ano

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
pt: comentário

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
pt: número de faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
pt: número do disco

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
pt: duração

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
pt: taxa de dados

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
pt: taxa de amostragem

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
pt: tamanho do ficheiro

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
pt: formato

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
pt: adicionado

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
pt: pontuação

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
pt: classificação

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
pt: primeira reprodução

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
pt: última reprodução

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
pt: número de reproduções

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
pt: ID único

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
pt: ganho da faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
pt: pico do ganho da faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
pt: ganho do álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
pt: pico de ganho do álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
pt: artista

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
pt: legenda

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
pt: modificação

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
pt: letras

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
pt[0]: %1 dia,
pt[1]: %1 dias,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
pt[0]: %1 ano
pt[1]: %1 anos

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
pt[0]: %1 mês
pt[1]: %1 meses

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

en: Importing podcast channel from %1
pt: A importar o canal de 'podcast' de %1

en: Updating podcast channel
pt: A actualizar o canal do 'podcast'

en: Updating "%1"
pt: A actualizar o "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
pt: A importação do 'podcast' de %1 correu mal com o erro:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
pt: A actualização do 'podcast' de %1 correu mal com o erro:

en: Updating "%1" failed with error:
pt: A actualização de "%1" correu mal com o erro:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
pt: Foi recebida uma página em HTML, mas era esperada uma fonte ao processar o %1.
    Será que introduziu o URL correcto?

en: Feed has an unknown type: %1
pt: A fonte tem um tipo desconhecido: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
pt: O %1 não é uma fonte de RSS na versão 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
pt: O %1 não é uma fonte de RSS na versão 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
pt: O %1 não é uma fonte de Atom válida.

en: Alternative Enclosures:
pt: Envolvências Alternativas:

en: unknown type
pt: tipo desconhecido

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
pt: Nunca

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: One week ago | %1 weeks ago
pt[0]: Há uma semana
pt[1]: Há %1 semanas

en: Yesterday
pt: Ontem

en: One day ago | %1 days ago
pt[0]: Há um dia
pt[1]: Há %1 dias

en: One hour ago | %1 hours ago
pt[0]: Há uma hora
pt[1]: Há %1 horas

en: One minute ago | %1 minutes ago
pt[0]: Há um minuto
pt[1]: Há %1 minutos

en: Within the last minute
pt: No último minuto

en: The future
pt: O futuro

[ctx: w for weeks]
en: %1w
pt: %1s

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
pt: Amanhã

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
pt: Lista de Reprodução Vazia (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
pt: Várias Faixas (%1)

en: Unknown Artist(s)
pt: Artistas Desconhecidos

en: Unknown Album(s)
pt: Álbuns Desconhecidos

en: Various Albums
pt: Vários Álbuns

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
pt: A taxa de dados é uma medida da quantidade de dados usados para representar um segundo da faixa de áudio.<br/>O codificador usado pelo Amarok funciona melhor com uma taxa de dados constante.<br/>O VBR é experimental e provavelmente irá obter resultados piores que o CBR.<br/>Por essa razão, a medida da taxa de dados nesta barra é uma estimativa bastante precisa da taxa de dados da faixa codificada.<br/>O codificador é transparente em 128kbps para a maioria das amostras testadas com artefactos que só aparecem em casos extremos.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
pt: Taxa de dados-alvo para a codificação de taxa constante

en: Smaller file
pt: Ficheiro mais pequeno

en: Better sound quality
pt: Melhor qualidade de som

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) é um codificador com perdas patenteado para áudio digital.<br>O AAC normalmente obtém uma qualidade de som melhor que o MP3, com taxas de dados semelhantes. É uma escolha razoável para o iPod e para outros leitores de música portáteis. A implementação não é livre.

en: Apple Lossless
pt: Apple Sem-Perdas

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) é uma codificação de áudio para a compressão sem perdas de música digital.<br>Só é recomendado para leitores de música da Apple e leitores que não suportem o FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
pt: O <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>nível de compressão</a> é um valor inteiro entre 0 e 8 e que representa o compromisso entre o tamanho do ficheiro e a velocidade da compressão, ao comprimir com o <b>FLAC</b>.<br/> A definição do nível de compressão como <b>0</b> garante o tempo de compressão mais curto, mas gera um ficheiro relativamente grande<br/>Por outro lado, um nível de compressão igual a <b>8</b> torna a compressão bastante lenta, mas produz os ficheiros mais pequenos.<br/>Lembre-se que, dado que o FLAC é por definição um formato sem perdas, a qualidade de áudio do resultado é exactamente igual, independentemente do nível de compressão.<br/>Do mesmo modo, os níveis superiores a <b>5</b> aumentam dramaticamente o tempo da compressão, mas cria um ficheiro apenas ligeiramente mais pequeno, pelo que não são recomendados.

en: Compression level
pt: Nível de compressão

en: Faster compression
pt: Compressão mais rápida

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/FLAC>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) é um codificador aberto e livre de pagamentos para a compressão sem perdas de música digital.<br>Se desejar guardar a sua música sem comprometer a qualidade do áudio, o FLAC é uma escolha excelente.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
pt: A taxa de dados é uma medida da quantidade de dados usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>MP3</b> usado pelo Amarok suporta uma <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR">taxa de dados variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de dados vai variando ao longo da faixa, com base na complexidade dos conteúdos de áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de dados maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de ficheiro menor que tendo uma taxa constante ao longo da faixa.<br>Por essa razão, a medida da taxa de dados nesta barra é apenas uma estimativa da <a href=http://www.ffmpeg.org/faq.html#SEC21>taxa de dados média</a> da faixa codificada.O <br><b>160kb/s</b> é uma boa escolha para a audição de música num leitor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>120kb/s</b> poderão não ser satisfatórios para música e todos os valores acima de <b>205kb/s</b> serão exagerados.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
pt: Taxa de dados média para a codificação de taxa variável

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) é um codificador de áudio digital patenteado e que usa uma qualidade de compressão de dados com perdas.<br>Apesar das suas limitações, é um formato comum para o armazenamento de áudio para o utilizador final, sendo bastante suportado nos leitores de música portáteis.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
pt: A taxa de dados é uma medida da quantidade de dados usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>Opus</b> usado pelo Amarok suporta uma <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR">taxa de dados variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de dados vai variando ao longo da faixa, com base na complexidade dos conteúdos de áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de dados maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de ficheiro menor que tendo uma taxa constante ao longo da faixa.<br/>Por essa razão, a medida da taxa de dados nesta barra é apenas uma estimativa da taxa de dados média da faixa codificada.<br/>O <b>128kb/s</b> é uma boa escolha para a audição de música num leitor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>100kb/s</b> poderão não ser satisfatórios para música e todos os valores acima de <b>256kb/s</b> serão exagerados.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/Opus_(codec)>Opus</a> é um formato de áudio digital livre de patentes que usa uma forma de compressão de dados com perdas.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
pt: A taxa de dados é uma medida da quantidade de dados usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>Vorbis</b> usado pelo Amarok suporta uma <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details">taxa de dados variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de dados vai variando ao longo da faixa, com base na complexidade dos conteúdos de áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de dados maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de ficheiro menor que tendo uma taxa constante ao longo da faixa.<br>O codificador Vorbis usa um parâmetro de qualidade "-q parâmetros" entre -1 e 10 para definir um nível esperado de qualidade do áudio. A medida da taxa de dados nesta barra é apenas uma estimativa ligeira (fornecida pelo Vorbis) da taxa de dados média da faixa codificada, com base num dado valor 'q'. De facto, nas versões mais recentes e eficientes do Vorbis, a taxa de dados é ainda menor.<br>O <b>-q5</b> é normalmente uma boa escolha para ouvir música num leitor portátil.<br/>Os valores inferiores a <b>-q3</b> poderão não ser satisfatórios para a música e os valores acima de <b>-q8</b> serão provavelmente exagerados.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
pt: Classificação da qualidade da codificação de taxa variável

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> é um formato aberto e livre de patentes ou pagamentos para a compressão de áudio com perdas.<br>Produz ficheiros mais pequenos que o MP3 com uma qualidade equivalente ou maior. O Ogg Vorbis é uma escolha excelente e abrangente, especialmente nos leitores de música portáteis que o suportam.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
pt: A taxa de dados é uma medida da quantidade de dados usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>Devido às limitações do formato proprietário <b>WMA</b> e à dificuldade de fazer uma análise inversa de um codificador proprietário, o codificador <b>WMA</b> usado pelo Amarok define uma <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio">taxa de dados constante (CBR)</a>.<br>. Por essa razão, a medida da taxa de dados nesta barra é apenas uma estimativa da taxa de dados da faixa codificada. O <br><b>136kb/s</b> é uma boa escolha para a audição de música num leitor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>112kb/s</b> poderão não ser satisfatórios para música e todos os valores acima de <b>182kb/s</b> serão exagerados.

en: Windows Media Audio
pt: Áudio Multimédia do Windows

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
pt: O <a href=https://pt.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) é um codificador proprietário desenvolvido pela Microsoft para a compressão de áudio com perdas.<br>Apenas recomendado para os leitores de música portáteis que não suportam o Ogg Vorbis.

en: Invalid
pt: Inválido

en: Just Copy
pt: Apenas Copiar

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
pt: Todas as Faixas para %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
pt: Faixas Não-%1 Para %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
pt: Quando for Necessário %1

en: Fetching Cover
pt: A Obter a Capa

en: There was an error communicating with cover provider: %1
pt: Ocorreu um erro de comunicação com o fornecedor de capas: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
pt: A capa foi obtida com sucesso para '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
pt: A transferência da capa de '%1' foi mal-sucedida.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
pt: A transferência da capa de '%1' foi cancelada.

en: Unable to find a cover for '%1'.
pt: Não é possível encontrar uma capa para '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
pt[0]: Obter a Capa
pt[1]: Obter as Capas

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
pt[0]: Obter as imagens deste álbum
pt[1]: Obter as imagens dos %1 álbuns

en: Display Cover
pt: Mostrar a Capa

en: Display artwork for this album
pt: Mostrar as imagens deste álbum

en: Unset Cover | Unset Covers
pt[0]: Retirar a Capa
pt[1]: Retirar as Capas

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
pt[0]: Remover as imagens deste álbum
pt[1]: Remover as imagens dos %1 álbuns

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
pt[0]: Tem a certeza que deseja remover esta capa da colecção?
pt[1]: Tem a certeza que deseja remover estas %1 capas da colecção?

en: Set Custom Cover
pt: Definir uma Capa Personalizada

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
pt[0]: Definir uma capa personalizada para este álbum
pt[1]: Definir capas personalizadas para os %1 álbuns

en: Select Cover Image File
pt: Seleccionar o Ficheiro da Imagem da Capa

en: Finding cover for
pt: A procurar a capa de

en: Enter Custom Search
pt: Definir uma Pesquisa Personalizada

en: Sort by size
pt: Ordenar pelo tamanho

en: Cover Image Save Location
pt: Localização da Gravação da Imagem de Capa

en: Sorry, the cover could not be saved.
pt: Infelizmente, não foi possível gravar a imagem da capa.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
pt: Infelizmente, não foi possível obter a imagem da capa.

en: Fetching Large Cover
pt: A Obter a Capa Grande

en: Download Progress
pt: Evolução da Transferência

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Search
pt: Procurar

en: Search For More Results
pt: Procurar Mais Resultados

en: No Images Found
pt: Não Foram Encontradas Imagens

en: 1 Image Found | %1 Images Found
pt[0]: 1 Imagem Encontrada
pt[1]: %1 Imagens Encontradas

en: Notes
pt: Notas

[ctx: @item::intable]
en: Artist
pt: Artista

[ctx: @item::intable]
en: Country
pt: País

[ctx: @item::intable]
en: Date
pt: Data

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
pt: Formato

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
pt: Altura

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
pt: Título

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
pt: Lançado

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
pt: Origem

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
pt: Largura

[ctx: @item::intable URL]
en: link
pt: ligação

en: Cover Manager
pt: Gestor de Capas

en: Albums By
pt: Álbuns Por

en: All Artists
pt: Todos os Artistas

en: Enter search terms here
pt: Indique aqui os termos a procurar

en: All Albums
pt: Todos os Álbuns

en: Albums With Cover
pt: Álbuns com Capa

en: Albums Without Cover
pt: Álbuns sem Capa

en: Fetch Missing Covers
pt: Obter as Capas em Falta

en: Fetching
pt: A obter

en: Loading
pt: A carregar

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
pt: Terminado.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
pt[0]:  Capa não encontrada
pt[1]:  <b>%1</b> capas não encontradas

en: Fetching cover for %1 - %2...
pt: A transferir a capa de %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
pt: A transferir a capa de %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
pt[0]: A transferir 1 capa:
pt[1]: A transferir <b>%1</b> capas... :

en: 1 fetched | %1 fetched
pt[0]: 1 obtida
pt[1]: %1 obtidas

en: 1 not found | %1 not found
pt[0]: 1 não encontrada
pt[1]: %1 não encontradas

en: Connecting...
pt: A ligar...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
pt[0]: 1 resultado para "%2"
pt[1]: %1 resultados para "%2"

en: 1 album | %1 albums
pt[0]: 1 álbum
pt[1]: %1 álbuns

en: %1 by %2
pt: %1 de %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
pt[0]: %2 - ( <b>1</b> sem capa )
pt[1]: %2 - ( <b>%1</b> sem capa )

en: Cover Image
pt: Imagem da Capa

en: No Artist
pt: Sem Artista

en: Cover View
pt: Visualização da Capa

en: Could not open file "%1".
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro "%1".

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
pt: Ficheiro de entrada produzido pelo amarokcollectionscanner.<br/>Veja o <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Modo em Lote</a>.

en: Input file
pt: Ficheiro de entrada

en: Full rescan
pt: Análise completa

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
pt: Analisa toda a sua colecção. Isto <i>não</i> irá remover quaisquer estatísticas.

en: Import batch file...
pt: Importar um ficheiro de lote...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
pt: Importar a colecção do ficheiro produzido pelo 'amarokcollectionscanner'.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
pt: &Sondar as pastas recursivamente (necessita de uma sondagem completa se acabada de verificar)

en: &Watch folders for changes
pt: &Vigiar alterações nas pastas

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
pt: Se seleccionado, o Amarok lê todas as subpastas.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
pt: Se estiver seleccionado, serão pesquisadas alterações nas pastas da colecção.
    O analisador não irá detectar as alterações através de ligações simbólicas.

en: Rescan '%1'
pt: Analisar de novo a '%1'

en: Import Collection
pt: Importar a Colecção

en: Import configuration
pt: Configuração da importação

en: Migrating
pt: A migrar

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
pt: <b><font color='red'>Insucesso:</font></b> Não foram importadas nenhumas faixas

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
pt[0]: <b><font color='green'>Sucesso:</font></b> Foi importada %1 faixa
pt[1]: <b><font color='green'>Sucesso:</font></b> Foram importadas %1 faixas

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
pt: <b><font color='red'>Insucesso:</font></b> Não foi possível importar as estatísticas

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
pt: <b><font color='red'>Erro:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
pt: Foi importada a <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
pt: Foi importada a <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
pt: Foi importada a <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
pt: Foi eliminada <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
pt: Foi importada <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %2<br/>&nbsp;&nbsp;para %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
pt: Foi importada <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %3<br/>&nbsp;&nbsp;para %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
pt: Foi importada <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %4<br/>&nbsp;&nbsp;para %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
pt: Foram encontradas várias ocorrências ambíguas para o <b><font color='red'>%1</font></b>, que foram descartadas.

en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a Área de Transferência

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
pt: Diagnóstico do %1

[ctx: Usage]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Usage]
en: No
pt: Não

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
pt: Diagnóstico do %1
    
    Informação Geral:
       Versão do %1: %2
       Versão das Plataformas do KDE: %3
       Versão do Qt: %4
       Versão do Phonon: %5
       Infra-Estrutura do Phonon: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
pt: Programas Activos:
    %1
    'Plugins' Activos:
    %2
    'Applets' Activas:
    %3

en: AND
pt: E

en: OR
pt: OU

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Edit Filter
pt: Editar o Filtro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
pt: Condição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
pt: inverter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
pt: e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
pt: ou

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
pt: Filtro de pesquisa

en: Configure Equalizer
pt: Configurar o Equalizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
pt: Activo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
pt: Predefinições

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
pt: Lista das predefinições de equalização disponíveis.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
pt: Gravar as alterações da predefinição seleccionada de momento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
pt: Gravar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
pt: Remove a predefinição seleccionada de momento. Não está disponível nas predefinições incorporadas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
pt: Repor as configurações da predefinição seleccionada com os valores por omissão ou a sua última gravação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
pt: Repor a Predefinição

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
pt: Bandas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
pt: Pré-Amp

en: Choose Best Matches
pt: Escolher as Melhores Correspondências

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
pt: Usa o resultado de topo para cada faixa não decidida. Em alternativa, poderá carregar em <b>Escolher as Melhores Correspondências deste Álbum</b> no menu de contexto de uma boa sugestão; poderá até dar melhores resultados, porque evita a mistura de diferentes versões do mesmo álbum.

en: Clear Choices
pt: Limpar as Escolhas

en: Clear all choices, even manually made ones.
pt: Limpar todas as escolhas, mesmo as manuais.

en: Collapse Chosen
pt: Recolher os Escolhidos

en: Expand Unchosen
pt: Expandir os Não-Escolhidos

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
pt: Marcador do MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
pt: Actualizar as marcas das faixas assinaladas e sair

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
pt: Act&ualizar as Marcas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
pt: Sair sem gravar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: %1 or %2
pt: %1 ou %2

en: The Album Artist
pt: O Artista do Álbum

en: The Artist
pt: O Artista

en: Artist's Initial
pt: Inicial do Artista

en: File Extension of Source
pt: Extensão do Ficheiro de Origem

en: Track Number
pt: Número de Faixa

en: You can use the following tokens:
pt: Poderá usar os seguintes itens:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
pt: Se rodear as secções de texto com um item por chavetas, esta secção ficará escondida se o item for vazio.

en: Preview: %1
pt: Antevisão: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
pt: Existe um conflito de nomes de ficheiros, pelo que os existentes serão substituídos.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
pt: Existe um conflito de nomes de ficheiros, pelo que os existentes não serão alterados.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
pt: Organizar os Ficheiros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
pt: Pasta de base onde guardar os ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
pt: Pasta da C&olecção:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
pt: A pasta da colecção para onde serão transferidos os ficheiros.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
pt: <html>Mostrar/esconder os controlos adicionais para indicar os locais de destino das faixas com base nos seus meta-dados.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
pt: Antevisão do Destino

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
pt: Se estiver assinalado, sobrepor os ficheiros com o mesmo nome sem perguntar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Assinale isto para substituir automaticamente os ficheiros com o mesmo nome. <span style=" font-style:italic;">(Atenção: a substituição não pode ser anulada)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
pt: Sobrepor no &Destino

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
pt: Substituição de Caracteres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
pt: Se estiver assinalado, converte os espaços para sublinhados.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
pt: Se estiver assinalado, todos os espaços serão substituídos por sublinhados nos nomes dos ficheiros. Caso contrário, os espaços serão deixados como tal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
pt: Substituir os espaços por s&ublinhados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
pt: Se estiver assinalado, adiciona ', The' aos nomes dos artistas que começam por 'The'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
pt: Se estiver assinalado, todos os artistas que comecem por "The" irão ter esta palavra enviada para o fim. Por exemplo, "The Beatles" iria ficar "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
pt: &Adicionar 'The' aos nomes dos artistas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
pt: Substitui os caracteres que são incompatíveis com os sistemas de ficheiros MS-DOS/VFAT por sublinhados.
    
    A maioria das opções pode deixar esta opção activa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
pt: Se estiver assinalado, substitui os caracteres que sejam incompatíveis com os sistemas de ficheiros MS-DOS/VFAT por sublinhados. Os caracteres incompatíveis incluem o |?*<":>+[] e os caracteres de controlo do Unicode.
    
    A maioria das pessoas pode deixar esta opção activa, dado que garante que a cópia para os dispositivos multimédia irá funcionar correctamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
pt: Nomes seguros de &VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se estiver assinalado, todos os caracteres não-ASCII serão substituídos por sublinhados.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Não assinale esta opção se tiver caracteres não-Ingleses nas suas marcas.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A maioria das pessoas poderão deixar esta opção desligada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se estiver assinalado, todos os caracteres não-ASCII serão substituídos por sublinhados.<span style=" font-weight:600;"> Não assinale esta opção se tiver caracteres não-ingleses nas suas marcas.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A maioria das pessoas poderão deixar esta opção <span style=" font-style:italic;">desligada</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
pt: Restringir a &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
pt: Substituir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
pt: Expressão regular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
pt: Sequência de caracteres

en: Tags
pt: Marcas

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Track Details: %1 by %2
pt: Detalhes da Faixa: %1 de %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
pt[0]: 1 Faixa
pt[1]: Informação das %1 Faixas

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pt: <b>%1</b> de <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pt: <b>%1</b> de <b>%2</b> em <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
pt[0]: A editar 1 ficheiro
pt[1]: A editar %1 ficheiros

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
pt: Nenhuma

en: The track is not playable. %1
pt: Não é possível reproduzir esta faixa. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
pt: Informação da Faixa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
pt: Res&umo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
pt: Propriedades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
pt: Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
pt: Duração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
pt: Taxa de dados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
pt: Taxa de amostragem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
pt: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
pt: Colecção:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
pt: Classificação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
pt: Número de reproduções:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
pt: Pontuação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
pt: Primeira reprodução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
pt: Última reprodução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
pt: Nota:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
pt: &Marcas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
pt: T&ítulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
pt: &Artista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
pt: &Compositor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
pt: Artista do álbum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
pt: Ál&bum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
pt: &Número de faixa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
pt: &Género:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
pt: Número do &disco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
pt: A&no:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
pt: &Batidas por minuto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
pt: Co&mentário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
pt: Obter as Marcas do MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
pt: Adivinhar as Marcas pelo &Ficheiro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
pt: &Letras Musicais

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
pt: &Editoras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
pt: Insira aqui a sua editora personalizada ou seleccione uma na lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
pt: Editoras personalizadas para este item:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
pt: An&terior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
pt: Segui&nte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
pt: Por fai&xa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
pt: Gra&var && Fechar

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
pt: Poderá usar os seguintes itens para definir um esquema de nomes de ficheiros:<br/>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
pt: Adivinhar as Marcas pelo Ficheiro

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
pt: &lt;vazia&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
pt: Editar a &capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
pt: Capitalização de &título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
pt: &Primeira letra de cada palavra em maiúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
pt: Tudo em maiúsc&ulas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
pt: Tudo em m&inúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
pt: Remover os espaços &finais nas marcas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
pt: Substituir os &sublinhados por espaços

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
pt: Antevisão do Resultado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
pt: <vazio>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
pt: Compositor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
pt: Ano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
pt: Número de Faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
pt: Comentário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
pt: Álbum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
pt: Género:

en: Unknown album
pt: Álbum desconhecido

en: Unknown artist
pt: Artista desconhecido

en: No comments
pt: Sem comentários

en: Unknown composer
pt: Compositor desconhecido

en: Unknown disc number
pt: número do disco desconhecido

en: Unknown genre
pt: Género desconhecido

en: Unknown title
pt: Título desconhecido

en: Unknown year
pt: Ano desconhecido

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
pt: Faixas aleatórias

[ctx: And bias representation]
en: Match all
pt: Corresponder a tudo

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
pt: e

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
pt: ou

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
pt: Corresponder a qualquer

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
pt: Aleatório

en: Generating playlist...
pt: A gerar a lista de reprodução...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
pt: Álbum

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
pt: A ponderação "Álbum" adiciona faixas que pertencem a um único álbum.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
pt: A faixa seguinte do álbum

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
pt: Qualquer faixa posterior do álbum

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
pt: Faixas do mesmo álbum

en: Track directly follows previous track in album
pt: A faixa está directamente a seguir à faixa anterior do álbum

en: Track comes after previous track in album
pt: A faixa vem após a faixa anterior do álbum

en: Track is in the same album as previous track
pt: A faixa está no mesmo álbum que a anterior

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
pt: Artistas semelhantes do EchoNest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
pt: A ponderação "EchoNest" pesquisa por faixas no EchoNest e só adiciona faixas semelhantes.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
pt: Semelhante ao artista anterior (recomendado pelo EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
pt: Semelhante a qualquer artista na lista actual (recomendado pelo EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
pt: <a href="http://the.echonest.com/">o Echonest</a> pensa que o artista é semelhante

en: the previous track's artist
pt: ao artista da faixa anterior

en: one of the artist in the current playlist
pt: a um dos artistas na lista de reprodução actual

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
pt: Se-Ou

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
pt: A ponderação "Se-Ou" adiciona as faixas que corresponderem a pelo menos uma das sub-ponderações. Só irá verificar a segunda sub-ponderação se a primeira não devolver quaisquer resultados.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
pt: Corresponder a todas sequencialmente

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
pt: ou

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
pt: Partição

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
pt: A ponderação "Partição" preenche partes da lista de reprodução a partir de diferentes sub-ponderações.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
pt: Isto controla a parte da lista de reprodução que deverá corresponder aos critérios

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
pt: Partição

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
pt: Jogo

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
pt: A ponderação "Jogo" adiciona faixas que comecem
    por um carácter com que a última faixa terminou.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
pt: As faixas cujo título começa por um carácter
    com que terminava o título da faixa anterior

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
pt: As faixas cujo artista começa por um carácter
    com que terminava o artista da faixa anterior

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
pt: As faixas cujo álbum começa por um carácter
    com que terminava o álbum da faixa anterior

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
pt: O último carácter da música anterior
    é o primeiro da música seguinte

en: of the track title (Title quiz)
pt: para o título da faixa (Jogo do título)

en: of the artist (Artist quiz)
pt: para o artista da faixa (Jogo do artista)

en: of the album name (Album quiz)
pt: para o nome do álbum (Jogo do álbum)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
pt: A ponderação "Pesquisa" adiciona as faixas que sejam encontradas
    com uma consulta de pesquisa. Usa a mesma consulta de pesquisa
    que o navegador da colecção.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
pt: Procurar por: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
pt: Corresponder à meta-marca

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
pt: A ponderação "Correspondência de Marcas" adiciona faixas
    que cumpram uma dada condição específica.

en: Invert condition
pt: Inverter a condição

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
pt: Não %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
pt: Aleatório

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
pt: A ponderação aleatória adiciona faixas aleatórias
    da colecção inteira sem qualquer ponderação.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
pt: E

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
pt: A ponderação "e" adiciona faixas que correspondem
    a todas as sub-ponderações ao mesmo tempo.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
pt: Ou

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
pt: A ponderação "Partição" adiciona as faixas que corresponderem a pelo menos uma das sub-ponderações.

en: Replacement for bias %1
pt: Substituição da ponderação %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
pt: Nova lista de reprodução

en: Rock and Pop
pt: Rock e Pop

en: Album play
pt: Reproduções do álbum

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
pt: Classificação

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
pt: Existem demasiados erros na lista de reprodução. A mesma foi interrompida.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pt: <b>%1</b> de <b>%2</b> em <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pt: <b>%1</b> de <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
pt: <b>%1</b> em <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
pt: de <b>%1</b>

en: Classical
pt: Clássica

en: Dance
pt: Dança

en: Full Bass
pt: Graves Totais

en: Full Treble
pt: Agudos Totais

en: Full Bass + Treble
pt: Graves + Agudos Totais

en: Laptop/Headphones
pt: Portátil/Auscultadores

en: Large Hall
pt: Salão

en: Live
pt: Concerto

en: Party
pt: Festa

en: Soft
pt: Suave

en: Soft Rock
pt: 'Rock' Suave

[ctx: Database type]
en: embedded
pt: incorporada

[ctx: Database type]
en: external
pt: externa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
pt: Nome do Utilizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
pt: Tipo da base de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
pt: Localização da base de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
pt: Nome do destino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
pt: Máquina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
pt: Porto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
pt: Nome da base de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
pt: Executável do servidor MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do Amarok 2

en: Banshee Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do Banshee

en: Clementine Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
pt: Tipo de ligação

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
pt: Importação das Estatísticas do Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
pt: Nome do destino

en: Now playing
pt: Agora a tocar

en: Retrieved lyrics is empty
pt: As letras obtidas estão em branco

en: Lyrics data could not be parsed
pt: Não foi possível processar os dados das letras musicais

en: No information available for this track
pt: Não existem informações disponíveis para esta faixa

en: The audio player by KDE
pt: O leitor de áudio do KDE

en: <i>Inactive authors</i>
pt: <i>Autores inactivos</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
pt: A criação do Amarok não é um passatempo, é um estilo de vida. Mas quando as pessoas seguem em frente, queremos perdurar o respeito por elas, mencionando-as aqui:

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
pt: Bart 'Onde estão os meus palitos' Cerneels

en: Developer (Stecchino)
pt: Desenvolvimento (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
pt: Desenvolvimento (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
pt: Fundador do projecto (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
pt: Reformulação da colecção do iPod & mais (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
pt: Rokymoter, triagem de erros (Mamarok)

en: Developer (rengels)
pt: Desenvolvimento (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
pt: Versão para o Windows (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
pt: Desenvolvimento (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
pt: Desenvolvimento (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
pt: Rokymoter, Desenvolvimento (sven423)

en: Developer (Teo`)
pt: Desenvolvimento (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
pt: Rokymoter, Manual (valorie)

en: Ian 'The Beard' Monroe
pt: Ian 'A Barba' Monroe

en: Developer (eean)
pt: Desenvolvimento (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
pt: Jeff 'SOU-TÃO-BOM' Mitchell

en: Developer (jefferai)
pt: Desenvolvimento (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
pt: Desenvolvimento (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
pt: Lydia 'está errada(TM)' Pintscher

en: Release Vixen (Nightrose)
pt: Gestor de Versões (Nightrose)

en: Developer, Vision
pt: Desenvolvimento, Visão

en: Developer (maxx_k)
pt: Desenvolvimento (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
pt: Nikolaj Hald 'Também escaldante' Nielsen

en: Developer (nhn)
pt: Desenvolvimento (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
pt: Seb 'Surfista rasteiro' Ruiz

en: Developer (sebr)
pt: Desenvolvimento (sebr)

en: Developer (xevix)
pt: Desenvolvimento (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
pt: Desenvolvimento, suporte para o Ganho de Reprodução

en: MP3tunes integration
pt: Integração com o Mp3tunes

en: Windows porting
pt: Versão para o Windows

en: Usability
pt: Usabilidade

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
pt: Dan 'Ei, compilou...' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
pt: Desenvolvimento (hydrogen)

en: Biased playlists
pt: Listas de reprodução direccionadas

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
pt: Detector de Marcas, Legendas, Analisador Espectral

en: Nepomuk integration
pt: Integração com o Nepomuk

en: Podcast improvements
pt: Melhorias nos 'podcasts'

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
pt: Live CD, redução de erros (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
pt: Phonon, Grande-Presidente do KDE Multimédia (apachelogger)

en: Assorted patches
pt: Resolução de erros

en: Icons
pt: Ícones

en: Developer, Website theme (KRF)
pt: Desenvolvimento, tema da página Web (KRF)

en: Artwork
pt: Gráficos

en: Developer (MaskMaster)
pt: Desenvolvimento (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
pt: Triagem e limpeza dos erros

en: UPnP support and patches (nsm)
pt: Suporte para o UPnP e modificações (nsm)

en: Website hosting
pt: Alojamento da página Web

en: Scripting interface
pt: Interface de programação

en: Nepomuk Collection (phalgun)
pt: Colecção do Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
pt: Código do TagLib & ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
pt: Modificações & versão para o Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
pt: 'Applets' de Fotografias & Vídeos, Área de Contexto

en: Developer, Automated Playlist Generator
pt: Desenvolvimento, Gerador de Listas Automático

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Splash screen artist
pt: Artista do ecrã inicial

en: Context view
pt: Área de contexto

en: Former contributors
pt: Contribuições anteriores

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
pt: As pessoas apresentadas abaixo contribuíram para o Amarok no passado. Muito obrigado!

en: Analyzers, patches, shoutcast
pt: Analisadores, modificações, Shoutcast

en: Patches
pt: Correcções

en: MySQL support
pt: Suporte para MySQL

en: Postgresql support
pt: Suporte para PostgreSQL

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
pt: Dispositivos multimédia MTP e Rio Karma, modificações

en: Graphics, splash-screen
pt: Gráficos, ecrã inicial

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
pt: Analisadores, Navegador do Contexto e melhorias gráficas na bandeja

en: Icons and image work
pt: Ícones e trabalhos de imagem

en: Dialog to filter the collection titles
pt: Janela de filtragem dos títulos da colecção

en: Tester, IRC channel operator, whipping
pt: Testes, operador do canal de IRC, chicote

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
pt: Rokymoter, correcção de erros (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
pt: Barra Lateral do Konqueror, alguns métodos de DCOP

en: FHT routine, bugfixes
pt: Rotina de FHT, correcções de erros

en: K3b export code
pt: Código de exportação para o K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
pt: Correcções de erros, suporte para o PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
pt: Suporte para o Wikipédia, modificações

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
pt: Logótipo do Amarok, ecrã inicial e ícones antigos

en: Audioscrobbler support
pt: Suporte para o Audioscrobbler

en: Loads of stuff
pt: Montes de coisas

en: Splash screen
pt: Ecrã inicial

en: Local Music
pt: Música Local

en: Local sources of content
pt: Fontes de conteúdos locais

en: Online sources of content
pt: Fontes de conteúdos 'online'

en: Playlists
pt: Listas de Reprodução

en: Various types of playlists
pt: Vários tipos de listas de reprodução

en: Browse local hard drive for content
pt: Procurar pelo disco rígido local por conteúdos

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
pt: &Ver

en: Lock Layout
pt: Bloquear a Disposição

en: Reset Layout
pt: Repor a Disposição

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
pt: <qt>Se fechar a janela principal irá manter o Amarok a correr na bandeja do sistema. Use o <B>Sair</B> do menu ou do menu de contexto da bandeja para sair da aplicação.</qt>

en: Docking in System Tray
pt: Acoplagem na Bandeja do Sistema

en: Play Media (Files or URLs)
pt: Reprodução Multimédia (Ficheiros ou URLs)

en: Add Media (Files or URLs)
pt: Adição Multimédia (Ficheiros ou URLs)

en: Add Stream
pt: Adicionar uma Transmissão

en: Enter Stream URL:
pt: Indique o URL da Transmissão:

en: &Add Media...
pt: &Adicionar Média...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
pt: &Limpar a Lista de Reprodução

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
pt: Editar a &Fila

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
pt: Re&mover os Duplicados

en: &Add Stream...
pt: &Adicionar uma Transmissão...

en: &Export Playlist As...
pt: E&xportar a Lista de Reprodução Como...

en: Equalizer
pt: Equalizador

en: Bookmark Playlist Setup
pt: Configuração da Lista de Favoritos

en: Bookmark Context Applets
pt: Marcar as 'Applets' do Contexto como Favoritos

en: Play Media...
pt: Reproduzir o Item Multimédia...

en: Edit Details of Currently Selected Track
pt: Editar os Detalhes da Faixa Seleccionada de Momento

en: Seek Forward by %1 seconds
pt: Avançar em %1 segundos

en: Seek Backward by %1 seconds
pt: Recuar em %1 segundos

en: Update Collection
pt: Actualizar a Colecção

en: Synchronize Statistics...
pt: Sincronizar as Estatísticas...

en: Previous Track
pt: Faixa Anterior

en: Restart current track
pt: Reiniciar a faixa actual

en: Shuffle Playlist
pt: Baralhar a Lista de Reprodução

en: Repopulate Playlist
pt: Voltar a Preencher a Lista de Reprodução

en: Disable Dynamic Playlist
pt: Desactivar a Lista de Reprodução Dinâmica

en: Next Track
pt: Próxima Faixa

en: Increase Volume
pt: Aumentar o Volume

en: Decrease Volume
pt: Diminuir o Volume

en: Toggle Main Window
pt: Comutar a Janela Principal

en: Toggle Full Screen
pt: Comutar o Ecrã Completo

en: Search playlist
pt: Procurar na lista de reprodução

en: Show active track
pt: Mostrar a faixa activa

en: Show Notification Popup
pt: Mostrar a Mensagem de Notificação

en: Mute Volume
pt: Volume Silenciado

en: Last.fm: Love Current Track
pt: Last.fm: Gostar da Faixa Actual

en: Last.fm: Ban Current Track
pt: Last.fm: Banir a Faixa Actual

en: Last.fm: Skip Current Track
pt: Last.fm: Ignorar a Faixa Actual

en: Queue Track
pt: Colocar a Faixa na Fila

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
pt: Colocar o Artista - Título da faixa actual na área de transferência

en: Rate Current Track: 1
pt: Classificar a Faixa Actual: 1

en: Rate Current Track: 2
pt: Classificar a Faixa Actual: 2

en: Rate Current Track: 3
pt: Classificar a Faixa Actual: 3

en: Rate Current Track: 4
pt: Classificar a Faixa Actual: 4

en: Rate Current Track: 5
pt: Classificar a Faixa Actual: 5

en: Network Request Viewer
pt: Visualizador de Pedidos de Rede

en: &About Amarok
pt: &Acerca do Amarok

en: &Diagnostics
pt: &Diagnósticos

en: &Report Bug...
pt: Comunica&r um Erro...

en: &Music
pt: &Música

en: &Playlist
pt: Lista de &Reprodução

en: &Tools
pt: Ferramen&tas

en: &Settings
pt: &Configuração

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
pt: Optou por esconder o menu.
    
    Lembre-se por favor que poderá sempre usar a combinação "%1" para o voltar a mostrar.

en: Hide Menu
pt: Esconder o Menu

en: Paused  ::  %1
pt: Em pausa  ::  %1

en: Apply this layout change?
pt: Aplicar esta mudança de disposição?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
pt: Taxa de correspondência do MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
pt: Taxa de correspondência do MusicDNS: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
pt: Escolher as Melhores Correspondências deste Álbum

en: Go to Artist Page
pt: Ir para a Página do Artista

en: Go to Album Page
pt: Ir para a Página do Álbum

en: Go to Track Page
pt: Ir para a Página da Faixa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
pt: Pedidos de Rede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
pt: &Limpar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
pt: Método

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
pt: Resposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
pt: Tamanho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
pt: Detalhes do Pedido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
pt: Detalhes da Resposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
pt: Valor

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
pt: A leitura do 'podcast' OPML de %1 correu mal com o erro:

en: Playlist Layouts
pt: Disposições da Lista de Reprodução

en: Configure Playlist Layouts...
pt: Configurar as Disposições da Lista...

en: Configuration for
pt: Configuração de

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
pt: [prefixo]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
pt: [sufixo]

en: Width:
pt: Largura:

en: Custom
pt: Personalizado

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
pt: Um valor relativo ou absoluto (fixo) (p.ex., 128px ou 12%).

en: Fit content
pt: Ajustar ao conteúdo

en: Fit the element text
pt: Ajustar ao texto do elemento

[ctx: automatic width]
en: Automatic
pt: Automática

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
pt: Tirar uma parte homogénea do espaço disponível a todos os elementos com largura automática

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Configuration for '%1'
pt: Configuração do '%1'

en: Show cover
pt: Mostrar a capa

en: Invalid playlist layout.
pt: Disposição da lista de reprodução inválida.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
pt: Foi encontrado um nome de elemento desconhecido ao ler a disposição.

en: copy of %1
pt: cópia de %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
pt: A disposição actual '%1' é apenas para leitura. A criar uma disposição nova '%2' com as suas alterações e a activá-la

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
pt: A disposição '%1' é uma das predefinidas e não pode ser removida.

en: Cannot Delete Default Layouts
pt: Não é Possível Apagar Disposições Predefinidas

en: Head
pt: Cabeçalho

en: Body
pt: Conteúdo

en: Body (Various artists)
pt: Conteúdo (Vários artistas)

en: Single
pt: Simples

en: New playlist layout
pt: Nova disposição da lista

en: Copy playlist layout
pt: Copiar a disposição da lista

en: Delete playlist layout
pt: Apagar a disposição da lista

en: Rename playlist layout
pt: Mudar o nome da disposição da lista

en: Choose a name for the new playlist layout
pt: Indique um nome para a nova disposição da lista de reprodução

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
pt: Indique por favor um nome para a disposição da lista de reprodução a definir:

en: Cannot create a layout with no name.
pt: Não é possível criar uma disposição sem nome.

en: Layout name error
pt: Erro no nome da disposição

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
pt: Não é possível criar uma disposição com o mesmo nome que uma existente.

en: Cannot create a layout containing '/'.
pt: Não é possível criar uma disposição que contém o '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
pt: Indique por favor um nome para a disposição da lista de reprodução que está prestes a definir como cópia da disposição '%1':

en: Choose a new name for the playlist layout
pt: Indique um nome novo para a disposição da lista de reprodução

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
pt: Indique por favor um nome novo para a disposição da lista de reprodução que está a renomear:

en: Cannot rename a layout to have no name.
pt: Não é possível mudar o nome de uma disposição para não ter nome.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
pt: Não é possível mudar o nome de uma disposição para o de uma já existente.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
pt: A disposição '%1' que modificou é uma das disposições predefinidas e não pode ser sobreposta. Foi gravada como a disposição nova '%2'

en: Default Layout
pt: Disposição Predefinida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
pt: Editor de Disposições da Lista de Reprodução

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
pt: Disposições Disponíveis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
pt: Disposição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
pt: Mostrar os controlos de reprodução incorporados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
pt: Agrupar Por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
pt: Mostrar as dicas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
pt: Antevisão

en: Track Progression
pt: Evolução da Faixa

en: Standard
pt: Normal

en: Only Queue
pt: Apenas a Fila

en: Repeat Track
pt: Repetir a Faixa

en: Repeat Album
pt: Repetir o Álbum

en: Repeat Playlist
pt: Repetir a Lista de Músicas

en: Random Tracks
pt: Faixas Aleatórias

en: Random Albums
pt: Álbuns Aleatórios

en: Favor
pt: Favorecer

en: Higher Scores
pt: Pontuações Mais Altas

en: Higher Ratings
pt: Classificações Mais Altas

en: Not Recently Played
pt: Tocadas Há Mais Tempo

en: Shuffle
pt: Baralhar

en: Add a sorting level to the playlist.
pt: Adicionar um nível de ordenação à lista de reprodução.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
pt: Adicionar as faixas à lista de reprodução

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
pt: Colocar as faixas na fila

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
pt: Substituir a lista de reprodução

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
pt: Substituição

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
pt: Imagem da capa

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
pt: Pasta

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
pt: Divisor

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
pt: Nome do ficheiro

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
pt: Duração do grupo

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
pt: Faixas do grupo

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
pt: Legendas

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
pt: Espírito

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
pt: Estado de Espírito

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
pt: Origem

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
pt: Emblema da origem

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
pt: Título

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
pt: Título (com número de faixa)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
pt: <a href='%1'>Modo Dinâmico</a> Activo. <a href='%2'>Preencher de novo</a> | <a href='%3'>Desligar</a>

en: &Save Current Playlist
pt: &Gravar a Lista de Reprodução Actual

en: &Save playlist to "%1"
pt: &Gravar a lista em "%1"

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
pt[0]: %1 faixa (%2)
pt[1]: %1 faixas (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
pt[0]: %1 faixa
pt[1]: %1 faixas

en: No tracks
pt: Sem faixas

en: Total playlist size: %1
pt: Tamanho total da lista de reprodução: %1

en: Queue size: %1
pt: Tamanho da fila: %1

en: Queue length: %1
pt: Duração da fila: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
pt: <b>Nota:</b> Não é possível reproduzir esta faixa.<br/>%1

en: No extra information available
pt: Sem informações extra disponíveis

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Disc Number
pt: Número do Disco

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
pt: Faixa

en: Comment
pt: Comentário

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
pt: Pasta

en: Bitrate
pt: Taxa de Dados

en: Sample Rate
pt: Taxa de Amostragem

en: Rating
pt: Classificação

[ctx: Column name]
en: Last Played
pt: Últimas Tocadas

en: Mood
pt: Espírito

en: File Size
pt: Tamanho do Ficheiro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
pt: Editor da Fila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
pt: Subir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
pt: Descer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
pt: Retirar a Faixa da Fila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
pt: Limpar a Fila

en: Clear the playlist sorting configuration.
pt: Limpar a configuração da ordenação da lista de reprodução.

en: Add a playlist sorting level.
pt: Adicionar um nível de ordenação da lista de reprodução.

en: Filter %1
pt: Filtro %1

en: Search %1
pt: Procurar por %1

en: %1 layout
pt: Disposição %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

en: Start typing to progressively search through the playlist
pt: Comece a escrever para pesquisar de forma progressiva na lista de reprodução

en: Tracks
pt: Faixas

en: Albums
pt: Álbuns

en: Artists
pt: Artistas

en: Composers
pt: Compositores

en: Years
pt: Anos

en: Show only matches
pt: Mostrar apenas as ocorrências

en: Search Preferences
pt: Preferências da Pesquisa

en: Tracks Added
pt: Faixas Adicionadas

en: Tracks Removed
pt: Faixas Removidas

en: Tracks moved
pt: Faixas movidas

en: Tracks have been hidden due to the active search.
pt: As faixas foram escondidas devido à pesquisa activa.

en: The following sources are available for this track:
pt: Estão disponíveis as seguintes fontes para esta faixa:

en: Stop Playing After This Track
pt: Parar de Tocar Após Esta Faixa

en: Remove From Playlist
pt: Remover da Lista de Reprodução

en: Select Source
pt: Seleccionar a Origem

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
pt: Grupo "Corresponder a Qualquer"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
pt: Grupo "Corresponder a Todos"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
pt: Grupo de correspondência desconhecido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
pt: Um editor para os Grupos de Restrições. Poderá configurar o tipo do grupo como "corresponder a todos" ou "corresponder a qualquer". Quando o tipo do grupo é configurado como "corresponder a todos", o gerador irá tentar que a lista de reprodução satisfaça todas as restrições dentro do grupo. Quando o tipo do grupo está configurado como "corresponder a qualquer", o gerador irá tentar que a lista corresponda a pelo menos uma das restrições dentro do grupo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
pt: Configuração do Grupo de Restrições

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
pt: O GLA irá considerar o grupo de restrições satisfeito apenas se todas as restrições dentro do grupo estiverem satisfeitas. Isto é análogo a um E lógico: "todas as faixas deverão corresponder às propriedades A, B e C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
pt: Corresponder a todas as restrições do grupo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
pt: O GLA irá considerar o grupo de restrições satisfeito se qualquer uma das restrições dentro do grupo estiver satisfeita. Isto é análogo a um OU lógico: "as faixas deverão corresponder à propriedade A, B ou C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
pt: Corresponder a qualquer restrição do grupo

en: Checkpoint
pt: Ponto de partida

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
pt: Fixa uma faixa, álbum ou artista numa dada posição da lista

en: Checkpoint: %1
pt: Ponto de partida: %1

en: unassigned
pt: não atribuído

en: "%1" (track) by %2
pt: "%1" (faixa) de %2

en: "%1" (album) by %2
pt: "%1" (álbum) de %2

en: "%1" (album)
pt: "%1" (álbum)

en: "%1" (artist)
pt: "%1" (artista)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
pt: Um editor para uma restrição de Ponto de Partida. O utilizador poderá definir a faixa, álbum ou artista a colocar numa dada posição da lista de reprodução.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição de Ponto de Partida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
pt: Seleccione a faixa que deseja usar como ponto de partida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
pt: Posição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a colocar a faixa seleccionada na hora indicada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
pt: Correspondência:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
pt: difusa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
pt: exacta

en: Playlist Duration
pt: Duração da Lista de Reprodução

en: Sets the preferred duration of the playlist
pt: Configura a duração preferida da lista de reprodução

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
pt: Duração da lista de reprodução: igual a %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
pt: Duração da lista de reprodução: maior que %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
pt: Duração da lista de reprodução: menor que %1

en: Playlist duration: unknown
pt: Duração da lista de reprodução: desconhecida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
pt: Um editor para uma restrição de Duração da Lista. O utilizador poderá definir o nome da restrição, a duração pretendida e se a lista deverá ser menor, igual ou superior a esta duração; da mesma forma, deverá indicar quão restrita deverá ser a correspondência do GLA a essa duração.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição de Duração da Lista de Reprodução

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
pt: Se a duração da lista de reprodução gerada deverá ser inferior, igual ou maior que o valor indicado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
pt: menor que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
pt: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
pt: maior que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
pt: A duração desejada da lista de reprodução em horas, minutos e segundos. Nota: devido a limitações do Qt, a duração máxima da lista de reprodução que poderá indicar é de 24 horas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a corresponder a duração da lista de reprodução ao tempo indicado.

en: Total File Size of Playlist
pt: Tamanho Total da Lista de Reprodução

en: Sets the preferred total file size of the playlist
pt: Configura o tamanho total dos ficheiros preferido para a lista de reprodução

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
pt: Tamanho Total da Lista de Reprodução: igual a %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
pt: Tamanho Total da Lista de Reprodução: maior que %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
pt: Tamanho Total da Lista de Reprodução: menor que %1

en: Total file size of playlist: unknown
pt: Tamanho Total da Lista de Reprodução: desconhecido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
pt: Um editor para uma restrição de Tamanho da Lista. O utilizador poderá definir o número de faixas pretendido e se o número de elementos da lista deverá ser menor, igual ou superior a este número; da mesma forma, deverá indicar quão restrita deverá ser a correspondência do GLA a essa quantidade.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição do Tamanho Total da Lista de Reprodução

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
pt: Se o tamanho total de todos os ficheiros na lista gravada deverá ser menor, igual ou superior ao valor indicado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
pt: menor que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
pt: mais que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
pt: O tamanho total dos ficheiros preferido para a lista de reprodução.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
pt: As unidades de tamanhos de ficheiros usadas pela restrição. Lembre-se que kB corresponde a 1 000 bytes; MB a 1 000 000 bytes e assim por diante.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>Quão restrito deverá ser o GLA a corresponder ao tamanho total de todos os ficheiros na lista de reprodução face ao valor indicado.</p></body></html>

en: Playlist Length
pt: Duração da Lista de Reprodução

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
pt: Define o número preferido de faixas na lista de reprodução

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
pt[0]: Tamanho da lista de reprodução: 1 faixa
pt[1]: Tamanho da lista de reprodução: %1 faixas

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
pt[0]: Tamanho da lista de reprodução: mais que 1 faixa
pt[1]: Tamanho da lista de reprodução: mais que %1 faixas

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
pt[0]: Tamanho da lista de reprodução: menos que 1 faixa
pt[1]: Tamanho da lista de reprodução: menos que %1 faixas

en: Playlist length: unknown
pt: Duração da Lista de Reprodução: desconhecida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição do Tamanho da Lista de Reprodução

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
pt: Se o número de faixas na lista de reprodução gerada deverá ser menor, igual ou superior ao valor indicado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
pt: menor que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
pt: O número preferido de faixas na lista de reprodução gerada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a corresponder o número de itens da lista de reprodução face ao número indicado.

en: Prevent Duplicates
pt: Evitar os Duplicados

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
pt: Evita faixas, álbuns ou artistas duplicados na lista de reprodução

en: Prevent duplicate tracks
pt: Evitar as faixas duplicadas

en: Prevent duplicate artists
pt: Evitar os artistas duplicados

en: Prevent duplicate albums
pt: Evitar os álbuns duplicados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
pt: um editor para a restrição para Evitar Duplicados. Quando for configurado como "faixa", irá tentar evitar mais que uma cópia da mesma faixa na mesma lista de reprodução. Quando for configurado como "álbum" ou "artista", irá tentar evitar que uma faixa do mesmo álbum ou artista conste na lista de reprodução.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição para Evitar Duplicados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
pt: Controla os duplicados a evitar. "Evitar faixas duplicadas" é a opção menos restrita, enquanto "evitar artistas duplicados" é a mais restrita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
pt: Evitar os duplicados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
pt: faixas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
pt: álbuns

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
pt: artistas

en: Match Tags
pt: Corresponder às Marcas

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
pt: Faz com que todas as faixas na lista de reprodução correspondam à característica indicada

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
pt: Correspondência de marcas:%1 %2 %3 %4

en:  not
pt:  não

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
pt[0]: %1 estrela
pt[1]: %1 estrelas

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
pt: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
pt: maior que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
pt: antes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
pt: a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
pt: após

en: within
pt: dentro de

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
pt: igual a

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
pt: começa com

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
pt: termina com

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
pt: contém

en: regexp
pt: exp. regular

en: unknown comparison
pt: comparação desconhecida

en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

en: %1 month | %1 months
pt[0]: %1 mês
pt[1]: %1 meses

en: %1 year | %1 years
pt[0]: %1 ano
pt[1]: %1 anos

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
pt: Um editor para uma restrição de Correspondência de Marcas. O utilizador poderá indicar uma característica da faixa, para que o GLA preencha a lista de reprodução com faixas correspondentes a essa característica. Isto funciona de forma semelhante à dos atributos de correspondência das listas inteligentes do Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
pt: Configuração da Restrição de Correspondência de Marcas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
pt: Selecciona a característica das faixas que deseja corresponder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
pt: Campo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O GLA irá escolher todas as faixas que <span style=" font-weight:600;">não</span> corresponderem às características indicadas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
pt: Inverter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
pt: Se o GLA deverá escolher faixas que sejam menores, iguais ou superiores ao valor indicado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
pt: O valor numérico a que a característica da faixa deverá corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a corresponder as faixas ao valor indicado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
pt: Se o GLA deverá escolher faixas que correspondam a uma data anterior, igual ou posterior à data indicada; da mesma forma, escolher faixas que estejam dentro de um determinado intervalo de datas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
pt: nos últimos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
pt: A data específica que o GLA deverá usar na correspondência.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
pt: O período de tempo relativo a que o GLA deverá tentar corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a corresponder as faixas à data indicada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
pt: Se o GLA deverá corresponder as faixas que sejam iguais, comecem, acabem ou tenha o texto indicado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
pt: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
pt: começa com

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
pt: termina com

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
pt: contém

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
pt: O texto que o GLA deverá usar na correspondência de faixas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
pt: Se o GLA deverá escolher faixas que correspondam a uma hora anterior, igual ou posterior à hora indicada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
pt: A hora a que o GLA deverá tentar corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a tentar corresponder as faixas à hora indicada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
pt: Se o GLA deverá escolher faixas que correspondam a uma classificação menor, igual ou superior ao valor indicado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
pt: A classificação a que deverá corresponder o GLA.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
pt: Quão restrito deverá ser o GLA a tentar corresponder as faixas à classificação indicada.

en: url
pt: URL

en: title
pt: título

en: artist name
pt: nome do artista

en: album name
pt: nome do álbum

en: genre
pt: género

en: composer
pt: compositor

[ctx: Field name]
en: year
pt: ano

en: comment
pt: comentário

en: track number
pt: número da faixa

en: disc number
pt: número do disco

en: length
pt: tamanho

en: added to collection
pt: adicionado à colecção

en: score
pt: pontuação

en: rating
pt: classificação

en: first played
pt: primeira reprodução

en: last played
pt: última reprodução

en: play count
pt: número de reproduções

en: label
pt: legenda

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
pt: O gerador de listas não conseguiu carregar nenhumas faixas da colecção.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
pt: Não existem faixas que correspondam a todas as restrições. O gerador irá procurar as faixas que corresponderem melhor, mas poderá pensar em aliviar as restrições, de modo a descobrir mais faixas.

en: New playlist preset
pt: Nova predefinição da lista

en: Unnamed playlist preset
pt: Predefinição da lista sem nome

en: Generating a new playlist
pt: A gerar uma nova lista de reprodução

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
pt: O gerador de listas de reprodução criou uma lista que não corresponde a todas as suas restrições. Se não estiver satisfeito com os resultados, tente aliviar ou retirar algumas restrições, gerando deste modo uma nova lista de reprodução.

en: Add new
pt: Adicionar uma nova

en: Constraint Group
pt: Grupo de Restrições

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
pt: Editor da Predefinição do GLA

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
pt: Árvore de Restrições

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
pt: Nome da Predefinição do GLA

en: Import preset
pt: Importar uma predefinição

en: Preset files
pt: Ficheiros de predefinições

en: Preset exported to %1
pt: A predefinição foi exportada para %1

en: Preset could not be exported to %1
pt: Não foi possível exportar a predefinição para %1

en: Presets could not be imported from %1
pt: Não foi possível importar as predefinições de %1

en: %1 could not be opened for preset import
pt: Não foi possível aceder a %1 para importar a predefinição

en: Example 1: new tracks added this week
pt: Exemplo 1: faixas novas adicionadas nesta semana

en: Example 2: rock or pop music
pt: Exemplo 2: música rock ou pop

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
pt: Exemplo 3: cerca de uma hora de faixas de diferentes artistas

en: Example 4: like my favorite radio station
pt: Exemplo 4: como na minha estação de rádio favorita

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
pt: Exemplo 5: um CD de 80 minutos de rock, metal e música industrial

en: Export "%1" preset
pt: Exportar a predefinição '%1'

en: Preset files (*.xml)
pt: Ficheiro de predefinições (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
pt: Ficheiros de Listas de Reprodução no Disco

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro da lista de reprodução "%1".

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
pt: Foi encontrada a versão %1 do esquema da base de dados das listas de reprodução; contudo, esta versão do Amarok só suporta a versão %2 (e as versões anteriores a esta). As listas de reprodução gravadas na base de dados do Amarok provavelmente não irão funcionar e qualquer operação de escrita sobre elas poderá resultar na sua perda. Talvez tenha iniciado uma versão antiga do Amarok com uma base de dados criada por uma versão posterior?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
pt: Versão Futura da Base de Dados da Lista de Reprodução?

en: Amarok Database
pt: Base de Dados do Amarok

en: Local playlists stored in the database
pt: Listas de reprodução locais guardadas na base de dados

en: <Empty>
pt: <Vazio>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
pt: O Amarok não encontrou nenhuns 'plugins'. Provavelmente ocorreu um problema na instalação.

en: Scanning music
pt: A analisar a música

en: Abort for scanner requested
pt: Foi pedida a interrupção da sondagem

en: Aborting scanner with error: %1
pt: A interromper o analisador com o erro: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
pt: Não foi possível encontrar o 'amarokcollectionscanner'!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
pt: Não foi possível iniciar o analisador da colecção do Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
pt: A sondagem da colecção teve de ser interrompida. Foram encontrados vários estoiros (%1) durante o processo. Os seguintes ficheiros provocaram os estoiros:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
pt: Não foi possível encontrar um componente de edição de texto para o KDE.
    Verifique por favor a sua instalação do KDE. A sair da consola!

en: Code
pt: Código

en: Console
pt: Consola

en: Output
pt: Resultado

en: Error
pt: Erro

en: Execute Script
pt: Executar o Programa

en: &New Script
pt: &Novo Programa

en: &Delete Script
pt: &Apagar o Programa

en: &Clear All Scripts
pt: &Limpar Todos os Programas

en: Previous Script
pt: Programa Anterior

en: Next Script
pt: Programa Seguinte

en: &View
pt: &Ver

en: This will stop this script! Continue?
pt: Isto irá interromper este programa! Deseja continuar?

en: Choose where to save your scripts
pt: Escolha onde gravar os seus programas

en: Remove script file from disk?
pt: Deseja remover o ficheiro do programa do disco?

en: Remove Script
pt: Remover o Programa

en: Are you absolutely certain?
pt: Tem a certeza absoluta?

en: Terminate
pt: Terminar

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
pt: O programa %1 está em avaliação há mais de 5 segundos; deseja terminá-lo?

en: Script error reported by: %1
    %2
pt: Erro do programa comunicado por: %1
    %2

en: Add new Ampache server
pt: Adicionar um novo servidor Ampache

en: Successfully connected
pt: Ligado com sucesso

en: Connection failure
pt: Não foi possível a ligação

en: Authentication failed.
pt: A autenticação falhou.

en: Authentication Error
pt: Erro na Autenticação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
pt: Adicionar um Servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
pt: Remover o Servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
pt: Endereço do Servidor

en: Amarok frontend for your Ampache server
pt: Interface do Amarok para o seu servidor Ampache

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
pt: Usar o Amarok como interface transparente para o seu servidor Ampache. Isto permite-lhe navegar e reproduzir todo o conteúdo do Ampache dentro do Amarok.

en: Ampache Server %1
pt: Servidor Ampache %1

en: Updated: %1
pt: Actualizado: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
pt: <p>Não foi encontrada nenhuma informação sobre esta faixa.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
pt: <p>Não foi encontrada nenhuma informação sobre este álbum.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
pt: <p>Não foi encontrada nenhuma informação sobre este artista.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
pt: Verificar a Ligação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
pt: Perfil do gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Autenticar-se no gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
pt: &Testar a Conta

en: Gpodder Podcasts
pt: 'Podcasts' do Gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
pt: A tentar sincronizar os estados com o gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
pt: A tentar sincronizar as subscrições no gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
pt: O serviço do GPodder não conseguiu obter dados do servidor. Repetir-se-á daqui a 10 segundos...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
pt: gpodder.net: Serviço de Directório de 'Podcasts'

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
pt: O gpodder.net é um serviço 'online' de sincronização e um directório de 'podcasts'.

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: gpodder.net credentials
pt: Credenciais do gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
pt: Não foi encontrada nenhuma KWallet em execução. Deseja que o Amarok grave as suas credenciais do gpodder.net em texto simples?

en: Testing...
pt: Testes...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
pt: O utilizador ou a senha estão em branco; por favor, corrija isso e tente de novo.

en: Failed
pt: Falhou

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
pt: Sucesso

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
pt: Parece existir um erro na informação do utilizador ou da senha; por favor, corrija isso e tente de novo

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
pt: Não foi possível contactar o serviço do gpodder.net ou então ocorreu outro erro.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
pt: Ocorreu um erro ao processar a resposta; verifique se o gpodder.net está a funcionar correctamente e comunique um erro

en: No description available...
pt: Sem descrição disponível...

en: From Jamendo.com
pt: Da Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
pt: Uma página onde os artistas podem partilhar de forma livre a sua música

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
pt: Um arquivo com músicas livres, licenciadas segundo a Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
pt: A Jamendo.com coloca os artistas e os amantes de música em contacto uns com os outros. O serviço permite aos artistas enviarem os seus próprios álbuns, de modo a partilhá-los com o mundo, e aos utilizadores transferi-los completamente à borla. Oiça e transfira todo o conteúdo da Jamendo.com dentro do Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
pt: Obter

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
pt: Género / Artista

en: Genre / Artist / Album
pt: Género / Artista / Álbum

en: Downloading Jamendo.com database...
pt: A obter a base de dados do Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
pt: A actualizar a base de dados local do Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
pt[0]: A actualização da base de dados do Jamendo.com está completa. Foi adicionada 1 faixa em
pt[1]: A actualização da base de dados do Jamendo.com está completa. Foram adicionadas %1 faixas em

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pt[0]: 1 álbum de
pt[1]: %1 álbuns de

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pt[0]: 1 artista.
pt[1]: %1 artistas.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
pt: Semelhanças da Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
pt: A ponderação "Last.fm" procura por faixas no LastFM e só adiciona faixas semelhantes.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
pt: Semelhante à faixa anterior (indicado pelo Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
pt: Semelhante ao artista anterior (indicado pelo Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
pt: O <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> pensa que a faixa é semelhante

en: the previous track
pt: à faixa anterior

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
pt: artista de topo semanal da Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
pt: A ponderação "Semanal" adiciona faixas que estejam no Top semanal do Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
pt: Faixas no Top do Last.fm de %1 a %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
pt: de:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
pt: até:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
pt: Perfil do Last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
pt: Serviços do Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
pt: &Enviar as faixas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
pt: &Usar os dados do compositor, se disponíveis, no Last.fm como artista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
pt: Usar as marcas do Last.fm do tipo <b>7 em 10 estrelas</b> para representar as suas classificações no Amarok durante a sincronização das estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
pt: Usar marcas bonitas para representar as classificações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
pt: <html>Ao submeter faixas para o Last.fm, ele corrige automaticamente os erro comuns nas marcas das faixas, como o artista, o álbum e o título. Assinale isto para ser notificado quando isso acontecer e qual foi a correcção aplicada</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
pt: Anunciar as sugestões de correcção das marcas das faixas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
pt: <html>Assinale se quiser que certas faixas não sejam sondadas (nem actualizadas a nível do 'Agora a Tocar' do Last.fm)</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
pt: Não sondar as faixas com a editora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
pt: <html>Seleccione uma editora preferida (ou escreva uma nova). As faixas com esta editora não serão sondadas</html>

en: Last.fm: The social music revolution
pt: Last.fm: A revolução social na música

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
pt: O Last.fm é um serviço 'online' conhecido que fornece estações de rádio e recomendações de música personalizadas. Uma estação de transmissão pessoal é ajustada de acordo com os seus hábitos de audição, oferecendo-lhe recomendações para músicas novas. Também é possível tocar estações com músicas que sejam semelhantes a um dado artista, assim como ouvir as transmissões das pessoas que adicionou como amigos

en: Last.fm: Love
pt: Last.fm: Adorar

en: Enter an artist name
pt: Indique o nome de um artista

en: Enter a tag
pt: Indique uma marca

en: Enter a Last.fm user name
pt: Indique um utilizador da Last.fm

en: Username: %1
pt: Utilizador: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
pt[0]: Número de Reproduções: %1 reprodução
pt[1]: Número de Reproduções: %1 reproduções

en: Create a Custom Last.fm Station
pt: Criar uma Estação Personalizada da Last.fm

en: Tag
pt: Marca

en: User
pt: Utilizador

en: %1's Streams
pt: Transmissões de %1

en: Global Tags
pt: Marcas Globais

en: Friends' Loved Radio
pt: Rádio Adorada pelos Amigos

en: Friends' Personal Radio
pt: Rádio Pessoal dos Amigos

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
pt: Não foi possível aceder à Carteira do KDE para ler as credenciais do Last.fm

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
pt: Falhou

en: Unable to connect to Last.fm service.
pt: Não foi possível contar o serviço da Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
pt[0]: %2 (%1 reprodução)
pt[1]: %2 (%1 reproduções)

en: Personal Radio
pt: Rádio Pessoal

en: My Recommendations
pt: As Minhas Recomendações

en: My Radio Station
pt: A Minha Estação de Rádio

en: My Mix Radio
pt: As Minhas Misturas

en: My Top Artists
pt: Os Meus Artistas de Topo

en: My Tags
pt: As Minhas Marcas

en: Friends
pt: Amigos

en: Last.fm: &Ban
pt: Last.fm: &Banir

en: Ban this track
pt: Banir esta faixa

en: Last.fm: &Skip
pt: Last.fm: &Ignorar

en: Skip this track
pt: Ignorar esta faixa

en: Global Tag Radio: "%1"
pt: Rádio de Marcas Globais: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
pt: Rádio de Marcas do Utilizador: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
pt: Artistas Semelhantes a "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
pt: Rádio de Fãs do Artista: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
pt: Rádio Vizinha do %1

en: %1's Personal Radio
pt: Rádio Pessoal do %1

en: %1's Mix Radio
pt: Rádio de Misturas de %1

en: %1's Recommended Radio
pt: Rádio Recomendada pelo %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
pt: Rádio Recomendada pelo %1 (Popularidade %2)

en: Group Radio: %1
pt: Rádio do Grupo: %1

en: Track Radio
pt: Seguir a Rádio

en: Artist Radio
pt: Rádio do Artista

en: Last.fm is cool...
pt: O Last.fm é fixe...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
pt: Para escutar as transmissões e o rádio da Last.fm, terá de ser um cliente pago da Last.fm e precisa de receber a transmissão de um <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>país suportado</a>. Todas as outras funcionalidades da Last.fm funcionam bem.

en: Error starting track from Last.fm radio
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a faixa da rádio da Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
pt: Faixa Preferida: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
pt: Faixa Banida: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
pt: %1 <b>%2</b> deverá ser corrigida para <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
pt: O Last.fm sugere a correcção de algumas marcas da faixa <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
pt: Tocar Artistas Semelhantes do Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
pt: torna a correspondência de faixas mais lenta

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
pt: A obter o '%1' de %2 do Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
pt: A obter o álbum do Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
pt: A transferência do Magnatune parece ter sido mal-sucedida. Não é possível ler o ficheiro ZIP

en: Uncompressing Magnatune.com download...
pt: A descomprimir a transferência do Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
pt: A adicionar a capa do álbum à colecção

en: Preview Tracks
pt: Antever as Faixas

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
pt: As faixas que está prestes a copiar são transmissões de antevisão do Magnatune.com. Para uma melhor qualidade e transmissões livres, pense em comprar uma transferência de álbum. Lembre-se que, ao comprar do Magnatune, o artista tem direito a 50%. Do mesmo modo, ao usar o Amarok, você suporta o projecto do Amarok em 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
pt: Actualizações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
pt: Se assinalar esta opção, o Amarok irá verificar periodicamente as actualizações da base de dados do Magnatune e transferi-las automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
pt: Actualizar automaticamente a base de dados do Magnatune

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
pt: Repetições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
pt: Indique aqui o seu e-mail para poder transferir de novo quaisquer compras anteriores no Magnatune directamente a partir do Amarok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
pt: Opções de Inscrição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
pt: Sou um membro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
pt: Tipo de inscrição:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
pt: Transmissão

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
pt: Utilizador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
pt: Senha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Para mais informações sobre as inscrições no Magnatune.com, bem como para se inscrever, vá a </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
pt: Opções da Transmissão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
pt: Tipo de transmissão de antevisão:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Ogg
pt: OGG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
pt: MP3 de Alta Qualidade

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
pt: MP3 de Baixa Qualidade

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
pt: Transferência do Álbum do Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
pt: Opções de transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
pt: Seleccionar o Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
pt: Obter para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
pt: Se transferir para uma localização que esteja a ser vigiada pelo  Amarok, o álbum será adicionado automaticamente à sua colecção.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
pt: Dados do Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
pt: O&bter

en: Processing download
pt: A processar a transferência

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
pt: Parece existir um erro na informação de pertença indicada. Por favor, corrija isso e tente de novo.

en: Could not process download
pt: Não foi possível processar a transferência

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
pt: A obter de novo o álbum previamente comprado "%1" de "%2" a partir da Magnatune.com.
    
    Utilizador: %3
    Senha: %4

en: Loading artist info...
pt: A carregar a informação do artista...

en: Fetching %1 Artist Info
pt: A Obter a Informação do Artista %1

en: Loading album info...
pt: A carregar a informação do álbum...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
pt: Ano de Lançamento: %1

en: Description:
pt: Descrição:

en: From Magnatune.com
pt: Do Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
pt: A carregar a página principal do Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
pt: A obter a página principal do Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
pt: A carregar a sua página de favoritos do Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
pt: A carregar a sua página pessoal de recomendações do Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
pt: A editora que é justa em igual medida para os artistas e para os clientes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
pt: Carregue neste botão para transferir agora a base de dados do Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
pt: O Amarok precisa de transferir a base de dados do Magnatune para poder activar a loja do Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
pt: Se activar a seguinte opção, o Amarok irá procurar por actualizações do Magnatune e transferi-las-á automaticamente. Poderá sempre desactivar esta opção mais tarde na configuração do serviço do Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
pt: Gestor de novas transferências

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
pt: Estes são os álbuns que transferiu anteriormente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
pt: &Obter de novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
pt: Artista - Álbum

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
pt: A obter uma lista das compras anteriores no Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
pt: Inscrição como membro do Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ao tornar-se membro do Magnatune.com, irá obter um acesso ilimitado de transferências e poderá transferir qualquer álbum dentro do Amarok com um simples botão do rato. Ao juntar-se, poderá também escutar todas as faixas transmitidas a partir do Magnatune.com sem qualquer publicidade.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A equipa do Amarok recebe 10% do seu pagamento de inscrição inicial; por isso, ao juntar-se, está também a suportar o desenvolvimento do Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Como sempre, os artistas recebem 50% dos seus pagamentos de inscrição, distribuídos com base nos artistas que transferir e transmitir.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Para ler mais sobre as inscrições no Magnatune.com, ou para se inscrever, carregue aqui: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Dados de Inscrição</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Depois de se juntar, vá à configuração do Magnatune em "Configuração->Configurar o Amarok->Plugins" e indique os dados da sua conta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
pt: Fechar

en: "Fair trade" online music store
pt: Loja de música 'online' de "comércio justo"

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
pt: O Magnatune.com é um tipo diferente de editor discográfica com o mote "Não somos pessoas más!". 50% de todas as compras vai directamente para o artista, e se você comprar um álbum através do Amarok, o projecto Amarok recebe uma comissão de 10%. O Magnatune.com também oferece condições para membros "à discrição", as quais lhe permitem transferir tanta música deles quanta desejar.

en: Artist / Album
pt: Artista / Álbum

en: Re-download
pt: Obter de novo

en: Update Database
pt: Actualizar a Base de Dados

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Download Album
pt: Transferir o Álbum

en: Signup
pt: Registo

en: Downloading Magnatune.com database...
pt: A obter a base de dados do Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
pt: A actualizar a base de dados local do Magnatune.

en: ERROR: No arguments supplied
pt: ERRO: Sem argumentos indicados

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
pt: ERRO: Foi passado um número de argumentos inválido ao 'addMoodyTracks'

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
pt: ERRO: Erro de processamento do argumento 2 ( quantidade )

en: ERROR: Unknown argument.
pt: ERRO: Argumento desconhecido.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
pt[0]: A actualização da base de dados do Magnatune.com está completa. A base de dados contém 1 faixa em
pt[1]: A actualização da base de dados do Magnatune.com está completa. A base de dados contém %1 faixas em

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pt[0]: 1 álbum de
pt[1]: %1 álbuns de

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pt[0]: 1 artista.
pt[1]: %1 artistas.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
pt: Servidor MP3Tunes Harmony do Amarok

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
pt: Lida com a Auto-Sincronização do serviço MP3Tunes no Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
pt: O identificador que o servidor deverá usar.

en: The email to be used for authentication.
pt: O e-mail a usar na autenticação.

en: The pin to be used for authentication.
pt: O código PIN a usar na autenticação.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
pt: Conta do MP3tunes

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
pt: Senha:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
pt: A Sincronização Automática é uma funcionalidade do MP3tunes que lhe permite mover automaticamente a sua música entre computadores e dispositivos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
pt: A Sincronização Automática é uma funcionalidade do MP3tunes que lhe permite mover automaticamente a sua música entre computadores e dispositivos. Poderá enviar músicas de um local para as obter noutros locais.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
pt: Activar a Sincronização Automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
pt: Código PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Obter um repositório do MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
pt: Um armário musical 'online' onde poderá guardar em segurança e aceder à sua música: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
pt: O Armário do MP3tunes: A Sua Música em Todo o Lado!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
pt: Auto-Sincronização do MP3Tunes Activada

en: MP3tunes AutoSync Disabled
pt: Auto-Sincronização do MP3Tunes Desactivada

en: Authenticating
pt: A Autenticar

en: MP3tunes failed to Authenticate.
pt: O MP3tunes não se conseguiu autenticar.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
pt: MP3Tunes Harmony: Desligado

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
pt: MP3Tunes Harmony: À Espera da Introdução do PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
pt: MP3Tunes Harmony: Ligado com Sucesso

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
pt: Erro do Harmony do MP3tunes
    %1

en: MP3tunes Locker
pt: Armário do MP3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
pt: Só é possível enviar os seguintes tipos de faixas para o MP3tunes: MP3, MP4, M4A, M4P, AAC, WMA e OGG.

en: Upload to MP3tunes Initiated
pt: Envio para o MP3tunes Iniciado

en: Uploading Track %1/%2
pt: A Enviar a Faixa %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
pt: Adicionar um ficheiro OPML local ou remoto à lista.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
pt: Se for deixado em branco, será usado o título do OPML.

en: Loading Podcast Info...
pt: A Carregar a Informação do Podcast...

en: Fetching Podcast Info
pt: A Obter a Informação do Podcast

en: Add OPML
pt: Adicionar um OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
pt: Adicionar um OPML

en: New Folder
pt: Nova Pasta

en: Podcast Directory
pt: Pasta de 'Podcasts'

en: A large listing of podcasts
pt: Uma grande listagem de 'podcasts'

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
pt: Uma lista completa de 'podcasts' pesquisados que poderá subscrever directamente a partir do Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
pt: Adicionar um ficheiro OPML à lista.

en: Loading info...
pt: A carregar a informação...

en: This service does not accept any messages
pt: Este serviço não aceita quaisquer mensagens

en: ERROR: unknown message
pt: ERRO: mensagem desconhecida

en: Neither playable nor downloadable url specified.
pt: Não foi indicado nenhum URL para reprodução ou transferência.

en: No service named %1 is currently loaded
pt: Não está carregado nenhum serviço chamado %1

en: This collection is currently offline
pt: Esta colecção está desligada de momento

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
pt: O %1 tem a capacidade de sincronizar os meta-dados das faixas, como o número de reproduções ou a classificação, com outras colecções. Deseja manter o %1 sincronizado?
    
    Pode sempre alterar a decisão na configuração do Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
pt: Só parece ter a Colecção Local. A sincronização das estatísticas só faz sentido se existir mais que uma colecção.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
pt[0]: Reproduzido %2 vezes das quais uma é recente e única para esta fonte
pt[1]: Reproduzido %2 vezes das quais %1 são recentes e únicas para esta fonte

en: Ignored labels: %1
pt: Editoras ignoradas: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
pt: Pode corresponder as marcas por: %1
    Pode sincronizar: %2

en: Synchronize Statistics
pt: Sincronizar as Estatísticas

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
pt: Faixas Correspondentes para a Sincronização de Estatísticas

en: Synchronizing Track Statistics
pt: A Sincronizar as Estatísticas de Faixas

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
pt[0]: A sincronização de %2 terminou. Foi actualizada <b>uma</b> faixa.
pt[1]: A sincronização de %2 terminou. Foram actualizadas <b>%1</b> faixas.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
pt[0]: Foi colocada em espera para classificação <b>uma</b> faixa para %2.
pt[1]: Foram colocadas em espera para classificação <b>%1</b> faixas para %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
pt[0]: O tempo de reprodução de <b>uma</b> faixa foi demasiado curto para ser classificado.
pt[1]: O tempo de reprodução de <b>%1</b> faixas foi demasiado curto para ser classificado.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
pt[0]: <b>Uma</b> faixa tem meta-dados insuficientes para ser classificada.
pt[1]: <b>%1</b> faixas têm meta-dados insuficientes para serem classificadas.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
pt[0]: <b>Uma</b> faixa indicou uma data de reprodução no futuro.
pt[1]: <b>%1</b> faixas indicaram datas de reprodução no futuro.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
pt[0]: <b>Uma</b> faixa foi reproduzida já há demasiado tempo para ser classificada.
pt[1]: <b>%1</b> faixas foram reproduzidas já há demasiado tempo para serem classificadas.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
pt[0]: Foi ignorada a classificação de <b>uma</b> faixa a pedido do utilizador.
pt[1]: Foi ignorada a classificação de <b>%1</b> faixas a pedido do utilizador.

en: Configure Synchronization...
pt: Configurar a Sincronização...

en: Tracks matched by: %1
pt: Faixas correspondentes por: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
pt: Nenhuma das colecções seleccionadas suporta a escrita em %1 - não faz sentido sincronizá-la.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
pt: Seleccionar as Colecções a Sincronizar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
pt: Seleccionar os Campos a Sincronizar

en: Configure Synchronization Target
pt: Configurar o Destino da Sincronização

en: Add Synchronization Target
pt: Adicionar um Destino de Sincronização

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
pt: <span style="color:red; font-weight:bold;">Importante:</span> antes da sincronização das faixas com um destino baseado em ficheiros, certifique-se sempre que o ficheiro da base de dados não está a ser usado de momento!

en: Choose Target Type
pt: Escolher o Tipo de Destino

en: Configure Target
pt: Configurar o Destino

en: Back
pt: Recuar

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
pt: Não existem faixas únicas em cada uma das fontes que participam na sincronização

en: There are no tracks excluded from synchronization
pt: Não existem faixas excluídas da sincronização

en: Expand Tracks With Conflicts
pt: Expandir as Faixas com Conflitos

en: Expand Updated
pt: Expandir as Actualizadas

en: Collapse Tracks Without Conflicts
pt: Fechar as Faixas sem Conflitos

en: Collapse Not Updated
pt: Fechar as Não Actualizadas

en: Reset All Ratings to Undecided
pt: Repor Todas as Classificações como Indecisas

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
pt: Incluir as Editoras de %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
pt: Excluir as Editoras de %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
pt: Repor Todas as Editoras como Indecisas (Não Sincronizá-las)

en: All Tracks
pt: Todas as Faixas

en: Updated Tracks
pt: Faixas Actualizadas

en: Tracks With Conflicts
pt: Faixas com Conflitos

en: There are no tracks with conflicts
pt: Não existem faixas com conflitos

en: There are no tracks going to be updated
pt: Não existem faixas para ser enviadas

en: Tracks that are unique to their sources
pt: Faixas que são únicas nas suas fontes

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
pt: Faixas que foram excluídas da sincronização por ambiguidade

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
pt[0]: <b>Uma</b> reprodução
pt[1]: <b>%1</b> reproduções

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
pt[0]: %2 de <b>uma</b> faixa serão classificadas em %3.
pt[1]: %2 de <b>%1</b> faixas serão classificadas em %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
pt: A mostrar %1 de %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
pt: Faixas Correspondentes

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
pt: Filtrar as Faixas...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
pt: Afecta todas as faixas disponíveis, não apenas as visíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
pt: Retirar as Classificações de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
pt: Expandir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
pt: Recolher

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
pt: Faixas Únicas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
pt: Faixas Excluídas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
pt: Publicação

en: Abort
pt: Interromper

en: Multiple background tasks running (click to show)
pt: Várias tarefas em segundo-plano a correr (carregue para mostrar)

en: Abort all background tasks
pt: Interromper todas as tarefas em segundo-plano

en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Rediscover Your Music
pt: Volte a Descobrir a sua Música

en: Slim Toolbar
pt: Barra Fina

en: Volume: %1% (muted)
pt: Volume: %1% (silencioso)

en: Transcode Tracks
pt: Traduzir as Faixas

en: Transc&ode
pt: Trad&uzir

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
pt: Ao copiar, também poderá optar por traduzir o formato dos seus ficheiros de música para outro formato, através de um codificador. Isto pode ser feito para poupar espaço ou para tornar os seus ficheiros legíveis por um leitor de música ou programa de reprodução em particular.

en: &Copy
pt: &Copiar

en: Just copy the tracks without transcoding them.
pt: Basta copiar as faixas sem as traduzir.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
pt: Ao mover, também poderá optar por traduzir o formato dos seus ficheiros de música para outro formato, através de um codificador. Isto pode ser feito para poupar espaço ou para tornar os seus ficheiros legíveis por um leitor de música ou programa de reprodução em particular.

en: &Move
pt: &Mover

en: Just move the tracks without transcoding them.
pt: Basta mover as faixas sem as traduzir.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
pt: Não está disponível de momento no seu sistema.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
pt: A colecção de destino indica que este formato não poderá ser reproduzido.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
pt: Codificação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
pt: Transformar todas as faixas para o formato seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
pt: Traduzir todas as faixas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
pt: Traduzir as faixas apenas quando necessário reproduzi-las na colecção de destino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
pt: Traduzir apenas quando necessário para reprodução

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
pt: Traduzir apenas quando os formatos dos ficheiros de origem e destino são diferentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
pt: Traduzir apenas quando os formatos de origem e destino são diferentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
pt: <b>Nota:</b> Não está nenhum codificador disponível. Se quiser mudar as faixas para outro formato, instale por favor o pacote <i>ffmpeg</i> ou <i>libav</i> (com a interface do <i>ffmpeg</i>) com codificadores apropriados. Caso contrário, poderá assinalar a opção <i>Recordar esta opção da próxima vez</i> para poder ignorar esta janela para transferências futuras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
pt: Recordar esta escolha da próxima vez

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
pt: Para configurar os parâmetros da operação de tradução, seleccione por favor um codificador da lista.

en:  (recommended)
pt:  (recomendada)

en: Ask before each transfer
pt: Perguntar antes de cada transferência

en: Muted
pt: Mudo

en: Score: %1
pt: Pontuação: %1

en: Rating: %1
pt: Classificação: %1

en: Play count: %1
pt: Número de reproduções: %1

en: Last played: %1
pt: Última reprodução: %1

en: Bookmark
pt: Favorito

en: List and run bookmarks, or create new ones
pt: Apresentar e executar os favoritos ou criar novos

en: Amarok Bookmarks
pt: Favoritos do Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
pt: Copiar o Favorito da Janela Actual para a Área de Transferência

en: Scheme
pt: Esquema

en: Preset:
pt: Predefinição:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
pt: Uma lista de predefinições de esquemas/formatos dos nomes de ficheiros.

en: Add preset
pt: Adicionar uma predefinição

en: Saves the current scheme/format as new preset.
pt: Grava o formato/esquema actual como uma predefinição.

en: Update preset
pt: Actualizar a predefinição

en: Updates the preset with the current scheme/format.
pt: Actualiza a predefinição com o formato/esquema actual.

en: Remove preset
pt: Remover a predefinição

en: Removes the currently selected preset.
pt: Remove a predefinição seleccionada de momento.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Folder
pt: Pasta

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
pt: Iniciais

en: Collection root
pt: Raiz da colecção

en: &Basic...
pt: &Básico...

en: &Advanced...
pt: &Avançado...

en: New Preset
pt: Nova Predefinição

en: Preset Name
pt: Nome da Predefinição

en: second | seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

en: Simple Search
pt: Pesquisa Simples

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
pt: h:mm:ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
pt: antes

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
pt: a

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
pt: após

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
pt: entre

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
pt: anterior a

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
pt: mais recente que

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
pt: entre

en: Rating changed
pt: A classificação alterou

en: Volume: 100% (muted)
pt: Volume: 100% (mudo)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
pt: Antevisão OSD
    Arraste para posicionar

en: Stopped
pt: Parado

en: Paused
pt: Em pausa

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
pt: %1 livres

en: Track Progress
pt: Progresso da Faixa

en: The amount of time elapsed in current track
pt: A quantidade de tempo decorrida na faixa actual

en: The amount of time remaining in current track
pt: A quantidade de tempo restante na faixa actual

en: Enter space-separated terms to search.
pt: Indique termos separados por espaços para procurar.

en: Edit filter
pt: Editar o filtro

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
pt: Ir para: %1

en: Drag in and out items from above.
pt: Arraste itens de e para acima.

en: [prefix]
pt: [prefixo]

en: [suffix]
pt: [sufixo]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
pt: Ponto de partida: <b>%1</b>

en: Track: %1
pt: Faixa: %1

en: Album: %1
pt: Álbum: %1

en: Artist: %1
pt: Artista: %1

en: empty
pt: vazio
