amarok - en to pt_BR translation catalogue (2229 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
pt_BR: Padrão

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
pt_BR: Sem agrupamento

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
pt_BR: Sem agrupamento (única linha)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
pt_BR: Detalhada

en: License Agreement
pt_BR: Contrato de licença

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
pt_BR: <qt>Nenhuma informação disponível.<br />O objeto KAboutData fornecido não existe.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
pt_BR: <qt>Nenhuma informação disponível.<br />O objeto OcsData fornecido, não existe.</qt>

en: About %1
pt_BR: Sobre o %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
pt_BR: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versão %2</b><br />Usando KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
pt_BR: Licença: %1

en: &About
pt_BR: &Sobre

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
pt_BR: Por favor, use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> para relatar erros.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
pt_BR: Por favor, use <a href="mailto:%1">%2</a> para relatar erros.

en: A&uthor
pt_BR: A&utor

en: A&uthors
pt_BR: A&utores

en: &Contributors
pt_BR: &Colaboradores

en: &Donors
pt_BR: &Doadores

en: T&ranslation
pt_BR: T&radução

en: Email contributor
pt_BR: E-mail ao colaborador

en: Visit contributor's homepage
pt_BR: Visitar a página web do colaborador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
pt_BR: Nome

en: Amarok Menu
pt_BR: Menu do Amarok

en: Play/Pause
pt_BR: Reproduzir/Pausar

en: Click to change
pt_BR: Clique para alterar

en: &Replay Gain Mode
pt_BR: Modo de &ajuste de ganho

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
pt_BR: &Desligado

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
pt_BR: &Faixa

en: &Album
pt_BR: Á&lbum

en: Burn
pt_BR: Gravar

en: Current Playlist
pt_BR: Lista de músicas atual

en: Selected Tracks
pt_BR: Faixas selecionadas

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop after current Track
pt_BR: Parar após a faixa atual

en: Stop after current track: Off
pt_BR: Parar após a faixa atual: desligado

en: Stop after current track: On
pt_BR: Parar após a faixa atual: ligado

en: No track playing
pt_BR: Nenhuma faixa sendo reproduzida

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
pt_BR: Exibir um segundo rótulo de tempo, à esquerda.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
pt_BR: Selecione isto para exibir um segundo rótulo de tempo, à esquerda da barra de busca, na janela do reprodutor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
pt_BR: Exibir tempo restante da faixa no rótulo de tempo esquerdo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
pt_BR: Selecione isto para exibir o tempo restante da faixa na janela de reprodução, ao invés do tempo reproduzido.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
pt_BR: Quais faixas ou álbuns preferir no modo aleatório

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
pt_BR: Faixas ou álbuns com as propriedades escolhidas terão mais chances de serem escolhidas no modo aleatório.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
pt_BR: Como progredir através das faixas na lista de músicas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
pt_BR: Determina como o Amarok irá progredir através das faixas na lista de músicas

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
pt_BR: O estado do modo dinâmico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
pt_BR: Se ativado, o modo dinâmico estará ligado, e faixas serão adicionadas de acordo com a lista de músicas dinâmica especificada.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
pt_BR: Faixas duplicadas no modo dinâmico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
pt_BR: Se marcada, as faixas adicionadas no modo dinâmico podem estar duplicadas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
pt_BR: Número de faixas anteriores.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
pt_BR: Número de faixas para deixar na lista de músicas, antes da faixa ativa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
pt_BR: Número de faixas seguintes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
pt_BR: Número de faixas a serem carregadas na lista de músicas, após a faixa atual.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
pt_BR: Mostrar ícone na área de notificação

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
pt_BR: Habilitar/desabilitar o ícone do Amarok na área de notificação.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
pt_BR: Ocultar a visualização de contexto.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
pt_BR: Habilitar/desabilitar a visualização de contexto no Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
pt_BR: Número de níveis de desfazer na lista de músicas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
pt_BR: O número de níveis par desfazer ações, na lista de músicas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
pt_BR: Listas de músicas armazenam o caminho relativo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
pt_BR: Se selecionada, as listas de músicas salvas manualmente pelo Amarok conterão um caminho relativo para cada faixa, e não um caminho absoluto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
pt_BR: Nome do arquivo do navegador web externo que será aberto pelo Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
pt_BR: Tentar obter automaticamente a arte de capa, quando necessário

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
pt_BR: Se deve ou não mostrar as imagens de fundo no painel do navegador

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
pt_BR: Mostrar arte da capa no navegador de coleção

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
pt_BR: Mostrar a visualização de contexto

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
pt_BR: Reproduzir o primeiro anúncio executado

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
pt_BR: Habilitar as animações de fechamento dos miniaplicativos de contexto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
pt_BR: Se ativado, os miniaplicativos de contexto serão fechados com animação.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
pt_BR: Organizar arquivos irá sobrescrever arquivos existentes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
pt_BR: Se selecionada, organizar arquivos irá sobrescrever qualquer arquivo no destino.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
pt_BR: Organizar arquivos irá mover o 'The' dos nomes dos artistas para o final.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
pt_BR: Se selecionada, Organizar arquivos irá mover o 'The' dos nomes dos artistas para o final, como "Beatles, The".

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pt_BR: Organizar arquivos irá substituir espaços nos nomes dos arquivos, por underscores.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
pt_BR: Se selecionada, organizar arquivos irá substituir os espaços nos nomes dos arquivos, por underscores.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
pt_BR: Organizar arquivos irá usar a arte das capas como ícones das pastas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
pt_BR: Se selecionada, organizar arquivos irá usar a arte das capas como ícones das pastas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
pt_BR: Caminho da pasta de destino da coleção, para organizar arquivos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
pt_BR: O caminho da pasta de destino da coleção, para organizar arquivos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
pt_BR: Organizar arquivos irá renomear arquivos de uma maneira compatível com sistemas de arquivos vfat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
pt_BR: Se selecionada, organizar arquivos irá substituir caracteres que não são compatíveis com sistemas de arquivos vfat (tais como ':', '*' e '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
pt_BR: Organizar arquivos irá renomear arquivos de uma maneira que eles somente contenham caracteres ASCII 7-bit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
pt_BR: Se selecionada, organizar arquivos irá substituir caracteres que não são compatíveis com o conjunto de caracteres ASCII 7-bit.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
pt_BR: Organizar arquivos irá usar um esquema de nome de arquivo personalizado.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
pt_BR: Se selecionada, Organizar arquivos irá renomear os arquivos de acordo com uma sequência de formatação personalizada.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
pt_BR: Sequência de formatação para organizar arquivos, se for usado um esquema de nome de arquivo personalizado.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
pt_BR: Se o esquema de nome de arquivo personalizado estiver habilitado, então organizar arquivos irá renomear os arquivos de acordo com essa sequência de formatação.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
pt_BR: Expressão padrão que deverá ser substituída.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
pt_BR: Organizar arquivos irá substituir subsequências que coincidam com essa expressão padrão.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
pt_BR: Substituindo sequência.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
pt_BR: Organizar arquivos irá substituir subsequências que coincidam com essa sequencia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
pt_BR: Modo básico ou avançado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
pt_BR: No modo básico, atalhos gráficos arrastáveis/soltáveis são usados para criar um esquema de nome de arquivo. No modo avançado, as imagens são substituídas por texto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
pt_BR: Predefinições do formato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
pt_BR: Uma lista de formatos predefinidos (esquemas de token).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
pt_BR: Volume mestre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
pt_BR: O volume mestre do Amarok, um valor entre 0 e 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
pt_BR: Estado mudo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
pt_BR: Silenciar/Ativar o som.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
pt_BR: Diminuir o som das faixas ao pressionar parar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
pt_BR: Habilitar/desabilitar diminuição do som.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
pt_BR: Diminuir o som das faixas ao clicar em Pausar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
pt_BR: A duração da diminuição do som, em milissegundos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
pt_BR: A duração da diminuição do som, em milissegundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
pt_BR: Modo do equalizador - 0 = desligado, 1 até n = n° do preset

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
pt_BR: Quando habilitada, um plugin do equalizador filtrará o stream de áudio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
pt_BR: Listar com os nomes dos presets do equalizador do usuário

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
pt_BR: Listar com os valores dos presets do usuário

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
pt_BR: O modo para ajustar o volume de reprodução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
pt_BR: Ajustar o volume das faixas, para fazê-las ter o mesmo nível de volume e, em caso positivo, fazer os ajustes por faixa ou por álbum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
pt_BR: Desabilitar ajuste de ganho

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
pt_BR: Fazer com que cada faixa tenha o mesmo volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
pt_BR: Fazer com que cada álbum tenha o mesmo volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
pt_BR: O tamanho de um posicionamento curto, em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
pt_BR: O tamanho de um posicionamento médio, em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
pt_BR: O tamanho de um posicionamento longo, em segundos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
pt_BR: Se o Amarok deverá pausar a faixa em reprodução ao suspender o sistema.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
pt_BR: Se o Amarok deve evitar a suspensão do sistema se estiver a reproduzindo uma faixa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
pt_BR: Se o Amarok deve começar a reproduzir uma faixa, caso tenha sido adicionada à lista de músicas (e nada esteja tocando).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
pt_BR: Localização da Amazon para recuperação de capas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
pt_BR: Determina em qual servidor da Amazon as imagens de capa podem ser obtidas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
pt_BR: Localização para recuperação de informações da Wikipédia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
pt_BR: Determina em qual idioma as informações são obtidas da Wikipédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
pt_BR: Usar o suporte ao KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
pt_BR: Usar mensagem na tela

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
pt_BR: Habilitar/desabilitar a mensagem na tela (OSD).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
pt_BR: Usar o Growl para as notificações

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
pt_BR: Habilitar/desabilitar o uso do Growl para as notificações.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
pt_BR: Alternar transparência

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
pt_BR: Faz com que o fundo da mensagem na tela fique transparente.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
pt_BR: Usar cores personalizadas para a mensagem na tela

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
pt_BR: Você pode usar cores personalizadas para a mensagem na tela, se você selecionar esta opção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
pt_BR: Cor da fonte para a mensagem na tela

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
pt_BR: A cor da fonte usada para o texto da mensagem na tela. A cor é especificada em RGB, com uma lista de valores separados por vírgula contendo três inteiros entre 0 e 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
pt_BR: Escala da fonte da mensagem na tela

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
pt_BR: A escala para a fonte da mensagem na tela, como um porcentual do valor normal. O 100 corresponde ao &#8220;tamanho normal&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
pt_BR: Por quantos milissegundos o texto deve ser exibido

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
pt_BR: O tempo para mostrar a mensagem na tela, em milissegundos. Um valor de 0 significa nunca ocultar. O valor padrão é de 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
pt_BR: Deslocamento da posição Y

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
pt_BR: A posição Y da mensagem na tela, relativa à área de trabalho escolhida e ao alinhamento da mensagem na tela. Se o alinhamento Topo for escolhido, o deslocamento de Y será o espaço entre a parte superior da mensagem na tela e o topo da área de trabalho. Se for escolhido o alinhamento Base, então o deslocamento de Y é o espaço entre a parte da base da mensagem na tela e a base da área de trabalho.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
pt_BR: Mensagem na tela

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
pt_BR: À área de trabalho que deve exibir a mensagem na tela. Para ambientes com uma única área de trabalho, esse valor deve ser 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
pt_BR: Alinhar mensagem na tela à

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
pt_BR: A posição relativa da mensagem na tela. Possíveis escolhas são esquerda, meio, direita e centralizado.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
pt_BR: Não mostrar quando um aplicativo estiver em tela inteira

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
pt_BR: Não mostrar a mensagem na tela (OSD) se outro aplicativo estiver em primeiro plano e executando em tela inteira.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
pt_BR: Continuar reprodução da última faixa reproduzida ao inicializar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
pt_BR: Se selecionada, o Amarok continua a reprodução da última faixa reproduzida ao inicializar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
pt_BR: URL da faixa para continuar ao iniciar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
pt_BR: Interno: URL da faixa para continuar sua reprodução ao iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
pt_BR: Interno: Continuar a reprodução no estado de pausa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
pt_BR: Tempo para continuar a reprodução, em milissegundos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
pt_BR: Interno: a posição da reprodução na faixa, para continuar sua execução ao inicializar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
pt_BR: Lista de bools descrevendo quais navegadores estão visíveis, do topo para a base.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
pt_BR: Faixa sendo reproduzida na última saída. O valor é -1 se nenhuma faixa estava sendo reproduzida.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
pt_BR: Número (a partir do topo) do último navegador ativo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
pt_BR: As pastas da coleção devem ser escaneadas recursivamente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
pt_BR: As pastas da coleção devem ser re-escaneadas, em caso de mudanças

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
pt_BR: Se as alterações dos metadados são registradas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
pt_BR: Se as alterações nas estatísticas das faixas são registradas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
pt_BR: Se as alterações de capas dos álbuns são registradas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
pt_BR: Dimensões máximas da capa incorporada

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
pt_BR: Lista de pastas na coleção

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
pt_BR: Os números das faixas são mostrados no navegador de coleção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
pt_BR: Os anos são mostrados no navegador de coleção.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
pt_BR: Usar o Detector de Conjunto de Caracteres da Mozilla, para tentar gerar as codificações na etiqueta ID3.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
pt_BR: Nome de usuário

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
pt_BR: Nome do usuário usado para a conexão com o Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
pt_BR: Senha

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
pt_BR: Senha usada para a conexão com o Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
pt_BR: Enviar dados do compositor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
pt_BR: Usar os dados do compositor no Last.fm como artista

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
pt_BR: Obter artistas parecidos

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
pt_BR: Tipo de dispositivo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
pt_BR: O tipo do dispositivo de mídia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
pt_BR: Ponto de montagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
pt_BR: O ponto de montagem usado para a conexão do dispositivo de mídia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
pt_BR: Comando de montagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
pt_BR: O comando de montagem usado para a conexão do dispositivo de mídia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
pt_BR: Comandodedesmontagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
pt_BR: O comando de desmontagem usado para a conexão do dispositivo de mídia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
pt_BR: Excluir automaticamente os podcasts

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
pt_BR: Episódios dos podcasts que já foram reproduzidos serão automaticamente apagados quando o dispositivo de mídia for conectado.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
pt_BR: Sincronizar estatísticas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
pt_BR: As estatísticas do Amarok deverão ser sincronizadas com as reproduções/avaliações no dispositivo e as faixas reproduzidas deverão ser enviadas ao Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
pt_BR: Servidores adicionados manualmente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
pt_BR: Servidores de compartilhamento de músicas adicionados pelo usuário.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
pt_BR: Senhas do servidor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
pt_BR: Senhas guardadas por nome de máquina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
pt_BR: Incluir nomes das faixas ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
pt_BR: Incluir nomes dos álbuns ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
pt_BR: Incluir nomes dos artistas ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
pt_BR: Incluir nomes dos gêneros ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
pt_BR: Incluir nomes dos compositores ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
pt_BR: Incluir anos ao igualar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
pt_BR: O nome do layout que será carregado ao inicializar

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
pt_BR: Se o Amarok usa seu próprio banco de dados interno, ao invés de um mecanismo externo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
pt_BR: O nome da máquina do servidor externo, para se conectar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
pt_BR: Qual porta do servidor para a conexão ao mecanismo do banco de dados.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
pt_BR: O nome do banco de dados que o Amarok irá usar. O usuário deve ter permissões de acesso suficientes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
pt_BR: Nome de usuário usado para acessar o banco de dados externo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
pt_BR: Senha para o usuário do banco de dados externo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
pt_BR: Mantém uma contagem, para saber quando executar uma verificação.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
pt_BR: Se deseja ativar o módulo de criação de scripts do Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
pt_BR: Ativar/desativar o módulo de criação de scripts do Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
pt_BR: Atualizar automaticamente os scripts incorporados, quando necessário

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
pt_BR: Habilitar/desabilitar as atualizações automáticas para os scripts incorporados.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
pt_BR: Se deve ativar o console de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
pt_BR: Se deve mostrar um aviso sobre os scripts que acessem APIs obsoletas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
pt_BR: Se deve salvar a sessão atual ao sair.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
pt_BR: Mostrar a barra de atmosfera da faixa atual, se disponível, na barra de progresso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
pt_BR: Habilitar/desabilitar a exibição da barra de atmosfera, se disponível, na barra de progresso.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
pt_BR: O estio a ser usado ao pintar a barra de atmosfera

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
pt_BR: Fator de qualidade para o Gerador de Lista de Músicas Automatizado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
pt_BR: Um valor entre 0 e 10 que controla se o Gerador de Lista de Músicas Automatizado tenta otimizar para a velocidade (0) ou exatidão (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: New Bookmark
pt_BR: Novo favorito

en: Bookmark Manager
pt_BR: Gerenciador de favoritos

en: Add Group
pt_BR: Adicionar grupo

en: Filter bookmarks
pt_BR: Filtrar favoritos

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
pt_BR: Comece a digitar para filtrar progressivamente os favoritos

en: Bookmark this Album
pt_BR: Adicionar este álbum

en: Bookmark this Artist
pt_BR: Adicionar este artista

en: Add Position Marker
pt_BR: Adicionar marcador de posição

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Type
pt_BR: Tipo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
pt_BR: Descrição

en: New Group
pt_BR: Novo grupo

en: none
pt_BR: nenhum

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
pt_BR: &Carregar

en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

en: &Create timecode track
pt_BR: &Criar faixa de código de tempo

en: New Timecode Track
pt_BR: Nova faixa de código de tempo

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Context: %1
pt_BR: Contexto: %1

en: Bookmark Context View Applets
pt_BR: Favorito de miniaplicativos da visualização de contexto

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
pt_BR: Contexto

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files (%1)
pt_BR: Arquivos (%1)

en: Album "%1" from %2
pt_BR: Álbum "%1" de %2

en: Album "%1"
pt_BR: Álbum "%1"

en: Artist "%1" from %2
pt_BR: Artista "%1" de %2

en: Artist "%1"
pt_BR: Artista "%1"

en: Bookmark Media Sources View
pt_BR: Favorito da visualização de fontes de mídia

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
pt_BR: Navegar

en: Bookmark Track Position
pt_BR: Adicionar a posição da faixa aos favoritos

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Files/URLs to open
pt_BR: Arquivos/URLs para abrir

en: Immediately start playing an audio cd
pt_BR: Iniciar automaticamente a reprodução de um cd de áudio

en: Skip backwards in playlist
pt_BR: Pular para o anterior da lista

en: Start playing current playlist
pt_BR: Iniciar reproduzindo à lista atual

en: Play if stopped, pause if playing
pt_BR: Reproduzir se estiver parado, pausar se estiver reproduzindo

en: Pause playback
pt_BR: Pausar reprodução

en: Stop playback
pt_BR: Parar reprodução

en: Skip forwards in playlist
pt_BR: Pular para o próximo da lista

en: Additional options:
pt_BR: Opções adicionais:

en: Append files/URLs to playlist
pt_BR: Anexar arquivos/URLs à lista de músicas

en: Queue URLs after the currently playing track
pt_BR: Colocar URLs na fila após a faixa que está sendo reproduzida

en: Load URLs, replacing current playlist
pt_BR: Carregar URLs, substituindo à lista de músicas atual

en: Print verbose debugging information
pt_BR: Imprimir informações de depuração

en: Print verbose debugging information from the audio system
pt_BR: Imprimir as informações descritivas de depuração do sistema de áudio

en: Disable colorization for debug output.
pt_BR: Desabilitar a coloração da saída de depuração.

en: Allow running multiple Amarok instances
pt_BR: Permitir a execução de múltiplos processos do Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
pt_BR: Base para os nomes de arquivos/URLs relativos

en: Database Error
pt_BR: Erro do banco de dados

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
pt_BR: O banco de dados do Amarok devolveu os seguintes erros:
    %1
    Na maior parte dos casos, você terá que resolver estes erros antes de o Amarok poder executar adequadamente.

en: Moving files to trash
pt_BR: Movendo arquivos para a Lixeira

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
pt_BR: Um caminho de música, %1, é definido nas configurações do sistema.
    Você gostaria de usá-lo como uma pasta de coleção?

en: Media Sources Home
pt_BR: Home das fontes de mídia

en: Filter Music Sources
pt_BR: Filtrar fontes de música

en: &Media Sources
pt_BR: Fontes de &mídia

en: Go Up in Media Sources Pane
pt_BR: Subir no Painel de fontes multimídia

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
pt_BR: Aqui é onde você encontrará suas músicas locais, e também músicas de reprodutores de áudio móveis e CDs.

en: Search collection
pt_BR: Pesquisar na coleção

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
pt_BR: Adicionado nesta hora

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
pt_BR: Adicionado hoje

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
pt_BR: Adicionado esta semana

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
pt_BR: Adicionado este mês

en: First Level
pt_BR: Primeiro nível

en: Second Level
pt_BR: Segundo nível

en: Third Level
pt_BR: Terceiro nível

en: Show Years
pt_BR: Mostrar anos

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
pt_BR: Mostrar números das faixas

en: Show Cover Art
pt_BR: Mostrar arte da capa

en: Merged View
pt_BR: Visualização Combinada

en: Sort Options
pt_BR: Opções de organização

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
pt_BR: Sem rótulos

en: Counting...
pt_BR: Contando...

en: 1 track | %1 tracks
pt_BR[0]: %1 faixa
pt_BR[1]: %1 faixas

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Various Artists
pt_BR: Vários artistas

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Year - Album
pt_BR: Ano - Álbum

en: Track Artist
pt_BR: Artista da faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
pt_BR: Artista do álbum

en: Composer
pt_BR: Compositor

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: Year
pt_BR: Ano

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Collapse All
pt_BR: Recolher tudo

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Copy to Collection
pt_BR: Copiar para a coleção

en: Move to Collection
pt_BR: Mover para a coleção

en: Move Tracks to Trash
pt_BR: Mover faixas para a Lixeira

en: Delete Tracks
pt_BR: Excluir faixas

en: More...
pt_BR: Mais...

en: &Add to Playlist
pt_BR: &Adicionar à lista de músicas

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
pt_BR: &Substituir lista de músicas

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
pt_BR: Organizar arquivos

en: &Edit Track Details
pt_BR: &Editar informações da faixa

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Filter Files
pt_BR: Filtrar arquivos

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
pt_BR: O navegador de arquivos permite que você navegue nos arquivos em qualquer lugar do seu sistema, independente se estes arquivos fazem parte de sua coleção local. Você pode então adicionar estes arquivos à lista de músicas, e também executar operações básicas nos arquivos.

en: &Move to Trash
pt_BR: &Mover para a Lixeira

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
pt_BR: Confirmar exclusão

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir este item?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir estes %1 itens?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
pt_BR: Confirmar o envio para a Lixeira

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
pt_BR[0]: Deseja realmente mover este item para a Lixeira?
pt_BR[1]: Deseja realmente mover estes %1 itens para a Lixeira?

en: Home
pt_BR: Início

en: Automated Playlist Generator
pt_BR: Gerador de lista de músicas automatizado

en: Create playlists by specifying criteria
pt_BR: Cria listas de músicas com indicação de critérios

en: Add new preset
pt_BR: Adicionar novo preset

en: Edit selected preset
pt_BR: Editar predefinição selecionada

en: Delete selected preset
pt_BR: Excluir predefinição selecionada

en: Import a new preset
pt_BR: Importar um novo preset

en: Export the selected preset
pt_BR: Exportar o preset selecionado

en: Run APG with selected preset
pt_BR: Executar APG com preset selecionado

en: APG Presets
pt_BR: Presets APG

en: Generator Optimization
pt_BR: Otimização do gerador

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Accuracy
pt_BR: Precisão

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
pt_BR: Editar ponderação

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
pt_BR: Corresponder ao tipo:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
pt_BR: Esta ponderação é uma substituição para outra ponderação
    que não esteja carregada ou desativada neste momento.
    O nome original da ponderação era %1.

en: This bias has no settings.
pt_BR: Esta ponderação não tem configuração.

en: Dynamic Playlists
pt_BR: Listas de músicas dinâmicas

en: Dynamically updating parameter based playlists
pt_BR: Atualizando automaticamente listas de músicas baseadas em parâmetros

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
pt_BR: Com uma lista de músicas dinâmica, o Amarok se transforma em seu próprio DJ pessoal,
    selecionando as faixas de forma automática, com base no número de parâmetros indicados.

en: Previous:
pt_BR: Anteriores:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
pt_BR: O número de faixas anteriores, a serem mantidas na lista de músicas.

en: Upcoming:
pt_BR: Seguintes:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
pt_BR: O número de faixas seguintes, a serem adicionadas à lista de músicas.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
pt_BR: Ligado

en: Turn dynamic mode on.
pt_BR: Ativa o modo dinâmico.

en: Duplicates
pt_BR: Duplicados

en: New
pt_BR: Nova

en: New playlist
pt_BR: Nova lista de músicas

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit the selected playlist or bias
pt_BR: Editar a lista de músicas ou ponderação selecionada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete the selected playlist or bias
pt_BR: Excluir a lista de músicas ou ponderação selecionada

en: Repopulate
pt_BR: Repovoar

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
pt_BR: Substitui as próximas faixas com novas faixas.

en: &Rename playlist
pt_BR: &Renomear lista de músicas

en: &Add new Bias
pt_BR: &Adicionar nova ponderação

en: &Clone Playlist
pt_BR: Dupli&car lista de músicas

en: &Delete playlist
pt_BR: &Excluir lista de músicas

en: &Edit bias...
pt_BR: &Editar ponderação...

en: &Clone bias
pt_BR: Dupli&car ponderação

en: &Delete bias
pt_BR: &Excluir ponderação

en: &Add new bias
pt_BR: &Adicionar nova ponderação

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
pt_BR: O navegador de listas de músicas contém uma lista de suas listas de músicas importadas e salvas. Nele você também pode definir poderosas listas de músicas dinâmicas e gerenciar as assinaturas e episódios dos seus podcasts.

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Visible Sources
pt_BR: Fontes visíveis

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
pt_BR: As pastas só são visíveis na <b>visualização mesclada</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
pt_BR: Nova pasta

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
pt_BR[0]: Uma lista de músicas
pt_BR[1]: %1 listas de músicas

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
pt_BR: Carregando...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
pt_BR[0]: Uma lista de músicas
pt_BR[1]: %1 listas de músicas

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Create an Empty Playlist
pt_BR: Criar uma lista de músicas vazia

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
pt_BR: &Novo

en: &Rename...
pt_BR: &Renomear...

en: &Delete...
pt_BR: &Excluir...

en: &Export As...
pt_BR: E&xportar como...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
pt_BR[0]: Uma faixa
pt_BR[1]: %1 faixas

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
pt_BR: Remover %1 de %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
pt_BR[0]: 1 lista de músicas
pt_BR[1]: %1 listas de músicas

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
pt_BR[0]: Remover uma faixa de %2
pt_BR[1]: Remover %1 faixas de %2

en: Confirm Playlist Deletion
pt_BR: Confirmar a remoção da lista de músicas

en: Use relative path for &saving
pt_BR: Usar um caminho relativo para &salvar

en: Save As
pt_BR: Salvar como

en: &Rename Folder...
pt_BR: &Renomear pasta...

en: &Delete Folder
pt_BR: &Excluir pasta

en: New name
pt_BR: Novo nome

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
pt_BR: Digite o nome da nova pasta:

en: Confirm Delete
pt_BR: Confirmar exclusão

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
pt_BR: Deseja realmente excluir esta pasta e o seu conteúdo?

en: List of podcast subscriptions and episodes
pt_BR: Lista de assinaturas e episódios de podcasts

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
pt_BR: Gerencie suas assinaturas de podcast e navegue em episódios individuais. Aqui também é possível baixar episódios para o disco, ou você pode dizer ao Amarok para fazer isso automaticamente.

en: &Add Podcast
pt_BR: &Adicionar podcast

en: &Update All
pt_BR: At&ualizar todos

en: Import OPML File
pt_BR: Importar arquivo OPML

en: By
pt_BR: Por

[ctx: Podcast published on date]
en: On
pt_BR: Em

en: File Size:
pt_BR: Tamanho do arquivo:

en: Subscription Date:
pt_BR: Data da assinatura:

en: Keywords:
pt_BR: Palavras-chave:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
pt_BR: Adicionar podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
pt_BR: adicionar podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
pt_BR: Atualizar todos os podcasts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
pt_BR: Configurar podcasts...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
pt_BR: Intervalo de escaneamento...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
pt_BR[0]: Um canal
pt_BR[1]: %1 canais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
pt_BR: Título

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Add Podcast
pt_BR: Adicionar podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
pt_BR: Digite a URL do feed RSS 1.0/2.0 ou Atom:

en: Saved Playlists
pt_BR: Listas de músicas salvas

en: User generated and imported playlists
pt_BR: Listas de músicas geradas e importadas pelo usuário

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
pt_BR: Crie, edite, organize e carregue listas de músicas. O Amarok adiciona automaticamente todas as listas de músicas encontradas
    ao analisar sua coleção, e quaisquer listas de músicas que você salvar também são mostradas aqui.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
pt_BR: O navegador de internet permite a você navegar em fontes de conteúdo online, integradas diretamente ao Amarok. O Amarok já vem com várias destas fontes, mas muitas mais podem ser adicionadas, usando scripts.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
pt_BR: Geral

en: Configure General Options
pt_BR: Configurar opções gerais

en: Local Collection
pt_BR: Coleção local

en: Configure Local Collection
pt_BR: Configurar a coleção local

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Configure Metadata Handling
pt_BR: Configurar o tratamento dos metadados

en: Playback
pt_BR: Reprodução

en: Configure Playback
pt_BR: Configurar reprodução

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Configure Notifications
pt_BR: Configurar notificações

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Configure Database
pt_BR: Configurar banco de dados

en: Configure Plugins
pt_BR: Configurar plugins

en: Configure Scripts
pt_BR: Configurar scripts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
pt_BR: Configuração da coleção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
pt_BR: Pastas da coleção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
pt_BR: Estas pastas serão analisadas em busca de conteúdos multimídia para construir a sua coleção. Você pode clicar com o botão direito sobre uma pasta para analisá-la novamente, caso ela tenha sido previamente selecionada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
pt_BR: Importação da música

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
pt_BR: Se o Amarok deve codificar as faixas quando forem copiadas ou movidas para a coleção local.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
pt_BR: Converter as faixas:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
pt_BR: O Amarok conseguiu estabelecer conexão com o banco de dados.

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
pt_BR: O banco de dados do Amarok devolveu os seguintes erros:
    %1
    Na maior parte dos casos, você terá que resolver estes erros antes de o Amarok poder executar adequadamente.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
pt_BR: As alterações feitas nas configurações do banco de
    dados só surtirão efeito após reiniciar o Amarok.

en: Database settings changed
pt_BR: Configurações do banco de dados alteradas

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
pt_BR: senha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
pt_BR: Marque para habilitar o uso de um banco de dados externo. Por padrão já existe incorporado um banco de dados MySQL em execução.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
pt_BR: Usar o banco de dados &externo MySQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
pt_BR: Configurações da conexão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
pt_BR: &Servidor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
pt_BR: Insira o nome do servidor MySQL existente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
pt_BR: P&orta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
pt_BR: Insira o número da porta de acesso ao servidor. A porta padrão é 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
pt_BR: Nome do &usuário:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
pt_BR: Insira a senha para o usuário padrão.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
pt_BR: &Senha:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
pt_BR: Insira o nome de usuário para acessar o banco de dados com privilégios de acesso total.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
pt_BR: Banco de &dados:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
pt_BR: Insira o nome do banco de dados. Amarokdb é o preset padrão.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
pt_BR: Testar a conexão ao banco de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
pt_BR: O Amarok espera que o banco de dados e informações do usuário acima já existam. Este usuário também precisa ter acesso completo ao banco de dados. As alterações só surtirão efeito após reiniciar o Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
pt_BR: Direitos de acesso podem ser definidos com os seguintes comandos do S&QL (após substituir a senha com a correta):

en: Excluded Labels
pt_BR: Rótulos excluídos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
pt_BR: Adiciona este rótulo à lista de rótulos excluídos

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
pt_BR: Adicionar um rótulo a excluir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
pt_BR: Os rótulos selecionados não serão modificados pela sincronização das estatísticas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
pt_BR: Opções gerais

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
pt_BR: Selecione para ativar o ícone do Amarok na área de notificação do sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
pt_BR: Mostrar &ícone na área de notificação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
pt_BR: Selecione para permitir a recuperação automática de capas da Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
pt_BR: Obter automaticamente a arte da capa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
pt_BR: Selecione para ativar as animações de fechamento dos miniaplicativos de contexto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
pt_BR: Mostrar as imagens de fundo no painel do navegador

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
pt_BR: Opções da lista de músicas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
pt_BR: Selecione para deslocar a lista de músicas de forma a deixar a faixa em reprodução sempre visível.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
pt_BR: Deslocar automaticamente a lista de músicas para a faixa atual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
pt_BR: Opções da barra de atmosfera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
pt_BR: <b>Observação</b>: Os arquivos de atmosfera devem ser gerados manualmente. Para mais informações, veja o <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">artigo relacionado no KDE UserBase</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
pt_BR: O Moodbar permite-lhe navegar visualmente por suas músicas.
    Lembre-se de que este recurso requer a ferramenta externa "Moodbar Generator".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
pt_BR: Mostrar barra de atmosfera na barra de progresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
pt_BR: Estilo da barra de atmosfera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
pt_BR: Escolha o estilo de apresentação do humor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
pt_BR: Padrão (Cores do sistema)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
pt_BR: Irritado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
pt_BR: Congelada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
pt_BR: Contente

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
pt_BR: Pequeno (200 pixels)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
pt_BR: Médio (400 pixels)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
pt_BR: Grande (800 pixels)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
pt_BR: Gigante (1600 pixels)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
pt_BR: Sincronizar as avaliações

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
pt_BR: Sincronizar as primeiras reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
pt_BR: Sincronizar as últimas reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
pt_BR: Sincronizar o número de reproduções

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
pt_BR: Sincronizar os rótulos

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
pt_BR: Sincronizar %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
pt_BR[0]: (%2uma exceção%3)
pt_BR[1]: (%2%1 exceções%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
pt_BR: Etiquetas do arquivo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
pt_BR: Gravar as alterações de metadados no arquivo original.
    Você também pode evitar a escrita se proteger o arquivo.
    Isto pode ser uma boa ideia se você estiver compartilhando
    estes arquivos pela Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
pt_BR: Gravar os metadados em um arquivo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
pt_BR: Gravar as estatísticas alteradas (p.ex., avaliação ou nº de reproduções)
    no arquivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
pt_BR: Gravar estatísticas em arquivo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
pt_BR: Grava as capas alteradas no arquivo.
    Isto substituirá as capas incorporadas existentes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
pt_BR: Gravar capas em arquivo com tamanho máximo de:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
pt_BR: Reduzir as capas se necessário.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
pt_BR: Se selecionada, o Amarok usará o Detector de Conjunto de Caracteres da
    Mozilla, para tentar gerar automaticamente o conjunto de caracteres usado
    nas etiquetas ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
pt_BR: &Ativar detecção do conjunto de caracteres nas etiquetas ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
pt_BR: Sincronização das estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
pt_BR: <b>Assinale as coleções para manter a sincronização.</b> Isto inclui o scrobbling de faixas reproduzidas nos iPods, caso tenha configurado o plugin do Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
pt_BR: Esquecer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
pt_BR: Configurar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
pt_BR: Adicionar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
pt_BR: Sincronizar…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
pt_BR: Geral

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
pt_BR: Selecione para habilitar a mensagem na tela. A mensagem na tela exibirá brevemente os dados da faixa, quando uma nova faixa for reproduzida.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
pt_BR: Usar m&ensagem na tela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
pt_BR: &Duração:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
pt_BR: O tempo, em milissegundos, para mostrar a mensagem na tela. O valor deve estar entre 500 e 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
pt_BR: Para sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
pt_BR: Te&la:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
pt_BR: A área de trabalho que deverá exibir a mensagem na tela.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
pt_BR: Selecione para habilitar cores personalizadas para a mensagem na tela.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
pt_BR: Usar &cores personalizadas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
pt_BR: A cor do texto da mensagem na tela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
pt_BR: Cor do texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
pt_BR: Clique para selecionar a cor do texto da mensagem na tela.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
pt_BR: Se marcado, permite transparência se suportado pelo seu sistema desktop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
pt_BR: &Transparente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
pt_BR: Escala da fonte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
pt_BR: Assinale para usar as notificações do sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
pt_BR: Usar as notificações do &sistema

en: Current Phonon backend does not support volume fading
pt_BR: A versão atual da infraestrutura do Phonon não tem suporte a diminuição gradual de volume

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
pt_BR: Se selecionada, o Amarok irá continuar a<br>reprodução de onde parou na última sessão -- assim como um toca-fitas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
pt_BR: &Continuar reprodução ao iniciar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
pt_BR: <html>Ative esta opção para começar a reproduzir uma dada faixa quando esta e/ou outras foram adicionadas à lista de músicas com o mouse, pressionando Enter ou a lista de músicas for substituída. Não faz nada se alguma música já estiver tocando.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
pt_BR: Começar a reprodução ao adicionar faixas à lista de músicas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
pt_BR: Redução do volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
pt_BR: Diminuir o som ao parar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
pt_BR: Diminuir o som ao pausar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
pt_BR: A duração da diminuição do som, em milissegundos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
pt_BR: Opções de suspensão do sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
pt_BR: Se estiver assinalada, o Amarok irá impedir a suspensão do sistema automaticamente se estiver reproduzindo uma faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
pt_BR: &Inibir a suspensão automática se estiver reproduzindo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
pt_BR: Se estiver ativo, o Amarok irá pausar a faixa em reprodução ao suspender o sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
pt_BR: &Pausar reprodução ao suspender o sistema

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: Internet Services
pt_BR: Serviços de Internet

en: Statistics importers
pt_BR: Importação de estatísticas

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
pt_BR: Os scripts instalados manualmente não podem ser atualizados automaticamente. Deseja continuar?

en: Select Archived Script
pt_BR: Selecionar o script arquivado

en: Invalid Archive
pt_BR: Arquivo inválido

en: Invalid Script File
pt_BR: Arquivo de script inválido

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
pt_BR: Já existe outro script com o nome %1
    Versão do script existente: %2
    Versão do script selecionado: %3

en: The script %1 was successfully installed
pt_BR: O script %1 foi instalado com sucesso

en: Generic
pt_BR: Genérico

en: Lyrics
pt_BR: Letras

en: Scriptable Service
pt_BR: Serviço programável

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
pt_BR: Desinstalar script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
pt_BR: Instalar script local

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
pt_BR: Console do script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
pt_BR: Ativa o console do script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
pt_BR: Ativar o console do script

en: Search Scripts
pt_BR: Pesquisar scripts

en: Main Script File
pt_BR: Arquivo principal de script

en: Applet Icon File
pt_BR: Arquivo de ícone do miniaplicativo

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Display
pt_BR: Exibir

en: %1 track | %1 tracks
pt_BR[0]: %1 faixa
pt_BR[1]: %1 faixas

en: Disc %1
pt_BR: Disco %1

en: &Queue
pt_BR: Colocar na &fila

en: Edit Track Details
pt_BR: Editar detalhes da faixa

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
pt_BR: Configuração %1

en: Bar width:
pt_BR: Largura da barra:

en: Show fadebars:
pt_BR: Mostrar barras de diminuição:

en: Bars fall speed:
pt_BR: Velocidade de queda das barras:

en: Frequency range:
pt_BR: Faixa de frequência:

en: Sample size:
pt_BR: Tamanho da amostra:

en: Play Count
pt_BR: Número de reproduções

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Last played
pt_BR: Última reprodução

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Add label
pt_BR: Adicionar rótulo

en: Remove label
pt_BR: Remover rótulo

en: Show in Media Sources
pt_BR: Exibir nas fontes de mídia

en: Add to blacklist
pt_BR: Adicionar à lista de proibições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Reload
pt_BR: Recarregar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Labels: No track playing
pt_BR: Rótulos: Nenhuma faixa sendo reproduzida

en: Labels: Fetching...
pt_BR: Rótulos: Obtendo...

en: Labels: %1
pt_BR: Rótulos: %1

en: Labels for %1 by %2
pt_BR: Rótulos de %1 por %2

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Blacklist Settings
pt_BR: Configurações da lista de proibições

en: Replacement Settings
pt_BR: Configuração das substituições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
pt_BR: Não mostrar os seguintes rótulos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
pt_BR: Rótulos correspondentes ao artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
pt_BR: Rótulos correspondentes ao título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
pt_BR: Rótulos correspondentes ao álbum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
pt_BR: Lista de proibições:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
pt_BR: Configurações dos rótulos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
pt_BR: Pontuação mínima do rótulo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
pt_BR: Mostrar somente os rótulos que tem pelo menos esta avaliação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
pt_BR: Máximo de rótulos a serem mostrados:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
pt_BR: Não mostrar mais que estes rótulos.
    Lembre-se de que todos os rótulos pessoais serão sempre mostrados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
pt_BR: Mostrar os rótulos pessoais com a pontuação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
pt_BR: Afeta o tamanho da fonte dos rótulos pessoais.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
pt_BR: Adicionar automaticamente os rótulos transferidos, se existir algum atribuído

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
pt_BR: Adicionar somente os rótulos que tem pelo menos esta avaliação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
pt_BR: Cor das legendas atribuídas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
pt_BR: Cor do plano de fundo das legendas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
pt_BR: Define as cores dos rótulos de acordo com o esquema de cores atual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
pt_BR: Restaurar as cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
pt_BR: Substituir o rótulo baixado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
pt_BR: por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pt_BR: Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
pt_BR: Isto irá ajudá-lo a manter a sua coleção de rótulos limpa, substituindo os rótulos baixados de acordo com as suas preferências.
    Ex.: "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
pt_BR: Rótulo baixado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
pt_BR: Substituição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
pt_BR: Remover selecionado

en: Lyrics config
pt_BR: Configuração das letras

en: Font size:
pt_BR: Tamanho da fonte:

en: Text alignment:
pt_BR: Alinhamento do texto:

en: Align left
pt_BR: Alinhar à esquerda

en: Align right
pt_BR: Alinhar à direita

en: Align center
pt_BR: Centralizar

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: Toggle auto scroll
pt_BR: Alternar rolagem automática

en: Reload lyrics
pt_BR: Recarregar letras

en: No lyrics found
pt_BR: Nenhuma letra encontrada

en: Suggestions:
pt_BR: Sugestões:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
pt_BR: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
pt_BR: Artista:

en: Configure Playlist Info Applet
pt_BR: Configurar miniaplicativo de informações de lista de músicas

en: Width
pt_BR: Largura

en: Songkick Concert Information
pt_BR: Informações de apresentações do Songkick

en: Concerts
pt_BR: Apresentações

en: Reload Songkick
pt_BR: Recarregar o Songkick

en: Concert information is being fetched.
pt_BR: Informações das apresentações estão sendo obtidas.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
pt_BR: Não foi possível baixar o Songkick. Por favor, verifique sua conexão à internet: %1

en: There was no information found for this track
pt_BR: Não foram encontradas informações para esta faixa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
pt_BR: Recarregar tablaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
pt_BR: Recarregar as tablaturas com o seguinte título e artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
pt_BR: Tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
pt_BR: Recarregar tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
pt_BR: Tablaturas: Obtendo...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
pt_BR: Sem tablaturas para o %1 por %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
pt_BR: Tablaturas: Erro na obtenção

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
pt_BR: Tablaturas: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
pt_BR: Configurações das tablaturas

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
pt_BR: Recarregar tablaturas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
pt_BR: Configurações da faixa atual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
pt_BR: Obter tablaturas de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
pt_BR: Guitarra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
pt_BR: Baixo

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
pt_BR: tablatura fornecida por:

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Track
pt_BR: Faixa

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
pt_BR: Não foi possível obter a informação da Wikipédia: %1

en: No information found...
pt_BR: Nenhuma informação encontrada...

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
pt_BR: %1 é necessário para pesquisar na Wikipédia.

en: Choose Language
pt_BR: Escolher o idioma

en: Configure Applets...
pt_BR: Configurar miniaplicativos...

en: &Context
pt_BR: &Contexto

en: No labels found on Last.fm
pt_BR: Não foram encontrados rótulos no Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
pt_BR: Não foi possível obter do Last.fm

en: No connection to Last.fm
pt_BR: Não conectar ao Last.fm

en: ontour
pt_BR: em turnê

en: dates
pt_BR: datas

en: Do not show under Various Artists
pt_BR: Não mostrar em vários artistas

en: Show under Various Artists
pt_BR: Mostrar em vários artistas

en: %1 - Stopped %2
pt_BR: %1 - %2 Parado

en: Playback Ended Markers
pt_BR: Marcadores de fim de reprodução

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
pt_BR: Agregar a coleção

en: Audio CD
pt_BR: CD de áudio

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
pt_BR: Ogg Vorbis é um formato de áudio comprimido completamente gratuito e leve, perfeito para armazenar suas músicas comprimidas no seu computador. A qualidade de som é um pouco melhor que o MP3, na mesma taxa de bits. Saiba que nem todos os reprodutores móveis suportam o formato Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
pt_BR: FLAC é um formato de áudio sem perdas, livre de quaisquer patentes ou taxas de licença. Ele mantém a qualidade do CD de áudio perfeita, enquanto reduz o tamanho do arquivo em aproximadamente 50%. Já que o tamanho do arquivo é muito maior que um Ogg Vorbis ou MP3, não é recomendado se você deseja transferir suas músicas para um reprodutor móvel.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
pt_BR: WAV é um formato de áudio básico, sem compressão. Ele usa bastante espaço, mas mantém a qualidade perfeita. Normalmente ele não é recomendado, a menos que você saiba o que está fazendo. Se deseja uma qualidade perfeita, use o FLAC no seu lugar.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
pt_BR: MP3 é o padrão em áudio comprimido, compatível com quase todos os reprodutores móveis. Entretanto, ele não é gratuito e normalmente não é recomendado.

en: Audio CD settings - Amarok
pt_BR: Configurações de CD de áudio - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
pt_BR: Formatos disponíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Loading remote collection from host %1
pt_BR: Carregando coleção remota da máquina %1

en: Music share at %1
pt_BR: Compartilhar música em %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
pt_BR: Atualizando o esquema do banco de dados do Amarok. Por favor, não feche o Amarok agora, pois poderá resultar em corrupção do banco de dados.

en: Updating Amarok database schema
pt_BR: Atualizando o esquema do banco de dados do Amarok

en: Source track does not exist: %1
pt_BR: A faixa de origem não existe: %1

en: Could not create directory: %1
pt_BR: Não foi possível criar a pasta: %1

en: Transferring: %1
pt_BR: Transferindo: %1

en: Transcoding: %1
pt_BR: Transcodificando: %1

en: Removing: %1
pt_BR: Removendo: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
pt_BR: <ul><li>%1</li></ul>Em muitos casos, isto significa que nem todas as suas faixas foram importadas.<br>Consulte o <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Manual do Amarok</a> para mais informações sobre faixas duplicadas.

en: Errors During Collection Scan
pt_BR: Erros durante a análise da coleção

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
pt_BR: Arquivos duplicados, o segundo será ignorado:
    %1
    %2

en: &Configure Device
pt_BR: &Configurar dispositivo

en: &Eject Device
pt_BR: &Ejetar dispositivo

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
pt_BR: Adicionar novamente as faixas órfãs e ignorar as antigas

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
pt_BR: A inicialização foi concluída com sucesso.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
pt_BR: O banco de dados do iTunes foi gravado com sucesso em %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
pt_BR: Ocorreu uma falha na gravação do banco de dados do iTunes em %1, mas sem qualquer indicação de erro

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
pt_BR: Não foi possível gravar o banco de dados do iTunes no %1: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
pt_BR: iPod/iPad/iPhone desconectado

en: Unknown Collection
pt_BR: Coleção desconhecida

en: Unknown Artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown track
pt_BR: Faixa desconhecida

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
pt_BR[0]: Não foi possível processar uma faixa. (mais informações podem ser obtidas no registro de depuração do Amarok)
pt_BR[1]: Não foi possível processar %1 faixas. (mais informações podem ser obtidas no registro de depuração do Amarok)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
pt_BR: A consolidação dos arquivos do iPod foi concluída. Foram detectadas %1 faixas órfãs com itens antigos do banco de dados do iTunes, removidos %2 itens antigos do banco de dados, adicionadas novamente %3 faixas órfãs ao banco de dados do iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
pt_BR[0]: Uma faixa foi transferida para %2.
pt_BR[1]: %1 faixas foram transferidas para %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
pt_BR[0]: Uma faixa codificada para %2.
pt_BR[1]: %1 faixas codificadas para %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
pt_BR[0]: A transferência foi cancelada. Foi possível transferir uma faixa.
pt_BR[1]: A transferência foi cancelada. Foi possível transferir %1 faixas.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
pt_BR[0]: %2 já existia uma faixa.
pt_BR[1]: %2 já existiam %1 faixas.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
pt_BR: Faixas transferidas para o %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
pt_BR[0]: Uma faixa foi transferida com sucesso, mas não foi possível transferir algumas faixas.
pt_BR[1]: %1 faixas foram transferidas com sucesso, mas não foi possível transferir algumas faixas.

en: Transfer of tracks failed.
pt_BR: Ocorreu uma falha na transferência das faixas.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
pt_BR[0]: Um faixa não foi transferida porque iria exceder a capacidade do iPod.<br>
pt_BR[1]: %1 faixas não foram transferidas porque iriam exceder a capacidade do iPod.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
pt_BR: <i>O Amarok reserva %1 no iPod para gravação do banco de dados do iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
pt_BR[0]: Uma faixa não foi copiada porque não poderia ser reproduzida - o formato %2 não é suportado.<br>
pt_BR[1]: %1 faixas não foram copiadas porque não poderiam ser reproduzidas - os formatos não são suportados (%2).<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
pt_BR[0]: Ocorreu uma falha ao copiar/mover/converter um arquivo.<br>
pt_BR[1]: Ocorreu uma falha ao copiar/mover/converter %1 arquivos.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
pt_BR[0]: Não foi possível transferir uma faixa devido a um erro interno do Amarok.<br>
pt_BR[1]: Não foi possível transferir %1 faixas devido a um erro interno do Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
pt_BR: <i>Você pode obter detalhes no resultado de depuração do Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
pt_BR: O restante não foi transferido, porque a coleção do iPod desapareceu.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
pt_BR: Causas do erro: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
pt_BR[0]: Removendo uma faixa do iPod
pt_BR[1]: Removendo %1 faixas do iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
pt_BR: Lendo as faixas do iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
pt_BR: Faixas antigas

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
pt_BR: Faixas órfãs

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
pt_BR: Foram detectadas faixas órfãs e/ou antigas no %1. Você poderá resolver a situação usando a ação <b>%2</b> da coleção. Também é possível ver as faixas na aba de Listas de músicas salvas.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao iPhone, iPad ou iPod Touch.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
pt_BR: Configuração do dispositivo iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
pt_BR: Nome do iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
pt_BR: Transcodificar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
pt_BR: Modelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
pt_BR: &Inicializar iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
pt_BR: Informações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
pt_BR: Geração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
pt_BR: Vídeo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
pt_BR: Imagens dos álbuns:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
pt_BR: Solução de problemas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
pt_BR: Arquivo SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
pt_BR: Arquivo SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
pt_BR: Não foi possível processar o banco de dados do iTunes devido a um erro não comunicado.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
pt_BR: Modelo não reconhecido

en: iPod model was not recognized.
pt_BR: O modelo do iPod não foi reconhecido.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
pt_BR: A família do %1 usa o arquivo %2 para gerar os códigos de verificação corretos do banco de dados.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
pt_BR: A família do %1 precisa do arquivo %2 para gerar os códigos de verificação corretos do banco de dados.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
pt_BR: A família %1 provavelmente usa o hash-AB para gerar os códigos de verificação corretos no banco de dados. A libgpod (na versão 0.8.2) não sabe como calculá-lo, mas tenta carregar de forma dinâmica a biblioteca externa libhashab.so para fazer isto.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
pt_BR: Detectar automaticamente (%1 arquivo(s) presentes)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
pt_BR: Suportado

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
pt_BR: Não suportado

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
pt_BR: Presente

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
pt_BR: <b>Não encontrado</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
pt_BR: Não necessário

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
pt_BR: <b>%1</b><br><br>Como medida de segurança, o Amarok <i>ser recusa fazer qualquer gravação</i> no iPod. (a modificação do banco de dados do iTunes poderia confundi-lo do ponto de vista do dispositivo)<br>Veja o arquivo <a href='%2'>README.overview</a> do repositório do código-fonte da libgpod para obter mais informações.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
pt_BR: <b>%1</b><br/><br/>O problema acima impede o Amarok de usar o seu iPod. Você pode tentar criar novamente as pastas e arquivos críticos do iPod (incluindo o banco de dados do iTunes) com o botão <b>%2</b> abaixo.<br><br> A inicialização do iPod <b>destrói o banco de dados de faixas e fotos do iPod</b>, entretanto, ele não deverá excluir nenhuma faixa. Elas ficarão órfãs.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo SysInfo devido a um erro não reconhecido

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
pt_BR: Não foi possível inicializar o iPod, devido a um erro não comunicado.

en: Copying Tracks Failed
pt_BR: Cópia das faixas falhou

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
pt_BR: Faixas não copiadas: elas estão sendo copiadas para o dispositivo

en: Unsupported format: %1
pt_BR: Formato não suportado: %1

en: Already on device
pt_BR: Já estão no dispositivo

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
pt_BR: Faixas não copiadas: o dispositivo já possui estas faixas

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
pt_BR: Faixas não copiadas: o dispositivo não possui espaço suficiente

en: Transferring Tracks to Device
pt_BR: Transferindo faixas para o dispositivo

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
pt_BR[0]: Falha ao copiar %1 faixa para o dispositivo
pt_BR[1]: Falha ao copiar %1 faixas para o dispositivo

en: The track failed to copy to the device
pt_BR: Falha ao copiar a faixa para o dispositivo

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
pt_BR[0]: Faixa não apagada:
pt_BR[1]: Faixas não apagadas:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
pt_BR[0]: Apagamento da faixa falhou
pt_BR[1]: Apagamento das faixas falhou

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
pt_BR: %1 faixas já estão sendo apagadas do dispositivo.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
pt_BR[0]: Removendo faixa do dispositivo
pt_BR[1]: Removendo faixas do dispositivo

en: &Disconnect Device
pt_BR: &Desconectar dispositivo

en: Media Device playlists
pt_BR: Listas de músicas do dispositivo de mídia

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
pt_BR: Podcasts em %1

en: Could not connect to MTP Device
pt_BR: Não foi possível conectar ao dispositivo MTP

en: Could not copy track from device.
pt_BR: Não foi possível copiar a faixa do dispositivo.

en: Unknown Album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown Genre
pt_BR: Gênero desconhecido

en: Could not delete item
pt_BR: Não foi possível excluir o item

en: Delete failed
pt_BR: Falha ao excluir

en: Could not save playlist.
pt_BR: Não foi possível salvar à lista de músicas.

en: Playdar Collection
pt_BR: Coleção do Playdar

en: Source collection removed
pt_BR: A coleção de origem foi removida

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
pt_BR: Clássica

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir esta faixa? Ela será removida de %2 e do seu meio de armazenamento essencial.
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir estas %1 faixas? Elas serão removidas de %2 e do seu meio de armazenamento essencial.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
pt_BR[0]: Deseja realmente mover esta faixa para a Lixeira? Ela será removida de %2.
pt_BR[1]: Deseja realmente mover estas %1 faixas para a Lixeira? Elas serão removidas de %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
pt_BR[0]: Deseja realmente mover esta faixa? Ela será renomeada e a original excluída.
pt_BR[1]: Deseja realmente mover estas %1 faixas? Elas serão renomeadas e as originais excluídas.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
pt_BR: Mover os arquivos

[ctx: rename files button]
en: &Rename
pt_BR: &Renomear

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
pt_BR[0]: Ocorreu um problema e esta faixa não pôde ser removida. Certifique-se de que é possível gravar na pasta.
pt_BR[1]: Ocorreu um problema e estas %1 faixas não puderam ser removidas. Certifique-se de que é possível gravar na pasta.

en: Unable to remove tracks
pt_BR: Não foi possível remover as faixas

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
pt_BR: A coleção não possui espaço livre disponível suficiente ou não é gravável.

en: Do you want to remove empty folders?
pt_BR: Deseja remover as pastas vazias?

en: Remove empty folders?
pt_BR: Remover as pastas vazias?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
pt_BR: %1 (%2 por %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
pt_BR: %1 (de %2)

en: today
pt_BR: hoje

en: last week
pt_BR: semana passada

en: last month
pt_BR: mês passado

en: two months ago
pt_BR: dois meses atrás

en: three months ago
pt_BR: três meses atrás

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Moving to trash: %1
pt_BR: Movendo para a Lixeira: %1

en: &Delete Episode
pt_BR: &Excluir episódio

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir este episódio?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir estes %1 episódios?

en: Yes, delete from %1.
pt_BR: Sim, excluir de %1.

en: &Delete Channel and Episodes
pt_BR: &Excluir canal e episódios

en: &Activate This Collection
pt_BR: &Ativar esta coleção

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
pt_BR: O arquivo <i>%1</i> sugere que deve ser usada a <i>%2</i> como pasta de músicas no dispositivo, mas ela não existe. Será usada a <i>%3</i> como alternativa

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
pt_BR: %1 (não ativada)

en: Configure USB Mass Storage Device
pt_BR: Configurar dispositivo de armazenamento em massa USB

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
pt_BR[0]: Removendo uma faixa de %2
pt_BR[1]: Removendo %1 faixas de %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
pt_BR: Configuração do dispositivo de armazenamento em massa USB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt_BR: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
pt_BR: Usar automaticamente, quando conectado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
pt_BR: Música

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
pt_BR: Pasta da música:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
pt_BR: Esquema dos nomes dos arquivos das faixas adicionadas ao dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
pt_BR: Pasta do podcast:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
pt_BR: A lista de reprodução subjacente está vazia

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
pt_BR: Quando o Amarok foi fechado pela última vez, esta faixa estava em %1, mas o Amarok não consegue encontrá-la no sistema de arquivos ou em qualquer uma das suas coleções. Você pode tentar conectar o dispositivo em que esta faixa se encontre.

en: Url is not a local file
pt_BR: A URL não é um arquivo local

en: Could not create a temporary file to download playlist.
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo temporário para baixar a lista de músicas.

en: Downloading remote playlist
pt_BR: Baixando lista de músicas remota

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
pt_BR: Não foi possível ler à lista de músicas de %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
pt_BR: A extensão do arquivo usado não é válida para a lista de músicas.

en: Unknown playlist format
pt_BR: Formato da lista de músicas desconhecido

en: Playlist_%1
pt_BR: Lista de músicas %1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
pt_BR: Configuração do nome do arquivo do episódio do podcast

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
pt_BR: Configuração do formato do nome de arquivo do podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
pt_BR: Indicado pelo canal do podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
pt_BR: personalizado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
pt_BR: Campos disponíveis : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
pt_BR: Configuração do podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
pt_BR: Localização para salvar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
pt_BR: Quando selecionada, o Amarok irá escanear automaticamente o podcast por atualizações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
pt_BR: Escanear automaticamente por atualizações

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
pt_BR: Baixar mídia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
pt_BR: Baixar mídia assim que ela esteja disponível

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
pt_BR: Baixar quando dis&ponível

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
pt_BR: A mídia precisa ser explicitamente baixada, caso contrário o podcast será reproduzido a partir do servidor remoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
pt_BR: Stream ou baixar ao re&quisitar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
pt_BR: Se selecionada, o Amarok irá descartar os episódios antigos do podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
pt_BR: Limitar o &número de episódios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
pt_BR: Manter o máximo de:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
pt_BR: O número máximo de itens dos podcasts para guardar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
pt_BR: O feed RSS, e as etiquetas no arquivo baixado, algumas vezes não contém as mesmas informações. Gravar as etiquetas assegura que as informações na lista de música, e no dispositivo de mídia, serão as mesmas que as no feed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
pt_BR: Gravar informações do feed nas etiquetas, após baixar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
pt_BR: Configuração do nome do arquivo do episódio

[ctx: change options]
en: Configure %1
pt_BR: Configurar %1

en:  Item |  Items
pt_BR[0]:  Item
pt_BR[1]:  Itens

en: &Update All Channels
pt_BR: At&ualizar todos os canais

en: &Configure General Settings
pt_BR: &Configurar opções gerais

en: &Export subscriptions to OPML file
pt_BR: &Exportar subscrições do arquivo OPML

en: &Configure
pt_BR: &Configurar

en: &Remove Subscription
pt_BR: &Remover assinatura

en: &Update Channel
pt_BR: At&ualizar canal

en: &Download Episode
pt_BR: &Baixar episódio

en: &Delete Downloaded Episode
pt_BR: &Excluir episódio baixado

en: &Write Feed Information to File
pt_BR: &Gravar informações do fonte em um arquivo

en: &Keep downloaded file
pt_BR: &Manter o arquivo baixado

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
pt_BR: Alternar o status do arquivo baixado "manter" deste episódio de podcast. Os arquivos baixados neste status não serão excluídos, mesmo que seja feita uma eliminação.

en: Already subscribed to %1.
pt_BR: %1 já está assinado.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
pt_BR: a cada

en:  minute |  minutes
pt_BR[0]:  minuto
pt_BR[1]:  minutos

en: Configure Local Podcasts
pt_BR: Configurar podcasts locais

en: Move Podcasts
pt_BR: Mover podcasts

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
pt_BR: Deseja mover todos os episódios baixados para o novo local?

en: Select file for OPML export
pt_BR: Selecionar o arquivo para exportar em OPML

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
pt_BR: Deseja realmente cancelar a assinatura de "%1"?

en: Delete downloaded episodes
pt_BR: Excluir episódios baixados

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
pt_BR[0]: Ainda existe um download de podcast em execução
pt_BR[1]: Ainda existem %1 downloads de podcast em execução

en: Cancel Download and Quit.
pt_BR: Cancelar download e sair.

en: Unable to save podcast episode file to %1
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo do episódio do podcast para %1

en: Downloading Podcast Media
pt_BR: Baixando mídia do podcast

en: Downloading Podcast "%1"
pt_BR: Baixando podcast "%1"

en: Local Podcasts
pt_BR: Podcasts locais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
pt_BR: Atualização automática:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
pt_BR: desabilitada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
pt_BR: Pasta base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pasta base para todos os novos canais de podcast.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quando um canal de podcast é adicionado, <span style=" font-style:italic;">&lt;a pasta base&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> é usada como pasta de download.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Isto pode ser alterado para cada canal individualmente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
pt_BR: Pasta base para todos os novos canais de podcast.
    Quando um canal de podcast é adicionado, <pasta base>/<nome do canal> é usada como pasta de download.
    Isto pode ser alterado para cada canal individualmente.

en: The configured database plugin could not be loaded.
pt_BR: O plugin de banco de dados configurado não pôde ser carregado.

en: Organize tracks
pt_BR: Organizar as faixas

en: Transcode and organize tracks
pt_BR: Transcodificar e organizar as faixas

en: Move tracks
pt_BR: Mover as faixas

en: Transcode and move tracks
pt_BR: Transcodificar e mover as faixas

en: Copy tracks
pt_BR: Copiar as faixas

en: Transcode and copy tracks
pt_BR: Transcodificar e copiar as faixas

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
pt_BR[0]: Organizando uma faixa
pt_BR[1]: Organizando %1 faixas

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
pt_BR[0]: Transcodificando e organizando uma faixa
pt_BR[1]: Transcodificando e organizando %1 faixas

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
pt_BR[0]: Movendo uma faixa para %2
pt_BR[1]: Movendo %1 faixas para %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
pt_BR[0]: Transcodificando e movendo uma faixa para %2
pt_BR[1]: Transcodificando e movendo %1 faixas para %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
pt_BR[0]: Copiando uma faixa para %2
pt_BR[1]: Copiando %1 faixas para %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
pt_BR[0]: Transcodificando e copiando uma faixa para %2
pt_BR[1]: Transcodificando e copiando %1 faixas para %2

en: No network connection
pt_BR: Sem conexão com a rede

en: File does not exist
pt_BR: O arquivo não existe

en: Not a file
pt_BR: Não é um arquivo

en: No read permissions
pt_BR: Sem permissão para leitura

en: Unknown Composer
pt_BR: Compositor desconhecido

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
pt_BR: tudo

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
pt_BR: Nome do arquivo

[ctx: Track field name]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: Track field name]
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: Track field name]
en: Album
pt_BR: Álbum

[ctx: Track field name]
en: Genre
pt_BR: Gênero

[ctx: Track field name]
en: Composer
pt_BR: Compositor

[ctx: Track field name]
en: Year
pt_BR: Ano

[ctx: Track field name]
en: Comment
pt_BR: Comentário

[ctx: Track field name]
en: Track Number
pt_BR: Número da faixa

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
pt_BR: Número do disco

[ctx: Track field name]
en: Length
pt_BR: Duração

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
pt_BR: Taxa de bits

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
pt_BR: Taxa de amostragem

[ctx: Track field name]
en: File Size
pt_BR: Tamanho do arquivo

[ctx: Track field name]
en: Format
pt_BR: Formato

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
pt_BR: Adicionado à coleção

[ctx: Track field name]
en: Score
pt_BR: Pontuação

[ctx: Track field name]
en: Rating
pt_BR: Avaliação

[ctx: Track field name]
en: First Played
pt_BR: Primeira reprodução

[ctx: Track field name]
en: Last Played
pt_BR: Última reprodução

[ctx: Track field name]
en: Playcount
pt_BR: Número de reproduções

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
pt_BR: ID único

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
pt_BR: Ganho da faixa

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
pt_BR: Pico do ganho da faixa

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
pt_BR: Ganho do álbum

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
pt_BR: Pico do ganho do álbum

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
pt_BR: Artista do álbum

[ctx: Track field name]
en: Label
pt_BR: Rótulo

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
pt_BR: Última modificação

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
pt_BR: Letras

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
pt_BR: tudo

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
pt_BR: nome-do-arquivo

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
pt_BR: título

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
pt_BR: artista

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
pt_BR: álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
pt_BR: gênero

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
pt_BR: compositor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
pt_BR: ano

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
pt_BR: comentário

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
pt_BR: número-da-faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
pt_BR: número-do-disco

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
pt_BR: duração

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
pt_BR: taxa-de-bits

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
pt_BR: taxa-de-amostragem

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
pt_BR: tamanho-do-arquivo

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
pt_BR: formato

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
pt_BR: adicionado

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
pt_BR: pontuação

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
pt_BR: avaliação

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
pt_BR: Primeira reprodução

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
pt_BR: Última reprodução

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
pt_BR: reproduções

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
pt_BR: ID-único

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
pt_BR: ganho-da-faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
pt_BR: pico-do-ganho-da-faixa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
pt_BR: ganho-do-álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
pt_BR: pico-do-ganho-do-álbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
pt_BR: álbum-artista

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
pt_BR: rótulo

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
pt_BR: modificado

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
pt_BR: letras

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
pt_BR[0]: %1 dia,
pt_BR[1]: %1 dias,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
pt_BR[0]: %1 ano
pt_BR[1]: %1 anos

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
pt_BR[0]: %1 mês
pt_BR[1]: %1 meses

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
pt_BR[0]: %1 dia
pt_BR[1]: %1 dias

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
pt_BR[0]: %1 hora
pt_BR[1]: %1 horas

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
pt_BR[0]: %1 minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
pt_BR[0]: %1 segundo
pt_BR[1]: %1 segundos

en: Importing podcast channel from %1
pt_BR: Importando canal do podcast de %1

en: Updating podcast channel
pt_BR: Atualizando canal do podcast

en: Updating "%1"
pt_BR: Atualizando "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
pt_BR: A importação do podcast de %1, falhou com o erro:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
pt_BR: A atualização do podcast de %1, falhou com o erro:

en: Updating "%1" failed with error:
pt_BR: A atualização de "%1", falhou com o erro:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
pt_BR: Ao analisar %1, era esperado um feed, mas uma página HTML foi recebida.
    Você digitou a URL correta?

en: Feed has an unknown type: %1
pt_BR: O fonte tinha um tipo desconhecido: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
pt_BR: %1 não é feed RSS versão 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
pt_BR: %1 não é um feed RSS versão 1 válido.

en: %1 is not a valid Atom feed.
pt_BR: %1 não é um feed Atom válido.

en: Alternative Enclosures:
pt_BR: Anexos alternativos:

en: unknown type
pt_BR: tipo desconhecido

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: One week ago | %1 weeks ago
pt_BR[0]: Uma semana atrás
pt_BR[1]: %1 semanas atrás

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: One day ago | %1 days ago
pt_BR[0]: Um dia atrás
pt_BR[1]: %1 dias atrás

en: One hour ago | %1 hours ago
pt_BR[0]: Uma hora atrás
pt_BR[1]: %1 horas atrás

en: One minute ago | %1 minutes ago
pt_BR[0]: Um minuto atrás
pt_BR[1]: %1 minutos atrás

en: Within the last minute
pt_BR: no último minuto

en: The future
pt_BR: O futuro

[ctx: number of months ago]
en: %1M
pt_BR: %1m

[ctx: w for weeks]
en: %1w
pt_BR: %1s

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
pt_BR: Lista de músicas vazia (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
pt_BR: Várias faixas (%1)

en: Unknown Artist(s)
pt_BR: Artista(s) desconhecido(s)

en: Unknown Album(s)
pt_BR: Álbum(ns) desconhecido(s)

en: Various Albums
pt_BR: Vários álbuns

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
pt_BR: A taxa de bits é uma medida da quantidade de dados usados para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador usado pelo Amarok funciona melhor com uma taxa de bits constante.<br>O VBR é experimental e provavelmente irá obter resultados piores que o CBR.<br>Por essa razão, a medida da taxa de bits nesta barra deslizante é uma estimativa bastante precisa da taxa de bits da faixa codificada.<br>O codificador é transparente em 128kbps para a maioria das amostras testadas com artefatos que só aparecem em casos extremos.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
pt_BR: Taxa de bits alvo para a codificação de taxa constante

en: Smaller file
pt_BR: Arquivo menor

en: Better sound quality
pt_BR: Melhor qualidade de som

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
pt_BR: O <a href=http://pt.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) é um codificador com perdas patenteado para áudio digital.<br>O AAC normalmente obtém uma qualidade de som melhor que o MP3, com taxas de bits semelhantes. É uma escolha razoável para o iPod e para outros reprodutores de música portáteis.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
pt_BR: O <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) é uma codificação de áudio para a compressão sem perdas de música digital.<br>É recomendado somente para reprodutores de música da Apple ou que não tenham suporte ao FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
pt_BR: O <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>nível de compressão</a> é um valor inteiro entre 0 e 8, que representa o compromisso entre o tamanho do arquivo e a velocidade de compressão, durante a codificação com o <b>FLAC</b>.<br/> A definição do nível de compressão como <b>0</b> garante o tempo de compressão mais curto, mas gera um arquivo relativamente grande<br/>Por outro lado, um nível de compressão igual a <b>8</b> torna a compressão bastante lenta, mas produz arquivos menores.<br/>Lembre-se de que, como o FLAC é por definição um formato sem perdas, a qualidade de áudio do resultado é exatamente o mesmo, independentemente do nível de compressão.<br/>Do mesmo modo, os níveis superiores a <b>5</b> aumentam dramaticamente o tempo da compressão, mas cria um arquivo apenas ligeiramente menor e, por isso, não são recomendados.

en: Compression level
pt_BR: Nível de compressão

en: Faster compression
pt_BR: Compressão mais rápida

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
pt_BR: O <a href=http://pt.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) é um codificador aberto e livre de royalties para compressão sem perdas de música digital.<br>Se quiser armazenar suas músicas sem comprometer a qualidade do áudio, o FLAC é uma excelente escolha.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
pt_BR: A taxa de bits é uma medida de quantidade de dados, usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>MP3</b> usado pelo Amarok suporta uma configuração de <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>taxa de bits variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de bits varia ao longo da faixa, com base na complexidade do conteúdo do áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de bits maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de arquivo menor que uma taxa constante ao longo da faixa.<br>Por esse motivo, a medida da taxa de bits nesta barra é apenas uma estimativa da taxa de bits média da faixa codificada.<br>O <b>160kb/s</b> é uma boa escolha para ouvir músicas em um reprodutor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>120kb/s</b> podem não ser satisfatórios para músicas e todos os valores acima de <b>205kb/s</b> são possivelmente exagerados.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
pt_BR: Taxa de bits média para a codificação de taxa variável

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
pt_BR: O <a href=http://pt.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) é um codificador de áudio digital patenteado e que usa uma qualidade de compressão de dados com perdas.<br>Apesar das suas limitações, é um formato comum para o armazenamento de áudio dos usuários, sendo bem suportado pelos reprodutores de música portáteis.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
pt_BR: A taxa de bits é uma medida de quantidade de dados, usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>Opus</b> usado pelo Amarok suporta uma configuração de <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>taxa de bits variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de bits varia ao longo da faixa, com base na complexidade do conteúdo do áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de bits maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de arquivo menor que uma taxa constante ao longo da faixa.<br>Por esse motivo, a medida da taxa de bits nesta barra é apenas uma estimativa da taxa de bits média da faixa codificada.<br>O <b>128kb/s</b> é uma boa escolha para ouvir músicas em um reprodutor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>100kb/s</b> podem não ser satisfatórios para músicas e todos os valores acima de <b>256kb/s</b> são possivelmente exagerados.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
pt_BR: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> é um formato de áudio digital livre de patentes, que usa uma forma de compressão de dados com perdas.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
pt_BR: A taxa de bits é uma medida de quantidade de dados, usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>O codificador <b>Vorbis</b> usado pelo Amarok suporta uma configuração de <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>taxa de bits variável (VBR)</a>, o que significa que o valor da taxa de bits varia ao longo da faixa, com base na complexidade do conteúdo do áudio. Os intervalos de dados mais complexos são codificados com uma taxa de bits maior que os menos complexos; esta abordagem gera uma melhor qualidade global e um tamanho de arquivo menor que uma taxa constante ao longo da faixa.<br>O codificador Vorbis usa uma classificação de qualidade "parâmetro -q" entre -1 e 10 para definir um nível esperado de qualidade de áudio. A medida da taxa de bits nesta barra é apenas uma simples estimativa (fornecida pelo Vorbis) da taxa de bits média da faixa codificada, com base em um valor 'q'. De fato, nas versões mais recentes e eficientes do Vorbis, a taxa de bits é ainda menor.<br>O <b>-q5</b> é normalmente uma boa escolha para ouvir música em um reprodutor portátil.<br/>Os valores inferiores a <b>-q3</b> podem não ser satisfatórios para músicas e os valores acima de <b>-q8</b> são possivelmente exagerados.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
pt_BR: Classificação da qualidade da codificação de taxa de bits variável

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
pt_BR: O <a href=http://pt.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> é um formato aberto e livre de patentes ou royalties para a compressão de áudio com perdas.<br>Ele cria arquivos menores que o MP3 com uma qualidade equivalente ou melhor. O Ogg Vorbis é uma escolha excelente e abrangente, especialmente para reprodutores de música portáteis que o suportam.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
pt_BR: A taxa de bits é uma medida de quantidade de dados, usada para representar um segundo da faixa de áudio.<br>Devido às limitações do formato proprietário <b>WMA</b> e à dificuldade de fazer engenharia reversa de um codificador proprietário, o codificador WMA usado pelo Amarok suporta uma configuração de <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>taxa de bits constante (CBR)</a>.<br>Por esse motivo, a medida da taxa de bits nesta barra é uma estimativa próxima da taxa de bits da faixa codificada.<br>O <b>136kb/s</b> é uma boa escolha para ouvir músicas em um reprodutor portátil.<br/>Todos os valores abaixo de <b>112kb/s</b> podem não ser satisfatórios para músicas e todos os valores acima de <b>182kb/s</b> são possivelmente exagerados.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
pt_BR: O <a href=http://pt.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) é um codificador proprietário desenvolvido pela Microsoft para compressão de áudio com perdas.<br>É recomendado somente para reprodutores de música portáteis que não tem suporte ao Ogg Vorbis.

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Just Copy
pt_BR: Apenas copiar

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
pt_BR: Todas as faixas para %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
pt_BR: Faixas que não sejam %1 para %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
pt_BR: Quando for necessário %1

en: Fetching Cover
pt_BR: Obtendo capa

en: There was an error communicating with cover provider: %1
pt_BR: Houve um erro de comunicação com o fornecedor de capas: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
pt_BR: Capa obtida com sucesso para '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
pt_BR: Obtenção da capa para '%1' falhou.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
pt_BR: Cancelada obtenção capa para '%1'.

en: Unable to find a cover for '%1'.
pt_BR: Não foi possível encontrar uma capa para '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
pt_BR[0]: Obter capa
pt_BR[1]: Obter capas

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
pt_BR[0]: Obter imagem para este álbum
pt_BR[1]: Obter imagens para estes %1 álbuns

en: Display Cover
pt_BR: Exibir capa

en: Display artwork for this album
pt_BR: Exibir imagem para este álbum

en: Unset Cover | Unset Covers
pt_BR[0]: Remover capa
pt_BR[1]: Remover capas

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
pt_BR[0]: Remover imagem deste álbum
pt_BR[1]: Remover imagens destes %1 álbuns

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir esta capa da coleção?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir estas %1 capas da coleção?

en: Set Custom Cover
pt_BR: Definir capa personalizada

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
pt_BR[0]: Definir imagem personalizada para este álbum
pt_BR[1]: Definir imagens personalizadas para estes %1 álbuns

en: Select Cover Image File
pt_BR: Selecionar arquivo de imagem da capa

en: Finding cover for
pt_BR: Procurando capa para

en: Enter Custom Search
pt_BR: Digite uma pesquisa personalizada

en: Sort by size
pt_BR: Classificar por tamanho

en: Cover Image Save Location
pt_BR: Localização do salvamento da imagem de capa

en: Sorry, the cover could not be saved.
pt_BR: Infelizmente, não foi possível salvar a imagem da capa.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
pt_BR: Infelizmente, não foi possível obter a imagem da capa.

en: Fetching Large Cover
pt_BR: Obtendo a capa grande

en: Download Progress
pt_BR: Progresso do download

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search For More Results
pt_BR: Pesquisar por mais resultados

en: No Images Found
pt_BR: Nenhuma imagem encontrada

en: 1 Image Found | %1 Images Found
pt_BR[0]: 1 imagem encontrada
pt_BR[1]: %1 imagens encontradas

en: Notes
pt_BR: Notas

[ctx: @item::intable]
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: @item::intable]
en: Country
pt_BR: País

[ctx: @item::intable]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
pt_BR: Formato

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
pt_BR: Altura

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
pt_BR: Lançado

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
pt_BR: Origem

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
pt_BR: Largura

en: Cover Manager
pt_BR: Gerenciador de capas

en: Albums By
pt_BR: Álbuns por

en: All Artists
pt_BR: Todos os artistas

en: Enter search terms here
pt_BR: Digite os termos de pesquisa aqui

en: All Albums
pt_BR: Todos os álbuns

en: Albums With Cover
pt_BR: Álbuns com capa

en: Albums Without Cover
pt_BR: Álbuns sem capa

en: Fetch Missing Covers
pt_BR: Obter as capas que faltam

en: Fetching
pt_BR: Obtendo

en: Loading
pt_BR: Carregando

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
pt_BR: Concluído.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
pt_BR[0]:  Capa não encontrada
pt_BR[1]:  <b>%1</b> capas não encontradas

en: Fetching cover for %1 - %2...
pt_BR: Obtendo capa para %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
pt_BR: Obtendo capa para %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
pt_BR[0]: Obtendo 1 capa:
pt_BR[1]: Obtendo <b>%1</b> capas... :

en: 1 fetched | %1 fetched
pt_BR[0]: 1 obtida
pt_BR[1]: %1 obtidas

en: 1 not found | %1 not found
pt_BR[0]: 1 não encontrado
pt_BR[1]: %1 não encontrados

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
pt_BR[0]: 1 resultado para "%2"
pt_BR[1]: %1 resultados para "%2"

en: 1 album | %1 albums
pt_BR[0]: %1 álbum
pt_BR[1]: %1 álbuns

en: %1 by %2
pt_BR: %1 de %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
pt_BR[0]: %2 - ( <b>1</b> sem capa )
pt_BR[1]: %2 - ( <b>%1</b> sem capa )

en: Cover Image
pt_BR: Imagem de capa

en: No Artist
pt_BR: Nenhum artista

en: Cover View
pt_BR: Visualizar capa

en: Could not open file "%1".
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo "%1".

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
pt_BR: O arquivo de entrada produzido pelo amarokcollectionscanner.<br>Veja em <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Modo em lote</a>.

en: Input file
pt_BR: Arquivo de entrada

en: Full rescan
pt_BR: Análise completa

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
pt_BR: Analisa completamente a sua coleção. Isso <i>não</i> excluirá nenhuma estatística.

en: Import batch file...
pt_BR: Importar um arquivo de lote...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
pt_BR: Importar a coleção do arquivo produzido pelo amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
pt_BR: &Analisar as pastas recursivamente (necessita de uma reanálise completa se acabada de verificar)

en: &Watch folders for changes
pt_BR: &Monitorar alterações nas pastas

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
pt_BR: Se selecionada, o Amarok lerá todas as subpastas.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
pt_BR: Se estiver selecionado, as pastas da coleção serão monitoradas em busca de alterações.
    O analisador não irá detectar as alterações através de links simbólicos.

en: Rescan '%1'
pt_BR: Reanalisar '%1'

en: Import Collection
pt_BR: Importar coleção

en: Import configuration
pt_BR: Importar a configuração

en: Migrating
pt_BR: Migrando

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
pt_BR: <b><font color='red'>Falhou:</font></b> Nenhuma faixa foi importada

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
pt_BR[0]: <b><font color='green'>Sucesso:</font></b> Importada %1 faixa
pt_BR[1]: <b><font color='green'>Sucesso:</font></b> Importadas %1 faixas

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
pt_BR: <b><font color='red'>Falha:</font></b> Não foi possível importar as estatísticas

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
pt_BR: <b><font color='red'>Erro:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
pt_BR: Importada <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
pt_BR: Importada <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
pt_BR: Importada <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
pt_BR: <b><font color='gray'>%1</font></b> foi descartada

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
pt_BR: Importada <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %2<br/>&nbsp;&nbsp;para %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
pt_BR: <b><font color='green'>%1 - %2</font></b> foi importada<br/>&nbsp;&nbsp;de %3<br/>&nbsp;&nbsp;para %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
pt_BR: <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b> foi importada<br/>&nbsp;&nbsp;de %4<br/>&nbsp;&nbsp;para %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
pt_BR: Múltiplas coincidências ambíguas foram encontradas para <b><font color='red'>%1</font></b>, foi descartada.

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
pt_BR: Diagnóstico do %1

[ctx: Usage]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: Usage]
en: No
pt_BR: Não

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
pt_BR: Diagnóstico do %1
    
    Informações gerais:
       Versão do %1: %2
       Versão do KDE Frameworks: %3
       Versão da Qt: %4
       Versão do Phonon: %5
       Infraestrutura do Phonon: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
pt_BR: Scripts ativos:
    %1
    Plugins ativos:
    %2
    Miniaplicativos ativos:
    %3

en: AND
pt_BR: E

en: Simple text
pt_BR: Texto simples

en: Edit Filter
pt_BR: Editar filtro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
pt_BR: Condição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
pt_BR: inverter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
pt_BR: e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
pt_BR: ou

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
pt_BR: Filtro de pesquisa

en: Configure Equalizer
pt_BR: Configurar equalizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
pt_BR: Ativo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
pt_BR: Predefinições

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
pt_BR: Lista dos presets do equalizador disponíveis.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
pt_BR: Salvar alterações no preset selecionado atualmente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
pt_BR: Salvar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
pt_BR: Excluir o preset selecionado atualmente. Não está disponível para presets pré-configurados.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
pt_BR: Restaurar a configuração do preset selecionado para o padrão ou para a última alteração salva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
pt_BR: Restaurar para o padrão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
pt_BR: Bandas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
pt_BR: Pré-amp

en: Choose Best Matches
pt_BR: Escolher as melhores correspondências

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
pt_BR: Usa o resultado de topo para cada faixa não decidida. Alternativamente, você poderá clicar em <b>Escolher as melhores ocorrências deste álbum</b> no menu de contexto de uma boa sugestão; poderá até dar melhores resultados, porque evita a mistura de diferentes versões do mesmo álbum.

en: Clear Choices
pt_BR: Limpar as escolhas

en: Clear all choices, even manually made ones.
pt_BR: Limpar todas as escolhas, mesmo as manuais.

en: Collapse Chosen
pt_BR: Recolher os escolhidos

en: Expand Unchosen
pt_BR: Expandir os não escolhidos

en: Expand All
pt_BR: Expandir tudo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
pt_BR: Marcador do MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
pt_BR: Atualizar as etiquetas das faixas assinaladas e sair

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
pt_BR: At&ualizar etiquetas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
pt_BR: Sair sem salvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
pt_BR: &Cancelar

en: %1 or %2
pt_BR: %1 ou %2

en: The Album Artist
pt_BR: O artista do álbum

en: The Artist
pt_BR: O artista

en: Artist's Initial
pt_BR: Inicial do artista

en: File Extension of Source
pt_BR: Extensão do arquivo de origem

en: Track Number
pt_BR: Número da faixa

en: You can use the following tokens:
pt_BR: Você pode usar os seguintes atalhos:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
pt_BR: Se você envolver seções de texto que contenham um atalho destes em parênteses aninhados, a seção será ocultada se estiver vazia.

en: Preview: %1
pt_BR: Previsão: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
pt_BR: Existe um conflito de nome de arquivo, os arquivos existentes serão sobrescritos.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
pt_BR: Existe um conflito de nome de arquivo, os arquivos existentes não serão alterados.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
pt_BR: Organizar arquivos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
pt_BR: Pasta base onde colocar os arquivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
pt_BR: Pasta da c&oleção:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
pt_BR: A pasta de coleção para onde serão transferidos os arquivos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
pt_BR: <html>Mostrar/ocultar os controles adicionais para indicar os locais de destino das faixas com base nos seus metadados.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
pt_BR: Opções

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
pt_BR: Pré-visualização do destino

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
pt_BR: Se selecionada, arquivos com o mesmo nome
    serão sobrescritos sem aviso.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Assinale isto para sobrescrever automaticamente os arquivos com o mesmo nome. <span style=" font-style:italic;">(Atenção: A sobreposição será irreversível)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
pt_BR: Sobrescrever &destino

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
pt_BR: Substituição de caracteres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
pt_BR: Se selecionada, os espaços serão convertidos em underscores "_".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
pt_BR: Se selecionada, todos os espaços serão substituídos por underscores, nos nomes dos arquivos. Se não, os espaços serão deixados como estão.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
pt_BR: Substituir espaços por su&blinhados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
pt_BR: Se selecionada, o 'The' no início dos nomes dos artistas será substituído por ', The'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
pt_BR: Se selecionada, o "The" do início dos nomes dos artistas serão movidos para o final. Por exemplo, "The Beatles" se tornaria "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
pt_BR: &Incluir o 'The' nos nomes dos artistas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
pt_BR: Substituir os caracteres incompatíveis com os sistemas de arquivos MS-DOS/VFAT por sublinhados. 
    
    A maioria das pessoas pode deixar esta opção habilitada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
pt_BR: Se selecionada, substitui os caracteres incompatíveis com os sistemas de arquivos MS-DOS/VFAT, por sublinhados. Caracteres incompatíveis incluem |?*<":>+[] e caracteres de controle unicode. 
    
    A maioria das pessoas pode deixar esta opção habilitada, pois ela garante que a cópia para dispositivos de mídia funcionará corretamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
pt_BR: Nomes &VFAT seguros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se estiver assinalado, todos os caracteres não-ASCII serão substituídos por sublinhados.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Não marque esta opção, caso tenha caracteres não-ingleses nas suas etiquetas.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A maioria das pessoas pode deixar esta opção desmarcada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se estiver assinalado, todos os caracteres não-ASCII serão substituídos por sublinhados.<span style=" font-weight:600;"> Não marque esta opção, caso tenha caracteres não-ingleses nas suas etiquetas. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A maioria das pessoas pode deixar esta opção <span style=" font-style:italic;">desmarcada.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
pt_BR: Restringir a &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
pt_BR: Substituir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
pt_BR: Expressão regular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
pt_BR: Sequência de caracteres

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Track Details: %1 by %2
pt_BR: Detalhes da faixa: %1 por %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
pt_BR[0]: 1 faixa
pt_BR[1]: Informações para %1 faixas

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pt_BR: <b>%1</b> por <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pt_BR: <b>%1</b> por <b>%2</b> em <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
pt_BR[0]: Editando 1 arquivo
pt_BR[1]: Editando %1 arquivos

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: The track is not playable. %1
pt_BR: Não é possível reproduzir a faixa. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
pt_BR: Informações da faixa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
pt_BR: Res&umo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
pt_BR: Propriedades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
pt_BR: Duração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
pt_BR: Taxa de bits:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
pt_BR: Taxa de amostragem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
pt_BR: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
pt_BR: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
pt_BR: Coleção:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
pt_BR: Avaliação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
pt_BR: Número de reproduções:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
pt_BR: Pontuação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
pt_BR: Primeira reprodução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
pt_BR: Última reprodução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
pt_BR: Nota:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
pt_BR: Eti&quetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
pt_BR: &Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
pt_BR: &Artista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
pt_BR: &Compositor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
pt_BR: Artista do álbum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
pt_BR: Ál&bum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
pt_BR: Número da &faixa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
pt_BR: &Gênero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
pt_BR: Número do &disco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
pt_BR: A&no:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
pt_BR: &Batidas por minuto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
pt_BR: Co&mentário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
pt_BR: Obter as etiquetas do MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
pt_BR: Gerar etiquetas pelo &nome do arquivo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
pt_BR: L&etras

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
pt_BR: &Rótulos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
pt_BR: Rótulo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
pt_BR: Insira seu rótulo personalizado aqui, ou selecione um da lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
pt_BR: Rótulos personalizados para este item:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pt_BR: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
pt_BR: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
pt_BR: &Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
pt_BR: &Próxima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
pt_BR: Por fai&xa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
pt_BR: Sal&var e fechar

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
pt_BR: Os seguintes atalhos podem ser usados para definir um esquema de nome de arquivo:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>,<font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                       <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
pt_BR: Gerar etiquetas pelo nome do arquivo

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
pt_BR: &lt;vazia&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
pt_BR: Editar &capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
pt_BR: Capitalização do &título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
pt_BR: &Primeira letra de cada palavra maiúscula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
pt_BR: Todas &maiúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
pt_BR: Todas m&inúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
pt_BR: Remover &espaços no final das etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
pt_BR: Substituir &underscores por espaços

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
pt_BR: Pré-visualização do resultado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
pt_BR: <vazio>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
pt_BR: Compositor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
pt_BR: Ano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
pt_BR:  Número da faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
pt_BR: Comentário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
pt_BR: Álbum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
pt_BR: Gênero:

en: Unknown album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: No comments
pt_BR: Sem comentários

en: Unknown composer
pt_BR: Compositor desconhecido

en: Unknown disc number
pt_BR: Número do disco desconhecido

en: Unknown genre
pt_BR: Gênero desconhecido

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: Unknown year
pt_BR: Ano desconhecido

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
pt_BR: Faixas aleatórias

[ctx: And bias representation]
en: Match all
pt_BR: Corresponder a tudo

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
pt_BR: e

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
pt_BR: ou

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
pt_BR: Corresponder a qualquer

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
pt_BR: Aleatória

en: Generating playlist...
pt_BR: Gerando lista de músicas...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
pt_BR: Reproduções do álbum

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
pt_BR: A ponderação "Álbum" adiciona faixas que pertencem a um único álbum.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
pt_BR: A próxima faixa do álbum

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
pt_BR: Qualquer faixa posterior do álbum

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
pt_BR: Faixas do mesmo álbum

en: Track directly follows previous track in album
pt_BR: A faixa segue diretamente a faixa anterior do álbum

en: Track comes after previous track in album
pt_BR: A faixa vem após a faixa anterior do álbum

en: Track is in the same album as previous track
pt_BR: A faixa está no mesmo álbum que a anterior

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
pt_BR: Artistas parecidos de EchoNest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
pt_BR: A ponderação "EchoNest" pesquisa por faixas no EchoNest e só adiciona faixas semelhantes.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
pt_BR: Semelhante ao artista anterior (indicado pelo EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
pt_BR: Semelhante a qualquer artista da lista atual (indicado pelo EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
pt_BR: <a href="http://the.echonest.com/">o Echonest</a> acha que o artista é semelhante

en: the previous track's artist
pt_BR: ao artista da faixa anterior

en: one of the artist in the current playlist
pt_BR: a um dos artistas na lista de músicas atual

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
pt_BR: Se-ou

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
pt_BR: A ponderação "Se-Ou" adiciona as faixas que corresponderem a pelo menos
    uma das subponderações. Só irá verificar a segunda subponderação se a
    primeira não devolver quaisquer resultados.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
pt_BR: Corresponder a todas sequencialmente

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
pt_BR: ou

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
pt_BR: Partição

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
pt_BR: A ponderação "Partição" preenche partes da lista de músicas a partir de diferentes subponderações.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
pt_BR: Isto controla que porção da lista de músicas deve igualar o critério

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
pt_BR: Partição

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
pt_BR: Jogo

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
pt_BR: A ponderação "Jogo" adiciona faixas que iniciam
    com o caractere em que a última faixa terminou.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
pt_BR: As faixas cujo título inicia com um caractere
    em que terminava o título da faixa anterior

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
pt_BR: As faixas cujo artista inicia com um caractere
    em que terminava o artista da faixa anterior

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
pt_BR: As faixas cujo álbum inicia com um caractere
    em que terminava o álbum da faixa anterior

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
pt_BR: O último caractere da música anterior
    é o primeiro da música seguinte

en: of the track title (Title quiz)
pt_BR: para o título da faixa (Jogo do título)

en: of the artist (Artist quiz)
pt_BR: para o artista da faixa (Jogo do artista)

en: of the album name (Album quiz)
pt_BR: para o nome do álbum (Jogo do álbum)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
pt_BR: A ponderação "Pesquisa" adiciona as faixas que sejam encontradas
    com uma consulta de pesquisa. Usa a mesma consulta de pesquisa
    que o navegador da coleção.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
pt_BR: Pesquisar por: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
pt_BR: Corresponder à meta etiqueta

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
pt_BR: A ponderação "Correspondência de marcas" adiciona faixas
    que cumpram uma condição específica.

en: Invert condition
pt_BR: Inverter condição

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
pt_BR: Não %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
pt_BR: Aleatória

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
pt_BR: A ponderação aleatória adiciona faixas aleatórias
    da coleção inteira sem qualquer ponderação.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
pt_BR: E

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
pt_BR: A ponderação "E" adiciona faixas que correspondem
    a todas as subponderações.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
pt_BR: Ou

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
pt_BR: A ponderação "Ou" adiciona as faixas que correspondem
    a pelo menos uma das subponderações.

en: Replacement for bias %1
pt_BR: Substituição da ponderação %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
pt_BR: Nova lista de músicas

en: Rock and Pop
pt_BR: Rock e Pop

en: Album play
pt_BR: Reproduções do álbum

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
pt_BR: Muitos erros foram encontrados na lista de músicas. A reprodução foi interrompida.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
pt_BR: <b>%1</b> por <b>%2</b> em <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
pt_BR: <b>%1</b> por <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
pt_BR: <b>%1</b> por <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
pt_BR: de <b>%1</b>

en: Classical
pt_BR: Clássica

en: Full Bass
pt_BR: Graves totais

en: Full Treble
pt_BR: Agudos totais

en: Full Bass + Treble
pt_BR: Graves + Agudos totais

en: Laptop/Headphones
pt_BR: Laptop/Fone de ouvido

en: Large Hall
pt_BR: Salão

en: Live
pt_BR: Concerto

en: Party
pt_BR: Festa

en: Soft
pt_BR: Suave

en: Soft Rock
pt_BR: Rock suave

[ctx: Database type]
en: embedded
pt_BR: incorporada

[ctx: Database type]
en: external
pt_BR: externa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
pt_BR: Nome do usuário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
pt_BR: Tipo de banco de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
pt_BR: Localização do banco de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
pt_BR: Nome do destino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
pt_BR: Nome de máquina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
pt_BR: Porta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
pt_BR: Nome do banco de dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
pt_BR: Executável do servidor MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do Banshee

en: Clementine Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
pt_BR: Tipo de conexão

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
pt_BR: Importação de estatísticas do Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
pt_BR: Nome do destino

en: Now playing
pt_BR: Reproduzindo agora

en: Retrieved lyrics is empty
pt_BR: As letras obtidas estão em branco

en: Lyrics data could not be parsed
pt_BR: Os dados das letras não puderam ser analisados

en: No information available for this track
pt_BR: Não existem informações disponíveis para essa faixa

en: The audio player by KDE
pt_BR: O reprodutor de áudio do KDE

en: <i>Inactive authors</i>
pt_BR: <i>Autores inativos</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
pt_BR: A criação do Amarok não é um passatempo, é um estilo de vida. Mas quando as pessoas seguem em frente, queremos manter o respeito por elas mencionando-as aqui:

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
pt_BR: Bart 'Onde estão meus palitos de dente' Cerneels

en: Developer (Stecchino)
pt_BR: Desenvolvedor (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
pt_BR: Desenvolvedor (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
pt_BR: Fundador do projeto (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
pt_BR: Reescrita e melhorias da coleção do iPod (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
pt_BR: Rokymoter, triagem de erros (Mamarok)

en: Developer (rengels)
pt_BR: Desenvolvedor (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
pt_BR: Versão para Windows (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
pt_BR: Desenvolvedor (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
pt_BR: Desenvolvedor (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
pt_BR: Rokymoter, Desenvolvedor (sven423)

en: Developer (Teo`)
pt_BR: Desenvolvedor (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
pt_BR: Rokymoter, Manual (valorie)

en: Developer (eean)
pt_BR: Desenvolvedor (eean)

en: Developer (jefferai)
pt_BR: Desenvolvedor (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
pt_BR: Desenvolvedor (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
pt_BR: Vixen dos Lançamentos (Nightrose)

en: Developer, Vision
pt_BR: Desenvolvedor, visão

en: Developer (maxx_k)
pt_BR: Desenvolvedor (maxx_k)

en: Developer (nhn)
pt_BR: Desenvolvedor (nhn)

en: Developer (sebr)
pt_BR: Desenvolvedor (sebr)

en: Developer (xevix)
pt_BR: Desenvolvedor (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
pt_BR: Desenvolvedor, suporte a ajuste de ganho

en: MP3tunes integration
pt_BR: Integração do MP3tunes

en: Windows porting
pt_BR: Portagem para o Windows

en: Usability
pt_BR: Usabilidade

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
pt_BR: Dan 'Ei, ele compilou...' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
pt_BR: Desenvolvedor (hydrogen)

en: Biased playlists
pt_BR: Listas de músicas direcionadas

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
pt_BR: Gerador de etiquetas, rótulos, analisador de espectro

en: Nepomuk integration
pt_BR: Integração ao Nepomuk

en: Podcast improvements
pt_BR: Melhorias no podcast

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
pt_BR: Live CD, triagem dos erros relatados (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
pt_BR: Phonon, Grande-Presidente do KDE Multimídia (apachelogger)

en: Assorted patches
pt_BR: Correções diversas

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Developer, Website theme (KRF)
pt_BR: Desenvolvedor, tema da página na web (KRF)

en: Artwork
pt_BR: Arte

en: Developer (MaskMaster)
pt_BR: Desenvolvedor (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
pt_BR: Organização e limpeza de erros

en: UPnP support and patches (nsm)
pt_BR: Suporte para o UPnP e modificações (nsm)

en: Website hosting
pt_BR: Hospedagem da página na web

en: Scripting interface
pt_BR: Interface dos scripts

en: Nepomuk Collection (phalgun)
pt_BR: Coleção do Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
pt_BR: Código TagLib & ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
pt_BR: Correções & portagem para o Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
pt_BR: Miniaplicativos de fotos & vídeos, visualização de contexto

en: Developer, Automated Playlist Generator
pt_BR: Desenvolvedor, gerador de listas de reprodução automatizado

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Splash screen artist
pt_BR: Artista da tela de apresentação

en: Context view
pt_BR: Visualização de contexto

en: Former contributors
pt_BR: Antigos colaboradores

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
pt_BR: As pessoas listadas abaixo contribuíram com o Amarok no passado. Obrigado a vocês!

en: Analyzers, patches, shoutcast
pt_BR: Analisadores, correções, shoutcast

en: Patches
pt_BR: Correções

en: MySQL support
pt_BR: Suporte ao MySQL

en: Postgresql support
pt_BR: Suporte ao Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
pt_BR: Dispositivos de mídia MTP e Rio Karma, correções

en: Graphics, splash-screen
pt_BR: Gráficos, tela de apresentação

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
pt_BR: Analisadores, navegador de contexto e gráficos da área de notificação

en: Icons and image work
pt_BR: Ícones e trabalho nas imagens

en: Dialog to filter the collection titles
pt_BR: Diálogo para filtrar os títulos da coleção

en: Tester, IRC channel operator, whipping
pt_BR: Testador, operador do canal IRC, chicoteamento

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
pt_BR: Rokymoter, correção de erros (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
pt_BR: Barra lateral do Konqueror, alguns métodos DCOP

en: FHT routine, bugfixes
pt_BR: Rotina FHT, correção de erros

en: K3b export code
pt_BR: Código de exportação para o K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
pt_BR: Correções de erros, suporte ao PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
pt_BR: Suporte à Wikipédia, correções

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
pt_BR: Logotipo, ícones e tela de apresentação antigos do Amarok

en: Audioscrobbler support
pt_BR: Suporte ao Audioscrobbler

en: Loads of stuff
pt_BR: Muitas coisas

en: Splash screen
pt_BR: Tela de apresentação

en: Local Music
pt_BR: Músicas locais

en: Local sources of content
pt_BR: Fontes de conteúdo locais

en: Online sources of content
pt_BR: Fontes de conteúdo online

en: Playlists
pt_BR: Listas

en: Various types of playlists
pt_BR: Vários tipos de lista de músicas

en: Browse local hard drive for content
pt_BR: Navegar pelo conteúdo do disco rígido

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
pt_BR: E&xibir

en: Lock Layout
pt_BR: Bloquear layout

en: Reset Layout
pt_BR: Redefinir layout

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
pt_BR: <qt>Fechar a janela principal manterá a execução do Amarok na área de notificação do sistema. Use a opção de menu <B>Sair</B> ou o ícone da área de notificação para fechar o aplicativo.</qt>

en: Docking in System Tray
pt_BR: Manter na área de notificação

en: Play Media (Files or URLs)
pt_BR: Reproduzir mídia (arquivos ou URLs)

en: Add Media (Files or URLs)
pt_BR: Adicionar mídia (arquivos ou URLs)

en: Add Stream
pt_BR: Adicionar stream

en: Enter Stream URL:
pt_BR: Digite a URL do stream:

en: &Add Media...
pt_BR: Ad&icionar arquivos...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
pt_BR: L&impar lista de músicas

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
pt_BR: Editar a &fila

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
pt_BR: Re&mover duplicadas

en: &Add Stream...
pt_BR: &Adicionar stream...

en: &Export Playlist As...
pt_BR: &Exportar lista de músicas como...

en: Equalizer
pt_BR: Equalizador

en: Bookmark Playlist Setup
pt_BR: Configuração da lista de músicas favoritas

en: Bookmark Context Applets
pt_BR: Favorito dos miniaplicativos de contexto

en: Play Media...
pt_BR: Reproduzir arquivo...

en: Edit Details of Currently Selected Track
pt_BR: Editar detalhes da faixa selecionada

en: Seek Forward by %1 seconds
pt_BR: Avançar %1 segundos

en: Seek Backward by %1 seconds
pt_BR: Recuar %1 segundos

en: Update Collection
pt_BR: Atualizar coleção

en: Synchronize Statistics...
pt_BR: Sincronizar estatísticas...

en: Previous Track
pt_BR: Faixa anterior

en: Restart current track
pt_BR: Reiniciar a faixa atual

en: Shuffle Playlist
pt_BR: Embaralhar a lista de músicas

en: Repopulate Playlist
pt_BR: Repovoar lista de músicas

en: Disable Dynamic Playlist
pt_BR: Desabilitar lista de músicas dinâmica

en: Next Track
pt_BR: Próxima faixa

en: Increase Volume
pt_BR: Aumentar volume

en: Decrease Volume
pt_BR: Diminuir volume

en: Toggle Main Window
pt_BR: Alternar a janela principal

en: Toggle Full Screen
pt_BR: Alternar para tela inteira

en: Search playlist
pt_BR: Pesquisar na lista de músicas

en: Show active track
pt_BR: Mostrar faixa ativa

en: Show Notification Popup
pt_BR: Mostrar mensagem de notificação

en: Mute Volume
pt_BR: Mudo

en: Last.fm: Love Current Track
pt_BR: Last.fm: Adorar a faixa atual

en: Last.fm: Ban Current Track
pt_BR: Last.fm: Banir faixa atual

en: Last.fm: Skip Current Track
pt_BR: Last.fm: Pular a faixa atual

en: Queue Track
pt_BR: Colocar faixa na fila

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
pt_BR: Colocar Artista - Título da faixa atual na área de transferência

en: Rate Current Track: 1
pt_BR: Avaliar a faixa atual: 1

en: Rate Current Track: 2
pt_BR: Avaliar a faixa atual: 2

en: Rate Current Track: 3
pt_BR: Avaliar a faixa atual: 3

en: Rate Current Track: 4
pt_BR: Avaliar a faixa atual: 4

en: Rate Current Track: 5
pt_BR: Avaliar a faixa atual: 5

en: Network Request Viewer
pt_BR: Visualizador de solicitações de rede

en: &About Amarok
pt_BR: &Sobre o Amarok

en: &Diagnostics
pt_BR: &Diagnósticos

en: &Report Bug...
pt_BR: &Relatar erro...

en: &Music
pt_BR: &Músicas

en: &Playlist
pt_BR: &Lista de músicas

en: &Tools
pt_BR: Ferramen&tas

en: &Settings
pt_BR: &Configurações

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
pt_BR: Você optou por ocultar a barra de menus.
    
    Lembre-se de que você sempre poderá usar o atalho "%1" para o voltar a exibi-la.

en: Hide Menu
pt_BR: Ocultar menu

en: Paused  ::  %1
pt_BR: Pausado  ::  %1

en: Apply this layout change?
pt_BR: Aplicar esta alteração de layout?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
pt_BR: Taxa de correspondência do MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
pt_BR: Taxa de correspondência do MusicDNS: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
pt_BR: Escolher as melhores ocorrências deste álbum

en: Go to Artist Page
pt_BR: Ir para a página do artista

en: Go to Album Page
pt_BR: Ir para a página do álbum

en: Go to Track Page
pt_BR: Ir para a página da faixa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
pt_BR: Requisições de rede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
pt_BR: &Limpar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
pt_BR: Método

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
pt_BR: Resposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
pt_BR: Duração

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
pt_BR: Tipo de conteúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
pt_BR: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
pt_BR: Requisitar detalhes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
pt_BR: Detalhes da resposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
pt_BR: Valor

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
pt_BR: A leitura do podcast OPML de %1 falhou com o erro:

en: Playlist Layouts
pt_BR: Layouts de lista de músicas

en: Configure Playlist Layouts...
pt_BR: Configurar layouts de lista de músicas...

en: Configuration for
pt_BR: Configuração para

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
pt_BR: [prefixo]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
pt_BR: [sufixo]

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: Custom
pt_BR: Personalizada

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
pt_BR: Um valor fixo (absoluto) ou um valor relativo (p. ex.: 128 pixels ou 12%).

en: Fit content
pt_BR: Preencher conteúdo

en: Fit the element text
pt_BR: Preencher o elemento texto

[ctx: automatic width]
en: Automatic
pt_BR: Automática

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
pt_BR: Ocupa uma parte homogênea do espaço disponível para todos os elementos, com largura automática

en: Alignment:
pt_BR: Alinhamento:

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: Configuration for '%1'
pt_BR: Configuração para '%1'

en: Show cover
pt_BR: Exibir capa

en: Invalid playlist layout.
pt_BR: Layout de lista de músicas inválido.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
pt_BR: Encontrado um nome de elemento desconhecido, ao ler o layout.

en: copy of %1
pt_BR: cópia de %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
pt_BR: O layout atual '%1' é somente leitura. Criando um novo layout '%2' com suas alterações e configurando-o como ativo

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
pt_BR: O layout '%1' é um dos padrões e não pode ser excluído.

en: Cannot Delete Default Layouts
pt_BR: Não é possível excluir os layouts predefinidos

en: Head
pt_BR: Cabeçalho

en: Body
pt_BR: Conteúdo

en: Body (Various artists)
pt_BR: Conteúdo (Vários artistas)

en: Single
pt_BR: Único

en: New playlist layout
pt_BR: Novo layout de lista de músicas

en: Copy playlist layout
pt_BR: Copiar layout de lista de músicas

en: Delete playlist layout
pt_BR: Excluir layout de lista de músicas

en: Rename playlist layout
pt_BR: Renomear layout de lista de músicas

en: Choose a name for the new playlist layout
pt_BR: Escolha um nome para o novo layout de lista de músicas

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
pt_BR: Digite um nome para o layout de lista de músicas que você está prestes a definir:

en: Cannot create a layout with no name.
pt_BR: Não é possível criar um layout sem nome.

en: Layout name error
pt_BR: Erro no nome do layout

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
pt_BR: Não é possível criar um layout com o mesmo nome outro existente.

en: Cannot create a layout containing '/'.
pt_BR: Não é possível criar um layout contendo '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
pt_BR: Digite um nome para o layout de lista de músicas que você está prestes a definir como cópia do layout '%1':

en: Choose a new name for the playlist layout
pt_BR: Escolha um novo nome para o layout de lista de músicas

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
pt_BR: Por favor, escolha um novo nome para o layout de lista de músicas, que você está prestes a renomear:

en: Cannot rename a layout to have no name.
pt_BR: Não é possível renomear um layout que não tenha nome.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
pt_BR: Não é possível renomear um layout com o mesmo nome de outro existente.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
pt_BR: O layout '%1' que você modificou é um dos predefinidos e não pode ser sobrescrito. Salvo como um novo layout '%2'

en: Default Layout
pt_BR: Layout padrão

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
pt_BR: Editor de layout de lista de músicas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
pt_BR: Layouts disponíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
pt_BR: Mostrar controles de reprodução incorporados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
pt_BR: Agrupar por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
pt_BR: Mostrar dicas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Track Progression
pt_BR: Progresso da faixa

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Only Queue
pt_BR: Somente a fila

en: Repeat Track
pt_BR: Repetir faixa

en: Repeat Album
pt_BR: Repetir álbum

en: Repeat Playlist
pt_BR: Repetir lista de músicas

en: Random Tracks
pt_BR: Faixas aleatórias

en: Random Albums
pt_BR: Álbuns aleatórios

en: Favor
pt_BR: Preferir

en: Higher Scores
pt_BR: Pontuações mais altas

en: Higher Ratings
pt_BR: Avaliações mais altas

en: Not Recently Played
pt_BR: Não reproduzidas recentemente

en: Shuffle
pt_BR: Embaralhar

en: Add a sorting level to the playlist.
pt_BR: Adiciona um nível de organização à lista de músicas.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
pt_BR: Adicionar faixas à lista de músicas

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
pt_BR: Colocar faixas na fila

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
pt_BR: Substituir lista de músicas

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
pt_BR: Imagem de capa

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
pt_BR: Pasta

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
pt_BR: Divisor

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
pt_BR: Duração do grupo

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
pt_BR: Faixas do grupo

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
pt_BR: Rótulos

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
pt_BR: Atmosfera

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
pt_BR: Barra de atmosfera

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
pt_BR: Fonte

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
pt_BR: Título (com número da faixa)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
pt_BR: <a href='%1'>Modo dinâmico</a> ativo. <a href='%2'>Repovoar</a> | <a href='%3'>Desligar</a>

en: &Save Current Playlist
pt_BR: &Salvar a lista de músicas atual

en: &Save playlist to "%1"
pt_BR: &Salvar lista de músicas para "%1"

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
pt_BR[0]: %1 faixa (%2)
pt_BR[1]: %1 faixas (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
pt_BR[0]: %1 faixa
pt_BR[1]: %1 faixas

en: No tracks
pt_BR: Sem faixas

en: Total playlist size: %1
pt_BR: Tamanho total da lista de músicas: %1

en: Queue size: %1
pt_BR: Tamanho da fila: %1

en: Queue length: %1
pt_BR: Duração da fila: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
pt_BR: <b>Observação:</b> Não é possível reproduzir esta faixa.<br/>%1

en: No extra information available
pt_BR: Nenhuma informação extra disponível

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Disc Number
pt_BR: Número do disco

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
pt_BR: Faixa

en: Comment
pt_BR: Comentário

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
pt_BR: Pasta

en: Bitrate
pt_BR: Taxa de bits

en: Sample Rate
pt_BR: Taxa de amostragem

en: Rating
pt_BR: Avaliação

[ctx: Column name]
en: Last Played
pt_BR: Última reprodução

en: Mood
pt_BR: Atmosfera

en: File Size
pt_BR: Tamanho do arquivo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
pt_BR: Editor da fila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
pt_BR: Remover faixa da fila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
pt_BR: Limpar a fila

en: Clear the playlist sorting configuration.
pt_BR: Limpar as configurações de organização da lista de músicas.

en: Add a playlist sorting level.
pt_BR: Adicionar um nível de organização à lista de músicas.

en: Filter %1
pt_BR: Filtrar %1

en: Search %1
pt_BR: Pesquisar %1

en: %1 layout
pt_BR: Layout %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
pt_BR: Lista de músicas

en: Start typing to progressively search through the playlist
pt_BR: Comece a digitar para pesquisar progressivamente através da lista de músicas

en: Tracks
pt_BR: Faixas

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: Artists
pt_BR: Artistas

en: Composers
pt_BR: Compositores

en: Years
pt_BR: Anos

en: Show only matches
pt_BR: Mostrar apenas as ocorrências

en: Search Preferences
pt_BR: Preferências de pesquisa

en: Tracks Added
pt_BR: Faixas adicionadas

en: Tracks Removed
pt_BR: Faixas removidas

en: Tracks moved
pt_BR: Faixas movidas

en: Tracks have been hidden due to the active search.
pt_BR: As faixas foram ocultadas devido à pesquisa ativa.

en: The following sources are available for this track:
pt_BR: As seguintes fontes estão disponíveis para essa faixa:

en: Stop Playing After This Track
pt_BR: Parar de reproduzir após esta faixa

en: Remove From Playlist
pt_BR: Remover da lista de músicas

en: Select Source
pt_BR: Selecionar fonte

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
pt_BR: Grupo "Corresponder a qualquer"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
pt_BR: Grupo "Corresponder a todos"

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
pt_BR: Grupo de correspondência desconhecido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
pt_BR: Um editor para os grupos de restrição. Você pode definir o tipo de grupo para "igualar todos" ou "igualar algum". Quando o tipo de grupo é definido para "igualar todos", o Gerador tentará manter a lista de músicas igualada com o grupo. Quando o tipo de grupo está definido para "igualar algum", o Gerador tentará manter a lista de músicas igualada a alguma das restrições do grupo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
pt_BR: Configurações do grupos de restrição

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
pt_BR: O APG irá considerar o grupo de restrição satisfeito somente se todas as restrições do grupo estiverem satisfeitas. Isso é análogo a uma lógica E: "as faixas devem igualar as propriedades A, B e C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
pt_BR: Igualar todas as restrições no grupo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
pt_BR: O APG irá considerar o grupo de restrição satisfeito se alguma das restrições do grupo estiverem satisfeitas. Isso é análogo a uma lógica OU: "as faixas devem igualar as propriedades A, B e C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
pt_BR: Igualar alguma restrição no grupo

en: Checkpoint
pt_BR: Ponto de partida

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
pt_BR: Corrige uma faixa, álbum ou artista para ficar em uma certa posição da lista de músicas

en: Checkpoint: %1
pt_BR: Ponto de partida: %1

en: unassigned
pt_BR: não atribuído

en: "%1" (track) by %2
pt_BR: "%1" (faixa) de %2

en: "%1" (album) by %2
pt_BR: "%1" (álbum) de %2

en: "%1" (album)
pt_BR: "%1" (álbum)

en: "%1" (artist)
pt_BR: "%1" (artista)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
pt_BR: Um editor para uma restrição do ponto de partida. O usuário pode definir a faixa, álbum, ou um artista para ser colocado em uma determinada posição na lista de músicas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição de ponto inicial

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
pt_BR: Selecione a faixa que deseja usar como ponto de partida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
pt_BR: Posição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
pt_BR: Quão estrito o APG deve ser em relação a colocação da faixa selecionada no momento especificado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
pt_BR: Igualar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
pt_BR: difusa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
pt_BR: exato

en: Playlist Duration
pt_BR: Duração da lista de músicas

en: Sets the preferred duration of the playlist
pt_BR: Configura a duração preferida da lista de músicas

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
pt_BR: Duração da lista de músicas: igual a %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
pt_BR: Duração da lista de músicas: mais de %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
pt_BR: Duração da lista de músicas: menos de %1

en: Playlist duration: unknown
pt_BR: Duração da lista de músicas: desconhecida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
pt_BR: Um editor para uma Lista de Músicas com restrição. O usuário pode configurar o nome da restrição; a duração do objeto e se a lista de músicas pode ser inferior, igual ou superior à duração; e o rigor com que o APG deverá igualar a duração.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição de duração da lista de músicas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
pt_BR: Se a duração da lista de músicas gerada deve ser inferior, igual, ou maior que o valor especificado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
pt_BR: menor que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
pt_BR: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
pt_BR: maior que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
pt_BR: A duração desejada da lista de músicas, em horas, minutos e segundos. Nota: devido às limitações do Qt, a duração máxima da lista de músicas que você pode especificar é de 24 horas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder a duração da lista de músicas ao tempo especificado.

en: Total File Size of Playlist
pt_BR: Tamanho total do arquivo da lista de músicas

en: Sets the preferred total file size of the playlist
pt_BR: Configura o tamanho do arquivo preferido da lista de músicas

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
pt_BR: Tamanho total do arquivo da lista de músicas: igual a %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
pt_BR: Tamanho total do arquivo da lista de músicas: maior que %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
pt_BR: Tamanho total do arquivo da lista de músicas: menor que %1

en: Total file size of playlist: unknown
pt_BR: Tamanho total do arquivo da lista de músicas: desconhecido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
pt_BR: Um editor para uma Lista de Músicas com restrição. O usuário pode configurar o nome da restrição; a duração do objeto e se a lista de músicas pode ser inferior, igual ou superior à duração; e o rigor com que o APG deverá igualar a duração.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição do tamanho da lista de músicas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
pt_BR: Se o tamanho total de todos os arquivos da lista de músicas gerada deve ser inferior, igual, ou maior que o valor especificado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
pt_BR: menor que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
pt_BR: mais que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
pt_BR: O tamanho total do destino de todos os arquivos da lista de músicas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
pt_BR: Unidade de tamanho do arquivo usada para a restrição. Lembre-se de que kB é igual a 1.000 bytes; MB é igual a 1.000.000 bytes; e assim por diante.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
pt_BR: <html><head/><body><p>Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder ao tamanho total de todos os arquivos da lista de músicas ao tamanho especificado.</p></body></html>

en: Playlist Length
pt_BR: Duração da lista de músicas

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
pt_BR: Configura a duração preferida da lista de músicas

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
pt_BR[0]: Duração da lista de músicas: 1 faixa
pt_BR[1]: Duração da lista de músicas: %1 faixas

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
pt_BR[0]: Duração da lista de músicas: mais de 1 faixa
pt_BR[1]: Duração da lista de músicas: mais de %1 faixas

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
pt_BR[0]: Duração da lista de músicas: menos de 1 faixa
pt_BR[1]: Duração da lista de músicas: menos de %1 faixas

en: Playlist length: unknown
pt_BR: Duração da lista de músicas: desconhecida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição de duração da lista de músicas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
pt_BR: Se a duração da lista de músicas gerada deve ser inferior, igual, ou maior que o valor especificado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
pt_BR: menos que

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
pt_BR: O número de faixas para a lista de músicas gerada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder a duração da lista de músicas ao número de faixas especificado.

en: Prevent Duplicates
pt_BR: Evitar duplicadas

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
pt_BR: Evita faixas, álbuns ou artistas duplicados na lista de músicas

en: Prevent duplicate tracks
pt_BR: Evitar as faixas duplicadas

en: Prevent duplicate artists
pt_BR: Evitar os artistas duplicados

en: Prevent duplicate albums
pt_BR: Evitar os álbuns duplicados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
pt_BR: Um editor para a restrição Impedir duplicadas. Quando ajustado para "faixa", ele tentará impedir que mais de uma cópia da mesma faixa acabe na lista de músicas. Quando ajustado para "álbum" ou "artista", ele tentará impedir que mais de uma faixa de um álbum ou de um artista acabe na lista de músicas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição "Evitar duplicadas"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
pt_BR: Controle para impedir duplicadas. "Evitar faixas duplicadas" é a menos restritiva, e "evitar artistas duplicados" é a mais restritiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
pt_BR: Evitar duplicados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
pt_BR: faixas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
pt_BR: álbuns

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
pt_BR: artistas

en: Match Tags
pt_BR: Corresponder às etiquetas

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
pt_BR: Faça todas as faixas da lista de músicas corresponderem à característica especificada

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
pt_BR: Correspondência de etiquetas: %1 %2 %3 %4

en:  not
pt_BR:  não

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
pt_BR[0]: %1 estrela
pt_BR[1]: %1 estrelas

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
pt_BR: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
pt_BR: maior que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
pt_BR: antes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
pt_BR: a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
pt_BR: após

en: within
pt_BR: dentro de

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
pt_BR: igual a

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
pt_BR: começa com

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
pt_BR: termina com

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
pt_BR: contém

en: regexp
pt_BR: exp. regular

en: unknown comparison
pt_BR: comparação desconhecida

en: %1 day | %1 days
pt_BR[0]: %1 dia
pt_BR[1]: %1 dias

en: %1 month | %1 months
pt_BR[0]: %1 mês
pt_BR[1]: %1 meses

en: %1 year | %1 years
pt_BR[0]: %1 ano
pt_BR[1]: %1 anos

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: meses

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: anos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
pt_BR: Um editor para a restrição da correspondência de etiqueta. O usuário pode especificar uma faixa característica, e o APG irá preencher a lista de músicas com faixas que correspondem a essa característica. Essas funções são semelhantes aos atributos correspondentes da lista de músicas inteligente no Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
pt_BR: Configurações da restrição de correspondência das etiquetas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
pt_BR: Selecione a característica com a qual deseja corresponder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
pt_BR: Campo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O APG irá escolher todas as faixas que <span style=" font-weight:600;">não</span> correspondam às características especificadas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
pt_BR: Inverter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
pt_BR: Se o APG deverá escolher faixas que sejam inferiores, iguais, ou maiores que o valor especificado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
pt_BR: O valor numérico a que a característica da faixa deve corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder as faixas ao valor especificado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
pt_BR: Se o APG deve escolher faixas que estejam antes, durante ou após a uma determinada data, ou se deve escolher faixas que estejam em um determinado intervalo de datas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
pt_BR: está nas últimas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
pt_BR: A data específica que o APG deverá usar na correspondência.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
pt_BR: O período de tempo relativo a que o APG deverá tentar corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder a faixas à data especificada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
pt_BR: Se o APG deverá tentar corresponder as faixas que sejam iguais, comecem, terminem ou contenham o texto especificado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
pt_BR: igual a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
pt_BR: começa com

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
pt_BR: termina com

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
pt_BR: contém

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
pt_BR: O texto que o APG deverá usar ao fazer a correspondência de faixas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
pt_BR: Se o APG deverá tentar escolher faixas que sejam inferiores, iguais ou superiores ao tempo especificado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
pt_BR: O tempo a que o APG deverá tentar corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder as faixas ao tempo especificado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
pt_BR: Se o APG deverá escolher faixas que sejam menores, iguais ou maiores que a classificação especificada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
pt_BR: A classificação a que o APG deverá tentar corresponder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
pt_BR: Quão restrito o APG deverá ser ao tentar corresponder as faixas da classificação especificada.

en: url
pt_BR: URL

en: title
pt_BR: título

en: artist name
pt_BR: nome do artista

en: album name
pt_BR: nome do álbum

en: genre
pt_BR: gênero

en: composer
pt_BR: compositor

[ctx: Field name]
en: year
pt_BR: ano

en: comment
pt_BR: comentário

en: track number
pt_BR: número da faixa

en: disc number
pt_BR: número do disco

en: length
pt_BR: duração

en: added to collection
pt_BR: adicionado à coleção

en: score
pt_BR: pontuação

en: rating
pt_BR: avaliação

en: first played
pt_BR: primeira reprodução

en: last played
pt_BR: última reprodução

en: play count
pt_BR: número de reproduções

en: label
pt_BR: rótulo

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
pt_BR: O gerador de listas de músicas não conseguiu carregar nenhuma faixas da coleção.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
pt_BR: Não existem faixas que correspondam a todas as restrições. O gerador irá localizar as faixas que corresponderem melhor, mas poderá pensar em aliviar as restrições, para localizar mais faixas.

en: New playlist preset
pt_BR: Novo preset da lista de músicas

en: Unnamed playlist preset
pt_BR: Preset da lista sem nome

en: Generating a new playlist
pt_BR: Gerando uma nova lista de músicas

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
pt_BR: O gerador de listas de músicas criou uma lista que não corresponde a todas as suas restrições. Se você não estiver satisfeito com os resultados, tente aliviar ou remover algumas restrições e gerando uma nova lista de músicas.

en: Add new
pt_BR: Adicionar novo

en: Constraint Group
pt_BR: Grupo de restrições

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
pt_BR: Editor do preset APG

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
pt_BR: Árvore com restrição

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
pt_BR: Nome do preset APG

en: Import preset
pt_BR: Importar preset

en: Preset files
pt_BR: Arquivos preset

en: Preset exported to %1
pt_BR: Preset exportado para %1

en: Preset could not be exported to %1
pt_BR: O preset não pôde ser exportado para %1

en: Presets could not be imported from %1
pt_BR: O preset não pôde ser importado de %1

en: %1 could not be opened for preset import
pt_BR: %1 não pôde ser aberto pelo preset importador

en: Example 1: new tracks added this week
pt_BR: Exemplo 1: novas faixas adicionadas esta semana

en: Example 2: rock or pop music
pt_BR: Exemplo 2: rock ou música pop

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
pt_BR: Exemplo 3: sobre uma hora de faixas de artistas diferentes

en: Example 4: like my favorite radio station
pt_BR: Exemplo 4: como a minha estação de rádio preferida

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
pt_BR: Exemplo 5: um CD de 80 minutos de rock, metal e industrial

en: Export "%1" preset
pt_BR: Exportar o preset "%1"

en: Preset files (*.xml)
pt_BR: Arquivos preset (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
pt_BR: Arquivos de lista de músicas no disco

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
pt_BR: O arquivo de lista de música "%1" não pôde ser carregado.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
pt_BR: Foi encontrada a versão %1 do esquema do banco de dados da lista de músicas. Entretanto, esta versão do Amarok só tem suporte à versão %2 (e as versões que iniciam com %2). As listas de músicas salvas no banco de dados do Amarok provavelmente não irão funcionar e qualquer operação de gravação sobre elas poderá resultar na sua perda. Talvez você tenha iniciado uma versão antiga do Amarok com um banco de dados criado por uma versão posterior?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
pt_BR: Versão futura do banco de dados da lista de músicas?

en: Amarok Database
pt_BR: Banco de dados do Amarok

en: Local playlists stored in the database
pt_BR: Listas de músicas locais, armazenadas no banco de dados

en: <Empty>
pt_BR: <Vazio>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
pt_BR: O Amarok não encontrou nenhum plugins. Isto indica que ocorreu um problema na instalação.

en: Scanning music
pt_BR: Procurando músicas

en: Abort for scanner requested
pt_BR: Foi solicitada a interrupção da análise

en: Aborting scanner with error: %1
pt_BR: Interrompendo o analisador com o erro: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
pt_BR: Não foi possível encontrar o amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
pt_BR: Não foi possível iniciar o analisador da coleção do Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
pt_BR: A análise da coleção precisou ser interrompida. Foram encontradas muitas falhas (%1) durante a análise. Os arquivos a seguir causaram as falhas:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
pt_BR: Não foi possível encontrar um componente de edição de texto do KDE.
    Verifique sua instalação. Fechando o console!

en: Code
pt_BR: Código

en: Output
pt_BR: Saída

en: Error
pt_BR: Erro

en: Execute Script
pt_BR: Executar script

en: &New Script
pt_BR: &Novo script

en: &Delete Script
pt_BR: &Excluir script

en: &Clear All Scripts
pt_BR: &Limpar todos os scripts

en: Previous Script
pt_BR: Script anterior

en: Next Script
pt_BR: Script seguinte

en: &View
pt_BR: E&xibir

en: This will stop this script! Continue?
pt_BR: Isto irá interromper este script! Deseja continuar?

en: Choose where to save your scripts
pt_BR: Escolha onde salvar seus scripts

en: Remove script file from disk?
pt_BR: Remover o arquivo de script do disco?

en: Remove Script
pt_BR: Remover script

en: Are you absolutely certain?
pt_BR: Tem certeza absoluta?

en: Terminate
pt_BR: Finalizar

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
pt_BR: O script %1 está em avaliação há mais de 5 segundos. Deseja finalizá-lo?

en: Script error reported by: %1
    %2
pt_BR: Erro do script comunicado por: %1
    %2

en: Add new Ampache server
pt_BR: Adicionar novo servidor Ampache

en: Successfully connected
pt_BR: Conectado com sucesso

en: Connection failure
pt_BR: Falha na conexão

en: Authentication failed.
pt_BR: Falha na autenticação.

en: Authentication Error
pt_BR: Erro de autenticação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
pt_BR: Adicionar servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
pt_BR: Remover servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
pt_BR: Endereço do servidor

en: Amarok frontend for your Ampache server
pt_BR: Interface do Amarok para seu servidor Ampache

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
pt_BR: Use o Amarok como uma interface transparente para seu servidor Ampache. Isto permite a você navegar e reproduzir todo o conteúdo do Ampache, diretamente do Amarok.

en: Ampache Server %1
pt_BR: Servidor Ampache %1

en: Updated: %1
pt_BR: Atualizado: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
pt_BR: <p>Não foram encontradas informações para esta faixa.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
pt_BR: <p>Não foram encontradas informações para este álbum.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
pt_BR: <p>Não foram encontradas informações para este artista.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
pt_BR: Verificar a conexão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
pt_BR: Perfil do gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Registrar-se no gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
pt_BR: &Testar login

en: Gpodder Podcasts
pt_BR: Podcasts do Gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
pt_BR: Tentando sincronizar os status com o gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
pt_BR: Tentando sincronizar as inscrições com o gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
pt_BR: O serviço do GPodder não conseguiu obter dados do servidor. Será tentado novamente daqui a 10 segundos...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
pt_BR: gpodder.net: Serviço de diretório de podcasts

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
pt_BR: O gpodder.net é um serviço on-line de sincronização e um diretório de podcasts.

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: gpodder.net credentials
pt_BR: Credenciais do gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma KWallet em execução. Você gostaria que o Amarok salvasse suas credenciais do gpodder.net em texto puro?

en: Testing...
pt_BR: Testando...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
pt_BR: O nome de usuário ou a senha estão vazios, por favor corrija-os e tente novamente.

en: Failed
pt_BR: Falhou

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
pt_BR: O nome de usuário ou a senha estão incorretos, por favor corrija-os e tente novamente

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
pt_BR: Não foi possível conectar ao serviço gpodder.net ou ocorreu outro erro.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar a resposta. Verifique se o gpodder.net está funcionando corretamente e comunique um erro

en: No description available...
pt_BR: Nenhuma descrição disponível...

en: From Jamendo.com
pt_BR: Do Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
pt_BR: Uma página onde artistas podem compartilhar livremente suas músicas

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
pt_BR: Um arquivo de músicas livres, licenciadas sob a Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
pt_BR: O Jamendo.com coloca artistas e apreciadores de música em contato uns com os outros. O site permite que artistas enviem seus próprios álbuns para
    compartilhá-los com o mundo e aos usuários baixarem todos eles de graça. Ouça e baixe todo o conteúdo do Jamendo.com diretamente do Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
pt_BR: Atualizar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
pt_BR: Baixar

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
pt_BR: Gênero / Artista

en: Genre / Artist / Album
pt_BR: Gênero / Artista / Álbum

en: Downloading Jamendo.com database...
pt_BR: Baixando banco de dados do Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
pt_BR: Atualizando o banco de dados local do Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
pt_BR[0]: A atualização do banco de dados do Jamendo.com foi concluída. Adicionada 1 faixa em
pt_BR[1]: A atualização do banco de dados do Jamendo.com foi concluída. Adicionadas %1 faixas em

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pt_BR[0]: 1 álbum de
pt_BR[1]: %1 álbuns de

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pt_BR[0]: 1 artista.
pt_BR[1]: %1 artistas.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
pt_BR: Semelhanças da Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
pt_BR: A ponderação "Last.fm" procura por faixas no Last.fm e só adiciona as faixas semelhantes.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
pt_BR: Semelhante à faixa anterior (indicada pelo Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
pt_BR: Semelhante ao artista anterior (indicado pelo Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
pt_BR: O <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> acha que a faixa é semelhante à/ao

en: the previous track
pt_BR: faixa anterior

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
pt_BR: Artistas favoritos da semana do Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
pt_BR: A ponderação "Semanal" adiciona faixas que estejam nos favoritos da semana do Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
pt_BR: Faixas nas listas de favoritos do Last.fm de %1 a %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
pt_BR: de:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
pt_BR: até:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
pt_BR: Perfil do Last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
pt_BR: Serviços do Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
pt_BR: &Enviar faixas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
pt_BR: &Usar os dados do compositor, se disponíveis, como artista no Last.fm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
pt_BR: Usar as etiquetas do Last.fm como <b>7 em 10 estrelas</b> para representar as suas classificações do Amarok durante a sincronização das estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
pt_BR: Usar etiquetas bonitas para representar as classificações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
pt_BR: <html>Ao classificar as faixas no Last.fm, os erros comuns são automaticamente corrigidos nas etiquetas das faixas, como o artista, o álbum e o título. Assinale isto para ser notificado quando isto acontece e qual foi a correção automática</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
pt_BR: Anunciar as sugestões de correção das etiquetas das faixas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
pt_BR: <html>Assinale se quiser que certas faixas não sejam classificadas, nem atualizadas no 'Reproduzindo agora' do Last.fm</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
pt_BR: Não fazer scrobble das faixas com a legenda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
pt_BR: <html>Selecione uma legenda preferida (ou escreva uma nova). Não será feito scrobble de faixas com esta legenda</html>

en: Last.fm: The social music revolution
pt_BR: Last.fm: A revolução da música social

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
pt_BR: O Last.fm é um serviço online popular, que fornece estações de rádio personalizadas e recomendações de músicas. Uma rádio pessoal é adaptada conforme
    seus hábitos de escuta e é fornecido a você recomendações de novas músicas. Também é possível reproduzir estações com músicas que são parecidas a um
    artista em particular, assim como escutar streams de pessoas que você adicionou como amigos

en: Last.fm: Love
pt_BR: Last.fm: Adorar

en: Enter an artist name
pt_BR: Digite o nome de um artista

en: Enter a tag
pt_BR: Digite uma etiqueta

en: Enter a Last.fm user name
pt_BR: Digite o nome de um usuário do Last.fm

en: Username: %1
pt_BR: Nome de usuário: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
pt_BR[0]: Número de reproduções: %1 reprodução
pt_BR[1]: Número de reproduções: %1 reproduções

en: Create a Custom Last.fm Station
pt_BR: Criar uma estação personalizada do Last.fm

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: User
pt_BR: Usuário

en: %1's Streams
pt_BR: Streams de %1

en: Global Tags
pt_BR: Etiquetas globais

en: Friends' Loved Radio
pt_BR: Rádio de adoradas do amigo

en: Friends' Personal Radio
pt_BR: Rádio pessoal do amigo

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
pt_BR: Não foi possível abrir a Carteira do KDE para ler as credenciais do Last.fm

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Unable to connect to Last.fm service.
pt_BR: Não foi possível conectar ao serviço Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
pt_BR[0]: %2 (%1 reprodução)
pt_BR[1]: %2 (%1 reproduções)

en: Personal Radio
pt_BR: Rádio pessoal

en: My Recommendations
pt_BR: Minhas recomendações

en: My Radio Station
pt_BR: Minha estação de rádio

en: My Mix Radio
pt_BR: Meu Rádio Mix

en: My Top Artists
pt_BR: Meus artistas favoritos

en: My Tags
pt_BR: Minhas etiquetas

en: Friends
pt_BR: Amigos

en: Last.fm: &Ban
pt_BR: Last.fm: &Banir

en: Ban this track
pt_BR: Banir esta faixa

en: Last.fm: &Skip
pt_BR: Last.fm: &Pular

en: Skip this track
pt_BR: Pular esta faixa

en: Global Tag Radio: "%1"
pt_BR: Rádio de etiqueta global: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
pt_BR: Rádio de etiqueta do usuário: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
pt_BR: Artistas parecidos a "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
pt_BR: Rádio de fãs do artista: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
pt_BR: Rádio do vizinho de %1

en: %1's Personal Radio
pt_BR: Rádio pessoal de %1

en: %1's Mix Radio
pt_BR: Rádio Mix de %1

en: %1's Recommended Radio
pt_BR: Rádio recomendada de %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
pt_BR: Rádio recomendada de %1 (popularidade %2)

en: Group Radio: %1
pt_BR: Rádio do grupo: %1

en: Track Radio
pt_BR: Faixa da rádio

en: Artist Radio
pt_BR: Artista da rádio

en: Last.fm is cool...
pt_BR: O Last.fm é demais...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
pt_BR: Para ouvir as transmissões e o rádio da Last.fm, você precisa ser assinante da Last.fm e receber a transmissão de um <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>país com suporte</a>. Todas as outras funcionalidades da Last.fm funcionam bem.

en: Error starting track from Last.fm radio
pt_BR: Erro ao iniciar faixa da rádio do Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
pt_BR: Faixa adorada: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
pt_BR: Faixa banida: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
pt_BR: %1 <b>%2</b> deverá ser corrigida para <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
pt_BR: O Last.fm sugere a correção de algumas etiquetas da faixa <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
pt_BR: Reproduzir artistas parecidos do Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
pt_BR: torna a correspondência de faixas mais lenta

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
pt_BR: Baixando '%1' por %2 do Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
pt_BR: Baixando álbum do Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
pt_BR: O download do Magnatune parece ter falhado. Não foi possível ler o arquivo zip

en: Uncompressing Magnatune.com download...
pt_BR: Descomprimindo o download do Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
pt_BR: Adicionando capa do álbum à coleção

en: Preview Tracks
pt_BR: Pré-visualizar faixas

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
pt_BR: As faixas que você está prestes a copiar, são streams de pré-visualização do Magnatune.com. Para uma melhor qualidade, e streams livres de anúncios, considere a compra de um download de álbum. Lembre-se que, ao comprar um álbum do Magnatune, o artista recebe 50%. E, se comprar usando o Amarok, você suporta o projeto do Amarok com 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
pt_BR: Atualizações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
pt_BR: Se assinalar esta opção, o Amarok irá verificar periodicamente as atualizações do banco de dados do Magnatune e transferi-las automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
pt_BR: Atualizar o banco de dados do Magnatune automaticamente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
pt_BR: Baixados novamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
pt_BR: Digite aqui seu e-mail, para ser capaz de baixar novamente quaisquer compras anteriores no Magnatune, diretamente do Amarok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
pt_BR: Opções de associação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
pt_BR: Eu sou um membro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
pt_BR: Tipo de associação:

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
pt_BR: Nome do usuário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
pt_BR: Senha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Para mais informações sobre os planos do Magnatune.com, e para se registrar, vá até  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
pt_BR: Opções do stream

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
pt_BR: Tipo do stream de pré-visualização:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
pt_BR: Mp3 de alta qualidade

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
pt_BR: Mp3 de baixa qualidade

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
pt_BR: Baixar álbum do Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
pt_BR: Opções de baixar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
pt_BR: Selecione o formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
pt_BR: Baixar para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
pt_BR: Se você baixar para uma localização que já esteja sendo monitorada pelo Amarok, o álbum será automaticamente adicionado à sua coleção.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
pt_BR: Informações do Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
pt_BR: &Baixar

en: Processing download
pt_BR: Processando download

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
pt_BR: Parece haver um erro nas informações de associação fornecidas. Por favor, as corrija e tente novamente.

en: Could not process download
pt_BR: Não foi possível processar o download

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
pt_BR: Baixar novamente um álbum "%1" por "%2", comprado anteriormente no Magnatune.com.
    
    Nome de usuário: %3
    Senha: %4

en: Loading artist info...
pt_BR: Carregando informações do artista...

en: Fetching %1 Artist Info
pt_BR: Obtendo informações do artista %1

en: Loading album info...
pt_BR: Carregando informações do álbum...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
pt_BR: Ano de lançamento: %1

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: From Magnatune.com
pt_BR: Do Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
pt_BR: Carregando a página principal do Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
pt_BR: Obtendo página principal do Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
pt_BR: Carregando a página de seus favoritos do Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
pt_BR: Carregando sua página pessoal de recomendações do Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
pt_BR: A bondosa gravadora que é igualmente justa com os artistas e os consumidores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
pt_BR: Clique neste botão para baixar o banco de dados do Magnatune agora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
pt_BR: O Amarok precisa transferir o banco de dados do Magnatune para ativar a loja do Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
pt_BR: Se ativar a opção a seguir, o Amarok irá verificar por atualizações do Magnatune e transferi-las automaticamente. Você poderá sempre desativar esta opção mais tarde na configuração do serviço do Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
pt_BR: Atualizar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
pt_BR: Gerenciador de baixar novamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
pt_BR: Estes são os álbuns que você já baixou:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
pt_BR: &Baixar novamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
pt_BR: Artista - Álbum

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
pt_BR: Obtendo a lista de compras anteriores no Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
pt_BR: Inscrever-se em Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tornando-se um membro do Magnatune.com, você tem acesso a download ilimitado e pode baixar qualquer álbum a partir do Amarok com um simples clique do mouse. Além disso, você também pode ouvir todas as faixas de música pelo Magnatune.com sem qualquer publicidade.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A equipe do Amarok recebe 10% do seu pagamento inicial de adesão, por isso, associando-se, você também está apoiando o desenvolvimento do Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Como sempre, os artistas recebem 50% do(s) seu(s) pagamento(s) como associado, distribuído com base em qual artista você fez download e ouviu.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Para ler mais sobre associações ao Magnatune.com, ou para inscrever-se, clique aqui: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Informações sobre associação</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Depois de associar-se, vá para as configurações do Magnatune em "Configurações->Configurar o Amarok->Plugins" e digite suas informações de associado.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
pt_BR: Fechar

en: "Fair trade" online music store
pt_BR: Loja de músicas de "negócio justo"

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
pt_BR: A Magnatune.com é um tipo de gravadora diferente, com o lema "Nós não somos maus!", 50% de cada compra vai diretamente para o
    artista e se você comprar um álbum através do Amarok, o projeto Amarok recebe uma comissão de 10%. A Magnatune.com também
    oferece associações no estilo "sirva-se", que permite baixar quantas músicas você quiser.

en: Artist / Album
pt_BR: Artista / Álbum

en: Re-download
pt_BR: Baixar novamente

en: Update Database
pt_BR: Atualizar banco de dados

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Download Album
pt_BR: Baixar álbum

en: Signup
pt_BR: Inscrever-se

en: Downloading Magnatune.com database...
pt_BR: Baixando banco de dados do Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
pt_BR: Atualizando o banco de dados local do Magnatune.

en: ERROR: No arguments supplied
pt_BR: ERRO: nenhum argumento fornecido

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
pt_BR: ERRO: número incorreto de argumentos para addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
pt_BR: ERRO: erro de análise para o argumento 2 (calculo)

en: ERROR: Unknown argument.
pt_BR: ERRO: argumento desconhecido.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
pt_BR[0]: A atualização do banco de dados do Magnatune.com foi concluída. O banco de dados contém 1 faixa em
pt_BR[1]: A atualização do banco de dados do Magnatune.com foi concluída. O banco de dados contém %1 faixas em

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
pt_BR[0]: 1 álbum de
pt_BR[1]: %1 álbuns de

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
pt_BR[0]: 1 artista.
pt_BR[1]: %1 artistas.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
pt_BR: Daemon MP3tunes Harmony do Amarok

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
pt_BR: Gerencia o AutoSync para o serviço MP3tunes no Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
pt_BR: O identificador que o daemon deve usar.

en: The email to be used for authentication.
pt_BR: O e-mail a ser usado na autenticação.

en: The pin to be used for authentication.
pt_BR: O pin a ser usado na autenticação.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
pt_BR: Login do MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
pt_BR: E-mail:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
pt_BR: Senha:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
pt_BR: AutoSync é um recurso do MP3tunes, que permite a você mover automaticamente suas músicas entre computadores e dispositivos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
pt_BR: AutoSync é um recurso do MP3tunes, que permite a você mover automaticamente suas músicas entre computadores e dispositivos. Você pode enviar músicas de um local e fazer com que elas sejam baixadas instantaneamente para outros locais.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
pt_BR: Habilitar Auto Sync

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
pt_BR: Código PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
pt_BR: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Obtenha um armário no Mp3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
pt_BR: Armário de músicas online, onde você pode armazenar e acessar suas músicas com segurança: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
pt_BR: O armário do MP3tunes: suas músicas em qualquer lugar!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
pt_BR: AutoSync do MP3tunes habilitado

en: MP3tunes AutoSync Disabled
pt_BR: AutoSync do MP3tunes desabilitado

en: Authenticating
pt_BR: Autenticando

en: MP3tunes failed to Authenticate.
pt_BR: O MP3tunes falhou ao autenticar.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
pt_BR: MP3tunes Harmony: desconectado

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
pt_BR: MP3tunes Harmony: aguardando por entrada do PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
pt_BR: MP3tunes Harmony: conectado com sucesso

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
pt_BR: Erro no MP3tunes Harmony
    %1

en: MP3tunes Locker
pt_BR: Armário do MP3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
pt_BR: Somente os seguintes tipos de arquivos podem ser enviados ao MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, e ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
pt_BR: Envio ao MP3tunes Iniciado

en: Uploading Track %1/%2
pt_BR: Enviando faixa %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
pt_BR: Adicionar um arquivo OPML local ou remoto para incluí-lo na lista.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
pt_BR: Se for deixado em branco será usado o título do OPML.

en: Loading Podcast Info...
pt_BR: Carregando informações do podcast...

en: Fetching Podcast Info
pt_BR: Obtendo informações do podcast

en: Add OPML
pt_BR: Adicionar OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
pt_BR: Adicionar OPML

en: New Folder
pt_BR: Nova pasta

en: A large listing of podcasts
pt_BR: Uma grande lista de podcasts

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
pt_BR: Uma abrangente lista de podcasts pesquisáveis que você pode assinar diretamente a partir do Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
pt_BR: Adicionar um arquivo OPML à lista.

en: Loading info...
pt_BR: Carregando informações...

en: This service does not accept any messages
pt_BR: Este serviço não aceita quaisquer mensagens

en: ERROR: unknown message
pt_BR: ERRO: mensagem desconhecida

en: Neither playable nor downloadable url specified.
pt_BR: Não foi indicada nenhuma URL para reprodução ou transferência.

en: No service named %1 is currently loaded
pt_BR: Nenhum serviço chamado %1 está carregado atualmente

en: This collection is currently offline
pt_BR: Esta coleção está offline

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
pt_BR: O %1 tem a capacidade de sincronizar os metadados das faixas, como o número de reproduções ou a classificação, com outras coleções. Deseja manter o %1 sincronizado?
    
    Você pode sempre alterar a decisão na configuração do Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
pt_BR: Parece que você tem apenas a coleção local. A sincronização das estatísticas só faz sentido se existir mais de uma coleção.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
pt_BR[0]: Reproduzido %2 vezes das quais uma é recente e única para esta fonte
pt_BR[1]: Reproduzido %2 vezes das quais %1 são recentes e únicas para esta fonte

en: Ignored labels: %1
pt_BR: Rótulos ignorados: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
pt_BR: Pode corresponder as faixas por: %1
    Pode sincronizar: %2

en: Synchronize Statistics
pt_BR: Sincronizar estatísticas

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
pt_BR: Faixas correspondentes para a sincronização de estatísticas

en: Synchronizing Track Statistics
pt_BR: Sincronizando as estatísticas de faixas

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
pt_BR[0]: A sincronização de %2 foi concluída. Foi atualizada <b>uma</b> faixa.
pt_BR[1]: A sincronização de %2 foi concluída. Foram atualizadas <b>%1</b> faixas.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
pt_BR[0]: <b>Uma</b> faixa foi colocada em espera para classificação para %2.
pt_BR[1]: <b>%1</b> faixas foram colocadas em espera para classificação para %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
pt_BR[0]: <b>Uma</b> faixa reproduzida por pouco tempo para ser classificada.
pt_BR[1]: <b>%1</b> faixas foram reproduzidas por pouco tempo para serem classificadas.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
pt_BR[0]: <b>Uma</b> faixa não possui metadados suficientes para ser classificada.
pt_BR[1]: <b>%1</b> faixas não possuem metadados suficientes para serem classificadas.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
pt_BR[0]: <b>Uma</b> faixa indicou uma data de reprodução no futuro.
pt_BR[1]: <b>%1</b> faixas indicaram datas de reprodução no futuro.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
pt_BR[0]: <b>Uma</b> faixa foi reproduzida há muito tempo para ser classificada.
pt_BR[1]: <b>%1</b> faixas foram reproduzidas há muito tempo para serem classificadas.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
pt_BR[0]: Foi ignorada a classificação de <b>uma</b> faixa a pedido do usuário.
pt_BR[1]: Foi ignorada a classificação de <b>%1</b> faixas a pedido do usuário.

en: Configure Synchronization...
pt_BR: Configurar a sincronização...

en: Tracks matched by: %1
pt_BR: Faixas correspondentes por: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
pt_BR: Nenhuma das coleções selecionadas tem suporte a gravação em %1 - não faz sentido sincronizá-la.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
pt_BR: Selecionar as coleções a sincronizar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
pt_BR: Selecionar os campos a sincronizar

en: Configure Synchronization Target
pt_BR: Configurar o destino da sincronização

en: Add Synchronization Target
pt_BR: Adicionar o destino da sincronização

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
pt_BR: <span style="color:red; font-weight:bold;">Importante:</span> antes de sincronizar as faixas com um destino baseado em arquivo, certifique-se sempre de que o arquivo do banco de dados não está sendo usado no momento!

en: Choose Target Type
pt_BR: Escolher o tipo de destino

en: Configure Target
pt_BR: Configurar o destino

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Synchronize
pt_BR: Sincronizar

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
pt_BR: Não existem faixas únicas em cada uma das fontes que participam na sincronização

en: There are no tracks excluded from synchronization
pt_BR: Não existem faixas excluídas da sincronização

en: Expand Tracks With Conflicts
pt_BR: Expandir as faixas com conflitos

en: Expand Updated
pt_BR: Expandir as atualizadas

en: Collapse Tracks Without Conflicts
pt_BR: Fechar as faixas sem conflitos

en: Collapse Not Updated
pt_BR: Fechar as não atualizadas

en: Reset All Ratings to Undecided
pt_BR: Restaurar todas as classificações como Indecisas

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
pt_BR: Incluir os rótulos de %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
pt_BR: Excluir os rótulos de %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
pt_BR: Restaurar todos os rótulos como Indecisos (Não sincronizá-los)

en: All Tracks
pt_BR: Todas as faixas

en: Updated Tracks
pt_BR: Faixas atualizadas

en: Tracks With Conflicts
pt_BR: Faixas com conflitos

en: There are no tracks with conflicts
pt_BR: Não há faixas com conflitos

en: There are no tracks going to be updated
pt_BR: Não há faixas a serem atualizadas

en: Tracks that are unique to their sources
pt_BR: Faixas que são únicas nas suas fontes

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
pt_BR: Faixas excluídas da sincronização por ambiguidade

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
pt_BR[0]: <b>Uma</b> reprodução
pt_BR[1]: <b>%1</b> reproduções

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
pt_BR[0]: %2 de <b>uma</b> faixa será classificada em %3.
pt_BR[1]: %2 de <b>%1</b> faixas serão classificadas em %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
pt_BR: Mostrando %1 de %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
pt_BR: Faixas correspondentes

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
pt_BR: Filtrar as faixas...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
pt_BR: Afeta todas as faixas correspondentes, não apenas as visíveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
pt_BR: Retirar as classificações de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
pt_BR: Expandir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
pt_BR: Recolher

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
pt_BR: Faixas únicas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
pt_BR: Faixas excluídas

en: Abort
pt_BR: Cancelar

en: Multiple background tasks running (click to show)
pt_BR: Várias tarefas estão sendo executadas em segundo plano (clique para mostrar)

en: Abort all background tasks
pt_BR: Interromper todas as tarefas em segundo plano

en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: Rediscover Your Music
pt_BR: Redescubra suas músicas

en: Slim Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas compacta

en: Volume: %1% (muted)
pt_BR: Volume: %1% (sem áudio)

en: Transcode Tracks
pt_BR: Converter faixas

en: Transc&ode
pt_BR: Transc&odificar

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
pt_BR: Ao copiar, você também pode optar por converter o formato dos seus arquivos de música para outro formato, através de um codificador (codec). Isto pode ser feito para economizar espaço ou tornar os seus arquivos legíveis por um reprodutor de músicas portátil ou determinado programa de reprodução.

en: &Copy
pt_BR: &Copiar

en: Just copy the tracks without transcoding them.
pt_BR: Somente copiar as faixas sem transcodificá-las.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
pt_BR: Ao mover, você também pode optar por converter o formato dos seus arquivos de música para outro formato, através de um codificador (codec). Isto pode ser feito para economizar espaço ou tornar os seus arquivos legíveis por um reprodutor de músicas portátil ou determinado programa de reprodução. Os arquivos somente serão removidos se a conversão for realizada com sucesso.

en: &Move
pt_BR: &Mover

en: Just move the tracks without transcoding them.
pt_BR: Somente mover as faixas sem transcodificá-las.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
pt_BR: Não está atualmente disponível no seu sistema.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
pt_BR: A coleção de destino indica que este formato não poderá ser reproduzido.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
pt_BR: Converter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
pt_BR: Converter todas as faixas para o formato selecionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
pt_BR: Converter todas as faixas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
pt_BR: Converter as faixas apenas quando for necessário reproduzi-las na coleção de destino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
pt_BR: Converter apenas quando necessário para reprodução

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
pt_BR: Converter apenas quando os formatos dos arquivos de origem e destino forem diferentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
pt_BR: Converter apenas quando os formatos de origem e destino forem diferentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
pt_BR: <b>Observação:</b> Nenhum codificador está disponível. Se quiser converter as faixas para outro formato, instale o pacote <i>ffmpeg</i> ou <i>libav</i> (com a interface do <i>ffmpeg</i>) com codificadores apropriados. Caso contrário, poderá assinalar a opção <i>Lembrar esta opção da próxima vez</i> para ignorar esta caixa de diálogo para transferências futuras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
pt_BR: Lembrar desta escolha na próxima vez

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
pt_BR: Para configurar os parâmetros da transcodificação, selecione um codificador da lista.

en:  (recommended)
pt_BR:  (recomendada)

en: Ask before each transfer
pt_BR: Perguntar antes de cada transferência

en: Muted
pt_BR: Mudo

en: Score: %1
pt_BR: Pontuação: %1

en: Rating: %1
pt_BR: Avaliação: %1

en: Play count: %1
pt_BR: Número de reproduções: %1

en: Last played: %1
pt_BR: Última reprodução: %1

en: Bookmark
pt_BR: Favoritos

en: List and run bookmarks, or create new ones
pt_BR: Listar e executar favoritos, ou criar novos

en: Amarok Bookmarks
pt_BR: Favoritos do Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
pt_BR: Copiar o favorito da visão atual para a área de transferência

en: Scheme
pt_BR: Esquema

en: Preset:
pt_BR: Predefinição:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
pt_BR: Uma lista de predefinições de esquemas/formatos dos nomes dos arquivos.

en: Add preset
pt_BR: Adicionar predefinição

en: Saves the current scheme/format as new preset.
pt_BR: Salva o formato/esquema atual como uma nova predefinição.

en: Update preset
pt_BR: Atualizar a predefinição

en: Updates the preset with the current scheme/format.
pt_BR: Atualiza a predefinição com o novo formato/esquema.

en: Remove preset
pt_BR: Remover predefinição

en: Removes the currently selected preset.
pt_BR: Remove a predefinição atualemente selecionada.

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: Folder
pt_BR: Pasta

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
pt_BR: Inicial

en: Collection root
pt_BR: Base da coleção

en: &Basic...
pt_BR: &Básico...

en: &Advanced...
pt_BR: &Avançado...

en: New Preset
pt_BR: Nova predefinição

en: Preset Name
pt_BR: Nome da predefinição

en: second | seconds
pt_BR[0]: segundo
pt_BR[1]: segundos

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

en: week | weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: semanas

en: month | months
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: meses

en: year | years
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: anos

en: Simple Search
pt_BR: Pesquisa simples

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
pt_BR: antes

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
pt_BR: ligado

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
pt_BR: após

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
pt_BR: entre

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
pt_BR: mais antigo que

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
pt_BR: mais recente que

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
pt_BR: entre

en: Rating changed
pt_BR: Avaliação alterada

en: Volume: 100% (muted)
pt_BR: Volume: 100% (sem áudio)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
pt_BR: Pré-visualização da mensagem na tela
    Arraste para reposicionar

en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
pt_BR: %1 livre

en: Track Progress
pt_BR: Progresso da faixa

en: The amount of time elapsed in current track
pt_BR: O tempo decorrido na faixa atual

en: The amount of time remaining in current track
pt_BR: O tempo restante na faixa atual

en: Enter space-separated terms to search.
pt_BR: Digite termos separados por espaços para pesquisar.

en: Edit filter
pt_BR: Editar filtro

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
pt_BR: Ir para: %1

en: Drag in and out items from above.
pt_BR: Arraste itens acima, para dentro e para fora.

en: [prefix]
pt_BR: [prefixo]

en: [suffix]
pt_BR: [sufixo]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
pt_BR: Ponto de partida: <b>%1</b>

en: Track: %1
pt_BR: Faixa: %1

en: Album: %1
pt_BR: Álbum: %1

en: Artist: %1
pt_BR: Artista: %1

en: empty
pt_BR: vazio
