amarok - en to ro translation catalogue (1656 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
ro: Implicit

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
ro: Fără grupare

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
ro: Fără grupare (o linie)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
ro: Detaliat

en: License Agreement
ro: Acord de Licență

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ro: <qt>Nu sînt disponibile informații.<br />Obiectul KAboutData nu există.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
ro: <qt>Nu sînt disponibile informații.<br />Obiectul OcsData nu există.</qt>

en: About %1
ro: Despre %1

en: License: %1
ro: Licență: %1

en: &About
ro: &Despre

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ro: Utilizați <a href="mailto:%1">%2</a> pentru a raporta erori.

en: A&uthor
ro: A&utor

en: A&uthors
ro: A&utori

en: &Contributors
ro: &Contribuitori

en: &Donors
ro: &Donatori

en: T&ranslation
ro: T&raducerea

en: Email contributor
ro: Trimite mesaj contribuitorului

en: Visit contributor's homepage
ro: Vizitează pagina contribuitorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
ro: Denumire

en: Amarok Menu
ro: Meniu Amarok

en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

en: Click to change
ro: Faceți clic pentru a modifica

en: &Replay Gain Mode
ro: &Regim de normalizare a sunetului

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
ro: &Dezactivat

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
ro: &Piesă

en: Burn
ro: Inscripționează

en: Current Playlist
ro: Lista de redare curentă

en: Selected Tracks
ro: Piesele selectate

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop after current Track
ro: Oprește după piesa curentă

en: Stop after current track: Off
ro: Oprește după piesa curentă: Dezactivat

en: Stop after current track: On
ro: Oprește după piesa curentă: Activat

en: No track playing
ro: Nicio piesă în redare

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
ro: Dacă să fie afișată o a doua etichetă temporală în stînga.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
ro: Dacă să fie afișată durata de redare rămasă în eticheta de timp stîngă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
ro: Ce piese sau albume să fie favorizate în regimul aleator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
ro: Piesele sau albumele cu proprietatea aleasă vor avea mai multe șanse să fie alese în regimul aleatoriu

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
ro: Cum să progreseze piesele în lista de redare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
ro: Determină cum va progresa amarok printre pistele din lista de redare

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
ro: Starea regimului dinamic.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
ro: Duplică piese în regimul dinamic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
ro: Dacă e bifată, pistele adăugate în regim dinamic pot să aibă duplicate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
ro: Numărul de piese precedente.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
ro: Numărul de piese de lăsat în lista de redare înainte de piesa activă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
ro: Numărul de piese următoare.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
ro: Numărul de piese de încărcat în lista de redare după de piesa activă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
ro: Dacă să fie arătată pictograma în tava de sistem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
ro: Activează/dezactivează pictograma din tava de sistem pentru Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
ro: Dacă să fie ascunsă vizualizarea contextuală.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
ro: Activează/dezactivează vizualizarea contextuală în Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
ro: Numărul de niveluri de desfacere în lista de redare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
ro: Numărul de niveluri de desfacere în lista de redare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
ro: Dacă listele de redare stochează calea relativă

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
ro: Dacă e bifată, listele de redare Amarok salvate manual vor conține calea relativă spre fiecare piesă, nu calea absolută.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
ro: Denumirea de fișier a navigatorului web extern care să fie invocat de către Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
ro: Dacă să se încerce obținerea automată a coperții de album la nevoie

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
ro: Dacă să fie afișate imagini de fundal în panoul de navigare

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
ro: Arată grafica albumelor în navigatorul de colecții

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
ro: Arată vizualizarea contextuală

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
ro: Cîntă un zdrăngănit la prima rulare

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
ro: Activează animațiile de strîngere a miniaplicațiilor contextuale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
ro: Dacă e bifată, miniaplicațiile contextuale se vor strînge folosind animații.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
ro: Dacă organizarea fișierelor va suprascrie fișiere existente.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
ro: Dacă e bifată, Organizarea fișierelor va suprascrie orice destinație existentă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ro: Dacă organizarea fișierelor va înlocui spațiile în denumiri de fișiere cu linii de subliniere.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ro: Dacă e bifată, Organizarea fișierelor va înlocui spațiile în denumiri de fișiere cu linii de subliniere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
ro: Dacă organizarea fișierelor va folosi coperțile de album ca pictograme pentru dosare.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
ro: Dacă e bifată, Organizarea fișierelor va folosi coperțile de album ca pictograme pentru dosare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
ro: Dacă organizarea fișierelor va redenumi fișierele astfel încît acestea să conțină numai caractere ASCII pe 7 biți.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
ro: Dacă e bifată, Organizarea fișierelor va înlocui caracterele incompatibile cu setul de caractere ASCII pe 7 biți.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
ro: Dacă organizarea fișierelor va folosi o schemă personalizată de denumire a fișierelor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
ro: Dacă e bifată, organizarea fișierelor va redenumi fișierele conform unui șir de formatare personalizată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
ro: Șir de formatare pentru Organizarea fișierelor, dacă se folosește o schemă personalizată de denumire.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
ro: Dacă e activată schema personalizată de denumire a fișierelor, atunci Organizarea fișierelor le va redenumi conform acestui șir de formatare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
ro: Expresia regulată ce urmează a fi înlocuită.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
ro: Organizarea fișierelor va înlocui subșirurile care se potrivesc cu această expresie regulată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
ro: Șirul de înlocuire.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
ro: Organizarea fișierelor va înlocui subșirurile care se potrivesc cu acest șir.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
ro: Regim simplu sau avansat

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
ro: Preconfigurări de format

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
ro: O listă cu preconfigurări de format (scheme jeton)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
ro: Volum principal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
ro: Volumul stăpîn al Amarok, o valoare între 0 și 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
ro: Starea muțirii

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
ro: Muțește/sonorizează.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
ro: Dacă să se estompeze piesele la oprire.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
ro: Activează/dezactivează estomparea.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
ro: Dacă să se estompeze piesele la întrerupere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
ro: Durata estompării, în milisecunde.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
ro: Durata estompării, în milisecunde.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
ro: Regim egalizator - 0 = dezactivat, 1 la n = nr. preconfigurare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
ro: Cînd este activată, un modul de egalizator filtrează fluxul audio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
ro: Listă cu denumiri de preconfigurări egalizator ale utilizatorului

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
ro: Listă cu valori preconfigurate de utilizator

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
ro: Regimul de ajustare a volumului redării.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
ro: Dezactivează normalizarea sunetului

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
ro: Fă fiecare piesă de același volum

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
ro: Fă fiecare album de același volum

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
ro: Durata unei căutări scurte, în secunde.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
ro: Durata unei căutări medii, în secunde.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
ro: Durata unei căutări lungi, în secunde.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
ro: Limbă Amazon pentru obținerea copertelor

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
ro: Limba Wikipedia pentru obținerea informațiilor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
ro: Determină în ce limbă este preluată informația de pe Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
ro: Utilizează suportul KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
ro: Utilizează Afișaj-pe-ecran

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
ro: Activează/dezactivează afișajul pe ecran

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
ro: Utilizează Growl pentru notificări

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
ro: Activează/dezactivează utilizarea Growl pentru notificări.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
ro: Comutare transluciditate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
ro: Fă translucid fundalul OSD.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
ro: Culoarea fontului pentru afișaj-pe-ecran

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
ro: Cîte milisecunde ar trebui să fie afișat textul

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
ro: Decalajul poziției Y

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
ro: Ecran OSD

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
ro: Aliniază OSD la

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
ro: Nu arăta cînd e activă o aplicație pe tot ecranul

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
ro: Reia redarea ultimei piese redate la pornire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
ro: Dacă dosarele colecției sînt examinate recursiv

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
ro: Dacă dosarele colecției sînt reexaminate la modificare

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
ro: Lista dosarelor din colecție

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
ro: Dacă sînt afișate numerele pieselor în navigatorul de colecții.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
ro: Dacă sînt afișați anii în navigatorul de colecții.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
ro: Utilizator

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
ro: Parolă

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
ro: Obține interpreți similari

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
ro: Tip dispozitiv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
ro: Tipul dispozitivului multimedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
ro: Punct de montare

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
ro: Comandă de montare

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
ro: Comandă de demontare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
ro: Comanda de demontare folosită pentru conexiunea cu dispozitive multimedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
ro: Șterge automat podcasturile

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
ro: Sincronizează statisticile

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
ro: Servere adăugate manual

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
ro: Servere de partajare a muzicii adăugate de către utilizator.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
ro: Parole pe servere

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
ro: Parole stocate după numele gazdei.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
ro: Include denumirile pieselor în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
ro: Include denumirile albumelor în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
ro: Include numele interpreților în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
ro: Include denumirile genurilor în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
ro: Include numele compozitorilor în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
ro: Include anii în potrivire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
ro: Denumirea aranjamentului ce va fi încărcat la pornire

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
ro: Dacă Amarok folosește propria bază de date internă, spre deosebire de un motor extern.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
ro: Numele de gazdă al serverului extern la care se conectează.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
ro: Care port al serverului se conectează la motorul bazei de date.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
ro: Denumirea bazei de date pe care o va folosi Amarok. Utilizatorul trebuie să aibă suficiente drepturi de acces.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
ro: Numele de utilizator folosit pentru accesarea bazei de date externe.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
ro: Parola pentru utilizatorul bazei de date externe.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
ro: Dacă să se actualizeze automat scripturile încorporate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
ro: Activează/dezactivează actualizarea automată pentru scripturile încorporate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
ro: Dacă să fie arătată bara de dispoziție a piesei curente, cînd e disponibilă, în glisorul de progres

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
ro: Activează/dezactivează afișarea barei de dispoziție, cînd e disponibilă, în glisorul de progres.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
ro: Stilul de folosit la desenarea barei de dispoziție.

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
ro: Factorul de calitate pentru Generatorul Automat de Liste (APG)

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: New Bookmark
ro: Semn de carte nou

en: Bookmark Manager
ro: Gestionar de semne de carte

en: Add Group
ro: Adaugă grup

en: Filter bookmarks
ro: Filtrează semne de carte

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
ro: Începeți să tastați pentru a filtra progresiv semnele de carte

en: Bookmark this Album
ro: Pune semn la acest album

en: Bookmark this Artist
ro: Pune semn la acest interpret

en: Add Position Marker
ro: Adaugă marcator de poziție

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
ro: Descriere

en: New Group
ro: Grup nou

en: none
ro: niciunul

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
ro: În&carcă

en: &Delete
ro: &Șterge

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Bookmark Context View Applets
ro: Înseamnă miniaplicațiile de vizualizare contextuală

en: Files
ro: Fișiere

en: Files (%1)
ro: Fișiere (%1)

en: Album "%1" from %2
ro: Albumul „%1” din %2

en: Album "%1"
ro: Album „%1”

en: Artist "%1" from %2
ro: Interpretul „%1” din %2

en: Artist "%1"
ro: Interpret „%1”

en: Bookmark Media Sources View
ro: Înseamnă vizualizarea de surse multimedia

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
ro: Navighează

en: Bookmark Track Position
ro: Înseamnă poziția piesei

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
ro: Redare

en: Files/URLs to open
ro: Fișiere/URL-uri de deschis

en: Immediately start playing an audio cd
ro: Începe imediat redarea unui disc audio

en: Skip backwards in playlist
ro: Sare în listă înapoi

en: Start playing current playlist
ro: Pornește redarea listei actuale

en: Play if stopped, pause if playing
ro: Redă dacă este oprit, întrerupe dacă se redă

en: Pause playback
ro: Întrerupe redarea

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Skip forwards in playlist
ro: Sare în listă înainte

en: Additional options:
ro: Opțiuni suplimentare:

en: Append files/URLs to playlist
ro: Anexează fișiere/URL-uri la listă

en: Queue URLs after the currently playing track
ro: Așează URL-uri în coadă după piesa în redare

en: Load URLs, replacing current playlist
ro: Încarcă URL-uri, înlocuind lista actuală

en: Print verbose debugging information
ro: Tipărește informații de depanare detaliate

en: Allow running multiple Amarok instances
ro: Permite rularea mai multor instanțe Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
ro: Baza pentru URL/fișiere relative

en: Database Error
ro: Eroare bază de date

en: Moving files to trash
ro: Se mută fișierele la gunoi

en: Media Sources Home
ro: Casa surselor multimedia

en: Filter Music Sources
ro: Filtrează sursele de muzică

en: &Media Sources
ro: Surse &multimedia

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
ro: Aici vă veți găsi muzica locală, precum și muzica de pe discuri și lectori audio mobili.

en: Search collection
ro: Caută colecție

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
ro: Adăugate în această oră

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
ro: Adăugate azi

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
ro: Adăugate în această săptămînă

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
ro: Adăugate în această lună

en: First Level
ro: Primul nivel

en: Second Level
ro: Al doilea nivel

en: Third Level
ro: Al treilea nivel

en: Show Years
ro: Arată anii

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
ro: Arată numerele pistelor

en: Show Cover Art
ro: Arată grafica coperții

en: Merged View
ro: Vizualizare combinată

en: Sort Options
ro: Opțiuni sortare

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
ro: Nicio etichetă

en: Counting...
ro: Se numără...

en: 1 track | %1 tracks
ro[0]: 1 piesă
ro[1]: %1 piese
ro[2]: %1 de piese

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Various Artists
ro: Diferiți interpreți

en: Year - Album
ro: An - Album

en: Track Artist
ro: Interpretul piesei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
ro: Interpret album

en: Composer
ro: Compozitor

en: Genre
ro: Gen

en: Year
ro: An

en: Label
ro: Etichetă

en: None
ro: Niciuna

en: Collapse All
ro: Restrânge tot

en: Collection
ro: Colecție

en: Copy to Collection
ro: Copiază în colecție

en: Move to Collection
ro: Mută în colecție

en: Move Tracks to Trash
ro: Mută piesele la gunoi

en: Delete Tracks
ro: Șterge piesele

en: More...
ro: Mai mult...

en: &Add to Playlist
ro: &Adaugă la lista de redare

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
ro: Înlocuiește lista de &redare

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
ro: Organizează fișiere

en: &Edit Track Details
ro: &Modifică detaliile piesei

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Filter Files
ro: Filtru fișiere

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
ro: Navigatorul de fișiere vă permite să navigați oriunde în sistem, indiferent dacă aceste fișiere fac parte din colecția locală. Mai apoi puteți adăuga aceste fișiere la lista de redare, precum și să efectuați operații simple cu fișiere.

en: &Move to Trash
ro: &Mută la gunoi

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
ro: Confirmă ștergerea

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 de elemente?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
ro: Confirmați mutarea la gunoi

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
ro[0]: Sigur doriți să mutați acest element la gunoi?
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 elemente la gunoi?
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de elemente la gunoi?

en: Home
ro: Acasă

en: Automated Playlist Generator
ro: Generator automatizat de liste

en: Create playlists by specifying criteria
ro: Creează liste prin specificarea criteriului

en: Add new preset
ro: Adaugă preconfigurare nouă

en: Edit selected preset
ro: Redactează preconfigurarea aleasă

en: Delete selected preset
ro: Șterge preconfigurarea aleasă

en: Import a new preset
ro: Importă preconfigurare nouă

en: Export the selected preset
ro: Exportă preconfigurarea aleasă

en: Run APG with selected preset
ro: Rulează APG cu preconfigurarea aleasă

en: APG Presets
ro: Preconfigurări GAL

en: Generator Optimization
ro: Optimizare generator

en: Speed
ro: Viteză

en: Accuracy
ro: Precizie

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
ro: Modifică părtinirea

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
ro: Tip potrivire:

en: This bias has no settings.
ro: Această părtinire nu are configurări.

en: Dynamic Playlists
ro: Liste dinamice

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
ro: Cu o listă dinamică, Amarok devine DJ-ul dumneavoastră personal, alegînd piesele automat în baza unui număr de parametri pe care îi alegeți.

en: Previous:
ro: Precedente:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
ro: Numărul de piese precedente de păstrat în lista de redare.

en: Upcoming:
ro: Următoare:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
ro: Numărul de piese viitoare de adăugat în lista de redare.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
ro: Activat

en: Turn dynamic mode on.
ro: Activează regimul dinamic.

en: Duplicates
ro: Duplicate

en: New
ro: Nou

en: New playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit the selected playlist or bias
ro: Modifică lista de redare sau părtinirea aleasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the selected playlist or bias
ro: Șterge lista de redare sau părtinirea aleasă

en: Repopulate
ro: Repopulează

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
ro: Înlocuiește pistele următoare cu altele noi.

en: &Rename playlist
ro: &Redenumește lista

en: &Add new Bias
ro: &Adaugă părtinire nouă

en: &Clone Playlist
ro: &Clonează lista

en: &Delete playlist
ro: Ș&terge lista de redare

en: &Edit bias...
ro: &Modifică părtinirea...

en: &Clone bias
ro: &Clonează părtinirea

en: &Delete bias
ro: Ș&terge părtinirea

en: &Add new bias
ro: &Adaugă părtinire nouă

en: Add Folder
ro: Adaugă dosar

en: Visible Sources
ro: Surse vizibile

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
ro: Dosarele sînt afișate numai în <b>vizualizarea combinată</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
ro: Dosar nou

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
ro[0]: O listă de redare
ro[1]: %1 liste de redare
ro[2]: %1 de liste de redare

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
ro: Se încarcă...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
ro[0]: O listă de redare
ro[1]: %1 liste de redare
ro[2]: %1 de liste de redare

en: Source
ro: Sursă

en: Create an Empty Playlist
ro: Creează o listă de redare goală

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
ro: &Nou

en: &Rename...
ro: &Redenumește...

en: &Delete...
ro: Ș&terge...

en: &Export As...
ro: &Exportă ca...

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
ro[0]: Elimină o piesă din %2
ro[1]: Elimină %1 piese din %2
ro[2]: Elimină %1 de piese din %2

en: Confirm Playlist Deletion
ro: Confirmă ștergerea listei de redare

en: Use relative path for &saving
ro: Utilizează cale relativă pentru &salvare

en: Save As
ro: Salvează ca

en: &Rename Folder...
ro: &Redenumire dosar...

en: &Delete Folder
ro: Ș&terge dosarul

en: New name
ro: Denumire nouă

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
ro: Introduceți noua denumire a dosarului:

en: Confirm Delete
ro: Confirmare ștergere

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest dosar și conținutul său?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: List of podcast subscriptions and episodes
ro: Lista de abonări la podcasturi și episoade

en: &Add Podcast
ro: &Adaugă podcast

en: &Update All
ro: Act&ualizează tot

en: Import OPML File
ro: Importă fișier OPML

en: By
ro: De

[ctx: Podcast published on date]
en: On
ro: La

en: File Size:
ro: Dimensiune fișier:

en: Subscription Date:
ro: Dată abonare:

en: Keywords:
ro: Cuvinte-cheie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
ro: Adăugare podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
ro: adăugare podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
ro: Reîmprospătează toate podcasturile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
ro: Configurare podcasturi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
ro: Interval scanare...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
ro[0]: Un canal
ro[1]: %1 canale
ro[2]: %1 de canale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
ro: Titlu

en: Summary
ro: Sumar

en: Add Podcast
ro: Adaugă podcast

en: Saved Playlists
ro: Liste de redare salvate

en: User generated and imported playlists
ro: Liste generate de utilizator și importate

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
ro: Creează, modifică, organizează și încarcă liste de redare. Amarok adaugă automat orice liste de redare găsite la citirea colecției, și orice liste pe care le salvați sînt, de asemenea, afișate aici.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
ro: Navigatorul de Internet vă permite să răsfoiți surse de conținut online ce se integrează direct în Amarok. Amarok vine cu un număr de astfel de surse, dar pot fi adăugate multe altele utilizînd scripturi.

en: Configure General Options
ro: Configurează opțiuni generale

en: Local Collection
ro: Colecție locală

en: Configure Local Collection
ro: Configurează colecția locală

en: Metadata
ro: Metadate

en: Configure Metadata Handling
ro: Configurează manipularea metadatelor

en: Playback
ro: Redare

en: Configure Playback
ro: Configurează redarea

en: Notifications
ro: Notificări

en: Configure Notifications
ro: Configurează notificările

en: Database
ro: Bază de date

en: Configure Database
ro: Configurează baza de date

en: Plugins
ro: Extensii

en: Configure Plugins
ro: Configurează extensii

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Configure Scripts
ro: Configurează scripturi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
ro: Configurare colecție

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
ro: Dosare de colecție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
ro: Aceste dosare vor fi citite pentru fișiere care să vă alcătuiască colecția. Puteți face clic-dreapta pe un dosar pentru a-l reciti individual, dacă acesta a fost ales anterior:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
ro: Importul muzicii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
ro: Dacă Amarok trebuie să transcodeze piesele cînd sînt copiate sau mutate în colecția locală.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
ro: Transcodează piesele:

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
ro: parolă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
ro: Bifați pentru a activa utilizarea unei baze de date externe. Implicit rulează deja o bază de date MySQL încorporată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
ro: Utilizează bază de date MySQL &externă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
ro: Configurări conexiune

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
ro: Introduceți numele serverului MySQL existent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
ro: Introduceți numărul portului pentru acees la server. Portul implicit este 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
ro: &Utilizator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
ro: Introduceți parola pentru utilizatorul implicit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
ro: &Parolă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
ro: Introduceți utilizatorul pentru acces la baza de date cu privilegii depline.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
ro: Bază de &date:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
ro: Introduceți denumirea bazei de date. Implicit este amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
ro: Dacă baza de date nu este configurată deja, puteți folosi următoarele comenzi S&QL (înlocuind parola cu cea curentă):

en: Excluded Labels
ro: Etichete excluse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
ro: Adaugă această etichetă la lista de etichete excluse

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
ro: Adaugă eticheta la Excluse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
ro: Etichetele alese nu vor fi atinse de sincronizarea statisticilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
ro: Opțiuni generale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
ro: Bifați pentru a activa pictograma Amarok în tava de sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
ro: Arată p&ictogramă în tava de sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
ro: Preia automat coperțile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
ro: Arată imagini de fundal în panoul navigatorului

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
ro: Opțiuni listă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
ro: Bifați pentru a activa derularea listei de redare, astfel încît piesa curentă să fie vizibilă tot timpul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
ro: Derulează lista automat la piesa curentă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
ro: Opțiuni bară de dispoziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
ro: Arată bara de dispoziție în glisorul de progres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
ro: Stilul barei de dispoziție

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
ro: Alegeți stilul de afișare a dispoziției

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
ro: Implicit (culori de sistem)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
ro: Furios

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
ro: Înghețat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
ro: Fericit

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
ro: Mică (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
ro: Medie (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
ro: Mare (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
ro: Imensă (1600 px)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
ro: Scrie statisticile în fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
ro: Scrie copertele în fișier, dimensiunea maximă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
ro: Micșorează copertele dacă trebuie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
ro: Activ&ează detecția setului de caractere în marcaje ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
ro: Sincronizare statistici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
ro: Uită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
ro: Configurează…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
ro: Adaugă…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
ro: Sincronizează…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
ro: Generale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
ro: F&olosește Afișaj-pe-ecran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
ro: &Durată:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
ro: Permanent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
ro: Ec&ran:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
ro: Ecranul ce ar trebui să afișeze OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
ro: Bifați pentru a activa culori personalizate pentru afișajul-pe-ecran.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
ro: Utilizează &culori personalizate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
ro: Culoarea textului OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
ro: Culoarea textului:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
ro: Apăsați pentru a alege culoarea textului OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
ro: &Translucid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
ro: Scară fonturi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
ro: Bifați pentru a utiliza notificările de sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
ro: Folo&sește notificări de sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
ro: Dacă bifați, Amarok va<br />relua redarea de unde a rămas în sesiunea precedentă – exact ca un casetofon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
ro: &Reia redarea la pornire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
ro: Durata estompării, în milisecunde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
ro: Întreru&pe redarea la suspendare

en: Collections
ro: Colecții

en: Internet Services
ro: Servicii Internet

en: Generic
ro: Generice

en: Lyrics
ro: Versuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
ro: Dezinstalează script

en: Search Scripts
ro: Căutare scripturi

en: Images
ro: Imagini

en: %1 track | %1 tracks
ro[0]: %1 piesă
ro[1]: %1 piese
ro[2]: %1 de piese

en: &Queue
ro: Așează la c&oadă

en: Edit Track Details
ro: Modifică detaliile piesei

en: Play Count
ro: Contor redări

en: Score
ro: Notă

en: Last played
ro: Ultima redare

en: Never
ro: Niciodată

en: Add label
ro: Adaugă etichetă

en: Remove label
ro: Elimină eticheta

en: Show in Media Sources
ro: Arată în Surse multimedia

en: Add to blacklist
ro: Adaugă la lista neagră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
ro: Etichete

en: Reload
ro: Reîncarcă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ro: Configurări

en: Labels: No track playing
ro: Etichete: Nicio piesă în redare

en: Labels: Fetching...
ro: Etichete: Se preiau...

en: Labels: %1
ro: Etichete: %1

en: Labels for %1 by %2
ro: Etichete pentru %1 de %2

en: General Settings
ro: Configurări generale

en: Blacklist Settings
ro: Configurări listă neagră

en: Replacement Settings
ro: Configurări înlocuire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
ro: Nu arăta următoarele etichete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
ro: Etichete ce se potrivesc cu interpretul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
ro: Etichete ce se potrivesc cu titlul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
ro: Etichete ce se potrivesc cu albumul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
ro: Listă neagră:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
ro: Configurări etichete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
ro: Scor minim pe etichetă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
ro: Arată numai etichetele cu scor mare cel puțin cît acesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
ro: Maximum etichete de afișat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
ro: Arată etichetele personale cu acest scor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
ro: Afectează mărimea fontului etichetelor personale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
ro: Adaugă numai etichetele cu scor mare cel puțin cît acesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
ro: Culoare pentru etichete atribuite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
ro: Culoare pentru fundalul etichetelor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
ro: Reinițializare culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
ro: Înlocuiește eticheta descărcată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
ro: cu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
ro: Eticheta descărcată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
ro: Înlocuire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
ro: Elimină selecția

en: Font size:
ro: Dimensiune font:

en: Text alignment:
ro: Aliniere text:

en: Align left
ro: Aliniază la stânga

en: Align right
ro: Aliniază la dreapta

en: Align center
ro: Aliniază la centru

en: Toggle auto scroll
ro: Comută derularea automată

en: Reload lyrics
ro: Reîncarcă versurile

en: No lyrics found
ro: Nu s-au găsit versuri

en: Suggestions:
ro: Sugestii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
ro: Interpret:

en: Configure Playlist Info Applet
ro: Configurează miniaplicația Informații listă

en: Width
ro: Lățime

en: Songkick Concert Information
ro: Informație concert Songkick

en: Concerts
ro: Concerte

en: Reload Songkick
ro: Reîncarcă Songkick

en: Concert information is being fetched.
ro: Se preiau informațiile despre concert.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
ro: Songkick nu a putut fi descărcat. Verificați conexiunea la Internet: %1

en: There was no information found for this track
ro: Nu au fost găsite informații pentru această piesă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
ro: Interpret

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
ro: Configurări pentru piesa curentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
ro: Chitară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
ro: Bas

en: Previous
ro: Precedentă

en: Next
ro: Următor

en: Track
ro: Piesă

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
ro: Imposibil de obținut informații Wikipedia: %1

en: No information found...
ro: Nicio informație găsită...

en: Configure Applets...
ro: Configurare miniaplicații...

en: dates
ro: date

en: Do not show under Various Artists
ro: Nu afișa sub Diferiți interpreți

en: Show under Various Artists
ro: Arată sub Diferiți interpreți

en: %1 - Stopped %2
ro: %1 - Oprit %2

en: Audio CD
ro: Disc audio

en: Audio CD settings - Amarok
ro: Configurări disc audio - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
ro: Formate disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
ro: Avansat

en: Loading remote collection from host %1
ro: Se încarcă colecția distantă de pe gazda %1

en: Music share at %1
ro: Partajare de muzică la %1

en: Source track does not exist: %1
ro: Piesa-sursă nu există: %1

en: Could not create directory: %1
ro: Dosarul nu a putut fi creat: %1

en: Transferring: %1
ro: Se transferă: %1

en: Transcoding: %1
ro: Se transcodează: %1

en: Removing: %1
ro: Se elimină: %1

en: Errors During Collection Scan
ro: Eroare în timpul citirii colecției

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
ro: S-au găsit duplicate, al doilea fișier va fi ignorat:
    %1
    %2

en: &Configure Device
ro: &Configurează dispozitivul

en: &Eject Device
ro: Scoat&e dispozitivul

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
ro: Inițializarea a reușit.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
ro: Baza de date iTunes a fost scrisă cu succes în %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
ro: Scrierea bazei de date iTunes în %1 a eșuat fără indicarea vreunei erori

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
ro: Scrierea bazei de date iTunes în %1 a eșuat: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
ro: iPod/iPad/iPhone deconectat

en: Unknown Collection
ro: Colecție necunoscută

en: Unknown Artist
ro: Interpret necunoscut

en: Unknown track
ro: Piesă necunoscută

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
ro[0]: O piesă a fost transferată în %2.
ro[1]: %1 piese au fost transferate în %2.
ro[2]: %1 de piese au fost transferate în %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
ro[1]: Mutare fișiere la gunoi
ro[2]: Mutare fișiere la gunoi

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
ro: Piese transferate în %1

en: Transfer of tracks failed.
ro: Transferul pieselor a eșuat.

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
ro: <i>Amarok rezervează %1 pe iPod pentru scrierea bazei de date iTunes.</i><br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
ro[0]: O piesă nu a fost transferată din cauza unei erori interne a Amarok.<br>
ro[1]: %1 piese nu au fost transferate din cauza unei erori interne a Amarok.<br>
ro[2]: %1 de piese nu au fost transferate din cauza unei erori interne a Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
ro: <i>Puteți găsi detalii în ieșirea pentru depanare a Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
ro: Restul nu au fost transferate din cauză că a dispărut colecția iPod.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
ro: Cauzele erorii: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
ro[0]: Se elimină o piesă de pe iPod
ro[1]: Se elimină %1 piese de pe iPod
ro[2]: Se elimină %1 de piese de pe iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
ro: Se citesc piesele de pe iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
ro: Piese orfane

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
ro: Conectarea la iPhone, iPad sau iPod Touch a eșuat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
ro: Configurare dispozitiv iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
ro: Denumire iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
ro: Transcodare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
ro: &Inițializează iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
ro: Informații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
ro: Generație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
ro: Grafică album:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
ro: Depanare

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
ro: Model nerecunoscut

en: iPod model was not recognized.
ro: Modelul iPod-ului nu a fost recunoscut.

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
ro: Susținut

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
ro: Nu este susținut

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
ro: Prezent

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
ro: <b>Negăsit</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
ro: Nu este necesar

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
ro: iPod-ul nu poate fi inițializat din cauza unei erori neraportate.

en: Copying Tracks Failed
ro: Copierea pieselor a eșuat

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
ro: Piesele nu au fost copiate: pe dispozitiv se copia deja

en: Unsupported format: %1
ro: Format nesuportat: %1

en: Already on device
ro: Deja pe dispozitiv

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
ro: Piesele nu au fost copiate: dispozitivul conține deja aceste piese

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
ro: Piese necopiate: dispozitivul nu are suficient spațiu

en: Transferring Tracks to Device
ro: Se transferă piesele pe dispozitiv

en: The track failed to copy to the device
ro: Copierea pistei pe dispozitiv a eșuat

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
ro[0]: Piesă neștearsă:
ro[1]: Piese neșterse:
ro[2]: Piese neșterse:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
ro[0]: Ștergerea piesei a eșuat
ro[1]: Ștergerea pieselor a eșuat
ro[2]: Ștergerea pieselor a eșuat

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
ro: %1 piese sînt în curs de eliminare de pe dispozitiv.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
ro[0]: Se elimină piesa de pe dispozitiv
ro[1]: Se elimină piesele de pe dispozitiv
ro[2]: Se elimină piesele de pe dispozitiv

en: &Disconnect Device
ro: &Deconectează dispozitivul

en: Media Device playlists
ro: Liste pe dispozitive multimedia

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
ro: Podcasturi pe %1

en: Could not connect to MTP Device
ro: Nu s-a putut conecta la dispozitivul MTP

en: Could not copy track from device.
ro: Nu s-a putut copia piesa de pe dispozitiv.

en: Unknown Album
ro: Album necunoscut

en: Unknown Genre
ro: Gen necunoscut

en: Could not delete item
ro: Nu s-a putut șterge elementul

en: Delete failed
ro: Ștergerea a eșuat

en: Could not save playlist.
ro: Lista de redare nu a putut fi salvată.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
ro[0]: Sigur doriți să mutați această piesă la gunoi? Ea va fi eliminată din %2.
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 piese la gunoi? Ele vor fi eliminate din %2.
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de piese la gunoi? Ele vor fi eliminate din %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
ro[0]: Sigur doriți să mutați această piesă? Ea va fi redenumită și originalul va fi șters.
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 piese? Ele vor fi redenumite și originalele vor fi șterse.
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de piese? Ele vor fi redenumite și originalele vor fi șterse.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
ro: Mută fișierele

[ctx: rename files button]
en: &Rename
ro: &Redenumește

en: Unable to remove tracks
ro: Piesele nu pot fi eliminate

en: Do you want to remove empty folders?
ro: Doriți să eliminați dosarele goale?

en: Remove empty folders?
ro: Eliminați dosarele goale?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
ro: %1 (%2 de %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
ro: %1 (de %2)

en: today
ro: astăzi

en: last week
ro: săptămîna trecută

en: last month
ro: luna trecută

en: two months ago
ro: acum două luni

en: three months ago
ro: acum trei luni

en: Trash
ro: Gunoi

en: Moving to trash: %1
ro: Se mută la gunoi: %1

en: &Delete Episode
ro: Ș&terge episodul

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți acest episod?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 episoade?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 de episoade?

en: Yes, delete from %1.
ro: Da, șterge din %1.

en: &Delete Channel and Episodes
ro: Ș&terge canalul și episoadele

en: &Activate This Collection
ro: &Activează această colecție

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
ro: %1 (neactivat)

en: Configure USB Mass Storage Device
ro: Configurează dispozitivul USB de stocare în masă

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
ro[0]: Se elimină o piesă din %2
ro[1]: Se elimină %1 piese din %2
ro[2]: Se elimină %1 de piese din %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
ro: Configurare dispozitiv USB de stocare în masă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ro: Denumire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
ro: Folosește automat cînd e conectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
ro: Muzică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
ro: Dosar Muzică:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
ro: Dosar podcast:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Stream (%1)
ro: Flux (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar pentru descărcarea listei.

en: Downloading remote playlist
ro: Se descarcă lista de redare distantă

en: The used file extension is not valid for playlists.
ro: Extensia de fișier folosită nu este validă pentru liste de redare.

en: Unknown playlist format
ro: Format necunoscut al listei de redare

en: Playlist_%1
ro: Lista_%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
ro: Specificat de canalul podcastului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
ro: personalizat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
ro: Configurare podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
ro: Locul de salvare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
ro: La bifare, Amarok va căuta automat actualizări pentru podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
ro: Scanează automat după actualizări

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
ro: Descărcare multimedia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
ro: Descarcă multimedia imediat ce este disponibilă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
ro: &Descarcă cînd este disponibilă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
ro: Limitează &numărul de episoade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
ro: Păstrează maxim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
ro: Numărul maxim de elemente podcast de stocat

[ctx: change options]
en: Configure %1
ro: Configurează %1

en:  Item |  Items
ro[0]:  Element
ro[1]:  Elemente
ro[2]:  Elemente

en: &Update All Channels
ro: Act&ualizează toate canalele

en: &Configure General Settings
ro: &Configurează opțiuni generale

en: &Configure
ro: &Configurează

en: &Remove Subscription
ro: Elimină abona&rea

en: &Update Channel
ro: Act&ualizează canalul

en: &Download Episode
ro: &Descarcă episod

en: &Delete Downloaded Episode
ro: Șterge episo&dul descărcat

en: &Write Feed Information to File
ro: &Scrie informațiile fluxului în fișier

en: &Keep downloaded file
ro: Păstrea&ză fișierul descărcat

en: Already subscribed to %1.
ro: Deja abonat la %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
ro: la fiecare

en:  minute |  minutes
ro[0]:  minut
ro[1]:  minute
ro[2]:  de minute

en: Configure Local Podcasts
ro: Configurare podcasturi locale

en: Move Podcasts
ro: Mută podcasturi

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
ro: Doriți să mutați toate episoadele descărcate la noua amplasare?

en: Select file for OPML export
ro: Alegeți fișierul pentru export OPML

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
ro: Sigur doriți să vă dezabonați de la „%1”?

en: Delete downloaded episodes
ro: Șterge episoadele descărcate

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
ro[0]: Mai este o descărcare de podcast în curs
ro[1]: Mai sînt %1 descărcări de podcasturi în curs
ro[2]: Mai sînt %1 de descărcări de podcasturi în curs

en: Cancel Download and Quit.
ro: Anulează descărcarea și ieși.

en: Downloading Podcast Media
ro: Descărcare media podcast

en: Downloading Podcast "%1"
ro: Descărcare podcast „%1”

en: Local Podcasts
ro: Podcasturi locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
ro: Actualizare automată:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
ro: dezactivată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
ro: Dosar de bază:

en: Organize tracks
ro: Organizează piesele

en: Transcode and organize tracks
ro: Transcodează și organizează piesele

en: Move tracks
ro: Mută piesele

en: Transcode and move tracks
ro: Transcodează și mută piesele

en: Copy tracks
ro: Copiază piesele

en: Transcode and copy tracks
ro: Transcodează și copiază piesele

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
ro[0]: Se organizează o piesă
ro[1]: Se organizează %1 piese
ro[2]: Se organizează %1 de piese

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
ro[0]: Se transcodează și se organizează o piesă
ro[1]: Se transcodează și se organizează %1 piese
ro[2]: Se transcodează și se organizează %1 de piese

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
ro[0]: Se mută o piesă la %2
ro[1]: Se mută %1 piese la %2
ro[2]: Se mută %1 de piese la %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
ro[0]: Se transcodează și se mută o piesă la %2
ro[1]: Se transcodează și se mută %1 piese la %2
ro[2]: Se transcodează și se mută %1 de piese la %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
ro[0]: Se copiază o piesă la %2
ro[1]: Se copiază %1 piese la %2
ro[2]: Se copiază %1 de piese la %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
ro[0]: Se transcodează și se copiază o piesă la %2
ro[1]: Se transcodează și se copiază %1 piese la %2
ro[2]: Se transcodează și se copiază %1 de piese la %2

en: No network connection
ro: Conexiunea la rețea lipsește

en: File does not exist
ro: Fișierul nu există

en: Not a file
ro: Nu este fișier

en: No read permissions
ro: Permisiunile de citire lipsesc

en: Unknown Composer
ro: Compozitor necunoscut

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
ro: orice

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
ro: Denumire fișier

[ctx: Track field name]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Track field name]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: Track field name]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: Track field name]
en: Composer
ro: Compozitor

[ctx: Track field name]
en: Year
ro: An

[ctx: Track field name]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: Track field name]
en: Track Number
ro: Număr pistă

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
ro: Număr disc

[ctx: Track field name]
en: Length
ro: Durată

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
ro: Rată de biți

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
ro: Rată de eșantionare

[ctx: Track field name]
en: File Size
ro: Dimensiune fișier

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
ro: Adăugat la colecție

[ctx: Track field name]
en: Score
ro: Scor

[ctx: Track field name]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: Track field name]
en: First Played
ro: Prima redare

[ctx: Track field name]
en: Last Played
ro: Ultima redare

[ctx: Track field name]
en: Playcount
ro: Contor redări

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
ro: Identificator unic

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
ro: Normalizare piese

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
ro: Vîrful normalizării pieselor

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
ro: Normalizare album

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
ro: Vîrful normalizării albumului

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
ro: Interpret album

[ctx: Track field name]
en: Label
ro: Etichetă

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
ro: Ultima modificare

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
ro: orice

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
ro: denumire fișier

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
ro: titlu

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
ro: interpret

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
ro: gen

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
ro: compozitor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
ro: an

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
ro: comentariu

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
ro: număr piesă

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
ro: număr disc

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
ro: durată

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
ro: rată de biți

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
ro: rată de eșantionare

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
ro: dimensiune fișier

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
ro: adăugat

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
ro: scor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
ro: evaluare

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
ro: prima redare

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
ro: ultima redare

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
ro: contor redări

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
ro: identificator unic

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
ro: normalizarepiese

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
ro: vîrfnormalizarepiese

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
ro: normalizarealbume

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
ro: vîrfnormalizarealbume

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
ro: interpret album

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
ro: etichetă

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
ro: modificat

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
ro[0]: %1 zi,
ro[1]: %1 zile,
ro[2]: %1 de zile,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
ro[0]: %1 an
ro[1]: %1 ani
ro[2]: %1 de ani

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
ro[0]: %1 lună
ro[1]: %1 luni
ro[2]: %1 de luni

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
ro[0]: %1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

en: Importing podcast channel from %1
ro: Importare canal podcast din %1

en: Updating podcast channel
ro: Actualizare canal podcast

en: Updating "%1"
ro: Actualizare „%1”

en: Importing podcast from %1 failed with error:
ro: Importarea podcastului de la %1 a eșuat cu eroarea:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
ro: Actualizarea podcastului de la %1 a eșuat cu eroarea:

en: Updating "%1" failed with error:
ro: Actualizarea „%1” a eșuat cu eroarea:

en: Feed has an unknown type: %1
ro: Fluxul are tip necunoscut: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
ro: %1 nu este un flux RSS de versiunea 2.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
ro: %1 nu este un flux Atom valid.

en: unknown type
ro: tip necunoscut

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: One week ago | %1 weeks ago
ro[0]: Acum o săptămînă
ro[1]: Acum %1 săptămîni
ro[2]: Acum %1 de săptămîni

en: Yesterday
ro: Ieri

en: One day ago | %1 days ago
ro[0]: Acum o zi
ro[1]: Acum %1 zile
ro[2]: Acum %1 de zile

en: One hour ago | %1 hours ago
ro[0]: Acum o oră
ro[1]: Acum %1 ore
ro[2]: Acum %1 de ore

en: One minute ago | %1 minutes ago
ro[0]: Acum un minut
ro[1]: Acum %1 minute
ro[2]: Acum %1 de minute

en: Within the last minute
ro: În ultimul minut

en: The future
ro: Viitorul

[ctx: number of months ago]
en: %1M
ro: %1L

[ctx: w for weeks]
en: %1w
ro: %1s

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
ro: Mîine

[ctx: d for days]
en: %1d
ro: %1z

[ctx: h for hours]
en: %1h
ro: %1o

en: Unknown Artist(s)
ro: Interpret necunoscut

en: Unknown Album(s)
ro: Album necunoscut

en: Various Albums
ro: Diferite albume

en: Smaller file
ro: Fișier mai mic

en: Better sound quality
ro: Calitate a sunetului mai bună

en: Compression level
ro: Nivel de compresie

en: Faster compression
ro: Compresie mai rapidă

en: Invalid
ro: Nevalid

en: Just Copy
ro: Doar copiază

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
ro: Toate piesele în %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
ro: Piesele non-%1 în %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
ro: Cînd este nevoie în %1

en: Fetching Cover
ro: Se preia coperta

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
ro: Coperta a fost preluată cu succes pentru „%1”.

en: Fetching cover for '%1' failed.
ro: Preluarea copertei pentru „%1” a eșuat.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
ro: Preluarea copertei pentru „%1” a fost anulată.

en: Unable to find a cover for '%1'.
ro: Nu se poate găsi o copertă pentru „%1”.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
ro[0]: Obține coperta
ro[1]: Obține copertele
ro[2]: Obține copertele

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
ro[0]: Obține coperta pentru acest album
ro[1]: Obține coperta pentru aceste %1 albume
ro[2]: Obține coperta pentru aceste %1 de albume

en: Display Cover
ro: Afișează coperta

en: Display artwork for this album
ro: Afișează grafica pentru acest album

en: Unset Cover | Unset Covers
ro[0]: Scoate coperta
ro[1]: Scoate coperțile
ro[2]: Scoate coperțile

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
ro[0]: Elimină grafica pentru acest album
ro[1]: Elimină grafica pentru %1 albume
ro[2]: Elimină grafica pentru %1 de albume

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
ro[0]: Sigur doriți să eliminați această copertă din colecție?
ro[1]: Sigur doriți să eliminați aceste %1 coperți din colecție?
ro[2]: Sigur doriți să eliminați aceste %1 de coperți din colecție?

en: Set Custom Cover
ro: Stabilește copertă personalizată

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
ro[0]: Stabilește grafică personalizată pentru acest album
ro[1]: Stabilește grafică personalizată pentru aceste %1 albume
ro[2]: Stabilește grafică personalizată pentru aceste %1 de albume

en: Select Cover Image File
ro: Alege fișierul cu imaginea coperții

en: Finding cover for
ro: Se caută coperta pentru

en: Enter Custom Search
ro: Introduceți căutare personalizată

en: Sort by size
ro: Sortează după dimensiune

en: Cover Image Save Location
ro: Locul de salvare a imaginii de copertă

en: Sorry, the cover could not be saved.
ro: Coperta nu a putut fi salvată.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
ro: Scuze, imaginea pentru copertă nu a putut fi preluată.

en: Fetching Large Cover
ro: Se preia coperta mare

en: Download Progress
ro: Progresul descărcării

en: Search
ro: Caută

en: Search For More Results
ro: Caută mai multe rezultate

en: No Images Found
ro: Nu s-a găsit nicio imagine

en: 1 Image Found | %1 Images Found
ro[0]: 1 imagine găsită
ro[1]: %1 imagini găsite
ro[2]: %1 de imagini găsite

en: Notes
ro: Note

[ctx: @item::intable]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: @item::intable]
en: Country
ro: Țară

[ctx: @item::intable]
en: Date
ro: Dată

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
ro: Lansat

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
ro: Sursă

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: @item::intable URL]
en: link
ro: legătură

en: Cover Manager
ro: Gestionar de coperte

en: Albums By
ro: Albume de

en: All Artists
ro: Toți interpreții

en: Enter search terms here
ro: Introduceți aici termenii de căutat

en: All Albums
ro: Toate albumele

en: Albums With Cover
ro: Albume cu copertă

en: Albums Without Cover
ro: Albume fără copertă

en: Fetch Missing Covers
ro: Obține copertele lipsă

en: Fetching
ro: Se preia

en: Loading
ro: Se încarcă

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
ro: Încheiat.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
ro[0]:  Coperta nu a fost găsită
ro[1]:  <b>%1</b> coperți nu au fost găsite
ro[2]:  <b>%1</b> de coperți nu au fost găsite

en: Fetching cover for %1 - %2...
ro: Obținere copertă pentru %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
ro: Obținere copertă pentru %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
ro[0]: Se preia 1 copertă:
ro[1]: Se preiau <b>%1</b> coperte...:
ro[2]: Se preiau <b>%1</b> de coperte...:

en: 1 fetched | %1 fetched
ro[0]: 1 preluată
ro[1]: %1 preluate
ro[2]: %1 preluate

en: 1 not found | %1 not found
ro[0]: 1 nu a fost găsit
ro[1]: %1 nu au fost găsite
ro[2]: %1 nu au fost găsite

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
ro[0]: 1 rezultat pentru „%2”
ro[1]: %1 rezultate pentru „%2”
ro[2]: %1 de rezultate pentru „%2”

en: 1 album | %1 albums
ro[0]: 1 album
ro[1]: %1 albume
ro[2]: %1 de albume

en: Cover Image
ro: Imagine copertă

en: No Artist
ro: Fără interpret

en: Could not open file "%1".
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%1”.

en: Input file
ro: Fișier de intrare

en: Full rescan
ro: Recitire completă

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
ro: Recitește toată colecția. Aceasta <i>nu</i> va șterge nicio statistică.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
ro: Citește do&sarele recursiv (necesită o recitire completă dacă ați bifat acum)

en: &Watch folders for changes
ro: &Urmărește dosarele după modificări

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
ro: Dacă e selectată, Amarok va citi toate subdosarele.

en: Rescan '%1'
ro: Recitește „%1”

en: Import Collection
ro: Importă colecție

en: Migrating
ro: Migrez

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
ro: <b><font color='red'>Eșec:</font></b> Nu s-a importat nicio piesă

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
ro[0]: <b><font color='green'>Succes:</font></b> %1 piesă importată
ro[1]: <b><font color='green'>Succes:</font></b> %1 piese importate
ro[2]: <b><font color='green'>Succes:</font></b> %1 de piese importate

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
ro: <b><font color='red'>Eșec:</font></b> Imposibil de importat statistici

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
ro: <b><font color='red'>Eroare:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
ro: S-a importat <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
ro: Importat <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
ro: Importat <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
ro: S-a aruncat <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
ro: S-a importat <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de la %2<br/>&nbsp;&nbsp;la %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
ro: Importat <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;din %3<br/>&nbsp;&nbsp;în %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
ro: Importat <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;din %4<br/>&nbsp;&nbsp;în %5

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
ro: Diagnosticare %1

[ctx: Usage]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Usage]
en: No
ro: Nu

en: AND
ro: ȘI

en: OR
ro: SAU

en: Simple text
ro: Text simplu

en: Edit Filter
ro: Modifică filtrul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
ro: Condiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
ro: inversează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
ro: și

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
ro: sau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
ro: Filtru de căutare

en: Configure Equalizer
ro: Configurează egalizatorul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
ro: Activ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
ro: Preconfigurări

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
ro: Lista preconfigurărilor egalizatorului disponibile.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
ro: Salvează modificările preconfigurării alese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
ro: Salvează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
ro: Restabilește la implicit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
ro: Benzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
ro: Preamplificare

en: Choose Best Matches
ro: Alege cele mai bune potriviri

en: Clear Choices
ro: Curăță alegerile

en: Collapse Chosen
ro: Restrânge pe cele alese

en: Expand Unchosen
ro: Desfășoară pe cele nealese

en: Expand All
ro: Desfășoară tot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
ro: Marcator MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
ro: Actualizează marcajele pentru piesele bifate și ieși

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
ro: Act&ualizează marcajele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
ro: Ieși fără a salva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
ro: &Renunță

en: %1 or %2
ro: %1 sau %2

en: Artist's Initial
ro: Inițialele interpretului

en: File Extension of Source
ro: Extensia de fișier a sursei

en: Track Number
ro: Număr piesă

en: You can use the following tokens:
ro: Puteți utiliza următoarele jetoane:

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
ro: Este un conflict de denumiri de fișiere. Fișierele existente vor fi suprascrise.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
ro: Organizează fișiere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
ro: Directorul de bază sub care să fie puse fișierele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
ro: Dosar c&olecție:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
ro: Dosarul de colecție în care se transferă fișierele.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
ro: Previzualizare destinație

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
ro: Dacă este bifată, înlocuiește fișierele cu aceeași denumire fără a întreba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
ro: Suprascrie &destinația

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
ro: Înlocuire caractere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
ro: Dacă este bifat, transformă spațiile în sublinieri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
ro: Înlocuiește spațiile cu s&ublinieri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
ro: Denumiri sigure &VFAT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
ro: Restricționează la &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
ro: Înlocuiește

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
ro: Expresie regulată

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
ro: șir de caractere

en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Track Details: %1 by %2
ro: Detalii piesă: %1 de %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
ro[0]: 1 piesă
ro[1]: Informație pentru %1 piese
ro[2]: Informație pentru %1 de piese

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ro: <b>%1</b> de <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ro: <b>%1</b> de <b>%2</b> pe <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
ro[0]: Editare 1 fișier
ro[1]: Editare %1 fișiere
ro[2]: Editare %1 de fișiere

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
ro: Niciuna

en: The track is not playable. %1
ro: Piesa nu poate fi redată. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
ro: Informație piesă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
ro: S&umar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
ro: Proprietăți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
ro: Statistici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
ro: Durată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
ro: Rată de biți:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
ro: Rată de eșantionare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
ro: Colecție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
ro: Evaluare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
ro: Contor redări:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
ro: Scor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
ro: Prima redare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
ro: Ultima redare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
ro: Notă:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
ro: Mar&caje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
ro: T&itlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
ro: I&nterpret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
ro: &Compozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
ro: Interpret album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
ro: Număr &piesă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
ro: &Gen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
ro: Număr &disc:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
ro: &An:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
ro: Bătăi p&e minut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
ro: Co&mentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
ro: Obține marcaje de pe MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
ro: Ghicește &marcajele din denumire

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
ro: &Versuri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
ro: Etic&hete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ro: Etichetă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
ro: Introduceți aici o etichetă personalizată sau alegeți una din listă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
ro: Etichete personalizate pentru acest element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ro: Amplasare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
ro: &Precedent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
ro: &Următor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
ro: Per pi&stă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
ro: Sal&vează și închide

en: Guess Tags from Filename
ro: Ghicește marcajele din denumire

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
ro: &lt;gol&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
ro: Modifică &registrul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
ro: Registru &titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
ro: Prima literă a &fiecărui cuvînt majusculă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
ro: Toate maj&uscule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
ro: Toate minuscu&le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
ro: Elimină &spațiile finale în etichete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
ro: Înlocuiește s&ublinierile cu spații

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
ro: Previzualizare rezultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
ro: <gol>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
ro: Compozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
ro: An:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
ro:  Număr pistă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
ro: Comentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
ro: Gen:

en: Unknown album
ro: Album necunoscut

en: Unknown artist
ro: Interpret necunoscut

en: No comments
ro: Fără comentarii

en: Unknown composer
ro: Compozitor necunoscut

en: Unknown disc number
ro: Număr disc necunoscut

en: Unknown genre
ro: Gen necunoscut

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

en: Unknown year
ro: An necunoscut

[ctx: And bias representation]
en: Match all
ro: Potrivește toate

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
ro: și

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
ro: sau

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
ro: Potrivește oricare

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
ro: Aleatorii

en: Generating playlist...
ro: Generare listă...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
ro: Redare album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
ro: Următoarea piesă de pe album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
ro: Oricare piesă viitoare de pe album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
ro: Piese de pe același album

en: Track directly follows previous track in album
ro: Piesa urmează direct după piesa precedentă în album

en: Track comes after previous track in album
ro: Piesa vine după piesa precedentă în album

en: Track is in the same album as previous track
ro: Piesa este în același album ca piesa precedentă

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
ro: Interpret similar EchoNest

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
ro: Potrivește toate secvențial

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
ro: altfel

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
ro: Partiție

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
ro: Aceasta controlează ce porțiune din listă trebuie să se potrivească criteriului

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
ro: Partiție

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
ro: Ultimul caracter din cîntecul precedent
    este primul caracter al următorului cîntec

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
ro: Caută: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
ro: Potrivește metamarcaj

en: Invert condition
ro: Inversează condiția

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
ro: Nu %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
ro: Aleator

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
ro: Și

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
ro: Sau

en: Replacement for bias %1
ro: Înlocuire pentru părtinirea %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Rock and Pop
ro: Rock și Pop

en: Album play
ro: Redare album

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
ro: Evaluare

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
ro: Prea multe erori întîlnite în listă. Redare oprită.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ro: <b>%1</b> de <b>%2</b> din <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ro: <b>%1</b> de <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
ro: <b>%1</b> din <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
ro: de pe <b>%1</b>

en: Manual
ro: Manuală

en: Classical
ro: Clasic

en: Full Bass
ro: Bas complet

en: Laptop/Headphones
ro: Laptop / căști

en: Large Hall
ro: Sală mare

en: Party
ro: Petrecere

en: Soft Rock
ro: Rock liniștit

en: Techno
ro: Tehno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
ro: Utilizator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
ro: Nume gazdă

en: Now playing
ro: În redare

en: Lyrics data could not be parsed
ro: Datele versurilor nu au putut fi parcurse

en: No information available for this track
ro: Nicio informație disponibilă pentru această piesă

en: <i>Inactive authors</i>
ro: <i>Autori inactivi</i>

en: Developer (Stecchino)
ro: Dezvoltator (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
ro: Dezvoltator (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
ro: Fondator proiect (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
ro: Rescrierea colecției iPod și altele (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
ro: Rokymoter, trierea gîndacilor (Mamarok)

en: Developer (rengels)
ro: Dezvoltator (rengels)

en: Developer (stuffcorpse)
ro: Dezvoltator (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
ro: Dezvoltator (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
ro: Rokymoter, dezvoltator (sven423)

en: Developer (Teo`)
ro: Dezvoltator (Teo`)

en: Developer (eean)
ro: Dezvoltator (eean)

en: Developer (jefferai)
ro: Dezvoltator (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
ro: Dezvoltator (lfranchi)

en: Developer, Vision
ro: Dezvoltator, viziune

en: Developer (maxx_k)
ro: Dezvoltator (maxx_k)

en: Developer (nhn)
ro: Dezvoltator (nhn)

en: Developer (sebr)
ro: Dezvoltator (sebr)

en: Developer (xevix)
ro: Dezvoltator (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
ro: Dezvoltator, suport pentru normalizarea sunetului (ReplayGain)

en: MP3tunes integration
ro: Integrare Mp3tunes

en: Windows porting
ro: Portare Windows

en: Usability
ro: Ușurință în utilizare

en: Developer (hydrogen)
ro: Dezvoltator (hydrogen)

en: Biased playlists
ro: Liste de redare părtinitoare

en: Nepomuk integration
ro: Integrare Nepomuk

en: Podcast improvements
ro: Îmbunătățiri podcasturi

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
ro: Live CD, strivire de gîndaci (oggb4mp3)

en: Icons
ro: Pictograme

en: Developer, Website theme (KRF)
ro: Dezvoltator, tematica sitului (KRF)

en: Artwork
ro: Grafică

en: Developer (MaskMaster)
ro: Dezvoltator (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
ro: Triere de erori și sanitărie

en: Website hosting
ro: Găzduire sit

en: Scripting interface
ro: Interfață scripturi

en: Nepomuk Collection (phalgun)
ro: Colecție Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
ro: Cod TagLib și ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
ro: Petice și portare pe Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
ro: Miniaplicațiile foto și video, vizualizare contextuală

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Splash screen artist
ro: Autorul ecranului de întîmpinare

en: Context view
ro: Vizualizare contextuală

en: Former contributors
ro: Foști contribuitori

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
ro: Oamenii enumerați mai jos au contribuit la Amarok în trecut. Vă mulțumim!

en: Analyzers, patches, shoutcast
ro: Analizatori, petice, shoutcast

en: Patches
ro: Petice

en: MySQL support
ro: Suport MySQL

en: Postgresql support
ro: Suport Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
ro: Dispozitive multimedia MTP și Rio Karma, petice

en: Graphics, splash-screen
ro: Grafică, ecran de întîmpinare

en: Icons and image work
ro: Pictograme și lucru la imagini

en: Dialog to filter the collection titles
ro: Dialog de filtrare a titlurilor colecției

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
ro: Rokymoter, corector de erori (Firetech)

en: FHT routine, bugfixes
ro: Rutină FHT, corecții de erori

en: K3b export code
ro: Cod de export K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
ro: Corecții, suport PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
ro: Petice, suport Wikipedia

en: Audioscrobbler support
ro: Suport Audioscrobbler

en: Loads of stuff
ro: O grămadă de lucruri

en: Splash screen
ro: Ecran de întîmpinare

en: Local Music
ro: Muzică locală

en: Local sources of content
ro: Surse locale de conținut

en: Online sources of content
ro: Surse online de conținut

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Various types of playlists
ro: Diverse tipuri de liste

en: Browse local hard drive for content
ro: Răsfoiește discul local după conținut

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
ro: &Vizualizare

en: Lock Layout
ro: Blochează aranjamentul

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
ro: <qt>Închiderea ferestrei principale va păstra Amarok rulînd în tava de sistem. Pentru a părăsi aplicația, utilizați <B>Termină</B> din meniu, sau pictograma Amarok din tava de sistem.</qt>

en: Docking in System Tray
ro: Plasare în tava de sistem

en: Play Media (Files or URLs)
ro: Redare mediu (fișiere sau URL-uri)

en: Add Media (Files or URLs)
ro: Adaugă mediu (fișiere sau URL-uri)

en: Add Stream
ro: Adaugă flux

en: Enter Stream URL:
ro: Introduceți URL-ul fluxului:

en: &Add Media...
ro: &Adăugare mediu...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
ro: &Curăță lista

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
ro: Redactează c&oada

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
ro: Eli&mină duplicate

en: &Add Stream...
ro: &Adăugare flux...

en: &Export Playlist As...
ro: &Export listă ca...

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Bookmark Playlist Setup
ro: Înseamnă configurarea listei de redare

en: Bookmark Context Applets
ro: Înseamnă miniaplicațiile contextuale

en: Play Media...
ro: Redare multimedia...

en: Update Collection
ro: Actualizează colecția

en: Synchronize Statistics...
ro: Sincronizare statistici...

en: Previous Track
ro: Piesa precedentă

en: Restart current track
ro: Repornește piesa curentă

en: Repopulate Playlist
ro: Repopulează lista de redare

en: Disable Dynamic Playlist
ro: Dezactivează lista dinamică

en: Next Track
ro: Piesa următoare

en: Increase Volume
ro: Mărește volumul

en: Decrease Volume
ro: Micșorează volumul

en: Toggle Main Window
ro: Comută fereastra principală

en: Toggle Full Screen
ro: Comutare ecran complet

en: Search playlist
ro: Caută în lista de redare

en: Show active track
ro: Arată piesa activă

en: Show Notification Popup
ro: Arată balonul de notificare

en: Mute Volume
ro: Muțește volumul

en: Last.fm: Love Current Track
ro: Last.fm: Îmi place piesa curentă

en: Last.fm: Ban Current Track
ro: Last.fm: Blochează piesa curentă

en: Last.fm: Skip Current Track
ro: Last.fm: Pășește piesa curentă

en: Queue Track
ro: Pune în coadă

en: Rate Current Track: 1
ro: Notează piesa curentă: 1

en: Rate Current Track: 2
ro: Notează piesa curentă: 2

en: Rate Current Track: 3
ro: Notează piesa curentă: 3

en: Rate Current Track: 4
ro: Notează piesa curentă: 4

en: Rate Current Track: 5
ro: Notează piesa curentă: 5

en: &About Amarok
ro: &Despre Amarok

en: &Diagnostics
ro: &Diagnosticare

en: &Report Bug...
ro: &Raportează erori...

en: &Music
ro: &Muzică

en: &Playlist
ro: Li&stă de redare

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Settings
ro: &Configurări

en: Hide Menu
ro: Ascunde meniul

en: Paused  ::  %1
ro: Întrerupt  ::  %1

en: Apply this layout change?
ro: Aplicați această modificare a aranjamentului?

en: Go to Artist Page
ro: Mergi la pagina interpretului

en: Go to Album Page
ro: Mergi la pagina albumului

en: Go to Track Page
ro: Mergi la pagina piesei

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
ro: Cereri de rețea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
ro: &Curăță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
ro: Metodă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
ro: Răspuns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
ro: Durată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
ro: Tip conținut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
ro: Informații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
ro: Detalii cerere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
ro: Detalii răspuns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
ro: Valoare

en: Playlist Layouts
ro: Aranjamente listă

en: Configure Playlist Layouts...
ro: Configurare aranjamente de liste...

en: Configuration for
ro: Configurație pentru

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
ro: [sufix]

en: Width:
ro: Lățime:

en: Custom
ro: Personalizat

en: Fit content
ro: Potrivește conținutul

en: Fit the element text
ro: Potrivește textul elementului

[ctx: automatic width]
en: Automatic
ro: Automat

en: Alignment:
ro: Aliniament:

en: Configuration for '%1'
ro: Configurație pentru „%1”

en: Show cover
ro: Arată coperta

en: Invalid playlist layout.
ro: Aranjament de listă nevalid.

en: copy of %1
ro: copie a %1

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
ro: Aranjamentul „%1” este unul implicit și nu poate fi șters.

en: Cannot Delete Default Layouts
ro: Nu pot șterge aranjamentele implicite

en: Head
ro: Cap

en: Body
ro: Corp

en: Body (Various artists)
ro: Corp (Diferiți interpreți)

en: Single
ro: Singur

en: New playlist layout
ro: Aranjament de listă nou

en: Copy playlist layout
ro: Copiază aranjamentul listei

en: Delete playlist layout
ro: Șterge aranjamentul listei

en: Rename playlist layout
ro: Redenumește aranjamentul listei

en: Choose a name for the new playlist layout
ro: Alegeți o denumire pentru noul aranjament al listei de redare

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
ro: Introduceți o denumire pentru aranjamentul listei pe cale de a fi definit:

en: Cannot create a layout with no name.
ro: Nu se poate crea un aranjament fără denumire.

en: Layout name error
ro: Eroare denumire aranjament

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
ro: Nu se poate crea un aranjament cu aceeași denumire ca și a unui aranjament existent.

en: Cannot create a layout containing '/'.
ro: Nu se poate crea un aranjament ce conține „/”.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
ro: Introduceți o denumire pentru aranjamentul listei pe cale de a fi definit ca o copie a aranjamentului „%1”:

en: Choose a new name for the playlist layout
ro: Alegeți o nouă denumire pentru aranjamentul listei de redare

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
ro: Introduceți o denumire nouă pentru aranjamentul listei pe cale de a fi redenumit:

en: Cannot rename a layout to have no name.
ro: Nu se poate redenumi un aranjament fără a-i da o denumire.

en: Default Layout
ro: Aranjament implicit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
ro: Redactor de aranjamente ale listei

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
ro: Aranjamente disponibile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
ro: Aranjament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
ro: Arată controale de redare în linie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
ro: Grupează după

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
ro: Arată indicii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ro: Previzualizează

en: Track Progression
ro: Progresie piese

en: Only Queue
ro: Doar pune la coadă

en: Repeat Track
ro: Repetă piesa

en: Repeat Album
ro: Repetă albumul

en: Repeat Playlist
ro: Repetă lista de redare

en: Random Tracks
ro: Piese aleatoare

en: Random Albums
ro: Albume aleatoare

en: Favor
ro: Favorizează

en: Higher Scores
ro: Scoruri mai mari

en: Higher Ratings
ro: Evaluări mai bune

en: Not Recently Played
ro: Ne-redate recent

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Add a sorting level to the playlist.
ro: Adaugă un nivel de sortare la listă.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
ro: Adaugă piesele la lista de redare

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
ro: Pune piesele în coadă

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
ro: Înlocuiește lista de redare

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
ro: Înlocuitor

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
ro: Imagine copertă

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
ro: Dosar

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
ro: Despărțitor

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
ro: Denumire fișier

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
ro: Durata grupului

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
ro: Pistele grupului

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
ro: Etichete

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
ro: Dispoziție

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
ro: Bară de dispoziție

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
ro: Sursă

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
ro: Titlu (cu număr piesă)

en: &Save Current Playlist
ro: &Salvează lista curentă

en: &Save playlist to "%1"
ro: &Salvează lista în „%1”

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
ro[0]: %1 piesă (%2)
ro[1]: %1 piese (%2)
ro[2]: %1 de piese (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
ro[0]: %1 piesă
ro[1]: %1 piese
ro[2]: %1 de piese

en: No tracks
ro: Nicio piesă

en: Total playlist size: %1
ro: Dimensiune totală listă: %1

en: Queue size: %1
ro: Dimensiune coadă: %1

en: Queue length: %1
ro: Durată coadă: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
ro: <b>Notă:</b> Această piesă nu poate fi redată.<br>%1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
ro: %1 kb/s

en: No extra information available
ro: Nu sînt disponibile informații suplimentare

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
ro: Denumire fișier

en: Disc Number
ro: Număr disc

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
ro: Piesă

en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
ro: Director

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Sample Rate
ro: Rată de eșantionare

en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: Column name]
en: Last Played
ro: Ultima redare

en: Mood
ro: Dispoziție

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
ro: Redactor coadă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
ro: Mută în sus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
ro: Mută în jos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
ro: Elimină din coadă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
ro: Curăță coada

en: Clear the playlist sorting configuration.
ro: Curăță configurarea de sortare a listei.

en: Add a playlist sorting level.
ro: Adaugă un nivel de sortare a listei.

en: Filter %1
ro: Filtrează %1

en: Search %1
ro: Caută %1

en: %1 layout
ro: Aranjament %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Start typing to progressively search through the playlist
ro: Începeți să tastați pentru a căuta progresiv în listă

en: Tracks
ro: Piese

en: Albums
ro: Albume

en: Artists
ro: Interpreți

en: Composers
ro: Compozitori

en: Years
ro: Ani

en: Show only matches
ro: Arată doar potriviri

en: Search Preferences
ro: Preferințe căutare

en: Tracks Added
ro: Piese adăugate

en: Tracks Removed
ro: Piese eliminate

en: Tracks moved
ro: Piese mutate

en: Stop Playing After This Track
ro: Oprește redarea după această piesă

en: Remove From Playlist
ro: Elimină din listă

en: Select Source
ro: Alege sursa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
ro: Potrivire:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
ro: Dacă durata listei de redare generate trebuie să fie mai mică ca, egală sau mai mare ca valoarea specificată.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
ro: egală cu

en: Total File Size of Playlist
ro: Dimensiunea totală a fișierelor listei

en: Sets the preferred total file size of the playlist
ro: Stabilește dimensiunea totală preferată a fișierelor din lista de redare

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
ro: Dimensiunea totală a fișierelor listei: egală cu %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
ro: Dimensiunea totală a fișierelor listei: mai mult de %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
ro: Dimensiunea totală a fișierelor listei: mai puțin de %1

en: Total file size of playlist: unknown
ro: Dimensiunea totală a fișierelor listei: necunoscută

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
ro: Configurări de constrîngere pentru dimensiunea totală a listei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
ro: Dacă dimensiunea totală a tuturor fișierelot din lista de redare generată trebuie să fie mai mică ca, egală sau mai mare ca valoarea specificată.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
ro: mai puțin de

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
ro: mai mult de

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
ro: Dimensiunea totală preconizată pentru toate fișierele din lista de redare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
ro: Unitățile de dimensiune a fișierului folosite de constrîngere. Rețineți că kO este 1000 de octeți; MO este 1,000,000 de octeți; și așa mai departe.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
ro: kO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
ro: MO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
ro: GO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
ro: TO

en: Playlist Length
ro: Lungimea listei

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
ro: Stabilește numărul preferat de piese în lista de redare

en: Playlist length: unknown
ro: Lungimea listei: necunoscută

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
ro: Configurări pentru constrîngerea de durată a listei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
ro: Dacă numărul de piese din lista de redare generată trebuie să fie mai mic ca, egal sau mai mare ca valoarea specificată.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
ro: mai puțin de

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
ro: Numărul-țintă de piese pentru lista de redare generată.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
ro: Cît de strict să fie APG referitor la potrivirea duratei listei de redare cu numărul specificat de piese.

en: Prevent Duplicates
ro: Previne duplicate

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
ro: Previne piesele, albumele sau interpreții duplicați de la apariția în lista de redare

en: Prevent duplicate tracks
ro: Previne piese duplicate

en: Prevent duplicate artists
ro: Previne interpreți duplicați

en: Prevent duplicate albums
ro: Previne albume duplicate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
ro: Un redactor pentru constrîngerea Prevenire duplicări. Cînd e stabilită la „piesă”, va încerca să prevină mai mult de o copie a aceleiași piese de la apariție în lista de redare. Cînd e stabilită la „album” sau „interpret”, aceasta va încerca să prevină mai mult de o piesă dintr-un anumit album sau a unui anumit interpret de la apariție în listă.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
ro: Configurări pentru constrîngerea de prevenire a duplicărilor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
ro: Controlează ce duplicări să fie prevenite. „Previne piese duplicate” este cel mai puțin restrictiv, iar „previne interpreți duplicați” este cel mai restrictiv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
ro: Prevenire duplicări

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
ro: piese

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
ro: albume

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
ro: interpreți

en: Match Tags
ro: Potrivește marcaje

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
ro: Fă ca toate piesele din lista de redare să se potrivească caracteristicii date

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
ro: Potrivește marcaj:%1 %2 %3 %4

en:  not
ro:  nu

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
ro[0]: %1 stea
ro[1]: %1 stele
ro[2]: %1 de stele

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
ro: „%1”

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
ro: egal cu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
ro: mai mare ca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
ro: înainte de

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
ro: la

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
ro: după

en: within
ro: între

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
ro: egal cu

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
ro: începe cu

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
ro: se termină cu

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
ro: conține

en: regexp
ro: expresie regulată

en: unknown comparison
ro: comparație necunoscută

en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

en: %1 month | %1 months
ro[0]: %1 lună
ro[1]: %1 luni
ro[2]: %1 de luni

en: %1 year | %1 years
ro[0]: %1 an
ro[1]: %1 ani
ro[2]: %1 de ani

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
ro[0]: lună
ro[1]: luni
ro[2]: de luni

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
ro[0]: an
ro[1]: ani
ro[2]: de ani

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
ro: începe cu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
ro: se termină cu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
ro: conține

en: title
ro: titlu

en: artist name
ro: nume interpret

en: album name
ro: denumire album

en: genre
ro: gen

en: composer
ro: compozitor

[ctx: Field name]
en: year
ro: an

en: comment
ro: comentariu

en: track number
ro: număr piesă

en: disc number
ro: număr disc

en: length
ro: durată

en: added to collection
ro: adăugat la colecție

en: score
ro: notă

en: rating
ro: evaluare

en: first played
ro: prima redare

en: last played
ro: ultima redare

en: play count
ro: contor redări

en: label
ro: etichetă

en: New playlist preset
ro: Preconfigurare de listă nouă

en: Generating a new playlist
ro: Se generează o listă de redare nouă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Constraint Group
ro: Grup de constrîngeri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
ro: Arbore de constrîngeri

en: Import preset
ro: Importă preconfigurare

en: Preset exported to %1
ro: Preconfigurare exportată în %1

en: Export "%1" preset
ro: Exportă preconfigurarea „%1”

en: Preset files (*.xml)
ro: Fișiere de preconfigurare (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
ro: Liste de redare de pe disc

en: Amarok Database
ro: Bază de date Amarok

en: Local playlists stored in the database
ro: Liste de redare locale stocate în baza de date

en: <Empty>
ro: <Gol>

en: Scanning music
ro: Se scanează muzica

en: Unable to start Amarok collection scanner.
ro: Cititorul de colecții pentru Amarok nu poate fi pornit.

en: Add new Ampache server
ro: Adaugă server Ampache nou

en: Successfully connected
ro: Conectare reușită

en: Connection failure
ro: Eșec la conectare

en: Authentication Error
ro: Eroare de autentificare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
ro: Adaugă server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
ro: Elimină server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
ro: Adresă server

en: Ampache Server %1
ro: Server Ampache %1

en: <p>No information found for this track.</p>
ro: <p>Nu au fost găsite informații pentru această piesă.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
ro: <p>Nu au fost găsite informații pentru acest album.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
ro: <p>Nu au fost găsite informații pentru acest interpret.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
ro: Verifică conexiunea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
ro: Profil gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Abonare la gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
ro: &Testează autentificarea

en: Gpodder Podcasts
ro: Podcasturi Gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
ro: Se încearcă sincronizarea statuturilor cu gpodder.net

en: Subscribe
ro: Abonează

en: gpodder.net credentials
ro: Date de autentificare gpodder.net

en: Testing...
ro: Testare...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
ro: Fie numele de utilizator, fie parola sînt goale. Corectați-le și reîncercați.

en: Failed
ro: Eșuat

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
ro: Succes

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
ro: Fie numele de utilizator, fie parola sînt greșite. Corectați-le și reîncercați

en: No description available...
ro: Nicio descriere disponibilă...

en: From Jamendo.com
ro: De pe Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
ro: Un sit pe care interpreții își pot partaja muzica

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
ro: Actualizează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
ro: Descarcă

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
ro: Gen / Interpret

en: Genre / Artist / Album
ro: Gen / Interpret / Album

en: Downloading Jamendo.com database...
ro: Se descarcă baza de date Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
ro: Actualizare bază de date Jamendo locală.

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
ro[0]: 1 album de la
ro[1]: %1 albume de la
ro[2]: %1 de albume de la

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ro[0]: 1 interpret.
ro[1]: %1 interpreți.
ro[2]: %1 de interpreți.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
ro: Similar cu piesa precedentă (după cum raportează Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
ro: Similar cu interpretul precedent (după cum raportează Last.fm)

en: the previous track
ro: piesa precedentă

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
ro: de la:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
ro: pînă la:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
ro: Profil Last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
ro: Servicii Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
ro: Trimite pie&sele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
ro: Anunță sugestiile de corectare pentru marcajele pieselor

en: Last.fm: The social music revolution
ro: Last.fm: Revoluția muzicală socială

en: Last.fm: Love
ro: Last.fm: Iubesc

en: Enter an artist name
ro: Introduceți un nume de interpret

en: Enter a tag
ro: Introduceți un marcaj

en: Enter a Last.fm user name
ro: Introduceți un nume de utilizator Last.fm

en: Username: %1
ro: Utilizator: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
ro[0]: Contor redări: %1 redare
ro[1]: Contor redări: %1 redări
ro[2]: Contor redări: %1 de redări

en: Tag
ro: Marcaj

en: User
ro: Utilizator

en: %1's Streams
ro: Fluxurile %1

en: Global Tags
ro: Marcaje globale

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
ro: Eșuat

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
ro[0]: %2 (%1 redare)
ro[1]: %2 (%1 redări)
ro[2]: %2 (%1 de redări)

en: Personal Radio
ro: Radio personal

en: My Recommendations
ro: Recomandările mele

en: My Radio Station
ro: Postul meu de radio

en: My Top Artists
ro: Interpreții mei de top

en: My Tags
ro: Marcajele mele

en: Friends
ro: Prieteni

en: Last.fm: &Ban
ro: Last.fm: &Blochează

en: Ban this track
ro: Blochează acestă piesă

en: Last.fm: &Skip
ro: Last.fm: &Sari

en: Skip this track
ro: Sari peste această piesă

en: Similar Artists to "%1"
ro: Interpreți asemănători cu „%1”

en: %1's Personal Radio
ro: Radioul personal al lui %1

en: %1's Recommended Radio
ro: Radioul recomandat de %1

en: Artist Radio
ro: Radio interpret

en: Last.fm is cool...
ro: Last.fm e beton...

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
ro: Piesă iubită: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
ro: %1 <b>%2</b> ar trebui corectat în <b>%3</b>

en: Play Similar Artists from Last.fm
ro: Redă interpreți asemănători de pe Last.Fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
ro: încetinește potrivirea pieselor

en: Adding album cover to collection
ro: Adăugare copertă album la colecție

en: Preview Tracks
ro: Previzualizează piesele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
ro: Actualizări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
ro: Actualizează automat baza de date Magnatune

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
ro: Redescărcări

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
ro: Opțiuni de membru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
ro: Sînt membru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
ro: Tip de membru:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
ro: Flux

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ro: Utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ro: Parolă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
ro: Opțiuni flux:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
ro: Mp3 calitate înaltă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
ro: Mp3 calitate joasă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
ro: Descărcare albume Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
ro: Opțiuni descărcare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
ro: Alegeți formatul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
ro: Descărcare în:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
ro: Informații Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
ro: &Descarcă

en: Processing download
ro: Prelucrarea descărcării

en: Could not process download
ro: Descărcarea nu a putut fi prelucrată

en: Loading artist info...
ro: Se încarcă informațiile despre interpret...

en: Fetching %1 Artist Info
ro: Se obțin informații despre interpretul %1

en: Loading album info...
ro: Incărcare informații album...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
ro: Anul lansării: %1

en: Description:
ro: Descriere:

en: From Magnatune.com
ro: De pe Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
ro: Încărcare pagină de pornire Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
ro: Se preia pagina principală Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
ro: Actualizează

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
ro: Gestionar de redescărcare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
ro: Acestea sînt albumele pe care le-ați descărcat anterior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
ro: Re&descarcă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
ro: Interpret - Album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
ro: Se obține lista achizițiilor Magnatune.com precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ro: Închide

en: Artist / Album
ro: Interpret / Album

en: Re-download
ro: Re-descarcă

en: Update Database
ro: Actualizează baza de date

en: Tools
ro: Unelte

en: Download Album
ro: Descarcă albumul

en: Signup
ro: Înscrie-te

en: Downloading Magnatune.com database...
ro: Se descarcă baza de date Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
ro: Actualizare BD Magnatune.com locală.

en: ERROR: No arguments supplied
ro: EROARE: Niciun argument oferit

en: ERROR: Unknown argument.
ro: EROARE: Argument necunoscut.

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
ro[0]: 1 album de la
ro[1]: %1 albume de la
ro[2]: %1 de albume de la

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ro[0]: 1 interpret.
ro[1]: %1 interpreți.
ro[2]: %1 de interpreți.

en: The identifier the daemon should use.
ro: Identificatorul pe care să-l utilizeze demonul.

en: The email to be used for authentication.
ro: Adresa de email utilizată pentru autentificare.

en: The pin to be used for authentication.
ro: PIN-ul folosit pentru autentificare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
ro: Autentificare MP3tunes

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ro: Parolă:

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
ro: Activează sincronizarea automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
ro: Cod PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Obține un dulap MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
ro: Dulapul MP3tunes: Muzica ta oriunde!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
ro: Sincronizarea automată MP3tunes e activată

en: MP3tunes AutoSync Disabled
ro: Sincronizarea automată MP3tunes e dezactivată

en: Authenticating
ro: Autentificare

en: MP3tunes failed to Authenticate.
ro: Autentificarea MP3tunes a eșuat.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
ro: MP3tunes Harmony: Deconectat

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
ro: MP3tunes Harmony: Se așteaptă introducerea PIN-ului

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
ro: MP3tunes Harmony: Conectat cu succes

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
ro: Eroare MP3tunes Harmony
    %1

en: MP3tunes Locker
ro: Dulap MP3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
ro: Pe MP3tunes pot fi încărcate numai următoarele tipuri de piese: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, și ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
ro: Încărcare pe MP3tunes inițializată

en: Uploading Track %1/%2
ro: Încărcare piesă %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
ro: Adăugați un fișier OPML local sau distant pentru a fi inclus în listă.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
ro: Dacă lăsați gol, se va folosi titlul din OPML.

en: Loading Podcast Info...
ro: Încărcare informații podcast...

en: Fetching Podcast Info
ro: Obținere informații podcast

en: Add OPML
ro: Adaugă OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
ro: Adaugă OPML

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Podcast Directory
ro: Director Podcast

en: A large listing of podcasts
ro: O listă mare de podcasturi

en: Add an OPML file to the list.
ro: Adaugă un fișier OPML la listă.

en: Loading info...
ro: Se încarcă informațiile...

en: This service does not accept any messages
ro: Acest serviciu nu acceptă mesaje

en: ERROR: unknown message
ro: EROARE: mesaj necunoscut

en: No service named %1 is currently loaded
ro: Momentan nu este încărcat niciun serviciu cu denumirea %1

en: This collection is currently offline
ro: Această colecție este deconectată momentan

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
ro: Se pare că aveți numai colecția locală. Sincronizarea statisticilor are sens doar dacă aveți mai multe colecții.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
ro[0]: Redat de %2 ori, dintre care o redare este recentă și unică acestei surse
ro[1]: Redat de %2 ori, dintre care %1 redări sînt recente și unice acestei surse
ro[2]: Redat de %2 ori, dintre care %1 de redări sînt recente și unice acestei surse

en: Ignored labels: %1
ro: Etichete ignorate: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
ro: Poate potrivi piese după: %1
    Poate sincroniza: %2

en: Synchronize Statistics
ro: Sincronizează statisticile

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
ro: Se potrivesc piesele pentru sincronizarea statisticilor

en: Synchronizing Track Statistics
ro: Se sincronizează statisticile pieselor

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
ro[0]: Sincronizarea %2 s-a încheiat. <b>O</b> piesă a fost actualizată.
ro[1]: Sincronizarea %2 s-a încheiat. <b>%1</b> piese au fost actualizate.
ro[2]: Sincronizarea %2 s-a încheiat. <b>%1</b> de piese au fost actualizate.

en: Configure Synchronization...
ro: Configurează sincronizarea...

en: Tracks matched by: %1
ro: Piese potrivite de: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
ro: Nicio colecție aleasă nu susține scrierea %1 – sincronizarea nu are sens.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
ro: Alege colecțiile de sincronizat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
ro: Alege dosarele de sincronizat

en: Back
ro: Înapoi

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
ro: Nu sînt piese unice pentru una din sursele participante la sincronizare

en: There are no tracks excluded from synchronization
ro: Nu sînt piese excluse din sincronizare

en: Expand Tracks With Conflicts
ro: Desfășoară piesele cu conflicte

en: Expand Updated
ro: Desfășoară cele actualizate

en: Collapse Tracks Without Conflicts
ro: Restrînge piesele fără conflicte

en: Collapse Not Updated
ro: Restrînge cele neactualizate

en: Reset All Ratings to Undecided
ro: Reinițializează toate evaluările la Indecis

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
ro: Include etichetele din %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
ro: Exclude etichetele din %1

en: All Tracks
ro: Toate piesele

en: Updated Tracks
ro: Piese actualizate

en: Tracks With Conflicts
ro: Piese cu conflicte

en: There are no tracks with conflicts
ro: Nu sînt piese cu conflicte

en: There are no tracks going to be updated
ro: Nu sînt piese gata de actualizat

en: Tracks that are unique to their sources
ro: Piese ce sînt unice pentru sursele lor

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
ro: Piese ce au fost excluse din sincronizare din cauza ambiguității

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
ro[0]: <b>O</b> redare
ro[1]: <b>%1</b> redări
ro[2]: <b>%1</b> de redări

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
ro: Se arată %1 din %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
ro: Piese potrivite

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
ro: Filtrare piese...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
ro: Afectează toate piesele corespunzătoare, nu doar pe cele afișate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
ro: Ia evaluări de la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
ro: Desfășoară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
ro: Restrânge

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
ro: Piese unice

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
ro: Piese excluse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
ro: Expedierea pieselor ascultate

en: Abort
ro: Abandonează

en: Multiple background tasks running (click to show)
ro: Rulează multiple sarcini de fundal (apăsați pentru a le vedea)

en: Abort all background tasks
ro: Abandonează toate sarcinile de fundal

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Rediscover Your Music
ro: Redescoperă-ți muzica

en: Slim Toolbar
ro: Bară de unelte îngustă

en: Volume: %1%
ro: Volum: %1%

en: Transcode Tracks
ro: Transcodează piese

en: Transc&ode
ro: Transc&odează

en: &Copy
ro: &Copiază

en: Just copy the tracks without transcoding them.
ro: Copiază pistele, fără a le transcoda.

en: &Move
ro: &Mută

en: Just move the tracks without transcoding them.
ro: Mută pistele, fără a le transcoda.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
ro: Deocamdată indisponibil pe sistemul dumneavoastră.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
ro: Colecția-țintă indică că acest format nu ar putea fi redat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
ro: Transcodează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
ro: Ţine minte această alegere pentru data viitoare

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
ro: Pentru a configura parametrii operației de transcodare, alegeți un codor din listă.

en:  (recommended)
ro:  (recomandat)

en: Ask before each transfer
ro: Întreabă înainte de fiecare transfer

en: Muted
ro: Tăcut

en: <i>Volume: %1</i>
ro: <i>Volum: %1</i>

en: Score: %1
ro: Scor: %1

en: Rating: %1
ro: Evaluare: %1

en: Play count: %1
ro: Contor redări: %1

en: Last played: %1
ro: Ultima redare: %1

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: List and run bookmarks, or create new ones
ro: Enumeră și lansează semne de carte, sau creează altele noi

en: Amarok Bookmarks
ro: Semne de carte Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
ro: Copiază semnul de carte de vizualizare curentă în clipboard

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Folder
ro: Dosar

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
ro: Inițială

en: Collection root
ro: Rădăcina colecției

en: &Basic...
ro: De &bază...

en: &Advanced...
ro: &Avansat...

en: New Preset
ro: Preconfigurare nouă

en: second | seconds
ro[0]: secundă
ro[1]: secunde
ro[2]: de secunde

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

en: week | weeks
ro[0]: săptămînă
ro[1]: săptămîni
ro[2]: de săptămîni

en: month | months
ro[0]: lună
ro[1]: luni
ro[2]: de luni

en: year | years
ro[0]: an
ro[1]: ani
ro[2]: de ani

en: Simple Search
ro: Căutare simplă

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
ro: kb/s

[ctx: Unit for file size in mega byte]
en: MiB
ro: MiO

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
ro: înainte de

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
ro: la

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
ro: după

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
ro: între

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
ro: mai vechi decît

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
ro: mai noi decît

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
ro: între

en: Rating changed
ro: Evaluare modificată

en: Volume: 100% (muted)
ro: Volum: 100% (tăcut)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
ro: Previzualizare OSD
    Trageți pentru repoziționare

en: Stopped
ro: Oprit

en: Paused
ro: Întrerupt

en: Play
ro: Redă

en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
ro: %1 liberi

en: Track Progress
ro: Progres piesă

en: Enter space-separated terms to search.
ro: Introduceți termeni de căutat separați prin spațiu.

en: Edit filter
ro: Modifică filtrul

en: Volume
ro: Volum

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
ro: Salt la: %1

en: [suffix]
ro: [sufix]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
ro: Punct de control: <b>%1</b>

en: Track: %1
ro: Piesă: %1

en: Artist: %1
ro: Interpret: %1

en: empty
ro: gol
