amarok - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (2497 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevani

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
sr@ijekavianlatin: Bez grupisanja

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
sr@ijekavianlatin: Bez grupisanja (u jednom redu)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
sr@ijekavianlatin: Detaljnije

en: License Agreement
sr@ijekavianlatin: Licenca

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Podaci nisu dostupni.<br />Zadati objekat <tt>KAboutData</tt> ne postoji.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Podaci nisu dostupni.<br />Zadati objekat <tt>OcsData</tt> ne postoji.</qt>

en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1|/|O $[dat %1]

en: License: %1
sr@ijekavianlatin: Licenca: %1

en: &About
sr@ijekavianlatin: &O programu

en: Get data from openDesktop.org to learn more about the team
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o timu.

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sr@ijekavianlatin: Koristite <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> za prijavljivanje grešaka.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
sr@ijekavianlatin: Greške prijavljujte na <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
sr@ijekavianlatin: &Autor

en: A&uthors
sr@ijekavianlatin: &Autori

en: Get data from openDesktop.org to learn more about contributors
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o doprinosiocima.

en: &Contributors
sr@ijekavianlatin: &Doprinosioci

en: Get data from openDesktop.org to learn more about our generous donors
sr@ijekavianlatin: Dobavite podatke sa openDesktop.org da saznate više o našim velikodušnim donatorima.

en: <p>Each year in October the Amarok team organizes a funding drive called <b>Roktober</b>.</p><p>If you want your name mentioned on this list <a href="http://amarok.kde.org/donations"> donate during Roktober</a> and opt-in.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Svake godine u oktobru, Amarokov tim organizuje prikupljanje sredstava po imenu <b>Roktobar</b>.</p><p>Ako želite da vam se ime nađe na ovom spisku, <a href="http://amarok.kde.org/donations">priložite nešto tokom Roktobra</a> i navedite to.</p>

en: &Donors
sr@ijekavianlatin: &Donatori

en: T&ranslation
sr@ijekavianlatin: &Prevod

en: Internet connection not available
sr@ijekavianlatin: Internet veza nije dostupna

en: Network error
sr@ijekavianlatin: Greška mreže

en: Email contributor
sr@ijekavianlatin: E‑pošta za doprinosioca

en: Visit contributor's homepage
sr@ijekavianlatin: Posjeti domaću stranicu doprinosioca

en: IRC channels:
sr@ijekavianlatin: IRC kanali:

en: Favorite music:
sr@ijekavianlatin: Omiljena muzika:

en: Visit %1's openDesktop.org profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil %1 na Otvorena površ

en: Visit %1's profile on openDesktop.org
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil %1 na Otvorena površ

en: Visit contributor's blog
sr@ijekavianlatin: Posjeti blog doprinosioca

en: Visit contributor's del.icio.us profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Deliciousu

en: Visit contributor's Digg profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Digu

en: Visit contributor's Facebook profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Facebooku

en: Visit contributor's Last.fm profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na last.fm‑u

en: Visit contributor's LinkedIn profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na LinkedInu

en: Visit contributor's MySpace homepage
sr@ijekavianlatin: Posjeti domaću stranicu doprinosioca na MySpaceu

en: Visit contributor's Reddit profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Redditu

en: Visit contributor's YouTube profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na YouTubeu

en: Visit contributor's Twitter feed
sr@ijekavianlatin: Posjeti dovod doprinosioca sa Twittera

en: Visit contributor's Wikipedia profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Wikipediji

en: Visit contributor's Xing profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Xingu

en: Visit contributor's identi.ca feed
sr@ijekavianlatin: Posjeti dovod doprinosioca sa identi.ce

en: Visit contributor's libre.fm profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na Libre.fm‑u

en: Visit contributor's StackOverflow profile
sr@ijekavianlatin: Posjeti profil doprinosioca na StackOverflowu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, se
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Amarok Menu
sr@ijekavianlatin: Amarokov meni

en: Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti/pauziraj

en: Click to change
sr@ijekavianlatin: Kliknite za izmjenu

en: &Replay Gain Mode
sr@ijekavianlatin: Režim &ponovljivog pojačanja

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
sr@ijekavianlatin: &Isključeno

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
sr@ijekavianlatin: &Numera

en: Burn
sr@ijekavianlatin: Nareži

en: Current Playlist
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista numera

en: Selected Tracks
sr@ijekavianlatin: Izabrane numere

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Stop after current Track
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere

en: Stop after current track: Off
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere: isključeno

en: Stop after current track: On
sr@ijekavianlatin: Zaustavi nakon tekuće numere: uključeno

en: No track playing
sr@ijekavianlatin: Ništa nije pušteno

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati i drugu, lijevu etiketu vremena.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovo za prikazivanje još jedne etikete vremena u prozoru plejera, lijevo od klizača traženja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati preostalo vrijeme numere u lijevoj etiketi vremena.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovo za prikazivanje preostalog vremena numere umjesto proteklog vremena u prozoru plejera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
sr@ijekavianlatin: Kojim numerama ili albumima dati prednost u nasumičnom režimu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
sr@ijekavianlatin: Numere ili albumi sa izabranim svojstvom će imati veće šanse da budu odabrani u nasumičnom režimu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Kako smjenjivati numere u listi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Određuje kako će Amarok smjenjivati numere u listi

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
sr@ijekavianlatin: Stanje dinamičkog režima

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, uključuje dinamički režim i numere će biti puštane prema naznačenoj dinamičkoj listi numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
sr@ijekavianlatin: Duplira numere u dinamičkom režimu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je označeno, numere koje se dodaju u dinamičkom režimu mogu imati duplikate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
sr@ijekavianlatin: Broj prethodnih numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
sr@ijekavianlatin: Broj numera koje treba ostaviti u listi numera prije trenutno puštane.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
sr@ijekavianlatin: Broj nastupajućih numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
sr@ijekavianlatin: Broj numera koje treba učitati u listu numera prije trenutno puštane.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati ikonicu u sistemskoj kaseti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokovu kasetnu ikonicu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
sr@ijekavianlatin: Da li sakriti prikaz konteksta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokov prikaz konteksta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
sr@ijekavianlatin: Broj nivoa opoziva u listi numera.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj nivoa opoziva u listi numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
sr@ijekavianlatin: Da li lista numera skladišti relativnu putanju.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, ručno sačuvane liste numera u Amaroku sadržaće relativnu putanju do numera umjesto apsolutne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
sr@ijekavianlatin: Ime fajla spoljašnjeg veb pregledača koji Amarok poziva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
sr@ijekavianlatin: Da li automatski pribaviti nedostajuće omote albuma.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati pozadinske slike u oknu pregledača.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing song visible
sr@ijekavianlatin: Automatski klizaj listu numera tako da tekuća numera bude vidljiva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
sr@ijekavianlatin: Omoti albuma u pregledaču zbirke

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
sr@ijekavianlatin: Prikaz konteksta

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
sr@ijekavianlatin: Puštaj džingl prvog pokretanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Enable context applets collapse animations
sr@ijekavianlatin: Animirano sažimanje kontekstnih apleta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je uključeno, kontekstni apleti će imati animaciju sažimanja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova prebrisati postojeće fajlove.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti prebrisani već postojeći odredišni fajlovi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova The u imenima izvođača premestiti na kraj.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju fajlova The u imenima izvođača biće premešteno na kraj, npr. „Beatles, The“.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova zamijeniti podvlakom razmake u imenima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će razmaci u imenima fajlova biti smijenjeni podvlakom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova uzimati slike omota za ikonice fascikli.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će slike omota biti uzimane za ikonice fascikle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
sr@ijekavianlatin: Putanja odredišne fascikle zbirke za organizovanje fajlova.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
sr@ijekavianlatin: Putanja odredišne fascikle zbirke za organizovanje fajlova.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova preimenovati fajlove tako da su saglasni sa VFAT fajl sistemima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti smijenjeni znakovi nesaglasni sa VFAT fajl sistemima (npr. „:“, „*“ i „?“).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova preimenovati fajlove tako da sadrže samo 7‑bitne ASCII znakove.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će biti smijenjeni znakovi nesaglasni sa 7‑bitnim ASCII kodiranjem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
sr@ijekavianlatin: Da li pri organizovanju fajlova koristiti posebnu šemu imenovanja.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, pri organizovanju će fajlovi biti preimenovani prema posebnoj formatskoj niski.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
sr@ijekavianlatin: Formatska niska pri organizovanju fajlova, za posebnu šemu imenovanja.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključena posebna šema imena fajlova, pri organizovanju će fajlovi biti preimenovani prema ovoj formatskoj niski.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
sr@ijekavianlatin: Regularni izraz koji treba zamijeniti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
sr@ijekavianlatin: Pri organizovanju fajlova biće smijenjene podniske koje poklapa ovaj regularni izraz.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
sr@ijekavianlatin: Niska za smjenu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
sr@ijekavianlatin: Pri organizovanju fajlova poklopljene podniske biće smijenjene ovom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
sr@ijekavianlatin: Osnovni ili napredni režim

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
sr@ijekavianlatin: U osnovnom režimu, šema imena fajlova stvara se prevlačenjem grafičkih tokena; u naprednom režimu slike se zamjenjuju tekstom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja formata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
sr@ijekavianlatin: Spisak pretpodešenih formata (tokenske šeme).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
sr@ijekavianlatin: Glavna jačina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
sr@ijekavianlatin: Amarokova glavna jačina, vrijednost između 0 i 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
sr@ijekavianlatin: Stanje utišanosti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite zvuk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
sr@ijekavianlatin: Da li utapati numeru kada se pritisne zaustavljanje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite utapanje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
sr@ijekavianlatin: Da li utapati numeru kada se pritisne pauziranje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja, u milisekundama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja u milisekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
sr@ijekavianlatin: Ekvilajzer: 0 = isključen, 1 do n = broj pretpodešavanja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, ekvilajzerski priključak filtrira audio tok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains include pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
sr@ijekavianlatin: 11 pojačanja ekvilajzera uključuju pretpojačanje, opseg je -100 do 100, 0 je normalno.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
sr@ijekavianlatin: Spisak naziva korisničkih pretpodešavanja ekvilajzera

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
sr@ijekavianlatin: Spisak vrijednosti korisničkih pretpodešavanja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
sr@ijekavianlatin: Režim popravke jačine pri puštanju.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
sr@ijekavianlatin: Da li popravljati jačinu zvuka tako da sve numere zvuče isto, i da li popravku određivati po numeri ili po albumu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
sr@ijekavianlatin: Isključi ponovljivo pojačanje

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
sr@ijekavianlatin: Svaka numera iste jačine

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
sr@ijekavianlatin: Svaki album iste jačine

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje kratkog traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje srednjeg traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje dugog traženja, u sekundama.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
sr@ijekavianlatin: Da li pri suspendovanju pauzirati numeru koja se trenutno pušta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
sr@ijekavianlatin: Da li sprečiti odlazak sistema na spavanje dok se pušta numera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
sr@ijekavianlatin: Treba li Amarok da počne puštanje kada se numera doda na listu (i ništa drugo se ne pušta).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
sr@ijekavianlatin: Lokalitet Amazona za dobavljanje omota

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
sr@ijekavianlatin: Određuje sa kog Amazonovog servera treba dovlačiti slike omota.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
sr@ijekavianlatin: Lokalitet Wikipedije za dobavljanje podataka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
sr@ijekavianlatin: Određuje na kom jeziku treba uzimati podatke sa Wikipedije.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
sr@ijekavianlatin: Koristi podršku za K‑obavještenja

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite ekranski prikaz (OSD).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
sr@ijekavianlatin: Koristi Growl za obavještenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite upotrebu Growla za obavještenja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
sr@ijekavianlatin: Prozirnost

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
sr@ijekavianlatin: Učinite pozadinu OSD‑a prozirnom.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti posebne boje za OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
sr@ijekavianlatin: Možete koristiti posebne boje za OSD ako postavite ovo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
sr@ijekavianlatin: Boja fonta OSD‑a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
sr@ijekavianlatin: Boja teksta OSD‑a. Boja se navodi po RGB‑u, kao spisak razdvojen zapetama sa tri cijela broja između 0 i 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
sr@ijekavianlatin: Skaliranje fonta OSD‑a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
sr@ijekavianlatin: Množilac uveličanja fonta ekranskog prikaza, u procentima u odnosu na uobičajeno. 100 je normalna veličina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
sr@ijekavianlatin: Koliko milisekundi treba prikazivati tekst

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme u milisekundama za prikazivanje OSD‑a. Vrijednost 0 znači bez sakrivanja. Podrazumijevana vrijednost je 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
sr@ijekavianlatin: Uspravni pomjeraj

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
sr@ijekavianlatin: Uspravni položaj OSD‑a u odnosu na izabrano poravnanje ekrana i OSD‑a. Ako je izabrano poravnanje uz vrh, uspravni pomjeraj je rastojanje između gornjeg dijela OSD‑a i vrha ekrana. Ako je izabrano poravnanje uz dno, uspravni pomjeraj je razmak između donjeg dijela OSD‑a i dna ekrana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
sr@ijekavianlatin: Ekran za OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
sr@ijekavianlatin: Ekran koji prikazuje OSD. Za jednomonitorska okruženja ovo bi trebalo da bude 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
sr@ijekavianlatin: Poravnaj OSD sa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
sr@ijekavianlatin: Relativan položaj OSD‑a. Mogući izbori su lijevo, sredina, desno i centar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Don't show when a fullscreen application is active
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj kada je aktivan cjeloekranski program

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuje OSD ukoliko je fokusiran neki drugi program koji radi u celoekranskom režimu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
sr@ijekavianlatin: Nastavi puštanje posljednje puštane numere po pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
sr@ijekavianlatin: Ako je postavljeno, Amarok po pokretanju nastavlja puštanje posljednje puštane numere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
sr@ijekavianlatin: URL numere koju treba nastaviti po pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: URL numere koju treba nastaviti po pokretanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: Nastavi puštanje iz pauziranog stanja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
sr@ijekavianlatin: Vrijeme od koga treba nastaviti, u milisekundama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnje: Položaj u numeri od koga treba nastaviti puštanje po pokretanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
sr@ijekavianlatin: Spisak logičkih promjenljivih koje opisuju koji pregledači će biti vidljivi, od vrha ka dnu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
sr@ijekavianlatin: Numera puštana pri posljednjem gašenju. Vrijednost je -1 ako ništa nije puštano.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
sr@ijekavianlatin: Broj (gledano s vrha) posljednje korišćenog pregledača.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
sr@ijekavianlatin: Da li se fascikle zbirke pretražuju rekurzivno

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
sr@ijekavianlatin: Da li se fascikle zbirke pretražuju na promjene

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene u metapodacima upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene statistike numere upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
sr@ijekavianlatin: Da li se izmene omota albuma upisuju nazad

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
sr@ijekavianlatin: Najveće dimenzije ugnežđenog omota

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli u zbirci

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se brojevi numera prikazuju u pregledaču zbirke.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se godine prikazuju u pregledaču zbirke.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti Mozillin otkrivač skupa znakova pri pogađanju kodiranja ID3 oznaka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played songs
sr@ijekavianlatin: Predaj puštane pjesme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played songs are submitted to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Da li se puštene pjesme predaju Audioscrobbleru

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za povezivanje sa Audioscrobblerom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Lozinka za povezivanje sa Audioscrobblerom

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
sr@ijekavianlatin: Pošalji podatke o kompozitoru

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
sr@ijekavianlatin: Uzmi za izvođača podatke o kompozitoru sa last.fm‑u

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
sr@ijekavianlatin: Dobavi slične izvođače

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar songs are retrieved from Audioscrobbler
sr@ijekavianlatin: Da li se slične pjesme dobavljaju sa Audioscrobblera

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
sr@ijekavianlatin: Tip uređaja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
sr@ijekavianlatin: Tip multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
sr@ijekavianlatin: Tačka montiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Tačka montiranja za povezivanje multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
sr@ijekavianlatin: Naredba montiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Naredba montiranja za povezivanje multimedijalnog uređaja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
sr@ijekavianlatin: Naredba demontiranja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
sr@ijekavianlatin: Naredba demontiranja za prekidanje veze sa multimedijalnim uređajem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
sr@ijekavianlatin: Automatski briši podemisije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
sr@ijekavianlatin: Da li se već puštene podemisije automatski brišu kada se multimedijalni uređaj poveže.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj statistiku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
sr@ijekavianlatin: Da li sinhronizovati statistiku Amaroka sa brojevima puštanja i rejtinzima na uređaju, i da li predati puštene numere last.fm‑u.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
sr@ijekavianlatin: Ručno dodati serveri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
sr@ijekavianlatin: Serveri za dijeljenje muzike koje je dodao korisnik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
sr@ijekavianlatin: Lozinke servera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
sr@ijekavianlatin: Lozinke čuvane prema imenu domaćina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive numera pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive albuma pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti imena umjetnika pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti nazive žanrova pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti imena kompozitora pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
sr@ijekavianlatin: Uvrsti godine pri poklapanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
sr@ijekavianlatin: Naziv rasporeda koji se učitava pri pokretanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
sr@ijekavianlatin: Da li će Amarok koristiti svoju unutrašnju bazu, umjesto spoljašnjeg motora.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina spoljašnjeg servera koji Amarok poziva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
sr@ijekavianlatin: Preko kojeg se porta na serveru povezati na motor baze.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
sr@ijekavianlatin: Ime baze koju će Amarok koristiti. Korisnik mora imati odgovarajuća prava pristupa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za pristup spoljašnjoj bazi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
sr@ijekavianlatin: Lozinka korisnika spoljašnje baze.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
sr@ijekavianlatin: Odbrojava do izvršavanja provjere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
sr@ijekavianlatin: Da li aktivirati Amarokov skriptni modul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite Amarokov skriptni modul.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
sr@ijekavianlatin: Da li automatski ažurirati ugrađene skripte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje ugrađenih skripti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
sr@ijekavianlatin: Da li aktivirati skriptnu konzolu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
sr@ijekavianlatin: Da li upozoravati na skripte koje pristupaju prevaziđenom API‑ju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
sr@ijekavianlatin: Da li sačuvati tekuću sesiju pri napuštanju.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati traku raspoloženja trenutne numere u klizaču napretka, ako je dostupna.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
sr@ijekavianlatin: Uključuje i isključuje traku raspoloženja u klizaču napretka, ako je dostupna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
sr@ijekavianlatin: Stil koji se koristi za iscrtavanje trake raspoloženja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Faktor kvaliteta za autogenerator listi numera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
sr@ijekavianlatin: Vrijednost između 0 i 10 kojom se određuje da li se autogenerator listi optimizuje za brzinu (0) ili preciznost (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: New Bookmark
sr@ijekavianlatin: Novi obilježivač

en: Bookmark Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer obilježivača

en: Add Group
sr@ijekavianlatin: Dodaj grupu

en: Filter bookmarks
sr@ijekavianlatin: Filtriraj obilježivače

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
sr@ijekavianlatin: Počnite da kucate za postepeno filtriranje obilježivača.

en: Bookmark this Album
sr@ijekavianlatin: Obilježi album

en: Bookmark this Artist
sr@ijekavianlatin: Obilježi izvođača

en: Add Position Marker
sr@ijekavianlatin: Dodaj pozicioni obilježivač

en: Group
sr@ijekavianlatin: grupa

en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

en: New Group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

en: none
sr@ijekavianlatin: ništa

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
sr@ijekavianlatin: &Učitaj

en: &Delete
sr@ijekavianlatin: O&briši

en: &Create timecode track
sr@ijekavianlatin: &Napravi vremenski kô̂d numere

en: New Timecode Track
sr@ijekavianlatin: Novi vremenski kô̂d numere

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

en: Context: %1
sr@ijekavianlatin: Kontekst: %1

en: Bookmark Context View Applets
sr@ijekavianlatin: Obilježi aplete prikaza konteksta

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
sr@ijekavianlatin: Kontekst

en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

en: Files (%1)
sr@ijekavianlatin: Fajlovi (%1)

en: Album "%1" from %2
sr@ijekavianlatin: Album „%1“ (%2)

en: Album "%1"
sr@ijekavianlatin: Album „%1“

en: Artist "%1" from %2
sr@ijekavianlatin: Izvođač „%1“ od %2

en: Artist "%1"
sr@ijekavianlatin: Izvođač „%1“

en: Bookmark Media Sources View
sr@ijekavianlatin: Obilježi prikaz medijskih izvora

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
sr@ijekavianlatin: Idi

en: Bookmark Track Position
sr@ijekavianlatin: Obilježi poziciju numere

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Files/URLs to open
sr@ijekavianlatin: Fajlovi/URL‑ovi za otvaranje

en: Immediately start playing an audio cd
sr@ijekavianlatin: Odmah započni puštanje audio CD‑a

en: Skip backwards in playlist
sr@ijekavianlatin: Preskoči unazad u listi numera

en: Start playing current playlist
sr@ijekavianlatin: Počni da puštaš tekuću listu numera

en: Play if stopped, pause if playing
sr@ijekavianlatin: Pusti ako je zaustavljeno, pauziraj ako se pušta

en: Pause playback
sr@ijekavianlatin: Pauziraj puštanje

en: Stop playback
sr@ijekavianlatin: Zaustavi puštanje

en: Skip forwards in playlist
sr@ijekavianlatin: Preskoči unapred u listi numera

en: Additional options:
sr@ijekavianlatin: Dodatne opcije:

en: Append files/URLs to playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajlove/URL‑ove u listu numera

en: Queue URLs after the currently playing track
sr@ijekavianlatin: Stavi URL‑ove u red poslije numere koja se trenutno pušta

en: Load URLs, replacing current playlist
sr@ijekavianlatin: Učitaj URL‑ove, zamijenivši tekuću listu

en: Print verbose debugging information
sr@ijekavianlatin: Ispisuj opširne ispravljačke podatke

en: Print verbose debugging information from the audio system
sr@ijekavianlatin: Ispisuj opširne ispravljačke podatke iz zvučnog sistema

en: Disable colorization for debug output.
sr@ijekavianlatin: Isključi bojenje u ispravljačkom izlazu.

en: Allow running multiple Amarok instances
sr@ijekavianlatin: Dozvoli pokretanje više primjeraka Amaroka

en: Base for relative filenames/URLs
sr@ijekavianlatin: Osnova za relativna imena fajlova/URL‑ova

en: Database Error
sr@ijekavianlatin: Greška u bazi

en: Moving files to trash
sr@ijekavianlatin: Premiještam fajlove u smeće

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
sr@ijekavianlatin: Putanja muzike, %1, postavljena je u Sistemskim postavkama.
    Želite li koristiti nju kao fasciklu zbirke?

en: Media Sources Home
sr@ijekavianlatin: Domaća medijskih izvora

en: Filter Music Sources
sr@ijekavianlatin: Filtriraj izvore muzike

en: &Media Sources
sr@ijekavianlatin: &Medijski izvori

en: Go Up in Media Sources Pane
sr@ijekavianlatin: Nagore u oknu medijskih izvora

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
sr@ijekavianlatin: Ovdje ćete pronaći lokalnu muziku, kao i muziku sa prenosnih audio plejera i CD‑ova.

en: Search collection
sr@ijekavianlatin: Pretraži zbirku

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
sr@ijekavianlatin: dodato u toku sata

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
sr@ijekavianlatin: dodato u toku dana

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
sr@ijekavianlatin: dodato ove sedmice

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
sr@ijekavianlatin: dodato ovog mjeseca

en: First Level
sr@ijekavianlatin: prvi nivo

en: Second Level
sr@ijekavianlatin: drugi nivo

en: Third Level
sr@ijekavianlatin: treći nivo

en: Show Years
sr@ijekavianlatin: godine

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
sr@ijekavianlatin: brojevi numera

en: Show Cover Art
sr@ijekavianlatin: omoti albuma

en: Merged View
sr@ijekavianlatin: Objedinjeni prikaz

en: Sort Options
sr@ijekavianlatin: Opcije ređanja

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
sr@ijekavianlatin: Bez etiketa

en: Counting...
sr@ijekavianlatin: Brojim...

en: 1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

en: Various Artists
sr@ijekavianlatin: Razni izvođači

en: Album
sr@ijekavianlatin: album

en: Year - Album
sr@ijekavianlatin: godina — album

en: Track Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač numere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma

en: Composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

en: Genre
sr@ijekavianlatin: žanr

en: Year
sr@ijekavianlatin: Godina

en: Label
sr@ijekavianlatin: etiketa

en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Collection
sr@ijekavianlatin: Zbirka

en: Copy to Collection
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u zbirku

en: Move to Collection
sr@ijekavianlatin: Premjesti u zbirku

en: Move Tracks to Trash
sr@ijekavianlatin: Premesti numere u smeće

en: Delete Tracks
sr@ijekavianlatin: Obriši numere

en: More...
sr@ijekavianlatin: Više...

en: &Add to Playlist
sr@ijekavianlatin: Dod&aj u listu numera

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni listu numera

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
sr@ijekavianlatin: Organizuj fajlove

en: &Edit Track Details
sr@ijekavianlatin: &Uredi podatke numere

en: Refresh
sr@ijekavianlatin: Osveži

en: Filter Files
sr@ijekavianlatin: Filtriranje fajlova

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
sr@ijekavianlatin: Pregledač fajlova vam omogućava pregledanje fajlova bilo gdje na sistemu, bez obzira na to da li su ti fajlovi dio zbirke. Pored obavljanja osnovnih radnji, fajlove možete i dodavati u listu numera.

en: &Move to Trash
sr@ijekavianlatin: &Premesti u smeće

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete ovu %1 stavku?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete ove %1 stavke?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete ovih %1 stavki?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu stavku?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
sr@ijekavianlatin: Potvrda premiještanja u smeće

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premjestite ovu %1 stavku u smeće?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premjestite ove %1 stavke u smeće?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premjestite ovih %1 stavki u smeće?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premjestite ovu stavku u smeće?

en: Home
sr@ijekavianlatin: Domaće

en: Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Autogenerator listi numera

en: Create playlists by specifying criteria
sr@ijekavianlatin: Napravi listu numera zadavanjem kriterijuma

en: Add new preset
sr@ijekavianlatin: Dodaj novo pretpodešavanje

en: Edit selected preset
sr@ijekavianlatin: Uredi izabrano pretpodešavanje

en: Delete selected preset
sr@ijekavianlatin: Obriši izabrano pretpodešavanje

en: Import a new preset
sr@ijekavianlatin: Uvezi novo pretpodešavanje

en: Export the selected preset
sr@ijekavianlatin: Izvezi izabrano pretpodešavanje

en: Run APG with selected preset
sr@ijekavianlatin: Pokreni AGL sa izabranim pretpodešavanjem

en: APG Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja AGL‑a

en: Generator Optimization
sr@ijekavianlatin: Optimizacija generatora

en: Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina

en: Accuracy
sr@ijekavianlatin: Preciznost

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
sr@ijekavianlatin: Uređivanje naklonosti

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
sr@ijekavianlatin: Tip naklonosti:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
sr@ijekavianlatin: Ova naklonost je zamena drugoj naklonosti
    koja trenutno nije učitana ili je isključena.
    Ime izvorne naklonosti bilo je %1.

en: This bias has no settings.
sr@ijekavianlatin: Ova naklonost nema postavki.

en: Dynamic Playlists
sr@ijekavianlatin: Dinamičke liste numera

en: Dynamically updating parameter based playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera s parametarskim dinamičkim ažuriranjem

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
sr@ijekavianlatin: Uz dinamičku listu numera Amarok postaje vaš lični didžej, birajući automatski numere prema više zadatih parametara.

en: Previous:
sr@ijekavianlatin: Prethodnih:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj prethodnih numera koji se ostavlja u listi numera.

en: Upcoming:
sr@ijekavianlatin: Nastupajućih:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
sr@ijekavianlatin: Broj nastupajućih numera koji se dodaje u listu numera.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
sr@ijekavianlatin: Uključen

en: Turn dynamic mode on.
sr@ijekavianlatin: Uključi dinamički režim.

en: Duplicates
sr@ijekavianlatin: Duplikati

en: Allow duplicate songs in result
sr@ijekavianlatin: Dozvoli duplikate pesama u rezultatu

en: New
sr@ijekavianlatin: Nova

en: New playlist
sr@ijekavianlatin: Nova lista numera

en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

en: Edit the selected playlist or bias
sr@ijekavianlatin: Uredi izabranu listu ili naklonost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Delete the selected playlist or bias
sr@ijekavianlatin: Obriši izabranu listu ili naklonost

en: Repopulate
sr@ijekavianlatin: Popuni ponovo

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
sr@ijekavianlatin: Zamijeni nadolazeće numere novima.

en: &Rename playlist
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj listu numera

en: &Add new Bias
sr@ijekavianlatin: &Dodaj novu naklonost

en: &Clone Playlist
sr@ijekavianlatin: &Kloniraj listu numera

en: &Delete playlist
sr@ijekavianlatin: &Obriši listu numera

en: &Edit bias...
sr@ijekavianlatin: Uredi &naklonost

en: &Clone bias
sr@ijekavianlatin: &Kloniraj naklonost

en: &Delete bias
sr@ijekavianlatin: O&briši naklonost

en: &Add new bias
sr@ijekavianlatin: Dod&aj novu naklonost

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
sr@ijekavianlatin: Pregledač lista numera sadrži spisak uvezenih i sačuvanih lista. Ovdje takođe možete odrediti moćne dinamičke liste numera i upravljati pretplatama i epizodama podemisija.

en: Add Folder
sr@ijekavianlatin: Dodaj fasciklu

en: Visible Sources
sr@ijekavianlatin: Vidljivi izvori

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
sr@ijekavianlatin: Fascikle se prikazuju samo u <b>objedinjenom prikazu</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 lista numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: Jedna lista numera

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 lista numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: Jedna lista numera

en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

en: Create an Empty Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi praznu listu numera

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

en: &Rename...
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj...

en: &Delete...
sr@ijekavianlatin: O&briši...

en: &Export As...
sr@ijekavianlatin: Izvezi &kao...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: numeru

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
sr@ijekavianlatin: Ukloni %1 iz %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
sr@ijekavianlatin[0]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 liste numera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 listi numera
sr@ijekavianlatin[3]: liste numera

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni %1 numeru iz %2
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni %1 numere iz %2
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni %1 numera iz %2
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni numeru iz %2

en: Confirm Playlist Deletion
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja liste numera

en: Use relative path for &saving
sr@ijekavianlatin: Relativna putanja pri &upisivanju

en: Save As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje kao

en: &Rename Folder...
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj fasciklu...

en: &Delete Folder
sr@ijekavianlatin: &Obriši fasciklu

en: New name
sr@ijekavianlatin: Novo ime

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
sr@ijekavianlatin: Unesite novo ime fascikle:

en: Confirm Delete
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete ovu fasciklu i njen sadržaj?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podemisije

en: List of podcast subscriptions and episodes
sr@ijekavianlatin: Spisak pretplaćenih podemisija i epizoda

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
sr@ijekavianlatin: Upravljajte pretplatama na podemisije i pregledajte pojedinačne epizode. Odavdje se takođe preuzimaju epizode, a možete naznačiti Amaroku i da ih automatski preuzima.

en: &Add Podcast
sr@ijekavianlatin: &Dodaj podemisiju

en: &Update All
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj sve

en: Import OPML File
sr@ijekavianlatin: Uvezi OPML fajl

en: By
sr@ijekavianlatin: —

[ctx: Podcast published on date]
en: On
sr@ijekavianlatin: Od

en: File Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina fajla:

en: Subscription Date:
sr@ijekavianlatin: Datum pretplate:

en: Keywords:
sr@ijekavianlatin: Ključne riječi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
sr@ijekavianlatin: Dodaj podemisiju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
sr@ijekavianlatin: dodaj podemisiju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
sr@ijekavianlatin: Osvježi sve podemisije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
sr@ijekavianlatin: Podesi podemisije...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
sr@ijekavianlatin: Period pretraživanja...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
sr@ijekavianlatin[0]: %1 kanal
sr@ijekavianlatin[1]: %1 kanala
sr@ijekavianlatin[2]: %1 kanala
sr@ijekavianlatin[3]: 1 kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
sr@ijekavianlatin: Naslov

en: Summary
sr@ijekavianlatin: Sažetak

en: Add Podcast
sr@ijekavianlatin: Dodavanje podemisije

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL RSS 1.0, 2.0 ili Atom dovoda:

en: Saved Playlists
sr@ijekavianlatin: Sačuvane liste numera

en: User generated and imported playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera koje je stvorio ili uvezao korisnik.

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
sr@ijekavianlatin: Stvara, uređuje, organizuje i učitava liste numera. Amarok ovdje automatski dodaje sve liste numere koje pronađe tokom pretrage zbirke i sve koje ste sačuvali.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
sr@ijekavianlatin: Internet pregledač služi za pregledanje izvora sadržaja na vezi koji se ugrađuju direktno u Amarok. Amarok se dostavlja sa određenim brojem ovih izvora, ali se još mnogo njih može pridodati putem skripti.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Configure General Options
sr@ijekavianlatin: Postavke opštih opcija

en: Local Collection
sr@ijekavianlatin: Lokalna zbirka

en: Configure Local Collection
sr@ijekavianlatin: Postavke lokalne zbirke

en: Metadata
sr@ijekavianlatin: Metapodaci

en: Configure Metadata Handling
sr@ijekavianlatin: Postavke obrade metapodataka

en: Playback
sr@ijekavianlatin: Puštanje

en: Configure Playback
sr@ijekavianlatin: Postavke puštanja

en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

en: Configure Notifications
sr@ijekavianlatin: Postavke obavještenja

en: Database
sr@ijekavianlatin: Baza

en: Configure Database
sr@ijekavianlatin: Podesi bazu

en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

en: Configure Plugins
sr@ijekavianlatin: Podesi priključke

en: Scripts
sr@ijekavianlatin: Skripte

en: Configure Scripts
sr@ijekavianlatin: Podesi skripte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
sr@ijekavianlatin: Postavke zbirke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle zbirke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
sr@ijekavianlatin: Kroz ove fascikle će biti potraženi mediji koji će činiti vašu zbirku. Možete kliknuti desnim na fasciklu da biste je pojedinačno pretražili, ukoliko je prethodno izabrana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
sr@ijekavianlatin: Uvoz muzike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
sr@ijekavianlatin: Da li da Amarok transkodira numere kada se kopiraju ili premeste u lokalnu zbirku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj numere:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
sr@ijekavianlatin: Amarok je uspeo da uspostavi uspešnu vezu sa bazom podataka.

en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
sr@ijekavianlatin: Amarokova baza je prijavila sledeće greške:
    %1
    U većini slučajeva moraćete da razrešite ove greške da bi Amarok radio ispravno.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
sr@ijekavianlatin: Izmene u postavkama baze podataka stupiće
    na snagu poštu se Amarok ponovo pokrene.

en: Database settings changed
sr@ijekavianlatin: Postavke baze izmijenjene

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
sr@ijekavianlatin: lozinka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
sr@ijekavianlatin: Popunite da bi se koristila spoljašnja baza. Podrazumevano se već koristi ugnežđena MySQL baza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
sr@ijekavianlatin: &Spoljašnja MySQL baza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke povezivanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
sr@ijekavianlatin: Unesite ime postojećeg MySQL servera_!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
sr@ijekavianlatin: Unesite broj porta za pristup serveru. Podrazumevano je 3306._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: &Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko &ime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
sr@ijekavianlatin: Unesite lozinku podrazumijevanog korisnika._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
sr@ijekavianlatin: Unesite korisničko ime za pristup bazi sa punim dozvolama pristupa._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
sr@ijekavianlatin: &Baza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime baze. Podrazumevano je amarokdb._!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
sr@ijekavianlatin: Isprobaj vezu sa bazom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
sr@ijekavianlatin: Amarok očekuje da navedena baza i korisnički nalog već postoje. Korisnik takođe mora imati sve dozvole za pristup bazi. Izmene će stupiti na snagu tek pošto se Amarok ponovo pokrene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
sr@ijekavianlatin: Ukoliko baza već nije podešena, možete to učiniti sljedećim SQL naredbama (uz unos ispravne lozinke):

en: Excluded Labels
sr@ijekavianlatin: Isključene etikete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
sr@ijekavianlatin: Dodaj ovu etiketu na spisak isključenih

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
sr@ijekavianlatin: Etiketa koju treba isključiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija statistike neće dirati izabrane etikete

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
sr@ijekavianlatin: Popunite da uključite Amarokovu ikonicu u sistemskoj kaseti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
sr@ijekavianlatin: &Kasetna ikonica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
sr@ijekavianlatin: Popunite za automatsko dobavljanje omota sa Interneta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
sr@ijekavianlatin: Automatski &dobavi omote albuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
sr@ijekavianlatin: Popunite ako želite animirano sažimanje kontekstnih apleta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
sr@ijekavianlatin: Pozadinska slika u panelu pregledača

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
sr@ijekavianlatin: Opcije liste numera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
sr@ijekavianlatin: Popunite za automatsko klizanje liste numera tako da tekuća numera uvek bude vidljiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
sr@ijekavianlatin: Automatski otklizaj listu numera do trenutne numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
sr@ijekavianlatin: Opcije trake raspoloženja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena</b>: Fajlovi raspoloženja moraju da se generišu ručno. Za više informacija pogledajte <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">povezani članak na Korisničkoj bazi KDE‑a</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
sr@ijekavianlatin: Traka raspoloženja omogućava da se vizuelno krećete kroz svoju muziku.
    Imajte u vidu da ova mogućnost zahtijeva spoljnu alatku moodbar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
sr@ijekavianlatin: Traka raspoloženja u klizaču napretka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
sr@ijekavianlatin: Stil trake raspoloženja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
sr@ijekavianlatin: Izaberite stil prikaza raspoloženja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
sr@ijekavianlatin: podrazumevano (sistemske boje)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
sr@ijekavianlatin: ljutit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
sr@ijekavianlatin: zamrznut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
sr@ijekavianlatin: radostan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalan

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
sr@ijekavianlatin: mali (200 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
sr@ijekavianlatin: srednji (400 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
sr@ijekavianlatin: veliki (800 pks)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
sr@ijekavianlatin: ogromni (1600 pks)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj rejtinge

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj vremena prvog puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj vremena poslednjeg puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj brojeve puštanja

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj etikete

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj %1|/|Sinhronizuj $[aku %1]

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
sr@ijekavianlatin[0]: (%2%1 izuzetak%3)
sr@ijekavianlatin[1]: (%2%1 izuzetka%3)
sr@ijekavianlatin[2]: (%2%1 izuzetaka%3)
sr@ijekavianlatin[3]: (%2%1 izuzetak%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake fajlova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmene u metapodacima (uključujući i ocenjivanje zvezdicama) nazad u izvorni fajl.
    Ovo možete sprečiti i ukidanjem dozvola upisa nad fajlom.
    To može biti dobar potez ukoliko trenutno
    delite fajlove putem Interneta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
sr@ijekavianlatin: Upisuj metapodatke u fajl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
sr@ijekavianlatin: Upisuje statistiku puštanja (npr. rezultat, poslednje puštanje, broj puštanja)
    kao oznake nazad u fajl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
sr@ijekavianlatin: Upisuj statistiku u fajl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmenjene omote nazad u fajl.
    Ovo će zameniti postojeće ugnežđene omote.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
sr@ijekavianlatin: Upisuj omote u fajl, najveća veličina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
sr@ijekavianlatin: Umanji omote ako je potrebno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, Amarok će koristiti Mozillin
    automatski otkrivač kodiranja za pogađanje kodiranja ID3 oznaka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
sr@ijekavianlatin: &Samootkrivanje kodiranja u ID3 oznakama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija statistike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
sr@ijekavianlatin: <b>Označite zbirke koje treba sinhronizovati.</b> Ovde spada skroblovanje numera puštanih na iPodovima ako vam je podešen priključak za last.fm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
sr@ijekavianlatin: Zaboravi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
sr@ijekavianlatin: Podesi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
sr@ijekavianlatin: Popunite da biste uključili ekranski prikaz. OSD ukratko ispisuje na ekranu podatke o numeri koja se trenutno pušta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
sr@ijekavianlatin: Koristi &ekranski prikaz (OSD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel)
en: &Duration:
sr@ijekavianlatin: &Trajanje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme u milisekundama za prikazivanje OSD‑a. Vrijednost mora biti između 500 ms i 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
sr@ijekavianlatin: Zauvijek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
sr@ijekavianlatin: Ek&ran:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
sr@ijekavianlatin: Ekran na kojem će se prikazivati OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
sr@ijekavianlatin: Popunite da uključite posebne boje za ekranski prikaz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
sr@ijekavianlatin: &Posebne boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
sr@ijekavianlatin: Boja teksta OSD‑a.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da izaberete boju teksta OSD‑a.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
sr@ijekavianlatin: Popunite da aktivirate prozirnost (ako je podržava sistem površi).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
sr@ijekavianlatin: &Proziran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
sr@ijekavianlatin: Skaliranje fonta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
sr@ijekavianlatin: Popunite za upotrebu sistemskih obavještenja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
sr@ijekavianlatin: Koristi &sistemska obavještenja

en: Current Phonon backend does not support volume fading
sr@ijekavianlatin: Trenutna pozadina Phonona ne podržava utapanje zvuka.

en: Sound System - Amarok
sr@ijekavianlatin: Zvučni sistem — Amarok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, Amarok će nastaviti puštanje od mjesta gdje ste napustili prethodnu sesiju — baš kao na kasetofonu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
sr@ijekavianlatin: &Nastavi puštanje po pokretanju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Uključite ovu opciju da bi puštanje počelo kad god se jedna ili više numera doda na listu, bilo mišem, pritiskom Entera, ili kada se lista numera zameni. Ako se nešto već pušta, nema efekta.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
sr@ijekavianlatin: Počni da puštaš kada se numere dodaju na listu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
sr@ijekavianlatin: Utapanje zvuka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
sr@ijekavianlatin: Utapaj pri zaustavljanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
sr@ijekavianlatin: Utapaj pri pauziranju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
sr@ijekavianlatin: Trajanje utapanja, u milisekundama.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
sr@ijekavianlatin: Opcije suspendovanja sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, biće sprečeno automatsko suspendovanje sistema dok se numera pušta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
sr@ijekavianlatin: &Spreči automatsko suspendovanje tokom puštanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, pri suspendovanju će biti pauzirana trenutno puštana numera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
sr@ijekavianlatin: &Pauziraj puštanje pri suspendovanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sound System Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje zvučnog sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPhonon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Phonon is the audio system used by Amarok.
sr@ijekavianlatin: Phonon je zvučni sistem koji Amarok koristi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Configure Phonon
sr@ijekavianlatin: Podesi Phonon

en: Collections
sr@ijekavianlatin: Zbirke

en: Internet Services
sr@ijekavianlatin: Internet servisi

en: Statistics importers
sr@ijekavianlatin: Uvoznici statistike

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
sr@ijekavianlatin: Ručno instalirane skripte ne mogu da se ažuriraju automatski, nastaviti?

en: Select Archived Script
sr@ijekavianlatin: Izbor arhivirane skripte

en: Invalid Archive
sr@ijekavianlatin: Loša arhiva.

en: Invalid Script File
sr@ijekavianlatin: Loš fajl skripte.

en: The script %1 was successfully installed
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 je uspješno instalirana.

en: Generic
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: Stihovi

en: Scriptable Service
sr@ijekavianlatin: Skripte servisa

en: You are advised to only uninstall manually installed scripts using this button.
sr@ijekavianlatin: Preporučujemo vam da ovim dugmetom deinstalirate samo ručno instalirane skripte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
sr@ijekavianlatin: Deinstaliraj skriptu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
sr@ijekavianlatin: Instaliraj lokalnu skriptu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically download and install updates for the built-in scripts from the Amarok website if available
sr@ijekavianlatin: Ako su dostupne, automatski preuzmi i instaliraj nadogradnje za ugrađene skripte sa Amarokovog veb sajta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically update built-in scripts
sr@ijekavianlatin: Automatski ažuriraj ugrađene skripte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manageButton)
en: Browse, install, and uninstall scripts
sr@ijekavianlatin: Pregledajte, instalirajte ili uklonite skripte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Scripts
sr@ijekavianlatin: Upravljaj skriptama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
sr@ijekavianlatin: Skriptna konzola

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
sr@ijekavianlatin: Aktivira skriptnu konzolu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj skriptnu konzolu

en: Search Scripts
sr@ijekavianlatin: Pretraži skripte

en: %1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

en: Disc %1
sr@ijekavianlatin: Disk %1

en: &Queue
sr@ijekavianlatin: &Stavi u red

en: Edit Track Details
sr@ijekavianlatin: Uredi podatke numere

en: Play Count
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja

en: Score
sr@ijekavianlatin: Rezultat

en: Never
sr@ijekavianlatin: nikada

en: Add label
sr@ijekavianlatin: Dodaj etiketu

en: Remove label
sr@ijekavianlatin: Ukloni etiketu

en: Show in Media Sources
sr@ijekavianlatin: Prikaži u medijskim izvorima

en: Add to blacklist
sr@ijekavianlatin: Dodaj u listu zabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
sr@ijekavianlatin: Etikete

en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Labels: No track playing
sr@ijekavianlatin: Etikete: ništa nije pušteno

en: Labels: Fetching...
sr@ijekavianlatin: Etikete: dobavljam ...

en: Labels: %1
sr@ijekavianlatin: Etikete: %1

en: Labels for %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Etikete za %1 — %2

en: General Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

en: Blacklist Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke zabrana

en: Replacement Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke zamena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj sljedeće etikete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa izvođačem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa naslovom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
sr@ijekavianlatin: etikete koje se poklapaju sa albumom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
sr@ijekavianlatin: Lista zabrana:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke etiketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
sr@ijekavianlatin: Minimalni rezultat etikete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo etikete sa najmanje tim rejtingom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
sr@ijekavianlatin: Najviše prikazanih etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuje više od navedenog broja etiketa.
    Imajte u vidu da će se lične etikete uvek prikazivati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
sr@ijekavianlatin: Prikaži lične etikete sa rezultatom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
sr@ijekavianlatin: Utiče na veličinu fonta ličnih etiketa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
sr@ijekavianlatin: Automatski dodaj preuzete etikete ukoliko već nisu dodijeljene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
sr@ijekavianlatin: Dodaje samo etikete sa najmanje ovim rejtingom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
sr@ijekavianlatin: Boja dodijeljenih etiketa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
sr@ijekavianlatin: Postavlja boje etiketa prema trenutnoj šemi boja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
sr@ijekavianlatin: Resetuj boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
sr@ijekavianlatin: Zameni preuzetu etiketu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: with
sr@ijekavianlatin: sa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton)
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
sr@ijekavianlatin: Ovo će vam pomoći da očuvate svoju zbirku etiketa uređenom, smenjivanjem preuzetih etiketa prema vašim postavkama.
    Npr. „hip hop“ → „hip‑hop“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
sr@ijekavianlatin: preuzeta etiketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
sr@ijekavianlatin: zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabrano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
sr@ijekavianlatin: Izvođač:

en: Configure Playlist Info Applet
sr@ijekavianlatin: Podešavanje apleta za podatke o listi numera

en: Width
sr@ijekavianlatin: Širina

en: Add Last.fm artist station to the Playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj izvođačevu stanicu na last.fm‑ovoj listi numera

en: Add top track to the Playlist
sr@ijekavianlatin: Dodaj popularne numere u listu

en: Show Similar Artists to %1
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvođače slične sa „%1“

en: Open Last.fm webpage for this artist
sr@ijekavianlatin: Otvori veb stranicu ovog izvođača na last.fm‑u

en: Match: %1%
sr@ijekavianlatin: Poklapanje: %1%

en: Unable to fetch the picture: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sliku: %1

[ctx: @info:tooltip Artist biography]
en: Show Biography
sr@ijekavianlatin: Prikaži biografiju

en: No description available.
sr@ijekavianlatin: Opis nije dostupan.

[ctx: @label:textbox]
en: Tags: %1
sr@ijekavianlatin: Oznake: %1

en: Top track not found
sr@ijekavianlatin: Popularna numera nije nađena

en: Top track: %1
sr@ijekavianlatin: Popularne numere: %1

en: Similar Artists
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači

en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

en: Forward
sr@ijekavianlatin: Naprijed

en: Show Similar Artists for Currently Playing Track
sr@ijekavianlatin: Prikaži slične izvođače za tekuću numeru

en: Similar Artists Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke za slične izvođače

en: Similar Artists to %1
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači za %1

en: Similar Artists: Not Found
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači nisu nađeni

[ctx: @item:intext Artist biography published date]
en: Published: %1
sr@ijekavianlatin: Objavljena: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of artists to show:
sr@ijekavianlatin: Najviše prikazanih izvođača:

en: Songkick Concert Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o koncertu sa Songkicka

en: Concerts
sr@ijekavianlatin: Koncerti

en: Reload Songkick
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo sa Songkicka

en: Concert information is being fetched.
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o koncertu.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preuzmem sa Songkicka. Provjerite internet vezu: %1

en: There was no information found for this track
sr@ijekavianlatin: Nisu nađeni podaci za ovu numeru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature sa ovim naslovom i izvođačem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
sr@ijekavianlatin: Tablature: dobavljam...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Nema tablatura za %1 — %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
sr@ijekavianlatin: Tablature: greška pri dobavljanju

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: Tablature: %1 – %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tablatura

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tablature

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke tekuće numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
sr@ijekavianlatin: Dobavi tablature za

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
sr@ijekavianlatin: gitaru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
sr@ijekavianlatin: bas

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
sr@ijekavianlatin: tablature dostavlja:

en: Upcoming Events
sr@ijekavianlatin: Predstojeći događaji

en: View Events Calendar
sr@ijekavianlatin: Prikaži kalendar događaja

[ctx: @title:group]
en: No track is currently playing
sr@ijekavianlatin: Ništa nije pušteno

en: Favorite Venues
sr@ijekavianlatin: Omiljena mesta

en: No upcoming events
sr@ijekavianlatin: Nema predstojećih događaja

en: %1: No upcoming events
sr@ijekavianlatin: %1: nema predstojećih događaja

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: 1 event | %1 events
sr@ijekavianlatin[0]: %1 događaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 događaja
sr@ijekavianlatin[2]: %1 događaja
sr@ijekavianlatin[3]: 1 događaj

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: %1: 1 event | %1: %2 events
sr@ijekavianlatin[0]: %1: %2 događaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1: %2 događaja
sr@ijekavianlatin[2]: %1: %2 događaja
sr@ijekavianlatin[3]: %1: 1 događaj

en: Upcoming Events Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke predstojećih događaja

[ctx: @label:textbox Url label]
en: link
sr@ijekavianlatin: veza

en: Map View
sr@ijekavianlatin: Prikaz mape

en: Events Calendar
sr@ijekavianlatin: Kalendar događaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This week
sr@ijekavianlatin: ove sedmice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This month
sr@ijekavianlatin: ovog mjeseca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This year
sr@ijekavianlatin: ove godine

[ctx: @title:group]
en: Favorite Venues
sr@ijekavianlatin: Omiljena mesta

[ctx: @info:tooltip Calendar action]
en: Jump to Today
sr@ijekavianlatin: Skoči na današnje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter events by date:
sr@ijekavianlatin: Filtriraj događaje prema datumu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: All events
sr@ijekavianlatin: svi događaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, groupVenueCheckBox)
en: &Group venue events
sr@ijekavianlatin: &Grupiši mesne događaje

[ctx: @label:textbox Title for a canceled upcoming event]
en: <s>%1</s> (Canceled)
sr@ijekavianlatin: <s>%1</s> (otkazan)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show places as links
sr@ijekavianlatin: Prikaži mjesta u obliku veza

en: Maximize
sr@ijekavianlatin: Maksimizuj

en: Expand this widget
sr@ijekavianlatin: Razvij ovaj vidžet

en: Collapse this widget
sr@ijekavianlatin: Sažmi ovaj vidžet

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search Venue
sr@ijekavianlatin: Pretraga mesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, countryCombo)
en: Restrict venues to a specific country
sr@ijekavianlatin: Ograniči mesta na naznačenu zemlju

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, countryCombo)
en: Any Country
sr@ijekavianlatin: bilo koja zemlja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchResultsLabel)
en: Search Results:
sr@ijekavianlatin: Rezultati pretrage:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedVenuesLabel)
en: Selected Venues:
sr@ijekavianlatin: Izabrana mesta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel)
en: Photo
sr@ijekavianlatin: Fotografije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityLabel)
en: City:
sr@ijekavianlatin: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, websiteLabel)
en: Website:
sr@ijekavianlatin: Veb sajt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryLabel)
en: Country:
sr@ijekavianlatin: Zemlja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, streetLabel)
en: Street:
sr@ijekavianlatin: Ulica:

en: Loading picture...
sr@ijekavianlatin: Učitavam sliku...

en: View map
sr@ijekavianlatin: Prikaz mape

en: Open Last.fm webpage for this event
sr@ijekavianlatin: Otvori veb stranicu na last.fm‑u za ovaj događaj

[ctx: @label:textbox]
en: Venue:
sr@ijekavianlatin: Mesto:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

[ctx: @label:textbox]
en: Date:
sr@ijekavianlatin: Datum:

[ctx: @label:textbox]
en: Attending:
sr@ijekavianlatin: Posećenost:

[ctx: @label:textbox]
en: Tags:
sr@ijekavianlatin: Oznake:

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Tags:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Oznake:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Supporting artists for an event]
en: <strong>Supporting artists:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Učesnici:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Number of days till an event]
en: Tomorrow | In <strong>%1</strong> days
sr@ijekavianlatin[0]: za  <strong>%1</strong> dan
sr@ijekavianlatin[1]: za <strong>%1</strong> dana
sr@ijekavianlatin[2]: za <strong>%1</strong> dana
sr@ijekavianlatin[3]: sutra

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Location:</strong><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <strong>Lokacija:</strong><nl/>%1

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

en: Track
sr@ijekavianlatin: Numera

en: Update Supported Languages
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj podržane jezike

en: Get Supported Languages
sr@ijekavianlatin: Dobavi podržane jezike

en: Wikipedia General Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke Wikipedije

en: Wikipedia Language Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke jezika Wikipedije

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim podatke sa Wikipedije: %1

en: No information found...
sr@ijekavianlatin: Podaci nisu nađeni...

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\))
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(izvođač|grupa).*\))

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\))
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(kompozitor|muzičar).*\))

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(album|numera|pratnja).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
sr@ijekavianlatin: .*\(.*(pesma|pratnja).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
sr@ijekavianlatin: Za traženje na Wikipediji potrebno je %1.|/|Za traženje na Wikipediji $[po-rodu-broju %1 'potreban je' 'potrebna je' 'potrebno je' 'potrebni su' 'potrebne su' 'potrebna su'] %1.

en: Choose Language
sr@ijekavianlatin: Izaberite jezik

en: &Context
sr@ijekavianlatin: &Kontekst

en: No labels found on Last.fm
sr@ijekavianlatin: Nisu nađene etikete na last.fm‑u

en: Unable to retrieve from Last.fm
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sa last.fm‑a

en: No connection to Last.fm
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa last.fm‑om

en: ontour
sr@ijekavianlatin: sa turneje

en: dates
sr@ijekavianlatin: datumi

en: Amarok Applet Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer apleta za Amarok

en: (C) 2008, Aaron Seigo, (C) 2009, Leo Franchi
sr@ijekavianlatin: © 2008, Aron Dž. Sajgo, © 2009, Lio Franki

en: Aaron Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Leo Franchi
sr@ijekavianlatin: Lio Franki

en: Developer
sr@ijekavianlatin: Programer

en: For install or remove, operates on applets installed for all users.
sr@ijekavianlatin: Za instaliranje ili uklanjanje, radi sa apletima dostupnim svim korisnicima.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the applet at <path>
sr@ijekavianlatin: Instaliraj aplet iz putanje

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the applet at <path>
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj aplet iz putanje

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the applet named <name>
sr@ijekavianlatin: Ukloni aplet po imenu

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
sr@ijekavianlatin: Apsolutna putanja do korena paketâ̂. Ako se ne navede, biće pretražene podrazumijevane fascikle za ovu KDE sesiju.

en: Successfully removed %1
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje %1 uspešno

en: Removal of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje %1 nije uspjelo.

en: Plugin %1 is not installed.
sr@ijekavianlatin: Priključak %1 nije instaliran.

en: Successfully installed %1
sr@ijekavianlatin: Uspješno instaliranje %1

en: Installation of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Instaliranje %1 nije uspjelo.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
sr@ijekavianlatin: Zahtijeva se install, remove, upgrade ili list.

en: Do not show under Various Artists
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj pod „Razni izvođači“

en: Show under Various Artists
sr@ijekavianlatin: Prikazuj pod „Razni izvođači“

en: %1 - Stopped %2
sr@ijekavianlatin: %1 — zaustavljeno %2

en: Playback Ended Markers
sr@ijekavianlatin: Obilježivači završetka puštanja

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
sr@ijekavianlatin: Skupna zbirka

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
sr@ijekavianlatin: OGG Vorbis je potpuno slobodan i neopterećen format kompresije zvuka, savršen za čuvanje komprimovane muzike na računaru. Kvalitet zvuka je malo bolji od MP3 pri istom bitskom protoku. Imajte u vidu da neki prenosni plejeri ne podržavaju OGG Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
sr@ijekavianlatin: FLAC je format kompresije zvuka bez gubitaka, slobodan od patenata i troškova licenciranja. Održava savršen audio CD kvalitet i ujedno smanjuje veličinu fajla za oko 50%. Kako su fajlovi značajno veći nego kod OGG Vorbisa ili MP3, nije preporučljiv za smiještanje muzike na prenosni plejer.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
sr@ijekavianlatin: WAV je osnovni, nekompresovani format audio fajlova. Zauzima puno mjesta, ali zadržava savršen kvalitet. U principu nije preporučljiv, osim ako znate tačno šta želite. Za savršen kvalitet bolje koristite FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
sr@ijekavianlatin: MP3 je de facto standard za kompresiju zvuka, saglasan sa skoro svim prenosnim plejerima. Međutim, nije slobodan, zbog čega nije preporučljiv.

en: Audio CD settings - Amarok
sr@ijekavianlatin: Postavke za audio CD — Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
sr@ijekavianlatin: Dostupni formati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, oggButton)
en: Ogg Vorbis
sr@ijekavianlatin: OGG Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wavButton)
en: Wav
sr@ijekavianlatin: WAV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: Loading remote collection from host %1
sr@ijekavianlatin: Učitavam udaljenu zbirku sa domaćina %1...

en: Music share at %1
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje muzike na %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
sr@ijekavianlatin: Ažuriram šemu Amarokove baze. Ne obustavljajte Amarok sada, inače može doći do iskvarenja baze.

en: Updating Amarok database schema
sr@ijekavianlatin: Ažuriram šemu Amarokove baze

en: Source track does not exist: %1
sr@ijekavianlatin: Izvorna numera ne postoji: %1

en: Could not create directory: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fasciklu %1

en: Transferring: %1
sr@ijekavianlatin: Prenosim: %1

en: Transcoding: %1
sr@ijekavianlatin: Transkodiram: %1

en: Removing: %1
sr@ijekavianlatin: Uklanjam: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
sr@ijekavianlatin: <ul><li>%1</li></ul>Ovo najčešće znači da neke od numera nisu uvezene.<br />Pogledajte <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarokov priručnik</a> za više detalja o duplikatima numera.

en: Errors During Collection Scan
sr@ijekavianlatin: Greške pri pretraživanju zbirke

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
sr@ijekavianlatin: Nađeni duplikati, drugi fajl se zanemaruje:
    %1
    %2

en: &Configure Device
sr@ijekavianlatin: &Podesi uređaj

en: &Eject Device
sr@ijekavianlatin: &Izbaci uređaj

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
sr@ijekavianlatin: Ponovo dodaj numere siročiće i zaboravi ustajale

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
sr@ijekavianlatin: Pripremanje uspešno.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
sr@ijekavianlatin: ITunesova baza uspešno upisana u %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
sr@ijekavianlatin: Upisivanje iTunesove baze u %1 propalo bez naznačavanja greške

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
sr@ijekavianlatin: Upisivanje iTunesove baze u %1 propalo: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
sr@ijekavianlatin: Nepovezani iPod/iPad/iPhone

en: Unknown Collection
sr@ijekavianlatin: Nepoznata zbirka

en: Unknown Artist
sr@ijekavianlatin: Nepoznat izvođač

en: Unknown track
sr@ijekavianlatin: Nepoznata numera

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
sr@ijekavianlatin[0]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[1]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[2]: Propala obrada %1 numera (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)
sr@ijekavianlatin[3]: Propala obrada %1 numere (više podataka o ovome u Amarokovom ispravljačkom dnevniku)

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera prenesena na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere prenesene na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera preneseno na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera prenesena na %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera transkodirana na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere transkodirane na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera transkodirano na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera transkodirana na %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
sr@ijekavianlatin[0]: Prenos obustavljen. Uspešno preneta %1 numera.
sr@ijekavianlatin[1]: Prenos obustavljen. Uspešno prenete %1 numere.
sr@ijekavianlatin[2]: Prenos obustavljen. Uspešno preneto %1 numera.
sr@ijekavianlatin[3]: Prenos obustavljen. Uspešno preneta jedna numera.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 %1 numera već bila tamo.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 %1 numere već bile tamo.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 %1 numera već bilo tamo.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 Jedna numera već bila tamo.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: Numere prenesene na %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera je uspešno prenesena, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere su uspešno prenesene, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera je uspešno preneseno, ali neke druge nisu.
sr@ijekavianlatin[3]: Numera je uspešno prenesena, ali neke druge nisu.

en: Transfer of tracks failed.
sr@ijekavianlatin: Prenos numera propao.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije prenesena zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu prenesene zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije preneseno zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije prenesena zato što bi to premašilo kapacitet iPoda.<br /></html>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
sr@ijekavianlatin: <i>Amarok rezerviše %1 na iPodu radi upisivanja iTunesove baze.</i><br />

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije kopirana zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu kopirane zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije kopirano zato što ne bi mogle da se puste zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije kopirana zato što ne bi mogla da se pusti zbog nepodržanog formata (%2).<br /></html>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajla propalo.
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajla propalo.
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje %1 fajlova propalo.
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiranje/premeštanje/transkodiranje fajla propalo.

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>%1 numera nije prenesena zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>%1 numere nisu prenesene zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>%1 numera nije preneseno zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Numera nije prenesena zbog unutrašnje greške u Amaroku.<br /></html>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
sr@ijekavianlatin: <i>Detalje potražite u Amarokovom ispravljačkom izlazu.</i><br />

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
sr@ijekavianlatin: <html>Ostatak nije prenesen zato što je zbirka sa iPoda nestala.<br /></html>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
sr@ijekavianlatin: <html>Uzroci greške: %1<br /></html>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam %1 numeru sa iPoda
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam %1 numere sa iPoda
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam %1 numera sa iPoda
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru sa iPoda

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
sr@ijekavianlatin: Čitam numere sa iPoda

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
sr@ijekavianlatin: Ustajale numere

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
sr@ijekavianlatin: Numere siročići

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
sr@ijekavianlatin: Ustajale numere ili numere siročići otkrivene na %1. Ovo stanje možete razrešiti radnjom zbirke <b>%2</b>. Takođe možete pogledati numere pod jezičkom <i>Sačuvane liste numera</i>.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
sr@ijekavianlatin: Povezivanje iPhonea, iPada ili iPoda propalo.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje uređaja iPoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
sr@ijekavianlatin: Ime iPoda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
sr@ijekavianlatin: &Pripremi iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
sr@ijekavianlatin: Generacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
sr@ijekavianlatin: Omot albuma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
sr@ijekavianlatin: Pretresanje problema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
sr@ijekavianlatin: Fajl SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
sr@ijekavianlatin: Fajl SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim iTunesovu bazu zbog neprijavljene greške.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
sr@ijekavianlatin: Nepoznati model

en: iPod model was not recognized.
sr@ijekavianlatin: Model iPoda nije prepoznat.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 koristi fajl %2 za generisanje ispravne kontrolne sume baze.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 zahteva fajl %2 za generisanje ispravne kontrolne sume baze.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
sr@ijekavianlatin: Familija %1 verovatno koristi hash-AB za generisanje ispravne kontrolne sume baze. libgpod (zaključno sa izdanjem 0.8.2) ne zna kako da je izračuna, već pokušava da dinamički učita spoljašnju biblioteku libhashab.so radi toga.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
sr@ijekavianlatin: Automatski otkrij (fajl %1 prisutan)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
sr@ijekavianlatin: podržan

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
sr@ijekavianlatin: nije podržan

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
sr@ijekavianlatin: prisutan

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
sr@ijekavianlatin: <b>nije nađen</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
sr@ijekavianlatin: nije potreban

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
sr@ijekavianlatin: <p><b>%1</b></p><p>Sigurnosti radi, Amarok će <i>odbiti da išta upiše</i> na iPod (izmena iTunesove baze mogla bi učiniti da ona izgleda prazno sa stanovišta uređaja).</p><p>Za više detalja pogledajte fajl <a href='%2'>README.overview</a> u izvornoj riznici libgpod‑a.</p>

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
sr@ijekavianlatin: <p><b>%1</b></p><p>Gornji problem sprečava Amarok da koristi iPod. Možete pokušati da ponovo napravite ključne fascikle i fajlove na iPodu (uključujući i iTunesovu bazu) klikom na dugme <b>%2</b> ispod.</p><p>Pripremanje iPoda <b>uništava bazu numera i slika na njemu</b>, ali ne bi trebalo da obriše nijednu numeru. Numere će postati siročići.</p>

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
sr@ijekavianlatin: Neuspelo upisivanje SysInfo‑a: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
sr@ijekavianlatin: Neuspelo upisivanje SysInfo‑a zbog neprijavljene greške

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iPod zbog neprijavljene greške.

en: Copying Tracks Failed
sr@ijekavianlatin: Kopiranje numera nije uspjelo

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: već se nešto kopira ne uređaj

en: Unsupported format: %1
sr@ijekavianlatin: Nepodržan format: %1

en: Already on device
sr@ijekavianlatin: Već na uređaju

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: već postoje na uređaju

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
sr@ijekavianlatin: Numere nisu kopirane: nema dovoljno slobodnog prostora na uređaju

en: Transferring Tracks to Device
sr@ijekavianlatin: Prenosim numere na uređaj

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera nije mogla biti kopirana na uređaj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere nisu mogle biti kopirane na uređaj
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera nije moglo biti kopirano na uređaj
sr@ijekavianlatin[3]: %1 numera nije mogla biti kopirana na uređaj

en: The track failed to copy to the device
sr@ijekavianlatin: Numera nije mogla biti kopirana na uređaj

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
sr@ijekavianlatin[0]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[1]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[2]: Numere koje nisu obrisane:
sr@ijekavianlatin[3]: Numera koja nije obrisana:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
sr@ijekavianlatin[0]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[1]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[2]: Brisanje numera nije uspjelo
sr@ijekavianlatin[3]: Brisanje numere nije uspjelo

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
sr@ijekavianlatin: %1 numera se već briše sa uređaja

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam numere sa uređaja
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru sa uređaja

en: &Disconnect Device
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu sa &uređajem

en: Media Device playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera sa multimedijalnog uređaja

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
sr@ijekavianlatin: Podemisije na %1

en: Could not connect to MTP Device
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa MTP uređajem

en: Could not copy track from device.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kopiram numere sa uređaja.

en: Unknown Album
sr@ijekavianlatin: Nepoznat album

en: Unknown Genre
sr@ijekavianlatin: Nepoznat žanr

en: Could not delete item
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem stavku

en: Delete failed
sr@ijekavianlatin: Brisanje nije uspjelo

en: Could not save playlist.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam listu numera

en: Playdar Collection
sr@ijekavianlatin: Zbirka Playdara

en: Source collection removed
sr@ijekavianlatin: Izvorna zbirka uklonjena

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasična

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite ovu %1 numeru? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite ove %1 numere? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite ovih %1 numera? Biće uklonjene iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite ovu numeru? Biće uklonjena iz %2 i sa podložnog skladišnog medijuma.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premestite ovu %1 numeru u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premestite ove %1 numere u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premestite ovih %1 numera u smeće? Biće uklonjene iz %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premestite ovu numeru u smeće? Biće uklonjena iz %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da premjestite ovu %1 numeru? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da premjestite ove %1 numere? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da premjestite ovih %1 numera? Biće preimenovane a originali obrisani.
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da premjestite ovu numeru? Biće preimenovana a original obrisan.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
sr@ijekavianlatin: Premiještanje fajlova

[ctx: rename files button]
en: &Rename
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj...

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
sr@ijekavianlatin[0]: Došlo je do problema i %1 numera ne može biti uklonjena. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[1]: Došlo je do problema i %1 numera ne mogu biti uklonjene. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[2]: Došlo je do problema i %1 numera ne može biti uklonjeno. Proverite da li je fascikla upisiva.
sr@ijekavianlatin[3]: Došlo je do problema i ova numera ne može biti uklonjena. Proverite da li je fascikla upisiva.

en: Unable to remove tracks
sr@ijekavianlatin: Numere nije moguće ukloniti

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
sr@ijekavianlatin: Zbirka nema dovoljno slobodnog prostora ili nije upisiva.

en: Do you want to remove empty folders?
sr@ijekavianlatin: Želite li da uklonite prazne fascikle?

en: Remove empty folders?
sr@ijekavianlatin: Ukloniti prazne fascikle?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 — %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2)

en: today
sr@ijekavianlatin: danas

en: last week
sr@ijekavianlatin: prošle sedmice

en: last month
sr@ijekavianlatin: prošlog mjeseca

en: two months ago
sr@ijekavianlatin: prije dva mjeseca

en: three months ago
sr@ijekavianlatin: prije tri mjeseca

en: Trash
sr@ijekavianlatin: Smeće

en: Moving to trash: %1
sr@ijekavianlatin: Premiještam u smeće: %1

en: &Delete Episode
sr@ijekavianlatin: &Obriši epizodu

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete ovu %1 epizodu?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete ove %1 epizode?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete ovih %1 epizoda?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu epizodu?

en: Yes, delete from %1.
sr@ijekavianlatin: Da, obriši sa %1.

en: &Delete Channel and Episodes
sr@ijekavianlatin: &Obriši kanal i epizode

en: &Activate This Collection
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj ovu zbirku

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
sr@ijekavianlatin: Fajl <tt>%1</tt> navodi <tt>%2</tt> kao muzičku fasciklu na uređaju, ali takva ne postoji. Spadam na <tt>%3</tt>.

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
sr@ijekavianlatin: %1 (nije aktivirana)

en: Configure USB Mass Storage Device
sr@ijekavianlatin: Podešavanje USB uređaja za opšte skladištenje

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
sr@ijekavianlatin[0]: Uklanjam %1 numeru iz %2
sr@ijekavianlatin[1]: Uklanjam %1 numere iz %2
sr@ijekavianlatin[2]: Uklanjam %1 numera iz %2
sr@ijekavianlatin[3]: Uklanjam numeru iz %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje USB uređaja za opšte skladištenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
sr@ijekavianlatin: Automatski upotrebi po priključivanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
sr@ijekavianlatin: Muzika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla muzike:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
sr@ijekavianlatin: Šema imena fajlova numera koje se dodaju na uređaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla podemisija:

en: Scanning %1
sr@ijekavianlatin: Pretražujem %1

en: UPnP Error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška UPnP‑a: %1

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
sr@ijekavianlatin: Podložna lista numera je prazna

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
sr@ijekavianlatin: Kada je Amarok poslednji put zatvoren, ova numera je bila na %1, ali više ne može da se nađe na fajl sistemu niti u bilo kojoj drugoj zbirci. Pokušajte da utaknete uređaj na kome bi se numera mogla nalaziti.

en: Stream (%1)
sr@ijekavianlatin: Tok (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremeni fajl za preuzimanje liste numera.

en: Downloading remote playlist
sr@ijekavianlatin: Preuzimam udaljenu listu numera

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam listu numera iz %1.

en: The used file extension is not valid for playlists.
sr@ijekavianlatin: Fajl sa datim nastavkom nije prihvatljiv kao lista numera.

en: Unknown playlist format
sr@ijekavianlatin: Nepoznat format liste numera

en: Playlist_%1
sr@ijekavianlatin: Lista_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla podemisije

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
sr@ijekavianlatin: Određuje ga kanal podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
sr@ijekavianlatin: Posebno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
sr@ijekavianlatin: Dostupna polja: %artist%, %title%, %genre%, %year%, %composer%, %pubdate%, %number%, %album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija upisivanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, Amarok će automatski tražiti novine na podemisijama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
sr@ijekavianlatin: Automatski traži novine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje medijuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
sr@ijekavianlatin: Preuzmi medijum čim postane dostupan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
sr@ijekavianlatin: Preuzmi kad je do&stupno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
sr@ijekavianlatin: Medijum mora biti eksplicitno preuzet, inače će podemisija biti puštena sa udaljenog servera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
sr@ijekavianlatin: Protok ili preuzimanje na za&htjev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, Amarok će bacati stare podemitovane epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
sr@ijekavianlatin: Ograniči &broj epizoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
sr@ijekavianlatin: Čuvaj najviše:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
sr@ijekavianlatin: Najveći broj podemisijskih stavki za skladištenje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
sr@ijekavianlatin: RSS dovod i oznake u preuzetom fajlu ponekad sadrže različite podatke. Upisivanje oznaka osigurava da će podaci u listi numera i na medijskom uređaju biti identični kao u dovodu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
sr@ijekavianlatin: Upiši podatke o dovodu u oznake nakon preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena fajla epizode

[ctx: change options]
en: Configure %1
sr@ijekavianlatin: Podešavanje %1

en:  Item |  Items
sr@ijekavianlatin[0]:  stavka
sr@ijekavianlatin[1]:  stavke
sr@ijekavianlatin[2]:  stavki
sr@ijekavianlatin[3]:  stavka

en: Podcast
sr@ijekavianlatin: Podemisija

en: &Update All Channels
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj sve kanale

en: &Configure General Settings
sr@ijekavianlatin: &Podesi opšte postavke

en: &Export subscriptions to OPML file
sr@ijekavianlatin: &Izvezi pretplate u OPML fajl

en: &Configure
sr@ijekavianlatin: Po&desi

en: &Remove Subscription
sr@ijekavianlatin: &Ukloni pretplatu

en: &Update Channel
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj kanal

en: &Download Episode
sr@ijekavianlatin: Preuzmi &epizodu

en: &Delete Downloaded Episode
sr@ijekavianlatin: &Obriši preuzetu epizodu

en: &Write Feed Information to File
sr@ijekavianlatin: &Upiši podatke o dovodu u fajl

en: &Keep downloaded file
sr@ijekavianlatin: &Zadrži preuzeti fajl

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
sr@ijekavianlatin: Odredite stanje „zadržavanja“ za ovaj fajl podemisije. Preuzeti fajlovi sa ovim stanjem neće biti obrisani kada se primeni pročišćavanje.

en: Already subscribed to %1.
sr@ijekavianlatin: Već postoji pretplata za %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
sr@ijekavianlatin: svakih

en:  minute |  minutes
sr@ijekavianlatin[0]:  minut
sr@ijekavianlatin[1]:  minuta
sr@ijekavianlatin[2]:  minuta
sr@ijekavianlatin[3]:  minut

en: Configure Local Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podešavanje lokalnih podemisija

en: Move Podcasts
sr@ijekavianlatin: Premeštanje podemisija

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
sr@ijekavianlatin: Želite li da premestite preuzete epizode na drugu lokaciju?

en: Select file for OPML export
sr@ijekavianlatin: Izbor OPML fajla za uvoz

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da odjavite pretplatu na „%1“?

en: Delete downloaded episodes
sr@ijekavianlatin: Obriši preuzete epizode

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
sr@ijekavianlatin[0]: %1 preuzimanje podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[1]: %1 preuzimanja podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[2]: %1 preuzimanja podemisije još uvijek u toku
sr@ijekavianlatin[3]: Preuzimanje podemisije još uvijek u toku

en: Cancel Download and Quit.
sr@ijekavianlatin: Otkaži preuzimanje i napusti.

en: Unable to save podcast episode file to %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl podemisijine epizode u %1

en: Downloading Podcast Media
sr@ijekavianlatin: Preuzimam podemisijski medijum

en: Downloading Podcast "%1"
sr@ijekavianlatin: Preuzimam podemisiju „%1“

en: Local Podcasts
sr@ijekavianlatin: Lokalne podemisije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Osnovna fascikla za sve nove kanale podemisija.</p><p>Kada se kanal doda, kao fascikla za preuzimanje koristi se <tt>&lt;osnovna-fascikla&gt;/&lt;ime‑kanala&gt;</tt>.</p><p>Ovo se može izmijeniti za svaki kanal pojedinačno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Osnovna fascikla za sve nove kanale podemisija.</p><p>Kada se kanal doda, kao fascikla za preuzimanje koristi se <tt>&lt;osnovna-fascikla&gt;/&lt;ime‑kanala&gt;</tt>.</p><p>Ovo se može izmijeniti za svaki kanal pojedinačno.</p></html>

en: The configured database plugin could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam podešeni priključak baze podataka.

en: Organize tracks
sr@ijekavianlatin: Organizuj numere

en: Transcode and organize tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i organizuj numere

en: Move tracks
sr@ijekavianlatin: Premesti numere

en: Transcode and move tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i premesti numere

en: Copy tracks
sr@ijekavianlatin: Kopiraj numere

en: Transcode and copy tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj i kopiraj numere

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Organizujem %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Organizujem %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Organizujem %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Organizujem numeru

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram numeru

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Premeštam %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Premeštam %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Premeštam %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Premeštam numeru u %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram i premeštam %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram i premeštam %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram i premeštam %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram i premeštam numeru u %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiram %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiram %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiram %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiram numeru u %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
sr@ijekavianlatin[0]: Transkodiram i kopiram %1 numeru u %2
sr@ijekavianlatin[1]: Transkodiram i kopiram %1 numere u %2
sr@ijekavianlatin[2]: Transkodiram i kopiram %1 numera u %2
sr@ijekavianlatin[3]: Transkodiram i kopiram numeru u %2

en: No network connection
sr@ijekavianlatin: Nema mrežne veze

en: File does not exist
sr@ijekavianlatin: Fajl ne postoji

en: Not a file
sr@ijekavianlatin: Nije fajl

en: No read permissions
sr@ijekavianlatin: Nema dozvole za čitanje

en: Unknown Composer
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kompozitor

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
sr@ijekavianlatin: bilo šta|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'bilo čega' aku 'bilo šta']

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
sr@ijekavianlatin: ime fajla|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'imena fajla' aku 'ime fajla']

[ctx: Track field name]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'naslova' aku 'naslov']

[ctx: Track field name]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'izvođača']

[ctx: Track field name]
en: Album
sr@ijekavianlatin: album|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'albuma' aku 'album']

[ctx: Track field name]
en: Genre
sr@ijekavianlatin: žanr|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'žanra' aku 'žanr']

[ctx: Track field name]
en: Composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'kompozitora']

[ctx: Track field name]
en: Year
sr@ijekavianlatin: godina|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'godine' aku 'godinu']

[ctx: Track field name]
en: Comment
sr@ijekavianlatin: komentar|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'komentara' aku 'komentar']

[ctx: Track field name]
en: Track Number
sr@ijekavianlatin: broj numere|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja numere' aku 'broj numere']

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
sr@ijekavianlatin: broj diska|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja diska' aku 'broj diska']

[ctx: Track field name]
en: Bpm
sr@ijekavianlatin: opm|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'opm' aku 'opm']

[ctx: Track field name]
en: Length
sr@ijekavianlatin: trajanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'trajanja' aku 'trajanje']

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
sr@ijekavianlatin: bitski protok|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'bitskog protoka' aku 'bitski protok']

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'uzorkovanja' aku 'uzorkovanje']

[ctx: Track field name]
en: File Size
sr@ijekavianlatin: veličina fajla|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'veličine fajla' aku 'veličinu fajla']

[ctx: Track field name]
en: Format
sr@ijekavianlatin: format|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'formata' aku 'format']

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
sr@ijekavianlatin: dodato u zbirku|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'dodatog u zbirku' aku 'dodato u zbirku']

[ctx: Track field name]
en: Score
sr@ijekavianlatin: rezultat|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'rezultata' aku 'rezultat']

[ctx: Track field name]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: rejting|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'rejtinga' aku 'rejting']

[ctx: Track field name]
en: First Played
sr@ijekavianlatin: prvo puštanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'prvog puštanja' aku 'prvo puštanje']

[ctx: Track field name]
en: Last Played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'posljednjeg puštanja' aku 'posljednje puštanje']

[ctx: Track field name]
en: Playcount
sr@ijekavianlatin: broj puštanja|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'broja puštanja' aku 'broj puštanja']

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
sr@ijekavianlatin: jedinstveni ID|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'jedinstvenog ID‑a' aku 'jedinstveni ID']

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
sr@ijekavianlatin: pojačanje numere|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'pojačanja numere' aku 'pojačanje numere']

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
sr@ijekavianlatin: vrhunac pojačanja numere|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'vrhunca pojačanja numere' aku 'vrhunac pojačanja numere']

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
sr@ijekavianlatin: pojačanje albuma|/|$[svojstva _rod s _broj j gen 'pojačanja albuma' aku 'pojačanje albuma']

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
sr@ijekavianlatin: vrhunac pojačanja albuma|/|$[svojstva _rod m _broj j gen 'vrhunca pojačanja albuma' aku 'vrhunac pojačanja albuma']

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma|/|$[svojstva _rod m _broj j gen,aku 'izvođača albuma']

[ctx: Track field name]
en: Label
sr@ijekavianlatin: etiketa|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'etikete' aku 'etiketu']

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
sr@ijekavianlatin: poslednja izmijena|/|$[svojstva _rod ž _broj j gen 'poslednje izmijene' aku 'poslednja izmijena']

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: stihovi|/|$[svojstva _rod m _broj k gen 'stihova' aku 'stihove']

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
sr@ijekavianlatin: bilošta

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
sr@ijekavianlatin: imefajla

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
sr@ijekavianlatin: žanr

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
sr@ijekavianlatin: godina

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
sr@ijekavianlatin: komentar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
sr@ijekavianlatin: brojnumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
sr@ijekavianlatin: brojdiska

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bpm
sr@ijekavianlatin: opm

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
sr@ijekavianlatin: trajanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
sr@ijekavianlatin: bitskiprotok

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
sr@ijekavianlatin: veličinafajla

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
sr@ijekavianlatin: dodato

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
sr@ijekavianlatin: rezultat

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
sr@ijekavianlatin: rejting

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
sr@ijekavianlatin: prvopuštanje

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
sr@ijekavianlatin: posljednjepuštanje

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
sr@ijekavianlatin: brojpuštanja

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
sr@ijekavianlatin: jedinstveniid

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
sr@ijekavianlatin: pojačanjenumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
sr@ijekavianlatin: vrhunacpojačanjanumere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
sr@ijekavianlatin: pojačanjealbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
sr@ijekavianlatin: vrhunacpojačanjaalbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
sr@ijekavianlatin: izvođačalbuma

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
sr@ijekavianlatin: etiketa

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
sr@ijekavianlatin: izmijenjeno

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
sr@ijekavianlatin: tekst

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan,
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana,
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana,
sr@ijekavianlatin[3]: %1 dan,

[ctx: the time format for a time length when the time is 1 hour or above see QTime documentation.]
en: h:mm:ss
sr@ijekavianlatin: h.mm.ss

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
sr@ijekavianlatin[0]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[1]: %1 godine
sr@ijekavianlatin[2]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[3]: 1 godina

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
sr@ijekavianlatin[0]: %1 mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: %1 mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: %1 mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: 1 mjesec

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dan

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sat
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sata
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sati
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sat

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sekunda

en: Importing podcast channel from %1
sr@ijekavianlatin: Uvozim kanal podemisije sa %1

en: Updating podcast channel
sr@ijekavianlatin: Ažuriram kanal podemisije

en: Updating "%1"
sr@ijekavianlatin: Ažuriram „%1“

en: Importing podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Uvoženje podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Updating "%1" failed with error:
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje „%1“ propalo uz grešku:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
sr@ijekavianlatin: Pri raščlanjivanju %1 očekivan je dovod ali je primljena HTML stranica.
    Da li ste unijeli ispravan URL?

en: Feed has an unknown type: %1
sr@ijekavianlatin: Nepoznata vrsta dovoda: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije RSS dovod verzije 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije ispravan RSS dovod verzije 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
sr@ijekavianlatin: %1 nije ispravan Atom dovod.

en: Alternative Enclosures:
sr@ijekavianlatin: Alternativna obuhvaćenja:

en: unknown type
sr@ijekavianlatin: nepoznata vrsta

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikada

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: One week ago | %1 weeks ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 sedmicu
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 sedmice
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 sedmica
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 sedmice

en: Yesterday
sr@ijekavianlatin: juče

en: One day ago | %1 days ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 dana

en: One hour ago | %1 hours ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 sat
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 sata
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 sati
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 sata

en: One minute ago | %1 minutes ago
sr@ijekavianlatin[0]: prije %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: prije %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: prije %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: prije 1 minuta

en: Within the last minute
sr@ijekavianlatin: u toku prošlog minuta

en: The future
sr@ijekavianlatin: u budućnosti

[ctx: number of months ago]
en: %1M
sr@ijekavianlatin: %1 m

[ctx: w for weeks]
en: %1w
sr@ijekavianlatin: %1 n

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
sr@ijekavianlatin: sutra

[ctx: d for days]
en: %1d
sr@ijekavianlatin: %1 d

[ctx: h for hours]
en: %1h
sr@ijekavianlatin: %1 č

en: Unknown Artist(s)
sr@ijekavianlatin: Nepoznat(i) izvođač(i)

en: Unknown Album(s)
sr@ijekavianlatin: Nepoznat(i) album(i)

en: Various Albums
sr@ijekavianlatin: Razni albumi

[ctx: A saved playlist titled <artist> - <album>]
en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Ciljani bitski protok pri kodiranju konstantnim protokom

en: Smaller file
sr@ijekavianlatin: manji fajl

en: Better sound quality
sr@ijekavianlatin: bolji kvalitet zvuka

en: Apple Lossless
sr@ijekavianlatin: ALAC

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">ALAC („Appleov bezgubitni“)</a> je zvučni kodek za kompresiju digitalne muzike bez gubitaka. Preporučuje se samo za Appleove muzičke plejere, odnosno plejere koji ne podržavaju FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
sr@ijekavianlatin: <p><a href="http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html">Stepen kompresije</a> je celobrojna vrednost između 0 i 8 koja predstavlja kompromis između veličine fajla i brzine kompresovanja pri kodiranju <b>FLAC‑om</b>.</p><p>Postavljanje stepena kompresije na <b>0</b> daje najbržu kompresiju ali stvara relativno veliki fajl. Sa druge strane, stepen kompresije <b>8</b> čini kompresovanje vrlo sporim, ali daje najmanji fajl.</p><p>Imajte u vidu da je kvalitet zvuka izlaznog fajla potpuno isti bez obzira na stepen kompresije, pošto je FLAC po definiciji kodek bez gubitaka. Takođe, stepeni iznad <b>5</b> dramatično produžavaju vreme kompresovanja a stvaraju neznatno manji fajl, te nisu preporučljivi.</p>

en: Compression level
sr@ijekavianlatin: Stepen kompresije

en: Faster compression
sr@ijekavianlatin: brža kompresija

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec">FLAC („besplatni bezgubitni audio kodek“)</a> je otvoreni kodek bez naknada za kompresiju digitalne muzike bez gubitaka. Ukoliko želite da skladištite muziku bez kompromisa u kvalitetu zvuka, FLAC je odličan izbor.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>MP3</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo procena prosečnog bitskog protoka kodirane numere. <b>160 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>120 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>205 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Očekivani prosečni bitski protok pri kodiranju promenljivim protokom.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">MP3 („MPEG audio sloj 3“)</a> je patentirani kodek za digitalni zvuk koji koristi kompresiju sa gubicima. Uprkos nedostacima, ovo je uobičajeni format za potrošačko skladištenje zvuka, i široko je podržan na prenosnim muzičkim plejerima.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>Opus</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo procena prosečnog bitskog protoka kodirane numere. <b>128 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>100 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>256 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">Opus</a> je digitalni audio kodek za kompresiju sa gubicima, neopterećen patentima.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p><b>Vorbis</b> koder koji Amarok koristi podržava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details">promenljivi bitski protok (VBR)</a>, što znači da će vrednost bitskog protoka varirati tokom numere zavisno od složenosti zvučnog sadržaja. Složenije deonice podataka kodiraju se većim bitskim protokom u odnosu na jednostavnije; ovakav pristup sveukupno daje bolji kvalitet i manji fajl u odnosu na konstantan bitski protok tokom cele numere.</p><p>Vorbis koder koristi rejting kvaliteta „-q X“, gde je X između -1 i 10, da bi odredio očekivani nivo kvaliteta  zvuka. Mera bitskog protoka u ovom klizaču je samo gruba procena (koju dostavlja Vorbis) prosečnog bitskog protoka kodirane numere za zadatu vrednost -q. Zapravo, u novijim i efikasnijim verzijama Vorbisa stvaran bitski protok je čak i manji.</p><p><b>-q5</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>-q3</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>-q8</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Quality rating for variable bitrate encoding
sr@ijekavianlatin: Rejting kvaliteta za kodiranje promenljivim bitskim protokom

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">OGG Vorbis</a> je otvoreni zvučni kodek bez naknada za kompresiju zvuka sa gubicima. Stvara manje fajlove nego MP3 pri istom ili boljem kvalitetu. OGG Vorbis je sveukupno odličan izbor, naročito ukoliko ga prenosni plejer podržava.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
sr@ijekavianlatin: <p>Bitski protok je mera količine podataka potrebne za predstavljanje jedne sekunde audio numere.</p><p>Zbog ograničenja vlasničkog formata <b>WMA</b> i teškoća u reverznom inžinjeringu vlasničkog kodera, WMA koder koji Amarok koristi održava <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio">konstantan bitski protok (CBR)</a>.</p><p>Usled ovoga, mera bitskog protoka u ovom klizaču je prilično precizna procena bitskog protoka kodirane numere. <b>136 kb/s</b> je dobar izbor za muziku koja se sluša na prenosnim plejerima. Sve ispod <b>112 kb/s</b> može biti nezadovoljavajuće za muziku, a sve iznad <b>182 kb/s</b> je verovatno preterivanje.</p>

en: Windows Media Audio
sr@ijekavianlatin: WMA

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
sr@ijekavianlatin: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">WMA („Windows medija audio“)</a> je vlasnički kodek za kompresiju zvuka sa gubicima, koji je razvio Microsoft. Preporučuje se samo za prenosne muzičke plejere koji ne podržavaju OGG Vorbis.

en: Invalid
sr@ijekavianlatin: loš

en: Just Copy
sr@ijekavianlatin: samo kopiranje

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: sve numere u %1|/|sve numere u $[aku %1]

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
sr@ijekavianlatin: ne-%1 numere u %1|/|ne-%1 numere u $[aku %1]

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
sr@ijekavianlatin: kada treba u %1|/|kada treba u $[aku %1]

en: Fetching Cover
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot

en: There was an error communicating with cover provider: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri komunikaciji sa dobavljačem omota: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Uspješno dobavljen omot za „%1“.

en: Fetching cover for '%1' failed.
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje omota za „%1“ nije uspjelo.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje omota za „%1“ je otkazano.

en: Unable to find a cover for '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem omot za „%1“.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavi omote
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavi omot

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavi omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavi omot za ovaj album

en: Display Cover
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot

en: Display artwork for this album
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot za ovaj album

en: Unset Cover | Unset Covers
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni omote
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni omot

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Ukloni omote za %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: Ukloni omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Ukloni omote za %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Ukloni omot za ovaj album

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite ovaj %1 omot iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite ova %1 omota iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite ovih %1 omota iz zbirke?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite ovaj omot iz zbirke?

en: Set Custom Cover
sr@ijekavianlatin: Postavi poseban omot

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: Postavi poseban omot za ovaj %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: Postavi poseban omot za ova %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: Postavi poseban omot za ovih %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: Postavi poseban omot za ovaj album

en: Select Cover Image File
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla slike omota

en: Finding cover for
sr@ijekavianlatin: Tražim omot za

en: Enter Custom Search
sr@ijekavianlatin: Unesite posebnu pretragu

en: Sort by size
sr@ijekavianlatin: Poređaj po veličini

en: Cover Image Save Location
sr@ijekavianlatin: Lokacija upisivanja slike omota

en: Sorry, the cover could not be saved.
sr@ijekavianlatin: Omot nije mogao biti sačuvan.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
sr@ijekavianlatin: Slika omota nije mogla biti dobavljena.

en: Fetching Large Cover
sr@ijekavianlatin: Dobavljam veliki omot

en: Download Progress
sr@ijekavianlatin: Tok preuzimanja

en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

en: Search For More Results
sr@ijekavianlatin: Traži dodatne rezultate

en: No Images Found
sr@ijekavianlatin: Nisu nađene slike.

en: 1 Image Found | %1 Images Found
sr@ijekavianlatin[0]: Nađena je %1 slika
sr@ijekavianlatin[1]: Nađene su %1 slike
sr@ijekavianlatin[2]: Nađeno je %1 slika
sr@ijekavianlatin[3]: Nađena je %1 slika

en: Notes
sr@ijekavianlatin: Bilješke

[ctx: @item::intable]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: @item::intable]
en: Country
sr@ijekavianlatin: zemlja

[ctx: @item::intable]
en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
sr@ijekavianlatin: format

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
sr@ijekavianlatin: visina

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
sr@ijekavianlatin: godina izdavanja

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
sr@ijekavianlatin: širina

[ctx: @item::intable URL]
en: link
sr@ijekavianlatin: veza

en: Cover Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer omota

en: Albums By
sr@ijekavianlatin: Albumi od

en: All Artists
sr@ijekavianlatin: Svi izvođači

en: Enter search terms here
sr@ijekavianlatin: Izraz za pretragu

en: All Albums
sr@ijekavianlatin: Svi albumi

en: Albums With Cover
sr@ijekavianlatin: Albumi sa omotom

en: Albums Without Cover
sr@ijekavianlatin: Albumi bez omota

en: Fetch Missing Covers
sr@ijekavianlatin: Dobavi nedostajuće omote

en: Fetching
sr@ijekavianlatin: Dobavljam

en: Loading
sr@ijekavianlatin: Učitavam

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
sr@ijekavianlatin: Završeno.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
sr@ijekavianlatin[0]:  <b>%1</b> omot nije nađen
sr@ijekavianlatin[1]:  <b>%1</b> omota nisu nađena
sr@ijekavianlatin[2]:  <b>%1</b> omota nije nađeno
sr@ijekavianlatin[3]:  Omot nije nađen

en: Fetching cover for %1 - %2...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot za %1 — %2...

en: Fetching cover for %1...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam omot za %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
sr@ijekavianlatin[0]: Dobavljam <b>%1</b> omot:
sr@ijekavianlatin[1]: Dobavljam <b>%1</b> omota:
sr@ijekavianlatin[2]: Dobavljam <b>%1</b> omota:
sr@ijekavianlatin[3]: Dobavljam omot:

en: 1 fetched | %1 fetched
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dobavljen
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dobavljena
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dobavljenih
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dobavljen

en:  -
sr@ijekavianlatin:  —

en: 1 not found | %1 not found
sr@ijekavianlatin[0]: %1 nije nađen
sr@ijekavianlatin[1]: %1 nisu nađena
sr@ijekavianlatin[2]: %1 nije nađeno
sr@ijekavianlatin[3]: 1 nije nađen

en: Connecting...
sr@ijekavianlatin: Povezujem se...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
sr@ijekavianlatin[0]: %1 rezultat za „%2“
sr@ijekavianlatin[1]: %1 rezultata za „%2“
sr@ijekavianlatin[2]: %1 rezultata za „%2“
sr@ijekavianlatin[3]: 1 rezultat za „%2“

en: 1 album | %1 albums
sr@ijekavianlatin[0]: %1 album
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma
sr@ijekavianlatin[3]: 1 album

en: %1 by %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
sr@ijekavianlatin[0]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 — (<b>%1</b> bez omota)

en: Cover Image
sr@ijekavianlatin: Slika omota

en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: No Artist
sr@ijekavianlatin: Nema izvođača

en: Cover View
sr@ijekavianlatin: Prikaz omota

en: Could not open file "%1".
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl „%1“.

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl koji pravi Amarokov pretraživač zbirke.<br />Pogledajte više <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">o paketnom režimu</a>.

en: Input file
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl

en: Full rescan
sr@ijekavianlatin: Potpuno ponovo pretraži

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretražuje cijelu zbirku. Ovo <i>neće</i> brisati statistiku.

en: Import batch file...
sr@ijekavianlatin: Uvezi paketni fajl...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
sr@ijekavianlatin: Uvoz zbirke iz fajla koji proizvede amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
sr@ijekavianlatin: &Pretražuj fascikle rekurzivno (zahteva potpuno ponovno pretraživanje ukoliko je prvi put popunjeno)

en: &Watch folders for changes
sr@ijekavianlatin: &Prati izmjene u fasciklama

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, Amarok će čitati i sve potfascikle.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je popunjeno, biće nadgledane izmene u fasciklama zbirke.
    (Nadzornik neće videti izmene iza simboličkih veza.)

en: Rescan '%1'
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretraži „%1“

en: Import Collection
sr@ijekavianlatin: Uvoz zbirke

en: Import configuration
sr@ijekavianlatin: Uvoz postave

en: Migrating
sr@ijekavianlatin: Selidba

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Neuspeh:</font></b> nijedna numera nije uvezena

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezena %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezene %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezeno %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: <b><font color='green'>Uspeh:</font></b> uvezena 1 numera

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Neuspeh:</font></b> ne mogu da uvezem statistiku

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
sr@ijekavianlatin: <b><font color='red'>Greška:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1 — %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b>%1 — %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
sr@ijekavianlatin: Odbačena: <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;iz %2<br/>&nbsp;&nbsp;u %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1 — %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;sa %3<br/>&nbsp;&nbsp;u %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
sr@ijekavianlatin: Uvezena <b><font color='green'>%1 — %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;sa %4<br/>&nbsp;&nbsp;u %5

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
sr@ijekavianlatin[0]: Izabran <b>%1</b> fajl.
sr@ijekavianlatin[1]: Izabrana <b>%1</b> fajla.
sr@ijekavianlatin[2]: Izabrano <b>%1</b> fajlova.
sr@ijekavianlatin[3]: Izabran <b>1</b> fajl.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ove stavke će biti <b>trajno obrisane</b> sa diska.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ove stavke će biti premještene u smeće.</qt>

en: &Send to Trash
sr@ijekavianlatin: Pošalji u &smeće

en: About to delete selected files
sr@ijekavianlatin: Spremam se da obrišem izabrane fajlove

en: Deleting files
sr@ijekavianlatin: Brišem fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddWarningIcon)
en: Icon Placeholder, not in GUI
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač ikonice, nije u GUI‑ju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddDeleteText)
en: Deletion method placeholder, never shown to user.
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač metoda za brisanje, nikad se ne prikazuje korisniku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: List of files that are about to be deleted.
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova koji će upravo biti obrisani.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: This is the list of items that are about to be deleted.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak stavki koje će upravo biti obrisane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddNumFiles)
en: Placeholder for number of files, not in GUI
sr@ijekavianlatin: Mjestodržač za broj fajlova, nije u GUI‑ju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
sr@ijekavianlatin: &Briši fajlove umjesto premiještanja u smeće

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, fajlovi će biti trajno uklanjani umjesto prebacivanja u smeće.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je ova kućica popunjena, fajlovi će biti <b>trajno uklanjani</b> umjesto da se prebacuju u smeće.</p><p><em>Koristite ovo sa oprezom</em>: na većini fajl sistema, obrisane fajlove nije moguće pouzdano povratiti.</p></qt>

en: Select Plugin for %1
sr@ijekavianlatin: Izbor priključka za %1

en: Configure Media Device
sr@ijekavianlatin: Podešavanje multimedijalnog uređaja

en: Pre-&connect command:
sr@ijekavianlatin: Naredba &prije povezivanja:

en: Example: mount %d
sr@ijekavianlatin: Primjer: mount %d

en: Set a command to be run before connecting to your device (e.g. a mount command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovdje naredbu koja će se izvršiti prije povezivanja sa uređajem (npr. za montiranje).
    %d će biti zamijenjeno čvorom uređaja, a %m tačkom montiranja.
    Prazne naredbe neće biti izvršene.

en: Post-&disconnect command:
sr@ijekavianlatin: Naredba poslije prekidanja &veze:

en: Example: eject %d
sr@ijekavianlatin: Primjer: eject %d

en: Set a command to be run after disconnecting from your device (e.g. an eject command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
sr@ijekavianlatin: Postavite ovdje naredbu koja će se izvršiti poslije prekidanja veze sa uređajem (npr. za izbacivanje).
    %d će biti zamijenjeno čvorom uređaja, a %m tačkom montiranja.
    Prazne naredbe neće biti izvršene.

en: &Transcode before transferring to device
sr@ijekavianlatin: &Transkodiraj prije prebacivanja na uređaj

en: Transcode to preferred format (%1) for device
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj u poželjni format (%1) za uređaj

en: Whenever possible
sr@ijekavianlatin: kada je god moguće

en: When necessary
sr@ijekavianlatin: kada je neophodno

en: Remove transcoded files after transfer
sr@ijekavianlatin: Ukloni transkodirane fajlove po prenosu

en: For this feature, a script of type "Transcode" has to be running
sr@ijekavianlatin: Za ovu mogućnost mora se izvršavati skripta tipa „Transkodiranje“

en: Copy to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u klipbord

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
sr@ijekavianlatin: Dijagnostika za %1|/|Dijagnostika za $[aku %1]

[ctx: Usage]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Usage]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
sr@ijekavianlatin: Aktivne skripte:
    %1
    Aktivni priključci:
    %2
    Aktivni apleti:
    %3

en: AND
sr@ijekavianlatin: I

en: OR
sr@ijekavianlatin: ILI

en: Simple text
sr@ijekavianlatin: običan tekst

en: Edit Filter
sr@ijekavianlatin: Uređivanje filtera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
sr@ijekavianlatin: Uslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
sr@ijekavianlatin: izvrnuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
sr@ijekavianlatin: i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
sr@ijekavianlatin: ili

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
sr@ijekavianlatin: Filter pretrage

en: Configure Equalizer
sr@ijekavianlatin: Podešavanje ekvilajzera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
sr@ijekavianlatin: Aktivan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
sr@ijekavianlatin: Spisak dostupnih pretpodešavanja ekvilajzera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izmjene izabranog pretpodešavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
sr@ijekavianlatin: Obrišite izabrano pretpodešavanje. Ugrađena se ne mogu brisati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
sr@ijekavianlatin: Resetujte izabranu postavku pretpodešavanja na podrazumijevanu ili na poslednju sačuvanu izmenu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
sr@ijekavianlatin: Resetuj na podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
sr@ijekavianlatin: Opsezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
sr@ijekavianlatin: pretpojačanje

en: Choose Best Matches
sr@ijekavianlatin: Izaberi najbolja poklapanja

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
sr@ijekavianlatin: Uzima rezultat na vrhu za svaku neodređenu numeru. Umesto ovoga možete kliknuti na <i>Izaberi najbolja poklapanja sa ovog albuma</i> u kontekstnom meniju nekog dobrog predloga; to možete biti bolja varijanta, jer sprečava mešanje različitih izdanja albuma.

en: Clear Choices
sr@ijekavianlatin: Očiste izbore

en: Clear all choices, even manually made ones.
sr@ijekavianlatin: Čisti sve izbore, čak i ručno načinjene.

en: Collapse Chosen
sr@ijekavianlatin: Sažmi izabrane

en: Collapse All
sr@ijekavianlatin: Sažmi sve

en: Expand Unchosen
sr@ijekavianlatin: Proširi neizabrane

en: Expand All
sr@ijekavianlatin: Proširi sve

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
sr@ijekavianlatin: MusicBrainzov uređivač oznaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj oznake za izabrane numere i napusti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj oznake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
sr@ijekavianlatin: Napusti bez upisivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: %1 or %2
sr@ijekavianlatin: %1 ili %2

en: The Album Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač albuma

en: The Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

en: Artist's Initial
sr@ijekavianlatin: inicijali izvođača

en: File Extension of Source
sr@ijekavianlatin: nastavak fajla izvora

en: Track Number
sr@ijekavianlatin: broj numere

en: You can use the following tokens:
sr@ijekavianlatin: Možete upotrijebiti sljedeće tokene:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
sr@ijekavianlatin: Ako okružite vitičastim zagradama dijelove teksta koji sadrže token, ti dijelovi će biti skriveni kada je token prazan.

en: Preview: %1
sr@ijekavianlatin: Pregled: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
sr@ijekavianlatin: Postoji sukob u imenima fajlova, postojeći fajlovi će biti prebrisani.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
sr@ijekavianlatin: Postoji sukob u imenima fajlova, postojeći fajlovi neće biti menjani.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
sr@ijekavianlatin: Organizovanje fajlova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla u koju se smiještaju fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla &zbirke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
sr@ijekavianlatin: Fascikla zbirke u koju će fajlovi biti premješteni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prikaži/sakrij dopunske kontrole za sastavljanje odredišnih putanja numera prema metapodacima.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled odredišta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, istoimeni fajlovi se prebrisuju bez pitanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Popunite da bi se automatski prebrisali istoimeni fajlovi. <i>Upozorenje: prebrisavanje nije moguće opozvati.</i></p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
sr@ijekavianlatin: Prebriši &odredište

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
sr@ijekavianlatin: Zamjena znakova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, razmaci se pretvaraju u podvlake.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, svi razmaci u imenima fajlova će biti zamenjeni podvlakama. Ukoliko nije, razmaci će biti ostavljeni gdje jesu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
sr@ijekavianlatin: Zamijeni razmake &podvlakama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, dodaje se „, The“ na kraj imena izvođača koja počinju sa „The“.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, „The“ sa početka imena izvođača biće premešteno na kraj. Na primjer, „The Beatles“ će postati „Beatles, The“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
sr@ijekavianlatin: &Premesti „The“ u imenima izvođača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
sr@ijekavianlatin: Zamijeni znakove nesaglasne sa MS‑DOS/VFAT fajl sistemima podvlakama.
    
    Većina korisnika može ostaviti ovu opciju uključenom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, menja znakove nesaglasne sa MS‑DOS/VFAT fajl sistemima podvlakama. U nesaglasne znakove spadaju |?*<":>+[] i Unicode kontrolni znakovi. 
    
    Većini korisnika će ova opcija biti potrebna, jer se stara da kopiranje na medijske uređaje ispravno funkcioniše.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
sr@ijekavianlatin: Imena bezbjedna za &VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je popunjeno, svi ne-ASCII znakovi će biti zamenjeni podvlakama. <b>Nemojte uključivati ovu opciju ukoliko imate neengleske znakove u oznakama.</b></p>
    <p>Većini korisnika ovo nije potrebno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je popunjeno, svi ne-ASCII znakovi će biti zamijenjeni podvlakama. <b>Nemojte uključivati ovu opciju ukoliko imate neengleske znakove u oznakama.</b></p>
    <p>Većini korisnika ovo nije potrebno.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
sr@ijekavianlatin: Ograniči na &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
sr@ijekavianlatin: Regularni izraz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
sr@ijekavianlatin: Znakovna niska

en: Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: Track Details: %1 by %2
sr@ijekavianlatin: Podaci o numeri: %1 od %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Podaci za %1 numeru
sr@ijekavianlatin[1]: Podaci za %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Podaci za %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Podaci za 1 numeru

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b> (<b>%3</b>)

en: Editing 1 file | Editing %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: Uređujem %1 fajl
sr@ijekavianlatin[1]: Uređujem %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: Uređujem %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: Uređujem 1 fajl

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedna

en: The track is not playable. %1
sr@ijekavianlatin: Numera ne može da se pusti. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o numeri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
sr@ijekavianlatin: Saž&etak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
sr@ijekavianlatin: Trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
sr@ijekavianlatin: Bitski protok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
sr@ijekavianlatin: Uzorkovanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
sr@ijekavianlatin: Zbirka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
sr@ijekavianlatin: Rejting:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
sr@ijekavianlatin: Rezultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
sr@ijekavianlatin: Prvo puštanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
sr@ijekavianlatin: Posljednje puštanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
sr@ijekavianlatin: Napomena:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
sr@ijekavianlatin: O&znake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
sr@ijekavianlatin: Nas&lov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
sr@ijekavianlatin: &Izvođač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
sr@ijekavianlatin: &Kompozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
sr@ijekavianlatin: Izvođač albuma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
sr@ijekavianlatin: &Album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
sr@ijekavianlatin: Bro&j numere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
sr@ijekavianlatin: &Žanr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
sr@ijekavianlatin: &Broj diska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
sr@ijekavianlatin: &Godina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
sr@ijekavianlatin: &Otkucaja po minutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
sr@ijekavianlatin: &Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
sr@ijekavianlatin: Dobavi oznake sa &MusicBrainza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
sr@ijekavianlatin: Pogodi oznake iz &imena fajla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
sr@ijekavianlatin: Sti&hovi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
sr@ijekavianlatin: Eti&kete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
sr@ijekavianlatin: Etiketa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
sr@ijekavianlatin: Unesite posebnu etiketu ili odaberite neku sa spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
sr@ijekavianlatin: Posebne etikete za ovu stavku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
sr@ijekavianlatin: Po &numeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj i zatvori

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
sr@ijekavianlatin: Sljedeći tokeni mogu se koristiti u definiciji šeme imena fajla:<br /><font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>, <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>, <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>, <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>, <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
sr@ijekavianlatin: Pogađanje oznaka iz imena fajla

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
sr@ijekavianlatin: &lt;prazno&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
sr@ijekavianlatin: Uredi &veličinu slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
sr@ijekavianlatin: &Engleska naslovna veličina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
sr@ijekavianlatin: Veliko &prvo slovo svake riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
sr@ijekavianlatin: Sva slova &velika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
sr@ijekavianlatin: Sva slova &mala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
sr@ijekavianlatin: Ukloni prateće &razmake u oznakama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
sr@ijekavianlatin: Zamijeni razmake &podvlakama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled rezultata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
sr@ijekavianlatin: <prazno>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
sr@ijekavianlatin: Kompozitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
sr@ijekavianlatin: Godina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
sr@ijekavianlatin: Broj numere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
sr@ijekavianlatin: Žanr:

en: Unknown album
sr@ijekavianlatin: Nepoznat album

en: Unknown artist
sr@ijekavianlatin: Nepoznat izvođač

en: No comments
sr@ijekavianlatin: Nema komentara

en: Unknown composer
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kompozitor

en: Unknown disc number
sr@ijekavianlatin: Nepoznat broj diska

en: Unknown genre
sr@ijekavianlatin: Nepoznat žanr

en: Unknown title
sr@ijekavianlatin: Nepoznat naslov

en: Unknown year
sr@ijekavianlatin: Nepoznata godina

en: Transfer Queue to Device
sr@ijekavianlatin: Red za prenos na uređaj

en: Music Location
sr@ijekavianlatin: Muzička lokacija

en: Your music will be transferred to:
    %1
sr@ijekavianlatin: Vaša muzika će biti prebačena na:
    %1

en: You can have your music automatically grouped in
    a variety of ways. Each grouping will create
    directories based upon the specified criteria.
sr@ijekavianlatin: Muziku možete automatski grupisati na više načina.
    Svako grupisanje će stvoriti fascikle na osnovu
    naznačenih kriterijuma.

en: Groupings
sr@ijekavianlatin: Grupisanja

en: Select first grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite prvo grupisanje:

en: Select second grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite drugo grupisanje:

en: Select third grouping:
sr@ijekavianlatin: Izaberite treće grupisanje:

en: Convert spaces to underscores
sr@ijekavianlatin: Pretvori razmake u podvlake

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
sr@ijekavianlatin: Nasumične numere

[ctx: And bias representation]
en: Match all
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
sr@ijekavianlatin: i

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
sr@ijekavianlatin: ili

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
sr@ijekavianlatin: Poklopi bilo šta

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumična

en: Generating playlist...
sr@ijekavianlatin: Pravim listu numera...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
sr@ijekavianlatin: Puštanje albuma

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Puštanje albuma“ dodaje
    numere koje pripadaju istom albumu.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
sr@ijekavianlatin: Sledeća numera sa albuma

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
sr@ijekavianlatin: Bilo koja naredna numera sa albuma

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
sr@ijekavianlatin: Numere sa istog albuma

en: Track directly follows previous track in album
sr@ijekavianlatin: Numera neposredno za prethodnom numerom u albumu

en: Track comes after previous track in album
sr@ijekavianlatin: Numera sledi nakon prethodne numere u albumu

en: Track is in the same album as previous track
sr@ijekavianlatin: Numera je u istom albumu kao i prethodna

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
sr@ijekavianlatin: Slični izvođači sa Echo Nesta

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Echo Nest“ traži numere na
    Echo Nestu i dodaje samo slične numere.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
sr@ijekavianlatin: Slično prethodnom izvođaču (prema izveštaju Echo Nesta)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
sr@ijekavianlatin: Slično bilo kom izvođaču iz trenutne liste (prema izveštaju Echo Nesta)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
sr@ijekavianlatin: <a href="http://the.echonest.com/">Echo Nest</a> smatra da je izvođač sličan

en: the previous track's artist
sr@ijekavianlatin: izvođaču prethodne numere

en: one of the artist in the current playlist
sr@ijekavianlatin: jednom od izvođača u trenutnoj listi

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
sr@ijekavianlatin: Ako—inače

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Ako—inače“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa najmanje jednom od podnaklonosti.
    Druga podnaklonost proverava se samo ukoliko
    prva ne da nikakav rezultat.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve sekvencijalno

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
sr@ijekavianlatin: inače

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
sr@ijekavianlatin: Proporcija

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Proporcija“ popunjava delove
    liste iz različitih podnaklonosti.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
sr@ijekavianlatin: Određuje koliki dio liste numera treba da zadovolji kriterijum

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
sr@ijekavianlatin: Proporcija

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
sr@ijekavianlatin: Igra kviza

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Igra kviza“ dodaje numere koje počinju
    slovom kojim se prethodna numera završava.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čiji naslov počinje slovom
    kojim se prethodna numera završava

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čije ime izvođača počinje
    slovom kojim se prethodna numera završava

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
sr@ijekavianlatin: Numere čije ime albuma počinje slovom
    kojim se prethodna numera završava

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
sr@ijekavianlatin: Poslednje slovo prethodne pesme
    je prvo slovo naredne pesme.

en: of the track title (Title quiz)
sr@ijekavianlatin: iz naslova numere (kviz naslova)

en: of the artist (Artist quiz)
sr@ijekavianlatin: iz imena izvođača (kviz izvođača)

en: of the album name (Album quiz)
sr@ijekavianlatin: iz imena albuma (kviz albuma)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Pretraga“ dodaje numere
    nađene upitom pretrage. Prihvata iste
    upite pretrage kao i pregledač zbirke.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
sr@ijekavianlatin: Traži: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
sr@ijekavianlatin: Poklapanje metaoznaka

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Poklapanje metaoznaka“ dodaje
    numere koje zadovoljavaju određeni uslov.

en: Invert condition
sr@ijekavianlatin: Izvrni uslov

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
sr@ijekavianlatin: Nije %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumična

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
sr@ijekavianlatin: Nasumična naklonost dodaje proizvoljne numere iz
    cele zbirke (odnosno, nema nikakve naklonosti).

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
sr@ijekavianlatin: I

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „I“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa svim podnaklonostima.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
sr@ijekavianlatin: Ili

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Ili“ dodaje numere koje se
    poklapaju sa najmanje jednom od podnaklonosti.

en: Replacement for bias %1
sr@ijekavianlatin: Zamena za naklonost %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
sr@ijekavianlatin: Nova lista numera

en: Rock and Pop
sr@ijekavianlatin: Rok i pop

en: Rock
sr@ijekavianlatin: rok

en: Pop
sr@ijekavianlatin: pop

en: Album play
sr@ijekavianlatin: Puštanje albuma

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: Rejting

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
sr@ijekavianlatin: Suviše grešaka u listi numera. Puštanje zaustavljeno.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b> (<b>%3</b>)

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> — <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> (<b>%2</b>)

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin:  <b>%1</b>

en: Manual
sr@ijekavianlatin: ručno

en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasična

en: Club
sr@ijekavianlatin: klupska

en: Dance
sr@ijekavianlatin: plesna

en: Full Bass
sr@ijekavianlatin: pun bas

en: Full Treble
sr@ijekavianlatin: pun visokotonac

en: Full Bass + Treble
sr@ijekavianlatin: pun bas i visokotonac

en: Laptop/Headphones
sr@ijekavianlatin: laptop ili slušalice

en: Large Hall
sr@ijekavianlatin: velika hala

en: Live
sr@ijekavianlatin: uživo

en: Party
sr@ijekavianlatin: žurka

en: Reggae
sr@ijekavianlatin: rege

en: Soft
sr@ijekavianlatin: lagana

en: Ska
sr@ijekavianlatin: ska

en: Soft Rock
sr@ijekavianlatin: lagani rok

en: Techno
sr@ijekavianlatin: tehno

en: Zero
sr@ijekavianlatin: nulti

[ctx: Database type]
en: embedded
sr@ijekavianlatin: ugnežđena

[ctx: Database type]
en: external
sr@ijekavianlatin: spoljašnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
sr@ijekavianlatin: Tip baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
sr@ijekavianlatin: Lokacija baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
sr@ijekavianlatin: Ime cilja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
sr@ijekavianlatin: Naziv baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl MySQL‑ovog servera

en: Amarok 2.x Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Amaroka 2.x

en: Banshee
sr@ijekavianlatin: Zloslutnica

en: Banshee Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Zloslutnice

en: Clementine Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
sr@ijekavianlatin: Tip veze

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Amaroka 1.4

en: Apple iTunes
sr@ijekavianlatin: Appleov iTunes

en: iTunes Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz iTunesa

en: Rhythmbox
sr@ijekavianlatin: Ritam mašina

en: Rhythmbox Statistics Importer
sr@ijekavianlatin: Uvoznik statistike iz Ritam mašine

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
sr@ijekavianlatin: Ime cilja

en: Now playing
sr@ijekavianlatin: Sad puštam

en: Retrieved lyrics is empty
sr@ijekavianlatin: Dobavljeni stihovi su prazni

en: Lyrics data could not be parsed
sr@ijekavianlatin: Stihovi ne mogu biti raščlanjeni

en: No information available for this track
sr@ijekavianlatin: Podaci za ovu numeru nisu dostupni

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2013, The Amarok Development Squad
sr@ijekavianlatin: © 2002–2003, Mark Krečman
    © 2003–2013, Amarokov razvojni odred

en: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
sr@ijekavianlatin: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok #amarok.de #amarok.es #amarok.fr
    
    Pišite na:
    amarok@kde.org
    
    (Datum gradnje: %1)

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
sr@ijekavianlatin: Bart Kernels „Gdje su mi čačkalice“

en: Developer (Stecchino)
sr@ijekavianlatin: Programer (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
sr@ijekavianlatin: Eduard Toroščin „Had“

en: Developer (dr_lepper)
sr@ijekavianlatin: Programer (dr_lepper)

en: Mark Kretschmann
sr@ijekavianlatin: Mark Krečman

en: Project founder (markey)
sr@ijekavianlatin: Osnivač projekta (markey)

en: Matěj Laitl
sr@ijekavianlatin: Matjej Laitl

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
sr@ijekavianlatin: Pisanje iznova zbirke iPoda i još toga (strohel)

en: Myriam Schweingruber
sr@ijekavianlatin: Mirijam Švajngruber

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
sr@ijekavianlatin: Rokymoterka, trijažiranje grešaka (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
sr@ijekavianlatin: Ralf Engels „Majstor salse“

en: Developer (rengels)
sr@ijekavianlatin: Programer (rengels)

en: Patrick von Reth
sr@ijekavianlatin: Patrik fon Ret

en: Windows build (TheOneRing)
sr@ijekavianlatin: Gradnja za Windows (TheOneRing)

en: Rick W. Chen
sr@ijekavianlatin: Rik Čen

en: Developer (stuffcorpse)
sr@ijekavianlatin: Programer (stuffcorpse)

en: Sam Lade
sr@ijekavianlatin: Sem Lejdi

en: Developer (Sentynel)
sr@ijekavianlatin: Programer (Sentynel)

en: Sven Krohlas
sr@ijekavianlatin: Sven Krolas

en: Rokymoter, Developer (sven423)
sr@ijekavianlatin: Rokymoter, programer (sven423)

en: Téo Mrnjavac
sr@ijekavianlatin: Teo Mrnjavac

en: Developer (Teo`)
sr@ijekavianlatin: Programer (Teo`)

en: Valorie Zimmerman
sr@ijekavianlatin: Valori Cimerman

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
sr@ijekavianlatin: Rokymoterka, priručnik (valorie)

en: <i>Inactive authors</i>
sr@ijekavianlatin: <i>Neaktivni autori</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
sr@ijekavianlatin: Autorstvo pod Amarokom nije hobi, već životni stil. Ali kada ljudi odluče da nas napuste, želimo da ih ispoštujemo navođenjem ovde:

en: Ian 'The Beard' Monroe
sr@ijekavianlatin: Ijan Monro „Brada“

en: Developer (eean)
sr@ijekavianlatin: Programer (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
sr@ijekavianlatin: Džef Mičel „JAKO ROKAM“

en: Developer (jefferai)
sr@ijekavianlatin: Programer (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
sr@ijekavianlatin: Programer (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
sr@ijekavianlatin: Lidija Pinčer „nije u pravu™“

en: Release Vixen (Nightrose)
sr@ijekavianlatin: Izdavačka lija (Nightrose)

en: Max Howell
sr@ijekavianlatin: Maks Hauel

en: Developer, Vision
sr@ijekavianlatin: Programer, vizija

en: Maximilian Kossick
sr@ijekavianlatin: Maksimilijan Kosik

en: Developer (maxx_k)
sr@ijekavianlatin: Programer (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
sr@ijekavianlatin: Nikolaj Hald Nilsen „Pride vrlo vruć“

en: Developer (nhn)
sr@ijekavianlatin: Programer (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
sr@ijekavianlatin: Seb Ruiz „Surfuje dolje južno“

en: Developer (sebr)
sr@ijekavianlatin: Programer (sebr)

en: Alejandro Wainzinger
sr@ijekavianlatin: Alehandro Vajncinger

en: Developer (xevix)
sr@ijekavianlatin: Programer (xevix)

en: Alex Merry
sr@ijekavianlatin: Aleks Meri

en: Developer, Replay Gain support
sr@ijekavianlatin: Programer, podrška za ponovljivo pojačanje

en: Casey Link
sr@ijekavianlatin: Kejsi Link

en: MP3tunes integration
sr@ijekavianlatin: Integracija MP3Tunesa

en: Casper van Donderen
sr@ijekavianlatin: Kasper van Donderen

en: Windows porting
sr@ijekavianlatin: Prenošenje na Windows

en: Christie Harris
sr@ijekavianlatin: Kristi Haris

en: Dan Leinir Turthra Jensen
sr@ijekavianlatin: Dan Lejnir Turtra Jensen

en: Usability
sr@ijekavianlatin: Upotrebljivost

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
sr@ijekavianlatin: Den Melcer „Hej, kompilovanje je prošlo...“

en: Developer (hydrogen)
sr@ijekavianlatin: Programer (hydrogen)

en: Daniel Caleb Jones
sr@ijekavianlatin: Danijel Kejleb Džouns

en: Biased playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera sa naklonošću

en: Daniel Dewald
sr@ijekavianlatin: Danijel Devald

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
sr@ijekavianlatin: Pogađač oznaka, etikete, analizator spektra

en: Daniel Winter
sr@ijekavianlatin: Danijel Vinter

en: Nepomuk integration
sr@ijekavianlatin: Integracija Nepomuka

en: Frank Meerkötter
sr@ijekavianlatin: Frank Merketer

en: Podcast improvements
sr@ijekavianlatin: Unapređenja podemisija

en: Greg Meyer
sr@ijekavianlatin: Greg Mejer

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
sr@ijekavianlatin: Živi CD, ispravke grešaka (oggb4mp3)

en: Harald Sitter
sr@ijekavianlatin: Harald Siter

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
sr@ijekavianlatin: Phonon, v.d. gospodara KDE‑ove multimedije (apachelogger)

en: John Atkinson
sr@ijekavianlatin: Džon Atkinson

en: Assorted patches
sr@ijekavianlatin: Razne zakrpe

en: Kenneth Wesley Wimer II
sr@ijekavianlatin: Kenet Vajmer

en: Icons
sr@ijekavianlatin: Ikonice

en: Developer, Website theme (KRF)
sr@ijekavianlatin: Programer, tema za veb sajt (KRF)

en: Kuba Serafinowski
sr@ijekavianlatin: Kuba Serafinovski

en: Lee Olson
sr@ijekavianlatin: Li Olson

en: Artwork
sr@ijekavianlatin: Grafika

en: Lucas Gomes
sr@ijekavianlatin: Lukas Gomes

en: Developer (MaskMaster)
sr@ijekavianlatin: Programer (MaskMaster)

en: Mathias Panzenböck
sr@ijekavianlatin: Matijas Pancenbek

en: Mikko Caldara
sr@ijekavianlatin: Miko Kaldara

en: Bug triaging and sanitizing
sr@ijekavianlatin: Trijažiranje i dopunjavanje izvještaja o greškama

en: Nikhil Marathe
sr@ijekavianlatin: Nikil Marate

en: UPnP support and patches (nsm)
sr@ijekavianlatin: Podrška za UPnP i zakrpe (nsm)

en: Nuno Pinheiro
sr@ijekavianlatin: Nuno Pinjeiro

en: Olivier Bédard
sr@ijekavianlatin: Olivje Bedar

en: Website hosting
sr@ijekavianlatin: Udomljavanje veb sajta

en: Peter Zhou Lei
sr@ijekavianlatin: Džou Lej

en: Scripting interface
sr@ijekavianlatin: Sučelje za skriptovanje

en: Phalgun Guduthur
sr@ijekavianlatin: Falgun Gudutur

en: Nepomuk Collection (phalgun)
sr@ijekavianlatin: Nepomukova zbirka (phalgun)

en: Scott Wheeler
sr@ijekavianlatin: Skot Viler

en: TagLib & ktrm code
sr@ijekavianlatin: Kod za TagLib i ktrm

en: Shane King
sr@ijekavianlatin: Šejn King

en: Patches & Windows porting (shakes)
sr@ijekavianlatin: Zakrpe i prenošenje na Windows (shakes)

en: Simon Esneault
sr@ijekavianlatin: Simon Esneo

en: Photos & Videos applets, Context View
sr@ijekavianlatin: Apleti za fotografije i video, prikaz konteksta

en: Soren Harward
sr@ijekavianlatin: Soren Harvard

en: Developer, Automated Playlist Generator
sr@ijekavianlatin: Programer, autogenerator listi numera

en: Thomas Lübking
sr@ijekavianlatin: Tomas Libking

en: Valentin Rouet
sr@ijekavianlatin: Valanten Rue

en: Wade Olson
sr@ijekavianlatin: Vejd Olson

en: Splash screen artist
sr@ijekavianlatin: Slikar uvodnog ekrana

en: William Viana Soares
sr@ijekavianlatin: Viljam Vijana Soares

en: Context view
sr@ijekavianlatin: Prikaz konteksta

en: Former contributors
sr@ijekavianlatin: Raniji doprinosioci

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
sr@ijekavianlatin: Dolje navedeni doprinijeli su Amaroku u prošlosti. Hvala im!

en: Adam Pigg
sr@ijekavianlatin: Adam Pig

en: Analyzers, patches, shoutcast
sr@ijekavianlatin: Analizatori, zakrpe, SHOUTcast

en: Adeodato Simó
sr@ijekavianlatin: Adeodato Simo

en: Patches
sr@ijekavianlatin: Zakrpe

en: Alexandre Oliveira
sr@ijekavianlatin: Aleksandre Oliveira

en: MySQL support
sr@ijekavianlatin: Podrška za MySQL

en: Andrew de Quincey
sr@ijekavianlatin: Endru de Kvinsi

en: Postgresql support
sr@ijekavianlatin: Podrška za PostgreSQL

en: Andrew Turner
sr@ijekavianlatin: Endru Terner

en: Andy Kelk
sr@ijekavianlatin: Endi Kelk

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
sr@ijekavianlatin: MTP medijski uređaji i Rio Karma, zakrpe

en: Christian Muehlhaeuser
sr@ijekavianlatin: Kristijan Milhojzer

en: Graphics, splash-screen
sr@ijekavianlatin: Grafika, uvodni ekran

en: Enrico Ros
sr@ijekavianlatin: Enriko Ros

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
sr@ijekavianlatin: Analizatori, pregledač konteksta i uljepšavanje sistemske kasete

en: Frederik Holljen
sr@ijekavianlatin: Frederik Holjen

en: Gábor Lehel
sr@ijekavianlatin: Gabor Lehel

en: Gérard Dürrmeyer
sr@ijekavianlatin: Žerar Durmejer

en: Icons and image work
sr@ijekavianlatin: Ikonice i rad na slikama

en: Giovanni Venturi
sr@ijekavianlatin: Đovani Venturi

en: Dialog to filter the collection titles
sr@ijekavianlatin: Dijalog za filtriranje imenâ̂ zbirki

en: Jarkko Lehti
sr@ijekavianlatin: Jarko Lehti

en: Tester, IRC channel operator, whipping
sr@ijekavianlatin: Tester, operater IRC kanala, uparivanje

en: Jocke Andersson
sr@ijekavianlatin: Joke Anderson

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
sr@ijekavianlatin: Rokymoter, ispravke grešaka (Firetech)

en: Marco Gulino
sr@ijekavianlatin: Marko Gulino

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
sr@ijekavianlatin: K‑osvajačeva bočna traka, neki DCOP metodi

en: Martin Aumueller
sr@ijekavianlatin: Martin Aumiler

en: Melchior Franz
sr@ijekavianlatin: Melhior Franc

en: FHT routine, bugfixes
sr@ijekavianlatin: FHT rutina, ispravke grešaka

en: Michael Pyne
sr@ijekavianlatin: Majkl Pajn

en: K3b export code
sr@ijekavianlatin: Kod za izvoz u K3b

en: Mike Diehl
sr@ijekavianlatin: Majk Dil

en: Paul Cifarelli
sr@ijekavianlatin: Pol Čifareli

en: Peter C. Ndikuwera
sr@ijekavianlatin: Piter K. Ndikuvera

en: Bugfixes, PostgreSQL support
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka, podrška za PostgreSQL

en: Pierpaolo Panfilo
sr@ijekavianlatin: Pjerpaolo di Panfilo

en: Reigo Reinmets
sr@ijekavianlatin: Rejgo Rejnmets

en: Wikipedia support, patches
sr@ijekavianlatin: Podrška za Wikipediju, zakrpe

en: Roman Becker
sr@ijekavianlatin: Roman Beker

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
sr@ijekavianlatin: Prethodni Amarokov logo, uvodni ekran i ikonice

en: Sami Nieminen
sr@ijekavianlatin: Sami Nijeminen

en: Audioscrobbler support
sr@ijekavianlatin: Podrška za Audioscrobbler

en: Stanislav Karchebny
sr@ijekavianlatin: Stanislav Karčebnji

en: Stefan Bogner
sr@ijekavianlatin: Štefan Bogner

en: Loads of stuff
sr@ijekavianlatin: Mnogo toga

en: Tomasz Dudzik
sr@ijekavianlatin: Tomaš Duđik

en: Splash screen
sr@ijekavianlatin: Uvodni ekran

en: Andrew Browning
sr@ijekavianlatin: Endru Brauning

en: Chris Wales
sr@ijekavianlatin: Kris Vejls

en: ZImin Stanislav
sr@ijekavianlatin: Stanislav Zimin

en: Local Music
sr@ijekavianlatin: Lokalna muzika

en: Local sources of content
sr@ijekavianlatin: Lokalni izvori sadržaja

en: Online sources of content
sr@ijekavianlatin: Izvori sadržaja na vezi

en: Playlists
sr@ijekavianlatin: Liste numera

en: Various types of playlists
sr@ijekavianlatin: Razne vrste listi numera

en: Browse local hard drive for content
sr@ijekavianlatin: Pregledajte sadržaj lokalnog hard‑diska

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

en: Lock Layout
sr@ijekavianlatin: Zaključaj raspored

en: Reset Layout
sr@ijekavianlatin: Resetuj raspored

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Zatvaranjem glavnog prozora, Amarok će nastaviti da radi u sistemskoj kaseti. Koristite <i>Napusti</i> iz menija ili Amarokovu ikonicu u sistemskoj kaseti da biste izašli iz programa.</qt>

en: Docking in System Tray
sr@ijekavianlatin: Pristajanje u sistemsku kasetu

en: Play Media (Files or URLs)
sr@ijekavianlatin: Pusti medijum (fajlovi ili URL‑ovi)

en: Add Media (Files or URLs)
sr@ijekavianlatin: Dodaj medijum (fajlovi ili URL‑ovi)

en: Add Stream
sr@ijekavianlatin: Dodavanje toka

en: Enter Stream URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL toka:

en: &Add Media...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj medijum...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
sr@ijekavianlatin: &Očisti listu numera

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
sr@ijekavianlatin: Uredi &red

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
sr@ijekavianlatin: Ukloni &duplikate

en: &Add Stream...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj tok...

en: &Export Playlist As...
sr@ijekavianlatin: Izvezi listu numera &kao...

en: Equalizer
sr@ijekavianlatin: Ekvilajzer

en: Bookmark Playlist Setup
sr@ijekavianlatin: Obilježi postavke liste numera

en: Bookmark Context Applets
sr@ijekavianlatin: Obilježi kontekstne aplete

en: Play Media...
sr@ijekavianlatin: Pusti medijum...

en: Edit Details of Currently Selected Track
sr@ijekavianlatin: Uredi detalje trenutno izabrane numere

en: Update Collection
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj zbirku

en: Synchronize Statistics...
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj statistiku...

en: Previous Track
sr@ijekavianlatin: Prethodna numera

en: Restart current track
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni tekuću numeru

en: Shuffle Playlist
sr@ijekavianlatin: Promešaj listu numera

en: Repopulate Playlist
sr@ijekavianlatin: Ponovo popuni listu numera

en: Disable Dynamic Playlist
sr@ijekavianlatin: Isključi dinamičku listu numera

en: Next Track
sr@ijekavianlatin: Sljedeća numera

en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu

en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu

en: Toggle Main Window
sr@ijekavianlatin: Uključi/isključi glavni prozor

en: Toggle Full Screen
sr@ijekavianlatin: Preko cijelog ekrana

en: Search playlist
sr@ijekavianlatin: Pretraži listu numera

en: Show active track
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekuću numeru

en: Show Notification Popup
sr@ijekavianlatin: Prikazuj iskačuća obavještenja

en: Mute Volume
sr@ijekavianlatin: Utišaj zvuk

en: Last.fm: Love Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: voli tekuću numeru

en: Last.fm: Ban Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: zabrani tekuću numeru

en: Last.fm: Skip Current Track
sr@ijekavianlatin: Last.fm: preskoči tekuću numeru

en: Queue Track
sr@ijekavianlatin: Stavi u red

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
sr@ijekavianlatin: Stavi „izvođač — naslov“ tekuće numere u klipbord

en: Rate Current Track: 1
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 1

en: Rate Current Track: 2
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 2

en: Rate Current Track: 3
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 3

en: Rate Current Track: 4
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 4

en: Rate Current Track: 5
sr@ijekavianlatin: Ocijeni tekuću numeru: 5

en: Network Request Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač mrežnih zahteva

en: &About Amarok
sr@ijekavianlatin: &O Amaroku

en: &Diagnostics
sr@ijekavianlatin: &Dijagnostika

en: &Report Bug...
sr@ijekavianlatin: P&rijavi grešku...

en: &Music
sr@ijekavianlatin: &Muzika

en: &Playlist
sr@ijekavianlatin: &Lista numera

en: &Tools
sr@ijekavianlatin: Ala&tke

en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste da sakrijete traku menija.
    
    U svakom trenutku možete je vratiti prečicom „%1“.

en: Hide Menu
sr@ijekavianlatin: Sakrivanje menija

en: Paused  ::  %1
sr@ijekavianlatin: Pauzirano  ::  %1

en: %1 - %2  ::  %3
sr@ijekavianlatin: %1 — %2 ::  %3

en: Apply this layout change?
sr@ijekavianlatin: Primeniti izmenu rasporeda?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
sr@ijekavianlatin: MusicBrainzov stepen poklapanja: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
sr@ijekavianlatin: MusicDNS‑ov stepen poklapanja: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
sr@ijekavianlatin: Izaberi najbolja poklapanja sa ovog albuma

en: Go to Artist Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu izvođača

en: Go to Album Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu albuma

en: Go to Track Page
sr@ijekavianlatin: Na stranicu numere

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
sr@ijekavianlatin: Mrežni zahtevi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
sr@ijekavianlatin: &Očisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
sr@ijekavianlatin: metod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
sr@ijekavianlatin: odgovor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
sr@ijekavianlatin: Trajanje|/|$[svojstva _rod s _broj j]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
sr@ijekavianlatin: vrsta sadržaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
sr@ijekavianlatin: podaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
sr@ijekavianlatin: Podaci o zahtevu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
sr@ijekavianlatin: Podaci o odgovoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
sr@ijekavianlatin: Čitanje OPML podemisije sa %1 propalo uz grešku:

en: Playlist Layouts
sr@ijekavianlatin: Rasporedi liste numera

en: Configure Playlist Layouts...
sr@ijekavianlatin: Podesi rasporede liste numera...

en: Configuration for
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
sr@ijekavianlatin: [prefiks]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
sr@ijekavianlatin: [sufiks]

en: Width:
sr@ijekavianlatin: Širina:

en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebna

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
sr@ijekavianlatin: Fiksna (apsolutna) ili relativna vrijednost (npr. 128px ili 12%).

en: Fit content
sr@ijekavianlatin: uklopi sadržaj

en: Fit the element text
sr@ijekavianlatin: Uklopi tekst elementa.

[ctx: automatic width]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatska

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
sr@ijekavianlatin: Zauzima neprekidni dio prostora dostupnog svim elementima sa automatskom širinom.

en: Alignment:
sr@ijekavianlatin: Poravnanje:

en: Configuration for '%1'
sr@ijekavianlatin: Postavke za „%1“

en: Show cover
sr@ijekavianlatin: Prikaži omot

en: Invalid playlist layout.
sr@ijekavianlatin: Neispravan raspored liste numera.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
sr@ijekavianlatin: Susretnuto nepoznato ime elementa pri čitanju rasporeda.

en: copy of %1
sr@ijekavianlatin: kopija %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored „%1“ je samo za čitanje. Pravim novi raspored „%2“ sa vašim izmjenama i aktiviram ga.

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
sr@ijekavianlatin: Raspored „%1“ je jedan od podrazumijevanih i ne može biti obrisan.

en: Cannot Delete Default Layouts
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem podrazumijevani raspored

en: Head
sr@ijekavianlatin: Zaglavlje

en: Body
sr@ijekavianlatin: Telo

en: Body (Various artists)
sr@ijekavianlatin: Tijelo (razni izvođači)

en: Single
sr@ijekavianlatin: Singl

en: New playlist layout
sr@ijekavianlatin: Novi raspored liste numera

en: Copy playlist layout
sr@ijekavianlatin: Kopiraj raspored liste numera

en: Delete playlist layout
sr@ijekavianlatin: Obriši raspored liste numera

en: Rename playlist layout
sr@ijekavianlatin: Preimenuj raspored liste numera

en: Choose a name for the new playlist layout
sr@ijekavianlatin: Izaberite ime za novi raspored liste numera

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
sr@ijekavianlatin: Unesite naziv za raspored liste numera koji želite da definišete:

en: Cannot create a layout with no name.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim bezimeni raspored.

en: Layout name error
sr@ijekavianlatin: Greška u nazivu rasporeda

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim raspored pod nazivom koji je već u upotrebi.

en: Cannot create a layout containing '/'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim raspored koji sadrži „/“.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
sr@ijekavianlatin: Unesite naziv za raspored liste numera koji želite da definišete kao kopiju rasporeda „%1“:

en: Choose a new name for the playlist layout
sr@ijekavianlatin: Izbor naziva za raspored liste numera

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
sr@ijekavianlatin: Unesite novi naziv rasporeda koji želite da preimenujete:

en: Cannot rename a layout to have no name.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preimenujem bezimeni raspored.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preimenujem raspored na isto ime kao postojeći raspored.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
sr@ijekavianlatin: Raspored „%1“ koji ste izmijenili jedan je od podrazumijevanih i ne može biti prebrisan. Sačuvano kao novi raspored „%2“.

en: Default Layout
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani raspored

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač rasporeda liste numera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
sr@ijekavianlatin: Dostupni rasporedi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
sr@ijekavianlatin: Raspored

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
sr@ijekavianlatin: Kontrole puštanja u liniji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
sr@ijekavianlatin: Grupiši po

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
sr@ijekavianlatin: Oblačići

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

en: Track Progression
sr@ijekavianlatin: Smjenjivanje numera

en: Standard
sr@ijekavianlatin: Uobičajeno

en: Only Queue
sr@ijekavianlatin: Samo red

en: Repeat Track
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj numeru

en: Repeat Album
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj album

en: Repeat Playlist
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj listu numera

en: Random Tracks
sr@ijekavianlatin: Nasumično numere

en: Random Albums
sr@ijekavianlatin: Nasumično albumi

en: Favor
sr@ijekavianlatin: Prednost ima

en: Higher Scores
sr@ijekavianlatin: viši rezultat

en: Higher Ratings
sr@ijekavianlatin: viši rejting

en: Not Recently Played
sr@ijekavianlatin: davno pušteno

en: Shuffle
sr@ijekavianlatin: miješano

en: Add a sorting level to the playlist.
sr@ijekavianlatin: Dodajte nivo ređanja listi numera.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
sr@ijekavianlatin: dodavanje numere u listu|/|$[svojstva aku 'dodavanje numere u listu']

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
sr@ijekavianlatin: stavljanje numere u red|/|$[svojstva aku 'stavljanje numere u red']

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
sr@ijekavianlatin: zamjena liste numera|/|$[svojstva aku 'zamjenu liste numera']

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
sr@ijekavianlatin: mjestodržač

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
sr@ijekavianlatin: slika omota

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
sr@ijekavianlatin: fascikla

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
sr@ijekavianlatin: razdvajač

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
sr@ijekavianlatin: ime fajla

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
sr@ijekavianlatin: trajanje grupe

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
sr@ijekavianlatin: numere grupe

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
sr@ijekavianlatin: etikete

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
sr@ijekavianlatin: raspoloženje

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
sr@ijekavianlatin: traka raspoloženja

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
sr@ijekavianlatin: amblem izvora

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
sr@ijekavianlatin: naslov (sa brojem numere)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
sr@ijekavianlatin: <a href='%1'>Dinamički režim</a> uključen. <a href='%2'>Popuni ponovo</a> | <a href='%3'>Isključi</a>

en: &Save Current Playlist
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj tekuću listu numera

en: &Save playlist to "%1"
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj listu numera u ‘%1’

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera (%2)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere (%2)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera (%2)
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: 1 numera

en: No tracks
sr@ijekavianlatin: nema numera

en: Total playlist size: %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina liste numera: %1

en: Queue size: %1
sr@ijekavianlatin: Veličina reda: %1

en: Queue length: %1
sr@ijekavianlatin: Dužina reda: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
sr@ijekavianlatin: <b>Napomena:</b> Numera ne može da se pusti.<br />%1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
sr@ijekavianlatin: %1 kb/s

en: No extra information available
sr@ijekavianlatin: Dodatni podaci nisu dostupni

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

en: Disc Number
sr@ijekavianlatin: broj diska|/|$[svojstva _rod m _broj j]

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
sr@ijekavianlatin: numera

en: BPM
sr@ijekavianlatin: opm

en: Comment
sr@ijekavianlatin: Komentar|/|$[svojstva _rod m _broj j]

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
sr@ijekavianlatin: fascikla

en: Bitrate
sr@ijekavianlatin: bitski protok

en: Sample Rate
sr@ijekavianlatin: uzorkovanje|/|$[svojstva _rod s _broj j]

en: Rating
sr@ijekavianlatin: rejting|/|$[svojstva _rod m _broj j]

[ctx: Column name]
en: Last Played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje

en: Mood
sr@ijekavianlatin: raspoloženje

en: File Size
sr@ijekavianlatin: veličina fajla|/|$[svojstva _rod ž _broj j]

[ctx: Iten in queue, %1 is position, %2 artist, %3 track]
en: %1: %2 - %3
sr@ijekavianlatin: %1: %2 — %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač reda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
sr@ijekavianlatin: Izbaci iz reda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
sr@ijekavianlatin: Očisti red

en: Clear the playlist sorting configuration.
sr@ijekavianlatin: Očisti postavu ređanja u listi numera

en: Add a playlist sorting level.
sr@ijekavianlatin: Dodaj nivo ređanja u listi numera

en: Filter %1
sr@ijekavianlatin: filter %1

en: Search %1
sr@ijekavianlatin: pretraga %1

en: %1 layout
sr@ijekavianlatin: raspored %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
sr@ijekavianlatin: Lista numera

en: Start typing to progressively search through the playlist
sr@ijekavianlatin: Počnite da kucate za progresivno traženje kroz listu numera.

en: Tracks
sr@ijekavianlatin: numere

en: Albums
sr@ijekavianlatin: albumi

en: Artists
sr@ijekavianlatin: izvođači

en: Composers
sr@ijekavianlatin: kompozitori

en: Years
sr@ijekavianlatin: godine

en: Show only matches
sr@ijekavianlatin: samo poklapanja

en: Search Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke pretrage

en: Tracks Added
sr@ijekavianlatin: Dodate numere

en: Tracks Removed
sr@ijekavianlatin: Uklonjene numere

en: Tracks moved
sr@ijekavianlatin: Numere premještene

en: Tracks have been hidden due to the active search.
sr@ijekavianlatin: Numere su skrivene zbog aktivne pretrage.

en: Add some songs here by dragging them from all around.
sr@ijekavianlatin: Dodajte ovde pesme prevlačenjem sa raznih strana.

en: The following sources are available for this track:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći izvori su dostupni za ovu numeru:

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Stop Playing After This Track
sr@ijekavianlatin: Zaustavi puštanje poslije ove numere

en: Remove From Playlist
sr@ijekavianlatin: Ukloni sa liste numera

en: Select Source
sr@ijekavianlatin: Izaberi izvor

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
sr@ijekavianlatin: grupa „poklopi bilo koje“

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
sr@ijekavianlatin: grupa „poklopi sve“

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
sr@ijekavianlatin: nepoznata grupa poklapanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
sr@ijekavianlatin: Uređivač grupa ograničenja. Možete postaviti tip grupe na „poklopi sva“ ili „poklopi bilo koje“. Kada je tip grupe postavljen na „poklopi sva“, generator će pokušati da u listi poklopi sva ograničenja iz grupe. Kada je tip grupe postavljen na „poklopi bilo koje“, generator će pokušati da u listi poklopi bilo koje od ograničenja iz grupe.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke grupe ograničenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
sr@ijekavianlatin: AGL će smatrati da je grupa ograničenja ispoštovana samo ako je svako ograničenje iz grupe zadovoljeno. Ovo je analogno logičkom „I“: „numere moraju poklopiti svako od svojstava 1, 2 i 3“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
sr@ijekavianlatin: Poklopi sva ograničenja iz grupe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
sr@ijekavianlatin: AGL će smatrati da je grupa ograničenja ispoštovana ako je bilo koje ograničenje iz grupe zadovoljeno. Ovo je analogno logičkom „ILI“: „numere moraju poklopiti bar jedno od svojstava 1, 2 ili 3“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
sr@ijekavianlatin: Poklopi bilo koje ograničenje iz grupe

en: Checkpoint
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
sr@ijekavianlatin: Fiksira numeru, album ili izvođača na određenu poziciju u listi numera.

en: Checkpoint: %1
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka: %1

en: unassigned
sr@ijekavianlatin: nedodijeljeno

en: "%1" (track) by %2
sr@ijekavianlatin: „%1“ (numera) od %2

en: "%1" (album) by %2
sr@ijekavianlatin: „%1“ (album) od %2

en: "%1" (album)
sr@ijekavianlatin: „%1“ (album)

en: "%1" (artist)
sr@ijekavianlatin: „%1“ (izvođač)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja po kontrolnoj tački. Korisnik može postaviti numeru, album ili izvođača na tačno određenu poziciju u listi numera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja po kontrolnoj tački

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
sr@ijekavianlatin: Izaberite numeru koju želite da upotrijebite kao kontrolnu tačku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
sr@ijekavianlatin: Pozicija:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the song in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
sr@ijekavianlatin: Poželjna pozicija pesme u listi, izražena u satima, minutima i sekundama. Imajte u vidu da je, usljed ograničenja Qt‑a, najkasnija moguća pozicija 24 sata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog pri postavljanju izabrane numere na naznačeno vrijeme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
sr@ijekavianlatin: Poklopi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTi
en: fuzzy
sr@ijekavianlatin: približno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTi
en: exact
sr@ijekavianlatin: tačno

en: Playlist Duration
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste numera

en: Sets the preferred duration of the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjno trajanje liste numera.

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: jednako %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: veće od %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: manje od %1

en: Playlist duration: unknown
sr@ijekavianlatin: Trajanje liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja trajanja liste numera. Korisnik može imenovati ograničenje, zadati ciljano trajanje i da li lista treba biti kraća, jednaka ili duža od zadate vrijednosti, kao i strogoću kojom će AGL poklapati trajanje.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja trajanja liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li trajanje generisane liste numera treba da bude kraće, jednako ili duže od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
sr@ijekavianlatin: kraće od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
sr@ijekavianlatin: duže od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
sr@ijekavianlatin: Željeno trajanje liste numera, izraženo u satima, minutima i sekundama. Imajte u vidu da je, usljed ograničenja Qt‑a, maksimalno moguće trajanje liste 24 sata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju trajanja liste sa naznačenim vremenom.

en: Total File Size of Playlist
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste numera

en: Sets the preferred total file size of the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjnu ukupnu veličinu fajlova u listi numera.

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: jednako %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: manje od %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: veće od %1

en: Total file size of playlist: unknown
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina fajlova liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja dužine liste numera. Korisnik može postaviti ciljani broj numera i da li lista treba da sadrži manje, jednako ili više numera od zadate vrijednosti, kao i strogoću kojom će AGL poklapati ciljani broj numera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja ukupne veličine liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li ukupna veličina svih fajlova u generisanoj listi treba da bude manja, jednaka ili veća od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: less than
sr@ijekavianlatin: manje od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
sr@ijekavianlatin: veće od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Ciljana ukupna velična svih fajlova u listi numera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
sr@ijekavianlatin: Jedinice veličine fajla u ograničenju. Imajte na umu da je kB 1.000 bajtova, MB 1.000.000, itd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p>Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju ukupne veličine svih fajlova u listi numera sa naznačenom veličinom.</p></body></html>

en: Playlist Length
sr@ijekavianlatin: Dužina liste numera

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
sr@ijekavianlatin: Postavlja poželjan broj numera u listi.

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: %1 numera
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: %1 numere
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: %1 numera

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: više od %1 numere
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: više od %1 numera
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: više od %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: više od %1 numere

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: Dužina liste: manje od %1 numere
sr@ijekavianlatin[1]: Dužina liste: manje od %1 numera
sr@ijekavianlatin[2]: Dužina liste: manje od %1 numera
sr@ijekavianlatin[3]: Dužina liste: manje od %1 numera

en: Playlist length: unknown
sr@ijekavianlatin: Dužina liste: nepoznato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja dužine liste numera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li broj numera u generisanoj listi treba da bude manji, jednak ili veći od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
sr@ijekavianlatin: manje od

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
sr@ijekavianlatin: Ciljani broj numera za generisanu listu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog u poklapanju dužine liste sa naznačenim brojem numera.

en: Prevent Duplicates
sr@ijekavianlatin: Prevencija duplikata

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
sr@ijekavianlatin: Sprečava dupliranje numera, albuma ili izvođača u listi numera.

en: Prevent duplicate tracks
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje numera

en: Prevent duplicate artists
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje izvođača

en: Prevent duplicate albums
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje albuma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
sr@ijekavianlatin: Uređivač ograničenja prevencije duplikata. Kada je postavljeno na „numera“, pokušaće da spriječi više od jednog pojavljivanja iste numere u listi. Kada je postavljeno na „album“ ili „izvođač“ pokušaće da spriječi više od jednog pojavljivanja istog albuma ili izvođača u listi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja prevencije duplikata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
sr@ijekavianlatin: Određuje koje duplikate spriječiti. „Spriječi dupliranje numera“ je najmanje, a „spriječi dupliranje izvođača“ je naviše restriktivno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
sr@ijekavianlatin: Spriječi dupliranje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
sr@ijekavianlatin: numera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
sr@ijekavianlatin: albuma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
sr@ijekavianlatin: izvođača

en: Match Tags
sr@ijekavianlatin: Poklopi oznake

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
sr@ijekavianlatin: Poklopi sve numere u listi sa određenom karakteristikom

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
sr@ijekavianlatin: Poklopi oznaku:%1 %2 %3 %4

en:  not
sr@ijekavianlatin:  nije

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
sr@ijekavianlatin[0]: %1 zvezdica
sr@ijekavianlatin[1]: %1 zvezdice
sr@ijekavianlatin[2]: %1 zvezdica
sr@ijekavianlatin[3]: 1 zvezdica

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
sr@ijekavianlatin: veće od

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
sr@ijekavianlatin: prije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
sr@ijekavianlatin: tačno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
sr@ijekavianlatin: poslije

en: within
sr@ijekavianlatin: u toku

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
sr@ijekavianlatin: počinje sa

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
sr@ijekavianlatin: završava se sa

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

en: regexp
sr@ijekavianlatin: regiz

en: unknown comparison
sr@ijekavianlatin: nepoznato poređenje

en: %1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: %1 dan

en: %1 month | %1 months
sr@ijekavianlatin[0]: %1 mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: %1 mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: %1 mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: %1 mjesec

en: %1 year | %1 years
sr@ijekavianlatin[0]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[1]: %1 godine
sr@ijekavianlatin[2]: %1 godina
sr@ijekavianlatin[3]: %1 godina

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
sr@ijekavianlatin[0]: dana
sr@ijekavianlatin[1]: dana
sr@ijekavianlatin[2]: dana
sr@ijekavianlatin[3]: dana

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
sr@ijekavianlatin[0]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[1]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: mjeseca

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
sr@ijekavianlatin[0]: godine
sr@ijekavianlatin[1]: godine
sr@ijekavianlatin[2]: godina
sr@ijekavianlatin[3]: godine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
sr@ijekavianlatin: Uređivač za ograničenje poklapanja oznaka. Korisnik može naznačiti osobine numere koje će AGL pokušati da poklopi prilikom stvaranja liste. Ovo je vrlo slično sa funkcijom poklapanja atributa u pametnim listama numera iz Amaroka 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke ograničenja poklapanjem oznaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
sr@ijekavianlatin: Bira koje osobine numere želite da poklopite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
sr@ijekavianlatin: Polje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>AGL će izabrati sve numere koje se <b>ne</b> poklapaju sa naznačenim karakteristikama.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
sr@ijekavianlatin: Suprotno:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su manje, jednake ili veće od naznačene vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
sr@ijekavianlatin: Numerička vrijednost osobine numere koju treba poklopiti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
sr@ijekavianlatin: Koliko AGL treba da bude strog pri poklapanju numera sa zadatom vrijednošću.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL poklapati numere koje su pre, tačno ili poslije naznačenog datuma, ili će birati numere koje su u okviru zadatog vremenskog intervala.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
sr@ijekavianlatin: u toku posljednjih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
sr@ijekavianlatin: Određen datum koji će AGL koristiti za poklapanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Relativni vremenski period koji će AGL pokušati da poklopi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
sr@ijekavianlatin: Koliko će strogo AGL poklapati numere sa naznačenim datumom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL poklapati numere koje su jednake, počinju ili završavaju naznačenom niskom.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
sr@ijekavianlatin: jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
sr@ijekavianlatin: počinje sa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
sr@ijekavianlatin: završava se sa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
sr@ijekavianlatin: Niska koju će AGL koristiti za poklapanje numera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su kraće, jednake ili duže od naznačenog trajanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Trajanje koje će AGL pokušati da poklopi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
sr@ijekavianlatin: Koliko strogo AGL treba da poklapa numere sa naznačenim trajanjem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
sr@ijekavianlatin: Da li će AGL birati numere koje su manje, jednake ili veće od naznačenog rejtinga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
sr@ijekavianlatin: Rejting koji će AGL koristiti za poklapanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
sr@ijekavianlatin: Koliko strogo AGL treba da poklapa numere sa naznačenim rejtingom.

en: url
sr@ijekavianlatin: URL

en: title
sr@ijekavianlatin: naslov

en: artist name
sr@ijekavianlatin: ime izvođača

en: album name
sr@ijekavianlatin: ime albuma

en: genre
sr@ijekavianlatin: žanr

en: composer
sr@ijekavianlatin: kompozitor

en: year | years
sr@ijekavianlatin[0]:  godina
sr@ijekavianlatin[1]:  godine
sr@ijekavianlatin[2]:  godina
sr@ijekavianlatin[3]:  godina

en: comment
sr@ijekavianlatin: komentar

en: track number
sr@ijekavianlatin: broj numere

en: disc number
sr@ijekavianlatin: broj diska

en: length
sr@ijekavianlatin: trajanje

en: added to collection
sr@ijekavianlatin: dodato u zbirku

en: score
sr@ijekavianlatin: rezultat

en: rating
sr@ijekavianlatin: rejting

en: first played
sr@ijekavianlatin: prvo puštanje

en: last played
sr@ijekavianlatin: posljednje puštanje

en: play count
sr@ijekavianlatin: broj puštanja

en: label
sr@ijekavianlatin: etiketa

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
sr@ijekavianlatin: Generator listi nije uspeo da učita nijednu numeru iz zbirke.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
sr@ijekavianlatin: Ne postoje numere koje zadovoljavaju sva ograničenja. Generator listi će pokušati da približno poklopi, ali bi trebalo da razmislite o ublažavanju ograničenja kako biste našli više numera.

en: New playlist preset
sr@ijekavianlatin: Novo pretpodešavanje liste numera

en: Unnamed playlist preset
sr@ijekavianlatin: Neimenovano pretpodešavanje liste

en: Generating a new playlist
sr@ijekavianlatin: Pravim novu listu numera

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
sr@ijekavianlatin: Generator je napravio listu koja ne zadovoljava sva ograničenja. Ukoliko niste zadovoljni rezultatima, pokušajte sa ublažavanjem ili uklanjanjem nekih ograničenja i stvaranjem nove liste.

en: Add new
sr@ijekavianlatin: Dodaj novo

en: Constraint Group
sr@ijekavianlatin: Grupa ograničenja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač pretpodešavanja AGL‑a

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
sr@ijekavianlatin: Stablo ograničenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
sr@ijekavianlatin: Naziv pretpodešavanja AGL‑a

en: Import preset
sr@ijekavianlatin: Uvoz pretpodešavanja

en: Preset exported to %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje izvezeno u %1

en: Preset could not be exported to %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje se ne može izvesti u %1

en: Presets could not be imported from %1
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje se ne može uvesti iz %1

en: %1 could not be opened for preset import
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1 za uvoz pretpodešavanja

en: Example 1: new tracks added this week
sr@ijekavianlatin: Primjer 1: nove numere dodate ove sedmice

en: Example 2: rock or pop music
sr@ijekavianlatin: Primjer 2: rok i pop muzika

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
sr@ijekavianlatin: Primjer 3: oko sat numera različitih izvođača

en: Example 4: like my favorite radio station
sr@ijekavianlatin: Primjer 4: poput moje omiljene radio stanice

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
sr@ijekavianlatin: Primjer 5: osamdesetominutni CD roka, metala i industrije

en: Export "%1" preset
sr@ijekavianlatin: Izvoz pretpodešavanja „%1“

en: Preset files (*.xml)
sr@ijekavianlatin: Fajlovi pretpodešavanja (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
sr@ijekavianlatin: Fajlovi listi numera na disku

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam fajl liste numera „%1“.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
sr@ijekavianlatin: Nađena verzija %1 baze lista numera, dok ovo izdanje Amaroka podržava samo verziju %2 (i ranije verzije koje počinju sa %2). Liste numera sačuvane u ovoj bazi verovatno neće raditi, i svako pisanje u bazu može dovesti do njihovog gubitka. Da niste pokrenuli starije izdanje Amaroka nad bazom upisanom novijim izdanjem?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
sr@ijekavianlatin: Buduća verzija baze lista numera?

en: Amarok Database
sr@ijekavianlatin: Amarokova baza podataka

en: Local playlists stored in the database
sr@ijekavianlatin: Lokalne liste numere skladištene u bazi

en: <Empty>
sr@ijekavianlatin: <prazno>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
sr@ijekavianlatin: Amarok ne može da nađe priključke. Ovo ukazuje na problem sa instalacijom.

en: Scanning music
sr@ijekavianlatin: Pretražujem muziku

en: Abort for scanner requested
sr@ijekavianlatin: Zatraženo obustavljanje pretraživanja

en: Aborting scanner with error: %1
sr@ijekavianlatin: Obustavljam pretraživanje usled greške: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem amarokcollectionscanner.

en: Unable to start Amarok collection scanner.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem Amarokov pretraživač zbirke.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
sr@ijekavianlatin: Pretraživanje zbirke otkazano zbog previše padova (%1) tokom obrade. Padove su izazvali naredni fajlovi:
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem KDE komponentu uređivača teksta.
    Proverite instalaciju KDE‑a. Napuštam konzolu.

en: Console
sr@ijekavianlatin: Konzola

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Debug Output
sr@ijekavianlatin: Ispravljački izlaz

en: Loaded Scripts
sr@ijekavianlatin: Učitane skripte

en: Breakpoints
sr@ijekavianlatin: Prelomne tačke

en: Stack
sr@ijekavianlatin: Stek

en: Locals
sr@ijekavianlatin: Lokalne

en: Execute Script
sr@ijekavianlatin: Izvrši skriptu

en: &New Script
sr@ijekavianlatin: &Nova skripta

en: &Delete Script
sr@ijekavianlatin: &Obriši skriptu

en: &Clear All Scripts
sr@ijekavianlatin: O&čisti sve skripte

en: Previous Script
sr@ijekavianlatin: Prethodna skripta

en: Next Script
sr@ijekavianlatin: Sledeća skripta

en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

en: Syntax error at line %1, continue anyway?
    Error: %2
sr@ijekavianlatin: Sintaksna greška u redu %1, svejedno nastaviti?
    Greška: %2

en: Syntax Error
sr@ijekavianlatin: Sintaksna greška

en: This will stop this script! Continue?
sr@ijekavianlatin: Ovo će zaustaviti skriptu. Nastaviti?

en: Choose where to save your scripts
sr@ijekavianlatin: Gde želite da sačuvate skriptu

en: Remove script file from disk?
sr@ijekavianlatin: Ukloniti fajl skripte sa diska?

en: Remove Script
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje skripte

en: Are you absolutely certain?
sr@ijekavianlatin: Jeste li potpuno sigurni?

[ctx: do not translate 'DataDownloader' or 'qt.core']
en: qt.core must be loaded to use DataDownloader
sr@ijekavianlatin: qt.core mora biti učitana za upotrebu DataDownloader

en: Terminate
sr@ijekavianlatin: Obustavi

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 se izvršava već više od 5 sekundi, obustaviti je?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the name of the script author, and %3 the author's email]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script author, %2 at %3, and ask him to upgrade it before the next Amarok release.
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 koristi prevaziđene API pozive. Pitajte autora skripte, %2 na %3, da li može da ažurira skriptu do narednog izdanja Amaroka.

en: Script error reported by: %1
    %2
sr@ijekavianlatin: Grešku u skripti prijavljuje: %1
    %2

en: Add new Ampache server
sr@ijekavianlatin: Dodavanje novog Ampachejevog servera

en: Successfully connected
sr@ijekavianlatin: Uspješno povezivanje

en: Connection failure
sr@ijekavianlatin: Neuspešno povezivanje

en: Authentication failed.
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija nije prošla.

en: Authentication Error
sr@ijekavianlatin: Greška pri autentifikaciji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
sr@ijekavianlatin: Dodaj server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
sr@ijekavianlatin: Ukloni server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Server Address
sr@ijekavianlatin: Adresa servera

en: Amarok frontend for your Ampache server
sr@ijekavianlatin: Amarokovo pročelje za Ampachejev server.

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Koristite Amarok kao ispeglano pročelje za Ampachejev server. Tako unutar Amaroka možete pregledati i puštati sav sadržaj sa Ampacheja.

en: Ampache Server %1
sr@ijekavianlatin: Ampachejev server %1

en: <p>No information found for this track.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovoj numeri.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovom albumu.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nisu nađeni podaci o ovom izvođaču.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
sr@ijekavianlatin: Proveri vezu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
sr@ijekavianlatin: Profil na gpodderu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><a href="http://www.gpodder.net/register/"><u>Prijavi me na gpodder</u></a></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
sr@ijekavianlatin: &Probna prijava

en: Gpodder Podcasts
sr@ijekavianlatin: Podemisije sa gpoddera

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
sr@ijekavianlatin: Pokušavam da sinhronizujem stanja sa gpodderom

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
sr@ijekavianlatin: Pokušavam da sinhronizujem pretplate sa gpodderom

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
sr@ijekavianlatin: Servis gpoddera ne može da dobavi podatke sa servera. Pokušavam ponovo za 10 sekundi.

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
sr@ijekavianlatin: gpodder.net: servis kataloga podemisija

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
sr@ijekavianlatin: Gpodder.net je katalog podemisija i servis za sinhronizaciju na vezi.

en: Subscribe
sr@ijekavianlatin: Pretplati se

en: gpodder.net credentials
sr@ijekavianlatin: Akreditivi na gpodderu

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
sr@ijekavianlatin: Nema K‑novčanika u pogonu. Želite li da Amarok sačuva vaše akreditive na gpodderu u običnom tekstu?

en: Testing...
sr@ijekavianlatin: Isprobavam...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
sr@ijekavianlatin: Prazno korisničko ime ili lozinka, ispravite i pokušajte ponovo.

en: Failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
sr@ijekavianlatin: Neispravno korisničko ime ili lozinka, ispravite i pokušajte ponovo.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa servisom gpoddera, ili neka druga greška.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
sr@ijekavianlatin: Greška pri raščlanjivanju odgovora, proverite da li gpodder.net radi ispravno i prijavite grešku.

en: No description available...
sr@ijekavianlatin: Opis nije dostupan...

en: From Jamendo.com
sr@ijekavianlatin: sa Jamenda

en: A site where artists can freely share their music
sr@ijekavianlatin: Sajt gdje izvođači slobodno dijele svoju muziku

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Jamendo spaja izvođače i ljubitelje muzike. Sajt dozvoljava izvođačima da otpreme i podijele svoje albume sa svijetom, a korisnicima da ih besplatno preuzmu. Preslušajte i preuzmite sav sadržaj sa Jamenda pravo iz Amaroka.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
sr@ijekavianlatin: žanr / izvođač

en: Genre / Artist / Album
sr@ijekavianlatin: žanr / izvođač / album

en: Downloading Jamendo.com database...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam bazu sa Jamenda...

en: Updating the local Jamendo database.
sr@ijekavianlatin: Ažuriram lokalnu bazu Jamenda

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
sr@ijekavianlatin[0]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodata %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[1]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodate %1 numere sa
sr@ijekavianlatin[2]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodato %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[3]: Završeno ažuriranje baze sa Jamenda. Dodata 1 numera sa

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sr@ijekavianlatin[0]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[3]: 1 albuma od

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 izvođača.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
sr@ijekavianlatin: Slično prema last.fm‑u

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Slično prema last.fm‑u“ traži numere
    na last.fm‑u i dodaje samo slične.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
sr@ijekavianlatin: Slična prethodnoj numeri (prema izveštaju last.fm‑a)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
sr@ijekavianlatin: Slična prethodnom izvođaču (prema izveštaju last.fm‑a)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
sr@ijekavianlatin: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> smatra da je numera slična

en: the previous track
sr@ijekavianlatin: prethodnoj numeri

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
sr@ijekavianlatin: Last.fm‑ovi najpopularniji izvođači sedmice

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
sr@ijekavianlatin: Naklonost „Nedeljne najpopularnije“ dodaje numere
    sa last.fm‑ove nedeljne liste najpopularnijih.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
sr@ijekavianlatin: Numere sa last.fm‑ove liste popularnih od %1 do %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
sr@ijekavianlatin: od:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
sr@ijekavianlatin: do:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
sr@ijekavianlatin: Profil na last.fm‑u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Sign up to Last.fm</a>
sr@ijekavianlatin: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Učlanite se na last.fm</a>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
sr@ijekavianlatin: Servisi last.fm‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
sr@ijekavianlatin: &Predaj numeru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RetrieveSimilarArtists)
en: &Retrieve similar artists
sr@ijekavianlatin: &Dobavi slične izvođače

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
sr@ijekavianlatin: &Uzmi podatke o kompozitoru na last.fm‑u za izvođača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
sr@ijekavianlatin: Koristi Last.fm‑ove oznake, poput <b>7 od 10 zvezdica</b>, za predstavljanje Amarokovih rejtinga tokom sinhronizacije statistike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
sr@ijekavianlatin: Pomodne oznake rejtinga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Pri skroblovanju numere, last.fm automatski ispravlja uobičajene greške u oznakama, poput izvođača, albuma i naslova. Popunite ovo da biste bili obavešteni kad do toga dođe, i šta je ispravljeno.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
sr@ijekavianlatin: Prijavi predložene ispravke za oznake numera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Popunite ako za određene numere ne želite ni da se skrobluju ni da se ažurira trenutno puštanje na last.fm‑u.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
sr@ijekavianlatin: Ne skrobluj numere sa etiketom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Izaberite željenu etiketu (ili upišite novu). Numere sa tom etiketom neće biti skroblovane.</html>

en: Last.fm: The social music revolution
sr@ijekavianlatin: Last.fm: društvena muzička revolucija

en: Last.fm: Love
sr@ijekavianlatin: Last.fm: voljeno

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: Either the username was not recognized, or the password was incorrect.
sr@ijekavianlatin: Ili korisničko ime nije prepoznato, ili lozinka nije ispravna.

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: There was a problem communicating with the Last.fm services. Please try again later.
sr@ijekavianlatin: Problem u komunikaciji sa last.fm‑ovim servisom. Pokušajte malo kasnije.

en: Enter an artist name
sr@ijekavianlatin: Unesite ime izvođača

en: Enter a tag
sr@ijekavianlatin: Unesite oznaku

en: Enter a Last.fm user name
sr@ijekavianlatin: Unesite korisničko ime na last.fm‑u

en: Username: %1
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
sr@ijekavianlatin[0]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[1]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[2]: Broj puštanja: %1
sr@ijekavianlatin[3]: Broj puštanja: 1

en: Create a Custom Last.fm Station
sr@ijekavianlatin: Napravi posebnu last.fm‑ovu stanicu

en: Tag
sr@ijekavianlatin: oznaka

en: User
sr@ijekavianlatin: korisnik

en: %1's Streams
sr@ijekavianlatin: Tokovi — %1

en: Global Tags
sr@ijekavianlatin: Globalne oznake

en: Friends' Loved Radio
sr@ijekavianlatin: Prijateljev voljeni radio

en: Friends' Personal Radio
sr@ijekavianlatin: Prijateljev lični radio

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim KDE novčanik radi čitanja akreditiva na last.fm‑u.

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh

en: Test Login
sr@ijekavianlatin: Proba prijave

en: Unable to connect to Last.fm service.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa last.fm‑ovim servisom.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
sr@ijekavianlatin[0]: %2 (%1 puštanje)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 (%1 puštanja)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 (%1 puštanja)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 (%1 puštanje)

en: Personal Radio
sr@ijekavianlatin: Lični radio

en: My Recommendations
sr@ijekavianlatin: Moje preporuke

en: My Radio Station
sr@ijekavianlatin: Moja radio stanica

en: My Mix Radio
sr@ijekavianlatin: Moj birani radio

en: My Top Artists
sr@ijekavianlatin: Moji omiljeni izvođači

en: My Tags
sr@ijekavianlatin: Moje oznake

en: Friends
sr@ijekavianlatin: Prijatelji

en: Last.fm: &Ban
sr@ijekavianlatin: Last.fm: &Zabrani

en: Ban this track
sr@ijekavianlatin: Zabrani ovu numeru

en: Last.fm: &Skip
sr@ijekavianlatin: Last.fm: &Preskoči

en: Skip this track
sr@ijekavianlatin: Preskoči ovu numeru

en: Global Tag Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: globalno označeni radio: „%1“

en: User Tag Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: korisnički označeni radio: „%1“

en: Similar Artists to "%1"
sr@ijekavianlatin: izvođači slični sa „%1“

en: Artist Fan Radio: "%1"
sr@ijekavianlatin: radio ljubitelja izvođača: „%1“

en: %1's Neighbor Radio
sr@ijekavianlatin: susjedski radio — %1

en: %1's Personal Radio
sr@ijekavianlatin: lični radio — %1

en: %1's Mix Radio
sr@ijekavianlatin: birani radio — %1

en: %1's Recommended Radio
sr@ijekavianlatin: preporučeni radio — %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
sr@ijekavianlatin: preporučeni radio — %1 (popularnost %2)

en: Group Radio: %1
sr@ijekavianlatin: grupni radio: %1

en: Track Radio
sr@ijekavianlatin: radio numerâ̂

en: Artist Radio
sr@ijekavianlatin: izvođački radio

en: Last.fm is cool...
sr@ijekavianlatin: Last.fm je 'ladan...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
sr@ijekavianlatin: Da biste slušali tokove i radio sa last.fm‑a, morate imati plaćenu pretplatu na last.fm‑u i biti u jednoj od <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>podržanih država</a>. Sve ostale mogućnosti last.fm‑a rade normalno.

en: Error starting track from Last.fm radio
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokretanju numera sa last.fm‑ovog radija

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
sr@ijekavianlatin: Voljena numera: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
sr@ijekavianlatin: Zabranjena numera: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
sr@ijekavianlatin: %1 <b>%2</b> treba popraviti na <b>%3</b>

[ctx: %1 is artist, %2 is title]
en: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
sr@ijekavianlatin: Last.fm predlaže popravke za neke oznake numere <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
sr@ijekavianlatin: Pusti slične izvođače sa last.fm‑a

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
sr@ijekavianlatin: usporava poklapanje numera

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: Preuzimam „%1“ od %2 sa Magnatunea

en: Downloading album from Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: Preuzimam album sa Magnatunea

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
sr@ijekavianlatin: Izgleda da nije uspjelo preuzimanje sa Magnatunea. Ne mogu da pročitam ZIP fajl.

en: Uncompressing Magnatune.com download...
sr@ijekavianlatin: Raspakujem preuzeto sa Magnatunea...

en: Adding album cover to collection
sr@ijekavianlatin: Dodajem omot albuma u zbirku...

en: Preview Tracks
sr@ijekavianlatin: Pregledaj numere

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
sr@ijekavianlatin: Numere koje upravo kopirate samo su tokovi za pregled sa Magnatunea. Za bolji kvalitet i odsustvo reklama, razmislite da kupite preuzimanje albuma. Imajte u vidu da prilikom kupovine sa Magnatunea izvođač dobija 50%. Takođe, za sve kupovine obavljene Amarokom sponzorišete njegov razvoj sa 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
sr@ijekavianlatin: Dopune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite ovu kućicu, Amarok će povremeno proveravati ima li dopuna Magnatuneove baze i automatski ih preuzimati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate)
en: Update Magnatune database automatically
sr@ijekavianlatin: Automatski ažuriraj Magnatuneovu bazu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
sr@ijekavianlatin: Ponovna preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Unesite adresu e‑pošte da biste mogli ponovo preuzimati prethodne kupovine sa Magnatunea direktno iz Amaroka.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
sr@ijekavianlatin: Opcije članstva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
sr@ijekavianlatin: Učlanjen sam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta članstva:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
sr@ijekavianlatin: tok

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Za više podataka o Magnatuneovoj članarini, kao i za učlanjivanje, posjetite <a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok">http://magnatune.com/compare_plans/</a>.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
sr@ijekavianlatin: Opcije toka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta tokova za pregled:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Ogg
sr@ijekavianlatin: OGG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
sr@ijekavianlatin: MP3 visokog kvaliteta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
sr@ijekavianlatin: MP3 niskog kvaliteta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje albuma sa Magnatunea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
sr@ijekavianlatin: Opcije preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
sr@ijekavianlatin: Izaberite format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
sr@ijekavianlatin: Preuzmi u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
sr@ijekavianlatin: Ako preuzimate u lokaciju koju Amarok već nadgleda, album će biti automatski dodat u vašu zbirku.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
sr@ijekavianlatin: Podaci sa Magnatunea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi

en: Processing download
sr@ijekavianlatin: Obrađujem preuzimanje

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
sr@ijekavianlatin: Izgleda su dostavljeni podaci o članarini pogrešni. Ispravite i pokušajte ponovo.

en: Could not process download
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim preuzimanje

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
sr@ijekavianlatin: Ponovo preuzmi već kupljeni album „%1“ od „%2“ sa Magnatunea.
    
    Korisničko ime: %3
    Lozinka: %4

en: Loading artist info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o izvođaču...

en: Fetching %1 Artist Info
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o izvođaču %1

en: Loading album info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o albumu...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
sr@ijekavianlatin: Godina izdavanja: %1

en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

en: From Magnatune.com
sr@ijekavianlatin: sa Magnatunea

en: Loading Magnatune.com frontpage...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam naslovnu stranicu sa Magnatunea

en: Fetching Magnatune.com front page
sr@ijekavianlatin: Dobavljam naslovnu stranicu sa Magnatunea

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam stranicu omiljenih sa Magnatunea

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam ličnu stranicu preporuka sa Magnatunea...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
sr@ijekavianlatin: Neiskvarena muzička kuća, koja pošteno tretira podjednako izvođače i mušterije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da sada preuzmete Magnatuneovu bazu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
sr@ijekavianlatin: Amarok mora da preuzme Magnatuneovu bazu da bi aktivirao Magnatuneovu prodavnicu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
sr@ijekavianlatin: Ako uključite narednu opciju, Amarok će proveravati ima li dopuna Magnatuneove baze i automatski ih preuzimati. Ovu opciju uvek možete kasnije isključiti u postavi Magnatuneovog servisa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer ponovnog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
sr@ijekavianlatin: Ovo su albumi koje ste ranije preuzimali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi ponovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
sr@ijekavianlatin: izvođač — album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
sr@ijekavianlatin: Dobavljam spisak prethodnih kupovina na Magnatuneu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
sr@ijekavianlatin: Učlanjivanje na Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Učlanjivanjem na Magnatuneu dobijate neograničen pristup za preuzimanje, i možete iz Amaroka preuzeti bilo koji album jednim klikom. Pridruživanjem takođe možete preslušavati sve tokove sa Magnatunea bez reklama.</p> 
    <p>Amarokov tim dobija 10% vaše pristupne članarine, tako da učlanjivanjem pomažete razvoj Amaroka.</p> 
    <p>Kao i inače, izvođači dobijaju 50% vaše članarine, koja se raspoređuje prema tome čije albume preuzimate i tokove slušate.</p> 
    <p>Za više informacija o Magnatuneu, ili da se učlanite, kliknite ovde: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok">podaci o članarini</a>.</p> 
    <p>Po učlanjivanju idite na <i>Postavke→Podesi Amarok...→Priključci</i> i unesite svoje podatke o članstvu.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: "Fair trade" online music store
sr@ijekavianlatin: Muzička prodavnica na vezi koja „igra pošteno“.

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
sr@ijekavianlatin: Magnatune je drugačija sorta muzičke kompanije, koja se drži gesla „Nismo zli!“: 50% od svake kupovine ide direktno izvođaču, a ukoliko kupovinu obavite iz Amaroka, projekat Amaroka dobija proviziju od 10%. Magnatune takođe nudi članarinu „slušaj koliko možeš“, koja vam omogućava preuzimanje muzike koliko god želite.

en: Artist / Album
sr@ijekavianlatin: izvođač / album

en: Re-download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi ponovo

en: Update Database
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj bazu podataka

en: Tools
sr@ijekavianlatin: Alatke

en: Download Album
sr@ijekavianlatin: Preuzmi album

en: Signup
sr@ijekavianlatin: Učlanjivanje

en: Downloading Magnatune.com database...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam Magnatuneovu bazu...

en: Updating the local Magnatune database.
sr@ijekavianlatin: Osvježavam lokalnu Magnatuneovu bazu.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with %%20
sr@ijekavianlatin: Magnatuneov servis prihvata sljedeću poruku:
    
    addMoodyTracks raspoloženje broj: dodaje dati broj nasumičnih numera sa zadatim raspoloženjem na listu numera. Razmaci u argumentu raspoloženja moraju biti izbjegnuti sa %%20.

en: ERROR: No arguments supplied
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Nisu dati argumenti.

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Pogrešan broj argumenata za addMoodyTracks.

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Greška raščlanjivanja za drugi argument (broj).

en: ok
sr@ijekavianlatin: u redu

en: ERROR: Unknown argument.
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: Nepoznat argument.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
sr@ijekavianlatin[0]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numeru sa
sr@ijekavianlatin[1]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numere sa
sr@ijekavianlatin[2]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži %1 numera sa
sr@ijekavianlatin[3]: Ažuriranje Magnatuneove baze završeno. Baza sadrži 1 numeru sa

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sr@ijekavianlatin[0]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[1]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[2]: %1 albuma od
sr@ijekavianlatin[3]: 1 albuma od

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 izvođača.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 izvođača.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
sr@ijekavianlatin: Amarokov demon za Harmony za MP3Tunes

en: (C) 2008, Casey Link
sr@ijekavianlatin: © 2008, Kejsi Link

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
sr@ijekavianlatin: Kontroliše autosinhronizaciju sa MP3Tunesovim servisom u Amaroku.

en: IRC:
    server: irc.freenode.net / channels: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
sr@ijekavianlatin: IRC:
    server: irc.freenode.net / kanali: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Pišite na:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
sr@ijekavianlatin: Identifikator koji će demon koristiti.

en: The email to be used for authentication.
sr@ijekavianlatin: Željena adresa e‑pošte za autentifikaciju.

en: The pin to be used for authentication.
sr@ijekavianlatin: Željeni PIN za autentifikaciju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
sr@ijekavianlatin: Prijava na MP3Tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
sr@ijekavianlatin: Autosinhronizacija je MP3Tunesova usluga koja vam omogućava automatsko premiještanje muzike između računarâ̂ i uređajâ̂.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
sr@ijekavianlatin: Autosinhronizacija je MP3Tunesova usluga koja vam omogućava automatsko premiještanje muzike između računarâ̂ i uređajâ̂. Možete otpremiti muziku sa jedne lokacije i automatski je preuzeti na drugim lokacijama.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
sr@ijekavianlatin: Uključi autosinhronizaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
sr@ijekavianlatin:  PIN kô̂d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/">Nabavite ormarić na MP3Tunesu</a></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
sr@ijekavianlatin: Muzički ormarić na vezi gdje muziku možete bezbjedno pohranjivati i pristupati joj: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
sr@ijekavianlatin: MP3Tunesov ormarić: vaša muzika svugdje!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
sr@ijekavianlatin: Uključena MP3Tunesovu autosinhronizacija

en: MP3tunes AutoSync Disabled
sr@ijekavianlatin: Isključena MP3Tunesova autosinhronizacija

en: Authenticating
sr@ijekavianlatin: Autentifikujem se...

en: MP3tunes failed to Authenticate.
sr@ijekavianlatin: Neuspešno autentifikovanje na MP3Tunesu

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: veza prekinuta

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: čekam na unos PIN‑a

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
sr@ijekavianlatin: Harmony za MP3Tunes: povezivanje uspješno

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
sr@ijekavianlatin: Greška sa Harmonyjem za MP3Tunes
    %1

en: MP3tunes Locker
sr@ijekavianlatin: MP3Tunesov ormarić

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
sr@ijekavianlatin: Samo sljedeći tipovi numera mogu biti otpremljeni na MP3Tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma i ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
sr@ijekavianlatin: Započinjem otpremanje na MP3Tunes

en: Uploading Track %1/%2
sr@ijekavianlatin: Otpremam numeru %1/%2...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
sr@ijekavianlatin: Dodajte lokalni ili udaljeni OPML fajl za uključivanje u listu.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
sr@ijekavianlatin: Ukoliko je prazno naslov će biti preuzet od OPML‑a.

en: Loading Podcast Info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o podemisiji...

en: Fetching Podcast Info
sr@ijekavianlatin: Dobavljam podatke o podemisiji...

en: Add OPML
sr@ijekavianlatin: Dodaj OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
sr@ijekavianlatin: Dodavanje OPML‑a

en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

en: Podcast Directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla podemisija

en: A large listing of podcasts
sr@ijekavianlatin: Velika lista podemisija

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
sr@ijekavianlatin: Sveobuhvatan spisak pretraživih podemisija na koje se možete pretplatiti direktno iz Amaroka.

en: Add an OPML file to the list.
sr@ijekavianlatin: Dodaje OPML fajl u listu.

en: Loading info...
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke...

en: This service does not accept any messages
sr@ijekavianlatin: Ovaj servis ne prima poruke

en: ERROR: unknown message
sr@ijekavianlatin: GREŠKA: nepoznata poruka

en: Neither playable nor downloadable url specified.
sr@ijekavianlatin: Niti može da se pusti niti je zadat URL za preuzimanje.

en: No service named %1 is currently loaded
sr@ijekavianlatin: Servis po imenu %1 nije trenutno učitan

en: This collection is currently offline
sr@ijekavianlatin: Ova zbirka je trenutno van veze

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
sr@ijekavianlatin: %1 ume da sinhronizuje metapodatke numera, poput broja puštanja ili rejtinga, sa drugim zbirkama. Želite li da %1 bude sinhronizovana?
    
    Ovo možete kasnije izmeniti u Amarokovoj postavi.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
sr@ijekavianlatin: Izgleda da imate samo lokalnu zbirku. Sinhronizacija statistike ima smisla tek kada ima više od jedne zbirke.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
sr@ijekavianlatin[0]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[1]: Puštano %2 puta, od čega su %1 puštanja nedavna i jedinstvena za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega su %1 puštanja nedavna i jedinstvena za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[2]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanja nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je %1 puštanja nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.
sr@ijekavianlatin[3]: Puštano %2 puta, od čega je %1 puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.|/|Puštano %2 $[množ ^2 put puta puta], od čega je jedno puštanje nedavno i jedinstveno za ovaj izvor.

en: Ignored labels: %1
sr@ijekavianlatin: Ignorisane etikete: %1

en: %1 - %2 - %3
sr@ijekavianlatin: %1 – %2 — %3

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
sr@ijekavianlatin: Poklapanje numera po: %1
    Za sinhronizovanje: %2

en: Synchronize Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika sinhronizacije

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
sr@ijekavianlatin: Poklapam numere za sinhronizaciju statistike...

en: Synchronizing Track Statistics
sr@ijekavianlatin: Sinhronizujem statistiku numera...

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
sr@ijekavianlatin[0]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirana <b>%1</b> numera.
sr@ijekavianlatin[1]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirane <b>%1</b> numere.
sr@ijekavianlatin[2]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirano <b>%1</b> numera.
sr@ijekavianlatin[3]: Sinhronizacija završena za %2. Ažurirana <b>%1</b> numera.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera u redu za skroblovanje na %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere imaju prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera ima prekratko vreme puštanja da bi bila skroblovana.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere nemaju dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera nema dovoljno metapodataka da bi bila skroblovana.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere navode vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera navodi vreme puštanja u budućnosti.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> numera je predavno puštena da bi bila skroblovana.
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> numere su predavno puštene da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> numera je predavno pušteno da bi bile skroblovane.
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> numera je predavno puštena da bi bila skroblovana.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
sr@ijekavianlatin[0]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[1]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[2]: Skroblovanje <b>%1</b> numera preskočeno je po podešavanju korisnika.
sr@ijekavianlatin[3]: Skroblovanje <b>%1</b> numere preskočeno je po podešavanju korisnika.

en: Configure Synchronization...
sr@ijekavianlatin: Podesi sinhronizaciju...

en: Tracks matched by: %1
sr@ijekavianlatin: Numere poklopljene po: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
sr@ijekavianlatin: Nijedna izabrana zbirka ne podržava upisivanje %1 — nema smisla sinhronizovati ga.|/|Nijedna izabrana zbirka ne podržava upisivanje $[gen %1] — nema smisla sinhronizovati $[po-rodu-broju %1 ga je ga ih ih ih].

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
sr@ijekavianlatin: Izbor zbirki za sinhronizovanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
sr@ijekavianlatin: Izbor polja za sinhronizovanje

en: Configure Synchronization Target
sr@ijekavianlatin: Podešavanje cilja sinhronizacije

en: Add Synchronization Target
sr@ijekavianlatin: Dodavanje cilja sinhronizacije

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
sr@ijekavianlatin: <span style="color:red; font-weight:bold;">Važno:</span> pre sinhronizovanja numera sa ciljem u vidu fajla, obavezno se uverite da fajl baze u tom trenutku nije u upotrebi!

en: Choose Target Type
sr@ijekavianlatin: Izbor tipa cilja

en: Configure Target
sr@ijekavianlatin: Podešavanje cilja

en: Synchronize
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
sr@ijekavianlatin: Nema numera jedinstvenih jednom od izvora koji učestvuju u sinhronizaciji.

en: There are no tracks excluded from synchronization
sr@ijekavianlatin: Nema numera isključenih iz sinhronizacije.

en: Expand Tracks With Conflicts
sr@ijekavianlatin: Proširi numere sa sukobima

en: Expand Updated
sr@ijekavianlatin: Proširi ažurirane

en: Collapse Tracks Without Conflicts
sr@ijekavianlatin: Sažmi numere bez sukoba

en: Collapse Not Updated
sr@ijekavianlatin: Sažmi neažurirane

en: Reset All Ratings to Undecided
sr@ijekavianlatin: Resetuj sve rejtinge na nezadate

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
sr@ijekavianlatin: Uključi etikete iz %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
sr@ijekavianlatin: Isključi etikete iz %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
sr@ijekavianlatin: Resetuj sve etikete na nezadate (ne sinhronizuj ih)

en: All Tracks
sr@ijekavianlatin: sve numere

en: Updated Tracks
sr@ijekavianlatin: ažurirane numere

en: Tracks With Conflicts
sr@ijekavianlatin: numere sa sukobima

en: There are no tracks with conflicts
sr@ijekavianlatin: nema numera sa sukobima

en: There are no tracks going to be updated
sr@ijekavianlatin: nema numera za ažuriranje

en: Tracks that are unique to their sources
sr@ijekavianlatin: Numere jedinstvene svojim izvorima.

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
sr@ijekavianlatin: Numere isključene iz sinhronizacije zbog dvosmislenosti.

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
sr@ijekavianlatin[0]: <b>%1</b> puštanje
sr@ijekavianlatin[1]: <b>%1</b> puštanja
sr@ijekavianlatin[2]: <b>%1</b> puštanja
sr@ijekavianlatin[3]: <b>%1</b> puštanje

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 <b>%1</b> numera biće skroblovano na %3.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 <b>%1</b> numere biće skroblovano na %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
sr@ijekavianlatin: Prikazano %1 od %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
sr@ijekavianlatin: Poklopljene numere

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
sr@ijekavianlatin: Filtriraj numere...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
sr@ijekavianlatin: Utiče na sve podložne numere, ne samo na prikazane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
sr@ijekavianlatin: Preuzmi rejtinge od

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
sr@ijekavianlatin: Proširi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
sr@ijekavianlatin: Sažmi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
sr@ijekavianlatin: Jedinstvene numere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
sr@ijekavianlatin: Isključene numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
sr@ijekavianlatin: Skroblovanje

en: Abort
sr@ijekavianlatin: Obustavi

en: Multiple background tasks running (click to show)
sr@ijekavianlatin: Više zadataka radi u pozadini (kliknite za prikaz)

en: Abort all background tasks
sr@ijekavianlatin: Prekini sve pozadinske radnje

en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Rediscover Your Music
sr@ijekavianlatin: Otkrijte ponovo svoju muziku

en: Slim Toolbar
sr@ijekavianlatin: Uska traka alatki

en: Volume: %1% (muted)
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1% (utišano)

en: Volume: %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1%

en: Transcode Tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje numera

en: Transc&ode
sr@ijekavianlatin: Transk&odiraj

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
sr@ijekavianlatin: Ako želite, pri kopiranju možete transkodirati muzičke fajlove u drugi format, jednim od kodera (kodeka). Ovim možete uštedeti prostor ili učiniti fajlove čitljivim za prenosni muzički plejer ili određeni program.

en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

en: Just copy the tracks without transcoding them.
sr@ijekavianlatin: Samo kopiraj numere bez transkodiranja.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
sr@ijekavianlatin: Ako želite, pri premeštanju možete transkodirati muzičke fajlove u drugi format, jednim od kodera (kodeka). Ovim možete uštedeti prostor ili učiniti fajlove čitljivim za prenosni muzički plejer ili određeni program. Samo će uspešno transkodirani fajlovi biti uklonjeni sa prvobitne lokacije.

en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Premesti

en: Just move the tracks without transcoding them.
sr@ijekavianlatin: Samo premesti numere bez transkodiranja.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
sr@ijekavianlatin: Trenutno nedostupno na ovom sistemu.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
sr@ijekavianlatin: Ciljna zbirka ukazuje da ovaj format ne bi mogao da se pušta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
sr@ijekavianlatin: Transkodiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
sr@ijekavianlatin: Transkodira sve numere u izabrani format.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj sve numere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
sr@ijekavianlatin: Transkodira numere samo ako je to neophodno radi puštanja u odredišnoj zbirci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj samo kada treba za puštanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
sr@ijekavianlatin: Transkodira samo kada se izvorni i odredišni format fajla razlikuju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
sr@ijekavianlatin: Transkodiraj samo kada se izvorni i odredišni format razlikuju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
sr@ijekavianlatin: <html><b>Napomena:</b> Nema nijednog dekodera. Ako želite da transkodirate numere, instalirajte paket <tt>ffmpeg</tt> ili <tt>libav</tt> (sa omotačem za <tt>ffmpeg</tt>) sa odgovarajućim dekoderima. Inače, popunite opciju <i>Zapamti ovaj izbor za sledeći put</i> da se ovaj dijalog ne bi pojavljivao pri budućim prenosima.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
sr@ijekavianlatin: Zapamti ovaj izbor za sledeći put

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
sr@ijekavianlatin: Da biste podesili parametre transkodiranja, izaberite koder sa spiska.

en:  (recommended)
sr@ijekavianlatin:  (preporučen)

en: Ask before each transfer
sr@ijekavianlatin: pitaj pre svakog prenosa

en: Muted
sr@ijekavianlatin: utišano

en: <i>Volume: %1</i>
sr@ijekavianlatin: <i>Jačina: %1</i>

en: Score: %1
sr@ijekavianlatin: Rezultat: %1

en: Rating: %1
sr@ijekavianlatin: Rejting: %1

en: Play count: %1
sr@ijekavianlatin: Broj puštanja: %1

en: Last played: %1
sr@ijekavianlatin: Posljednje puštanje: %1

en: Click for more analyzers
sr@ijekavianlatin: Kliknite za još analizatora

en: &Visualizations
sr@ijekavianlatin: &Vizuelizacije

en: Bookmark
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

en: List and run bookmarks, or create new ones
sr@ijekavianlatin: Pregledajte, pokrenite ili napravite nove obilježivače.

en: Amarok Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Amarokovi obilježivači

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj trenutni obilježivač prikaza u klipbord

en: Scheme
sr@ijekavianlatin: Šema

en: Preset:
sr@ijekavianlatin: Pretpodešavanje:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
sr@ijekavianlatin: Spisak dostupnih šema imenovanja fajlova/ pretpodešavanja formata.

en: Add preset
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretpodešavanje

en: Saves the current scheme/format as new preset.
sr@ijekavianlatin: Upisuje trenutnu šemu/format kao novo pretpodešavanje.

en: Update preset
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pretpodešavanje

en: Updates the preset with the current scheme/format.
sr@ijekavianlatin: Ažurira pretpodešavanje trenutnom šemom/formatom.

en: Remove preset
sr@ijekavianlatin: Ukloni pretpodešavanje

en: Removes the currently selected preset.
sr@ijekavianlatin: Uklanja trenutno izabrano pretpodešavanje.

en: Ignore
sr@ijekavianlatin: ignoriši

en: Folder
sr@ijekavianlatin: fascikla

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
sr@ijekavianlatin: inicijali

en: Collection root
sr@ijekavianlatin: korijen zbirke

en: &Basic...
sr@ijekavianlatin: &Osnovno...

en: &Advanced...
sr@ijekavianlatin: &Napredno...

en: New Preset
sr@ijekavianlatin: Novo pretpodešavanje

en: Preset Name
sr@ijekavianlatin: Naziv pretpodešavanja

en: second | seconds
sr@ijekavianlatin[0]: sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: sekunda

en: minute | minutes
sr@ijekavianlatin[0]: minut
sr@ijekavianlatin[1]: minuta
sr@ijekavianlatin[2]: minuta
sr@ijekavianlatin[3]: minut

en: hour | hours
sr@ijekavianlatin[0]: sat
sr@ijekavianlatin[1]: sata
sr@ijekavianlatin[2]: sati
sr@ijekavianlatin[3]: sat

en: day | days
sr@ijekavianlatin[0]: dan
sr@ijekavianlatin[1]: dana
sr@ijekavianlatin[2]: dana
sr@ijekavianlatin[3]: dan

en: week | weeks
sr@ijekavianlatin[0]: sedmica
sr@ijekavianlatin[1]: sedmice
sr@ijekavianlatin[2]: sedmica
sr@ijekavianlatin[3]: sedmica

en: month | months
sr@ijekavianlatin[0]: mjesec
sr@ijekavianlatin[1]: mjeseca
sr@ijekavianlatin[2]: mjeseci
sr@ijekavianlatin[3]: mjesec

en: Simple Search
sr@ijekavianlatin: jednostavna pretraga

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
sr@ijekavianlatin: kb/s

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
sr@ijekavianlatin: h.m.ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
sr@ijekavianlatin: prije

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
sr@ijekavianlatin: tačno

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
sr@ijekavianlatin: poslije

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
sr@ijekavianlatin: između

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
sr@ijekavianlatin: starije od

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
sr@ijekavianlatin: novije od

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
sr@ijekavianlatin: između

en: Rating changed
sr@ijekavianlatin: Rejting je izmijenjen

en: Volume: 100% (muted)
sr@ijekavianlatin: Jačina: 100% (utišano)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
sr@ijekavianlatin: Pregled OSD‑a
    Odvucite ga gdje želite

en: Stopped
sr@ijekavianlatin: Zaustavljeno

en: Paused
sr@ijekavianlatin: Pauzirano

en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
sr@ijekavianlatin: %1 slobodno

en: Track Progress
sr@ijekavianlatin: Napredak numere

en: The amount of time elapsed in current track
sr@ijekavianlatin: Vrijeme koje je proteklo u trenutnoj numeri

en: The amount of time remaining in current track
sr@ijekavianlatin: Vrijeme koje je preostalo u trenutnoj numeri

en: Enter space-separated terms to search.
sr@ijekavianlatin: Unesite razmakom razdvojene izraze za pretragu.

en: Edit filter
sr@ijekavianlatin: Uredi filter

en: Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
sr@ijekavianlatin: Skoči na: %1

en: Drag in and out items from above.
sr@ijekavianlatin: Ubacite ili izbacite gornje stavke.

en: [prefix]
sr@ijekavianlatin: [prefiks]

en: [suffix]
sr@ijekavianlatin: [sufiks]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Kontrolna tačka: <b>%1</b>

en: Track: %1
sr@ijekavianlatin: Numera: %1

en: Artist: %1
sr@ijekavianlatin: Izvođač: %1

en: empty
sr@ijekavianlatin: prazno
