amarok - en to sv translation catalogue (2282 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
sv: Förval

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
sv: Ingen gruppering

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
sv: Ingen gruppering (ensam rad)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
sv: Detaljerad

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
sv: <qt>Ingen information tillgänglig.<br />Det givna Kaboutdata-objektet existerar inte.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
sv: <qt>Ingen information tillgänglig.<br />Det givna OcsData-objektet existerar inte.</qt>

en: About %1
sv: Om %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
sv: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Använder KDE Ramverk %3</html>

en: License: %1
sv: Licens: %1

en: &About
sv: &Om

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sv: Använd <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> för att rapportera fel.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
sv: Rapportera fel till <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
sv: &Upphovsman

en: A&uthors
sv: &Upphovsmän

en: &Contributors
sv: &Bidragsgivare

en: &Donors
sv: &Bidragsgivare

en: T&ranslation
sv: Ö&versättning

en: Email contributor
sv: Skicka e-post till bidragsgivare

en: Visit contributor's homepage
sv: Besök bidragsgivares hemsida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
sv: Namn

en: Amarok Menu
sv: Amarok-meny

en: Play/Pause
sv: Spela/paus

en: Click to change
sv: Klicka för att ändra

en: &Replay Gain Mode
sv: Läge för volymjuste&ring av uppspelning

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
sv: &Av

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
sv: &Spår

en: Burn
sv: Bränn

en: Current Playlist
sv: Aktuell spellista

en: Selected Tracks
sv: Markerade spår

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop after current Track
sv: Stoppa efter nuvarande spår

en: Stop after current track: Off
sv: Stoppa efter nuvarande spår: Av

en: Stop after current track: On
sv: Stoppa efter nuvarande spår: På

en: No track playing
sv: Inget spår spelas

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
sv: Om en andra tidsvisning till vänster ska visas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
sv: Markera det här för att visa en andra tidsvisning till vänster om skjutreglaget för sökning i spelarfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
sv: Om återstående spårtid ska visas i den vänstra tidsvisningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
sv: Markera det här för att visa återstående tid för spår istället för åtgången tid i spelarfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
sv: Vilka spår eller album att föredra i slumpmässigt läge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
sv: Spår eller album med vald egenskap kommer ha större sannolikhet att väljas i slumpmässigt läge.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
sv: Hur man går igenom spår i spellistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
sv: Avgör hur Amarok går igenom spåren i spellistan

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
sv: Status för dynamiska läge.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
sv: Om aktiverad, är dynamiskt läge på, och spår läggs till enligt den angivna dynamiska spellistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
sv: Dubblerade spår i dynamiska läge.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
sv: Om markerad, tillåts spår som läggs till i dynamiskt läge att ha dubbletter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
sv: Antal föregående spår.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
sv: Antal spår att lämna i spellistan innan det aktiva spåret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
sv: Antal kommande spår.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
sv: Antal spår att ladda i spellistan efter det aktiva spåret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
sv: Om en ikon ska visas i systembrickan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
sv: Aktivera eller inaktivera ikon i systembrickan för Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
sv: Om sammanhangsvyn ska döljas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
sv: Aktivera eller inaktivera sammanhangsvyn i Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
sv: Antal nivåer som kan ångras i spellistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
sv: Antal nivåer som kan ångras i spellistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
sv: Om spellistor lagrar relativa sökvägar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
sv: Om markerad, innehåller spellistor manuellt sparade i Amarok en relativ sökväg till varje spår, inte en absolut.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
sv: Filnamn för den externa webbläsaren som ska startas av Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
sv: Om försök att automatiskt hämta skivomslag efter behov ska göras

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
sv: Om bakgrundsbilder ska visas i bläddringsrutan

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing track visible
sv: Panorera automatiskt spellistan så att spåret som nu spelas är synligt

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
sv: Om omslag visas i samlingsbläddraren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
sv: Visa sammanhangsvyn

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
sv: Spela sångsnutt vid första körning

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
sv: Aktivera animering vid ihopfällning av sammanhangsminiprogram

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
sv: Om aktiverat, kommer sammanhangsminiprogram att fällas ihop med användning av animeringar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show track's artist in Collection Browser if different from album artist
sv: Visa spårets artist i samlingsbläddraren om annorlunda än albumets artist

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Explicitly show artist in Collection Browser for Various Artists albums and tracks where artist differs from album artist.
sv: Visa explicit artist i samlingsbläddraren för album med diverse artister och spår där artisten skiljer sig från albumets artist.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
sv: Om Organisera filer kommer att skriva över befintliga filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att skriva över alla befintliga filer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
sv: Om organisera filer ignorerar 'The' i artistnamn till slutet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att flytta 'The' i artistnamn till slutet som med "Beatles, The".

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sv: Om organisera filer ersätter mellanslag i filnamn med ett understreck.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att ersätta mellanslag i filnamn med ett understreck.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
sv: Om organisera filer använder omslagsbilder som katalogikoner.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att använda omslagsbilder som katalogikoner.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
sv: Samlingskatalogens sökvägsmål för Organisera filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
sv: Sökvägen för samlingskatalogens mål för Organisera filer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
sv: Om Organisera filer byter namn på filer på ett sätt som fungerar med VFAT-filsystem.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
sv: Om markerad ersätter Organisera filer tecken som inte fungerar med VFAT-filsystem (som  ':', '*' och '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
sv: Om Organisera filer byter namn på filer så att de bara innehåller 7-bitars ASCII-tecken.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att ersätta tecken som inte hör till teckenuppsättningen 7-bitars ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
sv: Om Organisera filer använder en egendefinierad filnamngivningsmetod.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
sv: Om markerad, kommer Organisera filer att byta namn på filer enligt en egendefinierad formatsträng.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
sv: Formatsträng för Organisera filer, om en egen namngivningsmetod används.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
sv: Om den egendefinierade filnamnsmetoden är aktiverad, byter Organisera filer namn på filer enligt formateringssträngen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
sv: Reguljärt uttryck som ska ersättas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
sv: Organisera filer ersätter delsträngar som matchar det reguljära uttrycket.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
sv: Ersättningssträng.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
sv: Organisera filer ersätter delsträngar som matchar med strängen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
sv: Enkelt eller avancerat läge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
sv: I enkelt läge används grafiska symboler som kan dras och släppas för att skapa en filnamngivningsmetod. I avancerat läge ersätts bilderna med text.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
sv: Förinställningar av format

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
sv: En lista med förinställda format (beteckningsscheman).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
sv: Huvudvolym

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
sv: Huvudvolymen i Amarok, ett värde mellan 0 och 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
sv: Tyst tillstånd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
sv: Tysta eller återställ ljudet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
sv: Om spår ska tonas bort vid klick på stopp.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
sv: Aktivera eller inaktivera borttoning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
sv: Om spår ska tonas bort vid klick på paus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
sv: Borttoningens längd, i millisekunder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
sv: Borttoningens längd i millisekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
sv: Equalizerläge - 0 = av, 1 till n = förinställningsnummer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
sv: Om aktiverad filtreras ljudströmmen av ett equalizer-insticksprogram.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains including pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
sv: 11 Equalizerns förstärkningsvärde inklusive förförstärkare, intervall -100..100, där 0 är normalt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
sv: Lista med namn på equalizerns förinställningar av användaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
sv: Lista med värden på förinställningar av användaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
sv: Metoden för att justera uppspelningsvolym.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
sv: Om volymen på spår ska justeras för att göra att de låter med samma volym, och isåfall om justeringen ska göras per spår eller per album.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
sv: Inaktivera volymjustering av uppspelning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
sv: Gör varje spår till samma volym

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
sv: Gör varje album till samma volym

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
sv: En kort söknings längd, i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
sv: En normalsöknings längd, i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
sv: En lång söknings längd, i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
sv: Om Amarok ska pausa spåret som för närvarande spelas vid viloläge.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
sv: Om Amarok ska förhindra systemet från att gå till viloläge om ett spår spelas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
sv: Om Amarok ska börja spela om ett spår läggs till i spellistan (och ingenting annat spelas upp).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
sv: Platsen för omslagshämtning hos Amazon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
sv: Avgör vilken Amazon-server som omslag ska hämtas från.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
sv: Wikipedias plats för informationshämtning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
sv: Avgör på vilket språk som informationen hämtas från Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
sv: Använd stöd för Knotify.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
sv: Använd skärmvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
sv: Aktivera eller inaktivera skärmvisning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
sv: Använd Growl för underrättelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
sv: Aktivera eller inaktivera användning av Growl för underrättelser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
sv: Byt genomskinlighet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
sv: Ge bakgrunden för skärmmeddelanden halvgenomskinlig.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
sv: Om egna färger ska användas för skärmvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
sv: Du kan använda egna färger för skärmvisning om du markerar det här.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
sv: Teckensnittsfärg för skärmvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
sv: Färgen på skärmvisningens text. Färgen anges som RGB, en lista med tre heltal mellan 0 och 255 åtskilda med kommatecken.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
sv: Teckenskalning för skärmvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
sv: Skalningsfaktorn för skärmvisningens teckensnitt, i procent av den normala. Värdet 100 är &#8220;normalstorlek&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
sv: Hur många millisekunder som texten ska visas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
sv: Tiden i millisekunder som skärmvisningen ska synas. Värdet 0 betyder att den aldrig döljs. Normalvärdet är 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
sv: Y-positionens avstånd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
sv: Skärmvisningens Y-position i förhållande till vald skärm och justering av skärmvisningen. Om toppjustering väljes, är Y-avståndet mellanrummet mellan skärmvisningens övre del och skärmens överkant. Om bottenjustering väljes, är Y-avståndet mellanrummet mellan skärmvisningens undre del och skärmens underkant.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
sv: Skärm för skärmvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
sv: Skärmen som ska visa skärmvisningen. För miljöer med bara en skärm ska inställningen vara 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
sv: Justera skärmvisning till

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
sv: Den relativa positionen för skärmvisningen. Möjliga val är Left, Middle, Right och Center.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
sv: Visa inte när ett fullskärmsprogram är aktivt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
sv: Visa inte skärmvisningen om ett annat program har fokus och använder fullskärmsläge.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
sv: Återuppta uppspelning av senast spelade spår vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
sv: Om markerad återupptar Amarok uppspelning av det senast spelade spåret vid start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
sv: Webbadress för spåret som ska återupptas vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
sv: Internt: Webbadress för spåret som ska återupptas vid start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
sv: Internt: Återuppta uppspelning i pausläge

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
sv: Tid att återuppta, i millisekunder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
sv: Internt: Uppspelningspositionen i spåret som ska återupptas vid start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
sv: Lista med Booleska värden som beskriver vilka bläddrare som är synliga, uppifrån och ner.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
sv: Spår som spelades vid senaste avslutning. Värdet är -1 om inget spår spelades.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
sv: Nummer (uppifrån) för den senast aktiva bläddraren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
sv: Om samlingskataloger söks igenom rekursivt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
sv: Om samlingskataloger söks igenom igen vid ändring

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
sv: Om ändringar av metadata skrivs tillbaka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
sv: Om ändringar av spårstatistik skrivs tillbaka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
sv: Om ändringar av albumomslaget skrivs tillbaka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
sv: Maximal dimension för inbäddat omslag

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
sv: Lista över kataloger i samlingen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
sv: Om spårnummer visas i samlingsbläddraren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
sv: Om år visas i samlingsbläddraren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
sv: Om Mozillas detektering av teckenuppsättning ska användas för att försöka gissa ID3-taggarnas kodning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played tracks
sv: Skicka in spelade spår

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played tracks are submitted to Audioscrobbler
sv: Om spelade spår skickas in till Audioscrobbler

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
sv: Användarnamn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
sv: Användarnamnet att använda för anslutning till Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
sv: Lösenord

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
sv: Lösenordet att använda för anslutning till Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
sv: Skicka information om tonsättare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
sv: Använd information om tonsättare i Last.fm som artist

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
sv: Hämta liknande artister

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar tracks are retrieved from Audioscrobbler
sv: Om liknande spår hämtas från Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
sv: Enhetstyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
sv: Mediaenhetens typ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
sv: Monteringsplats

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
sv: Monteringsplats som används för mediaenhetens anslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
sv: Monteringskommando

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
sv: Monteringskommandot som används för mediaenhetens anslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
sv: Avmonteringskommando

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
sv: Avmonteringskommandot som används för mediaenhetens anslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
sv: Ta bort podsändningar automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
sv: Om podsändningar som redan har spelats, automatiskt tas bort när mediaenheten ansluts.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
sv: Synkronisera statistik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
sv: Om statistik i Amarok ska synkroniseras från antal spelningar och betyg i enheten, och om spelade spår ska skickas in till Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
sv: Manuellt tillagda servrar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
sv: Musikdelningsservrar tillagda av användaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
sv: Serverlösenord

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
sv: Lösenord lagrade enligt värddatornamn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
sv: Inkludera spårnamn vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
sv: Inkludera albumnamn vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
sv: Inkludera artistnamn vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
sv: Inkludera genrenamn vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
sv: Inkludera tonsättarnamn vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
sv: Inkludera år vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
sv: Namnet på den layout som kommer att laddas vid start

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
sv: Om Amarok använder sin egen interna databas, i motsats till ett externt program.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
sv: Värddatornamn för den externa servern att ansluta till.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
sv: Vilken serverport ansluter till databasprogrammet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
sv: Namnet på database som Amarok kommer att använda. Användaren måste ha tillräckliga åtkomsträttigheter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
sv: Användarnamn använt för att komma åt den externa databasen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
sv: Lösenord för användaren av den externa databasen

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
sv: Håller löpande räkning för att veta när en kontroll ska utföras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
sv: Om skriptmodulen i Amarok ska aktiveras.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
sv: Aktivera eller inaktivera skriptmodulen i  Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
sv: Om inbyggda skript automatiskt ska uppdateras

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
sv: Aktivera eller inaktivera automatiska uppdateringar av inbyggda skript

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
sv: Om skriptkonsolen ska aktiveras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
sv: Om en varning ska visas för skript som använder programmeringsgränssnitt som avråds från.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
sv: Om nuvarande session ska sparas vid avslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
sv: Om stämningsrad för nuvarande spår (om tillgänglig) ska visas i förloppsindikering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
sv: Aktivera eller inaktivera visning av stämningsrad (om tillgänglig) i förloppsindikering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
sv: Stilen som ska användas när stämningsraden ritas upp

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
sv: Kvalitetsfaktor för automatisk generering av spellistor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
sv: Ett värde mellan 0 och 10 som styr om den automatiska genereringen av spellistor försöker optimera hastighet (0) eller noggrannhet (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
sv: Okänd

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Bookmark Manager
sv: Bokmärkeshantering

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Filter bookmarks
sv: Filtrera bokmärken

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
sv: Börja skriva för att progressivt filtrera bokmärkena

en: Bookmark this Album
sv: Bokmärk albumet

en: Bookmark this Artist
sv: Bokmärk artisten

en: Add Position Marker
sv: Lägg till positionsmarkör

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: URL
sv: Webbadress

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
sv: Beskrivning

en: New Group
sv: Ny grupp

en: none
sv: ingen

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
sv: &Ladda

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Create timecode track
sv: S&kapa tidskodsspår

en: New Timecode Track
sv: Nytt tidskodsspår

en: Unknown
sv: Okänd

en: Context: %1
sv: Sammanhang: %1

en: Bookmark Context View Applets
sv: Lägg till bokmärke för miniprogram med sammanhangsvisning

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
sv: Sammanhang

en: Files
sv: Filer

en: Files (%1)
sv: Filer (%1)

en: Album "%1" from %2
sv: Album "%1" från %2

en: Artist "%1" from %2
sv: Artist "%1" från %2

en: Bookmark Media Sources View
sv: Lägg till bokmärke för visning av mediakällor

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
sv: Navigera

en: Bookmark Track Position
sv: Lägg till bokmärke för spårposition

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
sv: Spela

en: Files/URLs to open
sv: Filer/webbadresser att öppna

en: Immediately start playing an audio cd
sv: Börja omedelbart spela en musik-cd

en: Skip backwards in playlist
sv: Gå bakåt i spellista

en: Start playing current playlist
sv: Börja spela aktuell spellista

en: Play if stopped, pause if playing
sv: Spela om stoppad, paus vid spelning

en: Pause playback
sv: Paus i uppspelning

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Skip forwards in playlist
sv: Gå framåt i spellista

en: Additional options:
sv: Ytterligare alternativ:

en: Append files/URLs to playlist
sv: Lägg till filer eller webbadresser i spellista

en: Queue URLs after the currently playing track
sv: Köa webbadresser efter spår som spelas nu

en: Load URLs, replacing current playlist
sv: Ladda webbadresser för att ersätta aktuell spellista

en: Print verbose debugging information
sv: Skriv ut detaljerad felsökningsinformation

en: Print verbose debugging information from the audio system
sv: Skriv ut detaljerad felsökningsinformation från ljudsystemet

en: Disable colorization for debug output.
sv: Inaktivera all färgläggning för felsökningsutmatning.

en: Allow running multiple Amarok instances
sv: Tillåt att flera instanser av Amarok kör

en: Base for relative filenames/URLs
sv: Bas för relativa filnamn/webbadresser

en: Database Error
sv: Databasfel

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
sv: Amaroks databas rapporterade följande fel:
    %1
    I de flesta fall måste felen rättas innan Amarok kan köra normalt.

en: Moving files to trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

[ctx: Error message box shown if there's a problem with Last.fm credentials]
en: Invalid Last.fm session key. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
sv: Ogiltig Last.fm sessionsnyckel. Anslut igen till Last.fm kontot i insticksprogrammets inställningar.

[ctx: Error message box title]
en: Last.fm session key error
sv: Felaktig Last.fm sessionsnyckel

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
sv: Musiksökvägen %1 är inställd i systeminställningarna.
    Vill du använda den som samlingskatalog?

en: Media Sources Home
sv: Mediakällans hem

en: Filter Music Sources
sv: Filtrera musikkällor

en: &Media Sources
sv: &Mediakällor

en: Go Up in Media Sources Pane
sv: Gå uppåt i rutan med mediakällor

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
sv: Här hittar du den lokala musiken, samt musik från bärbara musikspelare och cd-skivor.

en: Search collection
sv: Sök i samling

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
sv: Tillagt denna timme

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
sv: Tillagt idag

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
sv: Tillagt denna vecka

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
sv: Tillagt denna månad

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Never Played
sv: Aldrig spelat

en: First Level
sv: Första nivå

en: Second Level
sv: Andra nivå

en: Third Level
sv: Tredje nivå

en: Show Years
sv: Visa år

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
sv: Visa spårnummer

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Artist for Various Artists
sv: Visa Artist under Diverse artister

en: Show Cover Art
sv: Visa omslag

en: Merged View
sv: Sammanfogad vy

en: Sort Options
sv: Sorteringsalternativ

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
sv: Inga beteckningar

en: Counting...
sv: Räknar...

en: 1 track | %1 tracks
sv[0]: 1 spår
sv[1]: %1 spår

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Various Artists
sv: Diverse artister

en: Year - Album
sv: År - Album

en: Track Artist
sv: Spårartist

en: Composer
sv: Tonsättare

en: Year
sv: År

en: Label
sv: Beteckning

en: None
sv: Ingen

en: Collapse All
sv: Dra ihop alla

en: Collection
sv: Samling

en: Copy to Collection
sv: Kopiera till samling

en: Move to Collection
sv: Flytta till samling

en: Move Tracks to Trash
sv: Flyttar spår till papperskorgen

en: Delete Tracks
sv: Ta bort spår

en: More...
sv: Mer...

en: &Add to Playlist
sv: &Lägg till i spellista

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
sv: E&rsätt spellista

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
sv: Organisera filer

en: &Edit Track Details
sv: &Redigera spårinformation

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Filter Files
sv: Filtrera filer

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
sv: Filbläddraren låter dig bläddra bland filer var som helst på systemet, oberoende om dessa filer ingår i den lokala samlingen. Därefter kan du lägga till filerna i spellistan, samt utföra grundläggande filåtgärder.

en: &Move to Trash
sv: &Flytta till papperskorgen

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det här objektet?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de här %1 objekten?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
sv: Bekräfta förflyttning till papperskorgen

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
sv[0]: Är du säker på att du vill flytta det här objektet till papperskorgen?
sv[1]: Är du säker på att du vill flytta de här %1 objekten till papperskorgen?

en: Home
sv: Hem

en: Automated Playlist Generator
sv: Automatisk generering av spellistor

en: Create playlists by specifying criteria
sv: Skapa spellistor genom att ange kriterier

en: Add new preset
sv: Lägg till ny förinställning

en: Edit selected preset
sv: Redigera markerad förinställning

en: Delete selected preset
sv: Ta bort markerad förinställning

en: Import a new preset
sv: Importera ny förinställning

en: Export the selected preset
sv: Exportera markerad förinställning

en: Run APG with selected preset
sv: Kör automatisk generering av spellistor med vald förinställning

en: APG Presets
sv: Förinställningar av automatisk generering av spellistor

en: Generator Optimization
sv: Optimering av generering

en: Speed
sv: Hastighet

en: Accuracy
sv: Noggrannhet

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
sv: Redigera preferens

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
sv: Matcha typ:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
sv: Preferensen är en ersättning för en annan preferens
    som för nuvarande inte är inläst eller inaktiverad.
    Den ursprungliga preferensens namn är %1.

en: This bias has no settings.
sv: Preferensen har inga inställningar.

en: Dynamic Playlists
sv: Dynamiska spellistor

en: Dynamically updating parameter based playlists
sv: Dynamiskt uppdaterade parameterbaserade spellistor

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
sv: Amarok blir din egen personliga DJ med en dynamisk spellista, och väljer automatiskt spår åt dig baserat på ett antal parametrar som du anger.

en: Previous:
sv: Föregående:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
sv: Antal föregående spår som ska vara kvar i spellistan.

en: Upcoming:
sv: Kommande:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
sv: Antal kommande spår som ska läggas till i spellistan.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
sv: På

en: Turn dynamic mode on.
sv: Sätt på dynamiskt läge.

en: Duplicates
sv: Dubbletter

[ctx: Tooltip for dynamic playlist setting button]
en: Allow duplicate tracks in result
sv: Tillåt duplicerade spår i resultatet

en: New
sv: Ny

en: New playlist
sv: Ny spellista

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit the selected playlist or bias
sv: Redigera markerad spellista eller preferens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the selected playlist or bias
sv: Ta bort markerad spellista eller preferens

en: Repopulate
sv: Fyll i igen

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
sv: Ersätt kommande spår med nya.

en: &Rename playlist
sv: &Byt namn på spellista

en: &Add new Bias
sv: &Lägg till ny preferens

en: &Clone Playlist
sv: &Duplicera spellista

en: &Delete playlist
sv: &Ta bort spellistan

en: &Edit bias...
sv: &Redigera preferens...

en: &Clone bias
sv: &Duplicera preferens

en: &Delete bias
sv: &Ta bort preferens

en: &Add new bias
sv: &Lägg till ny preferens

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
sv: Spellistebläddraren innehåller listan med importerade och sparade spellistor. Där kan du också specificera kraftfulla dynamiska spellistor och hantera prenumerationer av podsändningar och avsnitt.

en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

en: Visible Sources
sv: Synliga källor

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
sv: Kataloger visas bara i <b>sammanfogad vy</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
sv[0]: En spellista
sv[1]: %1 spellistor

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
sv: Laddar...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
sv[0]: En spellista
sv[1]: %1 spellistor

en: Source
sv: Källa

en: Create an Empty Playlist
sv: Skapa tom spellista

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
sv: &Nytt

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Delete...
sv: &Ta bort...

en: &Export As...
sv: &Exportera som...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
sv[0]: ett spår
sv[1]: %1 spår

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
sv: Ta bort %1 från %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
sv[0]: 1 spellista
sv[1]: %1 spellistor

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
sv[0]: Tar bort ett spår från %2
sv[1]: Tar bort %1 spår från %2

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is playlist name, %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete playlist <i>%1</i> from %2?
sv: Ta bort spellista <i>%1</i> från %2?

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is the playlist count (always more than 1), %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete %1 playlists from %2?
sv: Ta bort %1 spellistor från %2?

en: Confirm Playlist Deletion
sv: Bekräfta borttagning av spellista

en: Use relative path for &saving
sv: Använd relativ sökväg för att &spara

en: Save As
sv: Spara som

en: &Rename Folder...
sv: &Byt namn på katalog...

en: &Delete Folder
sv: &Ta bort katalog

en: New name
sv: Nytt namn

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
sv: Ange nytt katalognamn:

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
sv: Är du säker på att du vill ta bort katalogen och dess innehåll?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
sv: Podsändningar

en: List of podcast subscriptions and episodes
sv: Lista med prenumerationer på podsändningar och avsnitt

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
sv: Hantera prenumerationer av podsändningar och bläddra i enskilda avsnitt. Nerladdning av avsnitt till disken görs också här, eller också kan du tala om för Amarok att göra det automatiskt.

en: &Add Podcast
sv: &Lägg till podsändning

en: &Update All
sv: &Uppdatera alla

en: Import OPML File
sv: Importera OPML-fil

en: By
sv: Av

[ctx: Podcast published on date]
en: On
sv: På

en: File Size:
sv: Filstorlek:

en: Subscription Date:
sv: Prenumerationsdatum:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
sv: Lägg till podsändning...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
sv: lägg till podsändning...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
sv: Uppdatera alla podsändningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
sv: Anpassa podsändningar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
sv: Sökintervall...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
sv[0]: En kanal
sv[1]: %1 kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
sv: Titel

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Add Podcast
sv: Lägg till podsändning

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
sv: Ange RSS 1.0/2.0- eller Atom-kanalens webbadress:

en: Saved Playlists
sv: Sparade spellistor

en: User generated and imported playlists
sv: Använd skapade och importerade spellistor

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
sv: Skapa, redigera, organisera och ladda spellistor. Amarok lägger automatiskt till alla spellistor som hittas när samlingen söks igenom, och alla spellistor som sparas visas också här.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
sv: Webbläsaren för Internet låter dig bläddra i nätkällor med innehåll som direkt integreras i Amarok. Amarok levereras med ett antal sådana källor, men många fler kan läggas till genom att använda skript.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
sv: Allmänt

en: Configure General Options
sv: Anpassa allmänna inställningar

en: Local Collection
sv: Lokal samling

en: Configure Local Collection
sv: Anpassa lokal samling

en: Configure Metadata Handling
sv: Anpassa hantering av metadata

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Configure Playback
sv: Anpassa uppspelning

en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Configure Notifications
sv: Anpassa underrättelser

en: Database
sv: Databas

en: Configure Database
sv: Anpassa databas

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Configure Plugins
sv: Anpassa insticksprogram

en: Scripts
sv: Skript

en: Configure Scripts
sv: Anpassa skript

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
sv: Samlingsinställning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
sv: Samlingskataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
sv: Katalogerna kommer att sökas igenom efter media för att skapa samlingen. Du kan högerklicka på en katalog för att söka om den individuellt, om den tidigare har markerats:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
sv: Importerar musik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
sv: Om Amarok ska koda om spår när de kopieras eller flyttas till en lokal samling.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
sv: Omkoda spår:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
sv: Amarok kunde skapa en fungerande anslutning till databasen.

en: Success
sv: Lyckades

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
sv: Amaroks databas rapporterade följande fel:
    %1
    I de flesta fall måste felen rättas innan Amarok kan köra normalt.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
sv: Ändringar av databasinställningar får bara
    effekt efter att Amarok har startats om.

en: Database settings changed
sv: Databasinställningar ändrades

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
sv: lösenord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
sv: Markera för att aktivera användning av extern databas. Normalt finns redan en inbäddad MySQL databas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
sv: Använd &extern MySQL-databas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
sv: Anslutningsinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
sv: Skriv in namnet på den befintliga MySQL-servern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
sv: Skriv in portnumret för att komma åt servern. Normalt är det port 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
sv: An&vändarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
sv: Skriv in lösenord för standardanvändaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
sv: &Lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
sv: Skriv in användarnamnet för att komma åt databasen med fullständiga åtkomsträttigheter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
sv: &Databas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
sv: Skriv in databasens namn. Normal förinställning är amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
sv: Testa databasanslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
sv: Amarok förväntar sig att ovanstående databas och användarkonto redan finns. Användaren kräver också fullständig åtkomst till databasen. Ändringarna får bara effekt efter att Amarok har startats om.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
sv: Om databasen inte redan är inställd, kan du använda följande S&QL-kommandon (efter att lösenordet har ersatts med det riktiga):

en: Excluded Labels
sv: Undanta beteckningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
sv: Lägg till beteckningen i listan med undantagna beteckningar

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
sv: Lägg till beteckning i undantagna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
sv: Markerade beteckningar påverkas inte av statistiksynkronisering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
sv: Markera för att aktivera Amaroks ikon i systembrickan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
sv: Visa &ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
sv: Markera för att aktivera automatisk hämtning av omslag från Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
sv: Hämta omslag automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
sv: Markera för att aktivera animering vid ihopfällning av sammanhangsminiprogram.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
sv: Visa bakgrundsbilder i bläddringsrutan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
sv: Spellistealternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
sv: Markera för att låta spellistan panorera automatiskt så att aktuellt spår alltid är synligt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
sv: Panorera automatiskt spellistan till nuvarande spår

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
sv: Inställningar av stämningsrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
sv: <b>Observera</b>: Stämningsfiler måste skapas manuellt. För mer information, besök <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">den relaterade artikeln på KDE:s användarbas</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
sv: Stämningsraden gör det möjligt att navigera i din musik visuellt.
    Observera att funktionen kräver det externa verktyget "Stämningsradsgenerator".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
sv: Visa stämningsrad i förloppsindikering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
sv: Stämningsradens stil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
sv: Anpassa visningsstil för stämning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
sv: Standard (systemfärger)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
sv: Arg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
sv: Frusen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
sv: Lycklig

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
sv: Liten (200 bildpunkter)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
sv: Normal (400 bildpunkter)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
sv: Stor (800 bildpunkter)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
sv: Jättestor (1600 bildpunkter)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
sv: Synkronisera betyg

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
sv: Synkronisera först spelad tid

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
sv: Synkronisera senast spelad tid

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
sv: Synkronisera antal spelningar

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
sv: Synkronisera beteckningar

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
sv: Synkronisera %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
sv[0]: (%2ett undantag%3)
sv[1]: (%2%1 undantag%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
sv: Filtaggar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
sv: Skriv tillbaka ändringar av metadata (inklusive betyg med stjärnor) till den ursprungliga filen.
    Det går också att förhindra tillbakaskrivning genom att skrivskydda
    filen. Det kan vara en god idé om du för närvarande delar filerna
    via Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
sv: Skriv metadata till fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
sv: Skriv tillbaka ändrad statistik (t.ex. poäng, senaste spelning,
    antal spelningar) till filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
sv: Skriv statistik i fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
sv: Skriv tillbaka ändrade omslag till filen.
    Det kommer att ersätta befintliga inbäddade omslag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
sv: Skriv omslag i fil, maximal storlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
sv: Förminska omslag vid behov.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
sv: Om markerad, kommer Amarok att använda Mozillas
    detektering av teckenuppsättning för att automatiskt
    försöka gissa teckenuppsättningar använda i ID3-taggar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
sv: Aktiv&era detektering av teckenuppsättning för ID3-taggar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
sv: Statistiksynkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
sv: <b>Kontrollera samlingar för att hålla dem synkroniserade.</b> Det omfattar inskickning av spår spelade på iPod, om du har anpassat insticksprogrammet för Last.fm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
sv: Glöm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
sv: Anpassa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
sv: Lägg till…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
sv: Synkronisera…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
sv: Markera för att aktivera skärmvisning. Skärmvisningen visar tillfälligt spårdata när ett nytt spår börjar spelas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
sv: Använd s&kärmvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
sv: &Tid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
sv: Tiden i millisekunder som skärmvisningen ska synas. Värdet måste vara mellan 500 ms och 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
sv: För alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
sv: S&kärm:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
sv: Skärmen där skärmvisningen ska synas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
sv: Markera för att aktivera egna färger för skärmvisning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
sv: Använd e&gna färger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
sv: Färgen på skärmvisningens text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
sv: Textfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
sv: Klicka för att välja färgen på skärmvisningens text.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
sv: Om markerat, aktiveras genomskinlighet, om det stöds av skrivbordssystemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
sv: &Halvgenomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
sv: Teckenskala:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
sv: Markera för att använda systemunderrättelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
sv: Använd &systemunderrättelser

en: Current Phonon backend does not support volume fading
sv: Nuvarande Phonon-gränssnitt stöder inte volymtoning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
sv: Om markerad återupptar Amarok<br>uppspelning där du slutade föregående session, precis som en bandspelare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
sv: &Återuppta uppspelning vid start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
sv: <html>Aktivera alternativet för att börja spela så fort ett eller flera spår läggs till i spellistan med musen, genom att trycka på returtangenten, eller när spellistan ersätts. Gör ingenting om någonting redan spelas upp.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
sv: Börja spela när spår läggs till i spellistan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
sv: Tona volym

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
sv: Tona bort vid stopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
sv: Tona bort vid paus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
sv: Borttoningens längd i millisekunder.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
sv: Inställningar vid systemviloläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
sv: Om aktiverad, kommer Amarok förhindra systemet från att automatiskt gå till viloläge om ett spår spelas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
sv: &Inaktivera automatiskt viloläge vid uppspelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
sv: Om aktiverad, kommer Amarok att pausa spåret som spelas vid viloläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
sv: &Paus i uppspelning vid viloläge

en: Collections
sv: Samlingar

en: Internet Services
sv: Internettjänster

en: Statistics importers
sv: Statistikimportverktyg

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
sv: Manuellt installerade skript kan inte uppdateras automatiskt. Fortsätt?

en: Select Archived Script
sv: Markera arkiverat skript

en: Invalid Archive
sv: Ogiltigt arkiv

en: Invalid Script File
sv: Ogiltig skriptfil

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
sv: Ett annat skript med namnet %1 finns redan
    Version för befintligt skript: %2
    Version för valt skript: %3

en: The script %1 was successfully installed
sv: Skriptet %1 installerades med lyckat resultat

en: Generic
sv: Generellt

en: Lyrics
sv: Sångtext

en: Scriptable Service
sv: Skriptbar tjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
sv: Avinstallera skript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
sv: Installera lokalt skript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
sv: Skriptkonsol

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
sv: Aktivera skriptkonsolen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
sv: Aktivera skriptkonsol

en: Search Scripts
sv: Sök efter skript

en: Main Script File
sv: Huvudskriptfil

en: Applet Icon File
sv: Ikonfil för miniprogram

en: Images
sv: Bilder

en: Display
sv: Visning

en: %1 track | %1 tracks
sv[0]: %1 spår
sv[1]: %1 spår

en: Disc %1
sv: Skiva %1

en: &Queue
sv: &Köa

en: Edit Track Details
sv: Redigera spårinformation

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
sv: Inställning av %1

en: Bar width:
sv: Stapelbredd:

en: %1 pixel | %1 pixels
sv[0]: %1 bildpunkt
sv[1]: %1 bildpunkter

en: Show fadebars:
sv: Visa borttoningsstaplar:

en: Bars fall speed:
sv: Stapelns fallhastighet:

en: Frequency range:
sv: Frekvensintervall:

en: Sample size:
sv: Samplingsstorlek:

en: Play Count
sv: Uppspelningsräknare

en: Score
sv: Poäng

en: Last played
sv: Senast spelad

en: Never
sv: Aldrig

en: Add label
sv: Lägg till beteckning

en: Remove label
sv: Ta bort beteckning

en: Show in Media Sources
sv: Visa i mediakällor

en: Add to blacklist
sv: Lägg till i svartlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
sv: Beteckningar

en: Reload
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
sv: Inställningar

en: Labels: No track playing
sv: Beteckningar: Inget spår spelas

en: Labels: Fetching...
sv: Beteckningar: Hämtar...

en: Labels: %1
sv: Beteckningar: %1

en: Labels for %1 by %2
sv: Beteckningar för %1 av %2

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Blacklist Settings
sv: Inställningar av svartlistning

en: Replacement Settings
sv: Inställningar av ersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
sv: Visa inte följande beteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
sv: Beteckningar som motsvarar artisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
sv: Beteckningar som motsvarar titeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
sv: Beteckningar som motsvarar albumet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
sv: Svartlista:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
sv: Inställningar av beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
sv: Minimal beteckningspoäng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
sv: Visa bara beteckningar som har minst denna poäng.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
sv: Maximalt antal beteckningar att visa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
sv: Visa inte fler beteckningar än så här många.
    Observera att personliga beteckningar alltid visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
sv: Visa personliga beteckningar med poäng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
sv: Påverkar teckenstorleken hos de personliga beteckningarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
sv: Lägg automatiskt till nerladdade beteckningar om inga är tilldelade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
sv: Lägg bara till beteckningar som har minst denna poäng.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
sv: Färg på tilldelade beteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
sv: Färg på beteckningarnas bakgrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
sv: Ställer in beteckningsfärger enligt nuvarande färgschema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
sv: Återställ färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
sv: Ersätt nerladdad beteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
sv: med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
sv: Det här hjälper till att hålla beteckningssamlingen ren genom att ersätta nerladdade beteckningar enligt vad du föredrar.
    T.ex. "hip hop" -> "hip-hop".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
sv: Nerladdad beteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
sv: Ersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
sv: Ta bort markerad

en: Lyrics config
sv: Inställning av sångtext

en: Font size:
sv: Teckenstorlek:

en: Text alignment:
sv: Textjustering:

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Toggle auto scroll
sv: Växla automatisk rullning

en: Reload lyrics
sv: Uppdatera sångtext

en: No lyrics found
sv: Ingen sångtext hittades

en: Suggestions:
sv: Förslag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
sv: Titel:

en: Configure Playlist Info Applet
sv: Anpassa miniprogram med information om spellista

en: Width
sv: Bredd

[ctx: %1 is the artist for which similars are currently shown]
en: Similar to <b>%1</b>
sv: Liknar <b>%1</b>

[ctx: Artist's listener and playcount from Last.fm]
en: %1 listeners<br>%2 plays
sv: %1 lyssnare<br>%2 uppspelningar

[ctx: Number of user's own scrobbles of an artist on Last.fm, appended to previous string if not 0]
en: <br>%1 plays by you
sv: <br>%1 uppspelningar av dig

en: Songkick Concert Information
sv: Konsertinformation från Songkick

en: Concerts
sv: Konserter

en: Reload Songkick
sv: Uppdatera Songkick

en: Concert information is being fetched.
sv: Konsertinformation håller på att hämtas.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
sv: Songkick kunde inte laddas ner. Kontrollera Internetanslutningen: %1

en: There was no information found for this track
sv: Ingen information hittades för spåret

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
sv: Uppdatera gitarrtabulatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
sv: Uppdatera gitarrtabulatur med följande titel och artist

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
sv: Gitarrtabulatur

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
sv: Uppdatera gitarrtabulatur

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
sv: Gitarrtabulaturer: Hämtar...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
sv: Inga gitarrtabulaturer för %1 av %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
sv: Gitarrtabulatur: Fel vid hämtning

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
sv: Gitarrtabulatur: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
sv: Tabulaturinställningar

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
sv: Uppdatera gitarrtabulaturer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
sv: Inställningar för aktuellt spår

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
sv: Hämta gitarrtabulatur för

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
sv: Gitarr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
sv: Bas

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
sv: gitarrtabulatur tillhandahållen av:

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

[ctx: Disable automatic page changes when track changes in Wikipedia applet]
en: Don't change page automatically
sv: Byt inte sida automatiskt

en: Track
sv: Spår

[ctx: Right-click menu option for links in Wikipedia applet]
en: Copy Link to Clipboard
sv: Kopiera länk till klippbordet

[ctx: Right-click menu option for images in Wikipedia applet]
en: Copy Image to Clipboard
sv: Kopiera bild till klippbordet

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
sv: Kunde inte hämta information från Wikipedia: %1

en: No information found...
sv: Någon information hittades inte...

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\)
sv: .*\(.*(tonsättare|musiker).*\)

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
sv: .*\(.*(album|partitur|soundtrack).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
sv: .*\(.*(låt|spår).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
sv: %1 behövs för sökning på Wikipedia.

en: Choose Language
sv: Välj språk

[ctx: A message (link) shown for clicked non-Wikipedia links in Wikipedia applet. %1 is the url of the link]
en: Click to open %1 in a web browser
sv: Klicka för att öppna %1 i en webbläsare

en: Configure Applets...
sv: Anpassa miniprogram...

en: &Context
sv: &Sammanhang

en: No labels found on Last.fm
sv: Inga beteckningar hittades på Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
sv: Kunde inte hämta information från Last.fm

en: No connection to Last.fm
sv: Ingen anslutning till Last.fm

en: ontour
sv: på turné

en: dates
sv: datum

en: Do not show under Various Artists
sv: Visa inte under Diverse artister

en: Show under Various Artists
sv: Visa under Diverse artister

en: %1 - Stopped %2
sv: %1 - stoppad %2

en: Playback Ended Markers
sv: Markörer för uppspelningens slut

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
sv: Gemensam samling

en: Audio CD
sv: Musik-cd

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
sv: Ogg Vorbis är ett fullständigt fritt och obelamrat komprimerat ljudformat, som är perfekt för att lagra komprimerad musik på datorn. Ljudkvaliteten är något bättre än MP3 med samma bithastighet. Observera att inte alla bärbara spelare stöder Ogg Vorbis-formatet

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
sv: FLAC är ett förlustfritt komprimerat ljudformat fritt från alla patent eller licensavgifter. Det bibehåller perfekt cd-ljudkvalitet, medan filstorleken reduceras med omkring 50 %. Eftersom filstorleken är mycket större än Ogg Vorbis eller MP3, rekommenderas det inte om du vill överföra musiken till en bärbar spelare.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
sv: WAV är ett grundläggande, okomprimerat ljudfilformat. Det tar upp mycket utrymme, men bibehåller perfekt kvalitet. Det rekommenderas i allmänhet inte, om du inte vet vad du gör. Om du vill ha perfekt kvalitet, använd FLAC istället.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
sv: MP3 är de facto-standarden för komprimerat ljud, kompatibelt med nästan alla bärbara spelare. Det är dock inte fritt, och rekommenderas i allmänhet inte.

en: Audio CD settings - Amarok
sv: Inställningar av musik-cd - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
sv: Tillgängliga format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
sv: Avancerat

en: Loading remote collection from host %1
sv: Laddar fjärrsamling från värddator %1

en: Music share at %1
sv: Musikdelning på %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
sv: Uppdaterar Amaroks databasschema. Avsluta inte Amarok nu, eftersom det kan leda till att databasen förstörs.

en: Updating Amarok database schema
sv: Uppdaterar Amaroks databasschema

en: Source track does not exist: %1
sv: Källan till spåret finns inte: %1

en: Could not create directory: %1
sv: Kunde inte skapa katalog: %1

en: Transferring: %1
sv: Överför: %1

en: Transcoding: %1
sv: Omkodar: %1

en: Removing: %1
sv: Tar bort: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
sv: <ul><li>%1</li></ul>I de flesta fall betyder det att inte alla spår importerades.<br>Se <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Handbok Amarok</a> för information om duplicerade spår.

en: Errors During Collection Scan
sv: Fel vid samlingssökning

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
sv: Dubbletter hittades, den andra filen kommer att ignoreras:
    %1
    %2

en: &Configure Device
sv: A&npassa enhet

en: &Eject Device
sv: &Mata ut enhet

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
sv: Lägg till övergivna spår igen och glöm föråldrade spår

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
sv: Initiering lyckades.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
sv: Skrev iTunes databas till %1 med lyckat resultat

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
sv: Misslyckades skriva iTunes databas till %1 utan någon indikering om fel

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
sv: Misslyckade skriva iTunes-databas till %1: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
sv: Bortkopplad iPod, iPad eller iPhone

en: Unknown Collection
sv: Okänd samling

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown track
sv: Okänt spår

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
sv[0]: Misslyckades behandla ett spår (mer information om det finns i Amaroks felsökningslogg)
sv[1]: Misslyckades behandla %1 spår (mer information om dem finns i Amaroks felsökningslogg)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
sv: Klar med sammanställning av iPod-filer. %1 övergivna spår matchades med föråldrade databasposter i iTunes databas. %2 föråldrade databasposter togs bort. %3 övergivna spår lades tillbaka i iTunes databas. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
sv[0]: Överförde ett spår till %2
sv[1]: Överförde %1 spår till %2

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
sv[0]: Omkodade ett spår till %2.
sv[1]: Omkodade %1 spår till %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
sv[0]: Överföring avbruten. Lyckades överföra ett spår.
sv[1]: Överföring avbruten. Lyckades överföra %1 spår.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
sv[0]: %2 Ett spår fanns redan där.
sv[1]: %2 %1 spår fanns redan där.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
sv: Överförde spår till %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
sv[0]: Ett spår överfördes normalt, men överföring av andra spår misslyckades.
sv[1]: %1 spår överfördes normalt, men överföring av andra spår misslyckades.

en: Transfer of tracks failed.
sv: Överföring av spår misslyckades.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
sv[0]: Ett spår överfördes inte eftersom det skulle överskrida kapaciteten på iPod.<br>
sv[1]: %1 spår överfördes inte eftersom det skulle överskrida kapaciteten på iPod.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
sv: <i>Amarok reserverar %1 på iPod för skrivning av iTunes databas.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
sv[0]: Ett spår kopierades inte eftersom det inte skulle gå att spela. Dess format, %2, stöds inte.<br>
sv[1]: %1 spår kopierades inte eftersom de inte skulle gå att spela. Deras format, %2, stöds inte.<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
sv[0]: Kopiering, flyttning eller omkodning av en fil misslyckades.<br>
sv[1]: Kopiering, flyttning eller omkodning av %1 filer misslyckades.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
sv[0]: Ett spår överfördes inte på grund av ett internt fel i Amarok.<br>
sv[1]: %1 spår överfördes inte på grund av ett internt fel i Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
sv: <i>Detaljinformation finns i Amaroks felsökningsutmatning.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
sv: Återstoden överfördes inte eftersom iPod-samlingen försvann.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
sv: Felorsaker: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
sv[0]: Tar bort ett spår från iPod
sv[1]: Tar bort %1 spår från iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
sv: Läser iPod-spår

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
sv: Föråldrade spår

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
sv: Övergivna spår

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
sv: Föråldrade och/eller övergivna spår detekterades på %1. Du kan lösa situationen med samlingsåtgärden <b>%2</b>. Du kan också titta på spåren under fliken Sparade spellistor.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
sv: Anslutning till  iPhone, iPad eller iPod touch misslyckades.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
sv: Inställning av iPod-enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
sv: Namn på iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
sv: Omkoda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
sv: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
sv: &Initiera iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
sv: Albumomslag:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
sv: Felsökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
sv: SysInfo-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
sv: SysInfoExtended-fil:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
sv: Kan inte tolka iTunes databas på grund av ett ej rapporterat fel.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
sv: Modellen känns inte igen

en: iPod model was not recognized.
sv: iPod-modellen kändes inte igen.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
sv: Familjen %1 använder filen %2 för att skapa en riktig checksumma av databasen.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
sv: Familjen %1 behöver filen %2 för att skapa en riktig checksumma av databasen.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
sv: Familjen %1 använder troligen hash-AB för att skapa en riktig checksumma av databasen. Från och med version 0.8.2 känner inte libgpod till hur den beräknas, utan försöker dynamiskt läsa in det externa biblioteket libhashab.so för att göra det.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
sv: Automatisk detektering (%1 befintliga fil(er))

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
sv: Stöds

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
sv: Stöds inte

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
sv: Tillgänglig

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
sv: <b>Hittades inte</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
sv: Behövs inte

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
sv: <b>%1</b><br><br>Som säkerhetsåtgärd, kommer Amarok <i>vägra att utföra skrivningar</i> till iPod (att ändra iTunes databas kan få den att se tom ut från enhetens synvinkel).<br>Se filen <a href='%2'>README.overview</a> i källkodsarkivet för libgpod för mer information.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
sv: <b>%1</b><br><br>Ovanstående problem förhindrar att Amarok använder iPod. Du kan försöka att återskapa kritiska kataloger och filer på iPod (inklusive iTunes databas) genom att använda knappen <b>%2</b> nedan.<br><br>Att initiera iPod <b>förstör iPod spår- och fotodatabas</b>, dock bör det inte ta bort några spår. Spåren blir övergivna.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
sv: Misslyckades skriva SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
sv: Misslyckades skriva filen SysInfo på grund av ett ej rapporterat fel

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
sv: Kan inte initiera iPod på grund av ett ej rapporterat fel.

en: Copying Tracks Failed
sv: Kopiering av spår misslyckades

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
sv: Spår kopierades inte: Kopiering till enheten pågår redan

en: Unsupported format: %1
sv: Formatet stöds inte: %1

en: Already on device
sv: Redan på enheten

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
sv: Spår kopierades inte: Enheten har redan dessa spår

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
sv: Spår kopierades inte: Enheten har otillräckligt utrymme

en: Transferring Tracks to Device
sv: Överför spår till enhet

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
sv[0]: Misslyckades kopiera %1 spår till enheten
sv[1]: Misslyckades kopiera %1 spår till enheten

en: The track failed to copy to the device
sv: Misslyckades kopiera spåret till enheten

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
sv[0]: Spår togs inte bort:
sv[1]: Spår togs inte bort:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
sv[0]: Borttagning av spår misslyckades
sv[1]: Borttagning av spår misslyckades

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
sv: Borttagning av %1 spår från enheten pågår redan

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
sv[0]: Tar bort spår från enhet
sv[1]: Tar bort spår från enhet

en: &Disconnect Device
sv: &Koppla bort enhet

en: Media Device playlists
sv: Spellistor för mediaenheter

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
sv: Podsändningar på %1

en: Could not connect to MTP Device
sv: Kunde inte ansluta till MTP-enhet

en: Could not copy track from device.
sv: Kunde inte kopiera spår från enhet

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Unknown Genre
sv: Okänd genre

en: Could not delete item
sv: Kunde inte ta bort objekt

en: Delete failed
sv: Borttagning misslyckades

en: Could not save playlist.
sv: Kunde inte spara spellista.

en: Playdar Collection
sv: Playdar-samling

en: Source collection removed
sv: Källsamling borttagen

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
sv: Klassiskt

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
sv[0]: Vill du verkligen ta bort det här spåret? Det kommer att tas bort från %2 och det underliggande lagringsmediet.
sv[1]: Vill du verkligen ta bort de här %1 spåren? De kommer att tas bort från %2 och det underliggande lagringsmediet.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
sv[0]: Vill du verkligen flytta det här spåret till papperskorgen? Det kommer att tas bort från %2.
sv[1]: Vill du verkligen flytta de här %1 spåren till papperskorgen? De kommer att tas bort från %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
sv[0]: Vill du verkligen flytta det här spåret? Dess namn kommer att ändras och originalet tas bort.
sv[1]: Vill du verkligen flytta de här %1 spåren? Deras namn kommer att ändras och originalen tas bort.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
sv: Flytta filer

[ctx: rename files button]
en: &Rename
sv: &Byt namn

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
sv[0]: Ett problem uppstod, och spåret kunde inte tas bort. Försäkra dig om att katalogen är skrivbar.
sv[1]: Ett problem uppstod, och %1 spår kunde inte tas bort. Försäkra dig om att katalogen är skrivbar.

en: Unable to remove tracks
sv: Kunde inte ta bort spår

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
sv: Samlingen har inte tillräckligt med ledigt utrymme tillgängligt, eller är inte skrivbar.

en: Do you want to remove empty folders?
sv: Vill du ta bort tomma kataloger?

en: Remove empty folders?
sv: Ta bort tomma kataloger?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
sv: %1 (%2 av %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
sv: %1 (av %2)

en: today
sv: i dag

en: last week
sv: förra veckan

en: last month
sv: förra månaden

en: two months ago
sv: för två månader sedan

en: three months ago
sv: för tre månader sedan

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Moving to trash: %1
sv: Flyttar till papperskorgen: %1

en: &Delete Episode
sv: &Ta bort avsnitt

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det här avsnittet?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de här %1 avsnitten?

en: Yes, delete from %1.
sv: Ja, ta bort från %1.

en: &Delete Channel and Episodes
sv: &Ta bort kanal och avsnitt

en: &Activate This Collection
sv: &Aktivera samlingen

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
sv: Filen <i>%1</i> föreslår att <i>%2</i> ska användas som musikkatalog på enheten, men den finns inte. Återgår till <i>%3</i> istället.

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
sv: %1 (inte aktiverad)

en: Configure USB Mass Storage Device
sv: Anpassa USB-masslagringsenhet

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
sv[0]: Tar bort ett spår från %2
sv[1]: Tar bort %1 spår från %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
sv: Inställning av USB-masslagringsenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
sv: Använd automatiskt om ansluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
sv: Musik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
sv: Musikkatalog:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
sv: Filnamnsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
sv: Podsändningskatalog:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
sv: Underliggande spellista är tom

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
sv: När Amarok senast stängdes, var det här spåret i %1, men Amarok kan inte längre hitta spåret i filsystemet eller någon av dina samlingar. Du kan prova att koppla in enheten som spåret kan finnas på.

en: Stream (%1)
sv: Ström (%1)

en: Url is not a local file
sv: Webbadressen är inte en lokal fil

en: Could not create a temporary file to download playlist.
sv: Kunde inte skapa en tillfällig fil för att ladda ner spellista.

en: Downloading remote playlist
sv: Laddar ner fjärrspellista

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
sv: Kan inte läsa spellista från %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
sv: Den använda filändelsen är inte giltig för spellistor.

en: Unknown playlist format
sv: Okänt spellisteformat

en: Playlist_%1
sv: Spellista_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
sv: Anpassning av filnamn för avsnitt i podsändningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
sv: Anpassning av filnamnsmönster i podsändningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
sv: Anges av podsändningskanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
sv: eget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
sv: Tillgängliga fält: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
sv: Inställning av podsändningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, UrlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_urlLabel)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
sv: Plats att spara:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
sv: Om markerad, söker Amarok automatiskt i podsändningen efter uppdateringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
sv: Sök automatiskt efter uppdateringar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
sv: Medianerladdning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
sv: Ladda ner media så snart de blir tillgängliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
sv: Ladda ner när &tillgängliga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
sv: Media måste explicit laddas ner, annars spelas podsändningen från fjärrservern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
sv: Strömma eller ladda ner på be&gäran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
sv: Om markerad kastar Amarok gamla podavsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
sv: &Begränsa antalet avsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
sv: Behåll maximalt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
sv: Maximalt antal podsändningar som ska lagras

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
sv: RSS-kanalen och taggarna i den nerladdade filen innehåller ibland inte samma information. Att skriva taggarna försäkrar att informationen i spellistan och mediaenheterna är likadan som i kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
sv: Skriv kanalinformation till taggar efter nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
sv: Anpassning av filnamn för avsnitt

[ctx: change options]
en: Configure %1
sv: Anpassa %1

en:  Item |  Items
sv[0]:  objekt
sv[1]:  objekt

en: Podcast
sv: Podsändning

en: &Update All Channels
sv: &Uppdatera alla kanaler

en: &Configure General Settings
sv: A&npassa allmänna inställningar

en: &Export subscriptions to OPML file
sv: &Exportera prenumerationer till OPML-fil

en: &Configure
sv: A&npassa

en: &Remove Subscription
sv: &Ta bort prenumeration

en: &Update Channel
sv: &Uppdatera kanal

en: &Download Episode
sv: &Ladda ner avsnitt

en: &Delete Downloaded Episode
sv: &Ta bort nerladdat avsnitt

en: &Write Feed Information to File
sv: Skri&v kanalinformation till fil

en: &Keep downloaded file
sv: &Behåll nerladdad fil

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
sv: Ändra "behåll" nerladdad filstatus för det här podsändningsavsnittet. Nerladdade filer med denna status kommer inte att tas bort även om en rensning utförs.

en: Already subscribed to %1.
sv: Prenumererar redan på %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
sv: var

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: Configure Local Podcasts
sv: Anpassa lokala podsändningar

en: Move Podcasts
sv: Flytta podsändningar

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
sv: Vill du flytta alla nerladdade avsnitt till den nya platsen?

en: Select file for OPML export
sv: Välj fil för OPML-export

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
sv: Vill du verkligen säga upp prenumerationen för "%1"?

en: Delete downloaded episodes
sv: Ta bort nerladdade avsnitt

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
sv[0]: En nerladdning av en podsändning pågår fortfarande
sv[1]: Nerladdningar av %1 podsändningar pågår fortfarande

en: Cancel Download and Quit.
sv: Avbryt nerladdning och avsluta

en: Unable to save podcast episode file to %1
sv: Kunde inte podsändningens avsnittsfil i%1

en: Downloading Podcast Media
sv: Laddar ner podsändningsmedia

en: Downloading Podcast "%1"
sv: Laddar ner podsändning "%1"

en: Local Podcasts
sv: Lokala podsändningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
sv: Uppdatera automatiskt:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
sv: inaktiverad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
sv: Baskatalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Baskatalog för alla nya podsändningskanaler.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">När en podsändningskanal läggs till används <span style=" font-style:italic;">&lt;baskatalog&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;kanalnamn&gt;</span> som nerladdningskatalog.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det kan ändras för varje enskild kanal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
sv: Baskatalog för alla nya podsändningskanaler.
    När en podsändningskanal läggs till används <baskatalog>/<kanalnamn> som nerladdningskatalog.
    Det kan ändras för varje enskild kanal.

en: The configured database plugin could not be loaded.
sv: Den inställda databas-insticksmodulen kunde inte laddas.

en: Organize tracks
sv: Organisera spår

en: Transcode and organize tracks
sv: Omkoda och organisera spår

en: Move tracks
sv: Flytta spår

en: Transcode and move tracks
sv: Omkoda och flytta spår

en: Copy tracks
sv: Kopiera spår

en: Transcode and copy tracks
sv: Omkoda och kopiera spår

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
sv[0]: Organiserar ett spår
sv[1]: Organiserar %1 spår

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
sv[0]: Omkodar och organiserar ett spår
sv[1]: Omkodar och organiserar %1 spår

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
sv[0]: Flyttar ett spår till %2
sv[1]: Flyttar %1 spår till %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
sv[0]: Omkodar och flyttar ett spår till %2
sv[1]: Omkodar och flyttar %1 spår till %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
sv[0]: Kopierar ett spår till %2
sv[1]: Kopierar %1 spår till %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
sv[0]: Omkodar och kopierar ett spår till %2
sv[1]: Omkodar och kopierar %1 spår till %2

en: No network connection
sv: Ingen nätverksanslutning

en: File does not exist
sv: Filen finns inte

en: Not a file
sv: Inte en fil

en: No read permissions
sv: Inga läsrättigheter

en: Unknown Composer
sv: Okänd tonsättare

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
sv: allt

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
sv: Filnamn

[ctx: Track field name]
en: Title
sv: Titel

[ctx: Track field name]
en: Composer
sv: Tonsättare

[ctx: Track field name]
en: Year
sv: År

[ctx: Track field name]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: Track field name]
en: Track Number
sv: Spårnummer

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
sv: Skivnummer

[ctx: Track field name]
en: Bpm
sv: Slag/min

[ctx: Track field name]
en: Length
sv: Längd

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
sv: Bithastighet

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

[ctx: Track field name]
en: File Size
sv: Filstorlek

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
sv: Tillagd i samling

[ctx: Track field name]
en: Score
sv: Poäng

[ctx: Track field name]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: Track field name]
en: First Played
sv: Först spelad

[ctx: Track field name]
en: Last Played
sv: Senast spelad

[ctx: Track field name]
en: Playcount
sv: Uppspelningsräknare

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
sv: Unik identifikation

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
sv: Spårets volymjustering

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
sv: Spårets maximala justering

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
sv: Albumets volymjustering

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
sv: Albumets maximala justering

[ctx: Track field name]
en: Label
sv: Beteckning

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
sv: Senast ändrad

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
sv: Sångtext

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
sv: allt

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
sv: filnamn

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
sv: titel

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
sv: tonsättare

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
sv: år

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
sv: kommentar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
sv: spårnummer

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
sv: skivnummer

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bpm
sv: slag/min

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
sv: längd

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
sv: bithastighet

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
sv: samplingsfrekvens

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
sv: filstorlek

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
sv: tillagd

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
sv: poäng

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
sv: betyg

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
sv: först spelad

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
sv: senast spelad

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
sv: antal spelningar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
sv: unik identifikation

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
sv: volymjustering

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
sv: maximal justering

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
sv: albumets volymjustering

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
sv: albumets maximala justering

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
sv: beteckning

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
sv: ändrad

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
sv: sångtext

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
sv[0]: %1 dag,
sv[1]: %1 dagar,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
sv[0]: %1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
sv[0]: %1 månad
sv[1]: %1 månader

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timma
sv[1]: %1 timmar

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

en: Importing podcast channel from %1
sv: Importerar podsändningskanal från %1

en: Updating podcast channel
sv: Uppdaterar podsändningskanal

en: Updating "%1"
sv: Uppdaterar "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
sv: Import av podsändning från %1 misslyckades med felet:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
sv: Uppdatering av podsändning från %1 misslyckades med felet:

en: Updating "%1" failed with error:
sv: Uppdatering av "%1" misslyckades med felet:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
sv: Vid tolkning av %1 togs en HTML-sida emot, men en kanal förväntades.
    Skrev du in rätt webbadress?

en: Feed has an unknown type: %1
sv: Kanalen är av en okänd typ: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
sv: %1 är inte en RSS-kanal version 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
sv: %1 är inte en giltig RSS-kanal version 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
sv: %1 är inte en giltig Atom-kanal.

en: Alternative Enclosures:
sv: Alternativa omslutningar:

en: unknown type
sv: okänd typ

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
sv: Okänt

en: One week ago | %1 weeks ago
sv[0]: Förra veckan
sv[1]: %1 veckor sedan

en: Yesterday
sv: I går

en: One day ago | %1 days ago
sv[0]: I går
sv[1]: %1 dagar sedan

en: One hour ago | %1 hours ago
sv[0]: För en timma sedan
sv[1]: %1 timmar sedan

en: One minute ago | %1 minutes ago
sv[0]: För en minut sedan
sv[1]: %1 minuter sedan

en: Within the last minute
sv: Inom den senaste minuten

en: The future
sv: Framtiden

[ctx: number of months ago]
en: %1M
sv: %1 mån

[ctx: w for weeks]
en: %1w
sv: %1 v

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
sv: Imorgon

[ctx: d for days]
en: %1d
sv: %1 d

[ctx: h for hours]
en: %1h
sv: %1 t

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
sv: Tom spellista (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
sv: Diverse spår (%1)

en: Unknown Artist(s)
sv: Okänd(a) artist(er)

en: Unknown Album(s)
sv: Okänt/okända album

en: Various Albums
sv: Diverse album

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
sv: Bithastigheten är ett mått på mängden data som används för att representera en sekund av ljudspåret.<br>Kodaren som används av Amarok fungerar bättre med en konstant bithastighet.<br>VBR är experimentell och ger troligen ännu sämre resultat än CBR.<br>Därigenom är bithastighetsmåttet på det här skjutreglaget en ganska noggrann uppskattning av det kodade spåret bithastighet.<br>Kodaren är transparent vid 128 kilobit/s för de flesta exempel som provats, och förvrängningar uppstår bara i extremfall.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
sv: Bithastighetsmål för kodning med konstant bithastighet

en: Smaller file
sv: Mindre fil

en: Better sound quality
sv: Bättre ljudkvalitet

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Avancerad ljudkodning</a> (Advanced Audio Coding, AAC) är en patenterad omkodare för digitalljud med kvalitetsförlust.<br>AAC åstadkommer i allmänhet bättre ljudkvalitet än MP3 vid liknande bithastigheter. Den är ett rimligt val för iPod och vissa andra bärbara musikspelare.

en: Apple Lossless
sv: Apple förlustfri

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple förlustfri</a> (Apple Lossless, ALAC) är en ljudomkodare för förlustfri komprimering av digital musik.<br>Rekommenderas bara för Apples musikspelare och spelare som inte stöder FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
sv: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>Komprimeringsgraden</a> är ett heltalsvärde mellan 0 och 8 som representerar kompromissen mellan filstorlek och komprimeringshastighet vid kodning med <b>FLAC</b>.<br/>Att ställa in komprimeringsgraden till <b>0</b> ger den kortaste komprimeringstiden, men skapar en jämförelsevis stor fil.<br/>Å andra sidan, gör komprimeringsgraden <b>8</b> komprimeringen rätt långsam, men skapar den minsta filen.<br/>Observera att eftersom FLAC definitionsmässigt är en förlustfri omkodare, är ljudkvaliteten hos utdata exakt likadan oberoende av komprimeringsgrad.<br/>Dessutom ökar nivåer över <b>5</b> komprimeringstiden dramatiskt, men skapar bara något mindre filer, och rekommenderas inte.

en: Compression level
sv: Komprimeringsgrad

en: Faster compression
sv: Snabbare komprimering

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>FLAC</a> (Free Lossless Audio Codec) är en öppen och licensfri omkodare för förlustfri komprimering av digital musik.<br>Om du vill lagra musik utan att påverka ljudkvaliteten, är FLAC ett utmärkt val.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
sv: Bithastigheten är ett mått på mängden data som används för att representera en sekund av ljudspåret.<br>Omkodaren <b>MP3</b> som används av Amarok stöder inställning av <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variabel bithastighet (VBR)</a>, vilket betyder att bithastigheten varierar längs spåret baserat på ljudinnehållets komplexitet. Mer komplexa dataintervall kodas med en högre bithastighet än mindre komplexa. Denna metod ger totalt sett bättre kvalitet och en mindre fil än att ha konstant bithastighet över hela spåret.<br>Av denna orsak är måttet bithastighet på skjutreglaget bara en uppskattning av det kodade spårets medelbithastighet.<br><b>160 kb/s</b> är ett bra val för musik som spelas på en bärbar spelare.<br/>Allting under <b>120 kb/s</b> kan vara otillfredsställande för musik, och allting över <b>205 kb/s</b> är troligen överdrivet.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
sv: Förväntad medelbithastighet för kodning med variabel bithastighet

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG audio lager 3</a> (MP3) är en patenterad digital ljudomkodare som använder en form av datakomprimering med kvalitetsförlust.<br>Trots dess svagheter är det ett vanligt format för lagring av konsumentljud, och har brett stöd av bärbara musikspelare.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
sv: Bithastigheten är ett mått på mängden data som används för att representera en sekund av ljudspåret.<br>Omkodaren <b>Opus</b> som används av Amarok stöder inställning av <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Variable_Bit_Rate>variabel bithastighet (VBR)</a>, vilket betyder att bithastigheten varierar längs spåret baserat på ljudinnehållets komplexitet. Mer komplexa dataintervall kodas med en högre bithastighet än mindre komplexa. Denna metod ger totalt sett bättre kvalitet och en mindre fil än att ha konstant bithastighet över hela spåret.<br>Av denna orsak är måttet bithastighet på skjutreglaget bara en uppskattning av det kodade spårets medelbithastighet.<br><b>160 kb/s</b> är ett bra val för musik som spelas på en bärbar spelare.<br/>Allting under <b>120 kb/s</b> kan vara otillfredsställande för musik, och allting över <b>205 kb/s</b> är troligen överdrivet.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Opus_(ljudformat)>Opus</a> är en patentfri digital ljudomkodare som använder en typ av destruktiv datakomprimering.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
sv: Bithastigheten är ett mått på mängden data som används för att representera en sekund av ljudspåret.<br>Omkodaren <b>Vorbis</b> som används av Amarok stöder inställning av <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variabel bithastighet (VBR)</a>, vilket betyder att bithastigheten varierar längs spåret baserat på ljudinnehållets komplexitet. Mer komplexa dataintervall kodas med en högre bithastighet än mindre komplexa. Denna metod ger totalt sett bättre kvalitet och en mindre fil än att ha konstant bithastighet över hela spåret.<br>Vorbis-kodaren använder kvalitetsmåttet "-q parameter" mellan -1 och 10 för att definiera en viss förväntad ljudkvalitet. Måttet bithastighet på skjutreglaget bara en grov uppskattning (som tillhandahålls av Vorbis) av det kodade spårets medelbithastighet vid ett givet q-värde. I själva verket är den verkliga bithastigheten ännu lägre med nyare och mer effektiva versioner av Vorbis.<br><b>-q5</b> är ett bra val för musik som spelas på en bärbar spelare.<br/>Allting under <b>-q3</b> kan vara otillfredsställande för musik, och allting över <b>-q8</b> är troligen överdrivet.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
sv: Kvalitetsmått för kodning med variabel bithastighet

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Ogg_Vorbis>Ogg Vorbis</a> är en öppen och licensfri ljudomkodare för ljudkomprimering med kvalitetsförlust.<br>Den skapar mindre filer än MP3 vid samma eller bättre kvalitet. Ogg Vorbis är stort sett ett utmärkt val, särskilt för bärbara spelare som stöder det.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
sv: Bithastigheten är ett mått på mängden data som används för att representera en sekund av ljudspåret.<br>På grund av begränsningarna i det äganderättsskyddade <b>WMA</b>-formatet och svårigheterna i att lista ut funktionen hos en äganderättsskyddad kodare, ställer WMA-kodaren använd av Amarok in <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>konstant bithastighet (CBR)</a>.<br>Av denna orsak är måttet bithastighet på skjutreglaget en ganska noggrann uppskattning av det kodade spårets bithastighet.<br><b>136 kb/s</b> är ett bra val för musik som spelas på en bärbar spelare.<br/>Allting under <b>112 kb/s</b> kan vara otillfredsställande för musik, och allting över <b>182 kb/s</b> är troligen överdrivet.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
sv: <a href=http://sv.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) är en äganderättsskyddad omkodare utvecklad av Microsoft för ljudkomprimering med kvalitetsförlust.<br>Rekommenderas bara för bärbara musikspelare som inte stöder Ogg Vorbis.

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Just Copy
sv: Bara kopiera

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
sv: Alla spår till %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
sv: Spår som inte är %1 till %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
sv: Vid behov till %1

en: Fetching Cover
sv: Hämtar omslag

en: There was an error communicating with cover provider: %1
sv: Ett fel uppstod vid kommunikation med omslagsleverantören: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
sv: Hämtade omslag med lyckat resultat för '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
sv: Misslyckades hämta omslag för '%1'.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
sv: Avbröt hämtning av omslag för '%1'.

en: Unable to find a cover for '%1'.
sv: Kunde inte hitta ett omslag för '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
sv[0]: Hämta omslag
sv[1]: Hämta omslag

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
sv[0]: Hämta omslag för det här albumet
sv[1]: Hämta omslag för %1 album

en: Display Cover
sv: Visa omslag

en: Display artwork for this album
sv: Visa omslag för det här albumet

en: Unset Cover | Unset Covers
sv[0]: Visa inte omslag
sv[1]: Visa inte omslag

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
sv[0]: Ta bort omslag för det här albumet
sv[1]: Ta bort omslag för %1 album

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det här omslaget från samlingen?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de här %1 omslagen från samlingen?

en: Set Custom Cover
sv: Lägg till eget omslag

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
sv[0]: Lägg till eget omslag för det här albumet
sv[1]: Lägg till egna omslag för %1 album

en: Select Cover Image File
sv: Välj skivomslagsfil

en: Finding cover for
sv: Söker efter omslagsbild för

en: Enter Custom Search
sv: Ange egen sökning

en: Sort by size
sv: Sortera enligt storlek

en: Cover Image Save Location
sv: Plats att spara omslagsbild

en: Sorry, the cover could not be saved.
sv: Omslaget kunde tyvärr inte sparas.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
sv: Omslaget kunde tyvärr inte hämtas.

en: Fetching Large Cover
sv: Hämtar stort omslag

en: Download Progress
sv: Nerladdningsförlopp

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Search
sv: Sök

en: Search For More Results
sv: Sök efter ytterligare resultat

en: No Images Found
sv: Inga bilder hittades

en: 1 Image Found | %1 Images Found
sv[0]: 1 bild hittades
sv[1]: %1 bilder hittades

en: Notes
sv: Anteckningar

[ctx: @item::intable]
en: Country
sv: Land

[ctx: @item::intable]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
sv: Utgivningsdatum

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
sv: Källa

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: @item::intable URL]
en: link
sv: Länk

[ctx: @item::intable]
en: URL
sv: Webbadress

en: Cover Manager
sv: Omslagshantering

en: Albums By
sv: Album av

en: All Artists
sv: Alla artister

en: Enter search terms here
sv: Skriv in sökbegrepp här

en: All Albums
sv: Alla album

en: Albums With Cover
sv: Album med omslag

en: Albums Without Cover
sv: Album utan omslag

en: Fetch Missing Covers
sv: Hämta saknade omslag

en: Fetching
sv: Hämtar

en: Loading
sv: Laddar

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
sv: Klar.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
sv[0]:  Omslag hittades inte
sv[1]:  <b>%1</b> omslag hittades inte

en: Fetching cover for %1 - %2...
sv: Hämtar omslagsbild för %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
sv: Hämtar omslagsbild för %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
sv[0]: Hämtar 1 omslag:
sv[1]: Hämtar <b>%1</b> omslag:

en: 1 fetched | %1 fetched
sv[0]: 1 hämtat
sv[1]: %1 hämtade

en: 1 not found | %1 not found
sv[0]: 1 inte hittat
sv[1]: %1 inte hittade

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
sv[0]: 1 resultat för "%2"
sv[1]: %1 resultat för "%2"

en: 1 album | %1 albums
sv[0]: 1 album
sv[1]: %1 album

en: %1 by %2
sv: %1 gånger %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
sv[0]: %2 - (<b>1</b> utan omslag)
sv[1]: %2 - (<b>%1</b> utan omslag)

en: Cover Image
sv: Omslagsbild

en: No Artist
sv: Ingen artist

en: Cover View
sv: Omslagsvisning

en: Could not open file "%1".
sv: Kunde inte öppna filen "%1".

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
sv: Indatafil skapad av amarokcollectionscanner.<br>Se <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Bakgrundsläge</a>.

en: Input file
sv: Indatafil

en: Full rescan
sv: Fullständig omsökning

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
sv: Sök om hela samlingen. Det tar <i>inte</i> bort någon statistik.

en: Import batch file...
sv: Importera bakgrundsfil...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
sv: Importera samling från en fil skapad av Amaroks samlingssökning.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
sv: &Sök rekursivt i kataloger (kräver fullständig omsökning om nymarkerad)

en: &Watch folders for changes
sv: &Bevaka kataloger efter ändringar

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
sv: Om markerad läser Amarok alla underkataloger.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
sv: Om markerad övervakas ändringar i samlingskatalogerna.
    Övervakningen märker ändringar för symboliska länkar.

en: Rescan '%1'
sv: Omsök '%1'

en: Import Collection
sv: Importera samling

en: Import configuration
sv: Importera inställning

en: Migrating
sv: Överföring

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
sv: <b><font color='red'>Misslyckades:</font></b> Några spår importerades inte

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
sv[0]: <b><font color='green'>Lyckades:</font></b> Importerade %1 spår
sv[1]: <b><font color='green'>Lyckades:</font></b> Importerade %1 spår

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
sv: <b><font color='red'>Misslyckades:</font></b> Kunde inte importera statistik

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
sv: <b><font color='red'>Fel:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
sv: Importerade <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
sv: Importerade <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
sv: Importerade <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
sv: Kastade <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
sv: Importerade <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;från %2<br/>&nbsp;&nbsp;till %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
sv: Importerade <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;från %3<br/>&nbsp;&nbsp;till %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
sv: Importerade <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;från %4<br/>&nbsp;&nbsp;till %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
sv: Flera tvetydiga träffar hittade för <b><font color='red'>%1</font></b> har kastats.

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
sv: %1-diagnostik

[ctx: Usage]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Usage]
en: No
sv: Nej

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
sv: %1-diagnostik
    
    Allmän information:
       %1-version: %2
       KDE-ramverksversion: %3
       Qt-version: %4
       Phonon-version: %5
       Phonon-gränssnitt: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
sv: Aktiverade skript:
    %1
    Aktiverade insticksprogram:
    %2
    Aktiverade miniprogram:
    %3

en: AND
sv: OCH

en: OR
sv: ELLER

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Edit Filter
sv: Redigera filter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
sv: Villkor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
sv: Invertera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
sv: och

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
sv: eller

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
sv: Sökfilter

en: Configure Equalizer
sv: Anpassa equalizer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
sv: Aktiv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
sv: Förinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
sv: Lista med equalizerns tillgängliga förinställningar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
sv: Spara ändringar av nuvarande valda förinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
sv: Spara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
sv: Ta bort nuvarande valda förinställning. Inte tillgänglig för inbyggda förinställningar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
sv: Återställ vald förinställning till standardvärden eller senast sparade ändring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
sv: Återställ till standardvärden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
sv: Band

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMaxEq)
en: +dB
sv: + dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
sv: 0 dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMinEq)
en: -dB
sv: - dB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
sv: Förförstärkare

en: Choose Best Matches
sv: Välj bästa träffar

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
sv: Använd bästa resultatet för varje obestämt spår. Som alternativ kan man klicka på <b>Välj bästa träffar från albumet</b> i den sammanhangsberoende menyn för ett bra förslag. Det kan ge ännu bättre resultat eftersom det förhindrar att blanda ihop olika utgåvor av album.

en: Clear Choices
sv: Rensa val

en: Clear all choices, even manually made ones.
sv: Rensa alla val, även de som gjorts manuellt.

en: Collapse Chosen
sv: Dra ihop ej valda

en: Expand Unchosen
sv: Expandera ej valda

en: Expand All
sv: Expandera alla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
sv: Taggning med Musicbrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
sv: Uppdatera taggar för markerade spår och avsluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
sv: &Uppdatera taggar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
sv: Avsluta utan att spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: %1 or %2
sv: %1 eller %2

en: The Album Artist
sv: Albumartisten

en: The Artist
sv: Artisten

en: Artist's Initial
sv: Artistens initial

en: File Extension of Source
sv: Källans filändelse

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: You can use the following tokens:
sv: Du kan använda följande beteckningar:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
sv: Om du omger textavsnitt som innehåller en beteckning med klammerparenteser, döljs avsnittet om beteckningen är tom.

en: Preview: %1
sv: Förhandsgranskning: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
sv: En filnamnskonflikt har uppstått, befintliga filer kommer att skrivas över.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
sv: En filnamnskonflikt har uppstått, befintliga filer kommer inte att ändras.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
sv: Organisera filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
sv: Baskatalog där filer ska placeras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
sv: Samlings&katalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
sv: Samlingskatalogen dit filerna kommer att överföras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
sv: <html>Visa eller dölj ytterligare kontroller för att ange målsökvägar för spår baserat på deras metadata.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
sv: Väljare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
sv: Förhandsgranskning av resultat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
sv: Om markerad skrivs filer med samma namn över utan att fråga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Markera det här för att skriva över filer med samma namn automatiskt. <span style=" font-style:italic;">(Varning: överskivning går inte att ångra)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
sv: Skriv över &resultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
sv: Teckenersättning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
sv: Om markerad ändras mellanslag till understreck.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
sv: Om markerad, ersätts alla mellanslag med understreck i filnamnen. Om inte, lämnas mellanslag som de är.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
sv: Ersätt mellanslag med &understreck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
sv: Om markerad lägg till ', The' i artistnamn som börjar med 'The'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
sv: Om markerad, ändras alla artister som har det engelska ordet "The" i början så att det flyttas till slutet. "The Beatles" skulle bli "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
sv: &Lägg till 'The' i artistnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
sv: Ersätt tecken som inte fungerar med MS-DOS och VFAT filsystem med understreck. 
    
    De flesta kan lämna alternativet aktiverat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
sv: Om markerad, ersätt tecken som inte är kompatibla med filsystemen MS-DOS och VFAT med understreck. Tecken som inte är kompatibla omfattar |?*<":>+[] och styrtecken i Unicode. 
    
    De flesta kan lämna alternativet aktiverat, eftersom det säkerställer att kopiering till mediaenheter fungerar riktigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
sv: Namn säkra på &VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Om markerat ersätts alla tecken som inte är ASCII med understreck.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Markera inte alternativet om du har tecken som inte ingår i engelska i taggar. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De flesta kan lämna alternativet omarkerat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Om markerat ersätts alla tecken som inte är ASCII med understreck.<span style=" font-weight:600;"> Markera inte alternativet om du har tecken som inte ingår i engelska i taggar. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De flesta kan lämna alternativet <span style=" font-style:italic;">omarkerat</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
sv: Begränsa till &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
sv: Ersätt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
sv: Teckensträng

en: Tags
sv: Taggar

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Track Details: %1 by %2
sv: Spårinformation: %1 av %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
sv[0]: 1 spår
sv[1]: Information för %1 spår

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sv: <b>%1</b> av <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sv: <b>%1</b> av <b>%2</b> på <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
sv[0]: Redigerar 1 fil
sv[1]: Redigerar %1 filer

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
sv: Ingen

en: The track is not playable. %1
sv: Spåret går inte att spela. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
sv: Spårinformation

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
sv: Samman&fattning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
sv: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
sv: Längd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
sv: Bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
sv: Samling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
sv: Betyg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
sv: Uppspelningsräknare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
sv: Poäng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
sv: Först spelad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
sv: Senast spelad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
sv: Anteckning:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
sv: Ta&ggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
sv: T&itel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
sv: &Tonsättare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
sv: Albumartist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
sv: S&pårnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
sv: &Skivnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
sv: Å&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
sv: Slag p&er minut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
sv: Ko&mmentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
sv: Hämta taggar från Musicbrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
sv: Gissa taggar från &filnamn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
sv: Sångte&xt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
sv: &Beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
sv: Beteckning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
sv: Infoga egen beteckning här eller välj en från listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
sv: Egna beteckningar för objektet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
sv: Plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
sv: &Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
sv: &Nästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
sv: &Per spår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
sv: S&para och stäng

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
sv: Följande beteckningar kan användas för att definiera en filnamnsmetod:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
sv: Gissa taggar från filnamn

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
sv: &lt;tom&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
sv: Redigera s&kiftläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
sv: &Titelskiftläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
sv: &Första bokstav i varje ord stor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
sv: Bara &stora bokstäver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
sv: Bara s&må bokstäver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
sv: Ta bort efterföljande &mellanslag i taggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
sv: Ersätt &understreck med mellanslag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
sv: Förhandsgranskning av resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
sv: <tom>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
sv: Tonsättare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
sv: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
sv:  Spårnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Unknown album
sv: Okänt album

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: Unknown composer
sv: Okänd tonsättare

en: Unknown disc number
sv: Okänt skivnummer

en: Unknown genre
sv: Okänd genre

en: Unknown title
sv: Okänd titel

en: Unknown year
sv: Okänt år

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
sv: Slumpmässiga spår

[ctx: And bias representation]
en: Match all
sv: Matcha alla

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
sv: och

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
sv: eller

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
sv: Matcha någon

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
sv: Slumpmässig

en: Generating playlist...
sv: Skapar spellista...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
sv: Spela album

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
sv: Preferensen "Spela album" lägger till spår som hör till ett album.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
sv: Nästa spår från albumet

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
sv: Godtyckligt senare spår från albumet

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
sv: Spår från samma album

en: Track directly follows previous track in album
sv: Spåret följer direkt föregående spår på albumet

en: Track comes after previous track in album
sv: Spåret kommer senare än föregående spår på albumet

en: Track is in the same album as previous track
sv: Spåret finns på samma album som föregående spår

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
sv: EchoNest liknande artist

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
sv: Preferensen "EchoNest" slår upp spår på EchoNest och lägger bara till liknande spår.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
sv: Liknar föregående artist (enligt uppgift från EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
sv: Liknar någon artist i nuvarande spellista (enligt uppgift från EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
sv: <a href="http://the.echonest.com/">Echonest</a> anser att artisten liknar

en: the previous track's artist
sv: föregående spårets artist

en: one of the artist in the current playlist
sv: en av artisterna i nuvarande spellista

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
sv: Om annars

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
sv: Preferensen "Om annars" lägger till spår som motsvarar åtminstone en av delpreferenserna.
    Den kontrollerar bara den andra delpreferensen om den första inte ger några träffar.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
sv: Matcha alla i turordning

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
sv: annars

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
sv: Del

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
sv: Preferensen "Del" fyller i delar av spellistan från olika delpreferenser.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
sv: Det här styr vilken del av spellistan som ska matcha kriterierna

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
sv: Del

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
sv: Spela i kedja

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
sv: Preferensen "Spela i kedja" lägger till spår som börjar
    med ett tecken som det senaste spåret slutade med.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
sv: Spår vars titel börjar med ett tecken
    som det senaste spåret slutade med

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
sv: Spår vars artistnamn börjar med ett tecken
    som det senaste spåret slutade med

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
sv: Spår vars albumnamn börjar med ett tecken
    som det senaste spåret slutade med

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
sv: Sista tecknen i föregående sång är
    första tecknet i nästa sång

en: of the track title (Title quiz)
sv: för spårets titel (titelkedja)

en: of the artist (Artist quiz)
sv: för artisten (artistkedja)

en: of the album name (Album quiz)
sv: för albumnamnet (albumkedja)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
sv: Sök

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
sv: Preferensen "Sökning" lägger till spår som hittas
    med en sökning. Den använder samma sökning som
    samlingsbläddraren.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
sv: Sök efter: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
sv: Matcha metatagg

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
sv: Preferensen "Matcha tagg" lägger till
    spår som uppfyller ett visst villkor.

en: Invert condition
sv: Invertera villkor

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
sv: Inte %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
sv: Den slumpmässiga preferensen lägger till slumpmässiga
    spår från hela samlingen utan någon särskild preferens.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
sv: Och

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
sv: Preferensen "Och" lägger till spår som motsvarar
    alla delpreferenser.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
sv: Eller

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
sv: Preferensen "Eller" lägger till spår som motsvarar
    åtminstone en av delpreferenserna.

en: Replacement for bias %1
sv: Ersättning av preferens %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
sv: Ny spellista

en: Rock and Pop
sv: Rock och pop

en: Album play
sv: Spela album

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
sv: Betyg

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
sv: För många fel påträffades i spellistan. Uppspelning stoppad.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
sv: <b>%1</b> av <b>%2</b> på <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
sv: <b>%1</b> av <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
sv: <b>%1</b> på <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
sv: från <b>%1</b>

en: Manual
sv: Manuell

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Club
sv: Klubb

en: Full Bass
sv: Maximal bas

en: Full Treble
sv: Maximal diskant

en: Full Bass + Treble
sv: Maximal bas och diskant

en: Laptop/Headphones
sv: Bärbar dator/Hörlurar

en: Large Hall
sv: Stor lokal

en: Party
sv: Fest

en: Soft
sv: Mjuk

en: Soft Rock
sv: Mjuk rock

en: Zero
sv: Noll

[ctx: Database type]
en: embedded
sv: inbäddad

[ctx: Database type]
en: external
sv: extern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
sv: Användarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
sv: Databastyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
sv: Databasplats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
sv: Målnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
sv: Värddatornamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
sv: Databasnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
sv: MySQL-serverns binärfil

en: Amarok 2.x Statistics Importer
sv: Amarok 2.x-statistikimportverktyg

en: Banshee Statistics Importer
sv: Banshee-statistikimportverktyg

en: Clementine Statistics Importer
sv: Clementine-statistikimportverktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
sv: Amarok 1.4-statistikimportverktyg

en: iTunes Statistics Importer
sv: iTunes-statistikimportverktyg

en: Rhythmbox Statistics Importer
sv: Rhythmbox-statistikimportverktyg

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
sv: Målnamn

en: Now playing
sv: Spelar nu

en: Retrieved lyrics is empty
sv: Hämtad sångtext är tom

en: Lyrics data could not be parsed
sv: Sångtextdata kunde inte tolkas

en: No information available for this track
sv: Det finns ingen information tillgänglig för det här spåret

en: The audio player by KDE
sv: Ljudspelaren av KDE

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2024, The Amarok Development Squad
sv: © 2002-2003, Mark Kretschmann
    © 2003-2024, Amarok-utvecklingspatrullen

en: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
sv: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Återkoppling:
    amarok@kde.org 
    
    (Byggdatum: %1)

en: <i>Inactive authors</i>
sv: <i>Inaktiva upphovsmän</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
sv: Utveckling av Amarok är inte en hobby, det är en livsstil. Men när folk går vidare vill vi fortsätta att respektera dem genom att nämna dem här:

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
sv: Bart 'var är min tandpetare' Cerneels

en: Developer (Stecchino)
sv: Utvecklare (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
sv: Utvecklare (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
sv: Grundare av projektet (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
sv: Omskrivning av iPod-samling med mera (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
sv: Reklammakare, felidentifiering (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
sv: Ralf 'Salsamästaren' Engels

en: Developer (rengels)
sv: Utvecklare (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
sv: Windows-bygge (Den enda ringen)

en: Developer (stuffcorpse)
sv: Utvecklare (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
sv: Utvecklare (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
sv: Reklammakare, utvecklare (sven423)

en: Developer (Teo`)
sv: Utvecklare (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
sv: Reklammakare, handbok (valorie)

en: Ian 'The Beard' Monroe
sv: Ian 'skägget' Monroe

en: Developer (eean)
sv: Utvecklare (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
sv: Jeff 'JAG ROCKAR HÅRT' Mitchell

en: Developer (jefferai)
sv: Utvecklare (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
sv: Utvecklare (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
sv: Lydia 'har fel™' Pintscher

en: Release Vixen (Nightrose)
sv: Utgivningsbrud (Nightrose)

en: Developer, Vision
sv: Utvecklare, visioner

en: Developer (maxx_k)
sv: Utvecklare (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
sv: Nikolaj Hald 'också riktigt het' Nielsen

en: Developer (nhn)
sv: Utvecklare (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
sv: Seb 'Surfar Down Under' Ruiz

en: Developer (sebr)
sv: Utvecklare (sebr)

en: Developer (xevix)
sv: Utvecklare (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
sv: Utvecklare, stöd för volymjustering

en: MP3tunes integration
sv: Integrering med MP3tunes

en: Windows porting
sv: Överföring till Windows

en: Rokymoter (dangle)
sv: Reklammakare (dangle)

en: Usability
sv: Användbarhet

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
sv: Dan 'oj, det kompilerade...' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
sv: Utvecklare (hydrogen)

en: Biased playlists
sv: Spellistor med preferens

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
sv: Gissa taggar, beteckningar, spektrumanalysator

en: Nepomuk integration
sv: Integrering med Nepomuk

en: Podcast improvements
sv: Förbättringar av podsändningar

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
sv: Live-cd, feleliminering (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
sv: Phonon, ordförande i KDE-multimedia (apache-loggare)

en: Assorted patches
sv: Diverse programfixar

en: Icons
sv: Ikoner

en: Developer, Website theme (KRF)
sv: Utvecklare, tema för webbplatsen (KRF)

en: Rokymoter
sv: Reklammakare

en: Artwork
sv: Grafik

en: Rokymoter (ljubomir)
sv: Reklammakare (ljubomir)

en: Developer (MaskMaster)
sv: Utvecklare (maskmästare)

en: Bug triaging and sanitizing
sv: Felidentifiering och städning

en: UPnP support and patches (nsm)
sv: UPnP-stöd och programfixar (nsm)

en: Website hosting
sv: Värd för hemsida

en: Rokymoter (emunkki)
sv: Reklammakare (emunkki)

en: Scripting interface
sv: Skriptgränssnitt

en: Nepomuk Collection (phalgun)
sv: Nepomuk-samling (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
sv: Taglib- och Ktrm-kod

en: Patches & Windows porting (shakes)
sv: Programfixar och överföring till Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
sv: Foton och videominiprogram, sammanhangsvy

en: Developer, Automated Playlist Generator
sv: Utvecklare, Automatisk generering av spellistor

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Splash screen artist
sv: Startskärmsgrafik

en: Context view
sv: Sammanhangsvy

en: Former contributors
sv: Tidigare bidragsgivare

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
sv: Personerna angivna nedan har tidigare bidragit till Amarok. Tack så mycket!

en: Analyzers, patches, shoutcast
sv: Analysatorer, programfixar, Shoutcast

en: Patches
sv: Programfixar

en: MySQL support
sv: Stöd för MySQL

en: Postgresql support
sv: Stöd för PostgreSQL

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
sv: Mediaenheterna MTP och Rio Karma, programfixar

en: Graphics, splash-screen
sv: Grafik, startskärm

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
sv: Analysatorer, sammanhangsbläddrare och ögongodis för systembrickan

en: Icons and image work
sv: Ikoner och bildarbete

en: Dialog to filter the collection titles
sv: Dialogruta för att filtrera samlingstitlar

en: Tester, IRC channel operator, whipping
sv: Tester, IRC-kanaloperatör, inpiskare

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
sv: Reklammakare, felrättare (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
sv: Konqueror-sidorad, några DCOP-metoder

en: FHT routine, bugfixes
sv: FHT-rutin, felrättningar

en: K3b export code
sv: K3b-exportkod

en: Bugfixes, PostgreSQL support
sv: Felrättningar, Stöd för PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
sv: Stöd för Wikipedia, programfixar

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
sv: Tidigare Amarok-logotyp, tidigare startskärm, tidigare ikoner

en: Audioscrobbler support
sv: Stöd för Audioscrobbler

en: Loads of stuff
sv: Massor med grejor

en: Splash screen
sv: Startskärm

en: Local Music
sv: Lokal musik

en: Local sources of content
sv: Källor för lokalt innehåll

en: Online sources of content
sv: Källor för nätinnehåll

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Various types of playlists
sv: Diverse sorters spellistor

en: Browse local hard drive for content
sv: Bläddra efter lokalt innehåll på hårddisken

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
sv: &Visa

en: Lock Layout
sv: Lås layout

en: Reset Layout
sv: Återställ layout

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
sv: <qt>Stängs huvudfönstret fortsätter Amarok att köras i systembrickan. Använd <B>Avsluta</B> från menyn, eller Amaroks ikon i systembrickan för att avsluta programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
sv: Docka i systembrickan

en: Play Media (Files or URLs)
sv: Spela media (filer eller webbadresser)

en: Add Media (Files or URLs)
sv: Lägg till media (filer eller webbadresser)

en: Add Stream
sv: Lägg till ström

en: Enter Stream URL:
sv: Ange strömmens webbadress:

en: &Add Media...
sv: &Lägg till media...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
sv: &Rensa spellista

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
sv: Redigera &kö

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
sv: Ta bort du&bbletter

en: &Add Stream...
sv: &Lägg till ström...

en: &Export Playlist As...
sv: &Exportera spellista som...

en: Bookmark Playlist Setup
sv: Lägg till bokmärke för spellistans inställning

en: Bookmark Context Applets
sv: Bokmärk sammanhangsminiprogram

en: Play Media...
sv: Spela media...

en: Edit Details of Currently Selected Track
sv: Redigera det aktuella markerade spårets information

en: Seek Forward by %1 seconds
sv: Sök framåt %1 sekunder

en: Seek Backward by %1 seconds
sv: Sök bakåt %1 sekunder

en: Update Collection
sv: Uppdatera samling

en: Synchronize Statistics...
sv: Synkronisera statistik...

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Restart current track
sv: Starta om aktuellt spår

en: Shuffle Playlist
sv: Blanda spellista

en: Repopulate Playlist
sv: Fyll i spellista igen

en: Disable Dynamic Playlist
sv: Inaktivera dynamisk spellista

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: Increase Volume
sv: Öka volym

en: Decrease Volume
sv: Minska volym

en: Toggle Main Window
sv: Växla huvudfönster

en: Toggle Full Screen
sv: Växla fullskärmsläge

en: Search playlist
sv: Sök spellista

en: Show active track
sv: Visa aktivt spår

en: Show Notification Popup
sv: Visa meddelande med underrättelser

en: Mute Volume
sv: Tysta volym

en: Last.fm: Love Current Track
sv: Last.fm: Gillar aktuellt spår

en: Last.fm: Ban Current Track
sv: Last.fm: Förbjud aktuellt spår

en: Last.fm: Skip Current Track
sv: Last.fm: Hoppa över aktuellt spår

en: Queue Track
sv: Köa spår

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
sv: Lägg Artist - Titel för aktuellt spår på klippbordet

en: Rate Current Track: 1
sv: Betygsätt aktuellt spår: 1

en: Rate Current Track: 2
sv: Betygsätt aktuellt spår: 2

en: Rate Current Track: 3
sv: Betygsätt aktuellt spår: 3

en: Rate Current Track: 4
sv: Betygsätt aktuellt spår: 4

en: Rate Current Track: 5
sv: Betygsätt aktuellt spår: 5

en: Network Request Viewer
sv: Visning av nätverksbegäran

en: &About Amarok
sv: &Om Amarok

en: &Diagnostics
sv: &Diagnostik

en: &Report Bug...
sv: &Rapportera fel...

en: &Music
sv: &Musik

en: &Playlist
sv: S&pellista

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
sv: Du har valt att dölja menyraden.
    
    Kom ihåg att du kan alltid använda snabbtangenten "%1" för att få tillbaka den.

en: Hide Menu
sv: Dölj meny

en: Paused  ::  %1
sv: Paus  ::  %1

en: Apply this layout change?
sv: Utför denna layoutändring?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
sv: Musicbrainz matchningsförhållande: %1 %

en: MusicDNS match ratio: %1%
sv: MusicDNS matchningsförhållande: %1 %

en: Choose Best Matches from This Album
sv: Välj bästa träffar från albumet

en: Go to Artist Page
sv: Gå till artistsida

en: Go to Album Page
sv: Gå till albumsida

en: Go to Track Page
sv: Gå till spårsida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
sv: Nätverksbegäran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
sv: &Rensa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
sv: Metod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
sv: Svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
sv: Längd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
sv: Innehållstyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
sv: Information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
sv: Detaljinformation om begäran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
sv: Detaljinformation om svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
sv: Värde

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
sv: Läsning av OPML podsändning från %1 misslyckades med felet:

en: Playlist Layouts
sv: Spellistelayouter

en: Configure Playlist Layouts...
sv: Anpassa spellistans layouter...

en: Configuration for
sv: Inställning av

en: Width:
sv: Bredd:

en: Custom
sv: Egen

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
sv: Antingen ett fast (absolut) värde, eller ett relativt värde (t.ex. 128 bildpunkter eller 12 %).

en: Fit content
sv: Anpassa efter innehåll

en: Fit the element text
sv: Anpassa efter elementets text

[ctx: automatic width]
en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
sv: Ta homogen del av tillgängligt utrymme för alla element med automatisk bredd

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Configuration for '%1'
sv: Inställning av '%1'

en: Show cover
sv: Visa omslag

en: Invalid playlist layout.
sv: Ogiltig layout av spellista.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
sv: Stötte på ett okänt elementnamn vid läsning av layout.

en: copy of %1
sv: kopia av %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
sv: Nuvarande layout '%1' är inte skrivbar. Skapar en ny layout '%2' med dina ändringar och aktiverar den.

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
sv: Layouten '%1' är en av standardlayouterna och kan inte tas bort.

en: Cannot Delete Default Layouts
sv: Kan inte ta bort standardlayouter

en: Head
sv: Rubrik

en: Body
sv: Innehåll

en: Body (Various artists)
sv: Innehåll (Diverse artister)

en: Single
sv: Ensam

en: New playlist layout
sv: Ny layout av spellista

en: Copy playlist layout
sv: Kopiera spellistans layout

en: Delete playlist layout
sv: Ta bort spellistans layout

en: Rename playlist layout
sv: Byt namn på spellistans layout

en: Choose a name for the new playlist layout
sv: Välj ett namn på den nya spellistans layout

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
sv: Ange ett namn på spellistans layout som du just ska definiera:

en: Cannot create a layout with no name.
sv: Kan inte skapa en layout utan ett namn.

en: Layout name error
sv: Fel på layoutnamn

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
sv: Kan inte skapa en layout med samma namn som en befintlig layout.

en: Cannot create a layout containing '/'.
sv: Kan inte skapa en layout som innehåller '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
sv: Ange ett namn på spellistans layout som du just ska definiera som en kopia av layouten '%1':

en: Choose a new name for the playlist layout
sv: Välj ett nytt namn på spellistans layout

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
sv: Ange ett nytt namn på spellistans layout som du just ska byta namn på:

en: Cannot rename a layout to have no name.
sv: Kan inte byta namn på en layout till inget namn.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
sv: Kan inte byta namn på en layout till samma namn som en befintlig layout.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
sv: Layouten '%1' du ändrade är en av standardlayouterna och kan inte skrivas över. Sparad som en ny layout '%2'.

en: Default Layout
sv: Standardlayout

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
sv: Layouteditor av spellistor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
sv: Tillgängliga layouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
sv: Visa uppspelningskontroller på plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
sv: Gruppera enligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
sv: Visa verktygstips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Track Progression
sv: Spårföljd

en: Only Queue
sv: Köa bara

en: Repeat Track
sv: Upprepa spår

en: Repeat Album
sv: Upprepa album

en: Repeat Playlist
sv: Upprepa spellista

en: Random Tracks
sv: Slumpmässiga spår

en: Random Albums
sv: Slumpmässiga album

en: Favor
sv: Föredra

en: Higher Scores
sv: Högre poäng

en: Higher Ratings
sv: Högre betyg

en: Not Recently Played
sv: Spelade mindre nyligen

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Add a sorting level to the playlist.
sv: Lägg till en sorteringsnivå i spellistan.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
sv: Lägg till spår i spellista

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
sv: Köa spår

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
sv: Ersätt spellista

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
sv: Platsmarkör

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
sv: Omslagsbild

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
sv: Katalog

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
sv: Avdelare

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
sv: Filnamn

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
sv: Grupplängd

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
sv: Gruppspår

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
sv: Beteckningar

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
sv: Stämning

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
sv: Stämningsrad

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
sv: Källa

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
sv: Symbol för källan

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
sv: Titel

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
sv: Titel (med spårnummer)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
sv: <a href='%1'>Dynamiskt läge</a> aktiverat. <a href='%2'>Fyll i igen</a> | <a href='%3'>Stäng av</a>

en: &Save Current Playlist
sv: &Spara aktuell spellista

en: &Save playlist to "%1"
sv: &Spara spellista i "%1"

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
sv[0]: %1 spår (%2)
sv[1]: %1 spår (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
sv[0]: %1 spår
sv[1]: %1 spår

en: No tracks
sv: Inga spår

en: Total playlist size: %1
sv: Total storlek på spellista: %1

en: Queue size: %1
sv: Köstorlek: %1

en: Queue length: %1
sv: Kölängd: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
sv: <b>Observera:</b> Spåret går inte att spela.<br>%1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
sv: %1 kbit/s

en: No extra information available
sv: Ingen extra information tillgänglig

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
sv: Filnamn

en: Disc Number
sv: Skivnummer

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
sv: Spår

en: BPM
sv: slag/min

en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
sv: Katalog

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Rating
sv: Betyg

[ctx: Column name]
en: Last Played
sv: Senast spelad

en: Mood
sv: Stämning

en: File Size
sv: Filstorlek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
sv: Köeditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
sv: Ta bort spår från kö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
sv: Rensa kö

en: Clear the playlist sorting configuration.
sv: Rensa spellistans sorteringsinställning.

en: Add a playlist sorting level.
sv: Lägg till en sorteringsnivå i spellistan.

en: Filter %1
sv: Filtrera %1

en: Search %1
sv: Sök %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
sv: Spellista

en: Start typing to progressively search through the playlist
sv: Börja skriva för att söka progressivt i spellistan

en: Tracks
sv: Spår

en: Albums
sv: Album

en: Artists
sv: Artister

en: Composers
sv: Tonsättare

en: Years
sv: år

en: Show only matches
sv: Visa bara träffar

en: Search Preferences
sv: Sökinställningar

en: Tracks Added
sv: Spår tillagda

en: Tracks Removed
sv: Spår borttagna

en: Tracks moved
sv: Spår flyttade

en: Tracks have been hidden due to the active search.
sv: Spår har dolts på grund av den aktiva sökningen.

[ctx: Placeholder message in empty playlist view]
en: Add some tracks here by dragging them from all around.
sv: Lägg till några spår här genom att dra dem varifrån som helst.

en: The following sources are available for this track:
sv: Följande källor är tillgänglig för det här spåret:

en: OK
sv: Ok

en: Stop Playing After This Track
sv: Sluta spela efter detta spår

en: Remove From Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Select Source
sv: Välj källa

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
sv: "Matcha alla" grupp

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
sv: "Matcha alla" grupp

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
sv: Okänt matchningsgrupp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
sv: En editor av begränsningsgrupper. Du kan ställa in gruppens typ att "matcha alla" eller "matcha någon". När gruppens typ ställs in till "matcha alla", försöker genereringen låta spellistan motsvara alla villkor i gruppen. När gruppens typ ställs in till "matcha någon", försöker genereringen låta spellistan motsvara något av villkoren inom gruppen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
sv: Inställningar av begränsningsgrupp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
sv: Automatisk generering av spellistor anser bara att begränsningsgruppen är uppfylld om alla villkor inom gruppen är uppfyllda. Det motsvarar logiskt OCH: "spåren ska motsvara egenskaperna A, B och C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
sv: Matcha alla begränsningar i gruppen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
sv: Automatisk generering av spellistor anser bara att begränsningsgruppen är uppfylld om något villkor inom gruppen är uppfyllt. Det motsvarar logiskt ELLER: "spåren ska motsvara egenskaperna A, B eller C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
sv: Matcha någon begränsning inom gruppen

en: Checkpoint
sv: Kontrollställe

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
sv: Låser ett spår, album eller artist till en viss position i spellistan

en: Checkpoint: %1
sv: Kontrollställe: %1

en: unassigned
sv: ej tilldelad

en: "%1" (track) by %2
sv: "%1" (spår) av %2

en: "%1" (album) by %2
sv: "%1" (album) av %2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
sv: En editor för begränsningar med kontrollställen. Användaren kan ställa in spåret, albumet eller artisten som ska placeras på en viss position i spellistan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av kontrollställe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
sv: Välj spår som du vill använda som kontrollställe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the track in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
sv: Spårets önskade position i spellistan, i timmar, minuter och sekunder. Observera: på grund av begränsningar i Qt, är 24 timmar den maximala position som kan anges.

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: h:mm:ss
sv: t:mm:ss

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att placera det valda spåret på den angivna tiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
sv: Matchning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
sv: inexakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
sv: exakt

en: Playlist Duration
sv: Spellistans tid

en: Sets the preferred duration of the playlist
sv: Ställer in spellistans föredragna tid

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
sv: Spellistans tid: lika med %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
sv: Spellistans tid: längre än %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
sv: Spellistans tid: kortare än %1

en: Playlist duration: unknown
sv: Spellistans tid: okänd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
sv: En editor för begränsning av spellistans tid. Användaren kan ange begränsningens namn, önskad tidslängd och om spellistan ska vara mindre än, lika med, eller större än den tidslängden, och hur noggrant automatisk generering av spellistor ska matcha tidslängden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av spellistans tid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
sv: Om tidslängden för den skapade spellistan ska vara kortare än, lika med, eller längre än det angivna värdet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
sv: kortare än

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
sv: lika med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
sv: längre än

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
sv: Spellistans önskade tid, i timmar, minuter och sekunder. Observera: på grund av begränsningar i Qt, är 24 timmar den maximala längden på spellistan som kan anges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spellistans tid med den angivna tiden.

en: Total File Size of Playlist
sv: Spellistans totala filstorlek

en: Sets the preferred total file size of the playlist
sv: Ställer in spellistans föredragna totala filstorlek

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
sv: Spellistans totala filstorlek: lika med %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
sv: Spellistans totala filstorlek: mer än %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
sv: Spellistans totala filstorlek: mindre än %1

en: Total file size of playlist: unknown
sv: Spellistans totala filstorlek: okänd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
sv: En editor för begränsning av spellistans längd. Användaren kan ange antal önskade spår, och om spellistan ska innehålla färre, lika många eller fler än det antalet spår, samt hur noggrant automatisk generering av spellistor ska matcha antal önskade spår.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av spellistans totala storlek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sv: Om den totala storleken av alla filer i den skapade spellistan ska vara mindre, lika med, eller mer än det angivna värdet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
sv: mindre än

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
sv: mer än

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
sv: Önskad total storlek av alla filer i spellistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
sv: Enhet för filstorleken som används av begränsningen. Observera att kbyte är 1 000 byte, Mbyte är 1 000 000 byte, och så vidare.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
sv: kbyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
sv: Mbyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
sv: Gbyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
sv: Tbyte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha totala storleken av alla filer i spellistan med den angivna storleken.</p></body></html>

en: Playlist Length
sv: Spellistans längd

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
sv: Ställer in föredraget antal spår i spellistan

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
sv[0]: Spellistans längd: 1 spår
sv[1]: Spellistans längd: %1 spår

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
sv[0]: Spellistans längd: fler än 1 spår
sv[1]: Spellistans längd: fler än %1 spår

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
sv[0]: Spellistans längd: färre än 1 spår
sv[1]: Spellistans längd: färre än %1 spår

en: Playlist length: unknown
sv: Spellistans längd: okänd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av spellistans längd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
sv: Om antalet spår i den skapade spellistan ska vara färre, lika med, eller fler än det angivna värdet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
sv: färre än

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
sv: Antal önskade spår i den skapade spellistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spellistans längd med det angivna antalet spår.

en: Prevent Duplicates
sv: Förhindra dubbletter

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
sv: Förhindrar att dubbletter av spår, album eller artister ingår i spellistan

en: Prevent duplicate tracks
sv: Förhindra duplicerade spår

en: Prevent duplicate artists
sv: Förhindra duplicerade artister

en: Prevent duplicate albums
sv: Förhindra duplicerade album

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
sv: En editor av begränsningen att förhindra dubbletter. När den är inställd till "spår" försöker den förhindra att mer än en kopia av samma spår hamnar i spellistan. När den är inställd till "album" eller "artist", försöker den förhindra att mer än ett spår från ett angivet album eller en angiven artist hamnar i spellistan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av förhindra dubbletter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
sv: Bestäm vilka dubbletter som ska förhindras. "Förhindra duplicerade spår" är minst restriktivt, och "Förhindra duplicerade artister" är mest restriktivt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
sv: Förhindra dubbletter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
sv: spår

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
sv: album

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
sv: artister

en: Match Tags
sv: Matcha taggar

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
sv: Gör att alla spår i spellistan motsvarar angiven karaktäristik

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
sv: Taggmatchning: %1 %2 %3 %4

en:  not
sv:  inte

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
sv[0]: %1 stjärna
sv[1]: %1 stjärnor

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
sv: är lika med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
sv: större än

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
sv: före

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
sv: den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
sv: efter

en: within
sv: inom

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
sv: är lika med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
sv: börjar med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
sv: slutar med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
sv: innehåller

en: regexp
sv: reguttryck

en: unknown comparison
sv: okänd jämförelse

en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: %1 month | %1 months
sv[0]: %1 månad
sv[1]: %1 månader

en: %1 year | %1 years
sv[0]: %1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
sv[0]: månad
sv[1]: månader

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
sv[0]: år
sv[1]: år

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
sv: En editor för begränsning med taggmatchning. Användaren kan ange spårets karaktäristik, och automatisk generering av spellistor fyller spellistan med spår som matchar karaktäristiken. Funktionen liknar matchning av egenskaper i den smarta spellistan från Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
sv: Begränsningsinställningar av taggmatchning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
sv: Välj vilken karaktäristik hos spåret som du vill matcha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
sv: Fält:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Automatisk generering av spellistor väljer alla spår som <span style=" font-weight:600;">inte</span> matchar angiven karaktäristik.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
sv: Invertera:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
sv: Om automatisk generering av spellistor ska välja spår som är mindre än, lika med, eller större än det angivna värdet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
sv: Det numeriska värdet som spårets karaktäristik ska matcha.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spår med det angivna värdet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
sv: Om automatisk generering av spellistor ska välja spår som är före, på eller efter angivet datum, eller om den ska välja spår som är inom ett visst tidsintervall.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
sv: inom sista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
sv: Det angivna datum som automatisk generering av spellistor ska använda vid matchning.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
sv: Den relativa tidsperiod som automatisk generering av spellistor ska försöka matcha.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spår med angivet datum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
sv: Om automatisk generering av spellistor ska matcha spår som är lika med, börjar med, slutar med, eller innehåller angiven sträng.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
sv: lika med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
sv: börjar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
sv: slutar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
sv: innehåller

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
sv: Strängen som automatisk generering av spellistor ska använda vid matchning av spår.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
sv: Om automatisk generering av spellistor ska välja spår som är mindre än, lika med, eller större än angiven tid.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
sv: Tiden som automatisk generering av spellistor ska försöka matcha.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spår med angiven tid.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
sv: Om automatisk generering av spellistor ska välja spår som är mindre än, lika med, eller större än angivet betyg.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
sv: Betyget som automatisk generering av spellistor ska försöka matcha.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
sv: Hur noggrann automatisk generering av spellistor ska vara när det gäller att matcha spår med angivet betyg.

en: url
sv: webbadress

en: title
sv: titel

en: artist name
sv: artistnamn

en: album name
sv: albumnamn

en: composer
sv: tonsättare

[ctx: Field name]
en: year
sv: år

en: comment
sv: kommentar

en: track number
sv: spårnummer

en: disc number
sv: skivnummer

en: length
sv: längd

en: added to collection
sv: tillagd i samling

en: score
sv: poäng

en: rating
sv: betyg

en: first played
sv: först spelad

en: last played
sv: senast spelad

en: play count
sv: antal spelningar

en: label
sv: beteckning

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
sv: Generering av spellista misslyckades ladda några spår från samlingen.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
sv: Det finns inga spår som motsvarar alla begränsningar. Generering av spellista kommer att hitta spåren som stämmer bäst, men du bör fundera på att minska begränsningarna för att hitta fler spår.

en: New playlist preset
sv: Ny förinställning av spellista

en: Unnamed playlist preset
sv: Namnlös förinställning av spellista

en: Generating a new playlist
sv: Skapar en ny spellista

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
sv: Generering av spellista skapade en spellista som inte uppfyller alla begränsningar. Om du inte är nöjd med resultatet, försök att minska eller ta bort vissa begränsningar och därefter skapa en ny spellista.

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Constraint Group
sv: Begränsningsgrupp

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
sv: Editor av förinställningar av automatisk generering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
sv: Begränsningsträd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
sv: Namn på förinställning av automatisk generering

en: Import preset
sv: Importera förinställning

en: Preset files
sv: Förinställningsfiler

en: Preset exported to %1
sv: Förinställning exporterad till %1

en: Preset could not be exported to %1
sv: Förinställning kunde inte exporteras till %1

en: Presets could not be imported from %1
sv: Förinställningar kunde inte importeras från %1

en: %1 could not be opened for preset import
sv: %1 kunde inte öppnas för import av förinställning

en: Example 1: new tracks added this week
sv: Exempel 1: nya spår tillagda denna veckan

en: Example 2: rock or pop music
sv: Exempel 2: rock eller popmusik

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
sv: Exempel 3: omkring en timma med spår från olika artister

en: Example 4: like my favorite radio station
sv: Exempel 4: som min favoritradiostation

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
sv: Exempel 5: En 80-minuters cd med rock, metall och industriell

en: Export "%1" preset
sv: Exportera förinställningen "%1"

en: Preset files (*.xml)
sv: Förinställningsfiler (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
sv: Spellistefiler på disk

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
sv: Spellistefilen "%1" kunde inte laddas.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
sv: Version %1 av databasschema för spellistan påträffades, dock stöder den här versionen av Amarok bara version %2 (och tidigare versioner som börjar med %2). Spellistor sparade i Amaroks databas kommer troligen inte att fungera och alla skrivoperationer med dem kan göra att de går förlorade. Kanske har du startat en äldre version av Amarok med en databas skriven av en nyare version?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
sv: Framtida version av databas för spellistor?

en: Amarok Database
sv: Amaroks databas

en: Local playlists stored in the database
sv: Lokala spellistor lagrade i databasen

en: <Empty>
sv: <Tom>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
sv: Amarok kunde inte hitta några insticksprogram. Det indikerar ett Installationsproblem.

en: Scanning music
sv: Söker igenom musik

en: Abort for scanner requested
sv: Begäran att avbryta bildläsning

en: Aborting scanner with error: %1
sv: Avbryter inläsning av bild med fel: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
sv: Kunde inte hitta Amarok samlingssökning.

en: Unable to start Amarok collection scanner.
sv: Kan inte starta Amarok samlingssökning.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
sv: Det var nödvändigt att avbryta samlingssökningen. För många krascher (%1) inträffade under sökningen. Följande filer orsakade krascherna:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
sv: En KDE-texteditorkomponent kunde inte hittas.
    Kontrollera KDE-installationen. Avslutar konsolen.

en: Code
sv: Kod

en: Console
sv: Konsol

en: Output
sv: Utmatning

en: Error
sv: Fel

en: Execute Script
sv: Kör skript

en: &New Script
sv: &Nytt skript

en: &Delete Script
sv: &Ta bort skript

en: &Clear All Scripts
sv: &Rensa alla skript

en: Previous Script
sv: Föregående skript

en: Next Script
sv: Nästa skript

en: &View
sv: &Visa

en: This will stop this script! Continue?
sv: Detta stoppar skriptet. Fortsätt?

en: Choose where to save your scripts
sv: Välj var dina skript ska sparas

en: Remove script file from disk?
sv: Ta bort skriptfil från disk?

en: Remove Script
sv: Ta bort skript

en: Are you absolutely certain?
sv: Är du helt säker?

en: Terminate
sv: Avsluta

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
sv: Skriptet %1 har kört mer än 5 sekunder nu. Avsluta det?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the script authors and their emails]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script authors, %2, and ask them to upgrade it before the next Amarok release.
sv: Skriptet %1 använder programmeringsgränssnitt som avråds från. Kontakta gärna skriptets upphovsmän. %2, och be dem uppgradera det innan nästa utgåva av Amarok.

en: Script error reported by: %1
    %2
sv: Skriptfel rapporterat av: %1
    %2

en: Add new Ampache server
sv: Lägg till ny Ampache-server

en: Successfully connected
sv: Ansluten med lyckat resultat

en: Connection failure
sv: Anslutning misslyckades

en: Authentication failed.
sv: Behörighetskontroll misslyckades.

en: Authentication Error
sv: Fel vid behörighetskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
sv: Lägg till server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
sv: Ta bort server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
sv: Serveradress

en: Amarok frontend for your Ampache server
sv: Amarok-gränssnitt för din Ampache-server

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
sv: Använd Amarok som ett skräddarsytt gränssnitt för din Ampache-server. Det låter dig bläddra i och spela hela innehållet i Ampache inne i Amarok.

en: Ampache Server %1
sv: Ampache server %1

en: Updated: %1
sv: Uppdaterad: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
sv: <p>Ingen information hittades för spåret</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
sv: <p>Ingen information hittades för albumet</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
sv: <p>Ingen information hittades för artisten</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
sv: Kontrollera anslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
sv: gpodder.net profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Registrera dig på gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
sv: &Prova inloggning

en: Gpodder Podcasts
sv: Gpodder podsändningar

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
sv: Försöker synkronisera status med gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
sv: Försöker synkronisera prenumerationer med gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
sv: Gpodder-tjänsten misslyckades hämta data från servern. Försöker igen om 10 sekunder...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
sv: gpodder.net: Katalogtjänst för podsändningar

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
sv: gpodder.net är en  katalogtjänst för nät&synkronisering av podsändningar.

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: gpodder.net credentials
sv: Inloggningsinformation för gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
sv: Ingen plånbok som kör hittades. Vill du att Amarok ska spara inloggningsinformation från gpodder.net i klartext?

en: Testing...
sv: Provar...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
sv: Antingen användarnamnet eller lösenordet är tomt, rätta och försök igen

en: Failed
sv: Misslyckades

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
sv: Lyckades

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
sv: Antingen användarnamnet eller lösenordet är felaktigt, rätta och försök igen

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
sv: Kan inte ansluta till tjänsten gpodder.net, eller så uppstod ett annat fel.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
sv: Fel vid tolkning av svaret. Kontrollera att gpodder.net fungerar riktigt och rapportera felet.

en: No description available...
sv: Ingen beskrivning tillgänglig ...

en: From Jamendo.com
sv: Från Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
sv: En plats där artister fritt kan dela sin musik

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
sv: Ett arkiv av fri musik med Creative Commons-licens

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
sv: Jamendo.com förmedlar kontakter mellan artister och musikälskare. Webbplatsen låter artister ladda upp sina egna album, för att dela med sig av dem med hela världen, och låta användare ladda ner dem gratis. Lyssna på och ladda ner allt innehåll från Jamendo.com inifrån Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
sv: Nerladdning

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
sv: Genre - Artist

en: Genre / Artist / Album
sv: Genre - Artist - Album

en: Downloading Jamendo.com database...
sv: Laddar ner databas för Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
sv: Uppdaterar den lokala Jamendo-databasen.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
sv[0]: Uppdatering av databasen för Jamendo.com klar. Lade till 1 spår på
sv[1]: Uppdatering av databasen för Jamendo.com klar. Lade till %1 spår på

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sv[0]: 1 album från
sv[1]: %1 album från

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sv[0]: 1 artist.
sv[1]: %1 artister.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
sv: Liknande hos Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
sv: Preferensen "Liknande hos Last.fm" slår upp spår på Last.fm och lägger bara till liknande spår.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
sv: Liknar föregående spår (enligt uppgift från Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
sv: Liknar föregående artist (enligt uppgift från Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
sv: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> anser att spåret liknar

en: the previous track
sv: föregående spår

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
sv: Veckans bästa artister från Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
sv: Preferensen "Veckans bästa" lägger till spår som finns i veckans topplista från Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
sv: Spår från topplistorna på Last.fm från %1 till %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
sv: från:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
sv: till:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
sv: Profil hos Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectToAccount)
en: Connect to account
sv: Anslut till konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_ScrobblerUsername)
en: Not connected
sv: Inte ansluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="https://www.last.fm/join">Sign up to Last.fm</a>
sv: <a href="https://www.last.fm/join">Anmäl dig till Last.fm</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectAccount)
en: Disconnect account
sv: Koppla bort konto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
sv: Tjänster hos last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
sv: &Skicka in spår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
sv: An&vänd information om tonsättare om tillgänglig i Last.fm som artist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
sv: Använd taggar från Last.fm som <b>7 av 10 stjärnor</b> för att representera betygen i Amarok vid statistiksynkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
sv: Använd snygga taggar för att representera betyg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
sv: <html>När spår skickas till Last.fm, rättas automatiskt vanliga fel i spårens taggar som artist, album och titel. Markera detta för att bli underrättad när det sker och vad den automatiska rättningen var.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
sv: Meddela rättningsförslag för spårens taggar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
sv: <html>Markera om du vill att vissa spår varken ska skickas in eller uppdatera spelar nu på Last.fm</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
sv: Skicka inte in spår med beteckning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
sv: <html>Välj en önskad beteckning (eller skriv in en ny). Spår med denna beteckning kommer inte att skickas in</html>

en: Last.fm: The social music revolution
sv: Last.fm: Den sociala musikrevolutionen

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
sv: Last.fm är en populär nättjänst som tillhandahåller personliga radiostationer och musikrekommendationer. En personlig lyssningsstation är skräddarsydd baserat på dina lyssnarvanor och tillhandahåller rekommendationer av ny musik. Det är också möjligt att spela stationer med musik som liknar en viss artist, samt att lyssna på strömmar från personer som du har lagt till som vänner.

en: Last.fm: Love
sv: Last.fm: Gillar

en: Enter an artist name
sv: Ange ett artistnamn

en: Enter a tag
sv: Ange en beteckning

en: Enter a Last.fm user name
sv: Ange ett Last.fm-användarnamn

en: Username: %1
sv: Användarnamn: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
sv[0]: Uppspelningsräknare: %1 uppspelning
sv[1]: Uppspelningsräknare: %1 uppspelningar

en: Create a Custom Last.fm Station
sv: Skapa en egen Last.fm-station

en: Tag
sv: Beteckning

en: User
sv: Användare

en: %1's Streams
sv: Strömmar tillhörande %1

en: Global Tags
sv: Globala beteckningar

en: Friends' Loved Radio
sv: Vänners gillade radio

en: Friends' Personal Radio
sv: Vänners personliga radio

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
sv: Misslyckades öppna KDE:s plånbok för att läsa behörighetsinformation för Last.fm.

en: Error migrating Last.fm username from KWallet. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
sv: Fel vid konvertering av Last.fm användarnamn från plånboken. Anslut Last.fm kontot igen i insticksprogrammets inställningar.

en: Do you want to disconnect Amarok from Last.fm account %1?
sv: Vill du koppla bort Amarok från Last.fm kontot %1?

en: Disconnect Last.fm account?
sv: Koppla bort Last.fm konto?

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
sv: Misslyckades

[ctx: Last.fm authentication process status]
en: Opening Last.fm web page
sv: Öppnar webbsida på Last.fm

[ctx: Pushbutton to complete Last.fm authentication process]
en: Finish connecting account
sv: Slutför anslutning till konto

en: Last.fm account connection was not successful. Please make sure you have authorized Amarok to connect to your Last.fm account on the Last.fm web page that was opened and try again.
sv: Anslutning till Last.fm konto misslyckades. Säkerställ att Amarok har behörighet att ansluta till Last.fm kontot på Last.fm webbsida som öppnades och försök igen.

en: Unable to connect to Last.fm service.
sv: Kan inte ansluta till Last.fm server.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
sv[0]: %2 (%1 uppspelning)
sv[1]: %2 (%1 uppspelningar)

en: Personal Radio
sv: Personlig radio

en: My Recommendations
sv: Mina rekommendationer

en: My Radio Station
sv: Min radiostation

en: My Mix Radio
sv: Min radiomix

en: My Top Artists
sv: Mina bästa artister

en: My Tags
sv: Mina beteckningar

en: Friends
sv: Vänner

en: Last.fm: &Ban
sv: Last.fm: &Förbjud

en: Ban this track
sv: Förbjud spåret

en: Last.fm: &Skip
sv: Last.fm: &Hoppa över

en: Skip this track
sv: Hoppa över spåret

en: Global Tag Radio: "%1"
sv: Global radio enligt beteckning: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
sv: Användarens radio enligt beteckning: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
sv: Artister som liknar "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
sv: Radio för fans till artist: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
sv: Grannradio för %1

en: %1's Personal Radio
sv: Personlig radio för %1

en: %1's Mix Radio
sv: Radiomix från %1

en: %1's Recommended Radio
sv: Radio som %1 rekommenderar

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
sv: Radio rekommenderad av %1 (popularitet %2)

en: Group Radio: %1
sv: Gruppradio: %1

en: Track Radio
sv: Spårradio

en: Artist Radio
sv: Artistradio

en: Last.fm is cool...
sv: Last.fm är häftigt...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
sv: För att lyssna på strömmar och radio från Last.fm måste du vara en betalande prenumerant på Last.fm och måste strömma från ett <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>land som stöds</a>. Alla andra funktioner från Last.fm fungerar bra.

en: Error starting track from Last.fm radio
sv: Fel vid start av spår från Last.fm-radio

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
sv: Gillat spår: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
sv: Förbjudet spår: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
sv: %1 <b>%2</b> ska rättas till <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
sv: Last.fm föreslår att vissa taggar för spåret <b>%1</b> ska rättas:

en: Play Similar Artists from Last.fm
sv: Spela liknande artister från Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
sv: gör spårmatchning långsammare

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
sv: Laddar ner '%1' av %2 från Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
sv: Laddar ner album från Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
sv: Nerladdning från Magnatune verkar ha misslyckats. Kan inte läsa zip-filen.

en: Uncompressing Magnatune.com download...
sv: Packar upp nerladdning från Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
sv: Lägger till albumomslag i samlingen

en: Preview Tracks
sv: Förhandsgranska spår

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
sv: Spåren du just ska kopiera är förhandsgranskningsströmmar från Magnatune.com. För bättre kvalitet och fria strömmar, fundera på att köpa en albumnerladdning. Kom ihåg att när du köper från Magnatune får artisten 50 %. Om du dessutom köper med Amarok, stöder du Amarok-projektet med 10 %.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
sv: Uppdateringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
sv: Om rutan markeras kontrollerar Amarok periodiskt om det finns uppdateringar av Magnatune-databasen och laddar automatiskt ner dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
sv: Uppdaterar den lokala Magnatune-databasen automatiskt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
sv: Åternerladdningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
sv: Ange din e-postadress här för att direkt kunna åternerladda eventuella tidigare inköp från Magnatune inne i Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
sv: Medlemsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
sv: Jag är medlem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
sv: Medlemstyp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
sv: Ström

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">För mer information om medlemskap i Magnatune.com, och för att anmäla dig, gå till </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
sv: Ströminställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
sv: Strömtyp för förhandsgranskning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
sv: MP3 med hög kvalitet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
sv: MP3 med låg kvalitet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
sv: Nerladdning av album från Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
sv: Nerladdningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
sv: Välj format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
sv: Ladda ner till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
sv: Om du laddar ner till en plats som redan bevakas av Amarok, läggs albumet automatiskt till i din samling.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
sv: Information om Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
sv: &Nerladdning

en: Processing download
sv: Behandlar nerladdning

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
sv: Det verkar finnas ett fel i inmatad medlemsinformation. Rätta den och försök igen.

en: Could not process download
sv: Kunde inte behandla nerladdning

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
sv: Åternerladda ett tidigare inköpt album "%1" av "%2" från Magnatune.com.
    
    Användarnamn: %3
    Lösenord: %4

en: Loading artist info...
sv: Laddar information om artist...

en: Fetching %1 Artist Info
sv: Hämtar artistinformation för %1

en: Loading album info...
sv: Laddar information om album...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
sv: Utgivningsår: %1

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: From Magnatune.com
sv: Från Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
sv: Laddar förstasidan från Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
sv: Hämtar förstasidan från Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
sv: Laddar favoritsidan från Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
sv: Laddar sidan med dina personliga rekommendationer från Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
sv: Det icke onda skivbolaget som är rättvist både mot artister och kunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
sv: Klicka på knappen för att ladda ner Magnatune-databasen nu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
sv: Amarok måste ladda ner Magnatune-databasen för att kunna aktivera Magnatune-butiken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
sv: Om följande alternativ aktiveras, kommer Amarok kontrollera om det finns uppdateringar av Magnatune och automatiskt ladda ner dem. Alternativet kan alltid senare inaktiveras i Magnatune-tjänstens inställningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
sv: Hantering av åternerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
sv: Detta är de album som du tidigare har laddat ner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
sv: La&dda ner igen

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
sv: Hämtar lista med tidigare inköp från Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
sv: Magnatune.com medlemsregistrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Genom att bli medlem i Magnatune.com, får du obegränsad åtkomst till nerladdning och kan ladda ner vilket album som helst inne i Amarok med ett enda musklick. Genom att gå med kan du också lyssna på alla strömmade spår från Magnatune.com utan reklam.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amarok-gruppen får 10% av din första medlemsavgift, så genom att gå med stöder du också Amaroks utveckling.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Som alltid, får artisterna 50% av dina medlemsavgifter distribuerade baserat på vilken artist du laddar ner och strömmar.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">För att läsa mer om medlemskap i Magnatune.com, eller registrera dig, klicka här: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Information om medlemskap</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Efter att ha gått med, gå till inställningen av Magnatune med "Inställningar -&gt; Anpassa Amarok -&gt; Insticksprogram" och skriv in din medlemsinformation. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
sv: Stäng

en: "Fair trade" online music store
sv: "Rättvisemärkt" musikaffär på nätet

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
sv: Magnatune.com är ett annorlunda skivbolag med mottot "Vi är inte onda!". 50 % av alla inköp går direkt till artisten och om du köper ett album via Amarok, får Amarok-projektet 10 % i arvode. Magnatune.com erbjuder också medlemskap med "allt du kan äta", som låter dig ladda ner hur mycket du vill av deras musik.

en: Artist / Album
sv: Artist - Album

en: Re-download
sv: Ladda ner igen

en: Update Database
sv: Uppdatera databas

en: Tools
sv: Verktyg

en: Download Album
sv: Ladda ner album

en: Signup
sv: Registrera

en: Downloading Magnatune.com database...
sv: Laddar ner databas för Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
sv: Uppdaterar den lokala Magnatune-databasen.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with &#37;20
sv: Tjänsten Magnatune.com accepterar följande meddelanden: 
    
    	addMoodyTracks stämning antal: Lägger till ett antal slumpmässiga spår med angiven stämning i spellistan. Argumentet stämning måste ha mellanslag ersatta med &#37;20.

en: ERROR: No arguments supplied
sv: FEL: Några argument angavs inte

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
sv: FEL: Felaktigt antal argument för addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
sv: FEL: Tolkningsfel för andra argumentet (antal)

en: ok
sv: Ok

en: ERROR: Unknown argument.
sv: FEL: Okänt argument.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
sv[0]: Uppdatering av databasen för Magnatune.com klar. Databasen innehåller 1 spår på
sv[1]: Uppdatering av databasen för Magnatune.com klar. Databasen innehåller %1 spår på

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
sv[0]: 1 album från
sv[1]: %1 album från

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
sv[0]: 1 artist.
sv[1]: %1 artister.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
sv: Amaroks MP3Tunes Harmony-demon

en: (C) 2008, Casey Link
sv: © 2008, Casey Link

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
sv: Hanterar automatisk synkronisering för MP3Tunes-tjänsten i Amarok.

en: IRC:
    server: irc.libera.chat / channel: #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
sv: IRC:
    server: irc.libera.chat / kanal: #amarok.fr
    
    Återkoppling:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
sv: Identifieraren som demonen ska använda.

en: The email to be used for authentication.
sv: E-postadress att använda för behörighetskontroll.

en: The pin to be used for authentication.
sv: PIN-kod att använda för behörighetskontroll.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
sv: Inloggning till MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
sv: E-post:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
sv: Automatisk synkronisering är en funktion från MP3Tunes som låter dig automatiskt flytta musik mellan datorn och enheter.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
sv: Automatisk synkronisering är en funktion från MP3Tunes som låter dig automatiskt flytta musik mellan datorn och enheter. Du kan ladda upp musik från en plats, och omedelbart ladda ner den på andra platser.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
sv: Aktivera automatisk synkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
sv: PIN-kod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Skaffa ett skåp i MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
sv: Musikskåp på nätet där du säkert kan lagra och komma åt din musik: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
sv: MP3Tunes skåp: Din musik överallt!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
sv: MP3Tunes automatisk synkronisering aktiverad

en: MP3tunes AutoSync Disabled
sv: MP3Tunes automatisk synkronisering inaktiverad

en: Authenticating
sv: Kontrollerar behörighet

en: MP3tunes failed to Authenticate.
sv: MP3Tunes behörighetskontroll misslyckades.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
sv: MP3Tunes Harmony: Bortkopplad

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
sv: MP3Tunes Harmony: Väntar på inmatning av PIN-kod

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
sv: MP3Tunes Harmony: Ansluten med lyckat resultat

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
sv: MP3Tunes Harmonifel
    %1

en: MP3tunes Locker
sv: MP3Tunes skåp

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
sv: Bara följande spårtyper kan laddas upp till MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma och ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
sv: Uppladdning till MP3tunes inledd

en: Uploading Track %1/%2
sv: Laddar upp spår %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
sv: Lägg till en lokal OPML-fil eller fjärrfil att inkludera i listan.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
sv: Om titelfältet lämnas tomt används titeln från OPML-filen.

en: Loading Podcast Info...
sv: Laddar information om podsändning...

en: Fetching Podcast Info
sv: Hämtar information om podsändning

en: Add OPML
sv: Lägg till OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
sv: Lägg till OPML

en: New Folder
sv: Ny katalog

en: Podcast Directory
sv: Podsändningskatalog

en: A large listing of podcasts
sv: En stor listning av podsändningar

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
sv: En omfattande lista med sökbara podsändningar som du kan prenumerera på direkt inne i Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
sv: Lägg till en OPML-fil i listan.

en: Loading info...
sv: Laddar information...

en: This service does not accept any messages
sv: Tjänsten accepterar inte några meddelanden.

en: ERROR: unknown message
sv: FEL: Okänt meddelande

en: Neither playable nor downloadable url specified.
sv: Varken spelbar eller nerladdningsbar webbadress angiven.

en: No service named %1 is currently loaded
sv: Någon tjänst som heter %1 är för närvarande inte laddad

en: This collection is currently offline
sv: Samlingen är för närvarande nerkopplad

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
sv: %1 har möjlighet att synkronisera spårens metadata, som antal uppspelningar eller betyg, med andra samlingar. Vill du hålla %1 synkroniserad?
    
    Du kan alltid ändra beslutet i Amaroks inställningar.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
sv: Du verkar bara ha den lokala samlingen. Statistiksynkronisering är bara meningsfull om det finns mer än en samling.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
sv[0]: Spelad %2 gånger, varav en uppspelning skedde nyligen och är unik för källan
sv[1]: Spelad %2 gånger, varav %1 uppspelningar skedde nyligen och är unika för källan

en: Ignored labels: %1
sv: Ignorerade beteckningar: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
sv: Kan matcha spår enligt: %1
    Kan synkronisera: %2

en: Synchronize Statistics
sv: Synkronisera statistik

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
sv: Matchar spår för statistiksynkronisering

en: Synchronizing Track Statistics
sv: Synkroniserar spårstatistik

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
sv[0]: Synkronisering av %2 klar. <b>Ett</b> spår uppdaterades.
sv[1]: Synkronisering av %2 klar. <b>%1</b> spår uppdaterades.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
sv[0]: <b>Ett</b> spår köades för att skickas in till %2.
sv[1]: <b>%1</b> spår köades för att skickas in till %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
sv[0]: Speltiden för <b>ett</b> spår var för kort för att skickas in.
sv[1]: Speltiderna för <b>%1</b> spår var för korta för att skickas in.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
sv[0]: <b>Ett</b> spår hade otillräcklig metadata för att skickas in.
sv[1]: <b>%1</b> spår hade otillräckliga metadata för att skickas in.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
sv[0]: <b>Ett</b> spår rapporterades att ha spelats i framtiden.
sv[1]: <b>%1</b> spår rapporterades att ha spelats i framtiden.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
sv[0]: <b>Ett</b> spår spelades alltför länge sedan senast för att skickas in.
sv[1]: <b>%1</b> spår spelades alltför länge sedan senast för att skickas in.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
sv[0]: Inskickning av <b>ett</b> spår hoppades över enligt användarinställningarna.
sv[1]: Inskickning av <b>%1</b> spår hoppades över enligt användarinställningarna.

en: Configure Synchronization...
sv: Anpassa synkronisering...

en: Tracks matched by: %1
sv: Spår matchade av: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
sv: Ingen markerad samling stöder skrivning av %1: det är inte meningsfullt att synkronisera det.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
sv: Markera samlingar att synkronisera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
sv: Markera fält att synkronisera

en: Configure Synchronization Target
sv: Anpassa synkroniseringsmål

en: Add Synchronization Target
sv: Lägg till synkroniseringsmål

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
sv: <span style="color:red; font-weight:bold;">Viktigt</span>: Innan spår synkroniseras med ett filbaserat mål, försäkra dig om att databasfilen för närvarande inte används.

en: Choose Target Type
sv: Välj måltyp

en: Configure Target
sv: Anpassa mål

en: Back
sv: Tillbaka

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
sv: Inga spår är unika för en av källorna som deltar i synkroniseringen

en: There are no tracks excluded from synchronization
sv: Inga spår har undantagits från synkronisering

en: Expand Tracks With Conflicts
sv: Expandera spår med konflikter

en: Expand Updated
sv: Expandera uppdaterade

en: Collapse Tracks Without Conflicts
sv: Dra ihop alla spår utan konflikter

en: Collapse Not Updated
sv: Dra ihop ej uppdaterade

en: Reset All Ratings to Undecided
sv: Återställ alla betyg till obestämda

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
sv: Inkludera beteckningar från %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
sv: Undanta beteckningar från %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
sv: Återställ alla obestämda beteckningar (synkronisera inte dem)

en: All Tracks
sv: Alla spår

en: Updated Tracks
sv: Uppdaterade spår

en: Tracks With Conflicts
sv: Spår med konflikter

en: There are no tracks with conflicts
sv: Det finns inga spår med konflikter

en: There are no tracks going to be updated
sv: Det finns inga spår att uppdatera

en: Tracks that are unique to their sources
sv: Spår som är unika för sina källor

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
sv: Spår som har undantagits från synkronisering på grund av tvetydighet

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
sv[0]: <b>En</b> uppspelning
sv[1]: <b>%1</b> uppspelningar

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
sv[0]: %2 av <b>ett</b> spår kommer att skickas in till %3.
sv[1]: %2 av <b>%1</b> spår kommer att skickas in till %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
sv: Visar %1 av %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
sv: Matchade spår

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
sv: Filtrera spår...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
sv: Påverkar alla tillämpliga spår, inte bara de visade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
sv: Hämta betyg från

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
sv: Expandera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
sv: Dra ihop

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
sv: Unika spår

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
sv: Undantagna spår

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
sv: Inskickning

en: Abort
sv: Avbryt

en: Multiple background tasks running (click to show)
sv: Flera bakgrundsåtgärder pågår (klicka för att visa dem)

en: Abort all background tasks
sv: Avbryt alla bakgrundsåtgärder

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Rediscover Your Music
sv: Återupptäck din musik

en: Slim Toolbar
sv: Tunn verktygsrad

en: Volume: %1% (muted)
sv: Volym: %1 % (tyst)

en: Volume: %1%
sv: Volym: %1 %

en: Transcode Tracks
sv: Omkoda spår

en: Transc&ode
sv: &Omkoda

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
sv: Under kopiering kan du välja att omkoda musikfilerna till ett annat format med en omkodare (codec). Det kan göras för att spara utrymme eller göra filerna läsbara av en bärbar musikspelare eller ett viss programvaruprogram.

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: Just copy the tracks without transcoding them.
sv: Kopiera bara spåren utan att omkoda dem.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
sv: Under förflyttning kan du också välja att omkoda musikfilerna till ett annat format med en omkodare (codec). Det kan göras för att spara utrymme eller göra filerna läsbara av en bärbar musikspelare eller ett viss programvaruprogram. Bara filer som omkodas med lyckat resultat kommer att tas bort från sina ursprungliga platser.

en: &Move
sv: &Flytta

en: Just move the tracks without transcoding them.
sv: Flytta bara spåren utan att omkoda dem.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
sv: För närvarande inte tillgängligt på systemet.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
sv: Målsamlingen anger att formatet inte skulle vara spelbart.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
sv: Omkoda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
sv: Omkoda alla spår till valt format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
sv: Omkoda alla spår

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
sv: Omkoda bara spår vid behov för spelbarhet i målsamlingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
sv: Omkoda bara spår vid behov för spelbarhet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
sv: Omkoda bara när käll- och målfilformat är olika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
sv: Omkoda bara när käll- och målformatet är olika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
sv: <b>Observera:</b> Ingen kodare tillgänglig. Om du vill omkoda spår installera paketet <i>ffmpeg</i> eller <i>libav</i> (med <i>ffmpeg</i> omgivning) med lämpliga kodare. Annars kan du markera alternativet <i>Kom ihåg valet nästa gång</i> för att hoppa över dialogrutan för framtida överföringar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
sv: Kom ihåg valet nästa gång

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
sv: Välj en kodare i listan för att ställa in omkodningsåtgärdens parametrar.

en:  (recommended)
sv:  (rekommenderad)

en: Ask before each transfer
sv: Fråga innan varje överföring

en: Muted
sv: Tyst

en: %1%
sv: %1 %

en: <i>Volume: %1</i>
sv: <i>Volym: %1</i>

en: Score: %1
sv: Poäng: %1

en: Rating: %1
sv: Betyg: %1

en: Play count: %1
sv: Uppspelningsräknare: %1

en: Last played: %1
sv: Senast spelad: %1

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: List and run bookmarks, or create new ones
sv: Lista och kör bokmärken, eller skapa nya

en: Amarok Bookmarks
sv: Amaroks bokmärken

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
sv: Kopiera bokmärke för aktuell vy till klippbordet

en: Scheme
sv: Schema

en: Preset:
sv: Förinställning:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
sv: En lista med valbara filnamnsmetoder eller förinställningar av format.

en: Add preset
sv: Lägg till förinställning

en: Saves the current scheme/format as new preset.
sv: Sparar aktuellt schema eller format som en ny förinställning.

en: Update preset
sv: Uppdatera förinställning

en: Updates the preset with the current scheme/format.
sv: Uppdaterar förinställningen med aktuellt schema eller format.

en: Remove preset
sv: Ta bort förinställning

en: Removes the currently selected preset.
sv: Tar bort förinställning som för närvarande är markerad.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Folder
sv: Katalog

en: Collection root
sv: Samlingsrot

en: &Basic...
sv: &Enkelt...

en: &Advanced...
sv: &Avancerat...

en: New Preset
sv: Ny förinställning

en: Preset Name
sv: Namn på förinställning

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: hour | hours
sv[0]: timma
sv[1]: timmar

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: week | weeks
sv[0]: vecka
sv[1]: veckor

en: month | months
sv[0]: månad
sv[1]: månader

en: year | years
sv[0]: år
sv[1]: år

en: Simple Search
sv: Enkel sökning

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
sv: kbit/s

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
sv: h:mm:ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
sv: före

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
sv: den

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
sv: efter

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
sv: mellan

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
sv: äldre än

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
sv: nyare än

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
sv: mellan

en: Rating changed
sv: Betyg ändrat

en: Volume: 100% (muted)
sv: Volym: 100 % (tyst)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
sv: Förhandsgranskning av skärmvisning
    Dra för att byta plats

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Paused
sv: Paus

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
sv: %1 ledigt

en: Track Progress
sv: Spårets förlopp

en: The amount of time elapsed in current track
sv: Den tid som har förflutit i nuvarande spår

en: The amount of time remaining in current track
sv: Den tid som har återstår av nuvarande spår

en: Enter space-separated terms to search.
sv: Ange termer åtskilda av mellanslag för att söka.

en: Edit filter
sv: Redigera filter

en: Volume
sv: Volym

en: 100%
sv: 100 %

en: 80%
sv: 80 %

en: 60%
sv: 60 %

en: 40%
sv: 40 %

en: 20%
sv: 20 %

en: 0%
sv: 0 %

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
sv: Gå till: %1

en: Drag in and out items from above.
sv: Dra in och ut objekt ovanifrån.

en: Checkpoint: <b>%1</b>
sv: Kontrollställe <b>%1</b>

en: Track: %1
sv: Spår: %1

en: empty
sv: tom
