amarok - en to ug translation catalogue (573 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
ug: گۇرۇپپىلانمىغان

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
ug: تەپسىلات

en: License Agreement
ug: ئىجازەت كېلىشىمى

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ug: <qt>ئۇچۇر يوق<br/>بېرىلگەن <icode>KAboutData</icode> نەڭ مەۋجۇت ئەمەس.</qt>

en: About %1
ug: %1 ھەققىدە

en: License: %1
ug: ئىجازەتنامە: %1

en: &About
ug: ھەققىدە(&A)

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ug: <html>كەمتۈكلەرنى <link url='mailto:%1'>%2</link> غا مەلۇم قىلىڭ.</html>

en: A&uthor
ug: ئاپتور(&U)

en: A&uthors
ug: ئاپتورلار(&U)

en: T&ranslation
ug: تەرجىمە(&R)

en: Email contributor
ug: تۆھپىكارلارغا ئېلخەت

en: Visit contributor's homepage
ug: تۆھپىكارلار باش بېتىنى زىيارەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
ug: ئاتى

en: Play/Pause
ug: قويۇش/توختىتىش

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
ug: چەكلە(&O)

en: &Album
ug: ئالبوم(&A)

en: Burn
ug: ئوي

en: Current Playlist
ug: نۆۋەتتىكى قويۇش جەدۋىلى

en: Stop
ug: توختا

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
ug: ئىم

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
ug: ئۈسكۈنە تىپى

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: New Bookmark
ug: يېڭى خەتكۈش

en: Bookmark Manager
ug: خەتكۈش باشقۇرغۇچ

en: Add Group
ug: گۇرۇپپا قوش

en: Group
ug: گۇرۇپپا

en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: New Group
ug: يېڭى گۇرۇپپا

en: none
ug: يوق

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
ug: يۈكلە(&L)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
ug: مەزمۇن

en: Files
ug: ھۆججەتلەر

en: Album "%1"
ug: ئالبوم «%1»

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
ug: يول باشلا

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
ug: قوي

en: Pause playback
ug: ۋاقىتلىق توختات

en: Stop playback
ug: توختات

en: Additional options:
ug: قوشۇمچە تاللانمىلار:

en: Moving files to trash
ug: ھۆججەتلەرنى ئەخلەتخانىغا يۆتكەۋاتىدۇ

en: First Level
ug: بىرىنچى دەرىجە

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Various Artists
ug: ھەر خىل ئورۇنلىغۇچىلار

en: Album
ug: ئالبوم

en: Track Artist
ug: نەغمە ئورۇنلىغۇچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
ug: ئالبوم ئورۇنلىغۇچىسى

en: Composer
ug: مۇزىكىسىنى ئىشلىگۈچى

en: Genre
ug: ئېقىم

en: Year
ug: يىل

en: Label
ug: ئەن

en: None
ug: يوق

en: Collapse All
ug: ھەممىنى قاتلا

en: Collection
ug: توپلام

en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: &Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە(&M)

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
ug: ئۆچۈرۈش جەزملە

en: Home
ug: ماكان

en: Speed
ug: سۈرئىتى

en: Accuracy
ug: توغرىلىقى

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
ug: ئوچۇق

en: New
ug: يېڭى

en: New playlist
ug: يېڭى قويۇش تىزىمى

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Add Folder
ug: قىسقۇچ قوشۇش

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
ug: ئوقۇۋاتىدۇ…

en: Source
ug: مەنبە

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
ug: يېڭى(&N)

en: &Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت(&R)…

en: &Delete...
ug: ئۆچۈر(&D)…

en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: &Delete Folder
ug: قىسقۇچ ئۆچۈر(&D)

en: New name
ug: يېڭى ئات

en: Confirm Delete
ug: ئۆچۈرۈش جەزملە

en: By
ug: ئاپتور

[ctx: Podcast published on date]
en: On
ug: ئوچۇق

en: File Size:
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى:

en: Keywords:
ug: ھالقىلىق سۆز:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
ug: Podcast قوشۇش…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Summary
ug: ئۈزۈندى

en: Add Podcast
ug: Podcast قوشۇش

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Metadata
ug: مېتا سانلىق-مەلۇماتى

en: Playback
ug: قويۇش

en: Notifications
ug: ئۇقتۇرۇشلار

en: Configure Notifications
ug: ئۇقتۇرۇش سەپلەش

en: Database
ug: ساندان

en: Plugins
ug: قىستۇرما

en: Configure Plugins
ug: قىستۇرمىلارنى سەپلەش

en: Scripts
ug: قوليازما

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
ug: ئىم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
ug: باغلىنىش تەڭشىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
ug: مۇلازىمېتىر(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
ug: ئېغىز(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
ug: ئىشلەتكۈچى نامى(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
ug: ئىم(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
ug: ساندان(&D):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
ug: ئادەتتىكى تاللانمىلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
ug: قويۇش تىزىمى تاللانمىسى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
ug: غەزەپلىنىش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
ug: توڭلىتىلغان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
ug: خۇشال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
ug: نورمال

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
ug: داۋاملىشىش ۋاقتى(&D):

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
ug: مەڭگۈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
ug: تېكىست رەڭگى:

en: Collections
ug: توپلاملار

en: Generic
ug: ئادەتتىكى

en: Lyrics
ug: ناخشا سۆزى

en: &Queue
ug: قاتار(&Q)

en: Play Count
ug: قويۇلغان سانى

en: Score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

en: Never
ug: ھەرگىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
ug: ئەنلەر

en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
ug: بىللە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
ug: ئالماشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
ug: تاللىغاننى چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
ug: ئورۇنلىغۇچى:

en: Configure Playlist Info Applet
ug: قويۇش تىزىمى ئۇچۇرى قوللانچىقىنى سەپلەش

en: Width
ug: كەڭلىك

en: Concerts
ug: كونسېرتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
ug: ئورۇنلىغۇچى

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
ug: بەتكۈچلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
ug: Bass مۇزىكىسى

en: Next
ug: كېيىنكى

en: Track
ug: نەغمە

en: Audio CD
ug: ئۈن CD

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان فورماتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
ug: ئالىي

en: Unknown Artist
ug: ناتونۇش ئورۇنلىغۇچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
ug: كۆرگۈ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
ug: مەسىلىنى بىر تەرەپ قىلىش

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
ug: قوللايدىغانلىرى

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
ug: قوللىمايدۇ

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
ug: ھازىر

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
ug: زۆرۈر ئەمەس

en: Already on device
ug: ئۈسكۈنىدە

en: &Disconnect Device
ug: ئۈسكۈنىنى ئۈزۈۋەت(&D)

en: Media Device playlists
ug: ۋاسىتە ئۈسكۈنىلىرىنىڭ قويۇش تىزىمى

en: Unknown Album
ug: نامەلۇم ئالبوم

en: Unknown Genre
ug: نامەلۇم ئېقىم

en: Could not save playlist.
ug: قويۇش تىزىمىنى ساقلىغىلى بولمىدى.

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
ug: كلاسسىك

[ctx: @title:window]
en: Move Files
ug: ھۆججەت يۆتكە

[ctx: rename files button]
en: &Rename
ug: ئات ئۆزگەرت(&R)

en: today
ug: بۈگۈن

en: last week
ug: ئوتكەن ھەپتە

en: Trash
ug: ئەخلەتخانا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
ug: مۇزىكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
ug: نەغمە قىسقۇچى:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Playlist_%1
ug: قويۇش تىزىمى _%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
ug: ئىختىيارى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
ug: ساقلاش ئورنى:

[ctx: change options]
en: Configure %1
ug: %1 نى سەپلە

en:  Item |  Items
ug[0]:  تۈرلەر

en: Podcast
ug: پودكەست(podcast)

en: &Configure
ug: سەپلە(&C)

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
ug: ھەر

en:  minute |  minutes
ug[0]:  مىنۇت

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
ug: چەكلەنگەن

en: No network connection
ug: تور باغلىنىشى يوق

en: File does not exist
ug: ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس

en: Not a file
ug: ھۆججەت ئەمەس

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
ug: ھۆججەت ئاتى

[ctx: Track field name]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: Track field name]
en: Artist
ug: ئورۇنلىغۇچى

[ctx: Track field name]
en: Album
ug: ئالبوم

[ctx: Track field name]
en: Genre
ug: ئېقىم

[ctx: Track field name]
en: Composer
ug: مۇزىكىسىنى ئىشلىگۈچى

[ctx: Track field name]
en: Year
ug: يىل

[ctx: Track field name]
en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: Track field name]
en: Track Number
ug: نەغمە نومۇرى

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
ug: دىسكا نومۇرى

[ctx: Track field name]
en: Length
ug: ئۇزۇنلۇقى

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
ug: سۈرئەت

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
ug: ئەۋرىشكە نىسبىتى

[ctx: Track field name]
en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

[ctx: Track field name]
en: Format
ug: پىچىمى

[ctx: Track field name]
en: Score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

[ctx: Track field name]
en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: Track field name]
en: Last Played
ug: ئاخىرقى قويۇلغان

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
ug: ئالبوم ئورۇنلىغۇچىسى

[ctx: Track field name]
en: Label
ug: ئەن

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
ug: ئاخىرقى ئۆزگەرتىش

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
ug: ھۆججەت ئاتى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
ug: ماۋزۇ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
ug: ئورۇنلىغۇچى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
ug: ئالبوم

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
ug: ئېقىم

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
ug: مۇزىكىسىنى ئىشلىگۈچى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
ug: يىل

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
ug: ئىزاھات

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
ug: ئۇزۇنلۇق

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
ug: پىچىمى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
ug: قوشۇلدى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
ug: باھالاش

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
ug: قويۇش سانى

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
ug: ئەن

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
ug: ئۆزگەرتكەن

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
ug[0]: %1 يىل

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
ug[0]: %1 ئاي

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
ug[0]: %1 سائەت

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

en: unknown type
ug: نامەلۇم تىپ

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
ug: ھەرگىز

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: One week ago | %1 weeks ago
ug[0]: %1 ھەپتە بۇرۇن

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: One day ago | %1 days ago
ug[0]: %1 كۈن بۇرۇن

en: One hour ago | %1 hours ago
ug[0]: %1 سائەت بۇرۇن

en: One minute ago | %1 minutes ago
ug[0]: %1 مىنۇت بۇرۇن

en: Within the last minute
ug: بىر مىنۇت ئىچىدە

en: The future
ug: كەلگۈسى

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
ug: ئەتە

en: Compression level
ug: پرېسلاش دەرىجىسى

en: Windows Media Audio
ug: Windows Media ئۈن

en: Invalid
ug: ئىناۋەتسىز

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'All Tracks to MP3' %2 example: 'VBR 175kb/s']
en: %1, %2
ug: %1، %2

en: Select Cover Image File
ug: مۇقاۋا سۈرەت ھۆججەتنى تاللاڭ

en: Google
ug: گۇگىل(Google)

en: Sort by size
ug: ئۇزۇنلۇقىنى تەرتىپلەش

en: Download Progress
ug: چۈشۈرۈش سۈرئىتى

en: Search
ug: ئىزدە

en: Notes
ug: ئىزاھ

[ctx: @item::intable]
en: Artist
ug: ئورۇنلىغۇچى

[ctx: @item::intable]
en: Country
ug: دۆلەت

[ctx: @item::intable]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
ug: پىچىمى

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
ug: ئېگىزلىك

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
ug: تارقىتىلدى

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
ug: مەنبە

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
ug: كەڭلىك

[ctx: @item::intable URL]
en: link
ug: ئۇلانما

en: Cover Manager
ug: مۇقاۋا باشقۇرغۇچ

en: All Artists
ug: بارلىق سەنئەتكار

en: Enter search terms here
ug: ئىزدەيدىغان سۆزنى بۇ يەرگە كىرگۈزۈڭ

en: All Albums
ug: بارلىق ئالبوملار

en: Fetching
ug: تۇتۇۋاتىدۇ

en: Loading
ug: يۈكلەۋاتىدۇ

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
ug: تاماملاندى.

en: 1 not found | %1 not found
ug[0]: %1 تېپىلمىدى

en: Connecting...
ug: باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Could not open file "%1".
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچقىلى بولمىدى.

en: Input file
ug: كىرىش ھۆججىتى

en: Copy to Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

[ctx: Usage]
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: Usage]
en: No
ug: ياق

en: Edit Filter
ug: سۈزگۈچ تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
ug: شەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
ug: ۋە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
ug: ياكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
ug: ئاكتىپ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
ug: ئالدىن تەڭشەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
ug: ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
ug: ئالدىن كۈچەيتىش

en: Expand All
ug: ھەممىنى ياي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

en: %1 or %2
ug: %1 ياكى %2

en: Track Number
ug: نەغمە نومۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
ug: ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ug: <b>%1</b> ئاپتور <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ug: <b>%1</b> ئاپتور <b>%2</b> چېسلا <b>%3</b>

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
ug: يوق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
ug: مۇھىم مەزمۇن(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
ug: خاسلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
ug: ئۇزۇنلۇق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
ug: بىت نىسبىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
ug: ئەۋرىشكە ئېلىش نىسبىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
ug: فورمات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
ug: توپلام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
ug: باھالاش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
ug: قويۇلغان سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
ug: نومۇر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
ug: تۇنجى قويۇلغان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
ug: ئەڭ ئاخىرقى قويۇلغان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
ug: دىققەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
ug: ماۋزۇ(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
ug: ئورۇنلىغۇچى(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
ug: ئېقىم(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
ug: يىل(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
ug: ئىزاھات(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ug: ئەن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
ug: ئالدىنقى(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
ug: <قۇرۇق>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
ug: كۈي ئىشلىگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
ug: يىلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
ug:  نەغمە نومۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
ug: ئالبوم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
ug: ئېقىم:

en: Unknown album
ug: نامەلۇم پلاستىنكا توپلىمى

en: Unknown artist
ug: نامەلۇم سەنئەتكار

en: Unknown title
ug: نامەلۇم ماۋزۇ

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
ug: ۋە

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
ug: ياكى

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
ug: رايون

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
ug: رايون

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
ug: ئىزدە

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
ug: ۋە

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
ug: ياكى

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
ug: يېڭى قويۇش تىزىمى

en: Rock
ug: روك

en: Pop
ug: پوپ

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ug: <b>%1</b> ئاپتور <b>%2</b> چېسلا <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ug: <b>%1</b> ئاپتور <b>%2</b>

en: Manual
ug: قولدا

en: Classical
ug: كلاسسىك

en: Club
ug: كۇلۇب

en: Dance
ug: ئۇسۇل

en: Full Bass
ug: ئېغىر تۆۋەن ئاۋاز

en: Large Hall
ug: چوڭ زال

en: Live
ug: نەق مەيدان

en: Party
ug: يىغىلىش

en: Soft
ug: يۇمشاق

en: Ska
ug: Ska مۇزىكىسى

en: Soft Rock
ug: يۇمشاق Rock

en: Zero
ug: نۆل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
ug: كومپيۇتېر ئاتى

en: Banshee
ug: بانشى(Banshee)

en: MP3tunes integration
ug: MP3tunes يۈرۈشلەشتۈرۈلۈشى

en: Nepomuk integration
ug: Nepomuk يۈرۈشلەشتۈرۈلۈشى

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

en: Artwork
ug: سەنئەت بۇيۇمى

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Patches
ug: ياماقلار

en: Internet
ug: ئىنتېرنېت

en: Playlists
ug: قويۇش تىزىمى

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

en: Docking in System Tray
ug: سىستېما قونداققا توختىتىۋاتىدۇ

en: Equalizer
ug: تەڭشىگۈچ

en: Previous Track
ug: ئالدىنقى Track

en: Next Track
ug: كېيىنكى Track

en: Increase Volume
ug: ئاۋازنى چوڭايتىش

en: Decrease Volume
ug: ئاۋازنى كىچىكلىتىش

en: Mute Volume
ug: ئۈنسىزلەش

en: &Report Bug...
ug: كەمتۈك مەلۇم قىل(&R)

en: &Music
ug: كۈي(&M)

en: &Playlist
ug: قويۇش تىزىمى(&P)

en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
ug: تازىلا(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
ug: چارە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
ug: ئىنكاس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
ug: ئۇزۇنلۇقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
ug: مەزمۇن تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
ug: قىممەت

en: Width:
ug: كەڭلىك:

en: Custom
ug: ئىختىيارى

[ctx: automatic width]
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

en: Alignment:
ug: توغرىلاش:

en: Font:
ug: خەت نۇسخا:

en: copy of %1
ug: %1 نىڭ كۆپەيتىلمىسى

en: Body
ug: جىسىم

en: Single
ug: يەككە

en: Default Layout
ug: كۆڭۈلدىكى ئورۇنلاشتۇرما

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
ug: جايلاشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
ug: گۇرۇپپىلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
ug: ئەسكەرتمىلەرنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

en: Standard
ug: ئۆلچەملىك

en: Repeat Track
ug: نەغمە تەكرارلا

en: Repeat Album
ug: ئالبوم تەكرارلا

en: Shuffle
ug: تەرتىپسىز

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
ug: ئورۇن بەلگىسى

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
ug: مۇندەرىجە

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
ug: ھۆججەت ئىسمى

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
ug: ئەنلەر

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
ug: ھالەت

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
ug: مەنبە

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
ug: ماۋزۇ

en: No extra information available
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئارتۇق ئۇچۇر يوق

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

en: Disc Number
ug: دىسكا نومۇرى

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
ug: نەغمە

en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
ug: مۇندەرىجە

en: Bitrate
ug: بايت نىسبىتى

en: Sample Rate
ug: ئەۋرىشكە نىسبىتى

en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: Column name]
en: Last Played
ug: ئاخىرقى قويۇلغان

en: Mood
ug: ھالەت

en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
ug: ئۈستىگە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
ug: پەسكە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
ug: قاتارىنى تازىلاش

en: Filter %1
ug: سۈزگۈچ %1

en: Search %1
ug: %1 ئىزدە

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
ug: قويۇش تىزىمى

en: Tracks
ug: نەغمىلەر

en: Albums
ug: ئالبوملار

en: Artists
ug: سەنئەتكار

en: Composers
ug: كومپوزىتور

en: Years
ug: يىل

en: OK
ug: تامام

en: Remove From Playlist
ug: قويۇش تىزىمىدىن چىقىرىۋېتىش

en: Select Source
ug: مەنبە تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
ug: مۈجمەل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
ug: تەڭ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
ug: كىچىك

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
ug: چوڭ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
ug: كىلوبايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
ug: مېگابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
ug: گىگابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
ug: تېرابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
ug: ئالبوم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
ug: ئورۇنلىغۇچىلار

en:  not
ug:  ئەمەس

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
ug[0]: %1 يۇلتۇز

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
ug: «%1»

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
ug: تەڭلىك

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
ug: چوڭ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
ug: بۇرۇن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
ug: قوزغات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
ug: كېيىن

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
ug: تەڭلىك

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
ug: باشلىنىشى

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
ug: ئاخىرلىشىدۇ

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
ug: ئىچىدە

en: %1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

en: %1 month | %1 months
ug[0]: %1 ئاي

en: %1 year | %1 years
ug[0]: %1 يىل

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
ug[0]: كۈن

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
ug[0]: ئاي

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
ug[0]: يىل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
ug: تەڭلىك

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
ug: باشلىنىشى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
ug: ئاخىرلىشىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
ug: ئىچىدە

en: title
ug: ماۋزۇ

en: genre
ug: ئېقىم

en: composer
ug: مۇزىكىسىنى ئىشلىگۈچى

en: comment
ug: ئىزاھات

en: length
ug: ئۇزۇنلۇق

en: score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

en: rating
ug: باھالاش

en: play count
ug: قويۇلغان سانى

en: label
ug: ئەن

en: Add new
ug: يېڭىدىن قوش

en: <Empty>
ug: <قۇرۇق>

en: Connection failure
ug: باغلىنىش مەغلۇپ بولدى

en: Authentication failed.
ug: دەلىللەش مەغلۇپ بولدى.

en: Authentication Error
ug: كىملىك دەلىللەش خاتالىقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
ug: مۇلازىمېتىر قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
ug: سىناق كىرىش(&T)

en: Subscribe
ug: مۇشتەرى

en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك بولدى

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
ug: يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
ug: چۈشۈرۈش

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ug[0]: %1 ئورۇنلىغۇچى.

en: Username: %1
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
ug[0]: قويۇلغان سانى: %1 قېتىم

en: Tag
ug: خەتكۈش

en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

en: My Recommendations
ug: مىنىڭ تەۋسىيەم

en: My Top Artists
ug: نەزىرىڭىزدىكى ئەڭ ياخشى ئورۇنلىغۇچى

en: Friends
ug: دوستلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
ug: يېڭىلانمىلار

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
ug: سانلىق-مەلۇمات ئېقىمى

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ug: ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
ug: پىچىمىنى تاللاش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
ug: چۈشۈرگەن ئورۇن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
ug: چۈشۈر(&D)

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
ug: يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
ug: ئورۇنلىغۇچى - ئالبوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ug: ياپ

en: Artist / Album
ug: ئورۇنلىغۇچى / ئالبوم

en: Re-download
ug: قايتا چۈشۈر

en: Update Database
ug: سانداننى يېڭىلا

en: Tools
ug: قوراللار

en: Download Album
ug: ئالبومنى چۈشۈرۈش

en: ok
ug: جەزملە

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ug[0]: %1 ئورۇنلىغۇچى.

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
ug: ئېلخەت:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ug: ئىم:

en: Authenticating
ug: كىملىك دەلىللەۋاتىدۇ

en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

[ctx: comma between list words]
en: ,
ug: ،

en: Back
ug: كەينى

en: Synchronize
ug: قەدەمداش

en: All Tracks
ug: بارلىق نەغمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
ug: كېڭەيت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
ug: ئابزاس ئايرىمىسى يوشۇر

en: Abort
ug: توختات

en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Slim Toolbar
ug: زىلۋا قورال بالدىقى

en: Volume: %1%
ug: ئاۋاز مىقدارى: %1%

en: &Copy
ug: كۆچۈر(&C)

en: &Move
ug: يۆتكە(&M)

en:  (recommended)
ug:  (تەۋسىيە)

en: Muted
ug: ئۈنسىز

en: Score: %1
ug: نومۇرى: %1

en: Rating: %1
ug: باھا: %1

en: Play count: %1
ug: قويۇلغان سانى: %1

en: Last played: %1
ug: ئەڭ ئاخىرقى قويۇلغان: %1

en: Bookmark
ug: خەتكۈش

en: Scheme
ug: نۇسخا

en: Preset:
ug: تەڭشە:

en: Add preset
ug: ئالدىن تەڭشەيدۇ

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Folder
ug: قىسقۇچ

en: &Advanced...
ug: ئالىي(&A)…

en: New Preset
ug: يېڭى ئالدىن تەڭشەش

en: second | seconds
ug[0]: سېكۇنت

en: minute | minutes
ug[0]: مىنۇت

en: hour | hours
ug[0]: سائەت

en: day | days
ug[0]: كۈن

en: week | weeks
ug[0]: ھەپتە

en: month | months
ug[0]: ئاي

en: year | years
ug[0]: يىل

[ctx: Unit for file size in mega byte]
en: MiB
ug: مېگابايت

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
ug: بۇرۇن

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
ug: قوزغات

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
ug: كېيىن

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
ug: ئارىسىدا

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
ug: ئارىسىدا

en: Stopped
ug: توختىدى

en: Paused
ug: ۋاقىتلىق توختىدى

en: Play
ug: قوي

en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
ug: %1 بوش

en: Track Progress
ug: نەغمىنىڭ ئىلگىرىلىشى

en: Edit filter
ug: سۈزگۈچ تەھرىر

en: Volume
ug: ئاۋاز مىقدارى

en: Album: %1
ug: ئالبوم: %1

en: Artist: %1
ug: سەنئەتكار: %1

en: empty
ug: بوش
