amarok - en to uk translation catalogue (2340 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
uk: Типовий

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
uk: Без групування

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
uk: Без групування (одним рядком)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
uk: Докладне

en: License Agreement
uk: Ліцензійна угода

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
uk: <qt>Інформація відсутня.<br />Наданого об’єкта KAboutData не існує.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
uk: <qt>Не вдалося отримати дані.<br />Наданого об’єкта OcsData не існує.</qt>

en: About %1
uk: Про %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
uk: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Версія %2</b><br />Використано KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
uk: Ліцензія: %1

en: &About
uk: Пр&о програму

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
uk: Будь ласка, користуйтесь <a href="https://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> для повідомлень про помилки.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
uk: Будь ласка, надсилайте повідомлення про помилки на адресу <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
uk: А&втор

en: A&uthors
uk: А&втори

en: &Contributors
uk: &Учасники розробки

en: &Donors
uk: С&понсори

en: T&ranslation
uk: Пе&реклад

en: Email contributor
uk: Написати учаснику розробки

en: Visit contributor's homepage
uk: Відвідати домашню сторінку учасника розробки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
uk: Назва

en: Amarok Menu
uk: Меню Amarok

en: Play/Pause
uk: Пуск/Пауза

en: Click to change
uk: Клацніть, щоб змінити

en: &Replay Gain Mode
uk: Режим в&ирівнювання гучності

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
uk: &Вимкнено

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
uk: Компо&зиція

en: &Album
uk: &Альбом

en: Burn
uk: Записати на КД

en: Current Playlist
uk: Поточний список композицій

en: Selected Tracks
uk: Вибрані композиції

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop after current Track
uk: Зупинитися після поточної композиції

en: Stop after current track: Off
uk: Зупинка після поточної композиції: Вимкнено

en: Stop after current track: On
uk: Зупинка після поточної композиції: Увімкнено

en: No track playing
uk: Жодна композиція не відтворюється

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
uk: Чи показувати другий надпис часу, що залишився.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
uk: Увімкніть, щоб показувати другий надпис часу ліворуч від повзунка пошуку в вікні програвача.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
uk: Чи показувати час до завершення композиції в лівому надписі часу.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
uk: Встановіть тут, щоб показувати у вікні відтворення час до закінчення композиції замість часу, який вже пройшов від її початку.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
uk: Яким композиціям чи альбомам надавати перевагу у випадковому режимі

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
uk: Композиції чи альбоми, у яких вибрано цю властивість, матимуть більшу ймовірність відтворення у випадковому режимі.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
uk: Спосіб просування пунктами композицій у списку

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
uk: Визначає спосіб просування amarok пунктами композицій у списку

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
uk: Стан динамічного режиму.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
uk: Якщо встановлено, буде увімкнено динамічний режим: всі композиції будуть додаватися відповідно до вказаного динамічного списку відтворення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
uk: Дублювати композиції у динамічному режимі.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
uk: Якщо позначено, композиції, додані у динамічному режимі, зможуть мати пункти-дублікати у списку.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
uk: Кількість попередніх композицій.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
uk: Кількість композицій, які слід залишати у списку перед поточною композицією.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
uk: Кількість наступних композицій.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
uk: Кількість композицій, які слід завантажувати до списку композицій після поточної композиції.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
uk: Чи показувати піктограму в системному лотку

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
uk: Увімкнути/вимкнути піктограму лотка Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
uk: Визначає, чи слід ховати панель контексту.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
uk: Увімкнути/вимкнути панель контексту Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
uk: Кількість рівнів скасування дій у списку композицій

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
uk: Кількість рівнів скасування дій у списку композицій.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
uk: Чи списки композицій зберігають відносний шлях

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
uk: Якщо увімкнено, то списки композицій Amarok, які були збережені вручну, будуть містити відносний шлях, а не абсолютний.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
uk: Назва файла переглядача Тенет, який буде запущено програмою Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
uk: Визначає, чи слід виконувати автоматичну спробу отримання зображення обкладинки за потреби

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
uk: Визначає, чи слід показувати зображення тла на панелі перегляду

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing track visible
uk: Автоматично гортати список відтворення так, щоб поточна композиція була видимою

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
uk: Показувати у переглядачі збірки зображення на обкладинці альбому

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
uk: Показати панель контексту

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
uk: Відтворювати початкову мелодію

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
uk: Увімкнути анімацію згортання аплетів контексту

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
uk: Якщо буде позначено, згортання аплетів контексту відбуватиметься з використанням анімації.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show track's artist in Collection Browser if different from album artist
uk: Виконавець композиції у навігаторі збіркою є відмінним від виконавця альбому

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Explicitly show artist in Collection Browser for Various Artists albums and tracks where artist differs from album artist.
uk: Явним чином показувати виконавця у навігаторі збіркою для «Різних виконавців» і композицій, де виконавець є відмінним від виконавця альбому.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
uk: Чи під час організації файлів перезаписувати існуючі файли.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
uk: Якщо увімкнено, то організація файлів буде перезаписувати існуючі.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
uk: Чи «Організувати файли» пересуватиме іменах виконавців артикль «the» у кінець.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
uk: Якщо позначено, «Організувати файли» буде пересувати в назвах виконавців артикль «the» у кінець, ось так: «Beatles, The».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
uk: Чи під час організації файлів заміняти пропуски в назвах файлів символом підкреслювання «_».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
uk: Якщо позначено, «Організувати файли» буде замінювати пробіли в назвах файлів символом підкреслювання «_».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
uk: Чи під час організації файлів зображення обкладинки використовуватимуться як піктограми для тек.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
uk: Якщо буде позначено, «Організувати файли» буде використовувати зображення обкладинок як піктограми тек.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
uk: Шлях до теки збірки для «Організувати файли».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
uk: Шлях до місця призначення теки збірки для «Організувати файли».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
uk: Чи під час організації файлів перейменування файлів буде зроблено шляхом, який сумісний з файловими системами vfat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
uk: Якщо буде позначено, «Організувати файли» буде замінювати символи несумісні з файловою системою vfat (зокрема «:», «*» і «?»).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
uk: Чи під час організації файлів буде перейменовано файли так, що вони будуть містити тільки 7-бітові символи ASCII.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
uk: Якщо позначено, «Організувати файли» буде замінювати символи, які не сумісні з набором символів 7-бітової ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
uk: Чи під час організації файлів буди використовуватися нетипова схема найменування файлів.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
uk: Якщо позначено, «Організувати файли» буде перейменовувати файли відповідно до рядка нетипового формату.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
uk: Формат рядка для «Організувати файли», якщо використовується нетипова схема найменування.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
uk: Якщо увімкнено нетипову схему назв файлів, то під час організації файлів їх буде перейменовано відповідно до цього формату рядка.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
uk: Формальний вираз, який буде замінено.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
uk: «Організувати файли» замінить підрядки, які відповідатимуть цьому формальному виразу.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
uk: Рядок заміни.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
uk: «Організувати файли» замінить відповідні підрядки цим рядком.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
uk: Базовий або розширений режим

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
uk: У базовому режимі для створення схеми назви файла використовується перетягування зі скиданням елементів назви, у розширеному режимі зображення буде замінено на текст.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
uk: Набори налаштувань

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
uk: Список форматів наборів налаштувань (схем елементів).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
uk: Гучність (головна)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
uk: Основна гучність Amarok, значення від 0 до 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
uk: Стан вимикання звуку

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
uk: Вимкнути/Увімкнути звук.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
uk: Чи поступово зменшувати гучність при натисканні кнопки Стоп.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
uk: Увімкнути/вимкнути поступове зменшення гучності.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
uk: Чи поступово зменшувати гучність при натисканні кнопки призупинення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
uk: Тривалість поступового зменшення гучності, в мілісекундах

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
uk: Тривалість поступового зменшення гучності, в мілісекундах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
uk: Режим еквалайзера: 0 = вимкнути, від 1 до n = набір налаштувань з відповідним номером

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
uk: Якщо буде позначено, додаток еквалайзера буде фільтрувати звуковий потік.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains including pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
uk: Серед 11 підсилень еквалайзера попереднє підсилення у діапазоні -100..100, 0 — без змін.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
uk: Список з назвами наборів налаштувань користувача

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
uk: Список зі значеннями набору користувача

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
uk: Режим узгодження гучності відтворення.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
uk: Визначає, чи узгоджувати гучність композицій, щоб їхня гучність була однаковою. Якщо ви увімкнете узгодження, його можна буде здійснювати для кожної композиції або для окремого альбому.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
uk: Вимкнути вирівнювання гучності

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
uk: Зробити гучність всіх композицій однаковою

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
uk: Зробити гучність всіх альбомів однаковою

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
uk: Довжина короткого кроку позиціювання, у секундах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
uk: Довжина середнього кроку позиціювання, у секундах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
uk: Довжина довгого кроку позиціювання, у секундах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
uk: Визначає, чи слід Amarok призупиняти відтворення поточної композиції під час переходу до стану присипляння системи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
uk: Визначає, чи слід Amarok запобігати переходу системи до стану сну, якщо відтворюється композиція.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
uk: Чи слід Amarok починати відтворення композиції доданої до списку відтворення (якщо не відтворюється інша композиція).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
uk: Локаль Amazon для отримання обкладинок

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
uk: Визначає з якого сервера Amazon отримати зображення обкладинок.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
uk: Локаль Вікіпедії для отримання інформації

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
uk: Визначає, на якій мові отримано інформацію з Вікіпедії.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
uk: Використовувати підтримку KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
uk: Використовувати індикатор (OSD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
uk: Увімкнути/вимкнути індикатор.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
uk: Використовувати для сповіщення Growl

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
uk: Увімкнути/вимкнути використання Growl для сповіщення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
uk: Перемикання прозорості

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
uk: Зробити тло індикатора OSD прозорим.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
uk: Чи використовувати нетипові кольори в індикаторі (OSD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
uk: Якщо це увімкнути, то можна використовувати для індикатора (OSD) свої кольори.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
uk: Колір шрифту для індикатора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
uk: Колір тексту індикатора. Колір вказується в RGB: три цілі числа, розділені комами із значеннями від 0 до 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
uk: Масштабування шрифту для індикатора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
uk: Коефіцієнт масштабування шрифту індикатора у відсотках до звичайного розміру. 100 — «звичайний розмір».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
uk: Скільки мілісекунд показувати текст

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
uk: Тривалість показу індикатора в мілісекундах. Значення 0 означає - ніколи не ховати. Типове значення: 5000 мс.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
uk: Вертикальне зміщення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
uk: Вертикальна позиція індикатора (OSD) відносно вибраного екрана та вирівнювання індикатора. Якщо вибрано вирівнювати зверху, то вертикальне зміщення — це відстань між верхньою частиною індикатора та верхнім краєм екрана. Якщо вибрано вирівнювати знизу, то вертикальне зміщення — це відстань між нижньою частиною індикатора і нижнім краєм екрана.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
uk: Екран для показу індикатора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
uk: Монітор, на якому слід показувати індикатор (OSD). Для середовищ з одним монітором це значення має бути 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
uk: Вирівнювати індикатор відносно

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
uk: Відносна позиція індикатора. Можливі значення: ліворуч, посередині, праворуч і в центрі.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
uk: Не показувати, якщо активна повноекранна програма

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
uk: Не показувати екранний індикатор, якщо активним є вікно іншої програми, що працює у повноекранному режимі.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
uk: При запуску продовжити відтворення композиції, яка востаннє відтворювалась

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
uk: Якщо буде позначено, Amarok при запуску буде продовжувати відтворення композиції, яка востаннє відтворювалась.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
uk: Слідкувати за URL, щоб можна було відновити при запуску

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
uk: URL композиції, де почати відтворення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
uk: Внутрішній: відновлювати відтворення зі стану призупинення

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
uk: Продовжувати від часу, в мілісекундах

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
uk: Позиція в композиції, де слід почати відтворення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
uk: Список булівських значень, які позначають видимі переглядачі, згори до низу.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
uk: Композиція, яка відтворювалася під час останнього виходу з програми. Значення -1 відповідає відсутності такої композиції.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
uk: Номер (згори) останнього активного переглядача.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
uk: Чи теки збірок переглядаються рекурсивно

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
uk: Чи заново переглядати теки збірки при змінах

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
uk: Чи вноситимуться зміни у метаданих у самі файли

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
uk: Чи вноситимуться зміни у статистичних даних композиції до файла

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
uk: Чи вноситимуться зміни у обкладинці альбому назад до файла

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
uk: Максимальний розмір вбудованої обкладинки

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
uk: Список тек у збірці

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
uk: Визначає, чи буде показано у переглядачі збірки номери композицій.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
uk: Визначає, чи буде показано у переглядачі збірки роки створення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
uk: Визначає, чи слід використовувати інструмент визначення кодування Mozilla для визначення кодування символів міток ID3.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played tracks
uk: Передати прослухані композиції

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played tracks are submitted to Audioscrobbler
uk: Чи передаються до Audioscrobbler відомості про композиції, які відтворюються

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
uk: Користувач

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
uk: Користувач для з'єднання з Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
uk: Пароль

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
uk: Пароль для з'єднання з Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
uk: Надіслати дані щодо композитора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
uk: Використовувати дані щодо композитора на Last.fm як дані виконавця

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
uk: Отримати подібних виконавців

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar tracks are retrieved from Audioscrobbler
uk: Чи отримувати подібні композиції з Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
uk: Тип пристрою

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
uk: Тип пристрою носія.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
uk: Точка монтування

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
uk: Точка монтування, яка використовується для з'єднання з пристроєм носія.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
uk: Команда монтування

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
uk: Команда монтування, яка використовується для з'єднання з пристроєм носія.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
uk: Команда демонтування

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
uk: Команда демонтування, яка використовується для з'єднання з пристроєм носія.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
uk: Автоматично вилучати радіотрансляції

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
uk: Чи автоматично вилучати вже відтворені радіотрансляції, коли приєднано пристрій носія.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
uk: Синхронізувати статистику

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
uk: Чи синхронізувати статистику Amarok щодо кількості прослуховувань та оцінки на пристрої, і чи повідомляти Last.fm про композиції, що відтворюються.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
uk: Додані вручну сервери

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
uk: Сервери спільної музики, які були додані користувачем.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
uk: Паролі серверів

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
uk: Паролі, збережені вузлом.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
uk: Враховувати назви композицій під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
uk: Враховувати назви альбомів під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
uk: Враховувати виконавців під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
uk: Враховувати жанр під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
uk: Враховувати композитора під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
uk: Враховувати рік запису під час пошуку

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
uk: Назва компонування, яке буде завантажуватися після запуску

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
uk: Визначає, яку базу даних буде використовувати Amarok: внутрішню чи зовнішню.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
uk: Назва вузла, з яким слід з’єднатися для роботи з зовнішнім сервером.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
uk: Визначає порт сервера, на якому слід з’єднуватися з базою даних.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
uk: Назва бази даних, яку використовуватиме Amarok. Ваш користувач повинен мати права доступу до цієї бази даних.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
uk: Ім’я користувача, яке буде використано для доступу до зовнішньої бази даних.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
uk: Пароль користувача зовнішньої бази даних.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
uk: Зберігає значення лічильника, за яким визначається момент запуску ПЕРЕВІРКИ (CHECK)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
uk: Визначає, чи слід увімкнути модуль роботи зі скриптами Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
uk: Ввімкнути або вимкнути модуль роботи зі скриптами Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
uk: Визначає, чи слід виконувати автоматичне оновлення вбудованих скриптів

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
uk: Увімкнути або вимкнути автоматичне оновлення вбудованих скриптів.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
uk: Визначає, чи слід вмикати консоль для роботи зі скриптами.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
uk: Визначає, чи слід показувати попередження щодо скриптів, які намагаються отримати доступ до застарілого програмного інтерфейсу.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
uk: Визначає, чи слід зберігати параметри поточного сеансу під час завершення роботи програми.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
uk: Визначає, чи слід показувати смужку настрою для поточної композиції, якщо таку смужку передбачено на повзунку поступу відтворення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
uk: Увімкнути або вимкнути показ смужки настрою, якщо таку передбачено, на повзунку поступу відтворення.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
uk: Стиль малювання смужки настрою

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
uk: Коефіцієнт якості автоматичного породжувача списків відтворення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
uk: Значення між 0 і 10, яке керує тим, буде автоматичний породжувач списків відтворення оптимізуватися за швидкістю (0) чи точністю (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: New Bookmark
uk: Створити закладку

en: Bookmark Manager
uk: Керування закладками

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Filter bookmarks
uk: Фільтрувати закладки

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
uk: Почніть вводити рядок пошуку для фільтрування списку закладок

en: Bookmark this Album
uk: Зробити закладку на цьому альбомі

en: Bookmark this Artist
uk: Зробити закладку на цьому виконавці

en: Add Position Marker
uk: Додати позначку позиції

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
uk: Опис

en: New Group
uk: Створити групу

en: none
uk: немає

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
uk: &Завантажити

en: &Delete
uk: &Вилучити

en: &Create timecode track
uk: &Створити доріжку часових кодів

en: New Timecode Track
uk: Створити доріжку часових кодів

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Context: %1
uk: Контекст: %1

en: Bookmark Context View Applets
uk: Створити закладку для компонування аплетів

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
uk: Контекст

en: Files
uk: Файли

en: Files (%1)
uk: Файли (%1)

en: Album "%1" from %2
uk: Альбом «%1» з %2

en: Album "%1"
uk: Альбом «%1»

en: Artist "%1" from %2
uk: Виконавець «%1» з %2

en: Artist "%1"
uk: Виконавець «%1»

en: Bookmark Media Sources View
uk: Створити закладку у перегляді джерел даних

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
uk: Навігація

en: Bookmark Track Position
uk: Створити закладку у позиції композиції

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
uk: Відтворити

en: Files/URLs to open
uk: Відкрити файли/URL

en: Immediately start playing an audio cd
uk: Негайно почати відтворення звукового КД

en: Skip backwards in playlist
uk: Перескочити назад в списку композицій

en: Start playing current playlist
uk: Почати відтворення поточного списку композицій

en: Play if stopped, pause if playing
uk: Грати, якщо зупинено; пауза, якщо грає

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Skip forwards in playlist
uk: Перескочити вперед у списку композицій

en: Additional options:
uk: Додаткові параметри:

en: Append files/URLs to playlist
uk: Додати файли/URL до списку композицій

en: Queue URLs after the currently playing track
uk: Поставити адреси URL в чергу після поточної композиції

en: Load URLs, replacing current playlist
uk: Завантажити адреси URL, замінюючи поточний список композицій

en: Print verbose debugging information
uk: Показати докладні діагностичні дані

en: Print verbose debugging information from the audio system
uk: Показати докладні діагностичні дані щодо звукової підсистеми

en: Disable colorization for debug output.
uk: Вимкнути розфарбовування повідомлень для налагоджування.

en: Allow running multiple Amarok instances
uk: Увімкнути можливість запуску декількох копій Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
uk: База для відносних назв файлів / адрес URL

en: Database Error
uk: Помилка бази даних

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
uk: Модуль роботи з базою даних Amarok повідомив про такі помилки:
    %1
    Вам варто виправити ці помилки до запуску Amarok.

en: Moving files to trash
uk: Пересування файлів у смітник

[ctx: Error message box shown if there's a problem with Last.fm credentials]
en: Invalid Last.fm session key. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
uk: Некоректний ключ сеансу Last.fm. Будь ласка, виконайте повторне з'єднання з вашим обліковим записом Last.fm у параметрах додатка.

[ctx: Error message box title]
en: Last.fm session key error
uk: Помилка ключа сеансу Last.fm

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
uk: Адреса теки з музикою, %1, встановлена у Системних параметрах.
    Бажаєте використати цю адресу як адресу теки збірки?

en: Media Sources Home
uk: Домівка джерел мультимедійних даних

en: Filter Music Sources
uk: Фільтрувати джерела музики

en: &Media Sources
uk: &Джерела даних

en: Go Up in Media Sources Pane
uk: Перейти вище на панелі джерел даних

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
uk: Тут ви знайдете вашу локальну музику, а також музику з портативних програвачів звуку і компакт-дисків.

en: Search collection
uk: Пошук у збірці

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
uk: Додано протягом години

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
uk: Додано сьогодні

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
uk: Додано цього тижня

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
uk: Додано цього місяця

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Never Played
uk: Ніколи не відтворювалась

en: First Level
uk: Перший рівень

en: Second Level
uk: Другий рівень

en: Third Level
uk: Третій рівень

en: Show Years
uk: Показувати роки

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
uk: Показувати номери композицій

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Artist for Various Artists
uk: Показувати виконавців для «Різних виконавців»

en: Show Cover Art
uk: Показувати обкладинку

en: Merged View
uk: Об’єднаний перегляд

en: Sort Options
uk: Параметри сортування

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
uk: Без надписів

en: Counting...
uk: Підрахунок…

en: 1 track | %1 tracks
uk[0]: %1 композиція
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: %1 композиція

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Various Artists
uk: Різні виконавці

en: Album
uk: Альбом

en: Year - Album
uk: Рік - Альбом

en: Track Artist
uk: Виконавець композиції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

en: Composer
uk: Композитор

en: Genre
uk: Жанр

en: Year
uk: Рік

en: Label
uk: Надпис

en: None
uk: Нема

en: Collapse All
uk: Згорнути все

en: Collection
uk: Збірка

en: Copy to Collection
uk: Копіювати до збірки

en: Move to Collection
uk: Пересунути до збірки

en: Move Tracks to Trash
uk: Пересунути композиції до смітника

en: Delete Tracks
uk: Вилучити композиції

en: More...
uk: Більше…

en: &Add to Playlist
uk: &Додати до списку відтворення

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
uk: За&мінити список відтворення

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
uk: Організувати файли

en: &Edit Track Details
uk: &Змінити відомості про композицію

en: Refresh
uk: Освіжити

en: Filter Files
uk: Фільтрування файлів

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
uk: За допомогою переглядача файлів ви можете здійснити навігацію до будь-якого місця вашої системи, незалежно від того, чи є ці файли частиною вашої локальної збірки. Згодом ви можете додати ці файли до списку відтворення, а також виконати базові файлові дії.

en: &Move to Trash
uk: &Пересунути до смітника

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
uk: Підтвердження вилучення

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете вилучити цей %1 запис?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете вилучити цей %1 записи?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете вилучити цей %1 записів?
uk[3]: Ви впевнені, що хочете вилучити цей %1 запис?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
uk: Підтвердження пересування до смітника

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете пересунути %1 запис до смітника?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете пересунути ці %1 записи до смітника?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете пересунути ці %1 записів до смітника?
uk[3]: Ви впевнені, що хочете вилучити цей запис до смітника?

en: Home
uk: Домівка

en: Automated Playlist Generator
uk: Автоматичний породжувач списків відтворення

en: Create playlists by specifying criteria
uk: Створення списків відтворення за вказаними критеріями

en: Add new preset
uk: Додати новий шаблон

en: Edit selected preset
uk: Змінити позначений шаблон

en: Delete selected preset
uk: Вилучити позначений шаблон

en: Import a new preset
uk: Імпортувати новий шаблон

en: Export the selected preset
uk: Експортувати позначений шаблон

en: Run APG with selected preset
uk: Запустити АПС з вибраним шаблоном

en: APG Presets
uk: Шаблони АПС

en: Generator Optimization
uk: Оптимізація породжувача

en: Speed
uk: Швидкість

en: Accuracy
uk: Точність

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
uk: Зміна упередження

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
uk: Тип відповідності:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
uk: Це упередження є замінником іншого упередження,
    яке зараз не завантажено або вимкнено.
    Початкове упередження має назву %1.

en: This bias has no settings.
uk: У цього упередження немає параметрів.

en: Dynamic Playlists
uk: Динамічні списки композицій

en: Dynamically updating parameter based playlists
uk: Динамічне оновлення заснованих на параметрах списків

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
uk: За допомогою динамічного списку відтворення Amarok може стати вашим власним особистим діджеєм, автоматично обирати для вас композиції на основі вказаних вами параметрів.

en: Previous:
uk: Попередніх:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
uk: Кількість попередніх композицій, які слід залишати у списку композицій.

en: Upcoming:
uk: Наступних:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
uk: Кількість наступних композицій, які слід додати до списку композицій.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
uk: Увімкнути

en: Turn dynamic mode on.
uk: Увімкнути динамічний режим.

en: Duplicates
uk: Дублікати

[ctx: Tooltip for dynamic playlist setting button]
en: Allow duplicate tracks in result
uk: Дозволити дублювання композицій у результатах

en: New
uk: Створити

en: New playlist
uk: Створити список композицій

en: Edit
uk: Змінити

en: Edit the selected playlist or bias
uk: Змінити позначений список композицій або упередження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete the selected playlist or bias
uk: Вилучити позначений список композицій або упередження

en: Repopulate
uk: Повторно створити

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
uk: Замінити наступні композиції новими.

en: &Rename playlist
uk: Пере&йменувати список композицій

en: &Add new Bias
uk: &Додати нове упередження

en: &Clone Playlist
uk: &Клонувати список композицій

en: &Delete playlist
uk: &Вилучити список композицій

en: &Edit bias...
uk: &Змінити упередження…

en: &Clone bias
uk: &Клонувати упередження

en: &Delete bias
uk: &Вилучити упередження

en: &Add new bias
uk: &Додати нове упередження

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
uk: У переглядачі списку відтворення міститься ваш список імпортованих і збережених списків відтворення. Тут ви також можете визначити потужні динамічні списки відтворення і керувати вашими підписками на трансляції і епізоди.

en: Add Folder
uk: Додати теку

en: Visible Sources
uk: Видимі джерела

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
uk: Теки показані лише у <b>об’єднаному перегляді</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
uk: Нова тека

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
uk[0]: %1 список композицій
uk[1]: %1 списки композицій
uk[2]: %1 списків композицій
uk[3]: %1 список композицій

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
uk: Завантаження…

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
uk[0]: %1 список композицій
uk[1]: %1 списки композицій
uk[2]: %1 списків композицій
uk[3]: %1 список композицій

en: Source
uk: Джерело

en: Create an Empty Playlist
uk: Створити порожній список композицій

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
uk: &Новий

en: &Rename...
uk: &Перейменувати…

en: &Delete...
uk: &Вилучити…

en: &Export As...
uk: &Експортувати як…

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
uk[0]: %1 композицію
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: %1 композицію

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
uk: Вилучити %1 з %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
uk[0]: %1 списку композицій
uk[1]: %1 списків композицій
uk[2]: %1 списків композицій
uk[3]: %1 списку композицій

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
uk[0]: Вилучити %1 композицію з %2
uk[1]: Вилучити %1 композиції з %2
uk[2]: Вилучити %1 композицій з %2
uk[3]: Вилучити композицію з %2

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is playlist name, %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete playlist <i>%1</i> from %2?
uk: Вилучити список композицій <i>%1</i> з %2?

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is the playlist count (always more than 1), %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete %1 playlists from %2?
uk: Вилучити %1 списків композицій з %2?

en: Confirm Playlist Deletion
uk: Підтвердження вилучення списку композицій

en: Use relative path for &saving
uk: Використовувати відносну адресу для &збереження

en: Save As
uk: Зберегти як

en: &Rename Folder...
uk: Пере&йменувати теку…

en: &Delete Folder
uk: &Вилучити теку

en: New name
uk: Нова назва

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
uk: Введіть нову назву теки:

en: Confirm Delete
uk: Підтвердження вилучення

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цю теку і весь її вміст?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
uk: Радіотрансляції

en: List of podcast subscriptions and episodes
uk: Список підписок на трансляції та епізоди

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
uk: Керуйте вашими підписками на трансляції і переглядайте записи окремих епізодів. Тут ви також можете виконати отримання епізодів на диск або наказати Amarok виконати цю дію у автоматичному режимі.

en: &Add Podcast
uk: &Додати радіотрансляцію

en: &Update All
uk: &Оновити всі

en: Import OPML File
uk: Імпортувати файл OPML

en: By
uk: від

[ctx: Podcast published on date]
en: On
uk: З

en: File Size:
uk: Розмір файла:

en: Subscription Date:
uk: Дата передплати:

en: Keywords:
uk: Ключові слова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
uk: Додати радіотрансляцію…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
uk: додати радіотрансляцію…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
uk: Оновити всі радіотрансляції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
uk: Налаштувати радіотрансляції…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
uk: Інтервал між скануваннями…

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
uk[0]: %1 канал
uk[1]: %1 канали
uk[2]: %1 каналів
uk[3]: %1 канал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
uk: Назва

en: Summary
uk: Зведення

en: Add Podcast
uk: Додати радіотрансляцію

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
uk: Введіть адресу подачі RSS 1.0/2.0 або Atom:

en: Saved Playlists
uk: Збережені списки композицій

en: User generated and imported playlists
uk: Створені та імпортовані користувачем списки

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
uk: Створюйте, змінюйте, впорядковуйте і завантажуйте списки відтворення. Amarok автоматично додає всі знайдені під час сканування вашої збірки списки відтворення. Тут також буде показано всі збережені вами списки відтворення.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
uk: Переглядач інтернету надасть вам змогу переглядати мережеві сховища даних, які інтегровано безпосередньо у Amarok. Amarok постачається з декількома попередньо визначеними сховищами, але ви можете додати набагато більше сховищ за допомогою скриптів.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
uk: Загальне

en: Configure General Options
uk: Налаштувати загальні параметри

en: Local Collection
uk: Локальна збірка

en: Configure Local Collection
uk: Налаштувати локальну збірку

en: Metadata
uk: Метадані

en: Configure Metadata Handling
uk: Налаштування обробки метаданих

en: Playback
uk: Відтворення

en: Configure Playback
uk: Налаштувати відтворення

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Configure Notifications
uk: Налаштувати сповіщення

en: Database
uk: База даних

en: Configure Database
uk: Налаштувати базу даних

en: Plugins
uk: Додатки

en: Configure Plugins
uk: Налаштування додатків

en: Scripts
uk: Скрипти

en: Configure Scripts
uk: Налаштування скриптів

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
uk: Налаштування збірки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
uk: Теки збірки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
uk: Ці теки буде проскановано у пошуках мультимедійних файлів для вашої збірки. Ви можете навести вказівник миші на позначку теки і клацнути правою кнопкою миші, щоб наказати програмі окремо просканувати теку, якщо пункт теки було попередньо позначено:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
uk: Імпортування музики

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
uk: Визначає, чи слід Amarok перекодовувати композиції під час копіювання або пересування до локальної збірки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
uk: Перекодування композицій:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
uk: Amarok вдалося встановити успішне з’єднання із базою даних.

en: Success
uk: Успіх

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
uk: Модуль роботи з базою даних Amarok повідомив про такі помилки:
    %1
    Вам варто виправити ці помилки до запуску Amarok.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
uk: Зміни у параметрах бази даних набудуть чинності
    лише після перезапуску Amarok.

en: Database settings changed
uk: Параметри бази даних змінено

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
uk: пароль

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
uk: Позначте, щоб увімкнути використання зовнішньої бази даних. Типовою буде вбудована база MySQL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
uk: &Зовнішня база даних MySQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
uk: Параметри з’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
uk: С&ервер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
uk: Введіть назву доступного сервера MySQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
uk: П&орт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
uk: Введіть номер порту для доступу до сервера. Типовим є порт з номером 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
uk: &Користувач:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
uk: Введіть пароль типового користувача.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
uk: &Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
uk: Введіть ім’я користувача для доступ до бази даних (користувач повинен мати відповідні права доступу).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
uk: &База даних:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
uk: Введіть назву бази даних. Типовою назвою є amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
uk: Перевірка з'єднання з базою даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
uk: Amarok вважатиме, що вказану базу даних та обліковий запис користувача було створено раніше. Відповідний користувач повинен мати повний доступ до бази даних. Зміни набудуть чинності лише після перезапуску Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
uk: Якщо вашу базу даних ще не налаштовано, ви можете скористатися такими ко&мандами SQL (після заміни пароля на належний):

en: Excluded Labels
uk: Виключені надписи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
uk: Додати цей надпис до списку виключених надписів

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
uk: Додати надпис для виключення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
uk: Вказані надписи не буде використано під час синхронізації статистичних даних

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
uk: Загальні параметри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
uk: Позначте, щоб програма показувала піктограму Amarok у системному лотку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
uk: Показувати п&іктограму системного лотка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
uk: Позначте, щоб програма автоматично отримувала зображення обкладинок з інтернету.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
uk: Автоматично отримувати зображення обкладинок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
uk: Позначте, щоб увімкнути анімацію згортання аплетів контексту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
uk: Показувати зображення тла на панелі перегляду

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
uk: Параметри списку композицій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
uk: Позначте, якщо список відтворення слід гортати так, щоб поточну композицію у ньому було завжди видно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
uk: Автоматично гортати список до поточної композиції

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
uk: Параметри смужки настрою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
uk: <b>Зауваження</b>: файли смужок настрою має бути створено вручну. Докладніше про це можна дізнатися з <a href="http://docs.kde.org/development/uk/extragear-multimedia/amarok/various.html#the-moodbar">відповідного розділу довідника</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
uk: За допомогою смужки настрою ви зможете здійснювати навігацію композицією у візуальному режимі.
    Будь ласка, зауважте, що для того, щоб скористатися цією можливістю, вам знадобиться зовнішня програма створення даних настрою.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
uk: Показувати смужку настрою на повзунку поступу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
uk: Стиль смужки настрою

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
uk: Виберіть стиль показу смужки настрою

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
uk: Типовий (кольори системи)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
uk: Агресивний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
uk: Стриманий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
uk: Щасливий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
uk: Малий (200 пк)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
uk: Середній (400 пк)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
uk: Великий (800 пк)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
uk: Величезний (1600 пк)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
uk: Синхронізація оцінок

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
uk: Синхронізація даних щодо першого відтворення

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
uk: Синхронізація даних щодо останнього відтворення

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
uk: Синхронізація даних щодо кількості відтворень

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
uk: Синхронізація міток

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
uk: Синхронізація даних «%1»

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
uk[0]: (%2%1 виключення%3)
uk[1]: (%2%1 виключення%3)
uk[2]: (%2%1 виключень%3)
uk[3]: (%2одне виключення%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
uk: Мітки файлів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
uk: Записувати зміни у метаданих (зокрема оцінки композицій) назад до початкового файла.
    Запобігти такому запису можна встановленням захисту від запису
    у властивостях файла. Заборона запису може бути корисною, якщо
    файли надано у спільне користування у мережі інтернет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
uk: Записувати метадані до файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
uk: Записувати змінені статистичні дані  щодо відтворення (наприклад, оцінку,
    час попереднього відтворення чи кількість відтворень) назад до файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
uk: Записувати статистичні дані до файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
uk: Записувати змінені обкладинки назад до файла.
    Змінені обкладинки замінятимуть собою вбудовані до файла обкладинки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
uk: Записувати обкладинки до файла, максимальний розмір:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
uk: Зменшувати розміри, якщо потрібно.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
uk: Якщо буде позначено цей пункт, Amarok скористається
    інструментом визначення кодування Mozilla для
    автоматичного визначення кодування символів міток ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
uk: &Увімкнути визначення кодування міток ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
uk: Синхронізація статистичних даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
uk: <b>Позначте збірки, які слід синхронізувати.</b> Синхронізація виконуватиметься і для скроблінґу композицій, що відтворюються на iPod, якщо налаштовано додаток Last.fm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
uk: Забути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
uk: Налаштувати…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
uk: Додати…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
uk: Синхронізувати…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
uk: Позначте, щоб програма показувала індикатор. В ньому буде на короткий час буде з'являтися інформація про нову композицію.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
uk: Використовувати &індикатор (OSD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
uk: &Тривалість:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
uk: Тривалість показу індикатора в мілісекундах. Значення мусить бути між 500 і 10000 мс.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
uk: Завжди

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en:  ms
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
uk: &Екран:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
uk: Екран, на якому показувати індикатор.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
uk: Позначте, щоб уможливити нетипові кольори в індикаторі.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
uk: Використовувати &нетипові кольори

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
uk: Колір тексту індикатора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
uk: Колір тексту:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
uk: Клацніть, щоб вибрати колір тексту індикатора.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
uk: Якщо позначено, у разі підтримки з боку стільничного середовища буде використано прозорість елементів інтерфейсу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
uk: &Прозорість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
uk: Масштаб шрифту:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
uk: Позначте, щоб програма використовувала системні сповіщення.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
uk: Використовувати с&истемні сповіщення

en: Current Phonon backend does not support volume fading
uk: У поточному використаному модулі Phonon не передбачено керування гучністю

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
uk: Якщо буде позначено, Amarok під час <br>запуску продовжить відтворення з місця, де воно зупинилось у попередньому сеансі — як в касетному програвачі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
uk: &При запуску продовжити відтворення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
uk: <html>Позначте цей пункт, щоб наказати програмі розпочинати відтворення після додавання однієї або декількох композицій до списку відтворення за допомогою вказівника миші, натискання клавіші Enter або заміни списку відтворення. Не змінює поведінку програми, якщо якась із композицій вже відтворюється.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
uk: Розпочинати відтворення після додавання композицій до списку відтворення

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
uk: Стишування звуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
uk: Поступове зменшення гучності при зупинці

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
uk: Поступове зменшення гучності при призупиненні

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
uk: Тривалість поступового зменшення гучності, в мілісекундах.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
uk: Параметри присипляння системи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
uk: Якщо позначено, Amarok запобігатиме автоматичному переходу системи до стану сну, якщо відтворюється композиція.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
uk: &Запобігати автоматичному присиплянню у режимі відтворення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
uk: Якщо позначено, Amarok призупинятиме відтворення поточної композиції під час переходу до стану присипляння.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
uk: &Призупинити відтворення у разі присипляння

en: Collections
uk: Збірки

en: Internet Services
uk: Інтернет-служби

en: Statistics importers
uk: Засоби імпортування статистичних даних

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
uk: Встановлені вручну скрипти не оновлюватимуться автоматично. Продовжити встановлення?

en: Select Archived Script
uk: Виберіть архів зі скриптом

en: Invalid Archive
uk: Некорекний архів

en: Invalid Script File
uk: Некоректний файл скрипту

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
uk: Уже існує інший скрипт з назвою %1
    Версія наявного скрипту: %2
    Версія встановлюваного скрипту: %3

en: The script %1 was successfully installed
uk: Скрипт %1 успішно встановлено

en: Generic
uk: Загальні

en: Lyrics
uk: Текст пісні

en: Scriptable Service
uk: Керування службами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
uk: Прибрати скрипт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
uk: Встановити локальний скрипт

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
uk: Консоль роботи зі скриптами

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
uk: Увімкнути консоль роботи зі скриптами.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
uk: Увімкнути консоль роботи зі скриптами

en: Search Scripts
uk: Пошук скриптів

en: Main Script File
uk: Головний файл скрипту

en: Applet Icon File
uk: Файл піктограми аплета

en: Images
uk: Зображення

en: Display
uk: Показ

en: %1 track | %1 tracks
uk[0]: %1 композиція
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: %1 композиція

en: Disc %1
uk: Диск №%1

en: &Queue
uk: Поставити до &черги

en: Edit Track Details
uk: Змінити відомості про композицію

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
uk: Налаштування %1

en: Bar width:
uk: Ширина стовпчика:

en: %1 pixel | %1 pixels
uk[0]: %1 піксель
uk[1]: %1 пікселі
uk[2]: %1 пікселів
uk[3]: %1 піксель

en: Show fadebars:
uk: Показувати риски спадання:

en: Bars fall speed:
uk: Швидкість спадання рисок:

en: Frequency range:
uk: Діапазон частот:

en: %1 Hz
uk: %1 Гц

en: Sample size:
uk: Розмір вибірки:

en: Play Count
uk: Кількість відтворень

en: Score
uk: Рахунок

en: Last played
uk: Останнє відтворення

en: Never
uk: Ніколи

en: Add label
uk: Додати надпис

en: Remove label
uk: Вилучити надпис

en: Show in Media Sources
uk: Показати у джерелах мультимедійних даних

en: Add to blacklist
uk: Додати до «чорного» списку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
uk: Надписи

en: Reload
uk: Перезавантажити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
uk: Параметри

en: Labels: No track playing
uk: Надписи: жодна композиція не відтворюється

en: Labels: Fetching...
uk: Надписи: отримання…

en: Labels: %1
uk: Надписи: %1

en: Labels for %1 by %2
uk: Надписи для %1 — %2

en: General Settings
uk: Загальні параметри

en: Blacklist Settings
uk: Параметри вилучення

en: Replacement Settings
uk: Параметри заміни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
uk: Не показувати наведені нижче надписи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
uk: Надписи, що збігаються за виконавцем

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
uk: Надписи, що збігаються за заголовком

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
uk: Надписи, що збігаються за альбомом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
uk: «Чорний» список:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
uk: Параметри надписів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
uk: Мінімальна оцінки надпису:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
uk: Показувати лише надписи з оцінкою, не нижчою за вказану.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
uk: Максимальна кількість показаних надписів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
uk: Не перевищувати під час показу цю кількість надписів.
    Зауважте, що особисті надписи буде показано завжди.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
uk: Показувати особисті надписи з оцінкою:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
uk: Визначає розмір шрифту особистих надписів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
uk: Автоматично додавати отримані надписи, якщо не призначено жодних надписів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
uk: Додавати лише надписи з оцінкою, не нижчою за вказану.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
uk: Колір призначених надписів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
uk: Колір тла надписів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
uk: Встановлює кольори надписів відповідно до поточної схеми кольорів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
uk: Відновити типові кольори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
uk: Замінити отриманий надпис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
uk: на

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
uk: За допомогою цього пункту ви зможете підтримувати чітку структуру вашої збірки надписів. Програма просто виконуватиме заміну отриманих міток відповідно до вказаних вами параметрів.
    Приклад: "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
uk: Отриманий надпис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
uk: Заміна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
uk: Вилучити позначену

en: Lyrics config
uk: Налаштування текстів пісень

en: Font size:
uk: Розмір шрифту:

en: Text alignment:
uk: Вирівнювання тексту:

en: Align left
uk: Вирівняти ліворуч

en: Align right
uk: Вирівняти праворуч

en: Align center
uk: Вирівняти посередині

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Toggle auto scroll
uk: Увімкнути/Вимкнути автогортання

en: Reload lyrics
uk: Перезавантажити текст

en: No lyrics found
uk: Слова не знайдено

en: Suggestions:
uk: Пропозиції:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
uk: Виконавець:

en: Configure Playlist Info Applet
uk: Налаштувати аплет інформації про список композицій

en: Width
uk: Ширина

[ctx: %1 is the artist for which similars are currently shown]
en: Similar to <b>%1</b>
uk: Подібний до <b>%1</b>

[ctx: Artist's listener and playcount from Last.fm]
en: %1 listeners<br>%2 plays
uk: %1 слухачів<br>%2 відтворення

[ctx: Number of user's own scrobbles of an artist on Last.fm, appended to previous string if not 0]
en: <br>%1 plays by you
uk: <br>%1 ваших відтворень

en: Songkick Concert Information
uk: Відомості про концерти з Songkick

en: Concerts
uk: Концерти

en: Reload Songkick
uk: Перезавантажити Songkick

en: Concert information is being fetched.
uk: Програма отримує дані щодо концертів.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
uk: Songkick не вдалося отримати. Будь ласка, перевірте ваше інтернет-з’єднання: %1

en: There was no information found for this track
uk: Для цієї композиції відомостей не було знайдено

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
uk: Перезавантажити акорди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
uk: Перезавантажити акорди з вказаною назвою і виконавцем

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
uk: Акорди

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
uk: Перезавантажити акорди

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
uk: Акорди: отримуємо…

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
uk: Немає акордів для %1 — %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
uk: Акорди: помилка отримання

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
uk: Акорди: %1 — %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
uk: Параметри акордів

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
uk: Перезавантаження акордів

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
uk: Параметри поточної композиції

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
uk: Отримання акордів для

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
uk: гітари

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
uk: бас-гітари

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
uk: дані акордів взято з:

en: Previous
uk: Попередня

en: Next
uk: Далі

[ctx: Disable automatic page changes when track changes in Wikipedia applet]
en: Don't change page automatically
uk: Не змінювати сторінку автоматично

en: Track
uk: Композиція

[ctx: Right-click menu option for links in Wikipedia applet]
en: Copy Link to Clipboard
uk: Копіювати посилання до буфера

[ctx: Right-click menu option for images in Wikipedia applet]
en: Copy Image to Clipboard
uk: Копіювати зображення до буфера

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
uk: Не вдалося отримати відомості з Вікіпедії: %1

en: No information found...
uk: Не знайдено відомостей…

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\)
uk: .*\(.*(виконавець|група).*\)

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\)
uk: .*\(.*(композитор|музикант).*\)

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
uk: .*\(.*(альбом|ноти|доріжка).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
uk: .*\(.*(пісня|композиція).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
uk: Для пошуку у Вікіпедії слід вказати параметр %1.

en: Choose Language
uk: Вибір мови

[ctx: A message (link) shown for clicked non-Wikipedia links in Wikipedia applet. %1 is the url of the link]
en: Click to open %1 in a web browser
uk: Натисніть, щоб відкрити %1 у програмі для перегляду інтернету

en: Configure Applets...
uk: Налаштувати аплети…

en: &Context
uk: &Контекст

en: No labels found on Last.fm
uk: На Last.fm надписів не знайдено

en: Unable to retrieve from Last.fm
uk: Не вдалося отримати дані з Last.fm

en: No connection to Last.fm
uk: Не встановлено з’єднання з Last.fm

en: ontour
uk: турне

en: dates
uk: дати

en: Do not show under Various Artists
uk: Не показувати під різними виконавцями

en: Show under Various Artists
uk: Показувати під різними виконавцями

en: %1 - Stopped %2
uk: %1 — зупинено %2

en: Playback Ended Markers
uk: Позначки завершення відтворення

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
uk: Загальна збірка

en: Audio CD
uk: Аудіо-КД

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
uk: Формат Ogg Vorbis є повністю вільним і не обтяженим патентами форматом стискання звукових даних, є чудовим способом зберігання на вашому комп’ютері звукових даних зі стисканням. Якість звукових даних буде дещо кращою за якість MP3 з тією самою бітовою швидкістю. Зауважте, що формат даних Ogg Vorbis підтримується не всіма портативними програвачами.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
uk: FLAC є форматом зберігання звукових даних без втрат, вільним від патентних обмежень або ліцензійних виплат. За зберігання у цьому форматі зберігається відмінна якість даних компакт-диска з одночасним зменшенням об’єму даних до приблизно 50%. Оскільки розмір файлів є набагато більшим за розмір файлів Ogg Vorbis або Mp3. Не рекомендуємо використовувати цей формат для перенесення ваших музичних даних на портативний програвач.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
uk: WAV є базовим форматом зберігання звукових даних без стискання. Об’єм даних буде значним, але якість даних буде відмінною. Загалом кажучи, не рекомендуємо вам ним користуватися, якщо вам точно не відомий результат дій. Якщо вам потрібні дані без втрати якості, скористайтеся FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
uk: MP3 є фактичним стандартом формату зберігання стиснутих звукових даних, сумісним з майже всіма мобільними програвачами. Але цей формат не є вільним і рекомендованим.

en: Audio CD settings - Amarok
uk: Параметри звукового КД — Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
uk: Можливі формати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
uk: Додатково

en: Loading remote collection from host %1
uk: Завантаження віддаленої збірки з вузла %1

en: Music share at %1
uk: Спільний музичний ресурс у %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
uk: Оновлюється база даних Amarok. Будь ласка, не завершуйте роботу Amarok зараз, оскільки це може призвести до пошкодження бази даних.

en: Updating Amarok database schema
uk: Оновлення бази даних Amarok

en: Source track does not exist: %1
uk: Початкової композиції не існує: %1

en: Could not create directory: %1
uk: Не вдалося створити каталог: %1

en: Transferring: %1
uk: Перенесення: %1

en: Transcoding: %1
uk: Перекодування: %1

en: Removing: %1
uk: Вилучення: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
uk: <ul><li>%1</li></ul>Здебільшого, це означає, що було імпортовано не всі ваші композиції.<br>Додаткові дані щодо дублювання композицій можна знайти у <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Підручнику з Amarok</a>.

en: Errors During Collection Scan
uk: Помилки під час сканування збірки

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
uk: Виявлено дублікати, дублікат буде проігноровано:
    %1
    %2

en: &Configure Device
uk: &Налаштувати пристрій

en: &Eject Device
uk: &Роз'єднатися з пристроєм

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
uk: Повторно додати композиції, яких немає у базі даних і на диску

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
uk: Успішна ініціалізація.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
uk: Базу даних iTunes успішно записано до %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
uk: Помилка під час спроби запису бази даних iTunes до %1 (повного повідомлення про помилку не отримано)

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
uk: Не вдалося записати базу даних iTunes на %1: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
uk: Від’єднаний iPod, iPad або iPhone

en: Unknown Collection
uk: Невідома збірка

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Unknown track
uk: Невідома композиція

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
uk[0]: Не вдалося обробити %1 композицію. (Докладніші дані можна знайти у журналі діагностики Amarok.)
uk[1]: Не вдалося обробити %1 композиції. (Докладніші дані можна знайти у журналі діагностики Amarok.)
uk[2]: Не вдалося обробити %1 композицій. (Докладніші дані можна знайти у журналі діагностики Amarok.)
uk[3]: Не вдалося обробити одну композицію. (Докладніші дані можна знайти у журналі діагностики Amarok.)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
uk: Збирання даних для файлів iPod завершено. %1 композицій ототожнено з записами, яких немає у базі даних iTunes, вилучено %2 застарілих записів у базі даних, додано %3 композицій, яких немає у базі даних iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
uk[0]: %1 композицію перенесено на %2.
uk[1]: %1 композиції перенесено на %2.
uk[2]: %1 композицій перенесено на %2.
uk[3]: Одну композицію перенесено на %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
uk[0]: %1 композицію перекодовано на %2.
uk[1]: %1 композиції перекодовано на %2.
uk[2]: %1 композицій перекодовано на %2.
uk[3]: Одну композицію перекодовано на %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
uk[0]: Перенесення перервано. Мало бути перенесено %1 композицію.
uk[1]: Перенесення перервано. Мало бути перенесено %1 композиції.
uk[2]: Перенесення перервано. Мало бути перенесено %1 композицій.
uk[3]: Перенесення перервано. Мало бути перенесено одну композицію.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
uk[0]: %2 %1 композиція вже була там.
uk[1]: %2 %1 композиції вже були там.
uk[2]: %2 %1 композицій вже були там.
uk[3]: %2 Одна композиція вже була там.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
uk: Перенесені до %1 композиції

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
uk[0]: %1 композицію успішно перенесено, але перенесення деяких інших композицій зазнало невдачі.
uk[1]: %1 композиції успішно перенесено, але перенесення деяких інших композицій зазнало невдачі.
uk[2]: %1 композицій успішно перенесено, але перенесення деяких інших композицій зазнало невдачі.
uk[3]: Одну композицію успішно перенесено, але перенесення деяких інших композицій зазнало невдачі.

en: Transfer of tracks failed.
uk: Спроба перенесення композицій зазнала невдачі.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
uk[0]: %1 композицію не перенесено, оскільки на iPod не залишилося достатньо вільного місця.<br>
uk[1]: %1 композиції не перенесено, оскільки на iPod не залишилося достатньо вільного місця.<br>
uk[2]: %1 композицій не перенесено, оскільки на iPod не залишилося достатньо вільного місця.<br>
uk[3]: Одну композицію не перенесено, оскільки на iPod не залишилося достатньо вільного місця.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
uk: <i>Amarok зарезервовано %1 на iPod для запису бази даних iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
uk[0]: %1 композицію не скопійовано, оскільки її не можна буде відтворити. Підтримки формату %2 не передбачено.<br>
uk[1]: %1 композиції не скопійовано, оскільки її не можна буде відтворити. Підтримки формату %2 не передбачено.<br>
uk[2]: %1 композицій не скопійовано, оскільки її не можна буде відтворити. Підтримки формату %2 не передбачено.<br>
uk[3]: Одну композицію не скопійовано, оскільки її не можна буде відтворити. Підтримки формату %2 не передбачено.<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
uk[0]: Спроба копіювання, пересування або перекодування %1 файла завершилася невдало.<br>
uk[1]: Спроба копіювання, пересування або перекодування %1 файлів завершилася невдало.<br>
uk[2]: Спроба копіювання, пересування або перекодування %1 файлів завершилася невдало.<br>
uk[3]: Спроба копіювання, пересування або перекодування одного файла завершилася невдало.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
uk[0]: %1 композицію не перенесено через внутрішню помилку у Amarok.<br>
uk[1]: %1 композиції не перенесено через внутрішню помилку у Amarok.<br>
uk[2]: %1 композицій не перенесено через внутрішню помилку у Amarok.<br>
uk[3]: Одну композицію не перенесено через внутрішню помилку у Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
uk: <i>Докладніші дані можна знайти у діагностичних повідомленнях Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
uk: Решту не вдалося перенести через раптове зникнення збірки iPod.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
uk: Причини помилок: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
uk[0]: Вилучення %1 композиції з iPod
uk[1]: Вилучення %1 композицій з iPod
uk[2]: Вилучення %1 композицій з iPod
uk[3]: Вилучення однієї композиції з iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
uk: Читання композицій з iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
uk: Композиції, яких немає не диску

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
uk: Композиції, яких немає у базі даних

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
uk: На %1 виявлено композиції, яких немає у базі даних, і/або нестачу композицій, які є у базі даних. Виправити ситуацію можна за допомогою дії <b>%2</b> над збіркою. Ви також можете переглянути список відповідних композицій за допомогою вкладки «Збережені списки композицій».

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
uk: Спроба встановлення з’єднання з iPhone, iPad або iPod зазнала невдачі.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
uk: Налаштування пристрою iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
uk: Назва iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
uk: Перекодування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
uk: Модель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
uk: &Ініціалізувати iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
uk: Покоління:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
uk: Відео:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
uk: Графіка альбому:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
uk: Вирішення проблем

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
uk: Файл SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
uk: Файл SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
uk: Не вдалося обробити базу даних iTunes з невідомої причини.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
uk: невідома модель

en: iPod model was not recognized.
uk: Не вдалося розпізнати модель iPod.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
uk: Сімейством %1 для створення даних щодо контрольної суми бази даних використовується %2.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
uk: Сімейству %1 для створення даних щодо контрольної суми бази даних потрібен файл %2.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
uk: У сімействі %1, ймовірно, для визначення контрольної суми бази даних використано hash-AB. libgpod (версії 0.8.2) не може обчислювати контрольні суми за цим алгоритмом, але спробує виконати динамічне завантаження зовнішньої бібліотеки, libhashab.so, для виконання цього завдання.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
uk: Автоматичне виявлення (виявлено %1 файл)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
uk: невідомо

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
uk: підтримується

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
uk: не підтримується

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
uk: виявлено

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
uk: <b>Не знайдено</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
uk: непотрібний

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
uk: <b>%1</b><br><br>З міркувань забезпечення цілісності даних Amarok <i>не записуватиме нічого</i> на iPod. Внесення змін до бази даних iTunes може призвести до неможливості читання бази даних пристроєм.<br>Ознайомтеся з вмістом файла <a href='%2'>README.overview</a> зі сховища початкових кодів libgpod, щоб дізнатися більше.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
uk: <b>%1</b><br><br>Через вказані вище проблеми Amarok не можна буде користуватися для роботи з вашим iPod. Ви можете спробувати повторно створити важливі для роботи iPod теки і файли (зокрема базу даних iTunes) за допомогою кнопки <b>%2</b>, розташованої нижче.<br><br> Ініціалізація iPod <b>призведе до втрати баз даних композицій та фотографій на iPod</b>, але самі композиції не буде вилучено. Записів цих композицій просто не буде у новоствореній базі даних.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
uk: Не вдалося записати SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
uk: Не вдалося записати файл SysInfo з невідомої причини

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
uk: Не вдалося ініціалізувати iPod з невідомої причини.

en: Copying Tracks Failed
uk: Спроба копіювання композицій зазнала невдачі

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
uk: Композиції не скопійовано: операція з копіювання вже виконується

en: Unsupported format: %1
uk: Непідтримуваний формат: %1

en: Already on device
uk: Вже на пристрої

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
uk: Композиції не скопійовано: ці композиції вже зберігаються на пристрої

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
uk: Композиції не скопійовано: на пристрої недостатньо вільного місця

en: Transferring Tracks to Device
uk: Перенесення композицій на пристрій

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
uk[0]: На пристрій не вдалося скопіювати %1 композицію
uk[1]: На пристрій не вдалося скопіювати %1 композиції
uk[2]: На пристрій не вдалося скопіювати %1 композицій
uk[3]: На пристрій не вдалося скопіювати %1 композицію

en: The track failed to copy to the device
uk: Не вдалося скопіювати композицію на пристрій

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
uk[0]: Композиції, які не було вилучено:
uk[1]: Композиції, які не було вилучено:
uk[2]: Композиції, які не було вилучено:
uk[3]: Композиції, які не було вилучено:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
uk[0]: Спроба вилучення композицій зазнала невдачі
uk[1]: Спроба вилучення композицій зазнала невдачі
uk[2]: Спроба вилучення композицій зазнала невдачі
uk[3]: Спроба вилучення композицій зазнала невдачі

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
uk: %1 композиції вже вилучаються з пристрою.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
uk[0]: Вилучення композицій з пристрою
uk[1]: Вилучення композицій з пристрою
uk[2]: Вилучення композицій з пристрою
uk[3]: Вилучення композицій з пристрою

en: &Disconnect Device
uk: &Роз'єднатися з пристроєм

en: Media Device playlists
uk: Списки композицій пристроїв носіїв

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
uk: Радіотрансляції на %1

en: Could not connect to MTP Device
uk: Не вдається з'єднатися з пристроєм MTP

en: Could not copy track from device.
uk: Не вдалося скопіювати композицію з пристрою.

en: Unknown Album
uk: Невідомий альбом

en: Unknown Genre
uk: Невідомий жанр

en: Could not delete item
uk: Не вдалось вилучити елемент

en: Delete failed
uk: Помилка вилучення

en: Could not save playlist.
uk: Не вдалося зберегти список відтворення.

en: Playdar Collection
uk: Збірка Playdar

en: Source collection removed
uk: Початкову збірку вилучено

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
uk: Класична музика

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
uk[0]: Ви справді бажаєте вилучити цю %1 композицію? Композиції буде вилучено з %2 та відповідного носія даних.
uk[1]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 композиції? Композиції буде вилучено з %2 та відповідного носія даних.
uk[2]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 композицій? Композиції буде вилучено з %2 та відповідного носія даних.
uk[3]: Ви справді бажаєте вилучити цю композицію? Композицію буде вилучено з %2 та відповідного носія даних.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
uk[0]: Ви справді бажаєте пересунути цю %1 композицію до смітника? Композиції буде вилучено з %2.
uk[1]: Ви справді бажаєте пересунути ці %1 композиції до смітника? Композиції буде вилучено з %2.
uk[2]: Ви справді бажаєте пересунути ці %1 композицій до смітника? Композиції буде вилучено з %2.
uk[3]: Ви справді бажаєте пересунути цю композицію до смітника? Композицію буде вилучено з %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
uk[0]: Ви справді бажаєте пересунути %1 композицію? Пересунуті композиції буде перейменовано, а оригінали вилучено.
uk[1]: Ви справді бажаєте пересунути %1 композиції? Їх буде перейменовано, а оригінали вилучено.
uk[2]: Ви справді бажаєте пересунути %1 композицій? Їх буде перейменовано, а оригінали вилучено.
uk[3]: Ви справді бажаєте пересунути композицію? Пересунуту композицію буде перейменовано, а оригінал вилучено.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
uk: Пересування файлів

[ctx: rename files button]
en: &Rename
uk: Пере&йменувати

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
uk[0]: Виникли проблеми, %1 композицію не вдалося вилучити. Переконайтеся, що у вас є права на запис до цього каталогу.
uk[1]: Виникли проблеми, %1 композиції не вдалося вилучити. Переконайтеся, що у вас є права на запис до цього каталогу.
uk[2]: Виникли проблеми, %1 композицій не вдалося вилучити. Переконайтеся, що у вас є права на запис до цього каталогу.
uk[3]: Виникли проблеми, цю композицію не вдалося вилучити. Переконайтеся, що у вас є права на запис до цього каталогу.

en: Unable to remove tracks
uk: Не вдалося вилучити композиції

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
uk: На носії зберігання збірки недостатньо місця або запис на носій неможливий.

en: Do you want to remove empty folders?
uk: Бажаєте вилучити порожні теки?

en: Remove empty folders?
uk: Вилучити порожні теки?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
uk: %1 (%2, %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
uk: %1 (від %2)

en: today
uk: сьогодні

en: last week
uk: останнього тижня

en: last month
uk: останнього місяця

en: two months ago
uk: два місяці тому

en: three months ago
uk: три місяці тому

en: Trash
uk: Смітник

en: Moving to trash: %1
uk: Пересування до смітника: %1

en: &Delete Episode
uk: &Вилучити серію

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 серію?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 серії?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 серій?
uk[3]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 серію?

en: Yes, delete from %1.
uk: Так, вилучити з %1.

en: &Delete Channel and Episodes
uk: &Вилучити канал і серії

en: &Activate This Collection
uk: &Активувати цю збірку

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
uk: Параметрами файла <i>%1</i> визначається використання музичної теки <i>%2</i> на пристрої, але цієї теки не існує. Використовуємо резервну назву <i>%3</i>.

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
uk: %1 (не задіяно)

en: Configure USB Mass Storage Device
uk: Налаштувати пристрій зберігання даних USB

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
uk[0]: Вилучення %1 композиції з %2
uk[1]: Вилучення %1 композицій з %2
uk[2]: Вилучення %1 композицій з %2
uk[3]: Вилучення однієї композиції з %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
uk: Налаштування пристрою зберігання даних USB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
uk: Автоматично використовувати при з’єднанні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
uk: Музика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
uk: Тека музики:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
uk: Схема назв файлів композицій, які додаються на пристрій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
uk: Тека трансляцій:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
uk: Пов’язаний список відтворення є порожнім

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
uk: Коли роботу Amarok було завершено востаннє, відтворення цієї композиції перебувало на позначці %1. Тепер Amarok не може знайти цю композицію у файловій системі і будь-якій зі збірок програми. Спробуйте з’єднати з комп’ютером той пристрій, на якому може зберігатися ця композиція.

en: Stream (%1)
uk: Потік (%1)

en: Url is not a local file
uk: Адреса не є локальним файлом

en: Could not create a temporary file to download playlist.
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл для отримання списку відтворення.

en: Downloading remote playlist
uk: Отримання віддаленого списку композицій

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
uk: Не вдалося прочитати список композицій з %1.

en: The used file extension is not valid for playlists.
uk: Вказаний суфікс назви файла не відповідає суфіксам назв списків відтворення.

en: Unknown playlist format
uk: Невідомий формат списку відтворення

en: Playlist_%1
uk: Список_композицій_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
uk: Налаштування назв файлів серій трансляції

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
uk: Налаштування формату назв файлів радіотрансляції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
uk: Визначається каналом трансляції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
uk: нетиповий

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
uk: Можливі поля: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
uk: Налаштування радіотрансляції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
uk: Адреса збереження:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
uk: Якщо увімкнено, Amarok автоматично скануватиме радіотрансляцію на наявність оновлень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
uk: Автоматично сканувати за оновленнями

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
uk: Отримання медіа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
uk: Отримувати дані, щойно вони стануть доступними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
uk: Отримувати, коли на&явні

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
uk: Необхідно явно отримати мультимедійні дані, інакше радіотрансляція буде відтворюватися з віддаленого сервера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
uk: По&тік або отримання на запит

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
uk: Якщо увімкнено, Amarok буде очищати старі епізоди радіотрансляцій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
uk: Обмежити &кількість епізодів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
uk: Максимальна кількість:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
uk: Максимальна кількість елементів радіотрансляцій, які слід зберігати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
uk: Іноді дані записів подач RSS і міток отриманого файла не збігаються. Запис міток встановить відповідність між даними у списку відтворення і на мультимедійних пристроях та даними у подачі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
uk: Записати дані з подачі до міток файла після отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
uk: Налаштувати назви файлів серій

[ctx: change options]
en: Configure %1
uk: Налаштувати %1

en:  Item |  Items
uk[0]:  елемент
uk[1]:  елементи
uk[2]:  елементів
uk[3]:  елемент

en: Podcast
uk: Трансляція

en: &Update All Channels
uk: &Оновити всі канали

en: &Configure General Settings
uk: &Налаштувати загальні параметри

en: &Export subscriptions to OPML file
uk: &Експортувати дані підписок до файла OPML

en: &Configure
uk: &Налаштувати

en: &Remove Subscription
uk: &Вилучити підписку

en: &Update Channel
uk: &Оновити канал

en: &Download Episode
uk: &Отримати фрагмент

en: &Delete Downloaded Episode
uk: &Вилучити отриманий фрагмент

en: &Write Feed Information to File
uk: &Записувати дані подачі до файла

en: &Keep downloaded file
uk: З&берегти отриманий файл

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
uk: Увімкнути або вимкнути стан збереження отриманого файла серії трансляції. Отримані файли з цим станом не буде вилучено навіть після застосування дії з витирання даних.

en: Already subscribed to %1.
uk: Ви вже підписалися на %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
uk: кожні

en:  minute |  minutes
uk[0]:  хвилина
uk[1]:  хвилини
uk[2]:  хвилин
uk[3]:  хвилина

en: Configure Local Podcasts
uk: Налаштувати локальні радіотрансляції

en: Move Podcasts
uk: Пересування трансляцій

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
uk: Бажаєте пересунути всі отримані серії до нового місця?

en: Select file for OPML export
uk: Виберіть файл OPML для експортування

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
uk: Ви дійсно хочете скасувати підписку на «%1»?

en: Delete downloaded episodes
uk: Вилучити отримані фрагменти

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
uk[0]: Отримання %1 трансляції ще не завершено
uk[1]: Отримання %1 трансляцій ще не завершено
uk[2]: Отримання %1 трансляцій ще не завершено
uk[3]: Отримання %1 трансляції ще не завершено

en: Cancel Download and Quit.
uk: Скасувати отримання і вийти.

en: Unable to save podcast episode file to %1
uk: Неможливо зберегти файл частини радіотрансляції у %1

en: Downloading Podcast Media
uk: Отримання носія радіотрансляції…

en: Downloading Podcast "%1"
uk: Отримання радіотрансляції «%1»

en: Local Podcasts
uk: Локальні радіотрансляції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
uk: Автооновлення:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
uk: вимкнено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
uk: Базовий каталог:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Базовий каталог для всіх нових каналів трансляцій.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Після додавання будь-якого каналу, як каталог отримання буде використано <span style=" font-style:italic;">&lt;базовий каталог&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;назва каналу&gt;</span>.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Змінити ці налаштування можна окремо для кожного з каналів.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
uk: Базовий каталог для всіх нових каналів трансляцій.
    Після додавання будь-якого каналу, як каталог отримання буде використано «базовий каталог»/«назва каналу».
    Змінити ці налаштування можна окремо для кожного з каналів.

en: The configured database plugin could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити налаштований додаток бази даних.

en: Organize tracks
uk: Впорядковування композицій

en: Transcode and organize tracks
uk: Перекодувати і впорядкувати композиції

en: Move tracks
uk: Пересунути композиції

en: Transcode and move tracks
uk: Перекодувати і пересунути композиції

en: Copy tracks
uk: Копіювати композиції

en: Transcode and copy tracks
uk: Перекодувати і скопіювати композиції

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
uk[0]: Впорядковування %1 композиції
uk[1]: Впорядковування %1 композицій
uk[2]: Впорядковування %1 композицій
uk[3]: Впорядковування однієї композиції

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
uk[0]: Перекодування і впорядковування %1 композиції
uk[1]: Перекодування і впорядковування %1 композицій
uk[2]: Перекодування і впорядковування %1 композицій
uk[3]: Перекодування і впорядковування однієї композиції

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
uk[0]: Пересування %1 композиції на %2
uk[1]: Пересування %1 композицій на %2
uk[2]: Пересування %1 композицій на %2
uk[3]: Пересування однієї композиції на %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
uk[0]: Перекодування і пересування %1 композиції до %2
uk[1]: Перекодування і пересування %1 композицій до %2
uk[2]: Перекодування і пересування %1 композицій до %2
uk[3]: Перекодування і пересування однієї композиції до %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
uk[0]: Копіювання %1 композиції на %2
uk[1]: Копіювання %1 композицій на %2
uk[2]: Копіювання %1 композицій на %2
uk[3]: Копіювання однієї композиції на %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
uk[0]: Перекодування і копіювання %1 композиції до %2
uk[1]: Перекодування і копіювання %1 композицій до %2
uk[2]: Перекодування і копіювання %1 композицій до %2
uk[3]: Перекодування і копіювання композиції до %2

en: No network connection
uk: Немає з’єднання з мережею

en: File does not exist
uk: Файла не існує

en: Not a file
uk: Не є файлом

en: No read permissions
uk: Немає прав доступу до читання

en: Unknown Composer
uk: Невідомий композитор

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
uk: будь-що

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
uk: Назва файла

[ctx: Track field name]
en: Title
uk: Назва

[ctx: Track field name]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: Track field name]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: Track field name]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: Track field name]
en: Composer
uk: Композитор

[ctx: Track field name]
en: Year
uk: Рік

[ctx: Track field name]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: Track field name]
en: Track Number
uk: Номер композиції

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
uk: Номер диска

[ctx: Track field name]
en: Bpm
uk: Музичний розмір

[ctx: Track field name]
en: Length
uk: Тривалість

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
uk: Бітова швидкість

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

[ctx: Track field name]
en: File Size
uk: Розмір файла

[ctx: Track field name]
en: Format
uk: Формат

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
uk: Додано до збірки

[ctx: Track field name]
en: Score
uk: Рахунок

[ctx: Track field name]
en: Rating
uk: Оцінка

[ctx: Track field name]
en: First Played
uk: Вперше відтворювалась

[ctx: Track field name]
en: Last Played
uk: Попереднє відтворення

[ctx: Track field name]
en: Playcount
uk: Кількість відтворень

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
uk: Унікальний ідентифікатор

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
uk: Підсилення композиції

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
uk: Пік підсилення композиції

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
uk: Підсилення альбому

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
uk: Пік підсилення альбому

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

[ctx: Track field name]
en: Label
uk: Надпис

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
uk: Дата зміни

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
uk: Текст пісні

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
uk: будь-що

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
uk: назва_файла

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
uk: назва

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
uk: виконавець

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
uk: альбом

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
uk: жанр

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
uk: композитор

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
uk: рік

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
uk: коментар

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
uk: номер_композиції

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
uk: номер_диска

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bpm
uk: такт/хв

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
uk: тривалість

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
uk: бітова_швидкість

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
uk: частота_дискретизації

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
uk: розмір_файла

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
uk: формат

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
uk: додано

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
uk: рахунок

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
uk: оцінка

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
uk: перше_відтворення

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
uk: останнє_відтворення

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
uk: кількість

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
uk: ідентифікатор

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
uk: підсилення_композиції

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
uk: пік_підсилення_композиції

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
uk: підсилення_альбому

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
uk: пік_підсилення_альбому

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
uk: виконавець_альбому

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
uk: надпис

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
uk: змінено

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
uk: текст

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
uk[0]: %1 день,
uk[1]: %1 дні,
uk[2]: %1 днів,
uk[3]: один день,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
uk[0]: %1 рік
uk[1]: %1 роки
uk[2]: %1 років
uk[3]: %1 рік

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
uk[0]: %1 місяць
uk[1]: %1 місяці
uk[2]: %1 місяців
uk[3]: %1 місяць

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дні
uk[2]: %1 днів
uk[3]: %1 день

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин
uk[3]: %1 година

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилина

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

en: Importing podcast channel from %1
uk: Імпорт каналу трансляції з %1

en: Updating podcast channel
uk: Оновлення каналу трансляції

en: Updating "%1"
uk: Оновлення «%1»

en: Importing podcast from %1 failed with error:
uk: Спроба імпортування радіотрансляції з %1 завершилася невдало. Помилка:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
uk: Спроба оновлення трансляції з %1 була невдалою, повернено повідомлення про помилку:

en: Updating "%1" failed with error:
uk: Спроба оновлення «%1» була невдалою, повернено повідомлення про помилку:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
uk: Під час обробки %1 виявлено надсилання сторінки HTML замість подачі.
    Чи правильно було введено адресу?

en: Feed has an unknown type: %1
uk: Подача належить до невідомого типу: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
uk: %1 не є подачею RSS версії 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
uk: %1 не є коректною подачею RSS версії 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
uk: %1 не є коректною подачею Atom.

en: Alternative Enclosures:
uk: Альтернативні включення:

en: unknown type
uk: невизначений тип

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: One week ago | %1 weeks ago
uk[0]: %1 тиждень тому
uk[1]: %1 тижні тому
uk[2]: %1 тижнів тому
uk[3]: %1 тиждень тому

en: Yesterday
uk: Вчора

en: One day ago | %1 days ago
uk[0]: %1 день тому
uk[1]: %1 дні тому
uk[2]: %1 днів тому
uk[3]: %1 день тому

en: One hour ago | %1 hours ago
uk[0]: %1 годину тому
uk[1]: %1 години тому
uk[2]: %1 годин тому
uk[3]: %1 годину тому

en: One minute ago | %1 minutes ago
uk[0]: %1 хвилину тому
uk[1]: %1 хвилини тому
uk[2]: %1 хвилин тому
uk[3]: %1 хвилину тому

en: Within the last minute
uk: Попередньої хвилини

en: The future
uk: Майбутнє

[ctx: number of months ago]
en: %1M
uk: %1міс.

[ctx: w for weeks]
en: %1w
uk: %1т

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
uk: Завтра

[ctx: d for days]
en: %1d
uk: %1д

[ctx: h for hours]
en: %1h
uk: %1г

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
uk: Порожній список композицій (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
uk: Різні композиції (%1)

en: Unknown Artist(s)
uk: Невідомі виконавці

en: Unknown Album(s)
uk: Невідомі альбоми

en: Various Albums
uk: Різні альбоми

[ctx: A saved playlist titled <artist> - <album>]
en: %1 - %2
uk: %1 — %2

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
uk: Бітова швидкість — міра якості даних, які використовуються для відтворення секунди звукової композиції.<br>У засобі кодування, яким користується Amarok, краще реалізовано сталу бітову швидкість.<br>Змінна бітова швидкість є експериментальною можливістю і, ймовірно, може дати гірші результати за сталу.<br>З цієї причини міра бітової швидкості на цьому повзунку є доволі точною оцінкою бітової швидкості у кодованих даних.<br>Засіб кодування дає доволі добру якість при 128 кбіт/с для більшості зразків. Викривлення звуку при такій швидкості трапляються лише у поодиноких випадках.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
uk: Остаточна бітова швидкість для кодування зі сталою бітовою швидкістю

en: Smaller file
uk: Менший файл

en: Better sound quality
uk: Краща якість звуку

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
uk: <a href=http://uk.wikipedia.org/wiki/AAC>Advanced Audio Coding</a> (AAC) — патентована технологія стискання цифрових звукових даних.<br>За допомогою AAC зазвичай можна отримати кращу якість звуку, порівняно з MP3 з такою самою бітовою швидкістю. Цим кодеком варто скористатися для кодування для iPod та деяких інших портативних музичних програвачів.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
uk: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) — формат кодування цифрових звукових даних без втрат.<br>Рекомендується лише для музичних програвачів Apple та програвачів, у яких не передбачено підтримки FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
uk: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>Рівень стискання</a> — ціле значення від 0 до 8, яке визначає співвідношення між розміром файла і швидкістю стискання під час кодування даних у форматі <b>FLAC</b>.<br/>Якщо буде вибрано рівень стискання <b>0</b>, час стискання буде найменшим, але розмір файла – найбільшим.<br/>З іншого боку, рівень стискання <b>8</b> значно уповільнює стискання, але дає найменші за розміром файли.<br/>Зауважте, що оскільки FLAC є форматом стискання без втрати даних, якість звуку не залежить від рівня стискання.<br/>Крім того, значення рівня, вищі за <b>5</b>, значно збільшують час стискання, лише трохи зменшуючи розміри файлів, отже ними не варто користуватися.

en: Compression level
uk: Рівень стискання

en: Faster compression
uk: Швидше стискання

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
uk: <a href=http://uk.wikipedia.org/wiki/FLAC>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) — відкритий, вільний від патентних відрахувань кодек для стискання цифрових звукових даних без втрат.<br>Якщо вам потрібно зберегти музичні дані без жодних втрат у якості, FLAC є чудовим варіантом.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
uk: Бітова швидкість — це міра об’єму даних, який відповідатиме одній секунді відтворення композиції.<br>У програмі для кодування <b>MP3</b>, що використовується у Amarok, передбачено підтримку <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>змінної бітової швидкості (VBR)</a>, тобто кодування може здійснюватися зі змінним значенням бітової швидкості з врахуванням складності звукових даних Для кодування складніших ділянок буде використано вищу бітову швидкість, порівняно з менш складними ділянками. Такий підхід забезпечує кращу загальну якість і менший розмір файлів, порівняно з використанням сталої бітової швидкості під час кодування даних композиції/<br>З цієї причини значення бітової швидкості на цьому повзунку є просто наближеною оцінкою середньої бітової швидкості закодованої композиції.<br><b>160 кбіт/с</b> — непоганий вибір для прослуховування на портативному програвачі.<br/>Будь-які значення, нижчі за <b>120 кбіт/с</b>, призводять до незадовільної якості звуку. Всі значення, більші за <b>205 кбіт/с</b> є надмірними.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
uk: Очікувана середня бітова швидкість для кодування зі змінною бітовою швидкістю

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
uk: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) — патентований формат кодування цифрових звукових даних з втратою даних.<br>Незважаючи на недоліки цього формату, він є типовим на споживчому ринку, а також широко підтримується портативними музичними програвачами.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
uk: Бітова швидкість — це міра об’єму даних, який відповідатиме одній секунді відтворення композиції.<br>У програмі для кодування <b>Opus</b>, що використовується у Amarok, передбачено підтримку <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>змінної бітової швидкості (VBR)</a>, тобто кодування може здійснюватися зі змінним значенням бітової швидкості з врахуванням складності звукових даних Для кодування складніших ділянок буде використано вищу бітову швидкість, порівняно з менш складними ділянками. Такий підхід забезпечує кращу загальну якість і менший розмір файлів, порівняно з використанням сталої бітової швидкості під час кодування даних композиції/<br>З цієї причини значення бітової швидкості на цьому повзунку є просто наближеною оцінкою середньої бітової швидкості закодованої композиції.<br><b>128 кбіт/с</b> — непоганий вибір для прослуховування на портативному програвачі.<br/>Будь-які значення, нижчі за <b>100 кбіт/с</b>, призводять до незадовільної якості звуку. Всі значення, більші за <b>256 кбіт/с</b> є надмірними.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
uk: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> — вільний від захисту патентами кодек для цифрових звукових даних, у якому використано алгоритм стискання даних без втрат якості.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
uk: Бітова швидкість — це міра об’єму даних, який відповідатиме одній секунді відтворення композиції.<br>У програмі для кодування <b>Vorbis</b>, що використовується у Amarok, передбачено підтримку <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>змінної бітової швидкості (VBR)</a>, тобто кодування може здійснюватися зі змінним значенням бітової швидкості з врахуванням складності звукових даних Для кодування складніших ділянок буде використано вищу бітову швидкість, порівняно з менш складними ділянками. Такий підхід забезпечує кращу загальну якість і менший розмір файлів, порівняно з використанням сталої бітової швидкості під час кодування даних композиції.<br>Інструмент кодування Vorbis використовує параметр якості «-q параметр», яким визначається якість звукових даних від -1 до 10. Значення на повзунку бітової швидкості є грубою оцінкою (наданою Vorbis) середньої бітової швидкості кодованої композиції, визначеної параметром q. Фактично, якщо використовуються новіші та ефективніші версії Vorbis, справжня бітова швидкість буде навіть нижчою.<br>Значення <b>-q5</b> є непоганим вибором для портативних програвачів.<br/>Будь-які значення, нижчі за <b>-q3</b>, призводять до незадовільної якості звуку. Всі значення, більші за <b>-q8</b> є надмірними.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
uk: Оцінка якості для кодування зі змінною бітовою швидкістю

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
uk: <a href=http://uk.wikipedia.org/wiki/Ogg_Vorbis>Ogg Vorbis</a> є відкритим, вільним від патентних відрахувань форматом стискання цифрових звукових даних з втратами.<br>За його допомогою можна отримати менші файли, порівняно з MP3 рівної або нижчої якості. Ogg Vorbis є найкращим вибором, особливо якщо ви є власником портативного музичного програвача, у якому передбачено підтримку цього формату даних.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
uk: Бітова швидкість — це міра об’єму даних, який відповідатиме одній секунді відтворення композиції.<br>Через обмеження пропрієтарного формату <b>WMA</b> та труднощі зі декодуванням пропрієтарного інструмента кодування, у програмі для кодування у форматі WMA, що використовується у Amarok, передбачено підтримку лише <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>сталої бітової швидкості (CBR)</a>.<br>З цієї причини значення, що відповідає цьому повзунку є доволі точною оцінкою бітової швидкості закодованих даних.<br>Значення <b>136 кбіт/с</b> є непоганим вибором для портативних програвачів.<br/>Будь-які значення, нижчі за <b>112 кбіт/с</b>, призводять до незадовільної якості звуку. Всі значення, більші за <b>182 кбіт/с</b> є надмірними.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
uk: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) — пропрієтарний кодек, розроблений компанією Microsoft, для стискання звукових даних з втратами.<br>Рекомендуємо використовувати його, лише якщо ви є власником портативного музичного програвача, у якому не передбачено підтримки Ogg Vorbis.

en: Invalid
uk: Некоректний

en: Just Copy
uk: Просто скопіювати

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
uk: Всі композиції у %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
uk: Композиції не-%1 у %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
uk: Якщо потрібно, до %1

en: Fetching Cover
uk: Отримання обкладинки

en: There was an error communicating with cover provider: %1
uk: Під час обміну даними з джерелом обкладинок сталася помилка: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
uk: Успішно отримано обкладинку «%1».

en: Fetching cover for '%1' failed.
uk: Спроба отримання обкладинки «%1» завершилася невдало.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
uk: Отримання обкладинки «%1» скасовано.

en: Unable to find a cover for '%1'.
uk: Не вдалося знайти обкладинку «%1».

en: Fetch Cover | Fetch Covers
uk[0]: Отримати обкладинки
uk[1]: Отримати обкладинки
uk[2]: Отримати обкладинки
uk[3]: Отримати обкладинку

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
uk[0]: Знайти графіку для %1 альбому
uk[1]: Знайти графіку для %1 альбомів
uk[2]: Знайти графіку для %1 альбомів
uk[3]: Знайти графіку для %1 альбому

en: Display Cover
uk: Показати обкладинку

en: Display artwork for this album
uk: Показувати графіку цього альбому

en: Unset Cover | Unset Covers
uk[0]: Скинути обкладинки
uk[1]: Скинути обкладинки
uk[2]: Скинути обкладинки
uk[3]: Скинути обкладинки

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
uk[0]: Вилучити графіку для %1 альбому
uk[1]: Вилучити графіку для %1 альбомів
uk[2]: Вилучити графіку для %1 альбомів
uk[3]: Вилучити графіку для %1 альбому

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 обкладинку зі збірки?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете вилучити ці %1 обкладинки зі збірки?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете вилучити ці %1 обкладинок зі збірки?
uk[3]: Ви впевнені, що хочете вилучити %1 обкладинку зі збірки?

en: Set Custom Cover
uk: Встановити власну обкладинку

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
uk[0]: Встановити власну обкладинку для %1 альбому
uk[1]: Встановити власну обкладинку для %1 альбомів
uk[2]: Встановити власну обкладинку для %1 альбомів
uk[3]: Встановити власну обкладинку для %1 альбому

en: Select Cover Image File
uk: Вибір файла зображення обкладинки

en: Finding cover for
uk: Пошук обкладинки для

en: Enter Custom Search
uk: Вкажіть нетипові параметри пошуку

en: Sort by size
uk: Впорядкувати за розміром

en: Cover Image Save Location
uk: Адреса збереження зображення обкладинки

en: Sorry, the cover could not be saved.
uk: Вибачте, не вдалося зберегти зображення обкладинки.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
uk: Вибачте, не вдалось отримати зображення обкладинки.

en: Fetching Large Cover
uk: Отримання великої обкладинки

en: Download Progress
uk: Поступ отримання

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Search
uk: Пошук

en: Search For More Results
uk: Інші результати

en: No Images Found
uk: Зображень не знайдено

en: 1 Image Found | %1 Images Found
uk[0]: Знайдено %1 зображення
uk[1]: Знайдено %1 зображення
uk[2]: Знайдено %1 зображень
uk[3]: Знайдено %1 зображення

en: Notes
uk: Нотатки

[ctx: @item::intable]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: @item::intable]
en: Country
uk: Країна

[ctx: @item::intable]
en: Date
uk: Дата

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
uk: Формат

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
uk: Висота

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
uk: Назва

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
uk: Тип

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
uk: Випущено

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
uk: Ширина

[ctx: @item::intable URL]
en: link
uk: посилання

[ctx: @item::intable]
en: URL
uk: Адреса

en: Cover Manager
uk: Керування обкладинками

en: Albums By
uk: Альбоми виконавця

en: All Artists
uk: Всі виконавці

en: Enter search terms here
uk: Введіть сюди критерії пошуку

en: All Albums
uk: Всі альбоми

en: Albums With Cover
uk: Альбоми з обкладинками

en: Albums Without Cover
uk: Альбоми без обкладинок

en: Fetch Missing Covers
uk: Знайти обкладинки, яких бракує

en: Fetching
uk: Отримання

en: Loading
uk: Завантаження

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
uk: Завершено.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
uk[0]:  <b>%1</b> обкладинку не знайдено
uk[1]:  <b>%1</b> обкладинки не знайдено
uk[2]:  <b>%1</b> обкладинок не знайдено
uk[3]:  <b>%1</b> обкладинку не знайдено

en: Fetching cover for %1 - %2...
uk: Отримання обкладинки для %1 - %2…

en: Fetching cover for %1...
uk: Отримання обкладинки для %1…

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
uk[0]: Отримання <b>%1</b> обкладинки:
uk[1]: Отримання <b>%1</b> обкладинок…:
uk[2]: Отримання <b>%1</b> обкладинок…:
uk[3]: Отримання <b>%1</b> обкладинки:

en: 1 fetched | %1 fetched
uk[0]: %1 отримано
uk[1]: %1 отримано
uk[2]: %1 отримано
uk[3]: %1 отримано

en: 1 not found | %1 not found
uk[0]: %1 не знайдено
uk[1]: %1 не знайдено
uk[2]: %1 не знайдено
uk[3]: %1 не знайдено

en: Connecting...
uk: З'єднання…

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
uk[0]: %1 результат для «%2»
uk[1]: %1 результати для «%2»
uk[2]: %1 результатів для «%2»
uk[3]: %1 результат для «%2»

en: 1 album | %1 albums
uk[0]: %1 альбом
uk[1]: %1 альбоми
uk[2]: %1 альбомів
uk[3]: %1 альбом

en: %1 by %2
uk: %1 (від %2)

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
uk[0]: %2 — ( <b>%1</b> без обкладинки )
uk[1]: %2 — ( <b>%1</b> без обкладинки )
uk[2]: %2 — ( <b>%1</b> без обкладинки )
uk[3]: %2 — ( <b>%1</b> без обкладинки )

en: Cover Image
uk: Зображення обкладинки

en: %1 - %2
uk: %1 — %2

en: No Artist
uk: Без виконавця

en: Cover View
uk: Перегляд обкладинки

en: Could not open file "%1".
uk: Не вдалося відкрити файл «%1».

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
uk: Дані створено програмою amarokcollectionscanner.<br>Докладніше на сторінці щодо <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">пакетного режиму</a>.

en: Input file
uk: Вхідний файл

en: Full rescan
uk: Повне пересканування

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
uk: Повторне сканування всієї збірки. Статистичні дані <i>не</i> буде вилучено.

en: Import batch file...
uk: Імпортувати пакетний файл…

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
uk: Імпортувати збірку з файла, створеного за допомогою amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
uk: &Рекурсивно переглядати теки (потребує повного пересканування, якщо позначено вперше)

en: &Watch folders for changes
uk: &Наглядати за змінами в теках

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
uk: Якщо вибрано, Amarok прочитає всі підтеки.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
uk: Якщо позначити цей пункт, програма наглядатиме за змінами у теках збірки.
    Інструмент нагляду не спостерігатиме за змінами у теках, вказаних символічними посиланнями.

en: Rescan '%1'
uk: Пересканувати «%1»

en: Import Collection
uk: Імпортувати збірку

en: Import configuration
uk: Налаштування імпортування

en: Migrating
uk: Міграція

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
uk: <b><font color='red'>Невдача:</font></b> Жодної композиції не було імпортовано

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
uk[0]: <b><font color='green'>Успіх:</font></b> Імпортовано %1 композицію
uk[1]: <b><font color='green'>Успіх:</font></b> Імпортовано %1 композиції
uk[2]: <b><font color='green'>Успіх:</font></b> Імпортовано %1 композицій
uk[3]: <b><font color='green'>Успіх:</font></b> Імпортовано %1 композицію

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
uk: <b><font color='red'>Невдача:</font></b> Не вдалося імпортувати статистичні дані

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
uk: <b><font color='red'>Помилка:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
uk: Імпортовано <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
uk: Імпортовано <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
uk: Імпортовано <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
uk: Відкинуто <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
uk: Імпортовано <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;з %2<br/>&nbsp;&nbsp;до %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
uk: Імпортовано <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;з %3<br/>&nbsp;&nbsp;до %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
uk: Імпортовано <b><font color='green'>%1 — %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;з %4<br/>&nbsp;&nbsp;до %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
uk: Для <b><font color='red'>%1</font></b> було знайдено декілька неоднозначних відповідників, зайві відкинуто.

en: Copy to Clipboard
uk: Скопіювати до буфера

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
uk: Діагностика %1

[ctx: Usage]
en: Yes
uk: так

[ctx: Usage]
en: No
uk: ні

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
uk: Діагностика, %1
    
    Загальні дані:
       Версія %1: %2
       Версія KDE Frameworks: %3
       Версія Qt: %4
       Версія Phonon: %5
       Модуль Phonon: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
uk: Увімкнені скрипти:
    %1
    Увімкнені додатки:
    %2
    Увімкнені аплети:
    %3

en: AND
uk: І

en: OR
uk: АБО

en: Simple text
uk: Простий текст

en: Edit Filter
uk: Редагувати фільтр

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
uk: Умова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
uk: інвертувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
uk: і

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
uk: або

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
uk: Фільтр пошуку

en: Configure Equalizer
uk: Налаштувати еквалайзер

en: %0
    dB
uk: %0
    дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
uk: Задіяно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
uk: Набори налаштувань

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
uk: Список доступних наборів налаштувань еквалайзера.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
uk: Зберегти зміни, внесені до поточного набору налаштувань

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
uk: Зберегти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
uk: Вилучити поточний позначений набір налаштувань. Вбудовані набори вилучати не можна.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
uk: Відновити типові параметри позначеного набору налаштувань або останні змінені параметри.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
uk: Повернутися до типового

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
uk: Смуги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMaxEq)
en: +dB
uk: +дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
uk: 0 дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMinEq)
en: -dB
uk: -дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
uk: Підс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand2Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand3Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand4Label) i18n:
en: Hz
uk: Гц

en: Choose Best Matches
uk: Вибрати найкращі відповідники

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
uk: Використовувати перший результат для всіх композицій з непевними даними. Крім того, ви можете вибрати пункт <b>Вибрати найкращий відповідник з цього альбому</b> у контекстному меню ймовірного варіанта. Так можна отримати кращі результати, оскільки у такий спосіб можна запобігти утворенню суміші альбомів у мітках для композицій з одного альбому.

en: Clear Choices
uk: Скасувати вибір

en: Clear all choices, even manually made ones.
uk: Скасувати всі вказані параметри, навіть вказані вручну.

en: Collapse Chosen
uk: Згорнути позначене

en: Expand Unchosen
uk: Розгорнути непозначене

en: Expand All
uk: Розгорнути все

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
uk: Мітки MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
uk: Оновити мітки позначених композицій і завершити роботу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
uk: &Оновити мітки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
uk: Завершити роботу без збереження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: %1 or %2
uk: %1 або %2

en: The Album Artist
uk: Виконавець альбому

en: The Artist
uk: Виконавець

en: Artist's Initial
uk: Ініціал виконавця

en: File Extension of Source
uk: Суфікс назви файла джерела

en: Track Number
uk: Номер композиції

en: You can use the following tokens:
uk: Можна використовувати наступні лексеми:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
uk: Якщо виділити лексему з двох боків фігурними дужками, то, коли лексема буде порожня, цю секцію буде приховано.

en: Original: %1
uk: Оригінал: %1

en: Preview: %1
uk: Перегляд: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
uk: Виник конфлікт назв файлів, існуючі файли буде перезаписано.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
uk: Виник конфлікт файлів, існуючі файли не буде змінено.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
uk: Організувати файли

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
uk: Базовий каталог, в який покласти файли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
uk: Теки збір&ки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
uk: Тека збірки, куди буде перенесено файли.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
uk: <html>Показати або сховати додаткові елементи керування для визначення шляхів композиції призначення на основі метаданих композиції.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
uk: Перегляд призначення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
uk: якщо увімкнено, то без перепитування перезаписати файли з такими самими назвами.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Позначте цей пункт, щоб програма автоматично перезаписувала файли з однаковими назвами <span style=" font-style:italic;">(попередження: перезаписані файли не можна буде відновити).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
uk: Перезаписати міс&це призначення

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
uk: Заміна символів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
uk: Якщо позначено, перетворювати пробіли на символи підкреслювання.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
uk: Якщо позначено, всі пробіли у назвах файлів буде замінено на символи підкреслювання. Якщо пункт не буде позначено, пробіли не буде замінено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
uk: За&мінити пробіли на «_»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
uk: Якщо буде позначено, до імен або назв виконавців, які починаються на «The», в кінці додати «, The».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
uk: Якщо буде позначено, у назвах всіх виконавців, що починаються на слово «The», «The» буде пересунуто у кінець. Наприклад, «The Beatles» перетвориться на «Beatles, The».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
uk: Д&одавати «The» до назв виконавців

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
uk: Замінити символи, які несумісні з файловими системами MS-DOS/VFAT, підкреслюваннями.
    
    Здебільшого, вам не варто позначати цей пункт.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
uk: Якщо буде позначено цей пункт, програма замінить символи, несумісні з файловими системами MS-DOS/VFAT, символами підкреслювання. Серед несумісних символів |?*<":>+[] та символи керування Unicode.
    
    Варто позначити цей пункт, щоб уможливити належне функціонування пристроїв відтворення мультимедійних файлів після копіювання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
uk: Без&печні для VFAT назви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Якщо буде позначено цей пункт, всі символи, яких немає у таблиці ASCII буде замінено підкреслюваннями.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Не позначайте цей пункт, якщо у мітках ваших файлів є нелатинські символи. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Здебільшого, користувачам не слід позначати цей пункт.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html4/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:4; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:px; margin-bottom:px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Якщо буде позначено цей пункт, всі символи, яких немає у таблиці ASCII буде замінено підкреслюваннями.<span style=" font-weight:600;"> Не позначайте цей пункт, якщо у мітках ваших файлів є нелатинські символи. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Здебільшого, користувачам не слід позначати цей пункт.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
uk: Обмежити до &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
uk: Замінити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
uk: Формальний вираз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
uk: Рядок символів

en: Tags
uk: Мітки

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Track Details: %1 by %2
uk: Відомості про композицію: %1 - %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
uk[0]: %1 композиція
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: %1 композиція

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
uk: <b>%1</b> - <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
uk: <b>%1</b> - <b>%2</b> на <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
uk[0]: Редагування %1 файла
uk[1]: Редагування %1 файлів
uk[2]: Редагування %1 файлів
uk[3]: Редагування %1 файла

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
uk: Немає

en: The track is not playable. %1
uk: Композицію неможливо відтворити. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
uk: Інформація про композицію

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
uk: &Зведення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
uk: Властивості

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
uk: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
uk: Тривалість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
uk: Бітова швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
uk: Частота дискретизації:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
uk: Розмір:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
uk: Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
uk: Збірка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
uk: Оцінка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
uk: К-ть відтворень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
uk: Рахунок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
uk: Вперше відтворено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
uk: Останнє відтворення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
uk: Зауваження:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
uk: М&ітки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
uk: &Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
uk: &Виконавець:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
uk: &Композитор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
uk: Виконавець альбому:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
uk: Аль&бом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
uk: Номер к&омпозиції:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
uk: &Жанр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
uk: Номер &диска:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
uk: &Рік:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
uk: Т&акти на хвилину:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
uk: Ко&ментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
uk: Отримати &мітки з MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
uk: Вгадувати мітки з назви &файла

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
uk: Те&кст пісні

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
uk: Мі&тки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
uk: Надпис:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
uk: Вставте тут ваш власний надпис або виберіть надпис зі списку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
uk: Нетипові надписи для цього об’єкта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
uk: Адреса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
uk: &Попередня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
uk: &Наступна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
uk: Окремі &композиції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
uk: З&берегти і вийти

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
uk: Для визначення схеми назв файлів можна скористатися такими ключами:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
uk: Вгадувати мітки з назви файла

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
uk: &lt;порожньо&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
uk: Змінити &регістр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
uk: Пер&ша літера у верхньому регістрі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
uk: &Перша літера кожного слова у верхньому регістрі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
uk: Всі у в&ерхньому регістрі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
uk: Всі &у нижньому регістрі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
uk: Вилучити залишкові &пробіли у мітках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
uk: Зам&інити «_» на пробіли

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
uk: Перегляд результатів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
uk: <порожньо>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
uk: Композитор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
uk: Рік:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
uk:  Номер композиції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
uk: Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
uk: Альбом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
uk: Жанр:

en: Unknown album
uk: Невідомий альбом

en: Unknown artist
uk: Невідомий виконавець

en: No comments
uk: Немає коментарів

en: Unknown composer
uk: Невідомий композитор

en: Unknown disc number
uk: Невідомий номер диска

en: Unknown genre
uk: Невідомий жанр

en: Unknown title
uk: Невідома назва

en: Unknown year
uk: Невідомий рік

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
uk: Випадкові композиції

[ctx: And bias representation]
en: Match all
uk: Відповідність всім

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
uk: і

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
uk: або

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
uk: Відповідність будь-де

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
uk: Випадковий

en: Generating playlist...
uk: Створення списку композицій…

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
uk: Відтворення альбому

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
uk: Упередження «Відтворення альбому» додає композиції, які належать
    до одного альбому.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
uk: Наступна композиція з альбому

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
uk: Будь-яка наступна композиція альбому

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
uk: Композиції з одного альбому

en: Track directly follows previous track in album
uk: Композиція, яка є безпосередньою наступною у альбомі

en: Track comes after previous track in album
uk: Композиція, яка є наступною у альбомі

en: Track is in the same album as previous track
uk: Композиція належить до того ж альбому, що і попередня

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
uk: Подібний виконавець Echo Nest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
uk: Упередження «EchoNest» додає подібні композиції за даними Echo Nest.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
uk: Подібний до попереднього виконавець (за даними Echo Nest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
uk: Виконавець, подібний до будь-якого виконавця у поточному списку композицій (за даними EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
uk: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> вважає виконавця подібним до

en: the previous track's artist
uk: виконавця попередньо композиції

en: one of the artist in the current playlist
uk: одного з виконавців у поточному списку композицій

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
uk: Якщо-інакше

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
uk: Упередження «Якщо інше» додає композиції, які відповідають принаймні одній 
    складовій упередження. Другу складову упередження буде використано, лише 
    якщо першою не повернуто жодного результату.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
uk: Послідовне встановлення відповідності

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
uk: інакше

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
uk: Частина

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
uk: Упередження «Частина» додає композиції, які відповідають складовим 
    упередження.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
uk: Цей елемент керує тим, яка саме частина списку відтворення повинна відповідати критерію

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
uk: Частина

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
uk: Гра у слова

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
uk: Упередження «Гра у слова» додає композиції, назви яких
    починаються з символу, на який завершується назва попередньої композиції.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
uk: Композиції, назва яких починається з символу,
     на який завершується назва попередньої композиції

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
uk: Композиції, назва виконавця яких починається з символу,
     на який завершується назва виконавця попередньої композиції

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
uk: Композиції, назва альбому яких починається з символу,
     на який завершується назва альбому попередньої композиції

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
uk: Останній символ попередньої композиції є
    першим символом наступної композиції

en: of the track title (Title quiz)
uk: за назвою композиції (Гра у назви)

en: of the artist (Artist quiz)
uk: за назвою виконавця (Гра у виконавців)

en: of the album name (Album quiz)
uk: за назвою альбому (Гра у альбоми)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
uk: Упередження «Пошук» додає композиції, які буде знайдено
    за ключем пошуку. Використовуватиметься та сама схема запитів,
    що і на панелі перегляду збірки.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
uk: Шукати: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
uk: Відповідність за метаміткою

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
uk: Упередження «Відповідність міток» додає композиції, які
    відповідають вказаним умовам.

en: Invert condition
uk: Обернена умова

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
uk: Не %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
uk: Випадковий

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
uk: Випадкове упередження додає випадкові композиції з
    усієї збірки без будь-якого упередження.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
uk: І

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
uk: Упередження «І» додає композиції, які відповідають всім
    складовим упередженням.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
uk: Або

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
uk: Упередження «Частина» додає композиції, які
    відповідають принаймні одній складовій упередження.

en: Replacement for bias %1
uk: Заміна для упередження %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
uk: Новий список

en: Rock and Pop
uk: Рок і поп

en: Rock
uk: Рок

en: Pop
uk: Поп

en: Album play
uk: Відтворення альбому

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
uk: За оцінкою

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
uk: У списку відтворення забагато помилок. Відтворення зупинено.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
uk: <b>%1</b> — <b>%2</b> на <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
uk: <b>%1</b> — <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
uk: <b>%1</b> на <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
uk: з <b>%1</b>

en: Manual
uk: Ручне

en: Classical
uk: Класична

en: Club
uk: Клубна

en: Dance
uk: Танцювальна

en: Full Bass
uk: Повні баси

en: Full Treble
uk: Повні ВЧ

en: Full Bass + Treble
uk: Повні баси + ВЧ

en: Laptop/Headphones
uk: Ноутбук/Навушники

en: Large Hall
uk: Великий зал

en: Live
uk: Концерт

en: Party
uk: Вечірка

en: Reggae
uk: Реггі

en: Soft
uk: Софт

en: Ska
uk: Ска

en: Soft Rock
uk: Софт-рок

en: Techno
uk: Техно

en: Zero
uk: Нульовий

[ctx: Database type]
en: embedded
uk: вбудована

[ctx: Database type]
en: external
uk: зовнішня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
uk: Користувач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
uk: Тип бази даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
uk: Розташування бази даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
uk: Назва цілі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
uk: Назва вузла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
uk: Порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
uk: Назва бази даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
uk: Виконуваний файл сервера MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статистичних даних Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статичних даних Banshee

en: Clementine Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статистичних даних Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
uk: Тип з’єднання

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статистичних даних Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статистичних даних iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
uk: Засіб імпортування статичних даних Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
uk: Назва цілі

en: Now playing
uk: Зараз відтворюється

en: Retrieved lyrics is empty
uk: Отримано порожній запис слів пісні

en: Lyrics data could not be parsed
uk: Не вдалося обробити дані тексту пісні

en: No information available for this track
uk: Немає інформації для цієї композиції

en: The audio player by KDE
uk: Аудіопрогравач від KDE

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2024, The Amarok Development Squad
uk: © Mark Kretschmann, 2002-2003,
    © Команда розробників Amarok, 2003-2024.

en: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
uk: IRC:
    irc.libera.chat — #amarok
    
    Відгуки:
    amarok@kde.org
    
    (Дата збирання: %1)

en: <i>Inactive authors</i>
uk: <i>Неактивні автори</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
uk: Робота над Amarok — це не захоплення, це стиль життя. Втім, якщо хтось полишає проєкт, згадка про них має залишатися. Згадаймо тих, хто нам допоміг:

en: Developer (Stecchino)
uk: Розробник (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
uk: Розробник (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
uk: Засновник проєкту (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
uk: Переписування коду збірок iPod та інші удосконалення (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
uk: Підтримка програми, пошук вад (Mamarok)

en: Developer (rengels)
uk: Розробник (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
uk: Пакунок для Windows (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
uk: Розробник (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
uk: Розробник (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
uk: Підтримка проєкту, розробник (sven423)

en: Developer (Teo`)
uk: Розробник (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
uk: Підтримка проєкту, підручник (valorie)

en: Developer (eean)
uk: Розробник (eean)

en: Developer (jefferai)
uk: Розробник (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
uk: Розробник (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
uk: Руда, що відповідає за випуски (Nightrose)

en: Developer, Vision
uk: Розробник, загальне бачення

en: Developer (maxx_k)
uk: Розробник (maxx_k)

en: Developer (nhn)
uk: Розробник (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
uk: Seb Ruiz

en: Developer (sebr)
uk: Розробник (sebr)

en: Developer (xevix)
uk: Розробник (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
uk: Розробник, підтримка вирівнювання гучності

en: MP3tunes integration
uk: Інтеграція з MP3tunes

en: Windows porting
uk: Портування на Windows

en: Rokymoter (dangle)
uk: Підтримка проєкту (dangle)

en: Usability
uk: Зручність у використанні

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
uk: Dan 'Hey, it compiled…' Meltzer

en: Developer (hydrogen)
uk: Розробник (hydrogen)

en: Biased playlists
uk: Списки композицій з упередженням

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
uk: Визначення міток, надписи, аналізатор спектра

en: Nepomuk integration
uk: Інтеграція з Nepomuk

en: Podcast improvements
uk: Покращення роботи з трансляціями

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
uk: Диск з програмою, пошук вад (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
uk: Phonon, керівник проєкту KDE Multimedia (apachelogger)

en: Assorted patches
uk: Усілякі латки

en: Icons
uk: Піктограми

en: Developer, Website theme (KRF)
uk: Розробник, тема вебсайта (KRF)

en: Rokymoter
uk: Підтримка проєкту

en: Artwork
uk: Графіка

en: Rokymoter (ljubomir)
uk: Підтримка проєкту (ljubomir)

en: Developer (MaskMaster)
uk: Розробник (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
uk: Визначення вад і виправлення недоліків

en: UPnP support and patches (nsm)
uk: Підтримка UPnP та латки (nsm)

en: Website hosting
uk: Утримувач вебсайта

en: Rokymoter (emunkki)
uk: Підтримка проєкту (emunkki)

en: Scripting interface
uk: Інтерфейс роботи зі скриптами

en: Nepomuk Collection (phalgun)
uk: Збірка Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
uk: Код підтримки TagLib і ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
uk: Латки і портування на Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
uk: Аплети фотографій і відео, перегляд контексту

en: Developer, Automated Playlist Generator
uk: Розробник, автоматичний породжувач списків відтворення

en: Developer
uk: Розробник

en: Splash screen artist
uk: Автор вітального вікна

en: Context view
uk: Перегляд контексту

en: Former contributors
uk: Колишні учасники розробки

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
uk: Люди з наведеного нижче списку робили внесок у попередні версії Amarok. Дякуємо їм!

en: Analyzers, patches, shoutcast
uk: Аналізатори, латки, shoutcast

en: Patches
uk: Латки

en: MySQL support
uk: Підтримка MySQL

en: Postgresql support
uk: Підтримка Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
uk: Мультимедійні пристрої MTP і Rio Karma, латки

en: Graphics, splash-screen
uk: Графіка, вікно вітання

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
uk: Аналізатори, переглядач контексту і зображення системного лотка

en: Icons and image work
uk: Робота над піктограмами і зображеннями

en: Dialog to filter the collection titles
uk: Діалогове вікно фільтрування назв збірки

en: Tester, IRC channel operator, whipping
uk: Тестер, оператор каналу IRC, організація роботи

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
uk: Підтримка програми, виправлення вад (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
uk: Бічна панель Konqueror, деякі з методів DCOP

en: FHT routine, bugfixes
uk: Процедура ШПХ, виправлення вад

en: K3b export code
uk: Код для експорту до K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
uk: Виправлення вад, підтримка PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
uk: Підтримка Вікіпедії, латки

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
uk: Попередній логотип Amarok, попереднє вікно вітання, попередні піктограми

en: Audioscrobbler support
uk: Підтримка audioscrobbler

en: Loads of stuff
uk: Завантаження компонентів

en: Splash screen
uk: Вікно вітання

en: ZImin Stanislav
uk: Stanislav Zimin

en: Local Music
uk: Локальна музика

en: Local sources of content
uk: Локальні джерела даних

en: Internet
uk: Інтернет

en: Online sources of content
uk: Мережеві джерела даних

en: Playlists
uk: Списки композицій

en: Various types of playlists
uk: Різноманітні типи списків композицій

en: Browse local hard drive for content
uk: Перегляд локального жорсткого диска у пошуках композицій

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
uk: П&ерегляд

en: Lock Layout
uk: Заблокувати компонування

en: Reset Layout
uk: Відновити типове компонування

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
uk: <qt>Після закриття головного вікна Amarok продовжуватиме працювати у системному лотку. Щоб вийти з програми, скористайтесь дією <B>Вийти</B> в меню або піктограмою Amarok в системному лотку.</qt>

en: Docking in System Tray
uk: Швартування в системному лотку

en: Play Media (Files or URLs)
uk: Відтворити мультимедійні дані (файли або адреси URL)

en: Add Media (Files or URLs)
uk: Додати мультимедійні дані (файли або адреси URL)

en: Add Stream
uk: Додати потік

en: Enter Stream URL:
uk: Введіть адресу URL потоку:

en: &Add Media...
uk: &Додати носій…

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
uk: Сп&орожнити список відтворення

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
uk: Змінити &чергу

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
uk: Ви&лучити дублікати

en: &Add Stream...
uk: &Додати потік…

en: &Export Playlist As...
uk: &Експортувати список композицій як…

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: Bookmark Playlist Setup
uk: Створити закладку на налаштуванні списку

en: Bookmark Context Applets
uk: Закладка для компонування аплетів

en: Play Media...
uk: Відтворити з носія…

en: Edit Details of Currently Selected Track
uk: Змінити дані щодо поточних позначених композицій

en: Seek Forward by %1 seconds
uk: Перемотати вперед на %1 секунд

en: Seek Backward by %1 seconds
uk: Перемотати назад на %1 секунд

en: Update Collection
uk: Оновити збірку

en: Synchronize Statistics...
uk: Синхронізувати статистичні дані…

en: Previous Track
uk: Попередня композиція

en: Restart current track
uk: Повторити поточну композицію

en: Shuffle Playlist
uk: Перемішати список

en: Repopulate Playlist
uk: Перезаповнити список композицій

en: Disable Dynamic Playlist
uk: Вимкнути динамічне формування списку відтворення

en: Next Track
uk: Наступна композиція

en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

en: Toggle Main Window
uk: Показати/сховати головне вікно

en: Toggle Full Screen
uk: Увімкнути/Вимкнути повноекранний режим

en: Search playlist
uk: Пошук у списку композицій

en: Show active track
uk: Показати активну композицію

en: Show Notification Popup
uk: Показати контекстне сповіщення

en: Mute Volume
uk: Вимкнути звук

en: Last.fm: Love Current Track
uk: Last.fm: зробити поточну композицію улюбленою

en: Last.fm: Ban Current Track
uk: Last.fm: заблокувати поточну композицію

en: Last.fm: Skip Current Track
uk: Last.fm: пропустити поточну композицію

en: Queue Track
uk: Поставити композицію до черги

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
uk: Скопіювати дані щодо виконавця і назви поточної композиції до буфера обміну даними

en: Rate Current Track: 1
uk: Оцінити поточну композицію: 1

en: Rate Current Track: 2
uk: Оцінити поточну композицію: 2

en: Rate Current Track: 3
uk: Оцінити поточну композицію: 3

en: Rate Current Track: 4
uk: Оцінити поточну композицію: 4

en: Rate Current Track: 5
uk: Оцінити поточну композицію: 5

en: Network Request Viewer
uk: Переглядач мережевих запитів

en: &About Amarok
uk: Пр&о Amarok

en: &Diagnostics
uk: &Діагностика

en: &Report Bug...
uk: Надіслати &звіт про помилку…

en: &Music
uk: &Музика

en: &Playlist
uk: &Список композицій

en: &Tools
uk: &Інструменти

en: &Settings
uk: П&араметри

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
uk: Ви наказали програмі приховати смужку меню.
    
    Ви можете повернути смужку на місце натисканням клавіатурного скорочення «%1».

en: Hide Menu
uk: Сховати меню

en: Paused  ::  %1
uk: Призупинено  ::  %1

en: Apply this layout change?
uk: Застосувати цю зміну компонування?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
uk: Рівень відповідності з MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
uk: Рівень відповідності з MusicDNS: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
uk: Вибрати найкращі відповідники з цього альбому

en: Go to Artist Page
uk: Перейти до сторінки виконавця

en: Go to Album Page
uk: Перейти до сторінки альбому

en: Go to Track Page
uk: Перейти до сторінки композиції

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
uk: Мережеві запити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
uk: &Очистити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
uk: Спосіб

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
uk: Відповідь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
uk: Тривалість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
uk: Тип даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
uk: Подробиці щодо запиту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
uk: Подробиці щодо відповіді

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
uk: Значення

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
uk: Спроба читання трансляції OPML з %1 була невдалою, повернено повідомлення про помилку:

en: %0
    Hz
uk: %0
    Гц

en: %0
    kHz
uk: %0
    кГц

en: Playlist Layouts
uk: Компонування списків композицій

en: Configure Playlist Layouts...
uk: Компонування списку композицій…

en: Configuration for
uk: Налаштування для

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
uk: [префікс]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
uk: [суфікс]

en: Width:
uk: Ширина:

en: Custom
uk: Нетипова

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
uk: Введіть фіксоване (абсолютне) або відносне значення (наприклад, 128 пк або 12%).

en: Fit content
uk: За вмістом

en: Fit the element text
uk: Відповідно до тексту елемента

[ctx: automatic width]
en: Automatic
uk: Автоматична

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
uk: Автоматично визначати однакові частини для всіх елементів

en: Alignment:
uk: Вирівнювання:

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Configuration for '%1'
uk: Налаштування для «%1»

en: Show cover
uk: Показувати обкладинку

en: Invalid playlist layout.
uk: Некоректне компонування списку композицій.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
uk: Під час читання компонування було знайдено елемент з невідомою назвою.

en: copy of %1
uk: копія %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
uk: Поточне компонування «%1» не призначено для запису. Буде створено нове компонування «%2», у якому буде збережено ваші зміни, після чого програма зробить його активним.

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
uk: Компонування «%1» є одним з типових компонувань, його не можна вилучати.

en: Cannot Delete Default Layouts
uk: Типові компонування не можна вилучати

en: Head
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Body (Various artists)
uk: Вміст (різні виконавці)

en: Single
uk: Окрема композиція

en: New playlist layout
uk: Створити компонування списку композицій

en: Copy playlist layout
uk: Копіювати компонування списку композицій

en: Delete playlist layout
uk: Вилучити компонування списку композицій

en: Rename playlist layout
uk: Перейменувати компонування списку композицій

en: Choose a name for the new playlist layout
uk: Оберіть назву нового компонування списку композицій

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
uk: Будь ласка, введіть назву компонування списку композицій, яке ви визначаєте:

en: Cannot create a layout with no name.
uk: Компонування без назви не можна створювати.

en: Layout name error
uk: Помилка назви компонування

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
uk: Не можна створювати компонування з назвою, яка збігається з назвою існуючого компонування.

en: Cannot create a layout containing '/'.
uk: Компонування з назвою, що містить символ «/», не можна створювати.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
uk: Будь ласка, введіть назву компонування списку композицій, яке ви визначаєте як копію компонування «%1»:

en: Choose a new name for the playlist layout
uk: Оберіть нову назву компонування списку композицій

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
uk: Будь ласка, введіть нову назву компонування списку композицій, яке ви перейменовуєте:

en: Cannot rename a layout to have no name.
uk: Надавати компонуванню порожню назву не можна.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
uk: Не можна надавати компонуванню назву компонування, яке вже існує.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
uk: Компонування «%1», яке ви змінили є одним з типових, його не можна перезаписувати. Компонування збережено з назвою «%2».

en: Default Layout
uk: Типове компонування

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
uk: Редактор компонування списку композицій

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
uk: Можливі компонування

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
uk: Компонування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
uk: Показувати вбудоване керування списком відтворення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
uk: Згрупувати за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
uk: Показувати підказки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
uk: Перегляд

en: Track Progression
uk: Поступ композиціями

en: Standard
uk: Стандартний

en: Only Queue
uk: Лише з черги

en: Repeat Track
uk: Повторювати композицію

en: Repeat Album
uk: Повторювати альбом

en: Repeat Playlist
uk: Повторювати список композицій

en: Random Tracks
uk: Випадкові композиції

en: Random Albums
uk: Випадкові альбоми

en: Favor
uk: Улюблені

en: Higher Scores
uk: Вищі рахунки

en: Higher Ratings
uk: Вищі оцінки

en: Not Recently Played
uk: Недавно не відтворювалися

en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Add a sorting level to the playlist.
uk: Додати рівень впорядкування до списку композицій.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
uk: Додати композиції до списку відтворення

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
uk: Додати композиції до черги

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
uk: Замінити список відтворення

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
uk: Заповнювач

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
uk: Зображення обкладинки

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
uk: Каталог

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
uk: Роздільник

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
uk: Назва файла

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
uk: Тривалість групи

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
uk: Кількість композицій

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
uk: Надписи

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
uk: Настрій

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
uk: Смужка настрою

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
uk: Емблема джерела

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
uk: Назва

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
uk: Назва (з номером композиції)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
uk: Увімкнено <a href='%1'>динамічний режим</a>. <a href='%2'>Повторно створити</a> | <a href='%3'>Вимкнути</a>

en: &Save Current Playlist
uk: З&берегти поточний список композицій

en: &Save playlist to "%1"
uk: &Зберегти список композицій до «%1»

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
uk[0]: %1 композиція (%2)
uk[1]: %1 композиції (%2)
uk[2]: %1 композицій (%2)
uk[3]: %1 композиція (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
uk[0]: %1 композиція
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: %1 композиція

en: No tracks
uk: Немає композицій

en: Total playlist size: %1
uk: Загалом композицій у списку: %1

en: Queue size: %1
uk: Розмір черги: %1

en: Queue length: %1
uk: Довжина черги: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
uk: <b>Зауваження:</b> цю композицію неможливо відтворити.<br>%1

en: (...)
uk: (…)

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
uk: %1 кбіт/с

en: No extra information available
uk: Додаткові дані недоступні

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
uk: Назва файла

en: Disc Number
uk: Номер диска

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
uk: Композиція

en: BPM
uk: Музичний розмір

en: Comment
uk: Коментар

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
uk: Каталог

en: Bitrate
uk: Частота

en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

en: Rating
uk: Оцінка

[ctx: Column name]
en: Last Played
uk: Останнє відтворення

en: Mood
uk: Настрій

en: File Size
uk: Розмір файла

[ctx: Iten in queue, %1 is position, %2 artist, %3 track]
en: %1: %2 - %3
uk: %1: %2 – %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
uk: Редактор черги

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
uk: Пересунути вгору

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
uk: Пересунути вниз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
uk: Вилучити композицію з черги

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
uk: Спорожнити чергу

en: Clear the playlist sorting configuration.
uk: Спорожнити налаштування впорядкування списку композицій.

en: Add a playlist sorting level.
uk: Додати рівень впорядкування списку композицій.

en: Filter %1
uk: Фільтр %1

en: Search %1
uk: Пошук %1

en: %1 layout
uk: Компонування %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
uk: Список композицій

en: Start typing to progressively search through the playlist
uk: Почніть вводити рядок пошуку для відсіювання у списку відтворення

en: Tracks
uk: Композиції

en: Albums
uk: Альбоми

en: Artists
uk: Виконавці

en: Composers
uk: Композитори

en: Years
uk: Роки запису

en: Show only matches
uk: Показати лише відповідники

en: Search Preferences
uk: Параметри пошуку

en: Tracks Added
uk: Композиції додано

en: Tracks Removed
uk: Композиції вилучено

en: Tracks moved
uk: Композиції пересунуто

en: Tracks have been hidden due to the active search.
uk: Композиції приховано через виконання пошуку.

[ctx: Placeholder message in empty playlist view]
en: Add some tracks here by dragging them from all around.
uk: Додайте сюди декілька композицій перетягуванням їх з інших панелей.

en: The following sources are available for this track:
uk: Для цієї композиції доступні такі джерела:

en: OK
uk: Гаразд

en: Stop Playing After This Track
uk: Зупинити відтворення після цієї композиції

en: Remove From Playlist
uk: Вилучити зі списку композицій

en: Select Source
uk: Виберіть джерело

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
uk: Група «Довільна відповідність»

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
uk: Група «Загальна відповідність»

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
uk: Невідома група відповідності

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
uk: Редактор груп обмежень. Ви можете вказати тип групи як «відповідність всім» або «відповідність хоч одному».  Якщо тип групи буде встановлено як «відповідність всім», породжувач спробує зробити список відтворення відповідним всім обмеженням у групі. Якщо тип групи буде встановлено як «відповідність хоч одному», породжувач спробує створити список відтворення у відповідності будь-якому з обмежень у групі.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
uk: Параметри групи обмеження

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
uk: АПС встановлюватиме відповідність групи, лише якщо буде встановлено відповідність всім умовам у групі. Аналог логічного І: «композиції повинні мати властивості A, B і C».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
uk: Відповідність всім обмеженням у групі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
uk: АПС встановлюватиме відповідність групи, лише якщо буде встановлено відповідність хоч одній з умов у групі. Аналог логічного АБО: «композиції повинні мати властивості A, або B, або C».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
uk: Відповідність будь-якому з обмежень у групі

en: Checkpoint
uk: Контрольна точка

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
uk: Фіксує композицію, альбом або запис виконавця на певній позиції у списку відтворення

en: Checkpoint: %1
uk: Контрольна точка: %1

en: unassigned
uk: не пов’язано

en: "%1" (track) by %2
uk: «%1» (композиція) від %2

en: "%1" (album) by %2
uk: «%1» (альбом) від %2

en: "%1" (album)
uk: «%1» (альбом)

en: "%1" (artist)
uk: «%1» (виконавець)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
uk: Редактор параметрів обмеження місця у списку. Користувач може обмежити додавання композиції, альбому або виконавця певними місцями списку композицій.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
uk: Параметри обмеження контрольної точки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
uk: Виберіть композицію, яку ви бажаєте використовувати як контрольну точку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
uk: Позиція:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the track in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
uk: Бажана позиція композиції у списку відтворення, у годинах, хвилинах і секундах. Зауваження: через обмеження Qt максимальна позиція у списку відтворення не може перевищувати 24 години.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
uk: Строгість встановлення АПС позиції позначеної композиції вказаному часу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
uk: Збіг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
uk: нечіткий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
uk: точний

en: Playlist Duration
uk: Тривалість відтворення списку

en: Sets the preferred duration of the playlist
uk: Встановлює бажану тривалість списку відтворення

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
uk: Тривалість відтворення списку: дорівнює %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
uk: Тривалість відтворення списку: більша за %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
uk: Тривалість відтворення списку: менша за %1

en: Playlist duration: unknown
uk: Тривалість відтворення списку: невідома

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
uk: Редактор обмеження тривалості списку відтворення. Користувач можна встановити назву обмеження, кінцеву тривалість та те, чи буде список відтворення менш тривалим, рівним за тривалістю або більш тривалим за вказану, а також строгість, з якою АПС має встановлювати тривалість.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
uk: Параметри обмеження тривалості списку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
uk: Визначає тривалість списку відтворення: менша за, рівна чи більша за вказане значення.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
uk: менше, ніж

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
uk: дорівнює

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
uk: більше, ніж

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
uk: Бажана тривалість списку відтворення, у годинах, хвилинах і секундах. Зауваження: через обмеження Qt максимальна тривалість списку відтворення не може перевищувати 24 години.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності тривалості списку відтворення вказаному значенню часу.

en: Total File Size of Playlist
uk: Загальний розмір файлів списку відтворення

en: Sets the preferred total file size of the playlist
uk: Встановлює бажану загальну тривалість відтворення списку

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
uk: Загальний розмір файлів списку відтворення: дорівнює %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
uk: Загальний розмір файлів списку відтворення: більший за %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
uk: Загальний розмір файлів списку відтворення: менший за %1

en: Total file size of playlist: unknown
uk: Загальний розмір файлів списку відтворення: невідомий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
uk: Редактор обмеження довжини списку відтворення. Користувач можна встановити значення кількості композицій та те, чи буде список відтворення меншим, рівним за кількістю або більшим за вказану кількість композицій, а також строгість, з якою АПС має встановлювати кількість композицій.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
uk: Параметри обмеження загального розміру списку відтворення

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
uk: Визначає загальний розмір всіх файлів у списку відтворення: менший за, рівний чи більший за вказане значення.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
uk: менше, ніж

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
uk: більше, ніж

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
uk: Бажаний загальний розмір всіх файлів у списку відтворення.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
uk: Одиниці виміру розмірів файлів, які буде використано для обмеження. Зауважте, що кБ складається з 1000 байтів, МБ — з 1000000 байтів тощо.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
uk: кБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
uk: МБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
uk: ГБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
uk: ТБ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Строгість встановлення АПС відповідності загального розміру всіх файлів у списку відтворення вказаному значенню.</p></body></html>

en: Playlist Length
uk: Довжина списку відтворення

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
uk: Встановлює бажану кількість композицій у списку відтворення

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
uk[0]: Довжина списку відтворення: %1 композиція
uk[1]: Довжина списку відтворення: %1 композиції
uk[2]: Довжина списку відтворення: %1 композицій
uk[3]: Довжина списку відтворення: %1 композиція

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
uk[0]: Довжина списку відтворення: більше за %1 композицію
uk[1]: Довжина списку відтворення: більше за %1 композиції
uk[2]: Довжина списку відтворення: більше за %1 композицій
uk[3]: Довжина списку відтворення: більше за %1 композицію

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
uk[0]: Довжина списку відтворення: менше за %1 композицію
uk[1]: Довжина списку відтворення: менше за %1 композиції
uk[2]: Довжина списку відтворення: менше за %1 композицій
uk[3]: Довжина списку відтворення: менше за %1 композицію

en: Playlist length: unknown
uk: Довжина списку відтворення: невідома

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
uk: Параметри обмеження довжини списку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
uk: Визначає довжину (кількість композицій) списку відтворення: менша за, рівна чи більша за вказане значення.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
uk: менше, ніж

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
uk: Базова кількість композицій для списку відтворення.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності довжини списку відтворення вказаному значенню кількості композицій.

en: Prevent Duplicates
uk: Запобігання дублюванню

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
uk: Запобігає дублюванню композицій, альбомів або виконавців у списку відтворення

en: Prevent duplicate tracks
uk: Запобігати дублюванню композицій

en: Prevent duplicate artists
uk: Запобігати дублюванню виконавців

en: Prevent duplicate albums
uk: Запобігати дублюванню альбомів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
uk: Редактор обмеження запобіганню дублюванню. Якщо буде встановлено значення «композиція», породжувач запобігатиме появі копій композицій у всьому списку. Якщо буде встановлено значення «альбом» або «виконавець», породжувач запобігатиме появі копій композицій з одного альбому або одного виконавця у всьому списку.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
uk: Параметри обмеження запобігання дублювання

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
uk: Керує запобіганням дублюванню. «Запобігати дублюванню» обмежує списки менше, а «Запобігати дублюванню виконавців» найбільше обмежує списки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
uk: Запобігати дублюванню

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
uk: композиції

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
uk: альбоми

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
uk: виконавці

en: Match Tags
uk: Відповідність міток

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
uk: Створити список відтворення з композиціями, що відповідають вказаній характеристиці

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
uk: Відповідність міток:%1 %2 %3 %4

en:  not
uk:  не

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
uk[0]: %1 зірка
uk[1]: %1 зірки
uk[2]: %1 зірок
uk[3]: %1 зірка

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
uk: «%1»

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
uk: дорівнює

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
uk: більше, ніж

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
uk: до

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
uk: у

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
uk: після

en: within
uk: протягом

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
uk: збігається з

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
uk: починається на

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
uk: закінчується на

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
uk: містить

en: regexp
uk: форм. вираз

en: unknown comparison
uk: невідоме порівняння

en: %1 day | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дні
uk[2]: %1 днів
uk[3]: %1 день

en: %1 month | %1 months
uk[0]: %1 місяць
uk[1]: %1 місяці
uk[2]: %1 місяців
uk[3]: %1 місяць

en: %1 year | %1 years
uk[0]: %1 рік
uk[1]: %1 роки
uk[2]: %1 років
uk[3]: %1 рік

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів
uk[3]: день

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
uk[0]: місяця
uk[1]: місяців
uk[2]: місяців
uk[3]: місяця

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
uk[0]: рік
uk[1]: роки
uk[2]: років
uk[3]: рік

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
uk: Редактор обмеження відповідності міток. Користувач може вказати характеристику композиції і АПС заповнить список відтворення композиціями, що відповідають характеристикам. Ці функції подібні до атрибутів відповідності у інтелектуальних списках відтворення Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
uk: Параметри обмеження відповідності міток

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
uk: Вкажіть характеристику композиції, відповідність якій слід встановлювати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
uk: Поле:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">АПС вибере всі композиції, як <span style=" font-weight:600;">не</span> відповідає вказаним характеристикам.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
uk: Інвертування:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
uk: Визначає, спосіб вибору АПС: менше за, рівне чи більше за вказане значення.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
uk: Числове значення, за якою породжувач має встановлювати відповідність характеристики композицій.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності композицій вказаному значенню.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
uk: Спосіб вибору АПС композицій: до, у або після вказаної дати, або те, чи АПС має вибирати композиції у певному діапазоні часу.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
uk: протягом попередніх

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
uk: Вказана дата, яку АПС має використовувати для встановлення відповідності.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
uk: Відносний період часу, який АПС має використовувати для встановлення відповідності.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності композицій вказаній даті.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
uk: Визначає, спосіб встановлення відповідності АПС: дорівнює, починається з, завершується на або містить вказаний рядок.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
uk: дорівнює

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
uk: починається на

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
uk: закінчується на

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
uk: містить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
uk: Рядок, який АПС має використовувати для встановлення відповідності композицій.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
uk: Визначає, спосіб вибору АПС: менше за, рівне чи більше за вказаний час.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
uk: Час, який АПС має використовувати для встановлення відповідності.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності композицій вказаному часу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
uk: Визначає, спосіб вибору АПС: менше за, рівне чи більше за вказану оцінку.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
uk: Оцінка, яку АПС має використовувати для встановлення відповідності.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
uk: Строгість встановлення АПС відповідності композицій вказаній оцінці.

en: url
uk: URL

en: title
uk: назва

en: artist name
uk: ім’я виконавця

en: album name
uk: назва альбому

en: genre
uk: жанр

en: composer
uk: композитор

[ctx: Field name]
en: year
uk: рік

en: comment
uk: коментар

en: track number
uk: номер композиції

en: disc number
uk: номер диска

en: length
uk: тривалість

en: added to collection
uk: додано до збірки

en: score
uk: рахунок

en: rating
uk: оцінка

en: first played
uk: вперше відтворювалась

en: last played
uk: останнє відтворення

en: play count
uk: кількість відтворень

en: label
uk: надпис

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
uk: Породжувачу списків відтворення не вдалося завантажити жодної композиції зі збірки.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
uk: Всім обмеженням не відповідає жодна композиція. Породжувач списків відтворення виявить композиції, які відповідають обмеженням найкраще. Ви можете усунути частину обмежень для пошуку композицій.

en: New playlist preset
uk: Новий шаблон списку відтворення

en: Unnamed playlist preset
uk: Шаблон списку відтворення без назви

en: Generating a new playlist
uk: Створення списку відтворення

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
uk: Породжувачем списків відтворення створено список відтворення не відповідає всім вашим обмеженням. Якщо ви не задоволені результатами, спробуйте розширити діапазон або вилучити деякі з обмежень, а потім створити новий список відтворення.

en: Add new
uk: Додати нову

en: Constraint Group
uk: Група обмежень

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
uk: Редактор шаблонів АПС

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
uk: Ієрархія обмеження

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
uk: Назва шаблону АПС

en: Import preset
uk: Імпортувати шаблон

en: Preset files
uk: файли шаблонів

en: Preset exported to %1
uk: Шаблон експортовано до %1

en: Preset could not be exported to %1
uk: Не вдалося експортувати шаблон до %1

en: Presets could not be imported from %1
uk: Не вдалося імпортувати базу даних з %1

en: %1 could not be opened for preset import
uk: Не вдалося відкрити %1 для імпортування шаблонів

en: Example 1: new tracks added this week
uk: Приклад 1: нові композиції, додані цього тижня

en: Example 2: rock or pop music
uk: Приклад 2: рок- і поп-музика

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
uk: Приклад 3: приблизно одна година композицій різних виконавців

en: Example 4: like my favorite radio station
uk: Приклад 4: подібно до моєї улюбленої радіостанції

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
uk: Приклад 5: 80-хвилинний компакт-диск року, металу та індастріал

en: Export "%1" preset
uk: Експортувати шаблон «%1»

en: Preset files (*.xml)
uk: Файли шаблонів (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
uk: Файли списку композицій на диску

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити файл списку відтворення «%1».

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
uk: Виявлено версію %1 бази даних списків відтворення, втім, у цій версії Amarok передбачено підтримку лише версії %2 (та попередніх версій, починаючи з %2). Списки відтворення, збережені у базі даних Amarok, ймовірно, не працюватимуть. Будь-які дії з запису, пов’язані з цією базою даних, можуть призвести до втрати цих списків. Запускаєте стару версію Amarok з базою даних для нової версії?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
uk: Надто нова версія бази даних списків відтворення?

en: Amarok Database
uk: База даних Amarok

en: Local playlists stored in the database
uk: Локальні списки композицій, що зберігаються у базі даних

en: <Empty>
uk: <порожньо>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
uk: Amarok не вдалося знайти жодного додатка. Це може свідчити про проблеми зі встановленням програми.

en: Scanning music
uk: Сканування записів

en: Abort for scanner requested
uk: Перервати виконання запиту щодо сканування

en: Aborting scanner with error: %1
uk: Роботу інструмента сканування перервано з повідомленням про помилку: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
uk: Не вдалося знайти програми amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
uk: Не вдалося запустити програму побудови збірки Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
uk: Сканування збірки довелося перервати. Під час спроби виконання цієї дії трапилося надто багато помилок (%1). До аварійного завершення сканування призвела обробка таких файлів:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
uk: Не вдалося знайти компонент текстового редактора KDE.
    Будь ласка, перевірте, чи належним чином встановлено KDE. Роботу консолі завершено!

en: Code
uk: Код

en: Console
uk: Консоль

en: Output
uk: Виведення

en: Error
uk: Помилка

en: Execute Script
uk: Виконати скрипт

en: &New Script
uk: &Новий скрипт

en: &Delete Script
uk: Ви&лучити скрипт

en: &Clear All Scripts
uk: Вил&учити усі скрипти

en: Previous Script
uk: Попередній скрипт

en: Next Script
uk: Наступний скрипт

en: &View
uk: П&ерегляд

en: This will stop this script! Continue?
uk: Ця дія призведе до завершення роботи скрипту! Продовжити її виконання попри це?

en: Choose where to save your scripts
uk: Виберіть місце для зберігання ваших скриптів

en: Remove script file from disk?
uk: Вилучити скрипт з диска?

en: Remove Script
uk: Вилучити скрипт

en: Are you absolutely certain?
uk: Ви абсолютно певні?

en: Terminate
uk: Перервати

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
uk: Скрипт %1 виконує обробку даних вже понад 5 секунд. Перервати його роботу?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the script authors and their emails]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script authors, %2, and ask them to upgrade it before the next Amarok release.
uk: У скрипті %1 використано застарілі виклики програмного інтерфейсу для роботи зі скриптами. Будь ласка, зв'яжіться із авторами скрипту, %2, і попросіть їх оновити скрипт до наступного випуску Amarok.

en: Script error reported by: %1
    %2
uk: Повідомлено про помилку скрипту: %1
    %2

en: Add new Ampache server
uk: Додати новий сервер Ampache

en: Successfully connected
uk: Успішне з’єднання

en: Connection failure
uk: Помилка з’єднання

en: Authentication failed.
uk: Спроба розпізнавання зазнала невдачі.

en: Authentication Error
uk: Помилка розпізнавання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
uk: Додати сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
uk: Вилучити сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
uk: Адреса сервера

en: Amarok frontend for your Ampache server
uk: Оболонка Amarok для вашого сервера Ampache

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
uk: Використовуйте Amarok як безшовний клієнт вашого сервера Ampache. Ви зможете переглядати і відтворювати всі композиції Ampache за допомогою Amarok.

en: Ampache Server %1
uk: Сервер Ampache %1

en: Updated: %1
uk: Оновлено: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
uk: <p>Не вдалося знайти відомостей про цю композицію.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
uk: <p>Не вдалося знайти відомостей про цей альбом.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
uk: <p>Не вдалося знайти відомостей про цього виконавця.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
uk: Перевірити з’єднання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
uk: Профіль gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Зареєструватися на gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
uk: &Тестовий вхід

en: Gpodder Podcasts
uk: Радіотрансляції Gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
uk: Спроба синхронізації даних станів з gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
uk: Спроба синхронізації підписок з gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
uk: Службі GPodder не вдалося отримати дані з сервера. Повторну спробу буде здійснено за 10 секунд…

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
uk: gpodder.net: служба каталогу трансляцій

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
uk: gpodder.net — каталог трансляцій та служба синхронізації у інтернеті.

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: gpodder.net credentials
uk: Реєстраційні дані gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
uk: Не знайдено запущеної програми KWallet. Бажаєте, щоб програма Amarok зберегла ваші реєстраційні дані на gpodder.net як звичайний текст?

en: Testing...
uk: Перевірка…

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
uk: Вказано порожнє ім’я користувача або пароль, будь ласка, виправте їх і спробуйте ще раз.

en: Failed
uk: Невдала спроба

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
uk: Успіх

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
uk: Ви неправильно вказали або ім’я користувача, або пароль, будь ласка, виправте її і спробуйте ще раз.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
uk: Не вдалося встановити з’єднання зі службою gpodder.net або сталася інша помилка.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
uk: Помилка під час спроби обробки відповіді, переконайтеся, що gpodder.net працює належним чином, і якщо це так, повідомте про ваду у програмі.

en: No description available...
uk: Немає опису…

en: From Jamendo.com
uk: З Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
uk: Сайт, де виконавці можуть вільно розповсюджувати свою музику

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
uk: Архів вільної музики, яка розповсюджується відповідно до ліцензії Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
uk: Jamendo.com створює зв’язок між виконавцями і шанувальниками. За допомогою сайтів виконавці можуть вивантажувати власні альбоми, якими бажають поділитися з іншими, а користувачі вільно отримувати ці альбоми. Ви можете прослухати і отримати всі альбоми з Jamendo.com за допомогою Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
uk: Оновити

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
uk: Отримати

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
uk: Жанр / Виконавець

en: Genre / Artist / Album
uk: Жанр / Виконавець / Альбом

en: Downloading Jamendo.com database...
uk: Отримання бази даних Jamendo.com…

en: Updating the local Jamendo database.
uk: Оновлення локальної бази даних Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
uk[0]: Оновлення бази даних Jamendo.com завершене. Додано %1 композицію з
uk[1]: Оновлення бази даних Jamendo.com завершене. Додано %1 композиції з
uk[2]: Оновлення бази даних Jamendo.com завершене. Додано %1 композицій з
uk[3]: Оновлення бази даних Jamendo.com завершене. Додано %1 композицію з

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
uk[0]: %1 альбому
uk[1]: %1 альбомів
uk[2]: %1 альбомів
uk[3]: %1 альбому

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
uk[0]: %1 виконавця.
uk[1]: %1 виконавців.
uk[2]: %1 виконавців.
uk[3]: %1 виконавця.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
uk: Подібні Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
uk: Упередження «Подібні Last.fm» додає подібні композиції за даними Last.fm.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
uk: Подібна до попередньої композиція (за даними Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
uk: Подібний до попереднього виконавець (за даними Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
uk: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> вважає композицію подібною до

en: the previous track
uk: попередня композиція

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
uk: Найкращий виконавець тижня Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
uk: Упередження «Найкращі тижня» додає композиції, які є найкращими за оцінкою Last.fm протягом тижня.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
uk: Композиції зі списків найкращих композицій Last.fm з %1 до %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
uk: з:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
uk: до:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
uk: Профіль Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: Username:
uk: Користувач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectToAccount)
en: Connect to account
uk: З'єднатися із обліковим записом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_ScrobblerUsername)
en: Not connected
uk: Не з'єднано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="https://www.last.fm/join">Sign up to Last.fm</a>
uk: <a href="https://www.last.fm/join">Підписатися на Last.fm</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectAccount)
en: Disconnect account
uk: Від'єднати обліковий запис

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
uk: Служби Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
uk: &Надіслати список композицій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
uk: &Використовувати дані щодо композитора на Last.fm як дані виконавця

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
uk: Використовувати мітки Last.fm, подібні до <b>7 з 10 зірок</b>, для відтворення ваших оцінок, створених у Amarok, під час синхронізації статистичних даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
uk: Використовувати форматування для показу оцінок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
uk: <html>Під час скроблінґу композицій на Last.fm виправляє типові помилки у мітках композицій, зокрема у мітках виконавця, альбому та назви композиції. Позначте цей пункт, якщо хочете знати, коли це трапляється та що саме було виправлено.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
uk: Сповіщати про пропозиції щодо виправлення міток композицій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
uk: <html>Позначте, якщо для певних композицій не слід виконувати скроблінґ і оновлювати дані щодо поточного відтворення на Last.fm.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
uk: Не виконувати скроблінґ для композицій з надписом:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
uk: <html>Вкажіть бажаний надпис (або впишіть новий). Композиції з цим надписом не буде включено до дій зі скроблінґу.</html>

en: Last.fm: The social music revolution
uk: Last.fm: Соціальна музична революція

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
uk: Last.fm є популярною мережевою службою, яка надає у розпорядження користувачів особисті радіостанції та музичні рекомендації. Залежно від ваших уподобань служба створює вашу особисту радіостанцію і надає вам рекомендації щодо нових творів. Крім того можна слухати станції, музика яких є подібною до музики певних виконавців, а також слухати потоки даних, створені людьми, яких ви додали як друзів.

en: Last.fm: Love
uk: Last.fm: Люблю

en: Enter an artist name
uk: Введіть ім’я виконавця

en: Enter a tag
uk: Введіть мітку

en: Enter a Last.fm user name
uk: Введіть ім’я користувача Last.fm

en: Username: %1
uk: Користувач: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
uk[0]: Кількість відтворень:  %1 відтворення
uk[1]: Кількість відтворень:  %1 відтворення
uk[2]: Кількість відтворень:  %1 відтворень
uk[3]: Кількість відтворень:  %1 відтворення

en: Create a Custom Last.fm Station
uk: Створити нетипову станцію Last.fm

en: Tag
uk: Мітка

en: User
uk: Користувач

en: %1's Streams
uk: Потоки %1

en: Global Tags
uk: Загальні мітки

en: Friends' Loved Radio
uk: Улюблене радіо друзів

en: Friends' Personal Radio
uk: Особисте радіо друзів

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
uk: Не вдалося відкрити систему зберігання паролів KDE для читання реєстраційних даних на Last.fm

en: Error migrating Last.fm username from KWallet. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
uk: Помилка під час спроби перенесення імені користувача Last.fm з KWallet. Будь ласка, виконайте повторне з'єднання з вашим обліковим записом Last.fm у параметрах додатка.

en: Do you want to disconnect Amarok from Last.fm account %1?
uk: Хочете від'єднати Amarok від облікового запису Last.fm %1?

en: Disconnect Last.fm account?
uk: Від'єднатися від облікового запису Last.fm?

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
uk: Невдача

[ctx: Last.fm authentication process status]
en: Opening Last.fm web page
uk: Відкриття вебсторінки Last.fm

[ctx: Pushbutton to complete Last.fm authentication process]
en: Finish connecting account
uk: Завершити з'єднання із обліковим записом

en: Last.fm account connection was not successful. Please make sure you have authorized Amarok to connect to your Last.fm account on the Last.fm web page that was opened and try again.
uk: Не вдалося успішно з'єднатися із обліковим записом Last.fm. Будь ласка, переконайтеся, що ви уповноважили Amarok на з'єднання з вашим обліковим записом Last.fm на вебсторінці Last.fm, яку було відкрито, і повторіть спробу.

en: Unable to connect to Last.fm service.
uk: Не вдалося встановити з’єднання зі службою Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
uk[0]: %2 (%1 відтворення)
uk[1]: %2 (%1 відтворення)
uk[2]: %2 (%1 відтворень)
uk[3]: %2 (одне відтворення)

en: Personal Radio
uk: Особисте радіо

en: My Recommendations
uk: Мої рекомендації

en: My Radio Station
uk: Моя радіостанція

en: My Mix Radio
uk: Мій радіомікс

en: My Top Artists
uk: Мої улюблені виконавці

en: My Tags
uk: Мої мітки

en: Friends
uk: Друзі

en: Last.fm: &Ban
uk: Last.fm: &Заборонити

en: Ban this track
uk: Заборонити цю композицію

en: Last.fm: &Skip
uk: Last.fm: &Пропустити

en: Skip this track
uk: Пропустити цю композицію

en: Global Tag Radio: "%1"
uk: Загальне радіо міток: «%1»

en: User Tag Radio: "%1"
uk: Користувачеве радіо міток: «%1»

en: Similar Artists to "%1"
uk: Виконавці, подібні до «%1»

en: Artist Fan Radio: "%1"
uk: Радіо шанувальників виконавця: «%1»

en: %1's Neighbor Radio
uk: Сусідське радіо %1

en: %1's Personal Radio
uk: Особисте радіо %1

en: %1's Mix Radio
uk: Радіомікс %1

en: %1's Recommended Radio
uk: Рекомендоване радіо %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
uk: Рекомендоване %1 радіо (Популярність %2)

en: Group Radio: %1
uk: Групове радіо: %1

en: Track Radio
uk: Радіо композицій

en: Artist Radio
uk: Радіо виконавця

en: Last.fm is cool...
uk: Last.fm — це круто…

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
uk: Для прослуховування потоків даних та радіотрансляцій Last.fm вам слід оформити передплату на Last.fm та отримувати потік даних у <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>підтримуваній країні</a>. Всі інші можливості Last.fm працюватимуть належним чином.

en: Error starting track from Last.fm radio
uk: Помилка під час початку відтворення композицій з Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
uk: Улюблена композиція: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
uk: Заблокована композиція: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
uk: <b>%2</b> для %1 слід виправити на <b>%3</b>

[ctx: %1 is artist, %2 is title]
en: %1 - %2
uk: %1 – %2

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
uk: Last.fm пропонує виправити деякі з міток композиції <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
uk: Відтворити композиції подібних виконавців з Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
uk: уповільнює встановлення відповідності композицій

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
uk: Отримання композиції «%1» %2 з Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
uk: Отримання альбому з Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
uk: Здається, спроба отримання з Magnatune була невдалою. Не вдалося прочитати файл zip.

en: Uncompressing Magnatune.com download...
uk: Отримання нестиснутих даних з Magnatune.com…

en: Adding album cover to collection
uk: Додавання обкладинки альбому в збірку

en: Preview Tracks
uk: Попередні композиції

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
uk: Композиції, які ви зібралися копіювати, є потоками для попереднього прослуховування Magnatune.com. Якщо вам потрібні потоки кращої якості, придбайте можливість отримання альбому. Не забувайте: коли ви купуєте у Magnatune, виконавець отримує 50%. Також, купуючи за допомогою Amarok, ви підтримуєте проєкт Amarok 10% вартості придбаного.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
uk: Оновлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
uk: Якщо ви позначите цей пункт, Amarok виконуватиме періодичні перевірки оновлень у базі даних Magnatune і отримуватиме дані у автоматичному режимі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
uk: Оновлювати базу даних Magnatune автоматично

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
uk: Переотримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
uk: Введіть у це поле адресу вашої електронної пошти, щоб повторно отримати будь-які раніше зроблені придбання з Magnatune безпосередньо до Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
uk: Ел. пошта:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
uk: Параметри членства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
uk: Я — зареєстрований

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
uk: Тип членства:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
uk: Потік

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
uk: Користувач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
uk: Пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Щоб отримати докладнішу інформацію щодо членства на Magnatune.com і для того, щоб записатися до членів, відвідайте адресу  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
uk: Параметри потоку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
uk: Попередній перегляд типу потоку:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
uk: Mp3 високої якості

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
uk: Mp3 низької якості

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
uk: Отримання альбому Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
uk: Параметри отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
uk: Виберіть формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
uk: Отримати у:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
uk: Якщо ви отримаєте дані до теки, за якою Amarok вже спостерігає, то альбом буде автоматично додано до вашої збірки.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
uk: Інформація про Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
uk: &Отримати

en: Processing download
uk: Виконання отримання

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
uk: Здається, у поданій вами інформації про членство була помилка. Будь ласка, виправте її і спробуйте ще раз.

en: Could not process download
uk: Не вдалося виконати отримання

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
uk: Переотримати попередньо придбаний альбом «%1», записаний «%2», з Magnatune.com.
    
    Користувач: %3
    Пароль: %4

en: Loading artist info...
uk: Завантаження даних про виконавця…

en: Fetching %1 Artist Info
uk: Отримання даних про %1 виконавця

en: Loading album info...
uk: Завантаження даних про альбом…

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
uk: Рік випуску: %1

en: Description:
uk: Опис:

en: From Magnatune.com
uk: З Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
uk: Завантаження головної сторінки Magnatune.com…

en: Fetching Magnatune.com front page
uk: Обробка головної сторінки Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
uk: Завантаження вашої сторінки уподобань Magnatune.com…

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
uk: Завантаження вашої особистої сторінки рекомендацій Magnatune.com…

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
uk: Не жадібна звукозаписувальна компанія, яка чесна з виконавцями і яка поважає споживачів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб отримати базу даних Magnatune зараз.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
uk: Щоб уможливити користування крамницею Magnatune, Amarok потрібно належним чином отримати базу даних Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
uk: Якщо ви позначите наведений нижче пункт, Amarok виявлятиме оновлення бази даних Magnatune і отримуватиме відповідні дані у автоматичному режимі. Ви завжди можете вимкнути подібну поведінку програми за допомогою налаштувань служби Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
uk: Оновити

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
uk: Керування повторними отриманнями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
uk: Це альбоми, які ви вже колись отримали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
uk: Повторно &отримати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
uk: Виконавець - альбом

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
uk: Отримання списку попередніх придбань з Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
uk: Реєстрація учасника Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Якщо ви зареєструєтеся на Magnatune.com, ви отримаєте необмежений доступ до отримання даних і зможете отримувати будь-який альбом за допомогою єдиного клацання кнопкою миші у Amarok. Крім того, після реєстрації ви зможете прослуховувати всі потокові дані з Magnatune.com без реклами.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Команда Amarok отримає 10% від вашого першого реєстраційного грошового внеску, отже своєю участю ви підтримуєте розробку Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Як завжди, автори записів отримають 50% від вашої сплати, яку буде розподілено між тими, чию композицію ви отримали або прослухали.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Щоб дізнатися більше про участь у Magnatune.com або реєстрацію, натисніть це посилання: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Відомості щодо участі</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Після виконання всіх кроків реєстрації відкрийте вікно налаштування Magnatune за допомогою пункту меню «Параметри->Налаштувати Amarok->Додатки» і вкажіть ваші реєстраційні дані. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
uk: Закрити

en: "Fair trade" online music store
uk: Мережевий музичний магазин «Fair trade»

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
uk: Magnatune.com є іншим типом компанії звукозапису з лозунгом «Ми — не зло!» («We are not evil!») 50% кожного придбання твору отримує безпосередньо виконавець, а якщо ви придбаєте твір за допомогою Amarok, проєкт Amarok отримає 10% комісії. Крім того, Magnatune.com надає необмежене членство, за допомогою якого ви можете отримувати музику компанії без обмежень.

en: Artist / Album
uk: Виконавець / Альбом

en: Re-download
uk: Переотримати

en: Update Database
uk: Оновити базу даних

en: Tools
uk: Інструменти

en: Download Album
uk: Отримати альбом

en: Signup
uk: Зареєструватися

en: Downloading Magnatune.com database...
uk: Отримання бази даних Magnatune.com…

en: Updating the local Magnatune database.
uk: Оновлення локальної бази даних Magnatune.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with &#37;20
uk: Служба Magnatune.com приймає такі повідомлення: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Додає кількість «number» випадкових композицій з визначеним стилем «mood» до списку відтворення. У параметрі «mood» пробіли слід замінити на &#37;20

en: ERROR: No arguments supplied
uk: ПОМИЛКА: Не надано параметрів

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
uk: ПОМИЛКА: Неправильна кількість параметрів у addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
uk: ПОМИЛКА: Помилка під час обробки параметра 2 ( кількість )

en: ok
uk: Гаразд

en: ERROR: Unknown argument.
uk: ПОМИЛКА: Невідомий параметр.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
uk[0]: Оновлення бази даних Magnatune.com завершене. База даних містить %1 композицію з
uk[1]: Оновлення бази даних Magnatune.com завершене. База даних містить %1 композиції з
uk[2]: Оновлення бази даних Magnatune.com завершене. База даних містить %1 композицій з
uk[3]: Оновлення бази даних Magnatune.com завершене. База даних містить одну композицію з

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
uk[0]: %1 альбому
uk[1]: %1 альбомів
uk[2]: %1 альбомів
uk[3]: одного альбому

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
uk[0]: %1 виконавця.
uk[1]: %1 виконавців.
uk[2]: %1 виконавців.
uk[3]: одного виконавця.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
uk: Фонова служба MP3tunes Harmony у Amarok

en: (C) 2008, Casey Link
uk: © Casey Link, 2008

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
uk: Керує службою AutoSync для MP3tunes у Amarok.

en: IRC:
    server: irc.libera.chat / channel: #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
uk: IRC:
    сервер: irc.libera.chat / канал: #amarok
    
    Відгуки:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
uk: Ідентифікатор, який повинна використовувати фонова служба.

en: The email to be used for authentication.
uk: Адреса електронної пошти, яку буде використано для розпізнавання.

en: The pin to be used for authentication.
uk: Персональний ідентифікаційний код, який буде використано для розпізнавання.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
uk: Вхід до MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
uk: Ел. пошта:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
uk: Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
uk: AutoSync — це одна з можливостей MP3tunes, яка надає вам змогу автоматично пересувати ваші музичні файли між комп’ютерами і пристроями.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
uk: AutoSync — це одна з можливостей MP3tunes, яка надає вам змогу автоматично пересувати ваші музичні файли між комп’ютерами і пристроями. Ви зможете вивантажувати файли з одного місця або отримувати їх у інші місця.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
uk: Увімкнути AutoSync

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
uk: PIN-код:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Отримайте скриньку на MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
uk: Мережева музична скринька, у якій ви можете безпечно зберігати вашу музику, щоб згодом отримати до неї доступ: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
uk: Шафка MP3tunes: Ваша музика всюди!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
uk: AutoSync з MP3tunes увімкнено

en: MP3tunes AutoSync Disabled
uk: AutoSync з MP3tunes вимкнено

en: Authenticating
uk: Автентифікація

en: MP3tunes failed to Authenticate.
uk: Невдала спроба входу до MP3tunes.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
uk: MP3tunes Harmony: роз’єднано

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
uk: MP3tunes Harmony: очікування на введення PIN-коду

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
uk: MP3tunes Harmony: успішно з’єднано

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
uk: Помилка Harmony MP3tunes
    %1

en: MP3tunes Locker
uk: Скринька Mp3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
uk: Вивантажувати на MP3tunes можна файли лише таких типів: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma і ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
uk: Ініційовано вивантаження на MP3tunes

en: Uploading Track %1/%2
uk: Вивантаження композиції %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
uk: Додати до списку локальний або віддалений файл OPML.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
uk: Якщо поле заголовка не буде заповнено, буде використано заголовок з файла OPML.

en: Loading Podcast Info...
uk: Завантаження даних про радіотрансляцію…

en: Fetching Podcast Info
uk: Отримання даних про радіотрансляцію

en: Add OPML
uk: Додати OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
uk: Додавання OPML

en: New Folder
uk: Нова тека

en: Podcast Directory
uk: Каталог трансляцій

en: A large listing of podcasts
uk: Великий список радіотрансляцій

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
uk: Повний список придатних для пошуку трансляцій, на які ви можете підписатися безпосередньо з Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
uk: Додати до списку файл OPML.

en: Loading info...
uk: Завантаження відомостей…

en: This service does not accept any messages
uk: Ця служба не приймає жодних повідомлень

en: ERROR: unknown message
uk: ПОМИЛКА: невідоме повідомлення

en: Neither playable nor downloadable url specified.
uk: Вказано адресу, дані за якою не можна отримати або відтворити.

en: No service named %1 is currently loaded
uk: Службу з назвою %1 зараз не завантажено

en: This collection is currently offline
uk: Доступу до цієї збірки зараз немає

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
uk: Для %1 можлива синхронізація метаданих композицій, зокрема даних щодо кількості відтворень або оцінки, з іншими збірками. Хочете підтримувати актуальність даних %1?
    
    Скасувати синхронізацію завжди можна у налаштуваннях Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
uk: Здається, у вас є лише локальна збірка. Синхронізацію має сенс, лише якщо у вас декілька збірок.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
uk[0]: Відтворено %2 рази, з яких %1 відтворення є нещодавнім і унікальним для цього джерела
uk[1]: Відтворено %2 рази, з яких %1 відтворення є нещодавніми і унікальними для цього джерела
uk[2]: Відтворено %2 рази, з яких %1 відтворень є нещодавніми і унікальними для цього джерела
uk[3]: Відтворено %2 рази, з яких одне відтворення є нещодавнім і унікальним для цього джерела

en: Ignored labels: %1
uk: Проігноровані надписи: %1

en: %1 - %2 - %3
uk: %1 – %2 – %3

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
uk: Можливе встановлення відповідності за: %1
    Можлива синхронізація: %2

en: Synchronize Statistics
uk: Синхронізація статистичних даних

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
uk: Встановлення відповідності записів для синхронізації статистичних даних

en: Synchronizing Track Statistics
uk: Синхронізація статистичних даних щодо композицій

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
uk[0]: Синхронізацію %2 виконано. Оновлено дані <b>%1</b> композиції.
uk[1]: Синхронізацію %2 виконано. Оновлено дані <b>%1</b> композицій.
uk[2]: Синхронізацію %2 виконано. Оновлено дані <b>%1</b> композицій.
uk[3]: Синхронізацію %2 виконано. Оновлено дані <b>однієї</b> композиції.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
uk[0]: До черги скробблінґу %2 було додано <b>%1</b> композицію.
uk[1]: До черги скробблінґу %2 було додано <b>%1</b> композиції.
uk[2]: До черги скробблінґу %2 було додано <b>%1</b> композицій.
uk[3]: До черги скробблінґу %2 було додано <b>одну</b> композицію.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
uk[0]: Час відтворення <b>%1</b> композиції був надто малим для скроблінґу.
uk[1]: Час відтворення <b>%1</b> композицій був надто малим для скроблінґу.
uk[2]: Час відтворення <b>%1</b> композицій був надто малим для скроблінґу.
uk[3]: Час відтворення <b>однієї</b> композиції був надто малим для скроблінґу.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
uk[0]: Метадані <b>%1</b> композиції є недостатніми для скроблінґу.
uk[1]: Метадані <b>%1</b> композицій є недостатніми для скроблінґу.
uk[2]: Метадані <b>%1</b> композицій є недостатніми для скроблінґу.
uk[3]: Метадані <b>однієї</b> композиції є недостатніми для скроблінґу.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
uk[0]: Відповідно до даних щодо <b>%1</b> композиції, їх було відтворено у майбутньому.
uk[1]: Відповідно до даних щодо <b>%1</b> композицій, їх було відтворено у майбутньому.
uk[2]: Відповідно до даних щодо <b>%1</b> композицій, їх було відтворено у майбутньому.
uk[3]: Відповідно до даних щодо <b>однієї</b> композиції, її було відтворено у майбутньому.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
uk[0]: <b>%1</b> композиція, яку було відтворено у надто далекому минулому, не варта передавання.
uk[1]: <b>%1</b> композиції, які було відтворено у надто далекому минулому, не варті передавання.
uk[2]: <b>%1</b> композицій, які було відтворено у надто далекому минулому, не варті передавання.
uk[3]: <b>Одна</b> композиція, яку було відтворено у надто далекому минулому, не варта передавання.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
uk[0]: Скроблінґ для <b>%1</b> композиції не було виконано через налаштування користувача.
uk[1]: Скроблінґ для <b>%1</b> композицій не було виконано через налаштування користувача.
uk[2]: Скроблінґ для <b>%1</b> композицій не було виконано через налаштування користувача.
uk[3]: Скроблінґ для <b>однієї</b> композиції не було виконано через налаштування користувача.

en: Configure Synchronization...
uk: Налаштувати синхронізацію…

en: Tracks matched by: %1
uk: Відповідність композицій: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
uk: Запис %1 неможливий до будь-якої з позначених збірок. Немає сенсу синхронізувати дані.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
uk: Виберіть збірки для синхронізації

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
uk: Виберіть поля для синхронізації

en: Configure Synchronization Target
uk: Налаштування цілі синхронізації

en: Add Synchronization Target
uk: Додавання цілі синхронізації

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
uk: <span style="color:red; font-weight:bold;">Увага:</span> перш ніж виконувати синхронізацію композицій з базою даних, що зберігається у файлі, слід переконатися, що файл бази даних не використовується жодною сторонньою програмою!

en: Choose Target Type
uk: Виберіть тип цілі

en: Configure Target
uk: Налаштування цілі

en: Back
uk: Назад

en: Synchronize
uk: Синхронізувати

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
uk: Унікальних записів не виявлено у жодному з джерел синхронізації

en: There are no tracks excluded from synchronization
uk: З синхронізації не виключено жодної композиції

en: Expand Tracks With Conflicts
uk: Розгорнути конфліктні записи

en: Expand Updated
uk: Розгорнути оновлені

en: Collapse Tracks Without Conflicts
uk: Згорнути записи без конфліктів

en: Collapse Not Updated
uk: Згорнути не оновлені

en: Reset All Ratings to Undecided
uk: Скинути всі оцінки до невизначених

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
uk: Включити надписи з %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
uk: Виключити надписи з %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
uk: Скинути всі надписи до невизначених (не синхронізувати)

en: All Tracks
uk: Всі композиції

en: Updated Tracks
uk: Оновлені записи

en: Tracks With Conflicts
uk: Конфліктні записи

en: There are no tracks with conflicts
uk: Конфліктних записів не виявлено

en: There are no tracks going to be updated
uk: Не виявлено записів, які буде оновлено

en: Tracks that are unique to their sources
uk: Записи, які є унікальними для відповідних джерел

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
uk: Записи, які було виключено з синхронізації через неоднозначність

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
uk[0]: <b>%1</b> відтворення
uk[1]: <b>%1</b> відтворення
uk[2]: <b>%1</b> відтворень
uk[3]: <b>Одне</b> відтворення

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
uk[0]: %2 з <b>%1</b> композиції буде передано до %3.
uk[1]: %2 з <b>%1</b> композицій буде передано до %3.
uk[2]: %2 з <b>%1</b> композицій буде передано до %3.
uk[3]: %2 з <b>однієї</b> композиції буде передано до %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
uk: Показ %1 з %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
uk: Відповідні композиції

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
uk: Фільтрувати список композицій…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
uk: Стосується всіх відповідних композицій, не лише показаних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
uk: Отримати оцінки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
uk: Розгорнути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
uk: Згорнути

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
uk: Унікальні записи

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
uk: Виключені композиції

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
uk: Скроблінґ

en: Abort
uk: Перервати

en: Multiple background tasks running (click to show)
uk: Виконується декілька фонових завдань (натисніть, щоб переглянути)

en: Abort all background tasks
uk: Перервати всі фонові завдання

en: Main Toolbar
uk: Основний режим панелі

en: Rediscover Your Music
uk: Відкрийте свою музику знову

en: Slim Toolbar
uk: Вузька панель

en: Volume: %1% (muted)
uk: Гучність: %1% (звук вимкнено)

en: Volume: %1%
uk: Гучність: %1%

en: Transcode Tracks
uk: Перекодування композицій

en: Transc&ode
uk: Пер&екодувати

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
uk: Під час копіювання програма може виконати перекодування даних ваших музичних файлів у інший формат за допомогою програми для кодування (кодека). Перекодування може знадобитися для економії місця на диску або для отримання файлів, придатних до читання на портативному музичному програвачі або у певній програмі.

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: Just copy the tracks without transcoding them.
uk: Просто копіювати композиції без перекодування.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
uk: Під час пересування програма може виконати перекодування даних ваших музичних файлів у інший формат за допомогою програми для кодування (кодека). Перекодування може знадобитися для економії місця на диску або для отримання файлів, придатних до читання на портативному музичному програвачі або у певній програмі. З початкового місця зберігання буде вилучено лише успішно перекодовані композиції.

en: &Move
uk: &Пересунути

en: Just move the tracks without transcoding them.
uk: Просто пересунути композиції без перекодування.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
uk: Зараз немає у вашій системі.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
uk: Збірка призначення визначає, що дані у цьому форматі не вдасться відтворити.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
uk: Перекодувати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
uk: Перекодувати всі композиції до вказаного формату

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
uk: Перекодувати всі композиції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
uk: Перекодовувати композиції, лише якщо потрібно для можливості відтворення у збірці призначення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
uk: Перетворювати, лише якщо потрібно для відтворення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
uk: Перекодовувати, лише якщо формати початкового файла і файла призначення є різними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
uk: Перекодовувати, лише якщо початковий формат і формат призначення є різними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
uk: <b>Зауваження:</b> не виявлено засобу кодування. Якщо вам потрібно перекодувати композиції, будь ласка, встановіть пакунок <i>ffmpeg</i> або <i>libav</i> (з обгорткою під <i>ffmpeg</i>) та відповідні інструменти кодування. Ви також можете позначити пункт <i>Запам’ятати вибір</i>, щоб програма більше не набридала вам цим діалоговим вікном під час наступних перенесень даних.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
uk: Запам’ятати вибір

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
uk: З метою налаштування параметрів дії з перекодування, будь ласка, виберіть програму для кодування зі списку.

en:  (recommended)
uk:  (рекомендоване)

en: Ask before each transfer
uk: Запитувати перед кожним перенесенням

en: Muted
uk: Вимкнено

en: <i>Volume: %1</i>
uk: <i>Гучність: %1</i>

en: Score: %1
uk: Рахунок: %1

en: Rating: %1
uk: Оцінка: %1

en: Play count: %1
uk: К-ть відтворень: %1

en: Last played: %1
uk: Останнє відтворення: %1

en: Bookmark
uk: Додати до закладок

en: List and run bookmarks, or create new ones
uk: Показати список, перейти за закладками або створити закладки

en: Amarok Bookmarks
uk: Закладки Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
uk: Копіювати закладку на поточний перегляд до буфера обміну даними

en: Scheme
uk: Схема

en: Preset:
uk: Набір налаштувань:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
uk: Список можливих назв файлів схем або форматів наборів налаштувань.

en: Add preset
uk: Додати набір налаштувань

en: Saves the current scheme/format as new preset.
uk: Зберегти поточну схему або формат як новий набір налаштувань.

en: Update preset
uk: Оновити набір налаштувань

en: Updates the preset with the current scheme/format.
uk: Оновлює набір налаштувань на основі поточної схеми або формату.

en: Remove preset
uk: Вилучити набір налаштувань

en: Removes the currently selected preset.
uk: Вилучає поточний позначений набір налаштувань.

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Folder
uk: Тека

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
uk: Ініціали

en: Collection root
uk: Корінь збірки

en: &Basic...
uk: &Базовий…

en: &Advanced...
uk: &Додатково…

en: New Preset
uk: Створити налаштування

en: Preset Name
uk: Назва налаштувань

en: second | seconds
uk[0]: секунда
uk[1]: секунди
uk[2]: секунд
uk[3]: секунда

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилина

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: година

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів
uk[3]: день

en: week | weeks
uk[0]: тиждень
uk[1]: тижні
uk[2]: тижнів
uk[3]: тиждень

en: month | months
uk[0]: місяць
uk[1]: місяці
uk[2]: місяців
uk[3]: місяць

en: year | years
uk[0]: рік
uk[1]: роки
uk[2]: років
uk[3]: рік

en: Simple Search
uk: Простий пошук

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
uk: кбіт/с

[ctx: Unit for sample rate]
en: Hz
uk: Гц

[ctx: Unit for file size in mega byte]
en: MiB
uk: МіБ

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
uk: до

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
uk: у

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
uk: після

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
uk: між

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
uk: старіші

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
uk: новіші за

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
uk: між

en: Rating changed
uk: Оцінка змінилася

en: Volume: 100% (muted)
uk: Гучність: 100% (звук вимкнено)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
uk: Попередній перегляд індикатора
    Перетягніть, щоб змінити позицію

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Paused
uk: Пауза

en: Play
uk: Пуск

en: Pause
uk: Пауза

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
uk: Вільно: %1

en: Track Progress
uk: Поступ композиції

en: The amount of time elapsed in current track
uk: Пройшло часу відтворення поточної композиції

en: The amount of time remaining in current track
uk: Залишилося часу відтворення поточної композиції

en: Enter space-separated terms to search.
uk: Введіть, розділені пропусками, критерії пошуку.

en: Edit filter
uk: Редагувати фільтр

en: Volume
uk: Гучність

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
uk: Перейти до %1

en: Drag in and out items from above.
uk: Перетягніть сюди або звідси елементи списку, розташованого згори.

en: [prefix]
uk: [префікс]

en: [suffix]
uk: [суфікс]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
uk: Контрольна точка: <b>%1</b>

en: Track: %1
uk: Композиція: %1

en: Album: %1
uk: Альбом: %1

en: Artist: %1
uk: Виконавець: %1

en: empty
uk: порожньо
